Torenconcert te Goedereede Volleyballen Er na o Vermioeidheid Koffieochtend Nieuwe leesboeken Bedankt kiezers! leugd De Gooye goed op dreef in ZRO-wedstrijd Christenunie afd. Goeree-Overflakkee Hulpdossier voor wachtenden „Eilanden-nieuws" ^^MWft( Pianist Jan Willem Rozenboom concerteert Zaterdag 2 maart werd er ge zwommen in het mooie Carnisse- bad in Barendrecht. En er werden klinkende resultaten neergezet door een aantal zwemmers. ^If' Een puzzelhoek waaraan zowel kinderen als volwasse nen kunnen meedoen én waarmee een prijs kan wor den gewonnen. Éénmaal in de twee weken treft u 'Puz zelt u mee?' in de vrijdageditie van Eilanden Nieuws aan en iedere keer kunt u met uw goede oplossing een tegoedbon winnen van 12,-. Die wordt beschikbaar gesteld door Boekhandel Van der Boom, Voorstraat 41 te Sommelsdijk en kan aldaar worden besteed. Zend u uw oplossing uiterlijk één week na verschijnen naar: Eilanden Nieuws, 'Puzzelt u mee?', Postbus 8, 3240 AA Middelhamis. Per puzzel wordt uit de goede inzen dingen een winnaar getrokken, die de gewonnen prijs krijgt toegezonden. Bij elke nieuwe puzzel zal de oplos sing van de voorgaande worden gegeven. Puzzelt u mee? Puzzel Romeinen en Korinthe 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ^Mi 111 I dl Is^^ I i %H# lil Vl» Ingezonden: telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Herv. 1^«4ieuwe ro^^^<>. Maandthema maart 2002: Nieuw wapen in strijd tegen wachtlijsten In Ooitgensplaat Dam- en Schaakver. Dirksland Uitslagen van 4 maart 2002 VAN DER BOOM HET GEVOLG VAN EEN GROOT AVONTUUR VROEGINDEWEIJ ^,,l^ll^_;^^^i^i^^f!^^^0^00iim/j^^^00 Op vrijdag 15 en zaterdag 16 maart a.s. organiseert de Ronde Tafel Goe- ree-Overflakliee in de Toren van Goe dereede benefietconcerten met de pia nist Jan Willem Rozenboom, aanvang 20.00 uur. Het programma bestaat uit werken van Beethoven, Rachmani noff en Chopin. Jan Willem Rozenboom (1974) kreeg op 5- jarige leeftijd zijn eerste privé-lessen, waar na hij vanaf zijn 8e jaar lessen volgde bij de Eindhovense muziekschool bij M. de Wit en later bij P. Gout-van der Plas. Tijdens zijn middelbare schooltijd werd hij aange nomen op de vooropleiding van het Bra- bantsch Conservatorium in Tilburg bij Alexander Hrisanide. Bij hem rondde hij, cum laude, in 2000 zijn studie docerend musicus (Ie fase) af. Hij werd datzelfde jaar nog aangenomen bij Rian de Waal, docente aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Deze vervolgstudie, uitvoerend musicus (2e fase) hoopt hij volgend jaar af te ronden. In de loop van de tijd heeft Jan Willem Rozenboom op verschillende concoursen goed gepresteerd en vele masterclasses gevolgd bij onder andere Daniël Wayen- berg, Constantin lonescu. Jan Wijn, Eugene Moguilevsky, Edith Grosz Lateiner en Vladimir Tropp. Sinds zijn studie bij Rian de Waal geeft hij steeds meer concerten en recitals. Zijn repertoire varieert van Bach tot en met hedendaagse componisten zoals Christian Blaha, Ligeti en Theo Loevendie. Met Rian de Waal heeft hij zich de laatste tijd beziggehouden met Beethoven en het romantische repertou-e: Chopin, Rachmani noff, Liszt en Von Henselt. De opbrengst van de torenconcerten komt nagenoeg geheel ten goede aan het project 'Freedom through Education'Bij dit pro ject wordt er geld ingezameld om