Dwerggeitenvierling unieke geboorte in Diricsiand Nieuw college in Oostflakkee Er valt nog veel te doen Creatieve workshop Presentatiebijeenkomst natuurrapporten vormt pleidooi voor gebiedsgerichte aanpak op heel Goeree-Overflakkee www.knopsbv.nl Instellen zomertijd ■(^innaard voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Volgende week één krant Nieuw telefoonnummer Ziekenhuis Dirksland Msser Meubelen I /.,^!^!cmi 1z^x/l J^ GARAGE KnÖpS Goede Vrijdagdienst Ger. Gem. Automobielbedrijf Flakkee B.V. actief in beeld en geluid Meer water is mooi en nuttig 4"^ Visser&Visser BARENDRECHT MIDDELHARNIS TEL. 0180-642111 TEL. 0187-617 300 Hiuielp: wei&QSB in de ishowrooiavan iaSonntnebdik. Bewust omgaan met water Gouden kansen voor Goeree-Overflakkee Niet alleen de Kop, maar ook de rest van het eiland Eilanden Nieuws: één met liet eiland - de krant waarnaar wordt uitgezien! Vrijdag 29 maart 2002 74e jaargang nr. 7092 De burger moet meer betrokken worden bij de poli tiek. Eigenlijk Is dat een foute Inzet Een burger Is onderdeel van de samenleving. Hij beïnvloedt en wordt beïnvloed Hij hoort dus eigenlijk politiek geïnteresseerd te zijn. Politieke partijen hebben een visie op hoe de samenleving dient te worden ingericht en wat daarbij de taak van de overheid is. De burgers kie zen zich vertegenwoordigers die hun gedachte goed vertolken. Daarom zijn verkiezingen zo belangrijk. Wie dan zijn beurt voorbij iaat gaan, heeftin feite weinig recht van spreken als het daar na niet naar zijn zin gaat Het gaat om veel meer dan 'zo gaat het naar mijn zin'. Wie regeert op wat de meerderheid van een bevolking wil, moet op de lange duur zijn- eigen mening opgeven. Regeren verwordt dan tot bakens verzetten, acht slaan op de tekenen der tijden. Daar komt bij: wie maakt uit wat de meerderheid van de bevolking wil? Of worden er programma's uitgevoerd die wel vaag aansluiten bij een alge meen gevoelen, maar die uitgedacht worden dóór en vóór een kleine elite? Een voorbeeld. Ais er een partij is die de afgelopen jaren geoogst heeft Is het D66. Op het gebied van de immateriële zaken is de ene na de andere grens verlegd. Abortus, euthanasie, homohuwelijk zijn voorbeelden. Allemaal zaken die te maken hebben met de visie op het leven ais scheppingsordinantle, als gekregen goed. Recent is de discussie over de zo genaamde pil van Drion (weer) opgelaaid. Als de mens zelf beschikt over de inrichting van zijn leven, als hij zelf uitmaakt wat de kwaliteit van zijn leven Is, moet het toch mogelijk zijn dat hij ook zelf bepaalt wanneer hij dit leven verlaat? Er zijn hierbij een paar dingen op te merken. Aller eerst nogmaals de vraag wie zo'n ontwikkeling starten en hoe groot het maatschappelijk draag vlak is. Er wordt wel eens gezegd dat sommige ideeën een hoog grachtengordel-gehalte hebben. De beleidsmakers horen bij een betrekkelijk kleine Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer V«y Ungaweg Middelhamis 161.(0187)476767 OPEL Yoor autorJIdeh mtplezier groep hoger opgeleiden (die voor een deel in Amsterdam woont). Als zo'n groep zijn gedachten maar voortdurend ventileert, krijgt hij vanzelf auto riteit De ideeën sluiten aan bij een algemeen gevoelen, dat wel. Er Is een bedding voor. Alleen, in de praktijk kan men het niet allemaal volgen en ontstaat er onvrede, gevolgd door onlust Nu kan hier tegen ingebracht worden dat het altijd zo gaat Dan moet de vraag gesteld worden waar om de tegenkrachten zo gering zijn. Op het grond vlak van kerk en samenleving