r De dorpen van Flakkee I I Bingo te Dirksland Hovenierscompetitie 'De Tuin \m het Jaar' Een overdadige Woemenweelde Tip voofT balkon en terras Floriadc2002 Psalmzangmiddag Hoedenmode 'de Rozenhoed' start tweede filiaal in Middelharnis! EIIAti»l41IEUVS ©mSDM> 26 MAART 2002 (3) door Hans Ottink, Gorinchem Een belangrijke bedijking kwam in 1465 tot stand, de grootste van geheel Overflakkee. De gorzen Duiven- waard, Middelharnis en Sommelsdijk werden binnen één ringdijk gebracht. Duivenwaard behoorde als Grijs- oords bezit tot Voorne; zoals wij zagen maakte Middelharnis deel uit van Putten, terwijl Sommelsdijk een Zeeuwse enclave was. te Barneveld Sinds afgelopen donderdag mag de Middelharnisse middenstand zich trotse eigenaar noemen van een heus hoedenhuis. Aan het Zandpad in Mid delharnis (naast Mode Passage Buys- se) zijn de dames Pols en Van Herk hun tweede filiaal genaamd 'de Rozenhoed', gestart. Er is weer volop dynamiek in de tuin Lente is leven en leven is beweging, dynamiek. Zeker in de tuin. Overal is volop activiteit. Talloze planten bloeien nu met stralende kleuren. Sommige soorten vullen de tuin met heerlijke geuren. Knoppen schuiven open, bladeren ontvouwen zich op duizend manieren. Ook het gras komt weer frisgroen tot leven. Bijen en hommels bezoeken alles wat bloeit. Het kan al lekker warm zijn buiten. Heerlijk, zon! Het is nu fantastisch in de tuin, uw eigen stukje natuur. Gras goed maden Algen zijn soms al vroeg actief Alles over planten, bloemen en tuinen: www.tuinweb.nl Meer groen op de vierkante meter Veel langer mooi dan bloemen: blad Zet nieuwe planten in uw tuin Coniferen in prachtige vormen en kleuren iPAGINA? De verschillende heren hebben elk het deel van de dijk, dat binnen hun gebied viel, tot stand doen komen. Het mag een voor die tijd van juridische verbrokkeling merkwaardig voorbeeld van 'intercommunale samenwer king' genoemd worden. Was deze samen werking op waterstaatkundig gebied nog mogelijk, moeilijk kon verwacht worden dat men in gezamenlijk overleg een dorp zou stichten. Duivenwaard had geen behoefte aan een kern, daar het zich op Nieuwe Ton- ge kon oriënteren. In elk der polderdelen Sommelsdijk en Middelharnis kwam echter een dorp, en wel kort na 1465. Middelharnis werd officieel St. Michiel in Putten gedoopt, doch deze naam vond in het spraakgebruik geen ingang. De rondom het eiland Dirksland opkomende aanwassen werden gelijktijg uitgegeven. Hieraan is nog de eigenaardige vorm van de gemeente Melissant te danken. De bedijking werd in gedeelten uitgevoerd. In het oudste, in 1480 bedijkte, deel Oud-Melissant werd het dorp Meüssant gesticht. Ten noordwes ten van Melissant kwam in 1482 de bedij king van Roxenisse tot stand, dat een zelf standige ambachtsheerlijkheid werd. Hier heeft ook een dorpje met een kerk gelegen. In 1557 is na een doorbraak het dorp buiten- gedijkt en sindsdien is het nimmer her bouwd. In 1483 gaf de graaf de gehele zuidoostelij ke moot van het eiland (het oude Barwouts- moer) ter bedijking uit. Hiertoe werd de ambachtsheerlijkheid St. Adolfsland opge richt. Het gedeelte, dat het eerste werd bedijkt, was het Oudeland van Ooltgensplaat (1483). Daarin kwam het dorp Ooltgensplaat te liggen. Den Bommel, dat ook tot deze heerlijkheid behoorde, werd vermoedeUjk in het begin van de 16e eeuw ingepolderd, doch is in 1511 weer ondergelopen. Herdij- -'■■i m 'tusia"-'Ti Nieuwe Tonge 1461. Zeer korte Voorstraat en kleine kerkring. Geen haventje. king vond in 1530 plaats; in deze polder ver rees het tweede dorp van de uitgestrekte ambachtsheerlijkheid. Geleidelijk vond bedijking van geheel St. Adolfsland plaats. In de aanvang van de 19e eeuw werden door splitsing van het grondgebied van de heer- Ujkheid de