ermen Lampionnen en fakkels Tiggelman vertrekt na 28 jaar raadslidmaatschap Een sprookjespaar in beeld Uitslag hokkenshow P.V. 'De Reisduif OlAlfC^l^illEUWS Oranje-lezingen bij de V.U. Hellevoetsluis „Eilanden-nieuws" 'Politiek is mijn hobby Twee februari 2002, een dag om nooit te vergeten, het huwelijk van onze kroonprins met zijn Argentijse Maxi ma. Uitgeverij Strengholt gaat deze heugelijke gebeurtenis multimediaal in de markt zetten. Tezamen met het ANP wordt een fotoboek ontwikkeld en met de NOS wordt een officiële beeldproductoe van 100 minuten op VHS en DVD uitgegeven. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huls gelezen! In het venster van zijn kamer staat een groene fles met een rode roos. Al tien jaar, midden in het licht. De kleur is door alle zonnestralen van de laatste jaren wel verbleekt, zegt de wethouder. Maar of dat ook voor zijn partij geldt - de partij die de roos als een strijdbaar en teer logo koestert - en voor zijn idealen, dat weet hij niet precies. Wel is er veel veranderd, vindt hij. De PvdA neigt teveel naar luxe en is hoog dravend geworden. "Ik vraag me af wat de gewone man er nog moet zoeken. Maar aan de andere kant: de gewone man is zelf ook ver schrikkelijk hard omhoog gegaan." Wethouder Ary Tiggel man van Middelharnis stopt ermee. Vier jaar geleden had hij het al aangekondigd: na de verkie zingen van maart 2002 komt hij niet meer terug in de gemeente raad. Ik zei: 'vooruit' Riskant De sociale kant Alternatieve route Respect Afkeuring Muggenzifterij Vanzelfsprekend Door de achterdeur PAGINA 5 DINSDAG 5 FEBRUARI 2002 In verschillende plaatsen op het eiland konden de huwelijksplechtigheden in Amster dam gevolgd worden op een megascherm, zoals hier in de feesttent op het Diekhuus- ■plein in Middelhamis. In verschillende dorpen werden lampionnen- en fakkeloptochten georganiseerd, zowel vóór als tijdens de huwelijksdag. Hier fakkelende kinderen in Achthuizen, die vorige week don derdagavond in kolonne door het dorp trokken. Als alternatief voor een plaatselijke muziek vereniging ging een 'muziekwagentje' aan de optocht vooraf. Melissant werd zaterdagavond tussen kwart over zeven en kwart voor acht getrakteerd op een daverend vuurwerk. Het boek geeft middels vele foto's met kor te bondige onderschriften een prachtig beeld van het leven van zowel Maxima als Willem Alexander. De jeugd van Willem Alexander, en Maxima vanaf 1999 toen zij in het leven van de prins kwam en alle noemenswaardige gebeurtenissen tot de huwelijksdag. Natuur- üjk is er extra veel aandacht voor de huwe lijksdag. In het beeldprogramma, dat ca 100 minuten duurt, krijgt u eerst een stukje voorgescho teld over Willem Alexander en zijn toen nog aanstaande bruid Maxima Zorreguieta. Deze beelden lopen over in hun eerste kennisma king en de verloving. Uiteraard zijn er ook beelden van de Tour die Maxima en WiUem Alexander door Nederlanden maakten ter verdere kennismaking en hoe Maxima met haar innemende persoonlijkheid en stralende gUmlach, alle critici de mond snoerde. Daar na volgt een samenvatting van het beeldver slag dat de NOS (die als enige de videorech- ten heeft) op 2 februari heeft uitgezonden: de kerkelijke inzegening en het burgerUjk huweUjk. Het beeldprogramma zal worden afgesloten met de rondrit door Amsterdam. Kortom, een compleet verslag in beeld en boekvorm voor iedere liefhebber die deze sprookjesachtige gebeurtenis nog vele malen wil meebeleven. Sprookjespaar in beeld ISBN: 9058601358 (boek) Prijs: 12,50 EAN: 8715972000935 (video) Prijs: 13,95 EAN: 8715972000966 (DVD) Prijs: 17,95 A. J. G. Strengholt's Boeken- Naarden Strengholt Multimedia - Naarden Keurmeester Frans van Antwerpen heeft bij P.V. 