Onderzoek Thuiszorg: klanten waarderen bejegening door medewerkers Kampeerboeren oiitimistisch over komend kampeerseizoen Tij d en Schapen en duiven in de Remonstrantse Keric Prijs landbouwgrond met 'rode' bestemming schiet omlioog H EHAIffni-IIIEIllia Cijfer: 9+ veranderen Dames 1 Intermezzo onderschat Krimpen PAGINA 5 OESSDAQ 26 MAART 2002 Klanten van de thuiszorg geven een dikke 9 aan de bejegening die ze ont vangen van medewerkers in de thuiszorg. Dit is een van de belangrijke uitkomsten van het vandaag uitgebrachte tweede benchmarkonderzoek naar de prestaties van thuiszorginstellingen in Nederland. Het benchmarkonderzoek Thuiszorg is in opdracht van het Ministerie van VWS en de brancheorganisaties LandeUjke Vereniging voor Thuiszorg LVT en Branchebelang Thuiszorg Nederland (BTN) uitgevoerd door PwC Consulting in samenwerking met het NIVEL. Klanttevredenheid Doelmatigheid Maatschappeujke waardering Ongerust over besluiteloosheid Ministerie van LNV Productieverhoging Van loden letters naar cxmputer Gebr de Wa^yit Sommels#4 is alveleMenhet adres voor drukw#k van kwaliteit. Gebr. ifeWaal,,^ oirc/is geboortekaartjes nodig? pracht modellenboek Dames 1 van volleybalvereniging Intermezzo vertrok zelfverzekerd naar Krimpen om tegen de lokale ploeg te spelen. Intermezzo dacht even te gaan winnen. Het werd een zinderende partij waarbij de setwinst tot de vijfde set evenredig verdeeld werd. Intermezzo trok uiteindelijk aan het langste eind en won met 2-3. Tussen 1998 en 2000 is de prijs van landbouwgrond waarvoor een rode bestemming werd verwacht, met 150% gestegen. Tegelijkertijd steeg de prijs van grond met een groene bestemming met 44%. Voor land bouwgrond die mogelijk een rode bestemming gaat krijgen, werd in 2000 gemiddeld 110.000 euro per hec tare betaald, dat is bijna drie keer zoveel als voor de overige grond. Dat blijkt uit een onderzoek dat het LEI samen met de Dienst Landelijk Gebied van het Ministerie van LNV heeft uitgevoerd in opdracht van de Rijksplanologische Dienst. Het onder zoek vormt één van de bouwstenen voor de Balans Ruimtelijke Kwaliteit, die vandaag wordt gepresenteerd. Voor het eerst zijn de verschillende categorieën kopers van landbouw grond in kaart gebracht en is onder zocht welke prijzen zij betalen. De hoogste bedragen worden neergeteld door bouwondernemingen. Grondmarktsegmenten -26- Hoofdstuk 9 iHet orgelconcert ^^^^^^^^S^^^^^^^^^^^^^^^i^^^^^^sfe^^^^^^^^^^^^^^^^ffi^^ÖS^^^^^Si^^ï^i^^^^^ëa^êa^ië^ii^^^^i^^^ft^^ Arie van der Veen, directeur Thuiszorg en Maatschappelijk Werk Goeree-Overflakkee: "Dit prachtige, hoge cijfer is een fantastische opsteker voor de werkers in de thuiszorg en een bewijs dat hun werk door de mensen die dagelijks op hun zorg zijn aangewezen zeer wordt gewaardeerd. Het geeft ook aan, dat de sector Thuiszorg zich op een zeer positie ve manier ontwikkelt." Aan het klanttevredenheidsonderzoek, on derdeel van de benchmarking, hebben bijna 25.000 klanten meegedaan. Naast de waar dering voor de bejegening van de klant door de medewerker - bejegening blijken de klanten het belangrijkste te vinden - is ook een oordeel gegeven over andere zaken die klanten belangrijk vinden, zoals deskundig heid, informatievoorziening, communicatie en toegankelijkheid. Terwijl de medewerker hoog scoort bij de klant, is er minder tevre denheid over de informatievoorziening en de communicatie vanuit de Udinstellingen. Bei de brancheorganisaties hebben deze aspec ten inmiddels tot één van de speerpunten van beleid gemaakt. Indien alle waarderingen op de verschillende aspecten worden