moet dan toch pro test klinken? Is men het er soms mee eens? Wordt men soms niet warm of koud van wat er In onze samenleving gebeurt? Wordt soms niet warm of koud van wat er in onze samenleving gebeurt? D66 oogstte. Natuurlijk, de WD en PvdA moeten als coalitiepartners mee willen denken. Het maakt echter een groot verschil of erin een coalitie rem mende of aanjagende krachten zijn. Daarom alleen ai is een coalitie waarin christelijke politiek een rol speelt te begeren. Dat noopt ons tot een door dachte keus in het stemhokje. Met de gemeenteraadsverkiezingen is veel onlust zichtbaar gekomen. Landelijk wordt dat vertaald in (fictieve) stemmen voor de lijst Fortuyn. Het Is wel goed dat duidelijk wordt dat er onvrede is onder de bevolking. Ais dan maar tegelijkertijd bedacht wordt dat juist op het immateriële vlak door For tuyn minstens zo 'vrij' gedacht wordt als binnen de paarse coalitie. Er valt voor de politiek partijen de komende weken nog veel te doen. Er valt voor de kerken de komen de weken nog veel te doen. Er valt voorde kiesge rechtigde burger de komende weken nog veel te doen. Op woensdag 17 april wordt er weer een workshop georganiseerd door de restauratie- en activiteitencommissie van de Ned. Herv. kerk van Middelhamis. We maken deze keer een kroon van gaas en mos en een krans, die we opvullen met een vrolijk plantje. U wordt gevraagd de volgende zaken zelf mee te nemen: een centimeter of lineaal en een ijzertangetje. Voor de overige zaken, waar onder de benodigde materialen en een kopje koffie, wordt gezorgd. De kosten voor deze avond bedragen 15 per persoon. De avond zal worden gehouden in Vferenigingsgebouw de Hoeksteen, Ring 13, Middelhamis. De aanvang is om 19.30 uur. U kunt zich nog tot 8 april opgeven bij Anita Stolk, tel. 487720. NIEUWE TONGE - Vrijdag 29 maart 2002 (vandaag), 19.00 uur, leesdienst. OUDE TONGE - Vrijdag 29 maart 2002 (vandaag), 19.00 uur, leesdienst. Laurens Verwijs mag in Dirksland dan bekend staan als directeur van 'Geldershof' en vanVroonlande', dat hij in vrije tijd ook nog zoiets is als kleinveehouder zal weinigen bekend zijn. Bij zijn woning, op steenworp afstand van het Dirkslandse Sas idyl lisch langs het water gelegen, houdt Verwijs op bescheiden schaal wat kleinvee: één schaap (een Schotse Hooglander, dus een hele grote), twee moedergeiten, drie ganzen en drie poezen. Maar als 't zo doorgaat zoals deze en vorige week het geval was, zal dit dierenbestand zich in korte tijd uitbreiden tot een heuse 'veestapel'. Die uitbreiding begon vorige week donder dag al met een, volgens kenners, unieke geboorte van een dwerggeitenvierling! Van meet af maakten alle vier het goed. Slechts enkele dagen moest de fles eraan te pas komen om enkele van hen aan voldoende voeding te helpen, maar inmiddels lebberen ze alle vier heerlijk bij moeder en maken ze tussendoor de malste sprongen. Op de foto, afgelopen woensdagmiddag gemaakt, zijn ze vijf dagen oud en worden ze vastgehou den door Laurens en zijn vader die - woon achtig in Barendrecht - samen met moeder Verwijs wekelijks aan de Dirkslandse West- havendijk te vinden is en daar de nodige klusjes opknapt. Ook de andere geit - een zus van de vier- lingmoeder - liep 'op alle dag' en 't was maar een goed uur nadat bovenstaande foto gemaakt was dat ook zij er twee wierp, ken nelijk maakte ze haast om óók nog op de foto te mogen... Nu is het wachten nog op de Schotse Hoog lander, want ook haar buik geeft er blijk van dat ze niet alléén loopt.Laurens kocht dit schaap