500,- BELONING! >y Oud-Hollands stadje langs Chinese kust Architectenbureau Zeelenberg internationaal in de scliijnwerpers Schults schilders doet Molenstichting 1000 euro cadeau i.ooo,oo Zeeland pakt fileprobleem aan bM=»-/t];{flJ?ri De heetiek is voorbij ■(/Mmnaard Jeugdactiviteit in Ooitgensplaat chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden Verbeterd bericht inzake fiuipveriening ambulancedienst en verdrinking te Middeiiiarnis Bezoek de Tweewieler- Voorjaarsshow www.knopsbv.nl ^^S^ VisserScVisser Kerkdienst te Sommelsdijk verhinderd Illegale vissers aangehouden \1s$et Meubelen MELISSANT Leve de heetiek! actief in beeld en geluid geeft rijplezier de ruimte! Automobielbedrijf Flakkee B.V. in ver.gebouw 'De Schakel' in Dirksland vrijdag 15 maart van 10.00 tot 21.00 uur zaterdag 16 maart van 10.00 tot 17.00 uur Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen e GARAGE Kflöps Ungeweg MWdelharnIs T«l. (018?) 47 67 67 BARENDRECHT» TEL.0180-642111 MIDDELHARNIS TEL. 0187 - 617 300 #Schults Schilders Blij verrast zei burgemeester Boonstra van de gemeente Dirksland te zijn - weliswaar niet in de hoedanigheid van burgemeester maar als voorzitter van de Molen stichting Goeree-Overflakkee - toen afgelopen dinsdag middag twee medewerkers van schildersbedrijf Schults te Zierikzee aan de Molenstichting een cheque kwamen overhandigen ter waarde van 1000 euro. OPGELET HarteU|k w^ota hi de showroom van Wij zoeken m Tel. 47 10 20 De heetiek van de gemeenteraadsverkiezingen is weer voorbij. De verkiezingen zelf natuurlijk niet De partijen liebben ongetwijfeld de balans opgemaakt. 'Het Eiland' toonde ziet) stabiel. Zoais we dat gewend zijn. Geen Pim Fortuyn-effect, geen politieke wónder- bomen in de vorm van leefbaar dit en leefbaar dat De plaatselijke partijen hadden zich al stevig in de samenleving genesteld en wortelden nog wat verder uit Waar hebben we ons druk voor gemaakt? Die vraag is onterecht In ieder geval heeft de burger een kans gehad om zijn oordeel over vier jaar beleid uit te spreken. Het valt op dat lang niet alle kiesge rechtigden daar gebruik van maakten. Onder hen zijn ongetwijfeld personen die klaagden over de geringe Invloed die diezelfde burger op het beleid heeft. Wij hebben niet zoveel meer op met een vertegenwoordi gende democratie. Als er een probleem Is, moet dat opgelost worden, liefst in het voordeel van de indivi duele burger. Wat algemeen belang? Deze vorm van redeneren heeft te maken met de het individualiseringsproces wat we min of meer achter de rug hebben. De mens Is vrijgemaakt uit de knel lende banden van kerk, gezin, gemeenschap (geë mancipeerd). Eindelijk vrij Tegelijkertijd is hij gebon den. Gemeenschapszin werd geruild voor (groepsj egoïsme. Voor het gezin, 'ik en mijn relatie'. Voorde zich wegcijferende burger een calculerend individu. Daarmee zijn uitersten geschetst, maar de ontwikke ling tussen die uitersten baart zorgen, grote zorgen. De partijen waaruit de volksvertegenwoordigers en bestuurders voortkomen hebben zich hierop geducht te bezinnen. Zij gaan nu uitdagingen van de nieuwe gemeentewet aan. Raad en college zijn niet meer een, maar geen opereren als volksvertegenwoordiging en bestuur Net zoals in 'Den Haag'. Laten we hopen dat het laatste niet waar is. Verande ringen in cultuur kwamen meestal op vanuit het grondvlak Dat kan ook hier het geval zijn. Als de nationale democratie hapert, kan de lokale democra tie een nieuwe koers uitzetten. Het is verkeerd als we de uitslag van de raadsverkiezingen, uitslag laten en ons nu blindstaren op de komende