Herinneriengen an 't Ouwemannehuus Internationale muzikale ontmoeting te Zierikzee Prima prestaties Stellejeugd in Speedowedstrijd Open dag naaimachinehandel 'Vlieto' te Ooitgensplaat Eiiiraei-itiEuws Contactbijeenkomst voor mensen met een handicap Natuurwandeling door Duinen van Oostvoorne Centrum voor Pleegzorg zoekt 'vakantie-ouders' Kindermiddag in Duinen van Oostvoorne HELPENDE HANDEN Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer Het Zuid-Hollands Landschap organiseert zaterdag 9 februari om 10.00 uur een natuurwande ling door het winterse duingebied van Voorne. De rondleiding wordt verzorgd door een ervaren gids met kennis van het gebied. Op zaterdag 9 februari a.s. is er een open dag bij naaimachinehan del 'Vlieto' te Ooitgensplaat. Na enige werkzaamheden staan er op de Molendijk 25 te Ooitgensplaat weer naaimachines. ^Uin den 'Bongerd verteCt PAGINA 7 DINSDAG 5 FEBRUAEI 2002 Op de gevel van hut huus stieng geschreve: 'Diaconiehuus'. Vroeger zeie m'n: 't Ouw- mannehuus, hoewel d'r niet allean mannen, mar aok vrouwen wennende. Mun ouwers en ik ha daer geweund van 1945 tot 1953, in nae de ramp binne de maansen naer De Goede Ree verhuusd. Het vroegere Ouwemanne huus is t'r nog steeds; hut staet an den Oast- indischen Hoek nummer vier. As je deur de gang naer binnen kwam, had je rechts een groate huuskaemer mit een lange taefel in de midden, waeran de maansen zatte te breien. Bie de kolekachel stienge een paer gemakke- lukke stoelen, waer meastal de mannen zatte mit een segaore of een puupe. Der wazze twea slaepkaemers, éan voor de vrouwen in éan voor de mannen. An het eind van de gang was de keuken, mit een ouwerwes fomuis, waerops winters wier gekookt. Wiele hadde voor oens eige twea privévertrekken, een weunkaemertje in een slaepkaemer. Ik beschrief noe ongeveeer de dagindealing. De maansen kwamme ongeveer tussen zeven ure in halluf acht uut bed, in mien moeder hielp de maansen daerbie. 's Winters moster dan earst waeter gekookt worre, want er was gean waarm waeter in de slaepkae mers. Om acht ure was hut ontbijt. Hut bro ad wier klaergemaekt, zoas bie oens (de Goede Ree) op de ziekeboeg. Daemae gien- ge de vrouwen, zoas Huubertje Koster, an de ofwas in de mannen gienge aerpels schelle. Om tien uur wier d'r koffie gedroenke in om twaolf ure was t'r middageten. Men zatte dan mit zun allen an de groate taefel, in de maansen keke bie makaore op hut bord of het vleis wel goed was verdeald. Had d'r ean 'n stikje dat groater was as dat van 'n aore dan wier der commentaar geleverd, 's Mid dags wier d'r gebreid in 's aevens om acht ure droenke m'n koffie. In as de radio dan anstieng mit 'De Bonte Dinsdagavondtrein' dan was hut aarg gezeUig. In hut begun most ik as meisje van zeven jaer d'r aarg an weime om mit ouwe maan sen saeme te wennen, mar achteraf was hut wel een gezelligen tied. D'r wier veul gezoenge, vooral 's zoendags. Aste maansen dan terugkwamme van de kaarke, dan speul- de een broer van mien vaoder op hut urgel - Dingeman Vis, sonunmige maansen zalle 'm d'r eige wel herinnere - in dan droenke m'n suukelaodemelk. Waer noe de pastorie van de Groate Kaarke is, hadde m'n een groa te moestuun die deur mien vaoder wier bie- gehouwe. Aok hadde m'n een vaareke, een groaten van 300 poend. Dan wier d'r gesmuld van zult, spek, kaarmenaode in hamlappen. Alles wier geweckt in dat was een heale klus. 