scholen te stichten in India. Om de slccl\lo onderwijs situatie en het veel voorkomc-iulc analfabe tisme in India te bestrijden wi)rtlt ex (mede) door Ronde Tafel Goercc-Ovcrnakkee in samenwerking met Ronde Tafel India en de Novib hard gewerkt om op /.oveel mogelijk plaatsen scholen te bouwen eii te voorzien van lesmateriaal en leerkrachten. De concerten worden mede mogelijk gemaakt door bijdragen van Rabobank Westflakkee, Den HolUindei- Advocaten en Notariskantoor Ter Braak Schuring. Kaarten a 15,- kunnen worden gereser veerd bij Notariskantoor Jer Braak Schu ring te Middelhamis, lel.: (01S7) 476111 of bij Jan Kuiper te Ouddorp lel.: (0187) 689917. He jij daar! Ja jij, je leest het goed. Wat ga jij zaterdagavond doen? Wij van het OJW heb ben een volleybalavond georganiseerd. We zouden het echt super te gek vinden als jij ook kwam! (En die taart moet toch ook op!). Het begint om 19.00 uur en de kosten bedra gen I euro. Geef je effe op bij Caroline (tel. 48 47 94). Hondje niet zo van sporten, kom dan toch, want het wordt weer heel gezeUig met elkaar. Tot zaterdag! Het spits werd afgebeten door de meisjeses tafette ploeg en zij zwommen op de 4 x 50 vrij keurig naar een derde plaats in 2.16,46 Bij de jongens werd men eveneens derde in 2.16,64 Bij de 50 m rug verbeterde Shirley Lake zich en tikte aan in 46,01 Bij de jongens werd Anne Terlouw derde in 40,91 en scherpte ook zijn pr nog wat aan. Lars Kalle en Anthony Struik tikten aan in 43,46 en 44,02 De 400 m wissel bij de dames werd een prooi voor Annelies Kievit in 5.51,14 een dik pr. Frank v.d.Voordt werd derde in 5.14,13 Mark Zoon liet een tijd van 5.29,57 op de klokken zetten en Frank Franzen noteerde 6.04,37 Karola Hameeteman verbeterde zich op de 50 vrij en bracht 37,36 in de boeken. Lizzy v.Dijke tikte aan in 35,80 Bij de jongens was Leo d. Jong iets langzamer als zijn beste tijd 33,41 was zijn tijd. Jeroen van Dam bracht het brons en een pr mee in 31,34 Annelies Kievit liet iedereen haar hielen zien op de 100 m vrij in 1.05,71 Bij de jon gens was het Bastian Zoon die op de deur klopt om door de I minuut grens heen te gaan. Hij tikte aan in 1.00,28 Broer Jeroen moest duidelijk de meerdere erkeimen en noteerde 1.08,85 Bastian Zoon moest al vrij snel de 100 m rug weer zwemmen en hier bracht hij wel het brons mee in 1.15,66 De 100 m wissel leverde voor Anthony Struik, Lars Kalle en Anne Terlouw pr's op. Anthony verbeterde zich met bijna 7 sec in 1.33,82 Lars liet 1.29,42 achter zijn naam zetten. Anne bracht het goud mee in 1.23,86 De 100 vlinder leverde voor Linda Hobbel een pr op in 1.34,79 een verbetering met bij na 5 sec. Arme Terlouw werd bij de oudere jongens in een goed gezwommen race keu rig derde met een pr in 1.33,35 Al met al zijn er deze middag over het alge meen goede prestaties neergezet door de zwemmers van de Gooye. Deze puzzel behandelt de bijbelboeken Romeinen, 1 Korinthe en 2 Korinthe. Daar deze boeken veel brieven bevatten en vceinig benoembare gebeurtenissen of namen is voor een andere invulling van de puzzel gekozen. Deze keer moeten alleen woorden worden ingevuld op de lege plaats, terwijl de verdere puzzel hetzelfde werkt als de vorige. Het moet moge lijk zijn om (een gedeelte van) de puzzel op te lossen zonder nazoeken. In de verticale balk komt de eindoplossing, wat deze keer een bijbeltekst uit Romeinen is. 1En dendes vredes hebben zij niet gekend. 