groé^ Waar is Zondagschool 'Obadja' te Ooitgensplaat herdenkt 125-jarig bestaan Toekomstprijs 2002 ezondheid Service Inzameling door werkgroep 'Ozun' Oliebollen ten behoeve van Roemenië Werkbezoek aan Goeree- Overflakkee door CDA Tweede-Kamerleden Goeiemoi^gen Goeree'? pracht modellenboek Goed idee, hier ermee! gio Goeree-Overflakkee hantala Babymassage Voorlichtingsbijeenkomst suikervrij is uit de tijd Op D.V. zaterdag 16 februari a.s. zal er weer een inzameling worden gehouden door werkgroep 'Ozun' van de Nederlands Hervormde Kerk te Oude Tonge. De opbrengst van de inzameling is bedoeld voor de zuster gemeente Ozun (Roemenië) van de Oude Tongse gemeente. Straks gehoortekaarijes nodig? Het Roemeniëcomité te Stellendam organiseert op D.V. zaterdag 16 febru ari een oliebollenactie. De oliebollen zullen huis aan huis verkocht worden voor 4,- per zak (10 oliebollen). Uiteraard kunt u oliebollen ook in de diepvries bewaren, zodat niets u weer houdt om een zak extra te kopen. Zaterdag 9 februari was voor de Ned. Herv. zondagschool 'Obadja' te Ooitgensplaat een bijzondere dag. Op deze dag werd tezamen met de kinderen het 125-jarig bestaan van de zondagschool herdacht! 's Middags werd dit her dacht door een bijeenkomst in de Hervormde kerk. GENDA^^Ir- n maatje minder t is voor iedereen die is verwezen door de isarts voor een dieetadvies om enkele o' af te vallen. de bijeenkomsten worden de richtlijnen ede voeding besproken in relatie tot afval- Ook wordt er van alle deelnemers ver- cht dat zij een eetverslag bijhouden en dit or de diëtist laten beoordelen. De diëtist 1 aan de hand van de eetverslagen iedere elnemer perosonlijke tips en adviezen ven. Hiernaast zal er tijdens de bijeen- msten aandacht geschonken worden aan drags- en houdingsveranderingen om een ter resultaat op de lange termijn te kunnen reiken. artdatum: 6 maart 2002. jd: 9.00 tot 11.00 uur. aats: Oude Tonge. ursus: Help (EHBO voor ouders et jonge kinderen) indt u het een geruststelling om te weten at u moet doen als uw kindje van de trap It? Wilt u weten wat u moet doen als uw chtertje haar vinger in het stopcontact ekt? Leren kinderziekten te herkennen? f wilt u gewoon weten hoe u uw huis en geving zo veilig mogelijk maakt? Dan is cursus 'Help' net iets voor u. Tijdens deze rsus leert u welke gevaren zich in en om is voor kunnen doen en hoe ongelukken orkomen en behandeld kunnen worden, vens leert u welke ziektebeelden bij wei- ziekte horen en wanneer u een arts moet adplegen. Na de cursus voelt u zich zeker- r en weet u wat u moet doen in noodge- llen. artdatum: 7 maart 2002. Üd: 20.00 tot 22.15 uur. laats: Dirksland. eerlijk even ontspannen bezig zijn met uw aby. Even afstand nemen van de dagelijkse ezigheden. Dat kan tijdens de cursus Shan- la Babymassage. ïjdens deze cursus leert u ritmische massa etechnieken die u oefent met uw eigen bab. it werkt zeer ontspannend, zowel voor het 'nd als voor de ouder/verzorger. Behalve et masseren, komen er veel onderwerpen 1 bod die te maken hebben met de relatie ssen ouder en kind, zoals de omgang met uilbaby's, die veranderde thuissituatie en et bevorderen van een optimaal herstel van et lichaam van de vrouw. startdatum: 9 maart 2002. Tijd: 9.30 tot 11.30 uur. Plaats: Ouddorp. Cursus: Leren Masseren Heerüjk wegdromen. Ervoor zorgen dat een ander zich eens helemaal ontspant. Dat kan tijdens de cursus 'Leren Masseren'. Gedu rende deze cursus leert u op een verantwoor de wijze de kult, rug, nek en schouders te masseren. Voordat u begint met masseren wordt in een theoretisch gedeelte de opbouw van deze lichaamsdelen uitgelegd. Behalve dat een massage prettig is, wordt de stofwis seling gestimuleerd, blijft het lichaam in een goede conditie en is de kans op blessures kleiner. De cursus is bedoeld voor mensen zonder gezondheidsklachten of -problemen. Startdatum: Tijd: Plaats: 12 maart 2002. 