SGP Dirksland: 'Lokaal en principieer Piepjonge bruidspaarljes op Groen van Prinstererschool! Theologie studeren aan liet NBI Emrm^-MiEywi Ophalen oud papier Vlammend Veld Persoonlijk, toegankelijk en bij de tijd Van speellokaal tot trouwzaal: Informatie Naschrift redactie Onder het motto 'