Nieuwe leesboelcen Smakelijke gerechten en smaakmakende keukens uiteraard van Ardil miÊimm^nmm& POOTGOED UIENZADEN t^fe voordell0BPe KeuKefiBpeclallst^ reeds 100(yi PevmdeH klanten Provincie inventariseert cultuur historische waarden -V^^^^^^V^^^^VW Geen plaats voor Maria? Criminaliteit en veiligheid Gesmoorde kip met paprika 5400,-, 3857,- 4765,- "^i^ ARDI KEUKENS B.V. I WÜma&Jan I OKKER'S ZADEN Passage houdt jaarvergadering AA/i DINSDAG 12 FEBRUARI 2002 FAMILIEBERICHTEN MAATJE MARIA DE KORTE-LODDER I T&A I Voor van Advanta - De Groot en Slot Nickerson - Zwaan Voor inlichtingen: Stoofstraat 26, Ooitgensplaat Tel. (0187)63 16 92 ^X^^^^^^^X^X^^^X^^ V HENDRIKA KOBUS-JORDAAN (Ingezonden n.a.v. 'Kijkvenster') 'Natuurlijk, het Ave Maria had voor ons als protestanten niet gehoe ven.' Woorden van Waarnemer, n.a.v. het kroonprinselijk huwelijk in het Kijkvenster van vrijdag 8 februari jl. VAN DER BOOM VROEGINDEWEIJ Met auto tegen boom agentschap VYY/ANWB Overflakkee - Tip van de week: Ingrediënten: Bereidingswijze: COMPLEET MET APPARATUUR De provincie Zuid-Holland gaat in een aantal regio's een inventarisatie maken van cultuurhistorische waarden. Door middel van de rapportages vi'ordt zichtbaar gemaakt vt'aar zich in de regio cultuurhistorisch vyaardevolle structuren bevinden. Zo ontstaat een Cultuurhistorische Hoofdstructuur (CHS). In de aanloop hiernaar toe orga niseert de provincie de komende weken een aantal inspraak- en informatiebijeenkomsten. S^M^^ï^^?^^ f^K^^^^^^^^^^^^K^^f^ mSÊtÊ^^^^tUmtÊ^Êt^^^K^Ktimm: Na een liefdevolle verzorging in verpleeghuis Wendhorst te Heerde is vredig van ons heengegaan onze lieve zorgzame moeder, groot- en overgroot moeder sinds 24 december 1989 weduwe van Jacob de Korte op de leeftijd van 90 jaar. Epe: L. J. de Korte B. de Korte-Berghorst Maja en Eric Jeffrey, Dominique Wim en Eline Tim f Jacobien en Jan Epe: J. de Korte K. de Korte-Mei Jacco Miriam Kevin Heerde: W.C. de Korte J. de Korte-Hulsbergen Jacqueline en Simon Michelle, Maurice, Maylincia Richard en Hermien Melanie Apeldoorn: J. de Korte J. de Korte-van de Bruinhorst Marianne en Wilco Anouk Johan en Wilma Remco en Sandra Heerde, 7 februari 2002 Correspondentie-adres: Postbus 16 8181 VJ Heerde De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden. f Van harte gefeliciteerd. ii Hoewel elke kaars vroeg of laat uitdooft, leeft de vlam voort en niemand weet hoe lang In liefde herinneren wy HENK ROOZEMOND 27 september 1940 12 februari 1982 Janny Keuvelaar Danko Roozemond Mariëile Roozemond X 'De Heer is mijn herder'. (Psalm 23:1a) Na een leven vol zorg voor allen die haar lief waren, is in vertrouwen op haar Heiland van ons heengegaan onze lieve schoonmoeder, groot moeder en omama weduwe van Hendrienas Kobus 8-5-1906 10-2-2002 Winterswijk: J. G. Kobus t J. S. Kobus-Buwalda Veghel: H. Kobus A. J. Kobus-Broos Thiele Ferry Liset Jelle Zeven (Duitsland): A. Kobus C. M. Kobus-Schmatjen Kevin Ricardo Oude Tonge, 10 februari 2002 'Ebbe en Vloed' Correspondentie-adres: Spoorven 178, 5464 PA Veghel De rouwdienst zal D.V. gehouden worden op don derdag 14 februari om 13.15 uur in 'Elthato', Zuid- Achterweg 27 te Ooitgensplaat. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de algemene begraaf plaats te Ooitgensplaat. Gelegenheid tot condoleren in 'Elthato' na de be grafenis. Jammer, dacht Uc, dat ze die dimensie van wat Christus aan Zijn Kerk gaf, niet zien. In sommige kerken van de Reformatie is misschien nog geen sprake van een Mariaverering, maar ik meen, dat er toch ook daar steeds vaker, op authentieke Bijbelse gronden, sprake is van aandacht voor de persoon van de moeder van Christus. In de Rooms Katholieke Kerk bestond en bestaat nog steeds een sterke Mariadevotie. Verering (met aanbidding!) van de moeder van Christus is altijd in de kerk aanwezig geweest. In kerken van de Reformatie leeft blijkbaar hier en daar nog een antipathie tegen deze verering