2. Want gij zijt niet onder de wet, maar onder de 3De meerdere zal dendie nen. 4. Heeft God Zijn volk 5. Zijt niemand ietsdan elkan der lief te hebben. 6.den Heere, al gij heidenen. 7. Groetmet een heiligen kus. 8de Joden een teken begeren. 9. Ik heb u met melk gevoed en niet met eenspijze 10. Wordt geen dienstknechten der 11. Allezijn mij geoorloofd. 12. Dochnaar de beste gaven. 13. Dat al uwin de liefde geschieden. 14. Doch God is 15Maar wij hebben dezen schat in aarden 16. In den aangenamenheb ik u gehoord. 17. Alzo dat wijvermaanden. 18. Dat gij in alleswordt tot alle goeddadigheid. 19. Want ik benover u met een ijver Gods. 20. Want wij vermogentegen de waarheid. Niet Erna, dat is een meisjesvoomaam, wel over de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. Er na is makkelijk pra ten, maar toch. In deze contreien is een poli tieke aardverschuiving hoogst onwaar schijnlijk maar in drie gemeenten op Flak- kee wisselden raadszetels van eigenaar. In Middelhamis betaalde collegepartij PvdA in zekere zin het gelag en was/werd de lokale lijst ABB (Algemeen Burger Belang) letter lijk lachende derde. De bordjes zijn enigs zins verhangen maar of dat leidt tot een ver andering van het politieke menu blijft voor alsnog de vraag. Het zetelverlies zal hier en daar leiden tot het niet meer deel uitmaken van het college van B W. Andere partijen komen aan bod en dat is zuur, zeker voor hen die nogal gehecht zijn aan het lokale bestuurs-pluche. Veel kiezers namen niet de moeite hun stem uit te brengen. Dat spreekt boekdelen over hun politieke betrokkenheid maar het zegt ook iets over de pohtiek. Een houding die de kiezer aanspreekt is die van een luisterend oor, echte belangstelling en het bijtijds onderkennen van problemen. In de gemeen te Middelhamis moet dat lukken getuige deze compilatie van de verschillende verkie zingsslogans: Eerlijk is eerlijk, 't Kan eUce dag anders, dat is tot uw dienst en beter samenwerken aan uw belangen. Sterk en duidelijk dus. De (lokale) politiek moet de komende tijd ook duidelijk maken welke kant het op moet met het eiland. Het landschappelijk en cul tuurhistorisch schoon op FlaUiee moet prio riteit krijgen op de verschillende agenda's. Het schitterende eiland ligt bij wijze van spreken voor alle inwoners om de hoek, maar al dat moois moet wel mooi blijven. Niet een 'gesloten' domein of nationaal museum maar een prachtgebied dat binnen ieders handbereik ligt. Kortom, de lokale hymne in de praktijk: 'kom saem gezonge van 't mooie Flakkee.' Dicht bij huis is genoeg te doen, want ondanks negatieve geluiden zijn burgers wel degelijk geïnteresseerd in thema's als: ver keer, ruimtelijke ordening en toerisme. Wanneer politici zich inzetten om de veelbe sproken leefbaarheid gestalte te geven in het dagelijks leven van de burger, mogen zij er op rekenen dat de inwoners van Flakkee meer belangstelling aan de dag leggen voor de problemen en de toekomst van de streek. De ideale kruisbestuiving is er nog (lang) niet maar met een creatieve wisselwerking tussen politiek en burger is al veel gewon nen. In goed overleg kan veel worden bereikt. Dat openheid en goede communicatie hierbij een eerste vereiste