Flinke schade bij late aanrijding Wie schrijft er mee i van en over Flakkee? School met de Bijbel 'Koningin Beatrix' te Ouddorp organiseert ouderochtenden! Landinrichtings commissie ontlieven uit functie EIIAii3B14tlEUlifi Beperkt zicht Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes Bingo te Dirksland Flakkeese damkampioen- schap 2001/2002 Ophalen oud papier Ouddorp Sempre Crescendo presenteert 'A World of Fantasy' Ophalen oud papier Sommelsdijk Zeeviswedstrijd H.S.V. 'de Vriscromte' VRtïDAG 5 APRB. 200Si Donderdag 21 maart was het weer een gezellige drukte op de Chr. basis school in Ouddorp. In de peuterspeelzaal gaf Jeanet van Renswoude, mondhygiëniste bij de GGD voorlichting aan de ouders van de kleuters van groep 1 en 2 over de verzorging van het kindergebit. In een ander lokaal hield de logopediste zich bezig met de verbetering van de spraak bij een aantal kinderen. Ook zagen we de ambulante begeleidster van het WSNS-samenwerkingsverband in gesprek met een leerkracht over een leerling met leerachterstanden. Een stukje voorgeschiedenis (Pre)Puberteit Algemene informatie PAGINA 11 ■'■^tfP^PW^^^^^PPl Op de kruising van de Dorpsweg met de Rozenlaan te Sommelsdijk ontstond afgelo pen zaterdagavond rond elf uur een flinke aanrijding, dit als gevolg van een voor rangskwestie. Een Alfa personenauto, bestuurd door een 22-jarige man uit Utrecht, reed met hoge snelheid en verleende op de kruising geen voorrang aan een Mercedes taxi, bestuurd door een 43-jarige man uit Middelhamis, met daarin een ouder echt paar als passagiers. De beide bestuurders kwamen er met enkele schrammen vanaf, het echtpaar moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Omdat de man vermoede lijk rugletsel had en daarom rechtstandig uit de wagen moest worden bevrijd, werd van de taxi het dak losgeknipt, waarvoor ook de brandweer ter plaatse was. De Tech nische Ongevallen Dienst stelt een onderzoek in. 't As kind ken je soms buutengeweun tearhartig weze. De weet nog dat m'n vaoder een hoen zou gae slachte. H't aarme beast had al twea jaer braaf z'n eitjes geleid, in vol gens vaoder was h't noe tied om 'n op te eten, vóórdat 'n in de mi gieng, dat was van wege de stoppels! Noe mo'k dat effentjes uiüaage. As een hoen gieng mije, dan stop te die mit h't laagen van eiers, z'n veren liete los in d'r kwamme nieuwe voor in de plekke. Dat duurde best wel een tiedje in begon mit allemaele dikke nieuwe stoppels, die vervelend weg te kriegen warre as je een hoen slachtte. In al dien tied vrat dat beast geweun z'n portie eten, in presteerde niks, dus.tied om te slachten. Ik vond dat buutengeweun gemean, want ten earste was h't een aerdige kip, in wat kon dat beast d'r an doewe dat 'n nieuwe veren kreeg? Noe mo'k wel vertelle dat kippen ongder mekaore niet zachtzinnig binne oor. 'k Hoa gezieje dat 'r een kip rongdliep die bezig was nieuwe veren te kriegen, mar behoarUjk ongder h't bloed zat, want as een groepje kippen in de gaten krege dat 'r eantje was mit wat bloed, bevoorbeeld an de staert, dan had dat beast geen leven mear: ze pikten net zo Jange tot 'n doad zou gae as je dat niet verhinderde. Slunme maansen hadde daer wat op gevongde. Ze verzonne een kippebrilletje, dat was een soort klemme mit inplaes van briUeglaezen een soort schaarmpje dat an de binnekangte blienkend was; ze konne dan allean mar opzieje in achter d'r kieke. Dat klemmetje init die schaarm- pjes wier op de snaevel van de kip geklemd in zo kon de kip niet recht vooruut kieke in dus zag 'n z'n slachtoffer niet. Het waarkte nog oak! Allean..., die brilletjes raek- ten wel 's kwiet. Bie paerden was dat kwiet raeken oiuneugelijk, want die hadde kleppen an de ziek- angte zitte. Die konne dus allean mar voomut wat zieje, zo kon de man die de Hene (lijdsels) vast had, makkelijk stuure. Die kleppen zatte vast an h't hoofdstel in dien den 'r voor dat ze oak niet zo snel zouwe schrikke, want dat schrikken was dé groat- ste angst voor de man op d'n bok of karre. Een paerd holde dan op eigen initatief al briesend z'n eige gekoze richtieng uut. 