Pieter Struik Groente Fruit nu óók in Middelliarnis! EIIAilDEtl-lflEUVS Rakkeese damkampioen- schap 200^2002 Dam- en Schaakvereniging 'Ontspanning' te Ouddorp Niet ver van Oude Tonge, tussen de nieuwe en de oude verkeersweg naar Rotterdam, lironkelt een waterloop door het land. Een oude waterloop omgeven door weilanden, een kreek. De Magdalenakreek, zoals het licht meanderende watertje heet, ligt er fraai bij. Vogelaar Johan Everaers trof er vorig jaar wulpen en verscheidene soorten eenden aan. "Hier geen fiets- of wandelpad en evenmin misplaatste bosjes ten behoeve van jog gers en hondenuitlaters. De Magdalenakreek manifesteert zich als rust gebied voor eenden en ganzen in een natuurarme polder", schrijft hij in de laatste Sterna, het orgaan van de Vereniging voor Natuur- en Land schapsbescherming Goeree-Overflakkee. Markante laagtes Eeuwkanten Komisch trio Aangename verrassing Uitslagen van 28 januari 2002 Werkwijze: PAGINA 9 «sssss^^-^^SÈ'ï^-; VRIJDAG 1 FEBRUARI 2002 Hoe is het met de kreken van Oostflakkee? De Groote Kreek, langs de Heerendijk nabij Oude Tonge. De Magdalenakreek kan de toets der kritiek goed doorstaan, zo blijkt uit Everaers' arti kel 'De kreken van Oost-Flakkee, twintig jaar Jater'. Maar hoe zit het met de andere kreken in dit deel van het eiland? Hoe staat het ervoor met deze resten van het eeuwen oude landschap? Niet altijd even goed, vindt de vogelaar. Soms juicht hij, zoals bij het reservaatje Kleine Kreek in Zuidzijde of bij de Galatheese Watering, soms kan hij alleen maar schrikken. Op weg naar de Kleine Kreek, bijvoorbeeld: "de Kreek van Borg- dorff blijkt geheel van de aardbodem te zijn verdwenen." Johan Everaers doet in Sterna chronologisch vergelijkend onderzoek. Hij bezoekt de kre ken, die hij twintig jaar geleden ook al eens beschreef in het boekje 'De Kreken van Oostflakkee'Met dit boekje luidde de Ver eniging voor Natuur- en Landschapsbe scherming de noodklok. Het lot van de kre ken hing volgens de samenstellers van het 51 pagina's tellende werkje aan een zijden draad. Het voorbestaan van dit zo waarde volle landschapstype werd, zo voelde men twintig jaar geleden, ernstig bedreigd. Goe ree-Overflakkee stond aan de vooravond van de ruilverkaveling en de beleidsmakers en verkavelaars moesten nadrukkelijk worden geattendeerd op de waarden van het kreken landschap. We pakken het twee decennia oude boekje er nog maar eens bij. Op de eerste beschreven bladzijde stuiten we direct al op een ade quate omschrijving van 'de kreek'. "Kreek beddingen worden vrijwel uitsluitend in het zuidwesten van ons land aangetroffen. Zij worden in hoofdzaak als grasland geëxploi teerd. Veelal zijn het markante laagtes in uit gestrekte bouwlandgebieden en vormen zij als zodanig de enige half-natuurlijke ele menten in het cultuurlandschap. De oude kreekbedding is gewoonlijk nog met water gevuld, dat in vele kreken brak, in andere zout of zoet is. Vele kreken hebben thans een functie in het waterlopenstelsel. Langs de kreek komen in vele gevallen smalle of bre de oevervegetaties voor, waarin vaak - evenals in de graslanden - allerlei planten soorten worden aangetroffen die kenmer kend zijn voor het contactgebied van zoute en zoete milieus. Het moge duidelijk zijn dat kreekbeddingen een heel aparte mate van natuurlijkheid vertonen, dat zij onderling grote verschillen laten zien en voorts dat zij moeilijk vervangbaar zijn." Deze restanten van beekjes in het eeuwenou de schorrenlandschap worden gemarkeerd door oevers die bestaan uit laag gelegen graslandjes of eeuwkanten, en hier en daar wat rietland. De oude kreken slingeren zich door het landschap, water afvoerend naar de grote rivierarmen en met een eigen flora. In 1980 tieren de zoutminnende planten nog welig: zeealsem, zoutmelde, zulte en zee- kraal. In de Groote Kreek bij Oude Tonge zwemmen tong, bot, paling en dunlipharder, terwijl er bovendien minstens twee krab- soorten rondscharrelen: de strandkrab en de woUiandkrab. De