Dualisering Verkoping te Oude Tonge Sublieme techniek... ,.ga voor eenTHonda Dialezing 'Natuur op Goeree-Overflakkee' EINDE Matthijs Koene en Peter Wildeman geven Paasconcert in Tholen Vlammend Veld Ingezonden: Turnsters Chantal van der Klooster en Ariette Wagenaar winnen zilver DABAR: een bijzondere invulling van je zomervakantie! Paasmaaltijd in Ooitgensplaat Promotie Christelijke concerten/activiteiten via Internet VRIJDAG 15 MAART 2002 De gemeenteraadsverkiezingen zijn achter de rug. U heeft voor een perio de van vier jaar uvc volksvertegen woordigers gekozen. Als PvdA hebben wij het in Dirksland goed gedaan. Wij hebben zelfs nog een behoorlijke stemmenwinst kunnen boeken, en daar danken wij onze kiezers dan ook harteUjk voor. •,«;^-' www.janvandijk.nl Joy Kreeft plaatst zich voor districtsfinale in Leiden Autobedrijf Jan van Dijk Brieiie Een poter is niks anders dan een klei ne aardappel. Het woordje poter heeft nog een klein aantal andere betekenis sen, maar het gaat in dit verhaaltje alleen om die kleine aardappeltjes. Zetpoters zijn begrijpelijkerwijs voor het aardappelgewas de belangrijkste. Die zorgen immers voor de instand houding van dit voedzame cultuurge- was. Poters pitten Zonder poters üdV'-—.'- '---^^ •.«•«««««««.««««■«"««ssss^sWiiSs^aS^^^^^^ Op maandag 1 april, 2e paasdag, geven Matthijs Koene (panfluit) en Peter Wildeman (orgel) een bijzonder concert, waarin samenzang van bekende paasliederen in het program ma zijn opgenomen. Matthijs Koene (even in de 20 jaar) heeft al een hele muziekgeschiedenis achter de rug. Naast alle mogelijke beroemde panfluitlera- ren, studeerde hij aan het Amsterdams Con servatorium. Matthijs maakte op 12-jarige leeftijd al CD's, en een hoogtepunt vormde toch wel de arcade-CD, waarmee hij in Nederland grote bekendheid kreeg. Ook zijn vele optredens in het buitenland gaven hem een eigen visie op de muziek. Op het Thool- se paasconcert heeft hij samen met organist Peter Wildeman (29) een programma samengesteld. Na het intermezzo met orgel en fluit volgt de samenzang van bekende paasliederen. Vervolgens zijn er wat klassiekere intermez zi: first movement uit de Moonlight Sonata van Ludwig von Beethoven, Sonate in f-dur van Georg Friedrich Handel, Recit de Nasard van Alain en orgelimprovisaties. Ook wat minder traditionele arrangementen, zoals Adiós Nonino van Piazzolla (bekend van de 'koninklijke bruiloft), Saber Dance van Khachaturian en een Toccata van W.R. Driffill zullen künken. Het programma besluit met een aantal geestelijke- en paas liederen en samezang. Er wordt tijdens dit concert gecollecteerd voor de SGJ. Deze stichting verleent hulp aan jongeren in nood, en heeft een christelij ke identiteit. De avond begint om 20.00 uur. Om 19.30 uur gaan de deuren van de kerk open. De entree bedraagt 5,- en 2,50 (- 12). U bent hartelijk welkom op dit unieke concert in deze prachtige kerk met het 'war me' Van Dam-orgel! Een smetje op de uitslag echter is wel, dat we op twee stemmen na onze derde zetel nét niet hebben gehaald. Dat is heel jammer, maar het is niet anders. In ieder geval is het zo dat we op de SGP na verreweg de grootste partij zijn gebleven in Dirksland. Hoe gaan we de komende vier jaar nu ver der? Zoals u waarschijnlijk wel weet, is met ingang van heden de verantwoordelijkheid voor de raadsleden heel anders geworden. De naam die ze daarvoor verzonnen hebben is 'DuaUsme'. Een nogal ingewikkeld sys teem, waar dan ook vele raadsleden nog mee worstelen. Zeer in het kort komt het er op neer dat wethouders geen raadsUd meer zijn, en dat raadsleden geacht worden meer volksvertegenwoordigers te worden, dus meer de meningen, problemen en wensen van burgers en maatschappelijke organisa ties moeten peilen en aan de orde stellen. Als fractie van de PvdA in Dirksland willen wij ons de komende vier jaar volledig inzetten om het dualisme gestalte te geven. Wanneer u dan ook in de komende vier jaar een mening heeft over wat voor zaken