zijn behoeft geen betoog. Het politieke bedrijf moet voortdurend dui delijk maken waar het voor staat. En dat niet in algemene, vage bewoordingen maar con creet en glashelder. Bij dit alles zijn samen werking en het overbruggen van tegenstel lingen sleutelwoorden. Kortom, er is veel werk aan de politieke winkel. Daarom alle betrokkenen bij de college-onderhandelin gen veel wijsheid en God's zegen toege wenst. Harry J. Goosens/Stad aan 't Haringvliet Sy Op D.V. zaterdag 16 maart a.s. gaan we van 20.00 tot 22.00 uur op drie banen bowlen in Herkingen. Wil je mee, geef dit dan door aan Corrie (tel.: 651523) en zorg ervoor dat je om 19.30 uur bij Ehm bent. De kosten bedragen 4,50 per persoon, inclusief een consumptie. Er is die avond ook genoeg bij te praten, er zijn wat ZAJW-nieuwtjes! Je hoort er nog van! We hopen jullie weer te zien. Groeten van Dick, Kees, Elke, Heleen, Peter, Lianne, Rien en Corrie. Voelt u zich futloos, ziet u als een berg op tegen het werk of huishouden en gaat dit gepaard met allerlei andere klachten? Dan kan een vermoeid- heidsziekte als het prikkelbare darm syndroom of burnout de oorzaak zijn. Op dit moment heeft eenderde van de Nederlandse bevolking en een kwart van de Nederlandse mannen last van vermoeidheid. Een op de vijf Neder landers is zelfs langer dan zes maan den moe. Wat verstaan we eigenlijk onder moeheid? Voor mensen die meer willen weten over vermoeidheid heeft de Gezondheidswijzer een informatiepakketje over vermoeidheid samengesteld dat ie;dereen gratis kan ophalen of aanvragen. Het pakketje beschrijft wat vermoeidheid precies is. Hiernaast bevat het pakketje infonnatie over stress, overspannenheid en burnout. Tot slot wordt in het pakketje ook infor matie gegeven over het Chronisch ver moeidheidssyndroom en Fybromyalgie. De gratis informatiepakketjes kunnen op maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur telefonisch aangevraagd of opgehaald worden bij de Gezondheidswij zer in de GGD-vestiging aan de Sportlaan in Middelhamis. Let op: de GGD in Mid delhamis is open op maandag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 13.30 tot 16.30 uur. Het telefooimummer van de Gezondheidswijzer is 0I8I- 652404. De Gezondheidswijzer Zuid-Hollandse Eilanden is het publieksinformatiecen- tmm van de GGD voor iedereen met vra gen over o.a. gezondheid en gezondheids zorg, ziekten, gezondheidsrecht, altema- tieve geneeswijzen en adressen van patiëntenverenigingen, praatgroepen en zelfhulpgroepen. In de Gezondheidswijzer zijn mensen aanwezig die u helpen met het beantwoorden van uw vragen. Ook kunt u zelf informatie opzoeken en doorlezen. Er zijn folders, tijdschriften, boeken en naslagwerken aanwezig. Veel folders kun nen gratis worden meegenomen. De ANBO, bond voor vijftig-plussers, brengt een nieuw wapen in stelling tegen de wachtlijsten: het hulpdossier voor wachtenden in de zorg. Mensen die op een wachtlijst staan voor thuiszorg of een plaats in een verzorgings- of verpleeghuis, kunnen daarmee hun verzekeraar aan spreken op zijn zorgplicht. In drie tot vier stappen wordt uitgelegd hoe wachtenden het leveren van directe AWBZ-zorg, eventueel via de rechter, bij hun zorgver zekeraar kunnen claimen. Ondanks de wachtlijstbemiddeling van zorgverzekeraars ondervinden mensen met