Diamanten bruidspaar De Waal-Bal stapte over naar 't land van de 'hoage boamen' Ook in Middelharnis en Diricsland werden de eerste gebruiksvergunningen verstrekt 0900-8844 Sing-in te Sommelsdijk Extra bingoavond ■(^innaard Live-uitzendingen bij Radio Superstar 'Van elkaar houden, goed zijn voor elkaar en voor iedereen veilig willen zijn, dat maakt de gemeenschap! chr. streekblad op gereformeerde grondslag juoor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Samen zingen te Ouddorp ^^^^/4-B 0,13 pm) Inbraak woning Aanrijding met letsel Pur^emeester De Vries-Hommes l in Koffie Radio Plus Verkoping Vrouwenvereniging 'Draagt elkanders lasten' te Melissant Laatste vergadering Reformatorisch Contact Schouwen-Duiveland te Middelharnis Jubileumbazar in De Samaritaan en De Goede Ree Dinsdag 12 maart 2002 74e jaargang 7087 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenlieid Goeree-Overflal<l<ee OUDDORP - Tussen vrijdagavond zeven uuren half elf werd, tijdens afwezigheid van de bewoners, ingebroken in een woning aan de Zouthoek. Men was binnengekomen na het vernielen van de achterdeur. Uit de woning werden diverse sieraden, een giro pas en een portemonnee, waarin een nog onbekend geldbedrag weggenomen. OOLTGENSPLAAT - Zaterdagmiddag om streeks één uur ontstond op de kruising van het Weespad met de Beneden Molendijk een aanrijding tussen een auto, bestuurd door een 63-jarige vrouw uit Zwijndrecht, en een 55-jarige man uit Oud-Beijerland op z'n motor. De motorrijder liep als gevolg van de aanrijding verwondingen aan z'n gezicht en benen op en werd voor behandeling naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. De zendingscommissie van de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk houdt op D.V. vrijdag 15 maart 2002 weer een sing-in. Het thema van deze avond is 'Hij kwam bij ons'. We nodigen jongeren en ouderen van harte uit om, naar aanleiding van het thema, een aantal bekende liederen te zingen in het verenigingsgebouw 'Vita Nova', Van Aers- senstraat te Sommelsdijk. De sing-in begint om 19.30 uur en na afloop (ongeveer 20.30 uur) is er koffie en gelegenheid elkaar te ontmoeten. Er zal een collecte worden gehouden voor het kindertehuis 'Open Arms' in Malawi. Tot ziens in 'Vita Nova' Dp zaterdag 16 maart a.s. zal er een inter view worden afgegeven door burgemeester mevrouw De Vries-Hommes vap de ge- rneente MiddeUiamis. Zij komt om ongeveer 11.20 uur. Dit allemaal gebeurt in het actu aliteitenprogramma Koffie Radio Plus van Radio Superstar. Koffie Radio Plus begint om 10.00 uur. Radio Superstar is te beluiste ren op de 105.9 op de kabel in de gemeente Middelhamis en 107.3 FM in de vrije ether. Op D.V. donderdag 14 maart a.s. hoopt de Vrouwenvereniging 'Draagt elkanders las ten' van de Gereformeerde Gemeente te Meüssant, haar jaarlijkse verkoping te hou den in het zaaltje van de kerk aan de Beat- rixlaan 2. De openingstijden zijn van 10.00 tot 19.00 uur. Iedereen is hartelijk welkom! Er zijn diverse handwerken te koop, nieuw zijn kussens en een bijpassend kleed van dezelfde stof voor tuinstoelen en -tafel. Ver der cadeautjes voor geboorte, huwelijk en jubileum, kaarten met een gedicht erop, cre atieve dingen voor de tuin e.d. Ook het zen dingswinkeltje hoopt aanwezig te zijn. Daar naast zijn gebak, advocaat e.d. verkrijgbaar. Kom eens langs om het alles te zien. De kof fie staat klaar en ook voor de jeugd is er van alles te koop. Graag tot ziens! Het Reformatorisch Contact 'Schouwen- Duiveland' houdt op D.V. Woensdag 20 maart haar laatste vergadering van dit wm- terseizoen. In de grote zaal van de Ned. Herv. Kerk te Sirjansland zal de plaatselijke