Marktkoopman Broks viert 25-jarig jubileum! Cultuurhistorische hoofdstructuur Goeree-Overflakicee Basis voor ruimtelijke ontwikkeling Focim UFA-directeur Venema vertrekt POTERMAALTIJD GoSpecial, een andere kerkdienst Jeugdactiviteit karels. outoschocle c/> chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden wertoirok-A jCSST Visser Visser ^oaDdMim 1^1809002 ■^Mlnnaard www.knopsbv.nl npjp-^-^ Fluit- en harpconcert in 'de Samaritaan' In het kader van het 25-jarig jubileum organiseert de welzijnszorg van het verpleeghuis 'De Samaritaan' in Som- melsdijk op woensdag 13 februari een bijzondere klassieke dag voor de bewoners. Er wordt een klassiek pro gramma aangeboden onder de naam 'Muzikale momenten'. Het program ma speelt zich 's morgens af op de afdelingen en 's middags in Lukaska- pel van het verpleeghuis. STELLENDAM - Na in goede har monie met elkaar de nodige discussies te hebben gevoerd, is duidelijk gewor den dat de Raad van Commissarissen van United Fish Auctions (UFA) en haar directeur Henk Venema niet met elkaar door één deur kunnen als het gaat over het te voeren beleid voor de toekomst van de visafslag. Daarom beëindigt de Raad van Commissaris sen de samenwerking met Venema. in Ooitgenspiaat U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? Burgemeester De Vries-Hommes in Flakkeecialiteiten geeft rijplezier de ruimte! Automobielbedrijf Flakkee B.V. Messsa in ds sor^;; Tsrêrdisaes '.-/at se g^irenj liefde, respect en aaadaclit Eigeaiig^fonbetaalbaar ChristeTtÜTiie Harïe^ welkom in de \1sserMeftbeleii Dat de koopwaar die hij 25 jaar lang aan de man - en vrouw! - heeft gebracht, van uitstekende kwaliteit is, heeft zich ruimschoots bewezen door de grote aantallen (veelal vrouwelijke) klanten, die zich wekelijks rond zijn kraam scharen. En dat die kwaliteit ook in de toekomst gehandhaafd zal blijven, daar zal geen enkele bezoek(st)er van de markt in de Voorstraat van Sommelsdijk aan kunnen twijfelen. De heer Broks is reeds 25 jaar een begrip op de Sommelsdijkse markt. Zijn handel in knopen, ritsen en garen is (vanuit zijn kraam halvervf ege de markt) heeft hij steeds met plezier gedaan. En zal hij met plezier blijven doen! Marktmeester Van Nimwegen vertelt: "Dat de heer Broks hier nu 25 jaar staat, is een bewijs dat hij kwaliteit levert. Doe je dat niet, dan kun je binnen de kortste keren vertrekken." Gevraagd: LOODGIETER CV-MONTEUR instattatiebedrijf Gas - Water - Warmte Op 13 februari presenteert de provin cie Zuid-Holland in Melishof in Melis sant het concept van de 'Cultuurhisto rische Hoofdstructuur' van Goeree- Overflakkee en Voorne-Putten. 's Middags wordt met vertegenwoordi gers van de betrokken gemeenten van gedachten gewisseld, 's avonds met instellingen en vrijwilligers die zich met de cultuurhistorie van hun streek bezighouden. De cultuurhistorische hoofdstructuur, kortweg CHS ge noemd, is van groot belang voor het ruimtelijk beleid. Op basis van de CHS krijgt behoud en versterking van cultuurhistorische waarden een rol van betekenis in ruimtelijke ontwik kelingen. Cultureel erfgoed in kaart gebracht Aanpak Ontwikkeling Intensieve voorbereiding Meer dan een papieren ding Goeree-Overflakkee in Ooitgenspiaat ,e<»- "^"l- ^®l-,euwe ro^^j55j C/> CD Middelharnis B.V. Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen e GARAGE Knöps Langeweg Middelhamis Tel. (01S7) 47 67 67 OPEL Yoor autorijden meP plezier De klassieke muzikanten Frieda Jacobowitz en Yolanda Davids vormen sinds 1989 een duo. Frieda Jacobowitz behaalde haar solistendi- ploma aan de Northwestern University School of Music in Chicago. Ze voltooide haar studie aan het Koninklijk Conservatori um in Den Haag. Ze speelt graag kamermu ziek. Zo doet dit bij diverse orkesten en ze geeft sinds 1990 les aan de muziekschool in Amstelveen. Yolanda Davids behaalde haar solistendi- ploma aan het Rotterdams Conservatorium. Ze is de vaste harpiste van het Randstedelijk Begeleidingsorkest en ze speelt bij diverse orkesten. Sinds 1987 is ze werkzaam bij de muziekschool in Riddderkerk. 'Muzikale momenten' is een programma van de fluitiste Frieda Jacobowitz en de har piste Yolanda Davids. Het is speciaal ontwikkeld voor ziekenhui zen, verzorgings- en verpleeghuizen. Het programma begint met een optreden in de direkte leefomgeving van de bewoners. Dit kan 'zijn in de huiskamer van de afdeling maar ook in een kamer naast het bed. Beide muzikanten wandelen afzonderhjk door de kamers of huiskamer om te spelen voor de bewoners, het personeel of het bezoek. Het tweede gedeelte van 'Muzikale momen ten' wordt gebracht in de Lukaskapel van het verpleeghuis en is voor iedereen toeganke lijk. Het middagconcert begint om half drie en duurt ongeveer een uur. De toegang is vrij en een ieder is van harte welkom. "De eerste fase van de vernieuwingen zijn achter de rug" zegt de scheidende directeur, "en ik ben trots op wat er allemaal is gere aliseerd. Maar voor de toekomst verschillen de Raad van Commissarissen en ik teveel van mening over hoe verder moet worden gegaan." In grote lijnen komt het erop neer dat Venema een voortvarender aanpak zou willen dan de Raad van Commissarissen. Hij omschrijft zich als type directeur dat als drijvende kracht achter het bedrijf wil staan. "Ik ben gewend om met bepaalde slagvaar digheid te werk te gaan. Ik bouw liever aan een bedrijf dan dat ik naar mijn gevoel 'alleen maar' op de toko hoef te gaan pas sen, daar zou ik me niet wel bij voelen. Dan ben ik jiiet meer de juiste man op de juiste plaats." Daarom besloten de Raad van Cominissarissen en Venema dat het beter is om de samenwerking te beëindigen, "hoe wel het best 'even slikken' was" aldus bur gemeester heer Sinke, die voorzitter is van de Raad van Commissarissen. Een schrale troost daarbij is dat we niet met kwaaie kop pen uit elkaar zijn gegaan". Na voltooiing van de eerste fase in de vernieuwingen van UFA had Venema graag ook de volgende fases uitgewerkt, maar dat moet hij aan anderen overlaten. Op dit moment is er nog geen opvolger voor Venema, die zelf ook nog geen nieuwe betrekking heeft. Wel is hij tot 1 juni a.s. beschikbaar voor de visaf slag, "en ook dsuuna mogen ze gerust nog eens bij me aankloppen". Op donderdag 21 februari a.s. organiseert de Plaatselijke Commissie van de SWO in Ooitgenspiaat een potermaaltijd voor 50- plussers in Fort Prins Frederik. De maaltijd begint om 18.00 uur, de zaal is open om 17.30 uur. U kunt zich aarmielden bij mevr. Huijer, tel. 631676. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com Zaterdagmorgen om 9 uur is mevrouw G. de Vries-Hommes te gast in het programma 'Flakkeecialiteiten' op Radio Fl^ckee. Toen zij 57 jaar geleden werd geboren in Leeu warden zal niemand gedacht hebben dat zij nog eens burgemeester zou worden van Schiermonnikoog en daarna burgemeester van de grootste gemeente op Goeree-Over- flakkee. Voordat zij burgemeester werd in Schiermormikoog en Middelhamis, heeft zij ook in Oostburg en Heidenskip gewoond. Naast het burgemeesterschap bekleedt zij diverse maatschappelijke functies. Als ze vrije tijd over heeft, gaat ze het liefst zeilen. Aan de presentator Jan Lodder vertelt zij zaterdagmorgen haar levensverhaal. Dins dagavond om 18.00 uur wordt het program ma herhaald. Avensis Verso 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT TEL, 0180 - 642111 MIDDELHARNIS TEL. 0187 - 617100 teSoBiaielsdP; Haveneiiri 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Namens het gemeentebestuur bood wethouder Vroegindeweij de heer Broks een bos bloemen aan, en feUciteerde hij hem hartelijk met dit jubileum. U bent uiteraard hartelijk welkom bij de heer Broks, iedere woensdag van 8.00 tot 15.00 uur op de markt in de Voorstraat te Som melsdijk. Het is weer een tijdje stil geweest, maar op zondag 10 februari a.s. is het weer zover. Vanaf 15.00 uur staat er weer een heel nieuwe GoSpecial voor jullie klaar. De spreker die deze keer uitgenodigd wordt is Joop Gottmers uit Heerle. Aan de hand van het thema 'Keep the chan ge!' zal hij het met ons hebben over hoe Jezus je leven kan veranderen en hoe belang rijk het is om met die verandering door te gaan. Joop is het levende voorbeeld van iemand waarvan het leven drastisch veran derd is. De dienst zal begeleid worden door het interkerkelijke jongerenkoor 'Vaya con Dios' uit Zuidland. Met hun repertoire van opwekkingsliederen en moderne muziek met christelijke teksten staan zij garant voor goede muziek die mensen aanspreekt. Na de GoSpecial is er op de zolder van de kerk de mogelijkheid om gezellig wat met elkaar te drinken. De GoSpecial begint - net als de vorige keren - om 15.00 uur in het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp. Schrijf het dus in je agenda: 10 februari, 15.00 uur, GoSpecial! Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Brainstorm voor de CHS op Goeree-Overflakkee Cultuurhistorische waarden bepalen in ster ke mate de identiteit en de kwaliteit van de ruimte en dus ook het welbevinden van bewoners en bezoekers van een streek. Het provinciaal bestuur wil daarom die cultuur historie een volwaardige plaats geven bij afwegingen voor ruimtehjke ontwikkelin gen en beheer. Plannen en ontwerpen op ruimtelijk gebied houden nog vaak te weinig rekening met de ruimtelijke traditie, de identiteit of 'het ver haal' van een plek. Volgens het provinciaal bestuur is dat niet zozeer te wijten aan onwil als wel aan onbekendheid met de materie. En het is geen eenvoudige vraag hoe een monumentenUjst of een boek over de cul tuurhistorie van een streek zich laat vertalen in ruimtelijke plannen. Onontbeerlijk voor het behoud van cultureel erfgoed in de provincie is een hanteerbaar overzicht van cultuurhistorische kwaliteiten. Daarom is de provincie Zuid-Holland in 1997 gestart met het in kaart brengen van de cultuurhistorische kenmerken en waarden. Daarbij worden per regio archeologische, historisch-landschappelijke en historisch- stedenbouwkundige gegevens op hoofdüj- nen op kaart gezet. De kaartrapportages geven samen de Cultuurhistorische Hoofd structuur van Zuid-Holland: een overzicht én waardering van culmurhistorische struc turen, patronen en terreinen. Drs. Maarten Koenders, beleidsmedewerker culmurbehoud bij de provincie, stond aan de wieg van de CHS. "De CHS is op het pro vinciehuis bedacht, samen met de RDMZ, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg" zegt hij. "Toen ik in 1991 bij de provincie kwam werken, kreeg ik te maken met subsi- dieverzoeken voor monumenten. We gaven wel subsidies voor monumenten, maar had den geen duidelijk overzicht van de cultuur historische waarden in de provincie. Monu mentenzorg is voor de provincie niet alleen maar subsidie voor een gebouw. Je moet de dingen in hun omgeving op kaarten kuimen laten zien. Ook in verband met bestem mingsplannen was het wenseUjk overzicht te hebben. Ik ben historisch geograaf en dacht: Als ik de kans krijg wil ik aan zo'n overzicht wel werken. In 1995 heb ik samen met drs. Lammert Prins van de RDMZ een plan ont wikkeld en dat sloeg hier in het provincie huis aan. We zijn toen begonnen met een proefgebied, de Rijnstreek. Het ging om een vrij klein gebied en in 1997 hadden we voor de Rijnstreek de cultuurhistorische waarden in kaart gebracht. Dat was de eerste CHS van de provincie. In de CHS van de Rijnstreek waren ook aparte monumenten opgenomen, maar om dat voor de hele provincie te doen zou te lang gaan duren. We zijn tot de con clusie gekomen verder te gaan met de CHS op hoofdüjnen". "Zo is het toen verder gaan rollen. Ook ande re provincies hadden dingen liggen en zagen wel iets in het systeem van de CHS. Het idee is door andere provincies overgenomen, al zijn er wel verschillen in de uitvoerings vorm. Er wordt door de provincies op een soortgelijke manier over het belang van cul murhistorische waarden gedacht en dat is nog eens versterkt door de Nota Belvedère". Het provinciaal bestuur gaat ervan uit dat de provinciie de hoofdlijnen aangeeft en de gemeenten voor de nadere uitwerking zor gen. "Als provincie moet je het op objectniveau aan de gemeenten overlaten", aldus Koen ders. "En ook kleinere structuren, die buiten de systematiek van de CHS vallen, zijn typisch zaken die door de gemeenten te waarderen zijn". Voordat een concept CHS kan worden gepresenteerd is er gemiddeld een half jaar gewerkt aan inventarisatie en waardering van het culmurhistorische patroon van een gebied. Uit praktische overwegingen is er bij de provincie Zuid-Holland voor gekozen een concept gereed te maken en dat voor te leg gen voor suggesties en inspraak. Koenders: "Het is te zwaar om voor een pro vincie als Zuid-Holland, met meer dan negentig gemeenten, in een eerder stadium de regio erbij te betrekken. Dat kost zo veel tijd. Iedereen krijgt ruim de gelegenheid voor inspraak op de concept-CHS. Aan de hand van suggesties uit