Sommelsdijkse ClOOO opent haar deuren! Op veler verzoek opnieuw een Open School avond Juridische Column Weer geslaagd Songfestival Chr. scholengemeenschap 'Prins Maurits' Nipt verlies voor Good-Luck Het Samenlevingscontract £IIAI1l3EI1.|1lEUVei Bij Prins Mauritsschool Middelharnis: N[euw5 van de elUnden Dankzij de hulp van alle 146 personeelsleden was het afgelopen woensdag dan zover. Aan de Dorpsweg in Som- melsdijk is - doordat er twee en een halve week keihard gewerkt is om op tijd alles rond te hebben - de voormali ge A&P omgedoopt tot een gloednieuwe ClOOO. Overgang Al enkele malen heeft de Christelijke scholengemeenschap 'Prins Mau- rits' te Middelharnis met veel plezier een Open School avond voor belang stellenden georganiseerd. Ouders (maar ook anderen!) keerden voor een avond terug in de schoolbanken en kregen zelf eens les van docenten over wie ze thuis zoveel verhalen horen, óf ze kregen opnieuw les van grijs geworden docenten van wie ze zelf vroeger ook les gehad hebben. In een ontspannen sfeer ontmoetten de docenten de ouders en de ouders elkaar, hetzij bij een les over een geschiedkundig onderwerp, bij een volleybal wedstrijd of bij het werken met speksteen. Op veler verzoek wordt bin nenkort opnieuw een Open School avond gehouden, en wel op dinsdag 12 maart 2002. Inschrijfbon voor de Open School avond door mr. H.P.M, van Lennep, notaris te Oude Tonge PAGINA 4 DINSDAG 1 Bedrijfsleider H. Pannekoek vertelt over de overgang naar formule ClOOO: "Er waren dik honderd winkels van A&P die omgebouwd moesten worden naar ClOOO. Sommelsdijk is een van de laatste. Eind april moeten alle winkels van A&P omgebouwd zijn. Dan is A&P voorgoed verleden tijd." De winkel De heer Pannekoek is trots op zijn personeel. "De vertrouwde gezich ten zijn hetzelfde gebleven. Twee maanden geleden hebben we zelfs nieuwe personeelsleden aangenomen. We werken in ploegendienst en zodoende heb je heel veel mensen nodig die de winkel bemensen. Het personeel bestaat immers uit zowel mannen als vrouwen." In de gangpaden in de gloednieuwe supermarkt hangen borden waar de producten te vinden zijn. Zo heeft de klant een goed overzicht in de ruim opgezette supermarkt. Volgens de heer Pannekoek is de slij terij behoorlijk ingekort. "Toch zijn er maar liefst 200 verschillende sterke dranken verkrijgbaar. Ook Tokkelroom, een product wat in deze omgeving grote aftrek heeft, is over een klein maandje weer ver krijgbaar. Overigens, over al onze producten is volop informatie ver krijgbaar." Veranderingen ClOOO is een gezonde organisatie onder de vlag van Schuitema, die op zijn beurt weer een onderdeel is van Ahold. De 47-jarige Panne koek is al dertig jaar bij de organisatie betrokken. Van Prijsslag naar Jac. Hermans, vervolgens naar A&P en nu dan ClOOO. "We hebben zó'n team," waarbij hij zijn duim omhoog steekt. "Het personeel is getraind in de omgang naar de klant toe. Want klantvriendelijk zijn is een eerste vereiste. De bedrijfsleider heeft het goed naar zijn zin in Sommelsdijk en heeft bovendien het volste vertrouwen in de nieuwe formule en in de toekomst. "Verse kwaliteit, een compleet assorti ment, aanbiedingen en acties zijn de sleutelwoorden van de ClOOO winkel. "We hebben de klant nog meer te bieden dan voorheen het geval was", zegt de heer Pannekoek. "ClOOO is de tweede grote supermarktketen in Nederland, met een ijzersterke formule waarbij een ruime keuze in vers, goed en goedkoop het uitgangspunt is." Pannekoek heet iedereen hartelijk welkom om eens een bezoekje te brengen aan de ClOOO, Dorpsweg te Sommelsdijk. De winkel is geo pend van maandag tot en met woensdag van 8.00 tot 20.00 uur, op donderdag en vrijdag van 8.