Schoolkinderen Oostflakkee planten compleet bos! Vierkorenconcert in Oude Tonge grandioos succes! Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes 1 Het kerkhof van de zes miljoen vermoorde Joden YmJDAQ 22 MAART 2002 Deen In de kinderafdeung Bij het overdekte museum 'S» 'P *i» "5^ tï «f STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD ^^^p^iïaiSSi2«B»SMia Yad Va'shem Op de top van de berg die naar Herzl - de vader van het zionisme - is genoemd, liebben we een adembene mend uitzicht op 'de eeuwige stad'. Daar Ugt naast zijn graf ook de erebe graafplaats met de Jseurig onderhou den graven van de vele gesneuvelden in de verschillende oorlogen voor Israels onafhankelijkheid. Richten we onze bUk wat naar het zuidwesten dan wordt onze aandacht getrokken door een 21 meter hoge naald, de zuil van het heldendom, ook wel 'de schoor steen' genoemd. Wie daarheen gaat, komt op de droevigste plaats van heel Israël, bij het monument van de herinnering, bij Yad Va'shem herinne ring en naam), een plaats die je niet met dro ge ogen verlaat. Je vindt er de grootste begraafplaats van de wereld, een begraaf plaats zonder graven, indrukwekkend door zijn soberheid. Op een open terrein en in gebouwen houden beelden de gedachtenis levendig aan wat er met het Joodse volk is gebeurd in Nazi-Duitsland tijdens de jaren 1933 tot 1945. Hier treurt het Joodse volk om zijn 6 miljoen doden. Een bezoek aan Yad Va'shem moet bij iedereen die Israël bezoekt, hoog op de agenda staan. Zeker bij regeringspersonen. Toen enige tijd geleden de Britse Minister van Buitenlandse Zaken weigerde deze plaats te bezoeken, werd dit als een diepe belediging van het Joodse volk opgevat. In HET PARK De naald, die de schoorsteen van een ver brandingsoven voorstelt, bestaat uit zes stukken. Elk deel stelt 1 miljoen vermoorde Joden voor. In het park er ornheen treffen we allerlei afbeeldingen aan: - een Davidster, doorstoken door een speer, als heriimering aan de gevallen soldaten, partizanen en gettostrijders; - de beeldengroep van de Poolse arts - Janusz Korczak - die zijn gettokinderen omarmt en vrijwillig de ondergang met hen wil delen (lees Mila 18 van Leon Uris); - de namen van wel 5000 vernietigde Jood se gemeenschappen in 'de vallei van de De stille schreeuw. De doorstoken Davidster. schoorsteen verwoeste gemeenschappen', op 9 meter hoge rotsen; een wanhopige vrouw, die alles wat ze op deze aarde had, kwijtgeraakt is; een moeder met een dood kind in haar armen, die al haar verdriet uitschreeuwt; de afrastering van een concentratiekamp, waar vluchtende Joden in de onder elek trische stroom staande bedrading zijn blijven hangen; - het eind van een spoorwegtraject boven een afgrond met een dichtgespijkerde treinwagon, die het concentratiekamp vol met Joden is binnengereden, gereed om de grote leegte in te rijden. Het meest ontroerende is wel het monument en de afdeUng, die het Amerikaanse echtpaar Spiegel schonk als herinnering aan hun vijf jarig zoontje Uziël - dat in 1944 is wegge voerd naar Auschwitz en nooit is teruggeko men - en de ruim anderhalf miljoen andere kinderen (denkt u zich dat aantal eens in!). Buiten worden met betonnen palen in diver se grootte de verschillende leeftijden van de omgebrachte kinderen afgebeeld, en ga je naar binnen, dan kom je al tastende in een donker vertrek. Daar branden vijf kaarsjes, die hun lichtjes als sterretjes duizendvoudig weerspiegelen tegen het plafond, om op deze wijze de aandacht op de vermoorde kinderen te vestigen. Op een sombere, monotone wijze noemt een man de namen van de kinderen, die in de dodenkampen en gaskamers zijn omgeko men, met daarbij=het land, waaruit ze afkom stig waren, en de leeftijd die ze hadden bereikt. Komen we vlakbij de ingang van het eigen lijke museum, dan zien we tegen de buiten muur een groot monument, dat herinnert aan de opstand in het getto van Warschau, dat enerzijds spreekt van moed, anderzijds van angst en vertwijfeling; met daar vlak naast de afbeelding van een groep mensen - o.a. een hoogzwangere vrouw, een rabbijn, een argeloos kind en op de achtergrond de Duit se soldaten met de bajonet op het geweer - die 'de laatste gang' maken vanuit het getto naar het vernietigingskamp; bij de ingang van het museum staat een beeldje met het opschrift 'Job'. Hij staat daar met een gebedsmantel over zijn schouder, het num mer van een concentratiekamp in zijn arm, met een gebalde vuist in een gevouwen hand, het hoofd biddend ten hemel gericht, alsof