Woningbouwverenigingen tellenen intentieverklaring Piet Heintjes benoemd tot Ué 'm de Orde van Oranje Nassau Orgelexcursie naar Gorinchem, Heukelum en Zaf^ ommel Rabobank en Syntens organiseren start bijeenkomst 'Elektronisch Zakendoen' Heren recrea 1 Internet als uniek medium Rabobanken intermezzo uitgebekerd! Onnodig verlies in Tilburg Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' te Ouddorp Uitslagen van 4 maart 2002 Uitslagen van 11 maart 2002 Oostflakkee neemt afscheid van drie raadsleden Heukelum, NH-Kerk Zaltbommel, NH Grote- of Sint Maartenskerk ^yiïlJÖAG 15 MAART 2002 WM Woningbouwvereniging Dirksiand en Woningbouwvereniging Beter Wonen Goedereede liebben onlangs een intentieverklaring getekend met als doel te onderzoeken op welke terrei nen samenwerking mogelijk is. De ontwikkelingen op het gebied van de volkshuisvesting nemen een steeds grotere en snellere vlucht. Besturen, directies, com missarissen en personeel dienen zich voort durend blijven inzetten voor de behartiging van de belangen van leden en huurders. Denk daarbij aan het gezamenlijk ontwikke ling van een goed klachtensysteem, de geza menlijke aanpak van projecten, etc. Veel komt er nu en in de komende jaren op de woningbouwverenigingen af. Denk aan de bouw en renovatie van woningen, de zorg voor wonen en woonomgeving, woonzorg complexen e.d. In de voorbereidende besprekingen om te komen tot het opstellen van deze intentieverklaring hebben beide partijen geconstateerd dat op tal van onder delen voordeel te behalen is als zaken geza menlijk worden aangepakt. Dit voordeel geldt voor alle betrokken partijen. Worden elders fusies e.d. aangegaan, Dirks iand en Goedereede zijn van mening dat een gezamenlijke aanpak ook mogelijk moet zijn zonder dat er sprake is van verlies van de eigen identiteit van de beide verenigingen. De gezamenlijke Rabobanken op Goeree-Overflakkee en Syntens Rot terdam, Innovatienetwerk voor ondernemers, organiseerden afgelo pen dinsdagavond een startbijeen komst van het project 'Elektronisch Zakendoen' in Het Prieel van recre atiecentrum De Staver te Sommels- dijk. Als gastheer opende de heer M.J. de Nijs van Rabobank Middelharnis de avond door alle bezoekers hartelijk welkom te heten. Internet Reeds jaren is internet bekend als medium voor informatie- en communicatietechnolo gie (kortweg ICT). Steeds meer mensen krij gen 'de slag' om met het internet om te gaan, te pakken. Tóch blijft dit medium voor velen een hoge drempel houden; temeer doordat de moderne ontwikkelingen binnen de ICT zich met een zodanig hoge snelheid ontwik kelen, dat het voor de Teken' een steeds gro tere opgaaf wordt, zich één te voelen en één te maken met het internet. Zakendoen Al veel langer bekend dan internet, is het zakendoen, dat zelfs al eeuwen oud is. Door de jaren heen heeft het zakendoen steeds meer te maken gekregen met de ontwikke- Ungen van de techniek. Zo werden onder andere telefoon en fax in toenemende mate betrokken bij de zakenwereld. Deze innova tie ontwikkelde zich zó sterk dat het moment bereikt werd waaróp de zakenwereld het niet meer zonder deze media kon stellen; men was er té sterk van afhankelijk geworden. Combinatie Juist deze twee factoren - internet en zaken doen - worden in het project 'Elektronisch Zakendoen' door de Rabobanken op Goeree- Overflakkee en Syntens Rotterdam gebun deld. Met het medium internet zal in dit pro ject gestart worden met het zakendoen via de digitale snelweg. Met als doel het project zover te krijgen, dat hierin ook het moment bereikt wordt, waarop het midden- en klein bedrijf, waar het in dit geval om gaat, zich sterk afhankelijk zal voelen van de huidige ICT. Hype? Evenals met de introductie van het internet wordt ook nu de vraag gesteld of het 'Elek tronisch Zakendoen' al dan niet een hype (overdadige promotie) is? Zal het daadwer kelijk die ontwikkeling ondergaan die ver wacht wordt, of is het een 'bevlieging'? Om daar nadere informatie over te verstrekken werd, zoals gezegd, de informatie avond/startbijeenkomst in Het Prieel geor ganiseerd, waarbij een discussiegedeelte de bezoekers de gelegenheid gaf om persoonlij ke vragen te laten voorzien van een persoon lijk antwoord. Een belangrijke schakel in het proces is de samengebundelde kracht van de Raboban ken op Goeree-Overflakkee. Zij zorgen voor de financiële kant van het project. Uiteraard niet voor het volle pond, want ook van de ondernemers zelf zal een zogenaamde 'eigen bijdrage' worden gevraagd. Daarnaast zullen de banken het persoonlijk contact met de klanten, het bieden van faciliteiten en het steunen van perspectieven die specifiek zijn voor de regio Goeree-Overflakkee, stimule ren. Aanleiding hiertoe is de coöperatieve missie die de banken midden in de samenle ving hebben uit te voeren. Syntens Rotterdam De grote drijfveer achter het gehele project is het Innovatienetwerk voor ondernemers, Syntens Rotterdam. Dit bedrijf voorziet onder andere het midden- en kleinbedrijf van een passend advies als het gaat om het invoeren van nieuwe informatie- en techno logische ontwikkelingen. Als landelijk pro jectleider gaf de heer H. Lardenoye zijn visie op het 'Elektronisch Zakendoen'. Hij bena drukte hierbij dat de nieuwe impulsen voor succesvol ondernemen in het midden- en kleinbedrijf door Syntens van een strategi sche aanpak worden voorzien. Dit alles in het kader van 'Nederland gaat digitaal', waarbij door Syntens maatwerkadviezen - toegespitst op ieder bedrijf afzonderlijk - over de strategische inzet van informatie- en communicatietechnologie binnen de bedrijfsprocessen worden gegeven. Binnen het project zelf zullen door Syntens indivi duele spreekuren en diverse workshops over ICT georganiseerd worden, teneinde een efficiënte bedrijfsvoering te bewerkstelli gen. Praktijk Als mensen die met hun bedrijf het 'Elektro nisch Zakendoen' reeds ingevoerd hebben, gaven de heer J. van Dongen, directeur van Transportbedrijf Van Dongen B. V. te Dirks iand, en de heer A. Struik, directeur van TTW Adviesbureau B.V. te Oude Tonge, hun visie op het project. Het was de heer Van Dongen die er met name op wees dat enkele criteria voor deelname niet uit het oog verlo ren mogen worden. Zo moet het midden- of kleinbedrijf dat besluit het 'Elektronisch Zakendoen' in te voeren, een behoorlijk innovatief vermogen bezitten en over de mogelijkheden beschikken tot verbetering op automatiseringsgebied. Van Dongen Transport B.V. is enige tijd geleden overge gaan tot het installeren van boordcomputers in alle vrachtwagens, evenals het door mid del van een satelliet in verbinding brengen van de wagens met het hoofdkantoor. Op deze manier kunnen alle gegevens die rele vant zijn voor de effectiviteit van de werk zaamheden binnen het bedrijf nauwkeurig weergegeven worden. In dit