'De Reisduif' in Som- melsdijk onlangs duiven gekeurd, die vallen onder de zogenaamde vlieg- klasse. De volgende deelnemers vielen in de prij zen: de heer F. de Jong met eerste schoonste hok, de heer M. A. van Nimwegen met twee de schoonste hok en de heer C. Kleijn met derde schoonste hok. Omdat elke deeelne- mer een zestal had ingezet, te weten een meerjarige doffer en duivin, een jaarling doffer en duivin en een jonge doffer en dui vin, waren er ook zes schoonsten te verde len. Deze zijn gewormen door de heren P. de Jong, M.A. van Nimwegen, D.J. van Noort, combinatie Appel-Vis van Heemst (2) en F. van den Boogert. De winnende nummers van de verioting zijn: 0024, 0102, 0147, 0238, 0240, 0372, 0477, 0769, 1121, 1188. Prijswinnaars kuimen voor zover dat nog niet gebeurd is, contact opnemen met de heer J. van der Slik, Binnenweg 39 te Som- melsdijk, tel.: 486301. De commissie wil alle sponsors, deelnemers en bezoekers bedanken voor hun bijdrage aan en het wel slagen van dit evenement. Op dinsdag 12 februari en dinsdag 5 maart a.s. organiseert de V.U. Helle voetsluis Oranje-lezingen door de his toricus J. G. Kikkert. De lezingen worden gehouden in 'De Ossehoek', Koninginnelaan 4 te Hellevoetsluis, en vangen beide om 14.00 uur aan. De eerste lezüig zal gehouden worden op dinsdag 12 februari a.s., en is getiteld 'Oran je bitter. Oranje boven'. Generaties Neder landers is op school bijgebracht dat de Oran jes de leiding hadden bij het ontstaan van onze protestantse natie in de Tachtigjarige Oorlog. Later werden zij onze nationale koningen. De Oranjes speelden in de onaf- hankehjkheidsbestrijding een bescheiden rol en onze koningen waren geen afstammelin gen van 'de Vader des Vaderlands'. In de eenentwintigste eeuw wordt steeds duidelij ker, dat hier eerder sprake is van een zeer welgestelde familie van allochtonen, die vaste voet in Nederland hebben gekregen. De tweede lezing zal plaatsvinden op dins dag 5 maart en luidt 'Beatrix'. De koningin heeft een openbaar en een privé-leven. Waar deze grens getrokken moet worden, is een twistpunt mssen de majesteit en veel onder danen. Duidelijk is weUicht te stellen, dat Beatrix verschillende posities bekleedt. Deze posities beïnvloeden elkaar voortdu rend en dat geeft aanleiding tot conflicten en onduideUjkheden. Opgave voor één of beide lezingen kan bij Jan Lageweg, tel.: 0181-312387 (donderdag en maandag na 21.30 uur). Allen van harte welkom! Tiggehnan is een echte eilander. "De ben geboren en getogen in De Plaet", vertelt hij in zijn kamer op de eerste verdieping van het gemeentehuis. "Een bakkersknechtje, vanaf m'n veertiende ging ik langs de deur met brood. Van Stellendam tot Ooltgensplaat. En als bakkersknechtje ben ik hier terechtgeko men. Politiek is mijn hobby, anders was ik er nooit aan begonnen." De huidige wethouder kwam op 6 september 1974 in de gemeente raad van Middelhamis en heeft er straks zeven raadsperiodes en bijna 28 jaar politiek en bestuurUjk werk voor de gemeente op zit ten. "In 1963 - ik werkte bij de Coöperatieve Bakkerij in Dirksland - werd ik lid van de vakbond. Iemand zei tegen me: 'jij moet lid worden van de bakkersbond'. Ik zei: 'voor uit'. We zaten elke zaterdagmiddag bij elkaar en op een gegeven moment kwam de vraag of ik op de kandidatenlijst van de PvdA wilde staan. In 1973 was ik lid van de partij geworden en een jaar later stond ik op de derde plaats van de Üjst. We haalden vier zetels, dus vanaf 6 september