en soms üjkt de Mariaverering zelfs een struikelblok in de oecumenische contacten. Toch hoeft een gezonde Mariavere ring geen obstakel te zijn in de oecumene. Inderdaad, er zijn wel enkele vragen te stellen bij de traditionele Mariadevotie die soms te zeer deed vergeten, dat zij geen 'einddoel' is van christelijk leven, maar ons wel door de Heilige Geest leiden kan en zal naar Christus en naar Zijn Vader. TegeUjkertijd worden juist door de oecumenische contacten belangrijke motieven in de Reformatie ontdekt die bij de katholieken een nieuw zicht op Maria en haar plaats in Gods Heilsplan doen ontstaan: 1 'Solus Christus' (alleen Christus): dit brengt de katholieken tot een vernieuw de reflectie over Maria binnen de kerk (2e Vat. Conc. Const. Lumen Gentium 8); 2 'Solus Deus' (alleen God): er ontstaat in de catholica een nieuwe concentratie op de Godbeleving, waarin niet meer de strenge maar de menslievende God accent krijgt; Maria wordt minder gevoeld als noodzakelijke tussenpersoon, als pleitster bij de strenge God, daar Hij zelf menslievend is; 3 'Sola Scriptura' (alleen de Schrift): er komt bij de katholieken meer aandacht voor en een nieuw verstaan van de Bijbel, ook met betrekking tot de persoon van Maria. Denk maar aan de nadruk die thans Ugt op het strijdbare karakter van het Magnificat (Luc. 1 46-55); 4 'Sola Fides' (alleen het geloof): niet de verdienste van de mens maar het geloof in Gods genade staat centraal. Dit brengt een nieuw accent in het zicht op Maria. Juist door de oecumene is de aandacht voor Maria anders geworden (niet minder). Door de oecumenische contacten ontstaat in de katholieke kerk een nieuw zicht op Maria en groeit in reformatorische kerken de aandacht voor Maria. "Doet wat Hij u zeggen zal" (Joh. 2 5); "Zie, uw moeder" (Joh. 19 27). Th. M. Verhoef Voorstraat 27 3245 BG Sommelsdijk HARTJE Wilde u altijd graag nog eens dat boek aan schaffen over het dromerig Drentse jongetje, dat we allemaal kennen als Bartje 'die nie veur brune boönen bidt'? Dan is daar nu uw kans; het boek Bartje werd door Callenbach opnieuw uitgegeven; een 52e druk! Iedereen weet dat de schrijver van dit boek de naam Anne de Vries draagt, en dat hij als geen ander heeft beschreven hoe het jongetje van de grotemensenwereld dikwijls niet veel begrijpt. Na zestig jaar weet de auteur nog steeds velen te ontroeren en te vertederen. De auteur werd in 1904 in Assen geboren en oogstte, terwijl hij werkzaam was als onder wijzer, in 1935 groot succes met de eerste uitgave van dit boek. Bartje, een pienter joch uit een arbeidersgezin in Drenthe, is graag alleen in de natuur, want veel mensen wor den door hem, met zijn scherpe opmerkings vermogen, toch niet zo vertrouwd. Bartje weet echter dat hij zelf ook een mens is waar wel wat aan mankeert. Het verschil met die anderen is misschien dat Bartje zijn eigen fouten onder ogen wil zien. Kees, Arie, Gert, Lammechien, witte wieven, Opoe Tjobbe, de ooievaar die weer eens in moeders been heeft gepikt, en moeder die weer eens uut de beddestee is vall'n, de klabatse en de momenten dat Bartje wegloopt en dat hij zijn moeder verUest; het is allemaal de moeite waard om (opnieuw) gelezen te worden! Het boek is 242 pag. dik en mooi gebonden met een extra papieromslag met foto. ISBN 90 266 1100 5, Nugi 300/341, prys: ca. 13,45 euro. BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 482614 - Fax (0187) 484520 KONING ARTHUR Koning Arthur van Jaap ter Haar is geschre ven in dezelfde sfeer als de boeken Tristan en Isolde en Parcival, van dezelfde auteur Wie deze boeken kent, weet meteen wat hij ongeveer kan verwachte; een spannend boek uit de tijd van de ridders, roofridders en jonkvrouwen, bedelaars, brandstapels en oorlogen met paard en zwaard. Het leven in Brittaimië is ruig en hard. Als Arthur koning wordt, weet hij wel wat zijn del zal zijn: gerechtigheid en vrede, en de rechten van de minder bedeelden moeten