Auto over de kop bij eenzijdig ongeval r De dorpen van Flakkee Boek in de maak over Zonnegloren Publiek winnaar bij IntermezzoI Semi-interland voor Good Luck Goeree Classic terug in de etiier Paasmiddag 55+kring l^yitffDBMIIEUli^ 30% nieuw verkochte personenauto's is leaseauto Ophalen oud papier Nieuwe Tonge DINSDAG 19 MAART 2002 Schrijfster Geke van de Merwe zoekt oud-patiënten en oud- personeelsleden Heren 1 en Dames 1 winnen met 3-2 Volleybalvereniging Intermezzo speelde haar thuiswedstrijden jl. zaterdag in recreatiecentrum de Sta- ver te Sommelsdijk. Er werden uitste kende resultaten gehaald, alleen jon gens dl moest de winst mee geven aan de bezoekende ploeg. Dames 1 zorgde voor een regelrechte sensatie door de koploopster VCO/Ervea met een ver- liespartij naar huis te sturen. Overige uitslagen (2) door Hans Ottink, Gorinchem Zo is niet alleen door het opdringen van de zee, doch ook door menselijke inwerking het land verdwenen. Nadat het zeewater vrije toegang verkregen had kon zich, als de omstandigheden daartoe gunstig waren, op het overge bleven veen een laag slik afzetten. De op deze wijze ontstane platen werden, indien ze voldoende waren aange groeid en bij normale vloed niet meer onderliepen, als grasland (gorzen) in gebruik genomen. Tenslotte volgde bedijking. ïïwi^^^ws Aantal personenleaseauto 's in 2001 gestegen met 9,4% l^fie fiap-py SVfan mi Rond half tien vorige week donderdagavond vond op de Zuiderdiepstraatweg te Stel- lendam een eenzijdig verkeersongeval plaats. Net voorbij de scherpe bocht - komend uit de richting van de Deltahaven - raakte een 30-jarige bestuurder uit Nieuwerkerk aan den IJssel door nog onbekende oorzaak van de weg en sloeg over de kop. Hij werd uit zijn auto gesUngerd en zou daarbij door de tuimelende wagen nog geraakt zijn. Omdat aanvankelijk gedacht werd dat de bestuurder nog bekneld zat, werd - naast de politie en de ambulancedienst - ook de brandweer gealarmeerd. Het slacht offer werd - naar veronderstelhng zwaar gewond - overgebracht naar het Dijkzigt- ziekenhuis in Rotterdam. Na onderzoek bleken zijn verwondingen mee te vallen. Wel heeft hij bekend vóór het ongeval drie pilsjes op te hebben. Binnenkort verschijnt van de hand van journaliste Geke van de Merwe- Wouters een dik herdenkingsboek vol verhalen en foto's over 75 jaar Zonne gloren. Veel mensen uit deze streek hebben gelegen of gewerkt in dit ver maarde sanatorium in Soest. De schrijfster wil graag met hen in con tact komen. Het boek komt 12 juli uit, tegeUjk met de opening van een expo sitie over Zonnegloren in museum Oud Soest. Het protestants-christelijk Zonnegloren was de Rolls Royce onder de 35 sanatoria in Nederland. Dit tuberculoseziekenhuis onderscheidde zich door de kwaliteit van de behandeling en verpleging en de bijzondere sfeer. De 450 patiënten en 250 personeelsle den vormden één grote familie. Met Kerst werkte het voltalUge personeel en stonden de zusters om vijf uurs morgens op de gras velden voor de paviljoens te zingen over Efrata's velden. Dat was Zonnegloren: alles voor en met de patiënten. De patiënten en verpleegsters kwamen uit heel Nederland. Tijdens de bezoekdagen zette de NS extra treinen in om de grote bezoekersstroom te kunnen verwerken. Daarnaast onderhield busbedrijf De Snelle Vüet vanuit West-Nederland tweemaal in de week een lijndienst met Zonnegloren. Uit het hele land werden zangkoren en muziek gezelschappen aangetrokken om voor de patiënten op te treden. Niet dat het een en al rozengeur en mane schijn in Zonnegloren was. Journaliste Geke van de Merwe die zelf in Zonnegloren gekuurd en gewerkt heeft, maakt in