'k Hoa 't gezieje dat een span paerden van een boer an d'n Ouwen Diek (Westdiek) bie h't muken van de stal niet mear te houwen was, ze sturmden h't oprel of, richtieng boerderieje, de paereknecht trok uut allemacht an de liene, mar niks hielp mear, beneje an h't oprel stienge an weerskangten twee paelen mit as opschrift 'Oud HofDe paerden namme de bocht wat te schriel, ze sturmden an weerskangten van de Uenkse paele naer beneje. H't gevolg ken je wel raeje: alle riemen in touwen brakke of de karre kletterde tegen de betoime paele. om kort te gaen: éan groate ravage! Dat was vroeger.dit zie je noe niet mear. Bie de kippen is de gretigheid om mekaore te pikken niet ofgenome, ik dienke van juust méar in die overvolle hokken, in om h't pikken te voorkommen hoa ze noe h't schaar- pe puntje van de snaevel wat ofgebrangd! Nog even terug naer die brillen in kleppen. As je goewd oplet zieje die bie maansen oak. Dat binne denkbeeldige oagkleppen. Sommige hoa kleppen an de ziekangte zodat ze allean mar recht voomut kanne kieke. Weer aore hoa ze juust van voren zodat ze niet al te voare kenne kieke, in bie sommige zit daer dan nog een spiegeltje in zodat ze allean d'r eige mar zieje, toch? Mar wat voor kleppen of brilletjes h't oak birme, ze hoa allemaele éan overeankomst: ze worre altied deur een aore persoon bie je opgezet! Je zicht wordt bewust in mit een doel beperkt. Die aore persoon heit daer belang bie, want die kan je dan in bedwang houwe of stuure, toch? Ean van de meast gangbaere oagkleppen die worre opgezet bie meanigean, binne van h't maark 'Je bint wat, je doet h't goewd'Je ziet h't om je heen gebeure: d'r wordt een goedkeurend klopje op de rik gegeve, een fantastische tied voorgesteld, je mag meedienke over van alles in nog wat, mar dan wel biimen de mumte die van te voren is bepaeld. De measte kriege h't gevoel dat ze meetelle in wat binne. Ze kriege een zogezeide belangrieke functie, mar.ze hoa niet in de gaten dat een aore de teugels in handen heit. Ze worre zogezeid bestuurd! Degene die de teugels in hangden heit doet dat meastal mit een doel: ze wille iets bereike of bewieze. Terugdienkend an een paerd, dan zie je in hoar je oak nog beve len roepe die hardop in voor iederean verstaenbaer worre. Bie maansen ongderheng gaet dat wat aores. De bevelen - eigelijk binne h't dat niet, h't binne zogezeide wieze woorden - die bestae dan meastal uut zogenaemde feiten die zachtjes de oaren in worre geblaeze, losse geruchten die as waerheid gebrocht worre, mar dan wel mit éan doel: h't doel van diegene die de teugels vast heit! In zeker niet mit h't doel hao om de naeste te beschaarmen of te helpen. Beste lezers.zo is in h't verleden in wordt heden meanig maans onrecht angedae. Onrecht omdat iemand 't heit hoare zaage in d'n aoren weet al 't zeker (niet naege- trokke, nee.m'n weet h't zeker!). D'r wordt een opmaarkieng gemaekt, h't wordt deur een aore mar half gehoard, de rest wordt ingevuld deur.m jae oor.een slachtoffer is gevongde.h't pikken kan beginne.Deur wie? Da's noe juust waer 'k naer toe wil: dein wie? As je noe alle geruchten in de zogezeide zekerwetende verhaelen die deur Jan in Alle man (die as waer worre deurverteld) 's ean voor ean zou ontlede, dus terug gae naer waer h't vandaen komt, op waerheid teste in achterhaele waer de oarsprong leit, dan weet ik bienae zeker datje terecht komt bie diegenen die de teugels in hangden hao! De rest volgt vanzelf!Mattheüs 7, in zeker vers 12, .och, effentjes niet! Dat dit alles geen verzinsel is? Wehiee.h't is allang al beweze deur de geschiede nis. Noe zit 'r in dit verhael een tegenstelUeng, want de kippen kriege een brilletje opgezet zodat ze een aore medekip niet tot bloedens toe kenne verwongde. Wat zou h't leven in de saemenlevieng 'r totaol aores uutzieje as h't meugelijk was om as heal geweune kip h't brilletje mit een spiegeltje d'r in op te zetten bie hun zogenaemde baesjes, zodat die wel