afzonderlijke gemeenten Oolt gensplaat en Den Bommel gevormd. Stad aan 't Haringvliet is gesticht in de in 1528 bedijkte polder de Oude Stad. Langs de noordeUjke oever van Flakkee waren in late re tijd uitgestrekte nieuwe aanwassen opge komen. Deze zijn vooral in de loop van de 18e eeuw ingepolderd. Als verbinding tus sen Goeree en Overflakkee werd in 1751 de Statendam aangelegd. Gedurende een perio de van 250 jaar waren in de nieuwe bedij kingen alleen opvullingen en aandijkingen, geen nieuwe dorpen meer gesticht. In 1782 evenwel, na het totstandkomen van de ten noorden van de verbindingsdam gelegen Eendrachtspolder, maakte men een begin met de bouw van Stellendam, het jongste van de Flakkeese dorpen. Zo zien wij dus, dat alle dorpen op Flakkee stichtingen zijn van de bedijkers en uit de 15e eeuw of later dateren. Het bhjkt, dat men gewoonlijk spoedig na het gereedkomen van de dijk met het bouwen begon; voltooid was het dorp natuurlijk niet oimiiddelUjk. De kerk bijvoorbeeld werd doorgaans enige jaren later geopend. Voorzover we kunnen nagaan was het belangrijkste motief voor de plaats- ntUitA-HT Meüssant 1480. Onvolledig uitgevoerd. Voorstraat slechts aan één zijde bebouwd. keuze van het nieuw te stichting dorp: de gelegenheid om een haven te maken. Dit was natuurlijk van veel belang, aangezien men alleen over water deze eiland-dorpjes kon bereiken. Meestal stelde men alles in het werk, om ook na bedijking van de voorgele gen polders de waterverbinding te behouden. De haven van Dirksland is zodoende tenslot te zelfs 2? km langer geworden. Aan de wens naar een haven kon men gewoonlijk in com binatie met een lozingsmogelijkheid voor de polder voldoen, door het dorp te leggen ter plaatse van een afgedamde stroomgeul. Het buitendijkse deel, dat in verbinding stond met het buitenwater, kon als haven dienst doen, het binnendijkse deel als afwatering van de polder. Het dorp kwam dan ook steeds aan de dijk te üggen. Of de doorgaans hoge Hgging van de kern bereikt is door ophoging of door gebruik te maken van de natuurlijke toestand is niet te zeggen. De nabijheid van geulen doet echter vermoeden, dat ophoging noodzakehjk geweest zal zijn. Los van het wegennet van de polder, maar toch ingepast in het verkavelingsysteem, legde men loodrecht op de dijk een brede rechte straat aan; deze werd het hoofdele ment van het dorp: de Voorstraat. Het is de straat, die meestal de voornaamste huizen kreeg in gesloten bouwwijze. De 35 a 45 m diepe erven moesten van de achterzijde bereikbaar gemaakt worden. Men legde daarom aan weerszijden van de Voorstraat op D.V. zaterdag 6 april a.s. wordt er in de kerk van de Ger. Gem. te Barneveld een psalmzangmiddag gehouden. Hier aan werken koren mee uit Barneveld, Uddel, Elspeet, Hierden, Middelharnis en de Chr. Gem. Zangver. 'De Lofstem' uit Ouddorp. Voor belangstellenden is er gelegenheid deze zangmiddag te belui steren en mee te zingen. Vanaf 'Eben- Haëzer', Preekhillaan 1 in Ouddorp, rijdt een bus naar Barneveld, die vertrekt om 10.30 uur. Lunchpakket a.u.b. zelf meenemen, koffie wordt verzorgd. De kosten bedragen 12,- per persoon, te voldoen in de bus. Telefonisch opgeven kan bij de penningmeester, Wim Meijer, tel.: (0187) 682875. Om ongeveer 20.30 uur terug in Ouddorp. Op donderdag 4 april a.s. zal in de Victoria- hal te Dirksland een bingo worden georgani seerd door de S.V.I.K. Er zullen 8 ronden en een Superronde gespeeld worden. De Victo- riahal aan de Philiphoofjesweg in Dirksland opent haar deuren om 19.30 uur en de aan vang van de bingo is om 20.00 uur. Graag tot ziens op donderdag 4 april! dienstpaden aan, de zogenaamde Achterwe gen; hieraan kwamen de schuren te staan. Opmerkelijk is, dat de lengte van de Voor straat in de grote