19.00 tot 20.30 uur. Dirksland. Cursus: Bewust omgaan met jezelf en anderen Op een effectieve manier met een conflict omgaan zonder zelf het onderspit te delven. Voor uzelf opkomen. Geen dingen meer doen die u eigenUjk niet wilt. Dit kunt u leren tijdens de cursus 'Bewust omgaan met jezelf en anderen'. U leert in te zien wat uw behoeften zijn en ook in deze behoeften te voorzien, zonder de wensen en verlangens van anderen uit het oog te verhezen. Tevens leert u voor uw eigen mening uit te komen. Na afloop van de cursus voelt u zich zekerder en de omgang met anderen is evenwichtiger. Startdatum: Tijd: Plaats: 13 maart 2002. 19.30 tot 22.00 uur. Dirksland. Voor iedereen die belangstelling heeft voor de huidige voedingsrichtüjnen bij diabetes mellitus (suikerziekte). Het 'oude' suikervrije dieet bij diabetes mel- Utus is uit de tijd. Met de Pasen voor de boeg ontdoen we ons van de fabels rondom het diabetesdieet en gaan we genieten. Startdatum: 25 maart 2002. Tijd: 9.00 tot 12.00 uur. Plaats: Middelhamis. Voor meer informatie over de inhoud, kosten, data en aanmelding kunt u bellen met Gezondheid Service tijdens werkda gen van 09.00 tot 12.00 uur op nummer (0181) 626226. inds de oprichting van Radio Goeree okaal, heeft zij op de zaterdagmorgen een tualiteitenprogramma gehad met de naam -oeiemorgen Goeree'Een programma vol et activiteiten voor het weekend en de omende week. Verder werden er regelma- g prijsvragen gehouden en was er de laatste jd een kookrubriek. Kortom een leuk en formatief programma op het weekend mee beginnen. De laatste jaren werd dit pro- ramma met succes gemaakt door Wilbert oerkerk maar door drukke werkzaamhe en heeft hij moeten menen er september jl. "ee te moeten stoppen. En Radio Goeree okaal is er nog niet in geslaagd vervangers oor hem te vinden. Vaak hoort ze van men en op straat of van mensen die bij een loca- e-uitzending aanwezig zijn de vraag waar- m Radio Goeree Lokaal ergens niet bij aan- ezig was, of waarom ze geen programma eer op de zaterdagmorgen heeft. Vandaar e oproep aan dit soort mensen om zich aan melden als medewerker van Radio Goeree okaal. 'Goeiemorgen Goeree' was één van e belangrijkste programma's voor de luiste- aars en dat wil het graag weer worden. Er :jn inmiddels wel al technici en redactiele- en gevonden voor dit programma, dus er ordt nog gezocht naar 1 of 2 presentatoren, eageer daarom snel door een briefje te stu- en naar Radio Goeree Lokaal, Postbus 157, 253 ZJ Ouddorp. Naast kleding is er vooral behoefte aan schoenen, fietsen, rolstoelen, computers (minimaal type 486) en demontabele eetta fels. De inzameling zal worden gehouden van 10.00 tot 12.00 uur in de schuur van A. de Vos in de Doelenstraat (tegenover de socio-woningen) te Oude Tonge. Alvast har telijk dank voor uw steun! Bij drukkerij GEER. DE WAAL ligt een voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13, SOMMELSDUK Tel. (0187) 471020 De opbrengst van deze oUeboUenactie komt ten behoeve van het werk dat het comité coördineert voor Roemenië. Begin mei zal er opnieuw een transport naar diverse Roem eense dorpen worden georganiseerd door het Stellendamse comité. Door veel Stellendam mers is kleding en ander materieel toege zegd, zodat het comité verwacht opnieuw met een volle vrachtwagen naar Roemenië te kunnen rijden. Het is niet nodig u te overtui gen dat alle