predikant, ds. J. Joppe, een lezing houden over: 'de zekerheid van het geloof'. Na de pauze zal het onderwerp met elkaar worden besproken worden. Deze avond begint om 19.45 uur; iedereen is van harte welkom. De AMBO, de bond voor vijftig-plussers, organiseert op zaterdag 16 maart a.s. een extra bingoavond in het Diekhuus, Beneden Zandpad 7 te Middelhamis. De aanvang van de bingo is 19.30 uur en iedereen is van har te welkom! Ook wordt op woensdagmiddag 20 maart a.s. een bingomiddag in het Dienstencen trum te Middelhamis georganiseerd. De aan vang hiervan 13.30 uur en iedereen is van harte welkom! Zaterdagavond 16 maart a.s. zal in de Doopsgezinde Kerk te Ouddorp van 19.30 tot 20.30 uur samen gezongen worden. Een ieder is hierbij hartelijk welkom en breng anderen mee! Graag tot ziens op 16 maart! MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doefinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Op dinsdag 12 maart a.s. zal er een 'live' verslag zijn vanuit het gemeentehuis van Middelhamis. Dit allemaal met betrekking tot de gemeenteraadsleden die afscheid heb ben genomen van de gemeenteraad. Op don derdag 14 maart a.s. zal er wederom een 'live' uitzending zijn vanuit het gemeente huis van Middelhamis en dit met betrekking tot de gemeenteraadsleden die nieuw in de gemeenteraad gekomen zijn. Beide uitzen dingen beginnen om 19.30 uur. Radio Superstar is te beluisteren op de 105.9 MHz. op de kabel in de gemeente Middelhamis en 107.3 FM in de vrije ether. Middelharnis Telefoon (0187)487173 Dit jaar vieren verpleeghuis De Samaritaan (25 jaar) en het verzor gingshuis De Goede Ree (50 jaar) in Sommelsdijk hun jubileum. Beide huizen organiseren elk jaar zelf een bazar, maar dit jaar zal er een grote gezamenlijke jubileumbazar geor ganiseerd worden. De bazarorganisatie draait al op volle toeren en laat weten dat het een bijzondere bazar zal worden op vrijdag 27 en zaterdag 28 sep tember. In beide huizen zullen veel activitei ten zijn met daarbuiten tussen het verpleeg huis en het verzorgingshuis ook nog een grote hoeveelheid aan activiteiten. Het the ma is dit jaar ook feestelijk nl. 'Gala'. Zoals te doen gebmikelijk is worden er al weer veel spullen ingebracht voor de rommelen en boekenmarkt. Deze belooft groter te worden dan ooit. Voor de organisatoren van andere evenementen op Goeree-Overflak- kee is het dan ook goed om alvast deze datum op de kalender te organiseren. Wanneer Reinier de Waal, een van de zonen van mosselvisser Johannus de Waal uit Bruinisse in z'n jonge jaren met de BRU 49 meevoer over de Gre- velingen, kon hij ter hoogte van Drei- schor het topje van de dorpstoren zien en als'ie wat hoger in de mast was geklommen misschien zelfs de nok van 't huis waarin Janna Bal woonde, een van de dochters van kantonnier Jan Bal. Niet dat'ie haar op elk uur van de dag onder dat dak zou hebben aangetroffen, want ze was nog maar twaalf toen ze al buiten de deur, op een hofstee werkte waar ze in de huishouding-, bij de verzorging van de die ren en zelfs bij 't land werk inzetbaar was. Als er niet gevaren hoefde te worden, naar 't Wad om mosselzaad, naar de percelen op de Grevelingen of om een vracht mosselen te verkopen in Antwerpen, dan kon je de jonge Reinier richting Dreischor zien gaan en tus sen hem en Janna is het wat geworden. Ze trouwden in het oorlogsjaar 1942. Geen dure bruiloft en geen luxe was er, maar een familiehd zorgde voor goeie koffie, er waren wat flessen wijn en er was brood en vis waar door het bruUofsmaal een soort wonderbare spijziging werd, er was weinig, maar er was toch volop! Het huwelijk heeft in de zestig voorbije jaren stormen doorstaan. Er waren de