zowel als de kleine dorpen weinig verschilt en gewoonHjk in de buurt van 160 m ligt. De straatbreedte is evenwel nogal ongelijk en varieert veelal ook in één zelfde straat, doordat deze zich verwijdt, hetzij naar de kerk, hetzij naar de dijk toe. In de belangrijkste dorpen ligt de breedte tus sen 12 en 18 m. De dijkstoep en de kerk, die de straat aan de uiteinden visueel afsluiten, doen een intieme ruimte ontstaan, waartoe nog meewerkte de beplanting met een dub bele rij bomen, thans doorgaans verdwenen. De kerk ligt, zoals wij zagen, aan het eind van de Voorstraat. Bij de grotere dorpen was het kerkhof met een gracht omringd (nog aanwezig in Dirksland en Nieuwe Tonge). De rondom deze gracht lopende straat is bebouwd met huizen van een meestal min der voornaam karakter dan in de hoofdstraat. Ook binnen de ring is rondom de kerk wel gebouwd. Zuiver rond is de Kerkring nooit. De dames Pols (l) en Van Herk voor de ingang van hun nieuwe winkel. De eerste vestiging is reeds sinds vijfjaar te vinden in Krimpen a/d Ussel. De naam van de winkel is eigenUjk voortgekomen uit de creativiteit van de beide dames, die voor de winkel in MiddeUiamis personeel uit onze regio aangetrokken hebben. De aparte. vaak eerder veelhoekig. De aanleg is niet op bekrompen wijze geschied. Gemeten tussen de buitenste bebouwing bedraagt bij de vier grootste ringen, nl. die in Dirksland, Som melsdijk, Middelharnis en Ooltgensplaat, de middelUjn wel 110 m. De ruimtewerking is dan ook verrassend. (vervolg in de krant van dinsdag 9 april a.s.) Bron: Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, jaarverslag 1952. Engelse stijl van veel hoeden is er in alle maten en soorten, en zowel jong als oud kan er uitstekend terecht voor een hoed. De gar nering wordt door het personeel en de eige naressen zelf gedaan, zodat de hoed van de klant gedurende het hele proces in dezelfde handen blijft. De inkoop van de hoeden vindt hoofdzakelijk in het buitenland plaats en tweemaal per jaar bezoeken de dames Pols en Van Herk internationale hoeden- beurzen. De geruchten dat Goeree-Overflakkee sterk kerkelijk gebonden is, volgden elkaar in Krimpen a/d Ussel in hoog tempo op, waar door het idee ontstond óók een vestiging in Middelharnis te beginnen. En met succes, voor zover de eerste openingsdagen daar zicht op boden. De reacties waren veelal bij zonder positief! Het assortiment is breed: niet alleen hoeden voor jong, oud en kinderen, maar ook sjaals, tassen, haarspelden en kettinkjes behoren daartoe. U bent in ieder geval van harte welkom bij 'de Rozenhoed' Hoedenmode aan het Zand pad in Middelharnis (tegenover Het Diek- huus). De winkel is open op dinsdag t/m zaterdag en vrijdagavond koopavond. De Nederlandse hoveniers staan internatio naal aan de top. Het vakmanschap en het creatieve kunnen van onze hoveniers staan op een hoog peil. Om dat te laten zien v\/ordt, dit jaar voor de derde keer, door het Hove niers Informatiecentrum een wedstrijd on der hoveniers georganiseerd. Is uw tuin door een hovenier ontworpen en aangelegd en bent u er super tevreden over, dan kan hij meedingen. Groot of klein, heel betaalbaar of toch iets prijziger, het maakt niet uit. Er wordt in drie categorieën gejureerd en het kan best het kleinste en goedkoopste tuin tje zijn dat wint op grond van originaliteit, creativiteit en kwaliteit van de aanleg. Bel de hovenier die uw tuin maakte en laat hij zich aanmelden voor deelname aan de na tionale Hovenierscompetitie'DeTuin van het Jaar'. Hij of zij weet hoe dat moet. Vorig jaar dongen 35 tuinen mee naar de hoofdprijs, een speciaal voor de competitie gecreëerd bronzen kunstwerk. Het zou toch leuk zijn als uw hovenier dat met uw tuin wint Als u uw grasveld gezond wilt houden, is