landelijke verkie zingen. De raadsverkiezingen hebben een reactie op het landelijk beleid gegeven. Vroeger bestond zo'n reflectie veelal uit verschuivingen van de ene geves tigde partij naar de andere. Nu heeft men zich mas saal gekeerd naar de leefbaarheidpartijen. Die moe ten nu waar maken geen protestbeweging te zijn, maareen volwaardige politieke partner. Er is volop aan de hand. Nederland is zich aan het heroriënteren op het begrip politieke vertegenwoordi ging. Partijen met een eigen ideeëngoed verbleekten in het ingewikkelde, zakelijke milieu waarin zij opere ren. Nu de boodschap vrijwel vergeten is, worden ze' uitgedaagd duidelijk te maken waar ze voor staan. Dat wordt moeilijk, zeker als de 'vanzelfsprekende' eigen achterban wegvloeit. Het debat moet terug, te beginnen in de raadszaal. Goeree-Overflakkee is daarvoor een mooie broed plaats. Een stabiel politiek klimaat, maar leven genoeg. Partijen die nog ergens voor staan. Partijen 'die voortkomen uit landelijke politieke stromingen waardoor meningen en standpunten niet alleen plaat selijk getoetst en uitgevoerd worden. Partijen die gaan voor het plaatselijk belang in het kader van alge meen belang en die er alles aan zullen doen om die twee samen te laten vallen. De heetiek van de raads verkiezingen voorbij? Laten we hopen van niet Degene die een tip geeft, welke leidt tot aanhouding van de dader(s) van het bekrassen van etalageruiten in het winkel centrum D'n Diek in Middelhamis, tijdens de nacht van zaterdag op zondag 9 en 10 maart jl., zal met een bedrag van 500,- worden beloond! Voor het doorgeven van tips kunt u contact opnemen met: Politie, wijkagent Middelhamis, tel.: 09-068844 of DJ. Buijze, tel.: (0187) 482052. COMBI OUDDORP- Wcilstrgut 35 Tel, (0187] 6e)&12f(u 683734 RE I-Ihintihop Hogeioom 17! ral. (0111462400 De berichtgeving inzake de verdrinking van het 6-jarige jongetje in de haven van Mid delhamis op 26 febmari jl. behoeft verbete ring daar de eerste berichtgeving - een pers bericht opgesteld door de politie - enkele storende fouten bevatte. Zo zou niet alleen de nationahteit van het slachtoffertje Iranees zijn in plaats van Frans, maar ook de vermelde wachttijd op de ambulance is onjuist. Betrokken hulpverle ners worden regelmatig geconfronteerd met opmerkingen hierover, daarom volgen onderstaand de feitelijke gegevens. 18.25 uur: mfi'-'ing icomt binnen bij CPA Rijnmond (alanncentrale) 18.27 uur: uitmk ambulance naar plaats inci dent 18.31 uur: ambulance ter plaatse 18.33 uur: tweede ambulance verzocht i.v.m. assistentie reanimatie 18.34 uur: uitruk tweede ambulance 18.36 uur: tweede ambulance ter plaatse 18.53 uur: vertrek ambulance naar ziekenhuis 19.00 uur: aankomst ziekenhuis Ook is het kind niet overleden vóór aan komst in het ziekenhuis, maar pas nadat hier een uurlang was gereanimeerd. Reanima tiepogingen hadden echter geen effect meer op de levensvatbaarheid van het slachtoffer tje. Hopelijk lost dit bericht de ontstane misver standen op. Avensis Verso 7 personen Oorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 MAKELAARDL Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer jOPEL Yoor auPor-Jjden mPplezier REÖISTERACco UN TA NTS Elk jaar besteedt het Zierikzeese schildersbedrijf - dat veel Flakkee- se werknemers in dienst heeft - een bepaald bedrag aan goede doe len. "Meestal aan mensen die 't hard nodig hebben" lichtte Peter Schults toe, "en daarbij werd ook gedacht aan de Molenstichting". Wellicht als één van de weinige schildersbedrijven in het land beheerst Schults de specialisatie molenschilderen. Een