verplicht worre om allean mar d'r eige te ziejen! Waerschien- lijk komme ze d'r dan niet toe om een aore te pikken! H't is iets om over nae te dien- ken, toch? De groewte uut Dirksland, Joh.Wolfert Woensdag 27 maart jl. heeft gedepu teerde L. van der Sar in een besloten bijeenkomst afscheid genomen van de Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling Flakkee. Op 15 juni 2001 heeft de Landinrichtingscom missie al afscheid genomen van de streek tijdens een drukbezochte bij eenkomst in de Grutterswei in Oude Tonge. Wie toen dacht dat alles al gereed was, heeft het mis, want de commissie heeft haar werk in de bezwarenbehandeling van de Lijst der Geldelijke Regeling daarna pas af kunnen ronden. Het was nog spaimend of de procedure tijdig zou worden afgewikkeld, zodat de ruilverka- veünglasten in 2001 nog geregistreerd kon den worden. Die tijdige registratie is nodig om in 2002 voor de eerste maal de aanslag van de belastingdienst te kunnen verzenden naar alle betrokken belanghebbenden. De voorzitter gaf aan dat het op tijd gelukt is, mede door de extra inzet van de betrokken ambtenaren. Ook zijn recent de betalingen van de negatieve milverkavelinglasten voor de betreffende belanghebbende door de Dienst LandeUjk Gebied afgewikkeld. De Landinrichtingscommissie heeft ge meend om, naar aanleiding van de vaststel- üng van de definitieve Lijst der Geldelijke -Regelingen, een laatste keer informatie naar de belanghebbenden te moeten verzenden. Reden voor deze beslissing is het feit dat de definitieve kosten behoorlijk afwijken van de ter visie gelegde kosten. De Landinrich tingscommissie is echter reuze tevreden, want die behoorlijke afwijking betekent voor bijna iedereen een vermindering van de kosten. Gemiddeld zijn de lasten per hectare per jaar bijna 10,- lager uitgekomen dan was gedacht ten tijde van de tervisielegging van de Lijst der Geldelijke Regelingen. De Landinrichtingscommissie van een van de grootste landinrichtingsprojecten heeft haar taak afgerond en kijkt ondanks de lange periode van voorbereiding tot en met uitvoe ring met tevredenheid naar het bereikte resultaat. De Landinrichtingscommissie benadmkt dat samenwerking, zoals zij die in de ruilverkaveüng heeft ervaren tassen com missie en streek, mede de basis is geweest voor dit goede resultaat. De streek heeft een facelift gekregen in dit project en moet in staat zijn om de vele ontwikkelingen op te vangen die de toekomst zal brengen. Wilt u de historie van de ruilverkaveling Flakkee nog ee^s op uw gemak nalezen, dan heeft u de kans om dit te doen. De Landin richtingscommissie heeft namelijk ter gele genheid van de afsluiting van het project vorig jaar een boekje uitgebracht. Dat boek je kunt u bemachtigen, zolang de voorraad strekt, aan de baUe van het Waterschap Goe- ree-Overflakkee, Dwarsweg 40 te Middel hamis. Op vrijdag 12 april a.s. zal in de Victoriahal te Dirksland een bingo worden georgani seerd door S.V.I.K. Er zullen 8 ronden en een Superronde gespeeld worden. De Victo riahal aan de Philiphoofjesweg 57 in Dirks land opent haar deuren om 19.30 uur en de bingo start om 20.00 uur. Dit keer staat de Stichting garant voor een klinkend prijzen pakket. Allen hartelijk welkom! De voorlaatste ronde is gespeeld. Mackloet gaat na zes ronden nog steeds zonder één verüespunt aan de leiding. De 'kroon' kan hem nauwelijks nog ontgaan. Nu was het Doom die het onderspit moest delven. De koploper wordt gevolgd door de kam pioen van vorig jaar, De Mik jr., die de niet onge- vaarUjke Van Schie achter zich wist te laten. Daama volgen vier spelers met acht punten die allen nog om een derde plaats strijden. De partij Khiik tegen Van den Ouden moest worden afgebroken in een praktisch door Klink gewoimen stand. Van Koppen gaf z'n praktisch gewonnen stand op het allerlaatst nog uit handen. De wedstrijd Dekker tegen Verolme moest worden uitgesteld. De afge broken partij Leroy-De Mik jr werd door laatstgenoemde gewonnen. Goedegebuur was vergeten in zijn agenda te