bij zijn bijna-buurman, veehouder Adriaan de Leeuw, die Laurens waar nodig met goede raad bijstaat. Daarnaast is Lau rens lid van de Nederlandse Vereniging van Hobbydieren, waarvandaan hij eveneens nuttige tips ontvangt voor zijn grote liefheb berij: dieren houden. Hij heeft dan ook vast besloten deze dierenjongen niet weg te doen, maar lekker rond te laten scharrelen in het weitje naast z'n woning! geeft rijplezier de ruimte! Avensis Verso 7 personen Oorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 In de nacht van zaterdag 30 op zondag 31 maart a.s. zal de zomertijd weer ingaan. In ver band hiermee wordt de klok één uur vooruit Omdat het volgende week maandag Tweede Paasdag is, kunnen wij de dins dag daarop niet met een editie verschij nen. Daarom verschijnt onze eerstvolgen de krant op vrijdag 5 april a.s. Redactie Dinsdag 26 maart hebben vier politieke par tijen in Oostflakkee de onderhandelingen over een nieuwe coalitie afgerond. Het CDA, de Christenunie, de SGP en de VLO (Vrije Lijst Oostflakkee) hebben die avond het raadsprogramma 2002-2006 onderte kend en daarmee de weg geopend voor de vorming van een nieuw college. Genoemde partijen zijn bijzonder gelukkig met deze samenwerking, die geresulteerd heeft in een ambitieus maar evenwichtig programma voor de komende vier jaar. Een programma waarin de burgers van Oostflakkee zich kun nen herkennen en waarin veel zaken staan die een positieve invloed zullen hebben op de leefomgeving, maar ook op het wonen en werken in Oostflakkee. Een programma waarin ook aandacht is voor verenigingen, de vele vrijwilligers die daarin werkzaam zijn en aandacht voor de zwakkeren in de samenleving. Enkele opvallende punten uit het programma zijn de mogelijke ontsluitin gen van de bedrijventerreinen in Den Bom mel en Ooltgensplaat, de ontwikkeling van het bovenregionale bedrijventerrein aan de N59, meer groen in de dorpskernen, het aan pakken van het onderhoud van de wegen, het bevorderen van fiets- en wandelroutes, het evenredig spreiden van het bouwen van nieuwe woningen over de dorpskernen en het voorzien in een goede huisvesting voor de bibliotheek. Het college zal, naast de bur gemeester, gevormd worden door de wet houders N.C.A. Andries (CDA), G.J. van der Valk (ChristenUnie) en P. de Vries (VLO). Met de steun van de fractie van de SGP heeft de coalitie een meerderheid in de gemeenteraad van Oostflakkee. Het nieuwe college hoopt vanaf 11 april aan de slag te gaan. COMBI II OUDDOflP- Wulilraal 35 Tel. (OUT) 6316» Fax 633734 KHtSil- Prinlihop Hogeioom 171 td. (0111) 462400 In de loop van de dag op donderdag 4 april a.s. gaat het Van Weel-Bethesda zie kenhuis over op een nieuwe telefooncen trale. In principe blijven zij, op een enkel ogenblik na, bereikbaar onder het norma le telefoonnummer 0187-607300. Dit nummer zal ook gehandhaafd blijven na de overschakeling. Hopelijk zal één en ander zonder problemen verlopen. Indien er onverhoopt toch problemen optreden is het ziekenhuis, alleen in zeer dringen de gevallen, bereikbaar onder het volgen de calamiteitennummer: 010-8901030. De vereniging voor Natuur- en Land schapsbescherming Goeree-Overflalc- kee iiad gehoopt op een grote en brede belangstelling tijdens de presentatie van een drietal door haar uitgevcerkte natuurrapporten, afgelopen woens dagmiddag. Nu, die belangstelling heeft ze gehad. De vereniging heeft de eerste exemplaren van de rapporten 'Salamanderroute', 'Stekelbaarsrou- te' en 'Beheer van dijken en bermen' - in het kader van