goederen in Roemenië met bUjd- schap in ontvangst genomen zullen worden! Naast dit transport in het voorjaar zullen er in de zomer voor de gehele plaatselijke en regionale bevolking van het dorp Kökös activiteiten georganiseerd worden, zoals kinderclub, jongerenclub, en ouderenactivi- teiten. Dit alles gebeurt in samenwerking met de plaatselijke Hervormde kerk van Kökös. Het Nederlands Hervormd Roe meniëcomité te Stellendam organiseerde op 26 januari een bingoavond. Veel onderne mers en particulieren maakten deze actie mogelijk. Bovendien werd deze avond druk bezocht en het bracht een noemenswaardig bedrag op: meer dan 500,-! Het Roe meniëcomité zegt via deze weg iedereen hartelijk dank die op welke wijze dan ook heeft bijgedragen aan deze actie. Wanneer u meer informatie wilt over het werk dat het Roemeniëcomité organiseert, of anderszins ideeën heeft, neemt dan contact op met de secretaresse: 0187-491209. Tot slot bevelen we nogmaals de overheerlijke oliebollen bij Een aantal CDA Tweede-Kamerleden, onder wie mevrouw Agnes van Arden- ne, en Provinciale Statenleden komen op vrijdag 22 februari a.s. voor een werkbezoek naar Goeree-Overflak kee en Voorne-Putten. De CDA-dele gatie neemt een kijkje op bedrijven in Stellendam en Vierpolders. De dag staat in het teken van de toekomst van de land- en tuinbouw op de Zuid-Hol landse eilanden. Naast de landelijke en provinciale CDA-vertegenwoordi gers zullen ook de eilandelijke CDA- vertegenwoordigers aan het werkbe zoek deelnemen. Het werkbezoek is een initiatief van het CDA Agrarisch Platform. De land- en tuin bouw in Zuid-Holland staat onder druk. In het Westland moet ruimte gemaakt worden voor woningbouw. In het Groene Hart gaat het om combinatie van woningbouw, infrastructuur en natuizrontwikkeUng. In de Zuid-Hollandse waarden en op de Zuid-Hol landse eilanden is de druk op de beschikbare ruimte minder groot, maar worden plannen gemaakt voor natuurontwikkeling. Op Goe ree Overflakkee wordt 's ochtends het akkerbouwbedrijf van de famüie Van der Vlugt in Stellendam bezocht. Er worden aardappelen, uien en suikerbieten geteeld. Een klein deel van het bedrijf wordt ver huurd voor de boUenteelt. Dit bedrijf vormt een voorbeeld van de zoektocht naar verbre ding van de akkerbouw. Naast primaire akkerbouw bestaat het bedrijf uit een cam ping en een loonbedrijf. Aansluitend wordt het mindersbedrijf van de famüie Van Schie in Vierpolders bezocht. Deze ondernemer is gestart met komkom- merteelt en heeft later zijn bedrijf uitgebreid met de teelt van kamerplanten. Hij maakt zoveel mogelijk gebruik van biologische bestrijdingsmiddelen. Hiermee loopt hij echter af en toe klem. Dr. T.E. van Spanje begon deze middag met het lezen van 1 Konin gen 18 1-16, waar het gaat over de ontmoeting van Obadja met Elia. "Obadja, een hele belangrijke man aan het hof van Achab, mocht van jongs af aan de Heere dienen en vrezen. Hij had mogen leren dat God ook helpt als alles tegenzit. Als je een schaapje van de Goede Herder bent, zal Hij je nooit in de steek laten. Dat is een belofte. Maar ook een opdracht om het dienen van God niet als privé-zaak te houden, maar de wereld om ons heen hiervan deelgenoot te maken." Na het zingen van 'Eens brachten de moeders' en 'Heer, ik hoor van rijke zegen' door de kinderen van de zondagschool, sprak ds. J.B. ten Hove namens het hoofdbestuur van de Ned. Herv. Zondagscholen op Gereformeerde Grondslag. Hij feliciteerde namens het hoofdbestuur en wees erop dat het bijzonder is dat een zondagschool zoveel jaren bestaat. Hiema sprak de heer P. Vreeswijk namens het streekverband van zondagscholen