kijken; dat leverde J. Wolfert twee punten op. De uitslagen zijn: L Mackloet - A. Doom2-0 A. P. C. de Mik - W. van Schie2-0 A. van der Veer-J. van Hoorn1-1 B. Visbeen - C. Polder1-1 M. Klink - J. van den Oudenafgebr. J.A. Dekker - H. H. Verolmeuitgest. D. Wolfert - P. Leroy0-2 M. Goedegebuur - J. Wolfert0-2 C. Tanis-L Koese1-1 W. Stolk - K. Tanis0-2 J. van Koppen - C. van Welie0-2 H. M. van Floresteijn - P. van Eek2-0 L. J. T. Jacobs - J. Jordaan0-2 J. Lodder - A. de Mik0-2 De beslissende zevende ronde zal op 24 april a.s. in 'Meüshof te MeUssant worden gespeeld. Opnieuw is elke belangstellende harteüjk welkom. De wedstrijd begint om half acht. \m Absolute topper van deze morgen was echter in de gemeenschapsmimte van de school te vinden. Hier waren een dertigtal moeders aanwezig, die zich ingeschreven hadden voor de tweede ouderochtend van dit cursus jaar. Ouderochtenden, een novum voor de school en misschien zelfs wel voor de regio. In november 2000 had de oudercommissie van de school voor haar jaarlijkse ouder avond de heer T. Seegers, bovenschools directeur basisonderwijs, uitgenodigd. Hij sprak over het thema: 'Beter omgaan met jezelf en de ander'. Als uitvloeisel van deze avond, besloot directie en personeel een experiment op te zetten met het organiseren van een aantal ouderochtenden. De doel groep voor deze ochtenden zijn de ouders van schoolgaande kinderen. Thema's, die onder professionele leiding besproken wor den, hebben allemaal te maken met de opvoeding. De eerste ouderochtend werd gehouden op dinsdag 20 november vorig jaar, met als the ma 'Drukke kinderen'. Voor deze ochtend was Astrid Buitelaar van het Opvoedbureau Goeree Overflakkee uitgenodigd. Met zo'n 25 ouders had zij een heel geanimeerd pro gramma van luisteren, praten en doen. Uit de gehouden evaluatie van deze morgen bleek dat deze bij allen als zeer goed ervaren was. Suggesties voor onderwerpen werden aan gedragen en het verzoek was om niet altijd dezelfde ochtend te plarmen i.v.m. werkende moeders. Rekening houdend met de vele suggesties en wensen werd voor vorige week donderdag (een andere dag dan dinsdag) de tweede ouderochtend georganiseerd. Het program ma begon om 09.45 uur en zou duren tot 11.30, zodat sommige ouders geUjk hun kin deren mee naar huis konden nemen. De kleuter remedial teacher, juf Van Kampen en de onderwijsassistente, juf Andeweg ont fermden zich over de meegebrachte baby's en peuters. Nu waren er zelfs ongeveer 30 moeders, die zich opgegeven hadden! De leiding berustte wederom bij Astrid Buite laar. Het onderwerp was '(Pre)Puberteit'. Als ouder krijgt iedereen minstens twee maal in z'n leven met puberteit te maken, een keer als men zelf puber is en de tweede keer als de eigen kinderen pubers zijn. Ook op de basisschool vertonen de oudste leer lingen al vaak prepuberaal gedrag, hoe gaan we daar als ouders en leerkrachten mee om? Op deskundige wijze werden de aanwezige ouders adviezen en tips hiervoor aangereikt. Er waren veel vragen vanuit de groep. Soms was er grote hilariteit. Luisteren, spreken en doen wisselden elkaar af. De ochtend vloog om, maar de tijd werd, vanwege de kinderen goed bewaakt. Voorzien van de folder 'Pubers in de puber teit' verstrekt door het Opvoedbureau Goe ree Overflakkee plus een aantal praktische tips ging men voldaan huiswaarts. Als straks de derde en laatste ouderochtend van dit cur susjaar een feit zal zijn, is men ervan verze kerd, dat het experiment bijzonder geslaagd genoemd kan worden. Het kan iedere (basis)school aanbevolen worden. Hebt u vragen over opvoeding? Dan is het spreekuur over opvoeding misschien iets voor u! Het opvoedbureau Goeree Overflak kee is er voor opvoeders van 9 tot 18 jaar. Het bureau gaat uit van de Zorg en Welzijn Groep. U ontvangt hier gratis informatie en advies. Astrid Buitelaar staat u graag te woord op maandag van 9.00 tot 12.00 uur in Het Diekhuus, Beneden Zandpad 7, 3241 GA Middelhamis, tel.: (0187) 482400 of Zorglijn ZHE: 0181-626226. D.V. zaterdag 6 