's Maendags was hut wasdag. Dan wier hut fomuis in het schuurtje 's ochens om vier uure angestoke om waeter te koken. D'r was een wasmesiene die mit de hand gedraoid mos worre. Dat kostende veul kracht, hut was dus mannewaark. Vriedags was hut 'badpret'. M'n hadde een los bad zoender stoppe, waer hut waeter in en uutgeschept mos worre. Om de beurte gienge de maansen in bad. D'r was wel es iemand die nie wou, mar mien moeder kende geen pardon in hut gebeurde dan toch. Mit Korssemis kwamme ze van de Padvinderij een kerstboam brienge in dan wiere d'r kerstliedjes gezoenge mit gitaarbegeleiding. Ik noem nog een paer neamen van maansen die bie oens wennende: Huubertje Koster, Hilletje (d'r achtemaem weet ik nie mear), Klaos Kievit, Koos Wandemaeker, Coba Wielhouwer, Klaosje Kievit, Clara Troast in Hein Kievit. Hein Kievit had een bienaem: Heintje Rap. Dat moch ik niet tegen z'n zaage oor. "De vrouw mag dat zaage, joe niet", zei 'n dan. Ik was nog mar een kïnd netuurluk. As 'n naer bed gieng, had 'n altied hutzellefde Uedje: "Welterusten baas, welterusten vrouw, himpel de pimpel daar kom ik aan, ach wat kan toch moeilijk gaan." Hie had van die kromme beanen, daer kon je zo deurheen kruupe. Ik dee dat wel us, mar dan wier 'n kwaed oor! Ik herirmer me nog een moai gezegde van z'n. As 'n voor de deure stieng dan zei 'n: "Hier stae ik voor m'n ruutje; wie m'n lief heit, die kost m'n op m'n snuutje." Herinneringen aan het Oudemannenhuis, in 1984 opgetekend door Jo Slui-Vis - met ver wijzing naar 'De hobby van... Jo Vis', elders in dit blad. Met de gemeente Eisenberg, een plaats in de Duitse deelstaat Thüringen, en een aantal kerkelijke gemeenten op Sctiou- wen-Duiveland worden al meer dan twin tig jaar intensieve contacten onderhou den. De eerste ontmoetingen vonden plaats vele jaren voor de val van het com munisme. De inmiddels ontstane vriend schapsbanden zijn niet meer weg te den ken. In de herfst van het jaar 2000 vond er in Eisenberg voor de eerste maal een uitvoe ring plaats van de Eisenberger cantorij en het koor van de Gereformeerde kerk van Zierik zee. Laatstgenoemd koor werd aangevuld met gastzangers van geheel Schouwen-Dui- veland. Gezamenlijk werd een uniek concert gegeven. Het initiatief kwam van de dirigen ten van beide koren. Gezongen werd de 'Cantate 79' van Bach en de 'Kröningsmes- se' van Mozart. Dit jaar vindt er op 11 mei, het weekeinde na hemelvaartsdag, een soortgelijke internatio nale muzikale ontmoeting plaats in Zierik zee. Er zal door geschoolde soUsten aan worden meegewerkt en het groot Neder lands/Duitse koor zal worden begeleid door een professioneel orkest, waarvan ook Duit se musici deel uit maken. Er worden werken uitgevoerd van Antonio Vivaldi, Gustav Gunsenheimer en Dietrich Buxtehude. Tevens wordt meegewerkt door het boven bouwkoor van de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits uit Middelhamis, dat twee weken eerder meewerkt aan een Duits/ Nederlands concert in Eisenberg. Het 'Glo ria van Vivaldi' klinkt met al deze koren uit ca 150 monden! Dit vocaal concert wordt op vrijdagavond 10 mei voorafgegaan door een orgelconcert, verzorgd door de dirigenten van beide koren, Sven Werner en Mar van der Veer. Het Nederlands/Duitse weekend wordt op zon dag 12 mei beëindigd met een gezamenlijke Hervormd - Gereformeerde kerkdienst. Hieraan werkt ook de Duitse koperblazer- groep mee. Dit alles vindt plaats in de Nieu we Kerk te Zierikzee. De algehele leiding berust bij de musicus Mar van der Veer. Het is vooral aan hem te danken dat een koor vaak boven eigen kun nen uitgroeit. Door de inzet van gastzangers wordt het mogelijk ook 'grotere' koorwer ken uit te voeren. Een uitdaging voor