een indicatie voor zorghulp nog dagelijks problemen met wachtlijsten. Volgens de laatste cijfers gaat het om 82.000 mensen: 32.000 daarvan krijgen geen hulp en 50.000 mensen krijgen minder zorg dan waar ze recht op hebben. De ANBO, die in 1999 via de rechtbank in Utrecht met succes het recht op zorg heeft afgedwongen, wijst wachten den op wat zij kunnen doen bij plaatsing op een wachtlijst. Waimeer de wachtlijstservice van de zorgverzekeraar of het persoonsge bonden budget geen oplossing bieden, dan kunnen wachtenden de zorgverzekeraar sommeren om binnen 14 dagen hulp te leve ren. In het hulpdossier is daartoe een voor beeldbrief opgenomen. Levert dat geen directe hulp op, dan worden in het dossier de mogelijkheden voor juridische bijstand uit gelegd. De hulpvraag kan vervolgens aan de rechter worden voorgelegd. Veel hulpvragers weten niet hoe zij hun zorgverzekeraar kunnen aanspreken op zijn zorgplicht. Daarom heeft de ANBO dit hulp dossier samengesteld met een voorbeeld brief die wachtenden naar hun zorgverzeke raar kunnen sturen. De 'Dossiermap Wachtlijsten Zorg' kost 1,36 voor ANBO-leden en 2,27 voor niet- leden. Te bestellen door overmaking van dit bedrag op postrekening 41 24 24 t.n.v. ANBO-Verkoopartikelen te Utrecht o.v.v. bestelnummer P4424. Via internet bestellen of downloaden is ook mogelijk: http://www.anbo.nl. onder publicaties. De Stichting Welzijnswerk Oostflak- kee organiseert in samenwerking met de politie op donderdag 14 maart a.$. om 10.00 uur een koffieochtend in 't Centrum, Van Weelstraat 10 in Ooit gensplaat. De politie komt deze morgen een toelich ting geven op het invoeren van 'de wijk agent', waarvoor de heer I. van den Boogert uitgenodigd is. Heeft u vragen of zijn er zaken die u de agent voor wilt leg gen, dan krijgt u daarvoor de gelegenheid. De ochtend is toegankeUjk voor alle inwo ners van Ooitgensplaat. Wellicht kan deze ochtend bijdragen tot meer inzicht in de taken van de politie. Een ieder die belang stelling heeft, is van harte welkom! De kos ten voor deze morgen bedragen 0,50. Danunen, Afdeling 1 C. van WeUe-Jaq. Wolfert3-0 C. van Prooyen - Joh. Wolfert3-0 W. Stolk - M. van 't Geloof0-3 J. Knöps - H. Keuvelaar0-3 Afdeling 2 C. v.d. Kroon - W. Knöpsafgelast J. v.d. Groef - H. de Munck3-0 W. Nieuwland - A. Los0-3 H. Zorge-M. Poortvliet3-0 RAKKIE VINDT HET GOUDLAND In het boekje Rakkie vindt het goudland neemt Mevrouw R. Hoogerwerf-Holleman lezers vanaf 10 jaar mee naar het thuisfront van Rakkie Basse: een vuilnisbelt in Egypte. Hij woont daar omdat zijn vader vuilnisman is. Vader doet mee aan het scheiden en ver kopen van afval, waarmee hij een beter bestaan hoopt op te bouwen. Rakkie en zijn vriendje Luko proberen een goudschat te vinden in hun buurt, naar aanwijzingen die op een oude schatkaart te vinden zijn. Het graven duurt lang en levert steeds maar niets op. De schatkaart blijkt een antiek ding, waar allang geen waarde meer aan gehecht kan worden. En dat valt tegen. Er is hele maal geen goudschat te vinden. Een vreem de meneer, die telkens opduikt, schijnt het steeds over een andere goudschat te hebben. Wat dat toch moet betekenen? Daar komt Rakkie aan het eind van het verhaal achter! Het boekje is uitgegeven door De Barrier, telt 86 pagina's en is gebonden. De illustra ties zijn