de Gebiedsgerichte Aanpak Kop van Goeree - overhan digd aan gebiedsgedeputeerde van de provincie Zuid-Holland M. Houtman, de burgemeester van Goedereede C. Sinke, de directeur van zuivering schap Hollandse Eilanden en Waar den J. Boeve en de dijkgraaf van waterschap Goeree-Overflakkee D.C. Goekoop. Met het oog op bovenge noemde rapporten ging een drietal sprekers in op waterkwaliteit, water kwantiteit en droge verbindingen, ter wijl de bijeenkomst werd onderbro ken door enkele intermezzo's, ver zorgd door Pau Heerschap en Wim, Bart en Sanne Soeters. Natuur even kostbaar als gezondheid Voorzitter van de vereniging Bram Schrier gaf in een welkomstwoord aan dat de Ver eniging voor Natuur- en Landschapsbe- scherming Goeree-Overflakkee (VNLGO) zich ten doel stelt om op het eiland op te komen voor de natuur en het milieu, in de raimste zin des woords: "Natuur is net zo kostbaar en even duur als onze gezondheid"! iJe VNLGO participeert in de Gebiedsge richte Aanpak Kop van Goeree en heeft zich hierin mede ingespannen voor duurzame ontwikkeling in het gebied. Ze zag in de Gebiedsgerichte Aanpak een uitdaging om herstel en behoud van de natuur concreet te maken en heeft een en ander vertaald in de rapporten 'Salamanderroute', 'Stekelbaars- route' en 'Beheer van dijken en bermen'. Met name hebben hieraan de VNLGO-leden Cees Appel, Pim Balde, Krijn Tanis en Wout Visser een belangrijke bijdrage geleverd. "Ecologische verbindingszones zijn de wegen binnen de natuur", zo benadrukte Schrier. Hierin zijn de Salamander- en de Stekelbaarsroute natte verbindingszones, de dijken en bermen vormen de droge verbin dingszones. Namens het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden legde de heer Wilco Werumeus Buning uit dat bij projecten waarbij de hoeveelheid oppervlaktewater wordt vergroot - in de Gebiedsgerichte Aan pak door het verbreden van beken - zich extra kansen voordoen om de karakteristie ken van het landschap mee te nemen en die te combineren met andere locale mogelijk heden en aspecten, zoals natuur en recreatie. Daarbij zou meer water in de regio mooi en nuttig zijn. Maar ook vraagt daarbij de kwa liteit van het water de nodige aandacht. Bij weinig oppervlaktewater is de kwaliteit daarvan al snel aan de matige tot zeer mati ge kant, veelal veroorzaakt door weinig zuurstof, veel fosfaat en te veel stikstof in het water, in 't bijzonder in de zomermaan den. Ook kan het water brak zijn of is er sprake van zoute kwel. In het gedeelte van de Salamanderroute dat reeds gerealiseerd is, is sprake van een stabieler en gevarieer- MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187) 482606 REGISTERACCOUNTANTS ScMnRietsiti)fcse Haven 19, 324S MA SommelMlIjk, tel. (0187) 48 33 28 V.l.n.r. de heren Schries, SMe, Houtman, Boeve en Goekoop na de itttreiliing van de natuurrapporten. der watersysteem, wat ook leidt tot een bete re waterkwaliteit. De heer Eric van der Meij van het water schap Goeree-Overflakkee stond stil bij de waterkwantiteit, voor het beheer waarvan het waterschap zorgdraagt. Van der Meij bracht de wateroverlast van 1998 in herinne ring, naar aanleiding waarvan een faalkan senstudie werd gemaakt. Duidelijk werd dat met het toen geldende waterbeheer niet vol doende zorg kon worden gedragen voor dro ge voeten. De oppervlaktewaterberging was te klein. Er volgde een gedachtenontwLkke- ling om het mogeUjk te maken de aanwezige hoeveelheid oppervlaktewater zo lang mogeUjk vast te houden en in geval van overschot tijdelijk ergens