haar voorwoord duidelijk dat de spanningen op de grote ziekenzalen soms escaleerden in pesterijen, intimidaties en vechtpartijen. Zij schrijft ook: 'Ik heb gezien welke pro blemen afkwamen op de mensen die er soms jaren lagen. Zij werden opgescheept met verlies van privacy en seksuele onthouding. Ik was getuige van verboden liefdes, gele- genheids-homoseksualiteit, gebroken huwe lijken en zelfmoordgedachten. Maar de mooie momenten hadden verreweg de over hand. Dat kwam door het grote maatschap pelijke hart dat in Zonnegloren klopt. En door de levensmoed van de meeste patiën ten. Veelal werden de rimpels van de dag weggestreken met kwinkslagen. Optimisme voerde de boventoon. De verpleging was grote klasse. De patiënt kreeg persoonlijke aandacht.' De titel is Pneutax. Zo heette destijds het huisblad van Zonnegloren. In het boek komen ook andere oud-patiënten en oud- werknemers aan het woord. De overgang van sanatorium naar ziekenhuis krijgt aan dacht, evenals de fusie met ziekenhuis Maar schalksbos in Baam, de naamsverandering van Zonnegloren in Molendael, de splitsing in een ziekenhuis en een polikliniek op ande re locaties en de afbraak van het Zonneglo- rencomplex dat 13 juli 1927 geopend werd, dus 75 jaar geleden. Belangstellenden kun nen contact opnemen met Geke van de Mer we, Grotestraat 6, 5256 PB in Heusden of met uitgever Jan Joosse, tel.: 06-22796637. Goeree Classic is weer terug in de ether. Nadat het programma een aan tal jaren geleden stopte is in septem ber jl. de draad weer opgepakt. Het was niet dat er geen materiaal beschikbaar was, maar de tijd ont brak om een uur lang dit programma te maken. Maar - zoals gezegd - in september jl. is de draad weer opgepÈJct en gaat de organisatie er weer voor om van Goeree Classic een mooi luisterprogramma te maken. Voorheen was dat op donderdag avond na Polivak, maar met ingang van heden is Goeree Classic iedere dinsdag avond te beluisteren. Vele oude meesters zullen te horen zijn zoals: Beethoven, Schubert, Mahler, Part, Elgar, List, Rossini, Ravel, Monteverdi, Brams, Janacek, Berg, Sttauss, Grieg, Debussy, Tchaikovsky, Mozart, Busoni, Verdi, Wagner, Haydn, Bach, Rachmani- nov, maar ook muziek van John WilUams, Hans Zimmer, Andrew Lloyd Webber en nog vele andere componisten. In de kelder van Radio Goeree Lokaal staan meer dan honderd classic-CD' s te wachten om gedraaid te worden en dat gaan we voor u gewoon doen. Heeft u een ver zoekje voor dit programma? Laat het de Heren 1 speelde tegen het Vlaardingse Holy 1. Jaap Kransse had zijn ploeg fliiA toege sproken, met name over het feit dat de eerste set nu maar eens gewonnen moest worden, dit was dit seizoen nog maar één keer gelukt en werd langzamerhand een psychische bal last. De speech had effect er werd met 25-20 gewonnen, mede door een snelle voorsprong van Intermezzo door een goede service van Bastiaan Driece. In de tweede set was de start goed maar Holy trok aan het langste eind:21-25. In de derde set stond Intermezzo weer op scherp. Gedrevenheid met gecon centreerd spel zorgde voor 25-16 setover winning. De vierde set was ronduit slecht bij de thuisploeg, 10-25 verlies en zo kwam men tot een besUssende vijfde set. Deze set was vooral voor het pubüek een verademing. Hoogstaand voUeybalspel van beide kanten, waar geen duimbreed werd toegegeven. Intermezzo won uiteindelijk met 19-17. Intermezzo H2 - Spivo 3 2-2 Intermezzo Dl - VCO/Ervea3-2 Intermezzo Jal - Spivo 23-1 Intermezzo Jcl - Rowi 1 2-2 Intermezzo Jdl - Ibis 11-3 Intermezzo Mbl - DVO 2 3-1 Intermezzo Mcl - Volley Voome 3-1 Intermezzo Mc2 - Rowi 1 2-2 Op 25 maart speelt het juniorenteam