gewogen, krijgt de sector Thuiszorg een 7,6. Dit cijfer is ten opzichte van het onderzoek in 1997 onveranderd hoog gebleven. Voor Goeree Overflakkee is dit cijfer 7,12. Ook de overige uitkomsten van het bench markonderzoek geven aanleiding om te spreken van positieve ontwikkelingen in de thuiszorg. Dit is met name het gevolg van het feit dat de onderlinge kwaliteitsverschil len tussen de instellingen aanzienlijk zijn verminderd en de instellingen van elkaar hebben geleerd. Voor Goeree Overflakkee is voor de doel matigheid een score van 100% behaald. Nieuw in het benchmarkonderzoek is het onderdeel maatschappelijke waardering. In dit onderdeel is door diverse betrokkenen bij de thuiszorg (zoals huisartsen, verpleeg- en verzorgingshuizen, verzekeraars, etc.) een oordeel gegeven over de thuiszorg. Ook op dit onderdeel scoort de thuiszorg over wegend positief. Verbeterpunten die uit dit Door het lenteachtige weer van de laatste dagen zijn de harten van tent en caravankampeerders sneller gaan kloppen. De tent werd voorzichtig uit gepakt, het tentdoek gecontroleerd, de caravan uit de stalling gehaald en klaargemaakt voor het eerste kam- peerweekend 2002, dat vandaag begint. De eigenaren van de plattelandscampings, de kampeerboeren, hebben hun voorberei dingen al eerder getroffen. Na de herfstva kantie, in de wintermaanden en in het vroe ge voorjaar was er alle gelegenheid om, daar waar nodig, het terrein te verbeteren, bomen te snoeien, nieuwe beplanting aan te bren gen, toiletten en ander sanitair te vernieuwen of uit te breiden om zodoende op tijd klaar te staan voor het kampeerseizoen 2002. Belangstelling blijft groeien De kampeerboeren van de Stichting Vrije Recreatie laten weten alle nodige voorberei dingen te hebben getroffen om hun gasten de komende zomer een goed verblijf op de boerderij te garanderen. En zij verwachten er vele! Vorig jaar telden de SVR-campings circa drie miljoen overnachtingen en, gezien de enorme belangstelling voor de onlangs gehouden SVR-Vakantiebeurzen, rekenen zij erop dat het er dit jaar meer zullen zijn. Maar liefst dertigduizend bezoekers kwa men op deze beurzen (Rosmalen, Zuidlaren en Bleiswijk) hun licht opsteken over het kamperen en logeren bij de SVR-boer. Naast het motto van deze beurzen 'Zoek je eigen kampeerboer en -boerin uit', was ook de gastvrijheid die de SVR-boeren en boe rinnen uitstraalden voor veel bezoekers reden om er meteen een vakantie op het boe renerf te boeken. De SVR prijst zich geluk kig met het succes van haar beurzen en met de nog steeds toenemende belangstelling voor het kamperen bij de boer en weet dat de SVR-boeren ervoor gezorgd hebben dat hun camping pico-bello in orde is voor de ont vangst van de steeds groter wordende groep recreanten, die een vakantie op het boerenerf prefereren boven een verblijf op een andere locatie. Ongerust over besluiteloosheid Ministerie Ondanks die tevredenheid is er bij de SVR ook iets van ongerustheid te bespeuren. De Stichting zit immers nog steeds te wachten op een antwoord van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij op haar verzoek van meer dan eenjaar geleden. Nadat een eerder verzoek van de SVR voor uitbreiding naar vijfentwintig kampeerplaat- sen door het ministerie was afgewezen, stel de de SVR in januari 2001 als alternatief voor om dan teimünste de periode waarin vijftien kampeermiddelen op het boerenerf zijn toegestaan, uit te breiden van zes weken naar het gehele seizoen. "Nu is het ruim een jaar verder en staan we vlak voor het kam peerseizoen. Straks krijgen we overal in Nederland