hij om antwoord vraagt. y.H 4& iQf <i& Binnenkort zijn er weer loten te koop t.b.v. De Dierenstee in Numansdorp. U kunt ze bij de beheersters kopen of bij de medewerkers die bij u langs de deur komen. De prijs is 0.50 euro per stuk en er zijn leuke cadeaubonnen te winnen en wat vooral belangrijk is, de opbrengst is voor de dieren. Als u nog een leegstaande parkietenkooi heeft, bij ons is een leuke hchtblauwe parkiet die een nieuw tehuis zoekt. Hij of zij is bij ons komen aanvliegen en wacht al enige tijd op een nieuwe baas. Ook zijn er nog verschillende katten die een nieuwe baas zoeken: Mannix is een leuke cypers-witte kat van ongeveer 5 jaar, vriende lijk. Hij is gevonden. Bert en Ernie zijn twee leuke schootkatten, allebei rood-wit en ruim 4 jaar. Zij zijn altijd samen, slapen bij elkaar, gaan samen naar bui ten, zijn lief voor kinderen en vriendelijk tegen andere katten. Zij zijn niet gewend aan honden. Zij willen graag samen geplaatst worden bij een nieuwe familie die hun veel aandacht geeft. Gabber is een rode kat van ongeveer 4 jaar. Hij is gewond bij ons binnengebracht en wij weten niet of hi jis aangereden dan wel flink heeft gevochten. Gabber is gevodnen. Morris is een cypers- witte kat van ruim 2 jaar, een zelfstandige kat met een ochtendhu meur. Hij is bang voor kleine kinderen, doet lelijk tegen andere kat ten en is niet gewend aan honden. Morris komt graag buiten. GarHeld is een von deling, een cypers- witte kat van ruim TA jaar. Het is een dier dat graag zijn gang gaat en hij is beslist niet gewend aan kin deren. Voor Garfield graag een plaatsje in een rustig gezin zon der kinderen. Joris is een zwart-wit te kat van ruim 10 jaar, een onafhankelij ke kat die graag zelf bepaalt wanneer hij naar buiten gaat, dus voor hem graag een baas met een kattenluik. Hij is niet bekend met kinderen, negeert andere katten en is niet gewend aan honden. Weet u dat het voor de beheersters en de vrijwilligers soms moeilijk is om een naam te geven aan een gevonden kat. Wij vinden het voor een dier fijn als het een naam heeft en geen nummer. Wij hebben daarom aan verschil lende bekende gevraagd om een Hjstje te maken met kattennamen want anders wor den steeds dezelfde namen gebruikt. Mis schien weet u nog leuke namen. Komt u eens langs bij De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. (0186) 655150. Onze openingstijden: maandag t/m zater dag vanaf 11.00 tot 16.00 uur. Zoals in alle gemeenten op ons eiland, werd ook in Oost flakkee afgelopen woensdag de Nationale Boomfeestdag gevierd. Een beetje extra feest was het, omdat het dit jaar de 45e keer is dat deze dag plaatsvindt! Maar üefst vijf touringcars waren nodig om alle leerlingen, leer krachten en andere belangstellenden naar het Zuiderlandse Bos - langs Rijksweg N59 richting Zeeland - te vervoeren. Het Zuider landse Bos is nog erg jong en is aangelegd in het kader van de Ruil verkaveling Flakkee. Het is een gemengd loofhoutbos met een cen traal gelegen plas met brede rietoevers. Vorig jaar is door het bos langs de Zuiderlandsedijk een fietspad aangelegd. Het plantwerk, wat dit voorjaar wordt uitgevoerd, is de laatste fase van de aanleg van het bos. De schoolkinderen hebben afgelopen woensdag een deel van dit plantwerk voor hun rekening genomen. De plantactiviteiten van de enthousiaste schooljeugd van de groepen 7 en 8 van alle basisscholen op Oostflakkee werden bijgewoond door voormalig wethouder van Onderwijszaken, mevrouw P. J. van Dijke- van Daalen, die zich persoonlijk heeft ingezet voor deelname aan de Nationale Boomfeestdag door de schoolkinderen van Oostflakkee. Ook vertegenwoordigers van het Waterschap Goeree-Overflakkee en de landinrichtingscommissie Flakkee waren uitgenodigd, gezien hun betrokkenheid bij de aanleg van het bos en het fietspad. Door bos wachters van Staatsbosbeheer werd uitleg gegeven over het planten, omdat de Boomfeestdag in één van hun beheersobjecten werd geor ganiseerd. Vrijdag 15 maart jl. was het weer zover. Vier neutrale koren uit de regio gaven hun inmiddels traditioneel vier korenconcert. De koren Smalstads Gemengd Koor (Brouwershaven), Gemengd Koor Excelsior (Dirksland), Gemengde Zangvereniging Apollo (Nieuwe Tonge) en het Gemengd koor Advendo uit Ooltgensplaat. De voorzitter van het koor dat dit jaar de organisatie heeft verzorgd, de heer Wout de Vos, doet verhaal. De heer Wout de Vos is voorzitter van het koor Advendo uit Oolt gensplaat. De heer de Vos geeft aan dat het bijna