van Good Luck (Good Luck Al) een heuse interland tegen het nationale juniorenteam van Zuid-Afrika. Na een toernooi te hebben gespeeld in het oosten van ons land treden ze op maandag 25 maart om 17.00 uur in sporthal de Staver te Middelharnis aan tegen Good Luck Al. Voor beide teams een prachtige gebeurtenis, want de Zuid-Afrikanen kijken op tegen het technische spel van wereldkampioen Neder land. Voor hen een unieke situatie om eens kennis te maken met het Nederlandse korf bal, maar vooral met Nederland en in dit geval Goeree-Overflakkee. Anderzijds is het voor de jeugdige korfballers van Good Luck ook een unieke situatie. Want de kans is niet echt groot te noemen datje met je eigen team tegen een nationale selectie speelt, zeker tegen de juniorenselectie van Zuid-Afrika in dit geval. Voor en na de wedstrijd gaat het Zuid-Afri kaanse team onze streek bezichtigen, want een paar honderd kilometer rijden is voor hen een blokje om. De afstanden die in Zuid- Afrika voor een uitwedstrijd afgelegd moe ten worden zijn tienmaal zo groot als in Nederland. De ovemachting kost de Zuid- Afrikanen niets, want korfbalvereniging Good Luck heeft zelf voor gastgezinnen gezorgd. Het Zuid-Afrikaanse team heeft laten weten trots te zijn hier te mogen spelen en anders om is Good Luck trots op een dergelijke gast; ze wil iedereen van harte uitnodigen dit spektakel bij te wonen. Sporthal de Staver zal tot aan de nok toe gevuld zijn met enthousiaste sportliefhebbers. mannen van Goeree Classic weten en bel de sftidio op of bel 06-53060134. Dus vanaf nu zal elke dinsdagavond Goeree Classic voor u te horen zijn, in de ether via 105.6 FM en op de kabel in Goedereede 105.9 Mhz. Heel veel luisterplezier! De kaartjes bij dit artikel geven schematisch de structuur van de dorpen weer, zoals deze was in het begin van de 18e eeuw, vóórdat de sterke uitbreiding een aanvang nam. Ze zijn alle op dezelfde schaal, waardoor onderiinge vergelijking mogelijk is. De cijfers achter de poldemamen duiden het jaar van bedijking aan. De ruitvormig gearceerde terreinen zijn volkstuinen. Als stichtingsdatum van de dor pen is beschouwd het jaar, dat de polder, waarin het dorp hgt, bedijkt werd. De oosteUjke helft van Flakkee, ongeveer overeenkomende met de tegenwoordige gemeenten Stad aan 't Haringvliet, Den Bommel en Ooltgensplaat, maaükte deel uit van de vrije heerlijkheid Putten. De opko mende platen en eilanden ten westen daar van behoorden oorspronkelijk aan de grafe lijkheid van Zeeland. Door koop kreeg de heer Van Voome in de 13e en 14e eeuw een deel er van in eigendom en op den duur werd dit ook staatkundig tot de heerlijkheid Voor- ne gerekend, wat tevens betekende, dat dit Zeeuwse grondgebied overging naar het graafschap Holland. Deze bezittingen, in hoofdzaak omvattende Roxenisse, Dirks- Sommelsdijk - Middelharnis: 1465. Tweelingdorpen op nog géén km van elkaar. ebouwing ook binnen de kerkring. In Sommelsdijk dringt de Voorstraat door tot tegen de kerk. In Middelharnis haven aan vier zijden ombouwd. land. Herkingen en Grijsoord, vormden met de latere aanwassen tezamen Zuid-Voome. Middelharnis kwam waarschijnlijk op dezelfde manier aan Putten. Met het eerder genoemde oosteUjke gebied kreeg dh de naam Putten over het Flakkee. Alleen Som melsdijk is steeds (althans tot 1805) onder Zeeland gebleven. De oudste bedijkingskem van Overflakkee vormt de polder Dirksland. In 1415 gaf de graaf van Holland, de heer Van Voome, het ter bedijking uit aan een aantal particuüere ondernemers. De dijk kwam in 1416 gereed; in dat jaar werd tevens het dorp gesticht. Sedertdien treedt Dirksland als staatkundige