vrij zoete Kleine Kreek is ruim twintig jaar geleden dé bruidskamer voor rugstreeppadden en gewone padden. De brakke Galatheese Watering, met opval lend veel zuring en bijvoet, dient als opvang voor de riolering van Achthuizen. "Te betreuren", luidt het oordeel in 'De Kreken van Oostflakkee'. Everaers schrijft in zijn hoofdstuk ('Orni- thologische waarnemingen in en bij de kre ken van Oost-Flakkee'), dat de kreken vogelrijk te noemen zijn en mede daardoor de status van natuurreservaat zouden ver dienen. Vooral de eendachtigen en steltlo pers doen het goed, schrijft de vogelaar twintig jaar terug. "Door het bochtige patroon en de nogal geïsoleerde ligging vor men de kreken uitstekende rustgebieden voor grote groepen eenden." Everaers ziet ganzen. Middelste Zaagbekken, dodaarzen, bergeenden, tureluurs, kluten, knobbelzwa nen, reigers, kieviten, scholeksters, groen- pootruiters, witgatjes, overlopers, bontbek- plevieren, wulpen en nog veel meer gevo gelte, "'s Winters zien we af en toe Velduilen de eeuwkanten afstropen op zoek naar prooi en in de schemering zijn ook Ransuilen aanwezig." DUIDEUJK AFGENOMEN "Maar", zo vervolgde vogelaar Everaers twee decennia geleden, "de laatste jaren is er sprake van veranderingen die hun weerslag hebben op de vogelrijkdom rondom de kre- Als een beek slingert de Magdalenakreek zich door het Oostflakkeese landschap. ken. Zo zijn bijvoorbeeld de aantallen Smienten, Goudplevieren en Wintertalingen duidelijk afgenomen tengevolge van het scheuren der eeuwkanten. In september 1979 is men begonnen met allerlei werk zaamheden in de Sluiskreek, zoals het opho gen van de oevers en het aanbrengen van betonmattenbeschoeiing. Deze werkzaam heden zullen ongetwijfeld een nadelige invloed hebben op de avifauna ter plaatse", besluit Everaers zijn omithologische beschouwing van het krekengebied van Oostflakkee. De Vereniging voor Na,tuur- en Landschaps bescherming Goeree-Overflakkee zag veel bedreigingen - bebossing, het afsluiten en verzoeten van de Krammer, de landbouw, de ruilverkaveling - en vreesde een verarming van de historische geomorfologie van het gebied. "De draagkrachtgrens lijkt bereikt!" Twee decennia later kronkelt de Magdalena kreek nog fraai door het landschap. Er flad deren wulpen en eenden en van 'misplaatste bosjes' is geen sprake. Maar wat treft Eve raers nog meer aan tijdens zijn chronologi sche vergelijkingstocht? Bij de Groote Kreek ziet hij een wandelpad en een soort bos. "Ideaal broedgebied voor Houtduiven, Eksters en Zwarte Kraaien. Die vogels zag ik er twintig jaar geleden ook wel, maar broeden was toen nauwelijks mogelijk." Verder ziet hij - het is oktober 2001 - twee torenvalken, smienten, meerkoeten, een enkel waterhoentje en een 'komisch trio' bestaande uit een witte soepgans, een kol- gans en een Indische gans. Op een gerooid aardappelveld, even verderop, broeden meer dan 150 Nijlganzen. Een eeuwkant is volle dig weggevaagd. Een tweede Groote Kreek, die van Den Bommel, is nauwelijks nog herkenbaar. "Aan beide zijden van de kreek is een bos rand verschenen met wandelmogelijkheden. Van een karakteristieke kreek in een open landschap is geen sprake." Als Everaers is bekomen van de schrik, moet hij met lede ogen constateren dat de Kreek van Borg- dorff in rook is opgegaan. "Een foto van die kreek prijkte in 1980 op de omslag van het krekénboekje", schrijft hij met voelbare Maar gelukkig, behalve over de Magdalena kreek is er ook goed nieuws te melden over de Galatheese Watering. De blauwborst is present, evenals de kleine karekiet, de brui ne kiekendief en de rietgors. "Net als enkele andere kreken heeft de Galatheese Watering de status van natuurreservaat gekregen. De ruilverkavelingsplannen wezen in 1980 bepaald niet in die richting. Wederom een aangename verrassing." De Kleine Kreek bij Zuidzijde ligt er vol gens Everaers prachtig bij. "Hier zijn overal vogels aanwezig. In de kreek foerageren Wilde Eend, Slobeend, Kuifeend en