vak apart, met zeer secuur en kostbaar werk. Molens zijn immers bouwwerken waarvan veel onderdelen beslist niet makkelijk te bereiken zijn; daar om moet bij schilderwerk veelal een hoogwerker worden gehuurd en dat loopt flink in de papieren. Verder stuit de molenschilder erop dat de vaak eeuwenoude molenonderdelen moeilijk de moderne schil- derproducten verdragen. Daarnaast is het verfwerk aan molens dik wijls kleurrijk, hetgeen eveneens de nodige kosten met zich mee brengt. Tenslotte moeten in verband met de arbeidsinspectie extra maatregels of voorzieningen worden getroffen en die werken Overhandiging van de cheque, in de kamer van de burgemeester. V.l.n.r. de heren J. H. Kalle en D. Boonstra, John Mentdijk en Peter Schults van het schildersbedrijf en L. Vroegindeweij. opnieuw kostenverhogend. Een dure aangelegenheid dus, het schil deren van een molen, dat om die reden nogal eens achterwege wordt gelaten. "Tja, molens zijn wel eens ondankbare objecten, in die zin dat ze geen winst opleveren" beaamde Boonstra, "maar tevens nemen ze een belangrijke plaats in, waard om behouden te blijven". Van dit laatste is ook schildersbedrijf Schults overtuigd en vanwege haar betrokkenheid bij het onderhoud van dit oer-Hollandse monument schonk ze de Molenstichting graag een financiële ondersteuning: een cheque ter waarde van 1000 euro. "Ontzettend blij zijn we met dit gebaar en u kunt er zeker van zijn dat dit bedrag een hele goede bestemming krijgt" reageerde Boonstra, die tevens namens de mede aanwezigen van de Molenstiching sprak: de heren L. Vroegindeweij en J.H. Kalle. De Molenstichting wordt wel gesubsidieerd door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de provincie Zuid-Holland, de vier gemeenten op het eiland en een aantal kleine contribuanten, maar bijdragen als deze worden uiteraard zeer op prijs gesteld en kunnen goed worden gebruikt. Binnenkort - als 't mooi weer wordt - begint Schults met het schil deren van de molen van Herkingen. Vanuit een Ouddorpse bovenkamer is een nieuw Oud-HoUands en in China te bouwen stadje ontworpen. Er moet weliswaar nog heel veel worden gerealiseerd, maar: de basis is gelegd! Onlangs kreeg architec tenbureau M. Zeelenberg te Oud- dorp de opdracht om een compleet nieuw Hollands dorp in China te ontwerpen, aan te kleden en in te richten. Een dorpje in de Golf van Peking, een half uur varen vanaf de kust, tegen de rand van het eiland Yuetuo, dat ongeveer even groot is als de Hompelvoet in de Grevelin- gen. Rond Yuetuo liggen enkele ondieptes, en daarop zal de neder zetting verrijzen. Van Ouddorp naar China "Die ondieptes", zo vertelt Zeelenberg, "worden - heel toepasselijk - ook op Hol landse wijze ingepolderd. En een aan te leg gen kanaal rond het eiland moet de getijden- verschillen opvangen, zodat er altijd gevaren kan worden". Maar eerst iets over hoe Zeelenberg hele maal in China terechtkomt. Betrekkelijk eenvoudig eigenlijk, zo lijkt het. "Het in Lelystad gevestigde bedrijf Grontmij heeft ook in Shanghai (China) een kantoor; dat werkt voortdurend aan projecten op het gebied van infrastructuur. Voor een nieuw project - een te bouwen stadje in Hollandse stijl - moest Grontmij op zoek naar een Nederlandse architect. Daarbij werd uit een voorafgaande selectie architectenbureau Zeelenberg verkoren; eigenlijk aan de hand van onze staat van dienst", vertelt de 55-jari- ge Matthijs Zeelenberg - een staat van dienst die berust op 30 jaar ervaring. Oud-HoUandse binnenstad Inmiddels is al een Chinese delegatie in Nederland geweest om zich te overtuigen van