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 8.00 tot 18.00 uur. Om deel te nemen aan de Open School avond moet u wel 'lesgeld' betalen, maar dat is bestemd voor een uitstekend doel: een bij drage aan de dure koorreis die het boven bouwkoor eind april, begin mei hoopt te maken naar Oost Europa (Duitsland, Tsje chië, Hongarije en Roemenie). Tijdens deze reis zal gezongen worden in kerken en gevangenissen en zullen contacten worden gelegd met christelijke jongeren uit deze landen. Het lesgeld per avond bedraagt 7 euro, inclusief twee maal koffie en een drankje na afloop. Het lesgeld betaalt u op de avond zelf. De inschrijving gaat onder het motto: 'wie het eerst komt...' Sommige lessen zijn aan een maximum aantal deelnemers gebonden. Wie deel wil nemen kan daartoe onderstaan de bon invullen en dit zo spoedig (laten) inleveren bij de administratie van de school (uiterlijk woensdag 20 februari en per per soon graag apart opgeven). U vindt ook alle informatie op de website van de 'Prins Mau- rits': www.csgpm.nl. Desgewenst kunt u zich ook via deze site, op elektronische wij ze dus, aanmelden. U krijgt dan vanzelf bericht waar u geplaatst bent. Het 'lesrooster' ziet er als volgt uit: ont vangst met koffie van 19.00-19.30 uur, de eerste les van 19.30-20.30 uur, koffiepauze van 20.30-21.00 uur, de tweede les van 21.00-22.00 uur, na afloop wordt een drank je ingeschonken. Hieronder een opsomming van de lessen die u kunt volgen. Lessen van één uur: A) 'De tweede fase' (F.D. van Wijck) Hoe hebben we op de 'Prins Maurits' vorm gegeven aan de tweede fase? B) 'Pa Zorregieta was fout. Toch? Teimiin- ste, dat zegge ze' (CD. van den Heuvel) Een zakelijke belichting van het zogenaam de Videlaregime. C) Wat gelooft buurman Achmed eigenlijk? (CD. van den Heuvel) Wat houdt de Islam globaal in en waar lig gen de grote verschillen met het Christen dom D) Beleggen of niet? (J. Nuyt) E) Een reis naar Thailand (A. Westerhuis) Een verslag in woord en beeld over een reis naar het verre vreemde Thailand. F) Frankrijk een prachtig land. Alleen jam mer dat er Fransen wonen? (J.M. Braber en C. Kleiberg-Verdouw) Weg in het Franse doolhof - ook voor vakantiegangers. G) De Alpen begrijpen (J. Boot en A. Knuist) Het landschap wordt nog boeiender als we er wat inzicht in hebben. H) Is er iets mis met de mis? (M. van der Veer) De opbouw van een mis. Waarin wijkt de calvinistische liturgie af? Beroemde misde- len op muziek. I) Taal en dialect (P. Heerschap) J) Spurgeon (A. Moelijker) Een klankbeeld over deze beroemde predi ker uit de 18e eeuw. K) Schola est ludus (G.J. van Rookhuijzen) Kennismaking met het Latijn als inspireren de bron voor intellectuele meditatie. L) Spelen met getallen (A. de Bruine) Een wiskundeles. O, zit dat zo! M) 1492 - De verdrijving van de Joden uit Spanje (A. J. de Jongste) We kijken naar de Joodse cultuur in Spanje en de beweegredenen die tot de verdrijving hebben geleid. N) Elektriciteit voor 'huisvrouwen' (A.B.C, van Dis, J. J. van Nieuwaal, L. J. v.d. Sluis) Met behulp van een kostenmeter wordt bepaald hoeveel een gemiddelde stofzuig- beurt of een avondje (elektrisch) barbecuen kost. Huismannen zijn ook welkom! O) Een bescheiden natuurkunde showtje (A.B.C, van Dis, J. J. van Nieuwaal, L. J. v.d. Sluis) Diverse interessante proefjes worden gedemonstreerd. Goeree-Overflakkee P) Klederdracht op (CJ.Hameeteman) Q) Op zoek naar je voorouders (CJ. Hamee- teman) Lessen die de gehele avond duren: R) Modelschetsen (J. de Jonge) Een avond lang gaan we proberen een levend model in beeld te brengen. S) Beeldje van speksteen (A.M. Kloet-de Jonge en J. Kettelerij) Extra materiaalkosten: 5 euro. T) Bloemschikken: tafelguirlande in mand (CJ. Groenendijk-Breevaart en K.M.C van de Velde) Extra kosten: 15 euro. U) Sieraden maken (L. den Hoed-Schouten en C.J.M.Scheers-Kuiper) Met eenvoudig materiaal mooie sieraden maken. V) Volleyballen voor ouders (B. van de Weerd) Een volledige lesbeschrijving vindt u www.csgpm.nl; ook via de website inschrijving mogelijk! Naam Adres Telefoon. doet mee aan de lesavond op D.V. 8 maart 2001 Het liefst wil ik de volgende lessen volgen: eventueel ook de lessen 3.. 1 ----------------------------------------------------------------1 Zaterdag 9 februari moest Good-Luck 1 aantreden in de moeilijke uitwedstrijd tegen Korbis uit Waddinxveen. Deze ploeg stond 2 plaatsen hoger in de competitie, maar Good-Luck had de thuiswedstrijd wel ver assend gewonnen. Good-Luck, dat met Jan- Willem de Vos op bank begon, had het moeilijk in de beginfase. Zoals wel vaker in een uitwedstrijd lukte het niet om vanaf de eerste minuut scherp te beginnen. In een rommelige beginfase met een verhitte scheidrechter die blijkbaar nog wat frustra ties kwijt moest, kwam Good-Luck snel met 3-0 achter. De ploeg herstelde zich gelukkig al snel en het werd een gelijk opgaande wedstrijd. Nadat Good-Luck kansen op de gelijkmaker miste, liep Korbis vlak voor rust toch nog uit naar een 8-5 ruststand. Uit ervaring wist de ploeg uit Middelharnis dat Korbis vaak een dipje krijgt in de tweede helft. Het was belangrijk om in de tweede helft een tandje bij te scha kelen en de ploeg uit Waddinxveen direct onder druk te zetten. Het plan leek te wer ken en Good-Luck was in het begin van de tweede helft de betere ploeg. Na zo'n kwar tier te spelen werd Jan-Willem de Vos inge bracht voor Ingmar Adam om wat meer lengte in de ploeg te krijgen. Dit resulteerde na enkele minuten in de gelijkmaker 9-9. De wedstrijd begon te kantelen en Good- Luck leek opnieuw voor een verassing te gaan zorgen. Met nog enkele minuten te spelen stond de ploeg van Peter van Vliet op een 10-11 voorsprong. Helaas kon men de verdedigende druk niet meer vasthouden en het geroutineerde Korbis profiteerde met 3 snelle tegentreffers. Good-Luck kwam nog één keer terug, maar bleef steken op een 13- 12 eindstand. Er was rekening gehouden met verlies, maar volgens coach Peter van Vliet had er in deze wedstrijd zeker meer in gezeten. Zaterdag 16 februari krijgen ze de kans om het recht te zetten in de thuiswed strijd tegen A.C.K.C. om 15:00 in sport complex de Staver. Doelpunten: Marcel Kievit (6), Leo van der Made (3), Heidi Kameriing (1), Ingmar Adam (1), Jan-Willem de Vos (1). Twee mensen die een affectieve relatie hebben, kunnen die relatie formali seren in de vorm van een huwelijk of geregistreerd partnerschap. De wet bevat allerlei regelingen voor gehuwden en geregistreerde partners. Als men om welke reden dan ook geen huwelijk of geregistreerd partnerschap aangaat, is het toch mogelijk een aantal afspraken op papier te zetten. Het gaat dan met name om afspraken tussen de partners onderhng. Ze kunnen die afspraken gewoon met zijn tweeën op papier zetten ('onderhands') of door een notaris een notarieel samenlevings contract laten maken. De aanwezigheid van een notarieel samenlevingscontract kan zelfs voor de toepassing van diverse regelingen als voorwaarde worden gesteld. Je