dan ook, of u heeft ergens een probleem mee, laat u dan vooral niet na, ons dat te laten weten. Wij zullen het dan zeker in een com missie of raadsvergadering aan de orde stel len. Namens de fractie van de PvdA in Dirksland, Gerrit Robijn, fractievoorzitter Op D.V. woensdag 20 maart a.s. wordt in Oude Tonge weer een Clementijn verkoping gehouden. Nieuw zijn de kinderrokken van af maat 140. Verder rokken t/m maat 50, sweaters, blouses, en t-shirts met een hele nieuwe collectie. Ook zal er weer een boe- kentafel aanwezig zijn. De netto-opbrengst is geheel bestemd voor de zending. Graag tot ziens op D.V. woensdag 20 maart van 14.30 tot 16.30 uur in het zaaltje van de Gerefor meerde Gemeente, Juüanastraat 43 te Oude Tonge. Zaterdag 9 maart hebben 4 turnsters van Sparta Stellendam en 3 van Olympia Dirks land deelgenomen aan de regiokampioen schappen turnen in Wilnis. Deze wedstrijden werden georganiseerd vanuit de product groep turnen en er werd geturnd volgens het LOS. Bij de jeugd ('89 en '90) waren het Lisette vd Welle (Olympia) en Joy Kreeft, EveUen vd Doel en Chantal vd Klooster (allen Sparta). Lisette en Joy debuteerden bij de jeugd. Zij turnden beiden een prima wed strijd. Joy was de topper op balk met een score van 9,47. Lisette maakte hier een fout, maar herstelde zich prima. Bij de prijsuitrei king was het totaal van Lisette van 32,10 pnt net niet voldoende voor plaatsing voor de districtsfinale. Zij kwam 0,4 pnt tekort. Joy eindigde op de 12e plaats en dat betekent dat zij naar de disctrictsfinale mag in Leiden. Evelien was voor het tweede jaar jeugd, evenals Chantal. Ook deze 2 turnsters heb ben een prima wedstrijd gedraaid. Evelien turnde netjes en stabiel, maar kwam met 32,20 slechts 0,3 punten tekort om zich te plaatsen voor Leiden. Chantal eindigde m Slagveld 19, 3231 AN Brielle Telefoon: 0181 - 41 37 77 Telefax: 0181 - 41 34 45 E-mail: info@janvandijk.nl een deelnemersveld van 87 turnsters op de 2e plaats en zij mocht plaatsnemen op het erepodium. Zij behaalde 34,34 punten, een prima prestatie van deze 12-jarige turnster. Bij de junioren ('88 en '87) waren het Ariet te Wagenaar en Suzanne van Valen die bei den voor Olympia uitkwamen. Allebei de meiden waren voor het eerste jaar junior. De eisen die dan gesteld worden aan de oeferun- gen zijn behoorlijk hoog in niveau 2. Suzan ne voldoet hier nog niet aan, maar turnde haar oefeningen uitstekend. Zij scoorde totaal 27,99 en kwam maar 3 plaatsen tekort om in aarmierking te komen voor doorstro ming naar het district. Ariette turnde een zeer stabiele wedstrijd, op eUc toestel wist zij rond de 8,5 punten te scoren. Ariette was zelfs de beste turnster bij de junioren op baUc en vloer. Haar totaal van 33,79 punten was goed voor de 2e plaats. Dat betekende natuurlijk ook plaatsing voor het district. Voor Ariette was dit haar 5e regiowedstrijd en ook haar 5e medaille op een dergeUjk kampioenschap. Een jubileum dus met een zilveren randje. In de laatste ronde waren het de senioren die op niveau 1 moesten turnen. Mirjam 't Maimetje ('86) van Sparta turnde hier haar eerste wedstrijd op niveau 1. De eisen liggen hier nog iets hoger dan bij de junioren. Helaas ging Mirjam op brug de fout in. Op balk herstelde zij zich goed, de vloer oefening zag er prima uit en de sprong was uitstekend. Haar totaal van 27,30 was niet voldoende om zich te plaatsen voor de districtsfinale. Op woensdag 20 maart a.s. bent u uitgenodigd om een bijzondere dialezing bij te wonen over de natuur op ons prachtige eiland. Gertjan de Zoete, professioneel natuur- en landschapsfotograaf, laat u in een uur zien en beleven hoeveel fraais er op Goeree-Overflakkee nog te zien is. Vogels, reeën, bloemen, planten en kenmerkende landschappen zullen de revue passeren. De lezing begint om 19.45 uur in De Melis hof, Binnenweg 61 te MeUssant. Na de dialezing vindt de Algemene Ledenvergade ring plaats van de Vereniging Natuur en Landschapsbescherming Goeree Overflak- kee (VNLGO). Op dit moment zijn de temperaturen nog verre van zomers. Bovendien is de lente nog niet eens begonnen! Tóch willen we al even vooruitblikken op komende zomer! Dan zullen er op camping De Klepperstee in Ouddorp en camping De Grevelingen te Nieu- we-Tonge namelijk weer Dabar-teams aan de slag gaan. Wat houdt het werk van zo'n Dabar-team in? Gedurende twee weken verzorgt een groep jongeren tussen ongeveer 18 en 25 jaai onder andere diverse recreatieactiviteiten voor campinggasten van alle leeftijden. Er worden voetbal- en volleybal toernooien georganiseerd, kinderen kunnen komen knutselen of spelletjes doen, er wordt pop penkast gespeeld en voor tieners worden strandwandeUngen geregeld. Maar daar blijft het niet bij. Deze jongeren geloven dat er meer is dan zon, zee, strand en plezier in je vakantie. Zij geloven in God, die deze mooie dingen aan de mensen gege ven heeft, om daar samen met anderen van te genieten. Ze geloven dat je leven werkelijk zin krijgt, als je gelooft in God en dit met anderen kunt delen. Zij proberen deze over tuiging door middel van samenkomsten, kin- derclubs, tienerclubs en sing-ins over te brengen op de gasten. Ook in de zomer van 2001 waren tientallen jongeren weer zeer enthousiast en actief, waardoor het evange- üe vele mensen (zowel bewoners van Goe ree-Overflakkee als vakantiegangers) heeft bereikt. Voor de zomer van 2002 zijn de voorberei dingen al in voUe gang. Het Dabar werk wordt gedragen door de classicale evangeli satiecommissie Goeree-Overflakkee. In deze commissie zitten leden vanuit de Her vormde gemeenten op het eiland. Deze gemeenten leveren, voor het grootste deel, de financiële middelen voor het werk op de campings. Bovendien 'adopteert' een gemeente gedurende twee weken in de zomer een volledig team, zodat de jongeren steun ondervinden van een predikant, ker- kenraad en ook zeker van gemeenteleden. De evangelisatiecommissie begint jaarlijks al in december met de werving van nieuwe teamleden voor het volgende zomerseizoen. Ook nu zijn we weer volop bezig. Daarom willen we jonge christenen hierbij oproepen! Ben je 18 jaar of ouder, zie je het zitten een deel van je vakantie in te zetten voor dit geweldige evangelisatie- en recreatiewerk en ben je komende zomer tussen 13 juli en 24 augustus twee weken achtereen beschik baar, vraag dan bij de evangelisatiecommis sie naar jouw mogelijkheden. Ook voor informatie kun je één van onderstaande tele foonnummers bellen: Ankie van Wagenin- gen (secretaresse): 484315 of Bartha Moer kerk (PR commissielid): 684486. Poters smoken Wanneer hier te lande in juni de eerste aard appelen van de koude grond, dus zonder gebruikmaking van lappen plastic, kuimen worden gerooid, dan is een deel van de oogst niet groter dan kriel. Een ander deel dat wat groter van afmeting is, behoort tot de poters. De knollen die een slagje groter zijn, worden aangeduid als gewone aardappelen. In de begintijd van rooien treft men nog geen bon ken aan. Bonken zijn de grootste knollen. In de aardappeUiandel hanteert men diverse maten qua sortering. Krieltjes kuimen in de pan met wat arachide ohe of een ander soort olie worden gesnerkt tot ze gaar zijn. Veel mensen beschouwen krieltjes als een delicatesse. Sommige men sen vinden ze nog te veel smaken naar de groei. Dat betekent dat de knoUetjes nog te onrijp gerooid zijn. Een geheel uitgegroeide aardappel is wat smaak en kwaliteit betreft natuurlijk de beste. Elk aardappelras heeft zijn eigen kenmerken en heeft ook zijn eigen rooitijd. Behoudens vroege en late rassen is de maand september wel de geschiktste maand om de knollen te rooien. De vroege rassen zijn dan reeds uit beeld geraakt. Ach ter de aardappelrooimachine bhjven de klei ne knoUetjes die verder onoogstbaar zijn, op het land liggen en vormen een buitenkansje voor wUde eenden en ganzen. Poters van uit gegroeide aardappels werden vroeger voor veevoer gebruikt. Voor varkens werden ze in een fornuis of in