op Goeree-Overflakkee. Hij sprak met name de kin deren toe en wees hen erop dat ook zij mogen vragen, net als Obad ja, om een hartje dat hem dient. Hij heeft het beloofd in Zijn Woord en wat Hij belooft zal Hij doen. Tenslotte sloot de voorzitter, de heer J.G. van Eek, deze bijeenkomst af met gebed. Na het bezoek aan de kerk vond er een receptie in 'Elthato' plaats, waarna de kinderen en de leiding elders gingen eten. Terug in 'Elt hato' vertelde de heer C. Boer, medewerker van de GZB en ook hoofdbestuurslid, meer over het werk van de GZB in China, waar ook deze middag voor gecollecteerd werd. Ook de landelijke actie van de zondagscholenbond is hiervoor bestemd. Na het maken van Chinese sommen en het luisteren naar een boeiend zendingsverhaal was het tijd om naar huis te gaan. Echter, deze onvergetelijke dag moet natuurlijk onvergetelijk blijven, en zodoende kregen de kinderen een boek met foto's als herinnering aan deze dag mee naar huis. De col lecte van deze middag bracht het mooie bedrag van 201,- op! Op 26 februari 2002 geeft Annemarie Jor- ritsma, minister van Economische Zaken, tijdens een bijzondere bijeenkomst van 'knappe koppen' in het SER-gebouw in Den Haag, het startsein voor De Nationa le Toekomstprijsvraag 2002 en een bij zondere muzikale thema-actie voor jong en oud. De Toekomst van Nederland staat op het spel Er bestaan vele definities van het woord 'duurzaamheid', maar voor alle geldt: duurzaamheid is geen spelletje. Wie dat niet inziet, is te laat. Een select gezelschap van 200 knappe kop pen, waaronder mevrouw Prof. Cramer, me-vrouw Brouwer (burgemeester van Utrecht) en de heren Ybema (staatssecr. EZ), Kolkman (voorzitter bedrijfschap detailhandel). Van der Waaij (Unilever) en De Waal (FNV) gaan zich buigen over onze toekomst. Het programma van dit startdebat wordt ge-opend door minister Annemarie Jorritsma en staat onder leiding van SER-voorzitter Herman Wijffels. De Nationale Toekomstprijs Iedereen kan meedoen! De Nationale Toekomstprijs is een prijs voor het beste plan of project voor de wereld van morgen. Het is een prijs vóór en dóór mensen. Projecten en ideeën laten, zonder moeilijk of ingewikkeld te doen, zien wat het be-grip 'duurzaam' eigenlijk betekent. Door goede ideeën voor het voet licht te brengen kunnen andere zich weer laten inspireren. De prijs wordt uitgereikt in drie catego rieën: burgers, bedrijven en non-profit instellingen. De inzendingen moeten vol doen aan vier criteria tegelijkertijd: ecolo gisch, economisch, sociaal en inspirerend. Wie op alle punten scoort, maakt kans op de Toekomstprijs ter waarde van 12.500. Het inschrijfformulier is te verkrijgen via de website www.toekomstprijs.nl of telefo nisch: (070) 4417080. De sluitingsdamm voor inzending is 15 september 2002. Jan Terlouw, voorzitter van de jury, maakt op 17 oktober 2002 de winnaars bekend. Thema-actie, Componeer een Toekomstlied voor jong en oud! Morgen wordt alles beter, daar houden we ons aan vast. Een nieuwe eeuw is net begonnen, de euro is succesvol geïntroduceerd, een koninldijk huweUjk heeft plaatsgevonden. Waar hopen we op, dromen we van? Dat wil de stichting De Nationale Toekomstprijs weten. Die toekomst kan natuurlijk inspireren tot muziek en poëzie. Daarom is dit jaar de the ma-actie van de stichting De Nationale Toe komstprijs: componeer een toekomstlied voor jong en oud, een wedstrijd voor musi cerende en dichtende amateurs. Deelname aan de wedstrijd staat open voor alle denkbare formaties (bandjes, orkesten, groepen, koren enzovoorts) en voor indivi duele personen. De jeugd krijgt kansen in de categorie 'jonger dan 