de dirigent om de lat steeds hoger te leggen. Eén van de projecten met gastzangers is de jaarlijkse uitvoering van 'the Ceremony of Christmas Carols'. Een initiatief van het Gereformeerd kerkkoor, ruim 13 jaar gele den. De belangstelling daarvoor is nog elk jaar groeiende. In 2000 zond Omroep Zee land dit gebeuren via de televisie in zijn geheel uit. Vorig jaar zijn twee uitvoeringen gegeven. Voor de eerste maal werden toe gangsbewijzen verkocht. Op beide avonden moesten vele mensen worden teleurgesteld omdat het maximum aantal toe te laten per sonen al voor de uitvoeringsdata was bereikt. Informatie via de secretaris of de voorzitter van het Gereformeerd kerkkoor respectieve lijk Ingrid Ouwens, tel.: 0111-420619 en Daan Schiettekatte, tel.: 0111-413813. Op D.V. zaterdag 9 februari a.s. wordt weer een bijeenkomst gehou den voor mensen met een handicap. Plaats van samenkomst is gebouw 'Salem' van de Gereformeerde Gemeente aan de Molenstraat 16 te Nieuwerkerk (Zld). De aanvang is 14.15 uur. Eerst wordt een bijbels verhaal verteld en daarna worden degenen uit de doel groep die pas jarig zijn geweest, gefeli citeerd en krijgen zij een verrassing. Nadat iedere aanwezige in de pauze gra tis koffie, thee of frisdrank heeft gekre gen gaan we verder met het werken aan het 'glas-in-lood' raam. Degenen die in januari niet aanwezig waren kunnen ook nog zo'n raam maken. Dus iedereen is hartelijk welkom op deze contactmiddag van de afdeling Hakkee/Schouwen/ Tholen van de oudervereniging 'Hel pende Handen' voor gehandicaptenzorg vanuit de Gereformeerde Gemeenten. Ieder jaargetijde zorgt voor een andere sfeer in de duinen. Vooral de hoge waterstand valt nu op. Overal in het duingebied zijn de valleien veranderd in duinmeren. Zelfs gedeelten van het bos staan onder water. Het voorjaar komt eraan, want de knoppen van bomen en struiken staan op springen. Wanneer je goed naar de knoppen kijkt, weet je ook direct welke boom het betreft. Opvallende verschijning tussen de kale tak ken van bomen is de groenblijvende mare tak. Hier valt ook genoeg over te vertellen. Datum: zaterdag 9 februari Tyd: 10.00 tot 12.00 uur Plaats: bezoekerscentrum Tenellaplas Prijs: leden van het Zuid-Hollands Landschap en Namurmonu- menten gratis, niet-leden: vol wassenen 2,25 en kinderen €0,45. Tip: vanwege de waterstand water dichte schoenen aanbevolen Aanmelden: telefonisch aanmelden op tel.: 0181-483909 (nissen 9.30 en 12.30 uur). Op zaterdag 26 januari organiseerde zwemclub de Stelle de 3e ronde van de Speedowedstrijden in zwembad de Zee hond (Rozenburg). Oorspronkelijk stond deze wedstrijd geprogrammeerd voor 2 februari, maar vanwege andere festivitei ten op deze dag werd de wedstrijd een week vervroegd. En vroeg was het ook, want de wedstrijd zou al om half tien beginnen! Dat betekende voor de organi satoren dat ze al vroeg uit de veren moes ten! Ondanks dat stond echter alles keu rig gereed en kon de wedstrijd exact om half tien beginnen. Het eerste nummer was de 25 meter school slag voor jongens en meisjes minioren 1/2. Hier was Willem Jan Hoekman de beste voor de Stelle met een 8e plaats. Kevin Rodenhuis volgde op de 1 Ie plaats. Op het volgende nummer (50 meter school slag jongens minioren 3/4) behaalde Marco Akershoek de eerste ereplaats namens de Stelle. Met 0.55.04 verbeterde hij zijn per- soonUjke record (pr) met maar liefst 4 secon den, hetgeen resulteerde in de 3e plaats. Pie- ter Hoekman werd 7e. Ze weerden zich dapper maar de Stellemeis- jes minioren 3/4 konden niet opboksen tegen het