kunt dan met name denken aan vrijstellingen voor het successierecht en aan pensioenregelin gen. Hier kom ik later nog op terug. Onder andere de volgende zaken kun je in een samenlevingscontract roeien: Wie betaalt de kosten van de gemeenschappelijke huishouding? En wat wordt onder kos ten van de gemeenschappelijke huishouding verstaan? Hypotheeklasten (in ieder geval rente) en huur vallen daar zeker onder. Maar ook kosten van verzorging, opvoeding en opvang van kinderen, de dagelijkse boodschappen, verzekeringen, vakanties, kleding, e.d., worden daar meestal onder begrepen. De meeste partners spreken af dat ze die kos ten samen zullen betalen, naar evenredigheid van hun netto-inkomsten uit arbeid. Met andere woorden: hoe meer je verdient, hoe meer je bijdraagt. Natuurlijk is het ook moge lijk te bepalen dat beiden de helft van de kosten voor hun rekening nemen, maar dat kan erg naidelig uitpakken voor de partner die bijvoorbeeld parttime gaat werken (en dus minder gaat verdienen) om voor de kinderen te kunnen zorgen. Met het oog op successierecht (bij overlijden) is het van belang dat in het samenle vingscontract uitdrukkelijk staat vermeld dat premies van overlijdensrisicoverzekerin- gen en dergelijke niet behoren tot de kosten van de gemeenschappelijke huishouding. Welke inboedelgoederen zijn van wie? Is het de bedoeling dat alle meubelen en derge lijke eigendom worden van de partners samen, of moeten bepaalde (of alle?) spullen privé-eigendom blijven van één van hen? Aan het samenlevingscontract kan een lijst worden gehecht waarop precies staat vermeld wat van wie is. De partners kunnen elkaar aanwijzen als begunstigde voor partnerpensioen. Dat is min of meer hetzelfde als weduwen- en weduwnaarspensioen en is een aanvullend nabe staandenpensioen. Dit pensioen krijg je niet van de overheid maar kan men zelf bij een pensioenfonds (al dan niet via de werkgever) opbouwen. Om voor partnerpensioen in aanmerking te komen dient aan enige vereisten te worden voldaan die van fonds tot fonds verschillen. Meestal wordt een notarieel samenlevingscontract verlangd; soms wordt ook een uittreksel uit het bevolkingsregister gevraagd waaruit bUjkt sinds wanneer men samenwoont. Om te bewerkstelligen datje partner na je overhjden van je erft, is het over het algemeen aan te raden om een testament te maken. Voor wat goederen en gelden (en schulden) betreft die van de partners samen zijn, kunnen ze in het samenlevingscontract afspreken dat die na overlijden van één van hen naar de ander gaan. Deze afspraak heet een 'ver- blij vensbeding'. Om eventuele discussie te voorkomen, kun je in het samenlevingscontract vastleggen wanneer de relatie als beëindigd moet worden beschouwd. Ten slotte wordt in een samenlevings-contract meestal geregeld op welke wijze eventu ele geschillen moeten worden opgelost. Een samenlevingscontract verliest zijn werking als de partners dat samen overeenko men, bij beëindiging van de relatie, bij overlijden van een partner, of wanneer de part ners trouwen of een geregistreerd partnerschap aangaan. De deelnemer.'; die volgens de jury met de eer mochten strijken. MIDDELHARNIS - Het is al een jarenlange traditie geworden: het Prins Maurits Songfestival. Ooit ontstaan uit het idee om invulling te geven aan een gezellig avondje van het Prins Mau- ritskoor, thans uitgegroeid tot een groots gebeuren met een vak kundige jury die de prestaties van de jonge zangers en zangeres sen beoordeelt. Inmiddels strijden ook leerlingen mee die niet op één van de koren van de school