het veld worden de conceptkaarten aangepast". De systematiek van de CHS is voor alle regio's dezelfde. Het samenstellen van een CHS is een arbeidsintensief proces. De belangrijkste fase in dat proces is de twee daagse brainstorm. "Met een man of twaalf gaan we twee dagen de regio in. Mensen van de provincie, van twee externe bureaus en van de rijksdiensten RDMZ en ROB. Die hebben hun huiswerk al gemaakt en hebben een eerste versie van hun kaarten klaar. We werken dan in drie teams: een archeologie- team, een nederzettingsteam en een land schapsteam. We kijken of de kaarten kloppen. De resul taten daarvan worden uitgewerkt en tenslot te op kaart gezet door de cartografiedienst van de provincie. Dan is de concept-CHS klaar voor presentatie. Na de verwerking van de inspraakresultaten wordt de CHS door het provinciaal bestuur definitief vastgesteld". En dan? Wat is het reële effect van de CHS? Volgens Maarten Koenders is de CHS zeker niet een vrijblijvende richtlijn. "De CHS zelf is alleen een overzicht van wat waardevol is. De kaart heeft geen juridische status. Wel heeft het provinciaal bestuur vastgesteld: We maken ook een beleidskader CHS, waarin we schrijven hoe die kaart moet worden toege past in wettelijke instrumenten van de provin cie. Zo is de CHS in de provinciale Nota Plan- beoordeliag meegenomen als toetsingskader voor bestemmingsplarmen. Een tweede ins trument is de provinciale subsidieverorde ning. Als we geld geven moet het op de CHS- kaart iets betekenen. De kaart is ingebed in beleid en is meer dan een papieren ding. We hebben de ervaring dat de CHS als kader in de praktijk goed werkt. In de Rijnstreek is de CHS in bestemmingsplannen verwerkt. De Rijnstreek is een kleine regio, maar in de Alblasserwaard/Vijfheerenlanden gaat het ook heel goed. Daar is een landschapsplan gemaakt waar alle sectoren aan meegedaan hebben en waarin de CHS van die regio is verwerkt. Ze zijn daar heel praktisch bezig. Molenbiotopen zijn opgeknapt, er zijn toe ristische routes gemaakt en met de cultuur historie als inspiratiebron worden impulsen gegeven aan nieuwe architectuur in oude dorpskernen. Veel hangt natuurlijk af van wat de regio zelf met de cultuurhistorie doet. De provincie geeft met de CHS een basis aan, het is aan de regio om er meer van te maken". Na de CHS van Rijnstreek, Alblasser- waardA^ijfheerenlanden, de Bollenstreek en Delfland/Schieland is nu de CHS van Goe- ree-OverflakkeeA''oome-Putten aan de beurt. Voor de gemeenten op Goeree-Overflakkee komt de CHS niet uit de lucht vallen. In een gezamenlijke Regiovisie over ruimtelijk beleid stelden de vier gemeenteraden een paar jaar geleden al vast, dat de cultuurhisto rische hoofdstructuur van de streek moet worden behouden en versterkt. Voor de meeste inwoners van Goeree-Over flakkee is de CHS een nieuw begrip. Ieder een, die belangstelling heeft voor de CHS, is van provinciewege van harte welkom bij de avondpresentatie op 13 februari om 19.00 uur in Verenigingsgebouw Melishof in Melissant. Cathy Westdorp De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert op woensdag 20 februari a.s. een creamiddag voor de jeugd van Ooitgens piaat. Deze wordt gehouden in 't Centrum, Van Weelstraat 10. Voor de kinderen van groep 1 en 2 is de mid dag van 13.15 tot 14.30 uur en voor groep 3 t/m 8 van 14.45 tot 16.00 uur. De kosten be dragen 1,50 per kind. Aanmelden kan tot vrijdag 15 februari via een briefje op school of bij de SWO, tel. 641344. Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 KEMA CERTIFICATE 36570 D.V. 16 februari verwacht ZAJW te Nieuwe Tonge julUe om - LET OP - 10.00 uur bij Elim om te gaan schaatsen op de nieuwe kunstijsbaan van Breda! 's Avonds gaan we na het eten met nieuwe energie tafeltennissen, muziek maken, zin gen, enz. Ga jij ook mee, geef dan dan s.v.p. door! De kosten voor deze dag, incl. warm eten in Elim, bedragen 6,00 p.p. Vergeet niet je lunchpakket, je schaatsen en je muziekin strument mee te nemen! Fijn dat er ook supporters meegaan! WU jij ook alleen mee voor de gezelligheid, dan ben je dus niet de enige! Wil je meer weten? Bel Corrie, tel. (0187) 651523. Tot ziens. Commissie ZAJW MAKELAARDIJ Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer ~i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1