Krak eend. Knobbelzwanen zijn meestal aanwe zig, evenals Nijlganzen en Grauwe ganzen." En zo gaat de vogelaar nog even verder met opsommen, om zijn paragraaf over de Klei ne Kreek af te sluiten met de constatering, dat hier het landschap niet is aangetast en de vogelstand er mogelijk alleen maar op is vooruitgegaan. Hoe Uggen de kreken van Oostflakkee er na twintig jaar bij? De een goed, de ander inin- der. Vergane eeuwkanten en misplaatste bosjes zitten, samen met totaal verdwenen kreken en verzoeting van zoute en brakke watertjes, in de ene schaal van de weeg schaal. De andere schaal bevat echter aange name verrassingen, natuurreservaten en een interessante vogelstand. Hoe de weegschaal doorslaat? Everaers houdt het bij de consta tering dat de kreken grote onderlinge ver schillen laten zien. Net als vroeger. Het grootste gemeenschappelijke krekenpro bleem lijkt op dit moment de kwahteit van het water. "Verantwoordelijke instanties schijnen die zorg te delen en dat biedt per spectief." Er is dus hoop voor de laatste half- natuurlijke resten in het overgecultiveerde landschap. Vier van de zeven ron- den zijn voorbij. Er II i begint al aardig teke- 1\ Vi ning in de situatie te .C^ komen. Mackloet \'Vyik, gaat zonder ver- I \a^^^; Mespunten alleen aan kop. Hij \XvAV/y wordt op de voet 1 Yji^'sc/^/y gevolgd door Van '€^y}/y/ Hoorn, die een ^\/^>y^S keer remise speel- /^V/y^ de. Het ziet ernaar /ÉK' uit dat deze beide spelers elkaar de volgende keer y zullen ontmoeten. Daarna volgt een groep van 6 man, waarvan er onge twijfeld ook nog wel één of meer op het ere podium zullen komen. Koese liet al erg gauw een steek vallen, die hem de partij kostte. Een opvallende prestatie leverde Doom, die zijn plaatsgenoot Dekker wist te verslaan. D.Wolfert kwam één zet te kort om er nog net remise uit te slepen. Jacobs haal de zijn eerste puntjes binnen. De uitslagen zijn: I. Mackloet-J. v.d. Ouden2-0 I. Koese - J. van Hoorn0-2 B. Visbeen - P. Leroy1-1 A. v.d. Veer-H.H. Verolme1-1 A.P.C, de Mik - D. Wolfert2-0 A. Doom - J.A. Dekker2-0 W. Stolk-W. vanSchie0-2 M. KUnk-K.Tanis1-1 J. Wolfert - C. van Welie1-1 M. Goedegebuur - H.M. Floresteijn ....0-2 J. van Koppen-C. Polder1-1 J. Jordaan-C. Tanis1-1 P. van Eek-J. Lodder1-1 L.J.T. Jacobs-A.de Mik2-0 De vijfde ronde zal eveneens in een zaal van de Staver te Sommelsdijk plaatsvinden en wel op 27 februari a.s. Belangstellenden zijn daarbij hartelijk welkom. Dammen: C.Akershoek-A.P.C, de Mik0-3 J. Moerkerk-J. Visbeen0-3 De Mik en Visbeen zetten hun overwin ningenreeks voort en strijden om de titel. P. van Eck-M. Bminsma1-1 KI. Tanis-L. Moerkerk0-3 Een goed resultaat van Moerkerk. Tanis kan de koplopers niet meer bijbenen. C. Mierop - Jac. van Koppen3-0 ■Na enkele goede beurten van Van Koppen laat hij het nu weer afweten. Schaken: Jac. Santifort-R. v.d. Wende0-1 Een onverwachte nederlaag voor Santi- fort. ül^ ^iO üjO Gjö QiÉ*-llÉ* Oil? QiÉ* Oi^ Qi^ ">l^ 9l? Misschien heeft u ook de oproep gehoord om rond het huwelijk van Willem-AIexander en Maxima iets creatiefs te doen, namelijk een mooi versierde hoed naast de voordeur te hangen. Mocht u daar enthousiast voor zijn, maar niet goed met die klus uit de voeten kunnen, dan bieden wij u vandaag nog een ruggensteuntje in onze rubriek 'Creatief thuis', al moet u er dan natuurlijk wel snel mee zijn... Het idee komt weer van De Wurft Kreatief, waar ook de materia len voor deze hoed te koop zijn. In de etalage van de Wurft zijn ter inspira tie ook andere hoeden te bezichtigen. Wij geven een beschrijving van de werkwijze voor de moshoed, zoals u hierbij vindt afgebeeld. Benodigdheden: - styropor hoed (verkrijgbaar in diverse afmetingen); - mos; - kippengaas; - ming-rozen; - kokosvezel; - veren; - lijmpistool en lijmpatronen; - skeletbladeren; - krul takken; - parelspelden met losse parels. De bovenkant en de zijkant van de bol worden bekleed met mos en vastgezet met kippengaas, eventueel met lijmpis tool en/of krammen. Om