een traditie is om jaarlijks dit evene ment te houden. Ieder jaar wordt de organi satie verzorgd door een van de deelnemende koren. Er staat een ding vast de locatie is De Grutters wei. Deze locatie is zo dermate geschikt voor het houden van een dergelijk evenement en heeft voor koorzang een zeer hoge akoestische waarde, dat het onverstan dig zou zijn deze locatie ter discussie te stel len. Vooraf wordt er met de besturen van de deelnemende koren een bijeenkomst gehou den, zodat er enige afstemming van het pro gramma kan plaats vinden en wordt de datum bepaald. Verder verzorgt de organi serende vereniging de rest. Het idee van een dergelijk concert is eind 1989 ontstaan. Rien Knops en Gerrit Poortvliet waren bij elkaar op de koffie en daar is het idee gebo ren. Het is heel leuk dat een dergelijk idee nog steeds wordt uitgevoerd en dat te mer ken is dat er steeds meer inhoud aan wordt gegeven. Het vierkorenconcert is bedoeld voor het publiek. Dit jaar ruim 150 belangstellenden. Een steeds groeiend aantal. Maar de happe- Advendo Ooltgensplaat. ning is ook bedoeld voor de koren. Om aan elkaar te laten horen op welke wijze de koor zang in al haar facetten wordt beoefend. Dat is een zeer belangrijke doelstelling. Juist omdat koorzang in beweging is. Er worden andere vormen uitgeprobeerd en de muziek keuze krijgt ook een steeds modemer tintje. Dit jaar is er voor het eerst afloop van het concert een presentatie gegeven van een piratenkoor. De heren van de deelnemende koren hebben gezamenlijk een aantal weken geoefend op deze vorm van muziek maken. Geheel een andere stijl dan de traditionele koorzang, maar er straalde veel plezier en emoties vanaf. Ook het talrijke publiek kon deze toegift zeer waarderen. Dit jaar moest het Smalstads koor uit Brou- werhaven helaas verstek laten gaan, omdat door een griepgolf teveel alten niet aanwezig konden zijn. Maar volgend jaar zijn onze Brouwershavense vrienden zeker weer van de partij. Door de organiserende vereniging Advendo werd het sphs afgebeten. Ook dit koor had een magere bezetting, maar de uitvallende stemmen waren over alle partijen verdeeld. Met deze geringe bezetting werden werken van Handel (Agnus Dei) Schubert (La pasto- rella en An die Muzik) en van Ortelli het Lied van de Bergen ten gehore gebracht. Vervolgens heeft Excelsior werken uit Ope ra's van Verdi en Handel (Rinaldo en I Lombardi) gebracht, maar ook uit de Messe Solemell van Franck in een arrangement van T. Peelen het beroemde Panis Angelicus. Voor de pauze werd er afgesloten door ApoUo met enige moderne nummers van Mozart in een arrangement van Tom Parker het Stay with me still the morning, Perhaps Love van John Denver en het zeer bijzonde re Disney Dazzle. De toon voor een goede tweede helft van het concert was duidehjk gezet. De dirigenten Elvira Vos, Sartita van Steeg en Marloes Smit, hadden ér alle drie zin in. Na de pauze liet Excelsior zien dat je ook swingend en zingend het podium kan betre den. Een fantastische start met nummers als Oh what a beautifuU morning. Anthem en Thans you for the music liet Excelsior horen dat het moderne repertoire zeer goed aanslaat en dat het een vreugde in het zingen geeft. Excelsi or sloot of met een muzikale vraag dat we op deze wereld toch veel voor elkaar moeten willen betekenen. Gezien de achterliggende periode van Excelsior was dit een bijzonder goed gekozen slot. Apollo maakte een overgang tussen muziek soorten. Met twee Franse nummers in een arrangement van de dirigent Marloes Smit werd afgesloten met een medley van Eddie Christiani. Het publiek kon de verleiding van het meezingen niet weerstaan. De avond werd afgesloten door Advendo, Nummers als Muil of Kintyre van Mc Cartney en Take mij Home Country Roads van Jolm Denver gaven een kick bij het publiek. Twee num mers van Boudewijn de Groot het Testament en Verdronken vlinder leidde tot het slotlied Goodnight Irene. Een zaal met publiek en zangers deze afsluiting te horen zingen geeft een heel goed gevoel, meer nog dat is het waar je het voor doet. Vreugde en kwaliteit wordt gevonden in zang. Deze manier van presenteren zal zeker velen volgend jaar weer naar de Grutterswei brengen. Wij heb ben ervan genoten. De uitsmijter met het Delta Piraten koor mag er zijn. Maar daar zullen we later nog wel eens iets van horen. De zangwereld is in beweging. Zowel op het gebied van soort muziek, maar zeker ook in de wijze van presentatie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 11