geval wordt er gesproken over datacommunicatie via de satelliet. Het TTW Adviesbureau B.V. is eigenlijk continue bezig met het optimaliseren van de werkwijze binnen het bedrijf. TTW staat eenvoudigweg voor Telen en Trekken van Witlof; de werkzaamheden zijn niet echter alleen toegespitst op de agrarische sector, maar ook op de consumentenmarkt. Want tenslotte is en blijft het de klant die bij het hele proces centraal staat. De heer Struik benadrukte dan ook sterk dat het belangrijk is om "te weten wat de klant wil". Internetbedrijven Als belangrijke, zo niet onmisbare schakel in dit proces zijn er de internetbedrijven, waar van Goeree-Overflakee er drie kent, te Sommelsdijk - Het Heren Recrea Team van volleybalvereniging Intermezzo is - tegen de verwachtingen en verhoudingen in - uit geschakeld in de kwartfinale van de regiobe ker. Gastheer en tegenstander 't Luifeltje uit Tilburg was aangenaam verrast dat Inter mezzo een 1-2 voorsprong zo maar weg gaf en 't Luifeltje de gelegenheid bood om langszij te komen. In een enerverende finale, waarbij de scheidsrechter een dubieuze rol speelde, wisten de Brabanders optimaal gebruik te maken van hun 2,05 meter lange aanvaller. Intermezzo kwam nog op voor sprong, maar was na de veldwisseling net zo makkelijk de voorsprong weer kwijt en bleek niet opgewassen tegen 't Luifeltje, De thuisploeg won met 3-2 en kan een halve finale tegemoet zien tegen stadsgenoot en Nederlands kampioen Gepidae. Intermezzo kan niets anders doen dan zich richten op de Top poule en wachten tot volgend seizoen. Intermezzo speelde met Hans van Hoom, Henk van Dijk, Leo Jongejan, Aart Baars, Peter Schellevis en Nicky Tuinenburg. Leo Dorrestijn was afgehaakt met een enkelbles sure. In het reguliere volleybal geen echte verrassingen. Uitslagen: Schovocomca - Heren 1 4-0 Fikszo Lekkerkerk - Meisjes B1-3 Volhdo - Meisjes C24-0 Spivo 2 - Dames I4-0 Gavok 1 - Jongens Cl.1 - 3 Spirit - Dames 2 1-3 Dammen M. Bruinsma - W. van Schie0-3 C. Akershoek - C. Tanis1-1 P. vanEck-Jac. van Koppen3-0 L. Moerkerk - A. de MikI-l Schaken A. C. Baas - A.J. Kastelein1-0 Jac. Santifort - Kr. v.d. Wende1-0 R. v.d. Wende - J.W. TanisO-I P. Breen - J. Soeteman0-1 Breen gaf pion weg en later verloor hij er nog één, waarmee de partij werd beslist. A. van Huizen-W. J. Tanis-Koole1-0 J. Grinwis-J. Dijkstra0,5-0,5 E. Santifort - E. T. E. Derrez0-1 Dammen J. Visbeen - H. van Floresteijn3-0 L. Moerkerk - C. Mierop0-3 Moerkerk liet remise liggen. A. de Mik - C. Akershoek0-3 Schaken Jac. Santifort-M. Breen0,5-0,5 R. v.d. Wende - F. L. Troost0-1 Van der Wende blijft verliezen en verkeert niet in zijn beste vorm. P. A. Derrez - W. H. M. van GeelenI-O Uitstekend werd van Derrez. K. v.d. Wende - A.J. Kastelein 0,5-0,5 J. Soeteman - W. T. Breen0-1 Soeteman gaf loper weg. Daarnaast stond koning niet goed en had hij ook nog een dub belpion. A. Schaefer-W. J. Tanis-Koole0,5-0,5 Goed werk van Willy. A. van Huizen - P. BreenI-O Van Huizen bhjft winnen. P. Speelman -E. T. E. Derrez0,5-0,5 E. Santifort-J. GrinwisI-O weten: Flakkeenet, Xsarus Internetdiensten en Ideeweb. Namens Rakkeenet gaven de heren R. Bakker en L. Bolle, respectievelijk manager en accountmanager van het bedrijf, een uiteenzetting over de mogelijkheden en de niet uit het oog te verliezen factoren van het proces, gezien vanuit de invulling die het medium internet te bieden heeft. Tijdens de