eenheid op, waarvan het grondgebied ^Jft&^'^-'^^&i^srr^-'k Dirksland: Gesticht in 1416. Scheve ligging ten opzichte van de dijk. Kerk niet in de as van de Voorstraat. Oude Tonge: 1438. Voorstraat en Kerkring klein van schaal. Ten westen een tweede straat, de Nieuwstraat. samenvah met deze oudste polder. Na Dirks land volgde in 1420 de bedijking van Her kingen, doch de polder brak spoedig weer in. Over dorpsstichting is niets bekend. In 1483 pas werd opnieuw tot bedijking overgegaan, terwijl eenjaar later reeds een kerk aanwezig was. Ongetwijfeld was er dus een dorp van enige betekenis tot stand gekomen. De bedij king ging evenwel in 1511 opnieuw verlo ren. Aangezien het tot 1604 duurde eer definitief herdijking plaats vond, is het oude dorp verdwenen. De graaf van Holland gaf in 1420 Grijsoord, ongeveer overeenkomen de met de polder het Oudeland van Oude Tonge, tezamen met de omhggende platen ter bedijking uit en vormde daarbij de heer lijkheid Grijsoord. Nadat na de uitgifte nog een aantal jaren verlopen was deden de heren van Grijsoord in 1438 het Oudeland van Oude Tonge bedijken. Ze stichtten in deze bedijking toen tevens het dorp Oude Tonge. Het Oudeland van Oude Tonge vormde de kem, waar in de volgende jaren andere polders tegenaan gedijkt werden. In 1461 volgde het Noordland. In dat jaar of kort daarop moet de stichting van het dorp Nieuwe Tonge hebben plaats gevonden. Aanvankelijk werd het Nieuwekerk in Grijs oord genaamd. Van die tijd zal ook de schei ding van het grondgebied van Grijsoord in twee schoutambachten - Oude Tonge en Nieuwe Tonge - dagtekenen. De grens ms- sen deze schoutambachten was dezelfde als tussen de tegenwoordige gemeenten. (vervolg in de krant van dinsdag 26 maart a.s.) Bron: Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, jaarverslag 1952. Uit de jaarlijkse enquête die de Ver eniging van Nederlandse Autolease maatschappijen (VNA) onder haar leden houdt, blijkt dat er op 31 de cember 2001 466.100 personenauto's zijn geleasd bij de leden. Dit zijn er 40.000 meer dan het jaar ervoor: een forse stijging van 9,4%. Bij de VNA zijn 98 autoleasemaatschappij en aangesloten die gezamenlijk een markt aandeel van 85% vertegenwoordigen binnen de personenautolease. Van de nieuw ver kochte personenauto's in Nederland (530.000) is 30% inmiddels een leaseauto (158.000). Vorig jaar was dat nog 25%. Volgens Bert Kreek, waarnemend voorzitter van de VNA, is de groei van het personen- leasewagenpark meer dan ooit een duidelijk signaal dat het bedrijfsleven de toegevoegde waarde van autoleasemaatschappijen ziet. "De rigoureuze fiscale maatregelen omtrent de auto van de zaak veroorzaken veel extra administratieve rompslomp en kosten. Des ondanks blijkt nu dat bedrijven toch steeds vaker de voordelen zien van het uitbesteden van het wagenparkbeheer. Door het voer- tuigmanagement uit te besteden hoeven ondernemers zich niet onnodig bezig te hou den met alles wat er bij een wagenpark komt kijken, zoals investeringen, administratie, onderhoud, reparatie en verzekering," aldus Kreek. Uit de cijfers van de enquête van de VNA blijkt verder dat in 2001 het totale aantal leasecontracten (personen-, bestel- en vrachtauto's) dat bij de leden van de VNA is afgesloten, is toegenomen met 45.000 stuks (8,4%). Het totale leaseautopark (personen-, bestel- en vrachtauto's onder contract bij VNA-leden) bestond op 31 december 2001 in Nederland uit 588.400 voermigen. Het aantal bestelwagens steeg m4.800 contrac ten (4,6%) tot 108.400. Het aantal vrachtwa- Morgen, woensdag 20 maart, zal het oud papier weer bij u worden opgehaald. Wilt u het oud papier vóór 