oorlogsja ren, deportatie naar Duitsland, malaise in de visserij en de watersnoodramp van 1953 waarbij de vader en moeder van mevrouw De Waal en tal van directe familieleden ver dronken. Zelf wonend in Yerseke bleven ze met hun gezin gespaard, maar de datum 1 febmari heeft een blijvend litteken geslagen. Het huwelijk werd met de geboorte van 4 kinderen, drie dochters en een zoon, geze gend. Er kwamen 9 kleinkinderen, uit wie al 4 achterkleinkinderen geboren zijn. Ze wonen allemaal redelijk in de buurt wsaar- door alle verjaardagen trouw worden bezocht, maar de 86-jarige bruidegom stapt ook nog kwiek achter het autostuur om elders wonende familieleden te bezoeken en graag sturen ze dan richting Zeeland, al heb ben ze hun geboortegrond al lang geleden verlaten. Want de mosselvisserij bracht niet lang meer brood op de plank. Het gezin verhuis de minstens tien keer, tot in IJmuiden toe, vooreer het naar Ouddorp kwam van waar uit de heer De Waal naar de bouwput pen delde om daar de betoncentrale te bedienen. Hij deed dat tot eind 1966 waarna hij een baan kreeg als concierge op huishoud school 'De Molenwiek' te Sommelsdijk, een kolfje naar z'n hand was dat. Hij bleef dat tot 1980 waarmee hij het werkzame deel van z'n leven besloot. Mevrouw De Waal had toen jarenlang de J. C. van Gent- school schoongehouden, zeg maar stralend schoon. Zó bezig zijn ze altijd geweest dat er geen tijd was om zich op Flakkee, voor hen 'het land van de hoage boamen', wat ontheemd te voelen. Ze vonden er wat ze zochten, een redelijk bestaan, de kerk waaraan ze al levenslang verbonden zijn en de kinderen vonden er hun partners en hun toekomst en stichtten hun gezinnen. Denk niet dat ze nu in ruste leven; knap dmk hebben ze 't nog en gelukkig laat hun gezondheid dat nog toe. Elke week zwemmen ze, ze trekken er nog samen op uit en ze zijn uitermate trouw in familiebezoeken. Aan de vele verhuizingen, zeker wel vijftien keer zal het zijn geweest, is een eind gekomen want in hun huidige huis met tuin aan de Stoofhoek hebben ze het reuze naar hun zm. Daar tellen ze hun zegeningen en ieder die hen kent wenst, na de viering op woensdag 20 maart, de 86-jari- ge bmidegom en de 84-jarige bruid nog een reeks goede jaren toe. Nadat recentelijk de gemeente Goe- dereede de eerste gebruiksvergun ningen heeft uitgereikt aan enkele ondernemers, wier bedrijven vol doen aan de huidige brandveilig heidseisen, was dit afgelopen vrij dagmorgen in Middelharnis en 's middags in Dirksland het geval. Gebruiksvergunning Gemeente Middelhamis had voor deze gele genheid de raadzaal van het gemeentehuis gereserveerd, waar burgemeester mevrouw De Vries-Hommes enige uitleg gaf rond het fenomeen 'gebruiksvergunning'. Openbare gebouwen en horecabedrijven waarin meer dan 50 personen birmenkomen, moeten over de vergunning beschikken. Het document geeft aan dat de betreffende instelling voldoet aan de hedendaagse nor men die aan brandveiligheid gesteld worden. Na de Volendamramp is in Nederland men zich bewust geworden dat gedurende een aantal jaren wat minder strak de hand aan de vergunningen werd gehouden, maar daarin is inmiddels een drastische ommekeer ont staan. Men realiseert zich dat wat in Volen- dam en daarvóór in Enschede heeft plaatsge vonden, ook in de eigen gemeente kan gebeuren. Zo zijn de gemeentes dmk bezig met het nagaan welke bedrijven of instelUn- gen in aanmerking komen voor een gebmiksvergunning. Dat heeft heel wat voe ten in de aarde. Per instelling moet worden bepaald hoeveel mensen daar binnenkomen, waar ze binnenkomen, hoe het er met de (nood)verlichting staat en of er (onbelem merde) vluchtroutes zijn. Als de bedrijven