weer met wildkampeerders te maken, terwijl er op de boerencampings nog voldoende plaats is", vindt de SVR. Legionella-preventie De campings van de SVR hebben hun zaak je goed voor elkaar. De SVR is niet alleen een organisatie van kampeerboeren, maar ook van kampeerders en is daarom zuinig op haar gasten. De Stichting heeft dan ook, in het kader van de legionella-preventie, de aangesloten campinghouders een bonus toe gezegd, wanneer zij het certificaat van goed keuring van hun drinkwaterleiding kunnen overleggen, zoals dat door het Ministerie van VROM wordt vereist. Naast 'rust, ruim te en betaalbaarheid' betekent het kamperen of logeren bij de SVR-boer met ingang van het seizoen 2002 dus ook 'veiUgheid' onderdeel naar voren komen zijn overigens opnieuw de communicatie en informatie voorziening. Zo kan worden gesteld dat de benchmarking in de sector zijn effect al heeft bewezen. Het instrument heeft als belangrijk doel om instellingen een spiegel voor te houden en daarmee aanknopingspunten te bieden voor verbetering. De resultaten van het vandaag gepubliceerde onderzoek bewijzen dat het mogelijk is om met behulp van de bench- markgegevens verbeteringen in de prestaties van instellingen te bewerksteUigen. Daarbij is de sector zich er zeer van bewust dat er nog echt wel het een en ander te verbeteren valt. En daar zal met behulp van de bench- markgegevens de komende tijd hard aan worden gewerkt. In de komende tijd zal door de thuiszorgin- stelUngen dan ook vooral aandacht worden gegeven, in overleg met klantenorganisaties en verzekeraars, aan het realiseren van con crete verbeteringen op de punten waar dit, getuige het onderzoek, noodzakelijk is. Dit aUes met het doel om in de toekomst aan nog meer klanten zorg te kuimen leveren: op tijd, op maat en van een kwalitatief goed niveau. Arie van der Veen: "Met de publicatie van de resultaten van het benchmarkonderzoek loopt de sector Thuiszorg voorop biimen de gezondheidszorg als het gaat om het bieden van transparantie en het afleggen van maat schappelijke verantwoording over de inzet van collectieve middelen. Dat is naar de mening van de LVT en BTN een logische tegenprestatie voor het verkrijgen van grote hoeveelheden collectieve financiën." Belangrijke ontwikkeling is een stijging van de vraag naar thuiszorg. In dat verband is van belang dat de afgelopen driejaar de sec tor een stijging heeft laten zien van de pro ductie van 12%. Deze prestatie is des te opmerkelijker als daarbij wordt beseft dat de knelpunten op de arbeidsmarkt steeds groter worden, zoals ook uit het benchmarkonder zoek büjkt. De overwegend positieve resul taten uit het benchmarkonderzoek zouden overigens slechts beperkte waarde hebben indien de sector er niet in zou slagen om aan meer mensen zorg te verlenen. In dit ver band is de conclusie gerechtvaardigd dat, om te kurmen voldoen aan de almaar groeiende vraag aan zorg in Nederland, belangrijke ingrediënten als: een verbetering van de bedrijfsvoering, een gericht beleid ter voor koming van arbeidsongeschiktheid en ver zuim, een actief en gericht wervings- en opleidingsbeleid en de door de overheid ter beschikking gestelde financiële middelen, nodig zijn. Een evenmin te verwaarlozen aspect om in de toekomst het huidige prestatieniveau te kun nen handhaven is een aanzienlijke investering in ICT. In die zin zijn de brancheorganisaties het eens met de aanbevelingen van de onder zoekers dat op dat vlak nog een enorm poten tieel zit om zowel de kwaüteit als de kwanti teit van de zorg aan mensen te vergroten. DruMceriij Bij drukkerij GEBR. DE