zitten en afgelopen vrijdagavond vond de zoveelste editie van dit muzikale evenement plaats in de aula van de school. Een avond vol gezelligheid, concentratie en ook wel een beetje spanning. De hoeveelste keer dat het songfestival georganiseerd wordt weet muziekleraar Mar van der Veer niet meer. Wel weet hij dat dit één van de hoogtepunten van het jaar is. "Er valt voor de muziekdocen ten veel te ontdekken. Zingen voor een groot publiek valt niet mee. Het is wellicht moeilijker dan het spelen op een instrument. Je moet een lied vertolken, je moet de tekst overdragen, je moet de klanken zelf vormen en dat voor een kritisch luisterend publiek! Ook de aan kleding is belangrijker geworden. Sommigen treden als echte solis ten op, met kledij die bij een optreden past." In de weken, voorafgaand aan het songfestival, hebben de muziekdo centen het druk. Vaak wordt op hen een beroep gedaan om in de pauze nog even te helpen, om even te luisteren, of om een Med van de cd over te zetten op papier, of om te begeleiden, en wat al niet meer. "'t Is opvallend dat de leerlingen meestal een prima keuze doen, pas send bij hun stem", zegt Van der Veer. "Leerlingen met muziek van een te zwak muzikaal gehalte vallen al snel door de mand. Belangrijk is datje een tekst weet te vertolken, datje een gevoel weet over te brengen. Vandaar dat de muzieksectie een groot belang hecht aan dit gebeuren. Er worden nieuwe stemmen ontdekt, maar de leerlingen leren zich ook muzikaal te presenteren. Men leert van elkaar, ook om zich helemaal in een lied te geven. Zo is er ooit een meisje begonnen om gebaren te maken bij het zingen. Prompt werd dat later door velen overgenomen, totdat men ontdekte dat er ook wel eens teveel 'gebaard' kan worden". Onder de gekozen liederen is een toenemend aantal geestelijke, vaak Engelstalige, Hederen. Dit jaar waren de geestehjke Uederen zelfs in de meerderheid, terwijl dat vroeger uitzondering was. Dat neemt niet weg dat er ook andere liederen gezongen mogen worden, zoals dit jaar 'm'n Opa' door twee jongens. Hoewel het aantal mannelijke koorleden stijgt (bij het bovenbouw koor gaat het richting 50 zijn de mannelijke soüsten bij het song festival nog in de minderheid. De jury bestond uit drie muziekdocenten, de lerares stemvorming (mevrouw Liesbeth Franken) een 'koormoeder' en een professionele zangeres buiten de school (de sopraan Liesbeth Noordhof uit Goes). En omdat juryleden ook maar mensen zijn, kregen de deelnemers met de hoogste scores een tweede kans, een soort finale dus. Prijswin naars werden uitgeroepen in de rubrieken solozang en ensemblezang, en de jury maakte de volgende uitslag bekend (mssen haakjes de klas waarin de leerling zit): Solozang: 1Claudia van de Velde (A2a), met 'Hero' 2. Linda Hoekman (A3a), met 'Eternal Flame'; 3. gedeelde plaats: Ruth Straik (H3c), met 'God ik wil U vragen' en Esther de Ruiter (A2a), met 'What if'. Ensembles: 1Annika (A5), Louise (A4) en Deborah (A2b) van Loon, met 'Dan- eer to the drum' 2. Ellen Meijerink (A5) en Stefanie Klap (H5), met 'Heart of Wor ship'; 3. Esther van Holten (H5), Mujam Zoutendijk (A4) en Willemien Trommel (A4), met 'The one'. Aanmoedigingsprijs: Mathilde Drooger (H3c), met 'Great is the Lord'. Compliment: Jos Mans (H4), met 'Faith' De winnende liederen maken kans om opgenomen te worden in het concertrepertoire van het koor en soms worden deze liederen op een 'winnnaars-cd' gezet. De herinneringsbokalen zullen later aan de winnaars worden uitgereikt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 4