april komen wij van de Kon. Beatrix school weer langs om oud papier op te halen. Daarbij mag u ook kar ton inleveren. Zet alles s.v.p. goed zicht baar en goed gebundeld aan de straat. Ook in de Oostdijk en omgeving zal het papier worden opgehaald. Vriendelijk verzoek hierbij is, met het oog op de vrijwilUgertjes die helpen bij het ophalen, de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilogram. U wordt verzocht het papier uiterlijk 8.30 uur droog gereed te hebben staan. Ook mensen die hun papier en karton tot nu toe in de afvalbakken gooiden, wor den verzocht dit voortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogeUjk gerecycled kan wor den. Wel wordt u verzocht géén papier of karton bij de containers bij Gemeentewer ken of op school neer te zetten. Als het papier echt niet langer bij u thuis bewaard kan worden, kan het op telefonische afspraak worden ingeleverd. Belt u dan naar één van de volgende nummers: (0187) 682124, 683676 of 682490. Ouders worden verzocht om kinderen jon ger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om papier op te halen. De organisatie zal niet aanspreekbaar zijn als zich daarbij ongevallen voordoen, dus kin deren jonger dan 9 jaar die niet onder bege leiding van een ouder zijn, zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over de maand maart wordt volgende maand bekend gemaakt. School met de Bijbel Kon. Beatrix, Ouddorp Op zaterdag 13 april 2002 wordt de tennis bal van Recreatiecentrum 'de Staver' te Sommelsdijk omgetoverd tot een heus sprookjesbos. Het fanfareorkest van de Koninklijke Muziekvereniging 'Sempre Crescendo' uit Middelhamis-Sommelsdijk vertolkt de mooiste melodieën uit de wereld van de fantasie. Oude en moderne sprook jes, verhalen met een moraal, enz., trekken op muzikale wijze aan u voorbij. Het fanfa reorkest staat onder leiding van dirigent Joop Nijholt. Sempre profiteert al een aantal jaar van de kennis en kunde van deze jonge en ambitieuze dirigent. Zijn carrière zit goed in de lift, getuige het feit dat hij nog onlangs met één van zijn orkesten het landskam pioenschap van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekverenigingen in de wacht wist te slepen. Zijn deskundigheid gekoppeld aan de ervaring van de Sempre- muzikanten moet een muzikaal evenement opleveren die zijn weerga niet kent. Pianist Wim Soeters zal als vanouds het orkest ver sterken, maar gaat ook solo. De basgitaar wordt bespeeld door Bart Soeters voor net dat beetje extra 'swing'. Verteller Rien Giel- bert leidt u rond in het sprookjesbos. Het concert begint om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur De toegang bedraagt 7,00 voor volwassenen, kinderen t/m 12 jaar betalen 3,50. Voorverkoop bij de VVV/ANWB Overflakkee en bij de leden van Sempre Crescendo. Voor nadere informatie kunt u bellen naar (0187) 485890. Zaterdag a.s. is het alweer de eerste zaterdag van de nieuwe maand april. Dan kunt u, als u in Sommelsdijk woont, 's morgens het oud papier weer buiten zetten. De mannen van Mannenkoor 'Ons Koor' halen het vanaf 9 uur op; ze komen overal, behalve in de Westplaat. Verzoek is om het papier goed verpakt neer te zetten op een goed zichtbare plaats, graag ontdaan van plastic en piep schuim en karton goed vouwen en in elkaar gestampt. Tegen twaalf uur zijn de mannen weer klaar en hopen ze anderhalf tot twee containers te hebben gevuld. Uitslag van de op 30 maart jl. aan 'de Nieu we Waterweg' gehouden zeeviswedstrijd van H.S.V. 'de Viscromte' (aantal deelnemers 28). l.C. Westdijk 196 cm 2. P. van Eek 178 cm 3. D. Saarloos159 cm 4. L. Breederveld159 cm 5. L. Doomhein 150 cm 6. A. Schaaf135 cm 7. K. Stmik127 cm 8. H Maan113 cm 9. H. van Heukelen104 cm 10. J. Landman102 cm De volgende wedstrijd is een witviswed- strijd, die van 9.00-14.00 uur gehouden zal worden op zaterdag 13 april a.s. in het 'Voorns kanaal'. Belangstellenden kunnen zich hiervoor op die dag inschrijven van 7.15-7.45 uur

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 11