een wasbus gekookt en in rauwe toestand zijn poters zeer geschikt voor koeienvoer. Daar heb ik eerder over geschreven. Maar dat soort poters kon ook voor mensehjke consumptie worden gebruikt. Men leest heden ten dage wel eens een aan kondiging in de krant dat er een poterbal of een avondje van dit of een avondje van dat georganiseerd wordt met aan het eind: ges mookte poters. Dat ging in het verleden ook wel zo, maar poters smoken was meer een huiselijke aangelegenheid in familiekring. Als moeder de vrouw in het gezin aankon digde dat er binnenkort poters zouden wor den gesmookt dan waren de meesten daar zeer verheugd over. Bedenk wel dat in die tijd de kraakzakken met chips nog niet te ko,op waren en dat er zelfs in onze dorpen nog geen adres bestond waar men een zakje patat kon kopen! België was ons daarin voorgegaan. Naast ons woonde Marie, de vrouw van Din- geman van den Nieuwendij k met haar drie dochtertjes. Wij noemden haar Marie den Bels. Op een avond in 1938 heeft buurvrouw Marie voor ons en haar kinderen patat gebakken in frituurvet. Wij proefden toen voor het eerst patat. We vonden het allemaal heerlijk! Pas na de oorlog verschenen op Flakkee de eerste patatzaken. De eerste patatzaak in Sommelsdijk was bij bakker Holleman in de Sint Joris Doelstraat (thans Lunchroom/Cafetaria Sint Joris). Wie was bij u in het dorp de eerste die met een patat zaak begon, geachte lezer? Eens was het weer zover. Mijn moeder zou poters smoken. Wij moesten na schooltijd eerst de poters pitten. Een 'kurf' vol. Pitten wil zeggen de al of niet kiemende ogen van de poter met de punt van een aardappelschil mesje verwijderen. Dat karweitje hadden we er graag voor over. Nauwelijks was de avond begonnen of de vraag werd al gesteld: "moeder, gae je nog niet beginne?" Als er dan door moeder begoimen werd met de olie over de poters te gieten en daarna de grote pan door haar boven het haardvuur werd gezet, liep de spanning al gauw een beetje op. Het husselen met de pan was het eerste teken dat de poters al wat begonnen te kleu ren. Wat rook dat lekker in de woonkamer die bij ons tevens keuken en slaapkamer was! Maar die heerüjke geur was nog indrin gender wanneer moeder de pan voor een deel leeg maakte en de bruin gekleurde en Op donderdag 28 maart a.s. organiseert de Plaatselijke Commissie van de SWO in Ooitgensplaat een paasmaaltijd voor 50- plussers in 't Centrum, Van Weelstraat 10. De maaltijd begint om 17.00 uur en de kos ten bedragen 7,- per persoon. U kunt zich tot 22 maart aanmelden bij mevrouw Huijer, tel.: 631676. Steeds meer mensen maken gebruik van het gemak van Internet en het zal niet lang meer duren of alles verloopt via internet. Uit ervaring en enquêtes büjkt dat steeds meer mensen op een concert of een andere activi teit afkomen via een aankondiging op inter net. Alle aankondigingen van christelijke concerten, verkopingen en overige activi teiten kunt u vanaf heden aankondigen via Stichting WWZ. Voor een reëel tarief plaat sen wij uw concert of activiteit op onze homepage, die door een steeds groter wor dend publiek wordt bezocht. Voor meer informatie bel 0187-603510 of smur een e- mail naar wwz-concerten@hetnet.nl. De aardappeleters van Vincent van Gogh (1853-1890). Rijksmuseum Kröller-Muller te Otterlo. gaar gesmookte poters op een platte schotel deed. Dan mochten we beginnen. De poters waren nog gloeiend heet. Om ze wat sneller te laten afkoelen mochten we een paar poters op tafel met de vuist een tik geven, zodat deze openbarstten. Er kon dan meer lucht bij komen. Voor de grap zeiden we dan: "poters eten met de wanten aan". Met andere woor den: denk om je vingertoppen en brandt ze niet. De poters werden in gesmolten spekvet gedompeld en smullen maar. Volwassenen dronken er graag een borreltje bij maar dat gebeurde niet overal. De overgeschoten poters werden niet zomaar weggegooid. Die werden bewaard tot de volgende dag en na te zijn opgewarmd smaakten ze nog naar meer! Er