Zeelenberg's architectuur. En onder de indruk daarvan gekomen is men verder gaan kijken. "Mogelijk door belangstelling of nieuwsgierigheid naar de historische han delsbetrekkingen, richtten ze zich vooral op oud-Hollandse binnenstadjes zoals Zierik zee, Brouwershaven, Marken, Volendam en Zaanse Schans. Diverse karakteristieke ele menten van die plaatsjes zul je dan ook in China gaan zien. De Nederlandse stijl is voor hen aantrekkelijk" vertelt Zeelenberg. Het nieuwe stadje zal dus worden opge bouwd in de geest en met de structuur van een oude binnenstad, compleet met een bui- tenhaven, een sluis, een binnenhaven met een havenmuseum en omringende bebou wing, smalle straatjes, een Voorstraat die uitkomt op een plein, een gemeentehuis, een Architect Matthijs Zeelenberg: "in de architectuur vind ik het belangrijk om daarin de mens centraal te stellen molen en echt 'werkende watermolens. De oude schepen die in het havenmuseum moe ten komen, zullen daar ook via Zeelenberg terecht komen. Het stadje wordt dus tegen het eiland aan gebouwd, op het eiland zelf wordt een golfterrein aangelegd. In eerste fase moet de Hollands-chinese nederzetting plaats bieden aan zo'n 5000 bewoners/recre anten (uit de eigen bevolking), in tweede fase zal dit bewonersaantal worden verdub beld. Over drie jaar moet het gereed zijn. Internationale belangstelling Samen met Jan-Paul Bron, die sinds 1 janu ari 2001 directeur van architectenbureau Zeelenberg is, heeft Matthijs Zeelenberg het hele plan uitgedacht. Als projectarchitect heeft Jan-Paul er de leiding over. Het pro ject geniet momenteel internationale belang stelling. Regelmatig wordt Zeelenberg bena derd door kranten, radio- en tv-stations, tot en met Australië toe. Over ruim twee maan den hoopt hij naar China te vertrekken om daar zijn ontwerp te presenteren. De totale kosten voor het project zijn vooralsnog beraamd op 200 miljoen euro. Daarnaast heeft architectenbureau Zeelen berg nog tientallen - ook grotere - projecten onderhanden. "Temidden van die is het Chi nese project in die zin bijzonder, omdat het een ontwerp betreft voor%en compleet dorp met alles erop en eraan, inclusief aankleding en inrichting. Zo'n opdracht krijg je zelden." Grontmij is verantwoordelijk voor de infrastructuur, Zeelenberg voor het ontwerp en het is waarschijnlijk dat een Chinese aan nemer het dorp gaat bouwen. De taal van architectuur Dertig jaar geleden is de in Oudenhoom geboren Matthijs Zeelenberg een eigen architectenbureau begonnen aan de Oud- dorpsehaven te Ouddorp. Bekende projecten die hij in de achterliggende jaren ontwierp zijn onder andere 'Port Zélande' langs de Brouwersdam, 'De Banjaard' bij de Veerse dam, ijsstadion 'Triavion' te Nijmegen, de nieuwe Eftelinghotels (met 3500 bedden), alle Grandoradoprojecten in Nederland en Duitsland, zo'n 3500 particuliere villa's (bekend als de zgn. Z-woningen) en zo'n 20.000 recreatiewoningen in Nederland, Duitsland, Italië en in het Caribisch gebied. Hieraan mag dus nu het Chinese stadje wor den toegevoegd. "In de architectuur vind ik het belangrijk om daarin de mens centraal te stellen" vertelt Zeelenberg over zijn vak, "iedereen moet erin tot z'n recht komen. Dat mis ik in veel nieuwbouwwijken. Daaraan ontbreken dik wijls het karakter, de streekgebondenheid en de individuele inbreng van mensen. In de loop der jaren ben ik tot het inzicht gekomen dat het daarom gaat in de architectuur. Het mooie in dit vak vind ik dan ook dat je kunt zien dat de dingen op een organische, natuurlijke wijze zijn ontstaan en dat ieder daarin z'n eigen inbreng