18.00 uur goed gebun deld aan de straat zetten? Bij voorbaat dank. OPA Nieuwe Tonge OOLTGENSPLAAT - D.V. donderdag 21 maart a.s. om 14.30 uur zal in 'Elthato' de 55+kring weer bijeenkomen. Deze Paasmid dag zal door het comité worden verzorgd. Dr. T. E. van Spanje zal de Paasmedidatie houden. Alle oude, maar ook nieuwe bezoe kers zijn van harte welkom. Voor vervoer kan men zich melden bij de familie P. Mans, tel. 631336. gens steeg in 2001 met 800 voertuigen (5,8%) tot 13.900 suiks. -24- Welk nummerbord hij had? Nee, daar had hij niet op gelet. Het speet hem zeer. "U wit, vader?" "Eh, wat zeg je Henk? Ja, da's goed, ik zat even m gedachten." HOOFDSTUK 8 Bruingebrand en vol indrukken nog van het mooie vakantieland, zit Henk voor zijn buro. Nog een düdce week en hij loopt weer in het gareel. Straks komt Jan een poosje, die is ook weer terug. Er lag een kaart van hem toen ze thuiskwamen. "Fantastisch hier. Ben op het graf van Erskmes geweest en in het kerkje van Philpot. Er is daar nog een ouderwetse W.C, een doos. De bovenkant is een bre de plank met twee gaten naast elkaar. Een groot en een klein. Het kleine gat is voor een kind. Groetjes, Jan." Echt wat voor hem, kerken en kerkhoven bezoeken. En orgels niet te vergeten. Hij zal best geprobeerd hebben om in elke kerk te spelen en hij heeft natuurhjk al die weken met z'n tas vol zware muziekboeken rondge sjouwd. Ah, daar heb j'em. Beneden klmkt de bel. Henk roetsjt de trap af "Come in, how are you?" "Sehr gut, und du?" is het lakonieke antwoord. Henk schiet in de lach. "Hoe heb jij het gehad?" vraagt Jan nieuwsgierig. "Best en jij?" "Prima, alleen het weer hè, veel wind en nogal wat regen." Hij wijst op z'n sproeten. "Roestvlekjes, zie je wel? Jij ziet er anders best uit, wat ben jij bruin gewor den!" Henk bekijkt zich even in de gangspiegel. "Hm, moetje vader zien, die is zwart. Ga je mee naar boven? Moeder is even met Ineke weg, ze is over een half uur tje terug." Als ze zich geïnstalleerd hebben, Henk op bed en Jan in de oude leren stoel die Henk van zijn vader gekregen heeft, komen de verhalen los. Jan heeft al een stel foto's en kaarten bij zich en op zijn eigen manier, boeiend en onderhoudend, vertelt hij over zijn belevenissen. "Het is er geweldig joh, vooral Schotland is uniek. Ik had van te voren heel wat gelezen over de schotse oud-' vaders en we hebben alle bekende dorpjes en steden en kerken bezocht. Ik zou er wel een week van kunnen vertellen. Weetje waar we ook geweest zijn? In Loch- carron, een dorpje aan de Noord-westkust van Schot land. Daar staat een ruïne van een oud kerkje. Dat is het kerkje van 'The happy man', ds. Lachlan Mackenzie. Hij werd daar in 1782 predikant tot 1819, toen is hij gestorven. Hij preekte erg eenvoudig, zelfs de kinde ren konden hem goed begrijpen. Er zijn heel wat ver halen van hem in omloop. Kijk, hier heb ik een paar foto's van de ruïne." Jan wijst op het ijzeren hek om het kerkhof en de ver weerde stenen van de bouwval tussen de struiken en bomen. "Hier heeft de preekstoel gestaan." "Kom nou, maak dat de kat wijs", zegt Henk ongelo vig. "Hoe kun je dat nu precies weten." "Zal ik je vertellen. Of vind ik er niks aan? Al dat gewroet in het kerkelijk verleden is nou eenmaal een hobby van me. Maar je kunt het best niet interessant vinden. Als dat zo is, houd ik dhect mijn mond." Maar Henk wil het verhaal van de 'Happy Man' graag horen. "Nou, volgens de mensen van Lochcarron had domi nee Mackenzie een profetische blik. En de overleve ring wil, dat hij voorspeld heeft, dat erna zijn dood iets wonderlijks zou gebeuren. "Aan weerszijden van deze preekstoel", moet