regelmatig maaien nodig. Liefst eens per week vanaf het moment dat het weer groeit (als de temperatuur boven 6 °C is). Maai siergazon op 2 cm, speelgazon op 3 cm. Bij die maaihoogtes groeit het gras gezond door Verwijder regelmatig het onkruid dat in het grasveld opschiet. Het kan zijn dat het water in uw vijver nu plot seling groen wordt. Maakt u zich geen zorgen. Het is een 'explosie' van zweefalgen die al bij lagere temperaturen gaan groeien dan de vij- verplanten. Zodra de vijverplanten aan de groei gaan, is het afgelopen voor de algen. Dan wordt het water vanzelf weer helder Vaak is het vooral de enorme hoeveelheid bloemen aan een plant die voor een waar kleurenfeest in de tuin zorgt. Bij Rhododen dron bijvoorbeeld kan de bloei zo overweldi gend zijn, datje er niet op uitgekeken raakt. Dat zelfde geldt voor een blauwe regen Wis teria) of een brem {Cytisus) in volle bloei. Je kunt je ogen er niet van af houden. Zorg voor een voortdurende stroom van zulke dynami sche hoogtepunten in uw tuin met heesters, vaste planten, bomen en bodembedekkers. Kies soorten die na elkaar of elkaar overlap pend bloeien. Ga eens kijken bij tuincentra en kwekers. Men zal u graag helpen meteen keuze die het hele jaar door kleurrijke dyna miek in uw tuin brengt: van het ene bloemrij ke hoogtepunt naar het andere! Het is weer tijd om uw potten, bakken en kuipen met fleurige planten te vullen. Ver geet ook de hangmanden niet Maak het gezellig bij de voordeur, op uw balkon en het terras met frisse klimop, vrolijke primu la's en bijv. bloeiende heestertjes. Er is keu ze te over! Denk ook aan geurende planten als tijm, lavendel en alleriei andere keuken kruiden. Zorg voor goede drainage in de potten en bakken en gebruik bemeste pot grond. Dan hoeft u pas na een week of zes voeding te geven. Wanneer u een langwer- kende mestpil bij de planten in de grond stopt, heeft u er zelfs het hele seizoen lang geen omkijken meer naar Wel water geven natu uri ijk! Hoe kleiner de tuin, hoe dichter u nioet planten. Daar is een heel logische reden voor. In een grote tuin kijk je tegen de plan ten aan. Dan is het niet erg als daar wat onbenutte ruimte tussen zit. Maar in een kleine tuin kijk je veel meer óp de planten. Dan wil je geen grond zien, maar bloemen en prachtig blad. Gebruik ook de hoogte beter. Laat planten tegen muren en schut tingen groeien. Doordat ze een strakke af scheiding verdoezelen, lijkt de tuin groter en wordt het een heerlijke groene oase. Zet pergola's en klimzuilen in de tuin en laat ze begroeien met rozen, clematis, lathyrus, klimop, kamperfoelie enz. Er is zoveel moois! Vaste planten bloeien gemiddeld maar drie weken, maar tegen bladeren van vaste planten, heesters en bomen kijkje minstens een heel seizoen aan, vaak zelfs een heel jaar Dan is niets mooier dan spectaculaire kleurveranderingen, schitterende vorm- combinaties, rustgevende beweging en geluid en vooral groen, groen, groen in ein deloos gevarieerde tinten.Tel daar nog geu ren bij en het enorme belang van blad voor een tuin is volkomen duidelijk. Groen blad is de basis van een tuin, sterker nog: van het leven! Zonder bladgroen waren wij ner gens. Want groen blad maakt zuurstof, zui vere lucht, laat ons ademen. Groen is de basiskleur van de natuur, samen met het blauw van de hemel vormt het een perfec te, bescheiden achtergrond voor alle ande re kleuren. Groen dringt zich nooit op, maar wacht erop om ontdekt te worden. Kijk er eens echt naar: het komt in honderdduizend tinten voor De meeste yy mensen vinden het fV'>—i frisse voorjaars- ^f ^:C^ groen het aller- mooist. Het begint met dat lichte groe ne waas aan bo men en struiken en langzaam ó)iji/lfl^^f^>en. zie je de wereld ^M^^^'^-if kleur krijgen. Snoei is