geëerbiedigd wor den. Het valt niet mee om dat doel te bereiken. Arthur is ook maar een mens. Maar wel een wijs mens, bijgestaan door verschillende hartsvrienden. De wijze Merüjn, die geheimzinnige man, de ridders van de Ron de Tafel - door Arthur opgericht - en niet te vergeten de grappenmaker Guy, de hofnar. Zoals m ieder rijk, wisselen oorlog en vrede elkaar af. Arthur trouwt met Guinevere, maar daarmee is hij nog niet verzekerd van alle levensgeluk. Modred, zijn zwager, is op een wel heel sluwe manier bezig de ridders van de ronde tafel tegen Koning Arthur op te zetten. Zal Arthur voldoende wijsheid bezit ten om deze tegenstand te weerstaan? Een spannend bek over lang vervlogen tijden van rasverteller Jaap ter Haar. De illustraties in dit dikke boek van 167 pagina's zijn van Bas Mazur. Callenbach bracht het boek op de markt onder ISBN nummer 90 266 1071 8, Nugi 221/222, prijs: 12,03 euro. LITTEKENS Wouter, Sander en Remco willen een streek uithalen met een paar asielzoekers. Remco is de aanvoerder van het drietal. Met een zelfge maakt geweer beschieten ze een paar zwarte meisjes met erwten en andere munitie, maar daarbij verkijken zij zich op de gevolgen van hun kattenkwaad; de meisjes waarop ze zich richten hebben onverwerkte trauma's en raken helemaal van de kook van dit incident. Het is bijna donker als de jongens tussen de bosjes üggen te wachten, en als er twee fiet sers langskomen vuren ze. Als een van de 'slachtoffers' het op een gUlen zet, schrikken de jongens en maken ze zich uit de voeten. Daarmee komen ze biimen het bereik van een kleine, donkere jongen die een kenmerkend litteken op zijn gezicht heeft. Hij krijgt vanaf dat moment de bijnaam Scarface. De drie komen er goed van af, maar ze zijn er niet zeker van dat dit geintje zonder gevolgen zal büjven. Dat hebben ze goed aangevoeld. Het muisje krijgt een aardig staartje. De autem van dit boek, Eric de &uijter, heeft op aan grijpende wijze te boek gesteld wat een diepe wonden en littekens mensen in een asielzoe kerscentrum dikwijls met zich mee dragen. Soms uiterüjk zichtbaar, soms ook niet, maar ook van die sluier tüt de Gruijter een tipje op. Een heel goed boek dat verhaaltechnisch knap in elkaar steekt. De stichting tegen zin loos geweld, u weet wel, van dat Ueveheers- beestje (het staat op de rechterbovenhoek van het omslag afgedrukt), is erg verrast door dit initiatief en kenmerkt het boek als een mee slepend verhaal voor jong en oud dat zeker meer aanbeveling verdient. Bij deze. Het boek, uitgegeven door Den Hertog, telt 207 pagina's en ziet er met een donkere omslagil lustratie van Dick van de Pol, erg geheimzin nig uit. ISBN 90 3311593 4, Nugi 222, prijs: 10 euro 39. BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR W«Wllk*S-4fl,3a41QV MIddBthamli T«l. (0187) 482048 482844 - Fax (0187] 465481 FHlMl: HoMKtordyk IB, 3253 AK Ouddofp T*L (0187) B8127B - Fix (0187) 68361S MIDDELHARNIS - Maandagmiddag kort na half zes moest op de Provincialeweg N215 bij Middel- hamis een 20-jarige automobihst uit Sommelsdijk remmen voor z'n voorligger. Z'n auto kwam in de slip, raakte van de weg en belandde tegen een boom. De automobilist kwam er zonder noemenswaardig letsel van af; z'n auto raakte zwaar beschadigd. chhstelijk-maatschappelijke I vrouwenbeweging De afdeling Flakkee van de christeUjk maatschap pelijke vrouwenbeweiging 'Passage' houdt haar jaarvergadering op D.V. donderdag 14 februari a.s. in het dienstencentrum te Middelhamis aanvang 19.30 uur. Als spreker na de pauze (ca. 20.15 uur) is de heer H. van Dam te Stellendam uitgenodigd, die ons een en ander al vertellen en laten zien van wat in de duinen groeit en bloeit, onze prachtige natuur in relatie tot Gods Schepping. Dit aan de hand van dia's. Gasten zijn van harte welkom. Veriies uw spuUen niet uit het oog op drukke plaat sen zoals stations, vliegvelden, ckukke winkelstra ten, enz. want voor u het weet botst er iemand