was ik raads lid. Ja, dat was vreemd in het begin, al had ik voor die tijd wel fractievergaderingen en raadsvergaderingen bijgewoond. Ik kwam er niet blanco in. We hadden bovendien een goede fractie met veel ervaring. Er heerste ook een goede harmonie. Voor mij is dat altijd een belangrijke voorwaarde geweest. Je moet 't leuk vinden om dit werk te doen. Als het een kwestie van geld is, moet je 't niet doen; rijk word je niet van dit werk. Nee, het is altijd leuk geweest, en dat is het nog steeds." Zijn werk als bakkersknecht heeft Tiggel man trouwens ook altijd plezierig gevonden. "Ik ben nooit met tegenzin naar m'n werk gegaan." Wel vond hij het jammer dat het bezorgen aan de deur op een gegeven moment ten einde kwam; Ary Tiggelman was nu eemnaal graag 'op de pad'. De laat ste jaren - tot 1998 - bakte hij brood, bolus sen en krentenbollen bij een werkgever die hem nooit een strobreed in de weg legde om zijn taken als wethouder naast zijn werk naar behoren uit te voeren. Na vier periodes in de gemeenteraad, volgde namelijk in 1990 het wethouderschap. "Ik heb me misschien wel drie keer bedacht", bUkt hij terug. "Zou ik het wel kunnen, dacht ik. Ik had alleen lagere school en wat oplei ding in het bakkersvak. Als wethouder moet je toch op een heel andere manier werken. Maar ik had natuurlijk wel zestien jaar raadservaring en ik werd altijd goed op de hoogte gehouden door de toenmalige wet houder. Toch vond ik het riskant. Mijn werk gever, die zelf actief in de politiek was voor het CDA, spoorde me echter aan om het te doen." De angst van Tiggelman bleek onterecht. "Nee, het is altijd prima gegaan. Met de hulp van anderen - je doet dit werk nooit alleen! - en door een perfecte samenwerking. Hier is 't geen gemeenteraad die je probeert onderuit te halen. Het gaat allemaal heel genoeglijk. Het is al met al een prachtige periode om op terug te zien. Een periode waarin ik heel veel geleerd heb. Nee, ik had het niet willen missen. Maar er is een tijd van komen en een tijd van gaan. De word dit jaar 62, een prachtige leeftijd om te stoppen. Er zijn goede opvolgers en die moeten ook hun kans krijgen." De wethouder erkent dat hij met enige wee moed afscheid zal nemen. Zo'n 'schitteren de tijd' beëindigen is nu eeimiaal geen sine cure. Tiggelman vertelt en vertelt. Over de sociale kant van de politiek bijvoorbeeld, een kant waarvoor hij zich altijd heeft sterk gemaakt. "Dat deed ik heel bewust", zegt hij desgevraagd. "De kwam uit een gewoon arbeidersgezin met veel ziekte. We moesten altijd heel hard werken om een beetje rond te komen. De ben als broodbezorger 38 jaar langs de deuren gegaan en ik heb gezien wat er achter die deuren zit." Vandaar. Ary Tig gehnan vindt dat sociale zaken als vanzelf sprekend in de portefeuiUe van een PvdA- wethouder hoort te zitten, "al wil dat niet zeggen dat een ander het niet goed zou kun nen". "De ben er bijzonder trots op dat we de zach te sector en de WVG hier goed op de rails hebben staan. Onze WVG-regeling is goed, dat durf ik keihard te stellen. Er is bovendien een reserve opgebouwd van 2 miljoen, puur voor de WVG. We hebben ook veel werk gemaakt van het collectief vervoer en het aanvullend vervoer (Taxi op Maat). Heel belangrijk, want hierdoor kunnen minder mobiele mensen een stuk sociaal contact leggen en onderhouden. Eigenhandig naar de kapper of naar famiüe - met deze prijzen kan dat." Tiggelman noemt het beleidsplan sociale zaken als een wapenfeit. Bij een andere belangrijke zaak kwam zijn onmeteUjke kennis van het eiland ("De weet elk straatje en elk steegje