hierop gecontroleerd zijn en niet aan de eisen blijken te voldoen, worden ze aange schreven en wordt er een termijn gesteld waarbinnen men de voor de vereiste vergun- Na het uitreiken van de vergunningen in Middelharnis' raadzaal, met burgemeester De Vries, mede werkers van het brandweerpreventieteam en van bouw- en woningtoezicht. ning noodzakelijke voorzieningen of aan passingen dient te treffen. Middelharnis In de gemeente Middelhamis was dat in drie maanden tijd gebeurd, vorig jaar nog. Na de zomervakantie voldeden al de betreffende instellingen, die goedwillend hebben mee gewerkt, zichzelf ook bewust van de nood zaak ervan (een aantal instellingen laat zelfs weten al op kortere termijn aan de vereiste normen te willen voldoen). Maar de afgifte van de vergunningen neemt veel tijd in beslag. Daarbij zijn ook verschillende scha kels betrokken, onder andere de afdeling Preventie van het brandweersamenwer kingsgebied Goeree-Overflakkee, het ISGO, de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente Middelhamis en de vrijwillige brandweer. In Middelhamis' raadzaal werden afgelopen vrijdagmorgen dus de eerste drie gebraiks- vergunningen afgegeven: aan openbare basisschool 'Het Kompas' te Middelhamis, hotel 'De Haven' te Middelhamis en mane ge 'Oostmoer' te Stad aan 't Haringvliet. "Hopelijk volgt spoedig de rest" wenste mevrouw De Vries, die echter tevens aangaf dat dit er nog een paar honderd zijn.Maar daarbij benadmkte ze: "een vergunning alléén, dat is het niet. Met z'n allen moeten mensen ervoor zorgen dat het ergens veilig toeven is". Dirksland Daarbij sloot burgemeester Boonstra zich 's middags in Dirksland aan, toen hij daar de vijf eerste gebraiksvergunningen in de gemeente uitreikte. "Een vergunning uitrei ken betekent: veilig op dit moment. Maar nu komt het erop aan om 't ook zo veilig te hou den. Dat is voor de eigenaren een zware ver antwoordelijkheid, waarmee wij heel streng om zullen gaan." Het hébben van een ver gunning zegt dus niets over de feitelijke vei ligheid, en andersom wU het niet zeggen dat onderneming zonder gebruiksvergunning per definitie onveilig zouden zijn, zo ver klaarde Boonstra. Sommige bedrijven behoeven zelfs helemaal geen vergunning. In Dirksland wordt de controle op brandvei ligheid, in opdracht van de gemeente, uitge voerd door het bureau SBOD te CapeUe aan den IJssel. Ook hier worden, met medewer king van de eigenaren, verscheidene verbe teringen aangebracht en op die manier kon den vrijdagmiddag ook in déze gemeente de eerste vergunningen worden uitgereikt. Die waren voor verenigingsgebouw 'Melishof te Melissant, verenigingsgebouw 'Ons Huis' te Herkingen, serviceflat 'Vroonlande' te Dirksland, Rouwcentrum Kievit te Melis sant en Café billard 'De Kaai' te Dirksland. In laatstgenoemde locatie werden de vergun ningen ook uitgereikt. Daarvoor was bewust gekozen omdat café 'De Kaai' in 1993 door een felle brand werd getroffen, terwijl daar zestig mensen aanwezig waren. De eigena ren, de familie Tieleman, weten dus als geen ander het belang van de gebruiksvergunning te onderschrijven. De heer Tieleman maakte graag van de gelegenheid gebmik om te benadrakken dat veiligheid breder moet worden gezien dan alleen met betrekking tot brand, of eisen en vergunningen. "Mensen moeten zélf aan de veiligheid bijdragen. Als we als mensen van elkaar houden en goed willen zijn voor elkaar, dan willen we voor iedereen veilig zijn! Dat maakt de gemeen schap!" Hier de vergunninghouders in Dirksland, samen met burg. Boonstra en medewerkers van SBO en hel brandpreventieteam, voor Café Billard "De Kaai

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1