tegen u op die dan uitgebreid zijn excuses aanbiedt en ondertussen heeft z'n maat uw tas al opengesneden en is er met de buit vandoor! U kunt het beste uw geld, paspoort, tickets en dergelijke dicht op uw Uchaam (onder uw kleding) dragen. Laat uw fotoca mera en andere waardevolle spullen niet op de hotelkamer of in de tent Uggen. Neem het mee of huur een kluisje. Als er toch iets gebeurt moet u altijd aangifte doen bij de politie. Het aangiftebe- wijs is nameUjk nodig voor verdere stappen, zoals bijvoorbeeld het aanvragen van een nieuw paspoort. Bent u pasjes of creditcards kwijt, laat die dan zo snel mogelijk blokkeren. Een goede hulp daarbij is de ANAiVB Datakluis. Alle gegevens van uw pasjes, paspoort, rijbewijs etc. worden geregistreerd. In geval van diefstal of verlies is één telefoontje naar de ANWB Datakluis Alarmcentrale voldoende (het hele jaar door 24 uur per dag bereikbaar). Zij zorgen voor het blokkeren van de pasjes en kunnen helpen om b.v. paspoorten weer spoedig te vervangen, omdat zij over de gegevens beschikken. Vraag er eens naar bij uw ANWB in de buurt o.a. bij VVV/ANWB Overflakkee in Middelhamis. 2 paprika 's, rode 2 paprika's, gele 1 ui 500 gr kipfilet 0.11. kippenbouillon 4 et. olijfolie, extra vergine 2 el. basilicum, verse, fijngehakte 2 teentjes knoflook Zout, Peper Maak de paprika's schoon en snijd ze in dunne reepjes. Hak de ui en knof look fijn. Verhit de olie in een hapjespan en fruit de ui en knoflook even aan. Snijd de kipfilet in grove stukken. Bak de stukken kip in dezelfde pan rondom bruin. Schep de paprikareepjes erdoor en voeg de bouillon en zout en peper naar smaak toe. Smoor de kip en paprika met de deksel op de pan in circa 20 minuten zachtjes gaar Schep op het laatste moment de basilicum erdoor Lekker met pasta. Royale hoekopstelling met hoge hangkasten, glaskast en brede korvenkast Compleet met 90 cm schouw, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, geïntegreerde afwasautomaat en multiplex werkblad met spoel bak en kraan. Praktische keuken van alle gemakken voorzien. Leverbaar in vele kleurcombinaties. Compleet met ladenkast, combimagnetron, afwasautomaat, kookplaat, schouw, koelkast en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Maxi-line hoekkeuken met een maximum aan bergruimte in de onderkasten en ergonomische werkhoogte. Compleet met korvenkast, carrouselkast, glaskast, afwasautomaat, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, 90 cm schouw en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 open: Ma t/m Do. 09.30-18.00 uur. Vr. 09.30-21.00 uur. Za. (Tevens 's avonds geopend op afspraak) Afbeeldingen kunnen afwijken. Pnjs- en zetfouten onder voorbehoud. Prijzen exclusief venft-fjderingsbijdrage. Aan de beurt zijn nu de CHS-regio's Goeree-OverflakkeeA'oome-Putten, Hoeksche Waard/IJsselmonde/Dordrecht, Krimpenerwaard en Gouwestreek. Zo'n CHS is be-doeld als leidraad voor gemeenten en andere betrokken partijen bij beleidsontwikkeling en het maken van bouw- en ruimtelijke plannen. Het wordt vastgelegd in de vorm van een kaartrapportage en bijbehorende waardering van de belangrijkste cultuurhistorische waarden. Op provinciaal niveau zijn de CHS-kaartrapportages bedoeld als kader voor de opstel ling/wijziging van streekplannen en de toetsing van bouw- en ruimtelijke plannen. De rapportages zijn ook bedoeld als inspiratie- en kennisbron bij de vormgeving van landschappen, dorpen of steden, door (landschaps-)architecten en stedenbouwkundigen. Op Goeree-Overflakkee vindt de bijeenkomst plaats op woensdag 13 februari 2002 van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur (Goeree-OverflakkeeA'bome Putten), in verenigingsgebouw Melishof, Binnenweg 61, 3248 AE Melissant. Voorzitter: M. Hout man, gebiedsgedeputeerde voor Zuid-Holland (middag). Voorzitter: A. Ponsteen, directeur Erfgoedhuis Zuid-Holland (avond).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 3