geweld van de concurrentie. Cynthia Nagtegaal kwam met de 12e plaats nog als beste uit de bus. Het duurde een aantal programmanummers voordat er weer een Stelleüd aan de start verscheen. Dat waren Jolien Witte en Suzan ne Hessel op de 50 meter schoolslag meisjes minioren 6. Jolien bereikte hierop een prima 6e plaats en Suzanne drong zelfs door tot de ereplaatsen. Met 0.54.18 werd Suzaime 2e! Op het eerste nummer van de voorrondes (100 meter rugslag jongens minioren 5) stond Coen Bolle na de eerste wedstrijd op de 118e plaats van Nederland. Nu verbeter de hij zijn pr met bijna 4 seconden, pakte zU- ver mee en zou wel eens tot de top 100 van Nederland door kunnen dringen. In ieder geval is hij met 1.36.19 zeker van een plaats in de Speedofmale later dit jaar. Achter hem droeg Bart Tennissen ook zijn steentje bij. Hij bereikte de 5e plaats. Mogelijk is zijn tijd (1.42.42) ook goed voor een plaatsje in de finale. Mariaime Plas behaalde op dezelfde afstand bij de meisjes minioren 5 een prima 3e plaats. Op de 100 meter schoolslag minioren 6 wist Don Schavemaker weer anderhalve seconde van zijn pr af te snoepen. Desondanks kwam hij met 1.49.80 niet verder dan de 8e plaats. Wendy Kriek viel bij de meisjes net buiten de ereplaatsen. Met 1.45.25 verbeterde ze haar pr met 4 seconden, maar bleef het gat met de top 3 van deze dag toch 10 seconden. Wendy heeft met haar prestatie echter wel een plaats in de finale afgedwongen en zal landelijk gezien misschien net in de top 100 terecht komen. Wederom werd het geduld van de Stelle- aanhang op de proef gesteld. Pas in pro- grammanummer 20 kwam de Stelle weer aan bod. Deze keer ging het de jongens en meisjes minioren 1/2 een stuk beter af. Op de 25 meter rugslag werd Kevin Roden- huis zelfs 3e! Robin Berends volgde hem op de voet met een 5e plaats. Willem Jan Hoekman vond zichzelf terug op de 11e plaats. Marco Akershoek maakte er op de 50 meter rugslag jongens minioren 3/4 een spannende strijd van. De tijden waren geUjk maar het oog van de kamprechters wezen hem als winnaar aan van deze afstand. Daarvoor moest Marco wel 4 seconden van zijn pr afhalen! Pieter Hoekman werd keurig 6e. Bij de meisjes was het opnieuw Cynthia Nagte gaal die de beste Stelledeelneemster was. Ze werd 11e. Op de 50 meter rugslag meisjes minioren 6 bereikte Suzaime Hessel wederom een ere plaats. Deze keer werd ze 3e. Jolien Witte werd nu 8e. Als laatste volgden er nog 2 voorrondenum- mers voor de 100 meter vrijeslag minioren 5. Bij de jongens werd Coen Bolle 3e en reikte Bart Tennissen tot de 6e plaats. Waarschijn lijk is dat net voldoende om aan de finale mee te mogen doen. Bij de meisjes viel Mariaime Plas net buiten de ereplaatsen. Met 1.41.17 werd ze 4e. Of ze aan de finale mee mag doen is echter nog niet zeker. Daarvoor moet eerst nog het resultaat van de overig 3 wedstrijden (wor den op 3 februari verzwommen) afgewacht moeten worden. Na een weekje rust mogen de Stelleleden op 9 februari weer aantreden voor de 3e ronde van de ZRO-competitie in de E-afdeling. Na de 2e wedstrijd is de Stelle daarin van de 4e naar de 3e plaats geklommen. Op dezelfde plaats waar in 1965 gestart werd is er een showroom (die alleen op afspraak geopend is) gemaakt, waar diverse machines gebruiksklaar staan uitgestald. Een oude kreet als credo luidt dat u 'het beste bij ons kunt testen.' Verder is er gelegenheid voor het houden van instructiedagen waardoor u de machine beter leert gebruiken en workshops. Achter de winkel is er de nieuwe werkplaats, met meer plaats voor de