heeft gehad. Dat geeft de sfeer die iedereen prettig vindt. De specifieke eigenschappen van een dorp moe ten in projecten dan ook de taal vormen die de architectuur spreekt." In China krijgt Zeelenberg hiervoor een unieke kans. De door het comité van de Gereformeerde Bijbelstichting afdeling Goeree-Overflak kee belegde kerkdienst op D.V. donderdag 21 maart a.s. kan door omstandigheden niet doorgaan. In de dienst zou ds. A. Simons de voorganger zijn, en ds. J.C. den Toom zou het voorwoord verzorgen. De dienst is ver zet naar D.V. woensdag 5 juni a.s. Arbeidsongeval OUDDORP - Maandagmorgen omstreeks half elf raakte de 50-jarige schipper (afkom stig uit Ouddorp) van het vissersschip Nooit- gedacht op de Noordzee/SUjkgat gewond bij het binnenhalen van het net. Hij kwam door nog onbekende oorzaak met zijn onderarm vast te zitten tussen een touw en de liertrom mel. Op zijn hulpgeroep kwam een andere opvarende af, die de Uertrommel stil zette. Met hulp van een vaartuig van Rijkswaters taat voer het vissersschip op eigen kracht de haven van Stellendam binnen, waarna het slachtoffer met een spoedtransport naar het Dijkzigtziekenhuis werd gebracht. Perso neel van de traumaheli verleende assistentie aan de GGD. De Scheepvaartinspectie stelt een onderzoek in. Wandelaars (Omlopers van Flakkee), hardlopers en alle andere sporters Morgen, 16 maart a.s. tussen 10 en16 uur geeft Charles Schalk /iiS5*5Sa van het sportmerk ASICs schoenadviezen. BRUINISSE - De politie Rijnmond heeft op het Zoommeer twee mannen uit Urk aangehouden met ruim 100 kilo illegaal gevangen snoekbaars. Op de vis, de boot, de netten en de auto werd beslag gelegd. De mannen liepen in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks 03.00 uur tegen de lamp. Op dat moment bestond de buit uit 58 snoekbaarzen en een snoek met een lengte van 1,07 meter. Na de aanhouding door de politie, enkele buitengewone opsporings ambtenaren en een jachtopziener werden de visstropers overgebracht naar het politiebu reau in Bergen op Zoom. In totaal werd ongeveer 1.500 meter staand wantnet aange troffen. BRUINISSE - De provincie Zeeland en Rijkswaterstaat ontwikkelen plan nen voor de aanleg van een tweede ophaalbrug bij Bruinisse. De 'bypass' aan de oostzijde van de Grevelingen- sluis vergt een investering van tussen de tien en vijftien miljoen euro. Volgens planning wordt nog voor de zomer vakantie een definitief ontwerpplan gepre senteerd. De tweede brug bij Bruinisse moet het hoofd bieden aan de extreme filevorming die er met name in de zomermaanden ont staat. Tegelijk zal een aanpassing van de parallelweg in het project worden meegeno men. De bedoeling is dat in 2003 met de uit breiding van de verkeersader wordt gestart. Eind vorig jaar is Rijkswaterstaat bij de schutsluis in Kats op Noord-Beveland met een identieke oplossing voor de stagnatie in de verkeerstromen gestart. iif-ao.^-. 'Gr'''*i."t"t^B't.*'t."i*'-^ CMishrl yijrlt, M.'i.gr s SonmelscHikse Haven 19, 3245 MA Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert op woensdag 20 maart a.s. een creamiddag voor de jeugd van Ooitgens plaat. Deze wordt gehouden in 't Centrum, Van Weelstraat 10. Het thema van deze mid dag is 'Pasen'. Voor de kinderen van groep 1 en 2 duurt de middag van 13.15 tot 14.30 uur en voor de kinderen van de groepen 3 t/m 8 van 14.45 tot 16.00 uur. De kosten bedragen 1,50 per kind. Aanmelden kan tot vrijdag 15 maart (vandaag) via een briefje op school of bij de SWO, tel.: 641344. Graag op tijd aanmelden! per 1 mei a.s.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1