startbijeenkomst stond hierbij centraal dat de ondernemer van het midden- en kleinbedrijf voor zichzelf duidelijk op een rij moet heb ben wat hij of zij zelf, maar vooral ook wat de klant te wensen heeft. Om aan deze wen sen gehoor te kunnen geven is het noodzake lijk de communicatie naar de klant toe te versterken. Hierdoor kan op langere termijn een verbetering van de interne processen van het bedrijf worden doorgevoerd, evenals de verkoop van producten en het verstrekken van informatie via het internet en kan de interactie tussen de klant en het bedrijf 'warm' gehouden worden. Een aantal speer punten werd met nadruk onder aandacht gebracht, zoals de toegankelijkheid (het ken baar maken) van de website van het bedrijf, het design (de aantrekkelijk van de website qua lay-out), het zogenaamde offer (wat heeft de ondernemer te bieden?) en het ful filment (de invulling van het geheel, als het gaat om service, e.d.), dit alles eveneens in het kader van het stimuleren van het 'Elek tronisch Zakendoen' bij de klant. Empuls De heer E. Rickelman, directeur van advies organisatie Empuls, deed als laatste spreker zijn zegje over het 'Elektronisch Zakendoen'. Min of meer herhalend van wat voorgaande woordvoerders onder de aandacht gebracht hadden, gaf hij de bezoekers toch een belangrijke boodschap mee: "het Elektro nisch Zakendoen is meer dan alleen het internet; het is een serieuze uitdaging. Daar om is het uitermate belangrijk dat onderne mers zelf de veranderingen in de wensen van de klant nauwlettend gadeslaan, zodat een optimaal resultaat gerealiseerd zal worden. De avond werd afgesloten door de heer De Nijs, waarna een informeel samenzijn met een hapje en een drankje de aanwezigen de gelegenheid bood om na te praten over de veelheid aan informatie én welhcht om direct zaken te doen, al zij het ter plekke dan nog niet elektronisch. Tijdens de laatste raadsvergadering van de gemeente Oostflakkee in deze bestuursperiode, afgelopen woens dagavond, werd afscheid genomen, niet alleen van het monistische stelsel, maar ook van drie raadsleden: Piet Heintjes van de Vrije Lijst Oostflak kee, Piet Noordermeer van de VVD en Petra 't Hoen van de PvdA. Voor Heintjes betekende dit afscheid niet alleen een vertrek, maar ook een entree tot de Orde van Oranje Nas sau, waarin hij als Lid werd benoemd. Al zou 't - met het oog op het bovenstaande - volgens raadsvoorzitter burgemeester Van Pelt beslist een bijzondere vergadering wor den, toch was deze afscheidsvergadering een heel gewone. Collegevoorstellen sierden de agenda voor deze avond zoals bij alle ande re raadsvergaderingen en in die zin onder scheidde Oostflakkee zich dan ook van de overige eilandelijke gemeenten, waar voor het afscheid van raadsleden een aparte ver gadering, soms zelfs eeil beetje een feest avond, werd belegd. Al wil dat niet zeggen dat het in de veredelde commissiekamer in het gemeentekantoor in Oude Tonge, die gebombardeerd is tot raadszaal, er niet gezellig aan toeging. Nee, die zat tjokvol en 't was er bloedheet. De raad stemde deze avond in met alle colle gevoorstellen. Onder andere over een nieu we overeenkomst met City Tec inzake de openbare verlichting en het daarbij horende renovatieplan; over de vaststelling van de gewijzigde oud papier subsidieverordening; over renovatie van betonbaan van de gemeentelijke tennisbaan in Oude Tonge en over verbetering van