onderdelen. Tijdens de open dag worden de nieuwe Husqvama Viking naaimachines gepresenteerd. Als eerste de Quilt, een computergestuurde naaimachine met het unieke sensor systeem, automatische persvoetdruk, spanning, draad afknippen en de unieke naaigids. Verder zijn er voor het 130 jarig bestaan van Husqvama Viking 2 mechanische naaimachines geproduceerd met de van toen koninklijke namen van toen de Oscar en de Sophia (Deze machines gaan na aftrek van de inruilkorting slechts 450,- kosten. Alle klanten, bekenden en wie binnenkort een machine wil aanschaffen worden uitgenodigd om op 9 februari van 10.00 tot 17.00 uur, onze nieuwe showroom en werkplaats te komen bekijken. Weet u al wat u dit jaar in de zomervakantie gaat doen? Wellicht bent u al druk bezig met het maken van plannen om met uw gezin leuke dingen te gaan ondememen. Helaas zijn er nog steeds kinderen die, om welke reden dan ook, geen zicht hebben op een leuke zomerv^antie of hun vakantie niet met familie door kunnen brengen. Kinderen die in tehuizen wonen en geen mogelijkheid hebben om in de vakantie naar huis te gaan. Maar ook kinderen die uit gezinnen komen voor wie de vakantietijd een hele moeilijke periode is. Het Centrum voor Pleegzorg wil deze kin deren een leuke en onbezorgde vakantie bezorgen en heeft daarbij uw hulp hard nodig! Het centrum is op zoek naar gezin-- nen die voor een paar weken per jaar een kind op willen vangen. Afhankelijk van uw wensen en mogelijkheden, en natuurlijk de behoeften van het kind, is dit meestal een periode van ongeveer twee weken, maar één week of een maand is ook mogelijk. Het is overigens niet de bedoeling dat u met het kind op reis gaat. Belangrijk is dat het kind de gewone dagelijkse gang van zaken bij u thuis meemaakt. Vakantieouders worden voorbereid op hun taak en kunnen, als dat nodig is, terugvallen op een begeleider. Ook is er een vergoeding voor vakantieouders. Het Centrum voor Pleegzorg organiseert voor geïnteresseerden in (vakantie)pleeg- zorg drie voorlichtingsavonden: op donder dag 28 februari in Gorinchem, op maandag 11 maart in Rotterdam en op dinsdag 26 maart in Dordrecht. Tijdens deze avonden komt o.a. aan de orde waarom kinderen niet bij hun ouders kunnen wonen, wat de gevol gen zijn van een pleegkind in uw huis, wel ke vormen van pleegzorg er zijn en hoe u pleegouder kunt worden. U bent van harte welkom; de avonden zijn vrij toegankelijk. Voor meer informatie en aanmelding voor een voorlichtingsavond kunt u tijdens kan tooruren bellen naar 010-2718888. Het IVN organiseert samen met het Zuid-Hollands Landschap op woens dag 13 februari een kindermiddag waarbij, naast het wandelen in de natuur, ook geknutseld wordt met verzamelde natuurlijke materialen. In het bezoekerscentrum Tenellaplas wordt een expositie samengesteld van de werkstukken van de deelnemende kinderen. De doe-middag is bedoeld voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Kinderen vinden het heerlijk om buiten te zijn en iets te doen. Het IVN en het Zuid- Hollands Landschap organiseren daarom een aantal keren per jaar een middag waar bij eerst gewandeld wordt door het prachti ge en in de winter ruige natuurgebied. Onderweg worden materialen verzameld en meegenomen. Na de korte pauze, waarbij de kinderen iets te drinken krijgen aangebo den, wordt met het verzamelde materiaal een schilderij gemaakt. De kunstwerken worden een maan lang in het bezoekerscen trum tentoongesteld. Het thema van deze middag is 'vogels'. In deze periode van het jaar zijn het vooral verschillende