WAAL Ugt een voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13, SOMMELSDIJK Tel. (0187) 471020 Heren Recrea 2 speelde afgelopen week in de Gaffelaar te Zwartewaal een aardige wed strijd tegen de ploeg van oud-Intermezzoër Leon Kievit; Hollemare 1. Intermezzo speel de zonder aanvoerder Ruud de Beer. Reinier van de Heuvel verving hem en zag zijn team met Leonard van de Welle, Gerard Rom mens, Aart Baars, Chris van de Weele en Nicky Tuinenburg een regelmatige wed strijd spelen waarbij vooral spelplezier de boventoon voerde. Behalve de eerderge noemde Leon Kievit, stelde Hollemare niet zo veel voor. Dat er toch een set verloren ging(misschien voor het kampioenschap nog fatale gevolgen?) heeft puur met gemak zucht te maken. In de volgende set werd het geUjk recht getrokken. Intermezzo won in een gezelUge entourage met 1-3. Uitslagen VoUey/Assvdb 2 - Heren 14-0 VCO/Ervea 5 - Heren 24-0 Logica Krimpen 1 - Dames 12-3 Timmers 6 - Dames 20-4 Vollido 2 - longens Cln-b Nivoc'72 1 - Meisjes BI2-2 Volley Voome 1 - Meisjes Cl4-0 Volley Voome 2 - Meisjes C24-0 Meisjes C2 - Rowi 13-1 Meisjes C2 - Setup(Pr.)n-b Hollemare - Heren recrea 21-3 Euro-Serve - Heren Recrea 10-3 Programma: 30-03 16.00 uur Alexandria'66 1 - Jongens A 10.00 uur Rowi 1 - Meisjes Cl Tussen Pasen en Pinksteren is de tentoonstelling schapen en duiven (bijbelse die ren) te zien in de Remonstrantse kerk in Sommelsdijk (voorstraat 35). Het is een serie schilderijen van Niels Snoek met bijpassende teksten uit o.a. de Bijbel en het Liedboek. In de christelijke traditie zijn schapen en duiven niet heilig, maar zij herinneren aan bijzondere momenten in de relatie tussen God en mensen. In genoemde periode is de kerk elke zaterdag tussen 13.30 en 16.00 uur open voor bezoekers. De toegang is gratis; meer informatie tel.: (0187) 601793. Van de grond in Nederland wordt momen teel 85% 'groen' gebruikt (voor landbouw, natuur en recreatie) en 15% 'rood' (voor wonen, werken en infrastructuur). Tussen 1998 en 2000 werd jaarlijks ongeveer 100.000 hectare landbouwgrond aange kocht, waarvan 68% door 'groene' beroeps groepen en 7% door 'rode'. Van de overige 25.000 ha is de bestemming minder duide lijk; deze gronden werden aangekocht door de overheid (11%), projectontwikkelaars (4%) of onbekende beroepsgroepen en parti culieren. De mogelijke bestemming heeft grote invloed op de prijs. Grond met een blij vende landbouwbestemming bracht in 2000 geiniddeld 39.000 euro per hectare op, bij kans op rode bestemming Uep de gemiddel de prijs op tot 110.000 euro. De meeste 'rode' kopers anticiperen op de mogelijkheid van een andere bestemming van landbouw grond, maar ze hebben daarover geen zeker heid. Zou die er wel zijn, dan lagen de 'rode' prijzen nog een stuk hoger. Groene bestenuningen In het groene grondmarktsegment is de land en tuinbouw zelf met 70.000 hectare de belangrijkste koper. Vooral boeren en tuin ders met grote en intensieve bedrijven heb ben grond bijgekocht. Grond aankopende bedrijven waren gemiddeld de helft groter dan het doorsnee bedrijf. Tussen 1998 en 2000 zijn de prijzen die boeren en tuinders voor hun grond betaalden met 44% geste gen. Deze stijging valt niet te verklaren uit betere bedrijfsresultaten, maar hangt samen met de economische groei in die jaren. De prijsontwikkeling is ongeveer gelijk aan die van woningen, eveneens een indicator van het economisch tij. Rode bestemmingen De gemiddelde prijs voor landbouwgrond aangekocht door 'rode' beroepsgroepen steeg tussen 1998 en 2000 met 150%. Bouwondememingen betaalden het meest en nutsbedrijven