bestond toen een liedje over zo'n poter avondje: 't Is poterbal bie Salla bie Salla is het bal (enz.) In 1944 werkte ik als vijftienjarige jongen bij Jacob Joppe in Sommelsdijk. Hij had een van de grootste landbouwschuren van het dorp. Deze stond in de Van Gorcumstraat. Ook het Oude Gasthuis was toen van Joppe. Hij bezat veel land dat gelegen was in ver- sciiillende polders. Eén van de arbeiders heette Dimmen. Hij was toen al ouder dan 65 jaar en ging nog dagelijks mee naar het land. Tijdens werkonderbrekingen zoals etenstijd en opkieke (even rusten) kwamen er allerlei verhaaltjes voor de dag die de oudjes uit de ploeg ooit hadden meegemaakt. Dimmen vertelde dat zijn vrouw op een avond poters had gesmookt. Hij verzekerde ons dat het werkelijk eerste klas poters waren geweest. Daar had Dimmen wel voor gezorgd. "Een en al blom," typeerde Dimmen destijds de kwaUteit van de poters en hij glunderde nog toen hij eraan dacht. Wanneer ergens poters werden gesmookt (sommige mensen zeggen gesmoord) kon men dat uiteraard in de buurt goed ruiken. Net als bij het bakken van vis of van olie bollen. Tegenwoordig ruikt men dat zelden meer; het gebruik van afzuigkappen ten spijt... Toen de vrouw van Dimmen de poters gaar had gekregen, wilde ze de pan even buiten op het straatje zetten om ze eerst wat te laten afkoelen. Dat leek niet zo verstandig, temeer niet daar er altijd wel opgeschoten jongelui rondliep met een veel al hongerige maag. Een drietal jongens. Jaap, Leen en Willem, had er letterlijk lucht van gekregen, wat daar in een huisje van de Woekerd plaatsvond. Volgens afspraak zou één van hen de pan oppakken en ermee als een haas vandoor gaan. In de buurt van de molen kwamen ze bij elkaar en lieten zich de inhoud van de pan bijzonder goed sma ken en dat nogal zonder zout of smout. Pas de andere avond heeft een van hen de lege pan stilletjes achter de kleine woning neer gezet. In dat huisje waar Diimnen met zijn gezin woonde was die avond de teleurstel ling erg groot geweest. Dat valt te begrijpen. Ook al had de vrouw beloofd om de volgen de avond andere poters te zullen smoken, was hun avond nu eenmaal bedorven door die apen van jongens. "Als ik," zei Dimmen, "die rotzakken nu in mijn handen kon krij gen zou ik ze als nog mores leren, ook al ben ik dan geen twintig meer." Zijn ogen fon kelden nog bij de gedachte aan die nare avond. Dimmen is echter nooit te weten gekomen wie de schrokkerige daders waren geweest. Jaren later moest ik als wethouder voor gemeentezaken naar Jaap die in Middelhar- nis woonde. De zaken werden voor beide partijen in concept goed geregeld. Daarna praatten we wat na over koetjes en kalfjes. Jaap begon een verhaaltje te vertellen dat hij eens met zijn maats Leen en Willem bij Dimmen een pan met vers gesmookte poters had weggehaald. Die pan was nog maar net van het vuur gehaald en door Dimmens vrouw even buiten gezet, zo vertelde hij. Dat was voor ons lang genoeg om er snel mee vandoor te gaan. We hebben de poters "bie de meule" lekker op staan eten. Ze waren heerlijk. De lege pan hebben we pas de vol gende avond in het donker teruggebracht. Jaap schudde nog van het lachen. Ik vertelde toen het contraverhaaltje van Dimmen dat hij in 1944 aan de werkploeg van Joppe had verteld... D. Hoogzand, Sommelsdijk Aflevering 26: De oorlog is afgelopen maar Janjs_gesneuveld^ Het is alweer een paar jaar geleden dat de Christiaan en zijn mannen uit zo'n hachelijke siliatie gered werden. Het is vrede. De hoeven en landerijen worden weer opgebouwd. Zo ook de hoeve van de familie Vrijmoeth. Mieke is ondertussen definitief in Zuid Afrika komen wonen... met Christiaan! Dag allemaaïi^^H^ Alles goed? Met de T kleine ook, Mieke? ffj, Wordt het al een ras-/ ÏVgchte Afiikanert-sSr^^W Mtf" ^/'ffo.hoT 'A voor de helft /j>=~^ Hij is nog altijd Ik hoop'^-V^ /dat hij een levenV' J_ zonder oorlog Ji, \niag hebbenJi^K, ,,s.r-...,. ■J I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7