op te slaan; als er werkelijk wateroverlast zou ontstaan, zou den er voldoende mogelijkheden moeten zijn om het weg te pompen. Met andere woorden: bewust met water(beheer) omgaan. Om daar sturing aan te geven werd een waterstructuurplan opgesteld. En toen het idee van de Salamanderroute ontstond, bleek dat prima inpasbaar te zijn. "Gebieds gericht beleid heeft hierbij geleerd dat samenwerking tot hele grote resultaten leidt", vertelde Van der Meij. In samenwer king is ernaar gekeken waar ruimte was voor (extra) water en waarin meerdere belangen konden worden gediend: waterbeheer, land bouw, natuur en recreatie. "Op die manier moet op het hele eiland verder worden gegaan en kunnen faalkansen tot een mini mum worden beperkt", aldus Van der Meij. Tenslotte gmg namens Staatsbosbeheer de heer Anton van Haperen in op het beheer en de inrichting van dijken en bermen. Ten opzichte van de rest van Nederland blijkt het Zuidwesten een bijzonder gebied te zijn wat betreft het daar voorkomen van soorten die ren en planten. Soorten die je elders in het land niet aantreft, maar wél in andere landen in Europa. Dat komt omdat in Zuidwest- Nederland de vele dijken als het ware de bergweiden, het milieu vormen voor flora en fauna. "Die bijzondere waarden moeten worden behouden en het is aan ons daar zorg voor te dragen", zo zei Van Haperen. "Daar toe heeft Staatbosbeheer veel dijken aange kocht. Door goed beheer vormen ze zo een netwerk, droge verbindingszones, tussen min of meer geïsoleerde gebiedjes in de natuur, die op zichzelï daarin als parels zijn." De inrichting en het beheer van de dij ken kan desgewenst multifunctioneel plaats vinden, bijvoorbeeld gecombineerd met recreatie. "Als hierin samen dingen worden aangepakt - landbouw, waterschap en Staatsbosbeheer - biedt dat gouden kansen voor Goeree-Overflakkee!" Nadat de heer Schrier de rapporten had gepresenteerd aan de heren Houtman, Sinke, Boeve en Goekoop - vergezeld met een fles wijn en een set fraaie landschapsfoto's van Goeree-Overflakkee - benadrukten die alle in een korte reactie het belang van een geza menlijke aanpak van projecten op héél Goe- ree-Overflakee, voor een optimale slagings- kans waarbij aan alle betrokken partijen zoveel mogelijk recht wordt gedaan. In een aansluitend forum werd nog kort met elkaar van gedachten gewisseld over het geen deze middag naar voren werd gebracht. Ook bij deze huis-aan- huis uitgave is er de mogelijkheid om extra -^,x voordelig een abonne- -^^AiVBon ment op Eilanden-Nieuws ^^-^ORfirrr- af te sluiten. <--^„ ''"'^'''''^^S^ Neemt u een abon- X^ oxigeiX^?^^ ^0 Z nement voor de rest van ^V c^. ^^«e enveio 2002, dan betaaltu daar- Antw""'^^^^^fi\vsb voor slechts 15,00 en 324n ^^**.""^er h krijgt u de meest gele- ati'^-iL zen krant van deze regio elke dinsdag en vrijdag in uw bus. ---------------------------------------------------------------------------------------------------."=5^-, I Ql Ja, noteer mij als nieuwe abonnee voor een jaarabonnement 2002. i Daarvoorhoef ik slechts 15,00 te betalèS; I Ik ben het laatste iaar eréén aboijiwee «ïIBW krant geweest. I ^1 jf#»w*«»*' ,-| 1 1 j Postcode: |„Z.*H«»j I I I Woonplaats: I I I I I Als u het jaarabonnement wilt behouden hoeft u daar verder niets meer voor te j doen en zal uw abonnement stilzwijgend worden verlengd. I Wilt u uw abonnement per 31 december 2002 beëindigen, geeft dit dan vóór i I 1 december a.s. door aan onze administratie. i I I I------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1