zes speelterteinen bin nen de woonkernen van de gemeente. Maar tóch moest deze avond een bijzondere worden, en dat werd het in ieder geval voor Piet Heintjes. Samen met de andere raadsle den vormde hij de conamissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw te benoemen raadsleden, die voor dat werk zich een ogenblik had af te zonderen. En wie schetst Heintjes' verbazing toen hij bij terugkomst in de raadszaal ontdekte dat het er plotsklaps vol met familieleden en bekenden zat... "Tjöh, da's ook wat! 't Is drtik!" Twaalf jaar raadslidmaatschap heeft Hein tjes erop zitten, nadat hij in 1990 voor de Vrije Lijst Oostflakkee (VLO) in de raad De heer Heintjes heeft zojuist de Koninklijke versiersels opgespeld gekregen door burgemeester Van Pelt. kwam. Daarnaast heeft hij bestuursfuncties bekleed, zowel op de plaatselijke school, als op de voetbalvereniging, als bij het bejaar den werk en het jeugdwerk. Met 77 jaren is het voor Heintjes een mooi moment om te stoppen. "Een echte oudgediende" zo noem de burgemeester Van Pelt hem, "wiens betrokkenheid en bijdragen een bijzondere kleur aan de raadsvergaderingen gaven, vooral als 't z'n woonplaats Achthuizen betrof'. Ten afscheid sprak Heintjes uit voor Oostflakkee moed te hebben, daar hij voor z'n opvolging in de politiek onmiskenbaar op potentiële politici is gestuit, en daar heeft hij een goed gevoel over. Ook het jongste raadsUd had besloten om - althans voorlopig - het politieke toneel te verlaten: de 32-jarige Petra 't Hoen. Vanaf mei 2000 heeft ze in de raad gezeten voor de PvdA, maar na haar laatste gezinsuitbreiding vond ze deelname aan haar gezin én de poli tiek moeilijk te combineren "en dan moetje conclusies trekken", zo maakte ze duidelijk. Van Pelt omschreef haar als 'juniorraadslid' - zowel wat betreft haar leeftijd als de duur van haar raadslidmaatschap - en bestempel de haar politieke inzet in de raad en in com missies als 'ongelooflijk actief. Van Pelt sprak voorzichtig de wens uit om in de toe komst op Petra nog es een beroep te mogen doen, en van haar kant liet ze weten dat dit op langere termijn er best eens in kan zitten. "Als de kiezer dat ook wil." VVD-er Piet Noordermeer heeft het een jaar langer volgehouden dan Petra 't Hoen. "Wat dat betreft ook zo'n jonkie", vond Van Pelt. Alleen Noordermeer's jaren doen hem geen juniorraadslid meer heten: vorige maand is hij 68 geworden. "Toch 'n beetje ouder dan Petra", rekende Van Pelt uit. 't Was overi gens Piet Noordermeer's tweede raadsperio de. Van 1974 tot 1982 heeft hij ook in de raad gezeten, waarin hij in 1998 terugkwam omdat zijn voorganger om gezondheidsrede nen moest stoppen. De kalme wijze waarop hij z'n politieke tegenstanders tegemoet trad stelde Van Pelt tot voorbeeld van hoe je het beste maar han delen kunt. "Nooit agressief of verwijtend en altijd stond hij open voor de mening van 'n ander". "Bij opnieuw 'n afscheid ga je ver gelijken", zo reageerde Noordermeer. Z'n eerste raadsperiode herinnert hij zich als for meler, waarbij het er hard aan toe kon gaan. In ieder geval bedankte hij z'n collega raads leden, het college en het ambtelijk apparaat voor alle steun en bijstand - dank- en afscheidswoorden die overigens ook werden uitgesproken door Piet Heintjes en Petra 't Hoen. De Vereniging van Or gelvrienden hoopt D.V. 6 april haar jaarlijkse orgel excursiedag te hou den. Deze dag bezoeken we de plaat sen Gorinchem, Heukelum en Zalt- bommel. Centraal staan de orgels van de Nederlands Hervormde kerk in genoemde plaatsen. 