21'; daarnaast is er de categorie '21 en ouder'. De beloning van het winnende toekomst- üed is in beide categorieën 2000. De jury kan ook besluiten om de prijs te splitsen: 1000 voor de beste muziek en 1000 voor de beste liedtekst. Inzending op papier, muziektape, video of CD is tot 10 augustus mogelijk. Op 3 sep tember (Duurzame Dinsdag) volgt dan de prijsuitreiking in de Nieuwe Kerk te Den Haag. Voor de deelnemers aan de wedstrijd is het tot dan toe een spannende tijd: vanaf 26 fe bruari wordt de 'nominatie van de maand' bekendgemaakt op de website www.toe- komstprijs.nl. Op diezelfde website zijn ook het wedstrijdreglement en een deelne mersformulier te vinden. De deskundige jury werkt onder voorzitter schap van minister Annemarie Jorritsma. -14- Kijk, hier staat het: Maar zeker God heeft gehoord; Hij heeft gemerkt op de stem mijns gebeds." "Dat is een wonderlijke middag geweest, Henk", ver volgt Van den Bongerd zijn verhaal. "Het onweer kwam opzetten, onweerstaanbaar, dreigend en angst aanjagend. De bui uit zee en die van over land stootten op elkaar net boven ons dorpje. Het leek alsof de aarde zou vergaan. Ik was in doodsangst. Straks zou ik getroffen worden en wat dan! En opa was zo rustig, zo kalm, zo vol vertrouwen. Langzaam zakte het nood weer af. Een geweldige regen ruiste naar beneden. Het klonk als muziek in mijn oren. Niet lang daarna deed de zon de natte wegen en landen dampen. Het nood weer was voorbij. God had me gespaard. Ja, mij wel, maar Arie was dood. De zweefmolen waarin hij zat, werd door de bliksem getroffen. Toen ik dat hoorde Henk, stpnd m'n hart even stil. Waarom hij? En de Heere heeft me het antwoord gegeven op dié vraag. "Waarom" Omdat Ik geen lust heb ik jouw dood, maar opdat je je zult bekeren en leven!" Henk gaat even verzitten. Zijn ogen dwalen de min door zonder iets te zien. Het roodborstje hipt over de biels bij de vijver en de merel zingt zijn hoogste Ued. Niets van dat alles dringt tot hem door. Weer hoort hij de vriendelijke stem van de ouderling. "Henk, dat zegt de Heere ook tegen jou." Hij weet nog hoe hij vocht tegen het weke gevoel in zijn hart, hoe hij zich pro beerde te wapenen tegen deze vriendelijke woorden door het pantser van onverschilügheid weer aan te trekken. "Jij wilde misschien ook graag eens de kermis zien. Je vrienden hebben misschien wel geprobeerd je mee te krijgen. Ik ken mijn eigen hart, zou ik dan niet weten wat er ook bij jou in je hart omgaat? Ik weet van die verleidende stem, je probeert je te verzetten, niet te luis teren, maar wat is dat moeilijk. Dat kun je nooit in eigen kracht, Henk. Heb je dat wel eens ondervon den?" Henk staat op, het is hem te stil hier. Hij beent met haastige stappen het tuinpad af. Moeder kijkt hem vanuit de keuken na. Haar gezicht staat zorgelijk. Even lijkt het alsof ze hem terug zal roepen. Maar nee, ze schudt het hoofd. "Laat hem maar", denkt ze, "wat beweging zal hem goed doen." Dit huisbezoek zullen ze niet Ucht vergeten. Toen Henk in het begin met horten en stoten ging vertellen, was het alsof vader en zij een vreemde hoorden praten. Was hun jongen dit alles overkomen? Henk had alles eerlijk gezegd. Hij gaf z'n vrienden niet de schuld, hij had immers kuimen weigeren? Hu, mevrouw Van Wingerden gruwt er nog van. Wat een gevaarlijk mens, zo'n madame Weleda. Gelukkig is alles nu voorbij en wat Henk in die bol meende te zien is natuurUjk puur bedrog. Hoe zou hij nu ooit iemand kuimen ontmoeten, die alleen maar in zijn verbeelding bestaat. Het was erg laat geworden gisteravond. Meneer Roodbeen had een ontroerend gebed gedaan en speciaal hun jongen