te Uggen") hem goed van pas. Busbedrijf Connexxion wilde 8 minuten wiimen op een busroute door de halte Stad aan 't Haringvliet te laten vervallen. Daarop kwam de wethouder in het geweer. Hij riep 'het onaanvaardbaar' uit, maar presenteerde wel direct een alternatieve route, waarin Stad gehandhaafd bleef en Connexxion toch voldoende tijdwinst kon boeken. "Het werd zo overgenomen", lacht Tiggelman. Nog meer wapenfeiten. De wethouder noemt de aanleg van de Zuidelijke Randweg (hij is ook wethouder van verkeer en ver voer), diverse rotondes, een aantal fietspa den, en een studie naar de aanleg van de Westelijke Randweg. Wapenfeiten van de wethouder, maar niet alleen van de wethou der. "Je doet het niet alleen. Alleen kun je lüks. Altijd heb je negen stemmen nodig in een raad van zeventien zetels, en je moet ook wel eens wat geven om wat te ontvangen." Daarmee komt de rasechte PvdA-er Ary Tiggelman op de al twintig jaar durende col- legesamenwerking met de SGP, een samen werking die landelijk gezien best redehjk uniek mag heten. "Ja, wij kunnen heel goed door één deur. De samenwerking is uitste kend. We weten van elkaar waar we voor staan en we begrijpen elkaar. Respect is het belangrijkste. Als je dat hebt, kun je elkaar op tal van zaken vinden." "Je moet elkaar niet zomaar beschadigen", vervolgt de wethouder zijn kijk op politiek bedrijven. "In Nederland zijn heel veel wet houders opgestapt. Vaak omdat er waar schijnlijk iets rechtgezet moest worden. Wat ik vind is dat je een collegiaal bestuur moet hebben, anders wordt het een gehakketak tot en met. Maar dat betekent nog niet datje niet met de vuist op tafel mag slaan. Zelf ben ik nogal rechtlijnig. Men weet dat mijn 'nee' néé is en mijn 'ja' ja. Dan hou je het het langste vol." Waarvan acte, zou de sociaal democraat kuimen toevoegen, maar dat laat hij na. Twee keer in zijn loopbaan als wethouder van de gemeente Middelhamis werd Ary Tiggelman geconfronteerd met een motie van afkeuring. "Twee keer onterecht, in mijn ogen. De ene keer ging het om een paar dui zend gulden tekort bij recreatiecentrum 'De Staver' en de andere keer kreeg ik een motie over het beleid rond sociale werkplaats 'Het Binnenhof. VDB dacht er anders over." Tot een moeizame verhouding met 'oppositie partij' VDB hebben die moties echter nooit geleid, aldus de wethouder. "De heb met nie mand een moeizame verhouding. Mijn deur staat altijd voor iedereen open en ik vertel graag waar ik mee bezig ben." We hebben het gehad over de wapenfeiten; over de gerealiseerde zaken. Maar zijn er ook nog dingen die extra aandacht behoe ven. Dingen die nog niet geregeld zijn? Jaze ker! Tiggelman noemt de ambulancedienst. "Een moeilijk punt hier. De zit in een com missie waarin de fusie van drie ambulance diensten wordt voorbereid. Waar het mij om gaat is dat we alles moeten proberen om die nieuwe ambulancedienst zo te structureren, dat we er hier op het eiland ook profijt van hebben." Ook had hij graag nog voor de verkiezmgen de besluitvorming afgerond betreffende de concentratie van sportvelden. "Een prachti- •ge gedachte", noemt hij dat plan. Een besluit zal echter op het conto van de volgende wet houder worden geschreven. Met minder plezier denkt Tiggelman terug aan de samenwerking tussen de gemeenten op het eiland, of liever gezegd: aan de zo moeiUjk tot stand komende samenwerking. "Het gaat niet zo snel als ik zou willen." Hij noemt het voorbeeld van de gemeentelijke sociale diensten. "Als we apart bhjven wer ken, zijn de kwaUteit van de dienst en de controle straks niet meer te betalen. De