's Morgens zijn we te gast in de Ned. Herv. Kerk van Gorinchem. In deze kerk bouwde orgelmaker C.G.F. Witte in 1853 een fraai instrument met drie klavieren en pedaal. Doordat Witte bij de bouw gebruik maakte van een aanzienlijke hoeveelheid pijpwerk uit het voormalige - door Batz in 1761 gebouwde - orgel, heeft dit instrument een klankkarakter dat in eerste instantie niet geheel met dat van andere door Witte gebouwde orgels in overeenstemtning is, zoals bijvoorbeeld het 'zusterinstrument' uit 1857 in de Oude Kerk van Delft. Het middagprogramma van de excursie speelt zich af in Heukelum en Zaltbommel. Het kerkgebouw van de Ned. Herv. Kerk te Heukelum bestaat uit het overgebleven koor van de middeleeuwse parochiekerk. Het orgel werd in 1779 gebouwd door Gideon Thomas Batz. De ornamentiek aan het orgel wordt nog beheerst door (late) rococo. Ook het klankkarakter representeert deze periode uit de kunstgeschiedenis. Na restauraties door de orgelmakers J. C. Sanders in 1912 en K. B. Blank in 1969, volgde in 1998 een algehele restauratie door de orgelbouwer Albert de Graaf. Opmerke lijk is de klavieromvang tot f". Batz paste deze omvang bij dit orgel voor het eerst toe. De contouren van Zaltbommel worden beheerst door de imposante toren van deze rijk uitgevoerde laat-gotische basiliek. De bouw van het koor is in de I4e eeuw tot stand gekomen, terwijl met de bouw van het schip omstreeks het midden van de 15e eeuw werd begonnen. Kerk en toren vormen schoolvoorbeelden van de zogenaamde Ne- derrijnse Gotiek. De kerk herbergt diverse belangwekkende muurschilderingen. De preeksteel dateert uit 1678. De monumentale orgelkas dateert uit 1786, en kan worden gekenmerkt als een classicis tisch geheel. In tegenstelling tot bijvoor- Zaltbommel beeld het laatrococo front van Heukelum, zien we hier een strakke-, deftige- en groot se stijl. De bouw van het instrument is begonnen in 1786 door Andries Wolfferts. Reeds korte tijd daarna werd het verbeterd en uitgebreid door de orgelmaker Heijne- man, terwijl Abraham Meere er in 1805/1806 de (voorlopig) laatste hand aan legde. De klank van het orgel kenmerkt zich door een ingetogen, wat fluwelige klank. Zeker niet scherp en present. Eigenlijk per fect aansluitend bij de deftige verschijnings vorm van de kas. De orgels kunnen deze dag door de excur siedeelnemers bespeeld worden, hierbij geldt echter dat leden voorrang hebben op niet-leden. De speelduur van een werk mag per orgel maximaal vijf minuten bedragen. Vervoer vindt plaats per luxe touringcar, u dient zelf een lunchpakket mee te nemen. De dag wordt afgesloten met een geheel ver zorgd diner, incl. twee consumpties bij een Chinees restaurant. De prijs voor deze bij zondere excursiedag, inclusief diner, bedraagt 32. U kunt zich tot en met uiter lijk 30 maart a.s. opgeven bij de heer Paul Kieviet, tel. 0187-486319 of bij de heer Anton Weenink, tel. 0187-651817. Vertrek- en aankomsttijden touringcar: 8.30 uur: Stellendam, busstation (niet de carpoolplaats) 8.40 uur: Middelharnis, carpoolplaats 8.45 uur: Oude Tonge, busstation 8.55 uur: Ooltgensplaat, Schaapsweg 10.00 uur: verwachte aankomsttijd in Gorinchem 20.00 uur: verwachte terugkomst op Goeree-Overflakkee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 10