van Jaap Kramer. AVI niveau 8, Nugi 222, ISBN 90 336 2724 8, prijs: 6 euro 33. BIJ OOM ARIE Bij De Banier verscheen weer een boekje van de schrijfster Patricia Codrington BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 -3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 4826 14-Fax (0187) 484520 Schipper, een auteur die niet in Nederland is geboren. En dat hoor je steeds weer terug in haar verhalen, die altijd gaan over dezelfde meisjes en hun oma, waar ze ook meestal logeren. Familierelaties zijn voor de auteur heel belangrijk, dat komt telkens weer naar voren. De kinderen gaan in dit boekje niet alleen naar Oom Arie in de boomgaard, maar ook nog eens naar allerlei evenemen ten. Ze bezoeken een molen in Wijk bij Duurstede, ze gaan naar diergaarde Blij dorp en naar Oostenrijk, het concertgebouw in Amsterdam en naar Egmond aan Zee. Ogenschijnlijk een aantal onsamenhangen de uitjes, maar door de verschijning van steeds dezelfde jongeman op al die verschil lende plaatsen komt er toch wat lijn in het boekje. Ook komen duidelijk reële en actu ele namen aan de orde, zo wordt het Holland koor en de naam van Martin Zonneberg genoemd. Zoals we van deze auteur gewend zijn, heeft ze aan het eind van het boekje op blz. 58 weer een aantal vragen opgeschre ven die de lezers kunnen overdenken en beantwoorden en waarbij ze wel eens iets in de Bijbel moeten opzoeken. Voor kinderen vanaf 8 jaar, die lezen op AVI niveau 9. De illustraties zijn van Jaap Kramer. ISBN 90 336 2742 6, Nugi 222, prijs: 6 euro 01. Het gevolg van een groot avontuur is duide lijk een verhaal dat zich afspeelt in de tijd dat de al wat oudere auteur, Lanmiert Houtjes, nog jong was. Dat merk je aan details, zoals op blz. 46. Jan durft iets niet te zeggen, omdat hij geleerd heeft dat het niet netjes is als je als kind ingaat tegen wat grote mensen zeggen. Ook vinden we ergens de bewering dat grote mensen alles altijd beter weten. Ook aan de manier waarop mensen met elkaar omgaan en de belerende toon van de ouders merk je dat het een verhaal uit vroeger tijden is. Jan Gelderink, de zoon van de dorpssmid, is bevriend met de o verbuurjongen Gerrit Veenman. Ze zitten niet op dezelfde school omdat hun achtergrond nogal verschilt. Toch zijn ze goede vrienden. Samen beleven van alles. Dingen die niet zonder gevaar zijn. Van één van de avonturen die ze beleven wordt de onkerkelijke Gerrit ziek. Zo erg dat voor zijn leven wordt gevreesd. Jan weet niet meer wat hij doen moet. Uiteindelijk gaat hij naar de dominee. En... als groot wonder komt alles aan het eind van het boek toch weer goed. De meeste hoofdstukken zijn voorzien van een toepasselijk psalmversje. Al met al een boek dat je vanaf 10 jaar het beste kunt lezen als of je je grootvader een verhaal van vroeger hoort vertellen. Het boek is 89 pagina's dik en geschreven op AVI niveau 9. Anjo Mut saars verzorgde het illustratiewerk en De Banier verzorgde de uitgave. Nugi 221 (de achterflaptekst vermeldt 222), ISBN 90 336 2714 O, prijs: 6 euro 33. BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR Westdijk 45-4a, 3241 OV Middelhamis Tol. (0187) 482048 482844 - Fax (0187) 485481 Filiaal: HoonderdlJk19,3a53AK Omtdoip Tel. (0187) 681276- Fai (0187) 683519

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 10