nodig Het voorjaar is dé tijd om planten te snoeien die pas in de zomer en de herfst bloeien. Voor al de rozen mag u niet vergeten. Haal al het dode en ingevroren hout weg. Snoei struik rozen kort, tussen de 10 en 30 cm boven de grond. Knip de resterende takken af boven een naar buiten wijzend oog. Dan krijgt u een gezonde, open struik die rijk zal bloeien. Ge bruik altijd een scherpe snoeischaar en trek werkhandschoenen aan. De stekels kunnen heel venijnig zijn! Strooi na het snoeien spe ciale rozenmest rond de planten. Daar zit al les in wat rozen nodig hebben. Het voorjaar is de perfecte tijd om te planten en te verplanten. U loopt niet meer de kans dat de planten bevriezen en ze slaan onmid dellijk goed aan, omdat juist nu de wortels zich volop ontwikkelen. Planten die in pot zijn gekweekt, kunt u het hele jaar door planten, maar ook daarvoor is het nu de beste tijd. Maak altijd een ruim plantgat. Verbeter de grond in het plantgat met veel organisch ma teriaal (compost, potgrond, een handje been dermeel) en geef na het inplanten royaal wa ter. Duidelijke vormaccenten maak je met coni feren in de tuin, bolvormen of zuilvormen, alles is mogelijk, alleen of in een groep. Of denk eens aan een combinatie met voorjaars bollen. Dat straalt wat uit. Coniferen alleen maar in groen verkrijgbaar? Nonsens, ze zijn er in eindeloos gevarieerde tinten: inderdaad van heel fris- tot heel donkergroen, maar ook goudgeel, bronskleurig, blauw, grijs, met witte vlekken, roodachtig. Sommige verkleuren door het jaar heen, andere hebben opvallen de kegels. Niet alleen qua kleur, ook qua vorm zijn coniferen uiterst variabel. Van hoge smal le zuilvormen tot een bodembedekkende vor men. Er zijn bolvormen en indrukwekkend treurende coniferen, lieftallige dwergen en reuzen. Planten die je zelfs in blokvorm kunt snoeien en vormen die zo mooi zijn dat je er vanzelf afblijft. Combineer ze met bloeiende heesters, bodembedekkers, bolgewassen en vaste planten. Het resultaat is fantastisch! Feel the Art of Nature Van 6 april t/m 20 oktober is de Floriade de mooiste en de leukste tuin van Nederland. Daar komt de hele wereld op bezoek om te genieten van bloemen en planten in een samenstelling waar tien jaar aan is gewerkt. Al uw zintuigen worden er geprikkeld (Fee/) door kunstuitingen {the Art) en het mooiste van de natuur {Nature). Een bezoek aan Floriade 2002 is in veel opzichten een indrukwekkende ervaring. Het uitgestrekte park is in drie hoofdthema's verdeeld. 'Het Dak' is een glazen overkapping van liefst 28.000 m'. U vindt er permanente en wisselende tentoonstellingen: van bolbloemen tot tropische planten en tal van internationale exposities. 'De Berg' is een 40 meter hoge zandpirami- de, genaamd Big Spotters' Hill. Het uitzicht vanaf deze plek is fenomenaal. Aan de voet ligt 'De Groene Stad' waar 'wonen, werken en recreëren in 2010' tentoongesteld wordt. Het vakmanschap van hoveniers en groenvoorzieners heeft daar op indrukwekkende wij ze vorm gekregen, zowel in schitterende, heel verrassende tuinen als in het openbare groen. U zult er uw ogen uitkijken! Minstens zo indrukwekkend is het zuidelijke deel van het park, waar 'Nature' centraal staat. Dit deel rond 'Het Meer' lijkt wel een Engels land schapspark met enorme waterpartijen, beschutte valleien, gigantische rotsen en een ver pletterende verscheidenheid aan planten, leder punt levert een nieuwe verrassing. Hier zijn de inzendingen van de kwekers fantastisch verwerkt. Een ervaring van geur, kleur en vorm in een magnifieke entourage U vindt de Floriade in de Haarlemmermeer, vlak bij Vijfhuizen en Schiphol. Meer informatie? Bel 0900-0555 of kijk op Internet: vvww.floriade.com

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7