kos ten rijzen te pan uit. Maar de samenwerking wil maar niet vlotten. Mijn voorkeur is om de sociale diensten onder te brengen bij ISGO." Andere teleurstellingen? Eigenlijk niet. Of ja, toch: "Een minpuntje is dat bepaalde zaken zo lang moeten duren door procedures. Bij de nieuwbouw voor de Bos- seschool bijvoorbeeld hebben we te maken gehad met anderhalf jaar oponthoud door een bezwaar. Ook 'het knooppunt' bij de Westplaat had al lang klaar moeten zijn. Ik vind het allemaal muggenzifterij. Let wel: het is goed dat er een bezwarenprocedure is, maar er moet wel sprake zijn van een nor male behandeling en de belangen mogen niet geschaad worden. Nu kan iemand die aan het Havenhoofd woont bezwaar maken over wat er bij de watertoren gebeurt. Het kost handenvol gemeenschapsgeld. De Bos- seschool, een prachtige school overigens, is zomaar 10 tot 12 procent duurder geworden door dat oponthoud." Tiggelman is een 'ouderwetse sociaal democraat' Zijn politieke voorkeur blijkt uit de roos in zijn raamkozijn - ook al is die ver bleekt in de zon - en uit een reversspeld met een kleiner formaat roos. Maar ook uit zijn voorkeur voor 'de sociale kant'. Een keuze voor de PvdA was min of meer vanzelfspre kend, zegt de wethouder. "De ben opgegroeid met het NVV, het Vrije Volk en de Vara Gids; ik ben zelfs nog een tijdje voorzitter geweest van de VARA-afdeling Goeree- Overflakkee. Wel ben ik meer een partijman dan een bondsman. De ideeën vind ik nog steeds belangrijk, al moet ik toegeven dat die roos hier wel verbleekt is en dat de PvdA ook wel veranderd is. Te veel neigend naar luxe, te hoogdravend. De vraag me wel eens af wat de gewone man er nog moet zoeken. Maar aan de andere kant: de gewone man is zelf ook verschrikkelijk hard omhoog gegaan. Ikzelf had in 1974 ook niet kunnen voorzien dat ik hier twaalf jaar lang als wet houder zou zitten. Met een auto, een tele foon, voorzien van alle gemakken. Nee, we lopen niet meer op klompen, of het moet zijn om te tuinieren. De PvdA is veranderd maar ik ben zelf mee veranderd, dus ik voel me er nog altijd thuis. Ik stond in 1974, toen ik in de raad kwam, voor een aantal dingen en dat is daarna niet veranderd: nog meer gelijk heid tot stand brengen en nog meer onrecht vaardigheid aan de onderkant weghalen." En dan komt toch die verwondering weer naar voren, die verwondering van de bak kersknecht zonder veel opleiding, die wet houder werd en daar aanvankelijk enige angst voor had. "De spreek drie talen: Flak- kees, Nederlands en wartaal. Ja, als je dan bij de GGD bent voor een vergadering moet je wel even wennen aan al die moeilijke woor den." Aan een lange 'schitterende periode' komt een eind. Hoe ziet Tiggelman zijn afscheid? "Altijd ging ik door de achterdeur het gemeentehuis uit; 't liefst zou ik dat op die laatste dag weer doen. Stilletjes binnenko men en op een rustige manier weer weggaan, dat past het beste. In het begin zal ik de poli tiek best missen, maar het kan niet anders. Ik heb het altijd met plezier gedaan. Zonder enige wrok of enige pijn in het hart." Hoe hij de dagen straks gaat vullen? Ach, andere hobby's genoeg. Ary Tiggelman is gek op biljarten en heeft een behoorlijk stuk tuingrond. Bovendien hebben verschillende verenigingen, enz., lucht gekregen van zijn vertrek uit de politiek en hem benaderd voor een bestuursfunctie of een ander 'baantje'. "De heb gezegd: ik ga niet zomaar thuiszit- ten, maar kom na 1 april nog maar eens terug. En ik heb gezegd dat ik het leuk moet vinden. Anders doe ik het rüet."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5