de zijrand komt nu een strik van kokosvezel, die naar beneden als een lange strik afhangt aan de achterkant. De onderste rand wordt gevuld met toefjes skeletbladeren en witte Ming-rozen, die eventueel in de kleur van de paarse rozen kunnen wor den gebrusht. Er zijn ook rozen in een andere kleurstelling. Wie wil, kan daar nog verschillende veren tussen steken in grijs of juist in een afstekende kleur. Daar worden ook nog kmltakken bij gebruikt, wat een leuk speels effect geeft en heel leuk opvult. Tussen de toefjes worden nog parelspelden met een kraal eraan geregen. Op de foto's ziet u een aantal hoeden van cursisten van de Wurft Kreatief, die hun hoeden graag beschikbaar stelden voor een foto in de krant. Behalve de moshoed ziet u nog een loden hoed en een witte hoed met kantjes en witte Ming-rozen. Wilt u die liever maken, dan is de beschrijving daarvoor gratis af te halen. Of u maakt gewoon een hoed naar eigen inzicht. We zijn benieuwd wat er van maakt! üi^ OjO QjO QiÖ öiö Cup üi^ üiö üiCï öjö Q^O Q^ üi^ Q^ Q^ ^ip A.C. Baas - RA. Derrez1-0 Baas doet weer goede zaken. M. Breen - W.H.M, van Geelen0-1 Drie overwinningen voor Van Geelen op rij. J.W. Tanis - W.T. Breen1-0 Kr. v.d. Wende-P. Speelman1-0 A. Schaefer - A.J. Kastelein1-0 Schaefer komt weer terug. R Breen - E. Santifort1-0 J. Grinwis-A. van Huizen1-0 Weer een lelijke misser van Van Huizen. J. Soeteman - W.J. Tanis-Koole1-0 Willy wilde geen herhaling van zetten uit lokken en verloor daarmee haar partij, ondanks hevige tijdnood van Soeteman. K. Bezuijen - E.T.E. Derrez0-1 (MiE ^AmtHr^^ivi^':-^^^rii^-^-x:^'«lssiti'Aiiii&^''.'.y.^ De Dirkslandse handelaar in groente en fruit, Pieter Struik, heeft sinds afgelopen woensdag in Middelharnis een pand betrokken, om ook daar zijn groente en fruit 'aan de man te brengen'. En dat is 'em op de eerste openingsdag overweldigend goed gelukt! Tezamen met zijn vrouw en de twee 'fulltimers' kon hij de toe stroom van klanten maar nét de baas. Een goed begin... Ruim 6 jaar kon u, als klant, reeds terecht in de winkel (het oude post kantoor) aan de Burgemeester C. Zaaijerlaan in Dirksland. Totdat Pieter en zijn vrouw Corine erachter kwamen dat aan de Nieuwstraat in Middelharnis (naast vishandel Cees Verspuy) een pand leegstond. Al snel werd de knoop doorgehakt: "laten we het maar wagen". En afgelopen woensdag was het dan zover: vol enthousiasme en vrien delijkheid ging het team aan de slag! "Je weet absoluut niet wat je op zo'n eerste dag kan verwachten. Ik had bijvoorbeeld 25 kratten stoofperen ingekocht en tot mijn verba zing waren die voor het middaguur 'de deur al uit', terwijl ik normaal ongeveer twee kratten per dag verkoop", vertelt Pieter. Het assorti ment is breed; van groente en frait tot eieren en kant-en-klare zakken patat. Ook de rauwkost en de geheel verzorgde salades, evenals de fraitmanden vinden gretig aftrek. "In Middelharnis zijn nu twee werknemers fulltime in dienst, en in de winkel in Dirksland is dat er één. Ook hebben we zaterdaghulp en zelf zijn Pieter en ik zo'n beetje 'vliegende keep'van Dirksland naar Middelharnis en terag", aldus Corine. Drie keer per week gaat Pieter zelf naar de veiling. "Ik haal daar gekoelde producten op, vervoer ze gekoeld, en berg ze bij aankomst op in de koelcel. Zodoende worden temperatuursveranderingen vermeden, waardoor de kwaliteit van de producten beter is. Ook is het een snellere manier van werken, daar je je producten niet via een distributeur 'in huis' haalt." De groente en fmitwinkel van Pieter en Corine is op Goeree-Overflakkee de eni ge in z'n soort. "Dat heeft als voordeel dat je je kunt specialiseren, en dus goede kwaliteit kunt bieden. Dat is voor ons heel belangrijk," aldus Pieter. De openingstijden van het nieuwe bedrijf in Middelhamis zijn op maandag van 12.00 tot 18.00 uur, van dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 16.00 uur. U bent van harte welkom!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 9