hij gezegd hebben, "zullen twee bomen opschieten. Ze zullen groot worden en hun tak ken zullen boven de preekstoel in elkaar groeien. De beide bomen zullen van een soort zijn dat in Schotland niet voorkomt." "En dat is uitgekomen, want de man, die de koninklij ke tuinen van Glasgow beheert, heeft ze onderzocht en zei, dat de bomen tot een soort behoorden, dat hij niet kende. Maar Ds. Mackenzie heeft ook voorspeld, dat de bomen zelf, dus niet alleen de bladeren, die elk jaar afvallen, dood zullen zijn. Schotland was gekomen in het laatste der dagen. En wij natuurhjk ook", voegt hij er aan toe. "Zijn die bomen er nog? Heb jij ze gezien?" "Er liggen vanzelfsprekend allerlei takken en dorre bladeren tussen die stenen", zegt Jan, "daar hggen die twee bomen ook bij." "Ja maar hoe kunnen er nou in een kerk zomaar een paar bomen gaan groeien?" "Het gebeurde alles na zijn dood", legt Jan uit. "De kerk werd te klein en er werd op een andere plaats een grotere gebouwd. Het oude kerkgebouw werd op de duur een ruïne, waar allerlei onkruid groeide. En op de plaats waar de preekstoel had gestaan - en dat was toen nog goed te zien - schoten die bomen op." "Weetje nog meer van hem?" vraagt Henk nieuwsgie rig. "O ja", zegt zijn vriend enthousiast. "Hij moest eens aan de overkant van het Loch, het meer, preken. Hij stak altijd over in een oude boot met een zeil. Hij was nou niet bepaald wat je noemt een beste zeiler en toen er midden op het meer een storm opstak, zat hij behoorlijk in z'n rats. Of beter gezegd: hij was doodsbang. Enfin, hij kwam veilig aan land en een ouderling, die met hem was meegevaren zei: "Ik snap niet dat zo'n godvrezend man als u bent, zo bang kunt zijn." Hij had direct zijn antwoord klaar: "Hoe wel de Heere me heeft beloofd, dat Hij me niet in de hel zal werpen", zei hij tegen de ouderUng, "heeft Hij me niet beloofd, dat Hij me niet zou laten verdrinken!" Henk schiet in de lach. "Dat was inderdaad een direct antwoord. Wij zijn 's zondags in het kerkje van Zwing- li geweest. Daar kan ik weinig van vertellen. Ik moet tot m'n schande zeggen, dat ik niet veel van deze Her vormer afweet. Nou jij, hij is geboren in Wildhaus en kon uitstekend leren. Op school in Bazel komt uit dat hij erg muzikaal is. Hij gaat na Bazel naar Bern, oude talen studeren. Daar willen de monniken hem in hun klooster hebben om hem later in hun orde op te nemen. Zwingh's vader komt dat te weten en haalt zijn zoon gauw naar huis. Hij is dan een jaar of vijftien en gaat naar de Hogeschool in Wenen. Nou ja, om kort te gaan, hij wordt predikant van Glarus. Hij is dan 22 jaar oud. De Zwitsers staan bekend als de beste soldaten ter wereld. Dat weet de paus ook en die ronselt heel wat Zwitsers om hem te helpen in zijn strijd tegen de Fran sen. Er trekt een leger van 20.000 Zwitserse soldaten over de Alpen, in dienst van de paus. Zwingli is er ook bij. De Fransen worden verslagen. Zwingli vindt die ronselarij vreselijk en waarschuwt heftig tegen die praktijken. Nou ja, hij is dan nog wel geen echte refor mator maar toch ziet hij al veel in de Rooms Katholie ke kerk wat hem niet aanstaat, onder andere de Maria verheerlijking in Einsiedeln. Men probeert hem op allerlei manieren te dwarsbomen, probeert hem zelfs te doden. In Zurich moet hij zijn 67 stellingen verdedigen in een dispuut. Het eind is dat als Zwingli vraagt wie iets tegen zijn leer heeft in te brengen, niemand zijn mond opendoet. Er komt oorlog, de roomse kantons tegen Zurich. Achtduizend tegen vijfduizend. Zwingh gaat mee als veldprediker. Hij sneuvelt in die strijd." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5