opge dragen aan Hem, Die machtig is te verlossen. Dat Henk vanmorgen niet naar school kon was goed te begrijpen. Morgen moet hij maar eens een flink eind gaan fietsen met vader, buitenlucht en beweging zijn goed voor een mens. HOOFDSTUK 5 Het is stil m lokaal 13. Zo'n kleine vijftig meisjes en jongens zitten gebogen over een nog blanco velle tje papier. Er is een zekere spanning voelbaar. Dat is geen wonder. Naast het witte papier ligt een boekje. Het is maar dun, slechts enkele bladzijden. Veel staat er dus niet in. Op het blauwe kaftje staan zwarte letters, oud-hollandse letters nog wel: 'Examen Nederlands' Mavo-3 1978 En daarom is er zo'n stille aandacht. Het woord exa men is voor de derde klassers een soort toverwoord. Het komt immers steeds dichterbij? Nog vijf weken, dan begint de zomervakantie en daarna? Examen! Er is een leraar ziek en onverwacht moet er gecombineerd worden om de lessen zo goed mogelijk door te laten gaan. Combinatie nederlands, klas 3b en 3d. "Doe je best. Het is een fijne oefening voor juUie. Je kunt in die vijftig minuten natuurlijk niet klaar komen. Ga je dus niet haasten, maar lees rustig de tekst over. Lees nog eens en lees voor de derde keer. Beantwoord de vragen in duidelijke korte zinnen. Je ziet ook een aantal titels voor opstellen. Kies er straks één uit en noteer in je agenda dat je dit opstel vóór 2 juni moet inleveren. Papier ligt op de voorste bank. Denk om de kantlijn, niet te smal en zorg vooral datje inleiding niet te lang is." Na deze korte uitleg zijn ze aan de slag gegaan. Je kunt je best verbeelden dat je echt examen doet nu. Ook langs dit grote lokaal, waarin muziekles wordt gege ven, denderen de treinen voorbij en klikken op het plein de hockeysticks tegen de tegels. De meisjes van 2a en 2b hebben gymles. Maar daar is nu geen aan dacht voor. Als de bel gaat en de blaadjes worden inge leverd, blijkt dat er drie van de één en vijftig het exa men af hebben. "Hebben jullie het nog na kunnen kijken?" "Nee meneer, daar was geen tijd voor'-', zegt Aart Vlot uit 3b, "maar het is niet tegengevallen." De leraar belooft zo spoedig mogelijk volgens het cor rectiemodel het aantal goede punten vast te stellen. Druk pratend over de eerste examenervaring, verlaten de leerlingen het lokaal. "De vond het nog moeihjk", zucht Marjanne tegen Cor- rie. "Het was trouwens een snertles om te lezen. Wat interesseert mij nou waar het zilver vandaan komt. Waarom hebben ze daar zoveel mensen voor ver moord?" Haar wangen gloeien, haar zwarte ogen glanzen van verontwaardiging over zo'n opgave. "Kijk Tiu-kie eens", hoont Arie, "pas maar op, straks schieten je ogen vuur. Maak je niet dik", vervolgt hij schouderophalend, "volgend jaar zien we wel. Mis schien krijgen we wel een examen over 'waarzeggen'. Zijn wij de beste van het land, zul je zien. Wat heb jij eigenlijk voor opstel gekozen?" Marjannes wangen worden nog roder. Ze zet haar tas neer en diept haar agenda op. "Ook al zo waardeloos", moppert ze. "Wie verzint nou zulke titels. De heb num mer acht maar genomen van die toeristische route. De wist anders niks. Wat heb jij?" Arie grinnikt even: "Nummer zeven. Mijn vriend is de schrik van school." Marjanne haalt de schouders op. "Moetje daar nou van schrijven?" smaalt ze. "Trouwens, wie bedoel je? Kees toch zeker niet? Die is er op z'n hoogst twee keer uitgestuurd in die drie jaar." "Tuurlijk niet", zegt Arie verwonderd over zoveel onnozelheid, "ik verzin maar wat." Marjanne heeft haar tas weer opgevist en gaat het wis- kundelokaal binnen. Arie verdwijnt naar Frans. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7