mezen- soorten, vinken en eenden meegenomen om de kinderen de vogels beter te laten zien. Datum: woensdag 13 februari Tijd: 14.00 tot 16.00 uur Plaats: bezoekerscentrum Tenellaplas, Duinstraat 12a te Rockanje Tip: vrijetijdskleding wordt aanbevo len Prijs: 1,- per persoon Helaas: er worden geen groepen en ver- jaarspartijtjes aangenomen Informatie: bezoekerscentrum Tenellaplas, tel. 0181-483909 Opgeven: vrijdagmorgen 8 februari vanaf 10.00 uur telefonisch (nummer, zie boven) -12- Naast de lijsterbes luistert een merel met scheve kop naar het onderaards gekronkel van een worm. Door de lucht scheren een paar zwaluwen en de aprilzon over giet alles met een stralend licht. De leraar ziet niets van dit alles. Zijn gedachten zijn bij de vraag die hij Corrie stellen wil. Deze zit rustig te wachten. "Je vond het een fijne les niet?" Corrie knikt. "Weetje wat me opviel? Henk van Wingerden deed praktisch niet mee." Corrie krijgt een kleur, verdraaid hij merkt ook alles. Peinzend duvrt Van Bergen de tabak wat vaster in de pijpekop en steekt er opnieuw de brand in. "Vertel eens meid, wat is er met hem aan de hand?" Corrie maakt een afwerende beweging. "Nee, wacht even, dit is geen bevel. Als je het niet zeg gen kunt om welke reden dan ook, wil ik het niet weten." Corrie gaat even verzitten, ze aarzelt. "Eh, u mag het best weten meneer, het is echt geen geheim, de hele klas weet het. Het is eigenlijk een lang verhaal. Verleden week donderdag hadden we een vroegertje. Wij hadden nog gym, maar de jongens waren om half twee vrij. Een paar vonden het een goe de gelegenheid nog eens over het kennisterrein te gaan. Henk ging ook mee. Nou en daar heeft die mada me Weleda hem de toekomst voorspeld. Wat ze ge zegd heeft weet ik niet, dat vertelt hij niet, maar hij was helemaal van de kook." Met stijgende verbazing heeft meneer Van Bergen Corrie aangehoord. "Hoe kwam hij erbij om bij haar naar binnen te gaan?" wil hij weten. "Hij had geen keus meneer, ze wees hem aan, pakte hem beet en nam hem mee naar binnen. Hij stribbelde niet eens tegen en dat begrijp ik nou best, want zulke mensen kuimen je hypnotiseren, zodat je willoos doet wat ze zeggen." Voor de tweede keer is de pijp uitge gaan, maar meneer Van Bergen vergeet hem aan te steken. "Fijn, dat je het me gezegd hebt, Corrie, het blijft van zelfsprekend onder ons. De zal dit alles eens rustig overdenken. Ga maar naar je les, eh.tussen haakjes, heeft hij het thuis verteld?" "Dat weet ik niet meneer, hij zwijgt er verder over als een... mof." De leraar schiet in de lach. "Bedankt Corrie, teken ze." "Dag meneer, tot morgen." Wat gedachteloos ruimt Van Bergen zijn spullen op. "Zo'n jongen kan voorgoed bedorven zijn", mompelt hij voor zich heen, "de duivel kan hem al zo in zijn macht hebben, dat hij heen noch weer kan. Ik zal hem morgen extra in de gaten houden. Als hij in de banden van satan gevangen zit, mag ik hem toch wijzen op Christus, Die immers in alles verzocht is geweest." "Zo jongelui, dat zijn twee bijzonder fijne uurtjes geweest. Corrie zei gister; "We hebben een boel geleerd." Dat klopt, want al zouden jullie alleen maar ingezien hebben hoe listig satan te werk kan gaan, hoe gevaarlijk - ook voor de grap - het is om te gaan onderzoeken wat de toekomst zal brengen, dan ben ik büj met deze discussie. Toch mogen we niet stil blijven staan bij de listen van satan en bij welke vorm van waarzeggerij ook, waar we er vijf van besproken heb ben. Het voornaamste is dat Gods Woord ons kompas moet zijn in de voor ons onzekere