het minst. Grond wordt aangekocht als belegging of voor project ontwikkeling. Bij belegging gaat het gezien het prijsniveau vooral om gronden met een blijvende landbouwbesteirmiing. Bij aan koop voor projectontwikkeling zijn de betaalde prijzen afgestemd op de verwach te rode bestemming. Aankopen door de overheid hebben zowel betrekking op rood als op groen. Aan de ene kant doet zij bij voorbeeld 'groene' aankopen voor natuur via de Dienst Landelijk Gebied, en aan de andere kant 'rode' aankopen voor stadsont wikkeling via gemeentelijke grondbedrij- hè, wat een dag", met deze woorden laat juffrouw Staat zich in haar stoel vallen. "Wat een problemen, wat een zorgen vandaag Met de armen over elkaar geslagen kijkt juffrouw Vink haar vriendin aan. "Weetje wat we doen Krijntje? We gaan er bij leven en welzijn met de Kerst eens een weekje tussenuit. Goed voor jou èn goed voor mij. lij werkt je nog eens over de kop als je zo doorgaat." "Nou, nou Nel", sust Krijntje, "dat is wel wat overdre ven. Goed, het is deze week wat druk geweest, maar ik heb nou heerlijk twee dagen om uit te rusten. Hoe was het in de wijk?" "Prima, weinig patiënten en een rustig zuigelingenbu- ro. Ik was vroeg klaar en heb alle boodschappen al in huis. Wil jij nog koffie?" Krijntje veert overeind. "Nee, laat maar. We gaan zo eten, ik ga me even wat opknappen." Als ze een uurtje later beneden komt, is de tafel al gedekt en schept Nel de soepkommen vol. Na de afwas installeren ze zich gezelhg aan weerszijden van de vro lijk brandende haard en babbelen wat over het werk. "Ik ben in gesprek geweest met de ouders van Harm, je weet wel, de jongen die onder invloed is van soft drugs. Het schijnt dat hij nu heroïne gebruikt. Arme mensen, ze zijn niet jong meer en kunnen het niet ver werken dat hun zoon zulke dingen doet. Harm laat hen praten en gaat zij eigen gang. Vannacht is hij weer niet thuis geweest, ze zijn gewoon radeloos. Ik heb beloofd dat we naar Harm zullen uitkijken. We kennen hem allemaal. De heb gezegd, dat ze geen wonderen van ons moeten verwachten, dat ook wij afhankelijk zijn van die God, Die nog steeds wonderen werkt. Ze keken me wat vreemd aan." "U bent zeker van de kerk", zeiden ze wat argwanend. "Toen ze weggingen keek ik ze na, twee oudere men sen, gebogen onder zorg en verdriet over hun jongen, die langzaam maar zeker de ondergang tegemoet gaat. De heb er direkt Sjaak op uitgestuurd. Als er één Harm gauw kan vinden is hij het wel. Het is alsof hij het ruikt. Harm, Kees, loke. Klaas en ga zo maar door. Eén lange, lange hjst van meisjes en jongens die het echt niet van plan waren, maar die uit nieuwsgierig heid een sticky rookten. Die om stoer te doen of om mee te tellen, een hashsigaret probeerden. En die zon der dat ze er erg in hadden muurvast in de greep van de verslaving kwamen te zitten. Die nu aan drie of vier sigaretten per dag niet genoeg hebben en naar wat ster kers grijpen, omdat de hash of marihuana niet meer bevredigen. Softdrugs, harddrugs er is geen verschil. Ze zijn allebei verslavend. Maar laat ik ophouden met al die narigheid. Heb jij vandaag nog wat gezelhgs meegemaakt?" Nel schiet in de lach. "Inderdaad. De moest immers die zuigeling nog bezoeken? Je weet wel, dat vreemde geval. Moeder heeft al veertien kinderen en kan het niet meer aan. Nu is die zuigeling, het vijftiende kind bij haar zus die zelf geen kinderen heeft. Nou, ik op bezoek. Ik belde aan en ze deed zelf open. "Dag zuster", zei ze wat verwonderd. "Dag mevrouw Van Bruggen, ik kom eens naar de baby kijken." "De baby o, maar natuurlijk- l^omt