toekomst. Geen horoscoop, kaartleggen, wichelroede en welke vorm van waarzeggerij er nog meer is. Niet proberen door handlezen of droomboeken een tipje van de sluier die voor de toekomst hangt op te lichten. De Bijbel ver werpt elke vorm van waarzeggerij! Alles wat wij van onze toekomst moeten weten, heeft de Heere in Zijn Woord geopenbaard. We hebben aan het begin van deze les gelezen: "Gij zult u niet keren tot de waarzeg gers en tot de duivelskunstenaars; zoekt hen niet u met hen verontreinigende; Ik ben de Heere uw God!" Laten wij samen aan het einde van deze les bidden: "Leer mij Heere Uw weg; ik zal dan in Uw waarheid wandelen." Het bUjft heel stil na deze ernstige woorden. Ieder derJtt aan Henk, hij is er niet vandaag, hij is ziek. Arie en Kees kijken elkaar verstolen aan. Meyndert moet zo nodig wat in zijn tas zoeken en Peter schuift oimistig op zijn stoel heen en weer. Na deze bespreking zijn ze er van overtuigd hoe gevaarlijk, ja levensgevaarlijk deze praktijken van satan zijn, ook als je er niet in gelooft. Heleen besluit om nooit meer de horoscoop in de streekkrant na te speuren. Lydia is van plan haar armbandje met de twaalf sterrenbeelden weg te gooien als ze thuiskomt. En Corrie heeft wat extra aanteke ningen gemaakt voor haar inleiding die ze straks op de jeugdvereniging zal houden. Zo rustig als nu heeft 3d nog nooit het lokaal verlaten om naar de volgende les te gaan. Meneer Van Bergen kijkt hen na. "Wat zal het uitwerken?" denkt hij. "Jammer dat Henk er niet was. Zou hij zich ziek ge houden hebben? Zou de duivel hem zo belet hebben naar school te gaan?" Maar bij die laatste gedachten schudt hij het hoofd. Dat is al te dwaas. Hoewel? Waar staat het ook alweer van Paulus? Hij pakt de concord antie uit de kast en zoekt onder de naam satan. Ja zie je wel, hier staat het, 1 Thess. 2:18 'Maar de satan heeft het ons belet.' Zo machtig is satan, dat hij - op welke manier dan ook - Paulus belette naar Thessalonica te gaan. Paulus, een man met zoveel genade werd tegen gehouden. Niet door Gods Geest, zoals op zijn andere zendingsreis, nee SATAN belette het hem. Meneer Van Bergen vouwt de handen. "Heere wilt U voor Henk zorgen en als hij in de boei en van satan zit, bevrijdt U hem dan. U hebt wel een legioen duivelen uitgeworpen en U bent toch nog Dezelfde?" HOOFDSTUK 4 Met enige moeite propt Henk een boterham naar binnen. "Je moet proberen wat te eten Henk", had moeder bezorgd geopperd, "het is nou één uur en alles wat je gebruikt hebt is een paar beschuitjes en een kopje slappe thee." Om haar een plezier te doen is hij aan een tweede begonnen. Met een slok melk spoelt hij de laatste hap weg. Zo, dat zit erin. "Het kan zijn nut weer doen", zou vader zeggen. Hij brengt bord en beker naar de keuken. "Heeft het gesmaakt?" vraagt moeder benieuwd. Zo regenachtig en winderig het verleden week was, zo zonnig en windstil is het deze dagen. Als Henk zich op hetzelfde plaatsje geïnstalleerd heeft als zondag, slaat de torenklok halftwee. Onwillekeurig denkt hij aan school. Maatschappijleer is nu voorbij. Ze zullen de bespreking wel afgerond hebben. Als dat gedoe met de kermis er niet geweest was, zou hij het een interessant onderwerp gevonden hebben. Maar nou, bah. Hij haalt eens diep adem. De beklemming van vannacht en van morgen is weg. Hij is nog wat misselijk, maar zo beroerd als vannacht gelukkig niet meer. Alles wat gepasseerd is trekt weer langs zijn geest. Hij had zich wat gehaast met zijn werk gisteravond. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7