u binnen. Wilt u misschien eerst een kopje koffie? De moet hem zo hel pen." Nou dat is bij mij niet tegen dovemansoren gezegd. We zaten in de woonkeuken en ik was nieuws gierig waar de baby zou liggen. In zo'n oude boerderij zijn van die verrassende hokjes en opkamertjes. "Ik zal hem even halen zuster", zei ze, "drinkt u maar rustig uw kopje koffie uit." Maar dat was de bedoeling niet. "Ik loop graag even met u mee mevrouw Van Bruggen." Dat vond ze ook best en ze bracht me in haar eigen slaapkamer en daar, zomaar op de grond stond een gro te kist. Ze wees en zei: "Daar ligt-ie zuster." De moet er bijzonder dom hebben uitgezien, want ze begon te lachen en zei: "U kijkt zo vreemd zuster. Het was heel onverwacht dat ik de baby kreeg, ik had niets voor hem in huis. Maar hij ligt er prinsheerlijk, kijkt u zelf maar." En toen Krijntje, o, wat heb ik gelachen. Daar in die kist lag een klein rose biggetje, enkele dagen oud en door zijn moeder verstoten. Ik ben er op m'n knieën bij gaan zitten en heb het beestje eens over z'n gladde huidje gestreken. Z'n kopje was in verhouding tot zijn lichaampje veel te groot. Geen gezicht. Nu begreep ik alles. De dokter had me gewaarschuwd toen hij vroeg of ik eens een bezoekje bij mevrouw Van Bruggen wil de brengen. "Het is een zonderling geval", zei hij. "Niet alleen dat die moeder het kind zonder meer aan haar zus geeft, maar de baby zelf ziet er heel vreemd uit. Z'n hoofdje is erg groot en ja, het is misschien wat al te sterk uit gedrukt, hij Ujkt een beetje op een varkentje. Enfin, gaat u er maar eens gauw heen." "De had het even niet door", zei mevrouw Van Brug gen, "maar ik begreep al gauw dat u ter goeder trouw kwam en dat u werkelijk van niets wist. Dokter De Leeuw heeft u heerlijk beetgenomen." "De zal het hem betaald zetten", beloofde ik haar. "De ben er nog even bijgebleven toen ze hem de fles gaf. Enig was het. Maar het is een hele opgave voor haar. Oom de twee uur wordt het gevoed en dat dag en nacht. Leuke mensen zijn het, hij ook. Er loopt en vliegt van alles rond daar. Ze zijn dol op dieren. Maar dokter De Leeuw zal het weten, wacht maar. Eh wat gaan we morgen doen?" voegt ze er in één adem aan toe. Krijntje pakt haar borduurwerk weer op, terwijl ze nog nageniet van het varkentjesverhaal. "Morgen? Als we de familie Van Wingerden eens opbelden? We hebben beloofd hen een keer te bezoe ken? Zal ik even bellen of het gelegen komt?" Nel vindt het best en de afspraak wordt gauw gemaakt. 's Middags om een uur of drie en als ze zin hebben kunnen ze blijven eten. In ieder geval van harte wel kom. "Zou Henk die vreemde kerel nog wel eens gezien hebben?" vraagt Krijntje als ze weer op haar plaatsje bij de haard zit. "We zullen er maar niet naar vragen, bah wat een griezel was dat. Je moet in deze tijd toch zo uitkijken. Je hoort van allerlei occulte toestanden, om bang van te worden. Die man deugt niet, let op m'n woorden. En Henk was er helemaal ondersteboven van. Als die vent hem maar niet door middel van hyp nose aan zich wilde binden. Of het nou een proberen van hem was, ik bedoel als een soort spelletje, of dat het ernst was. De ben van de blik in de ogen van die man geschrokken. Het was alsof er een magneet in zat." "Ik geloof dat jij spoken ziet, Krijntje. Dat het occul tisme in opmars is, ben ik met je eens, maar je moet niet overdrijven." "Niet overdrijven? Maar Nel, wat denk je van het spi ritisme? En de radio- en t.v.-uitzendingen over yoga en transcendente meditatie? Vergeet de bioscopen niet. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5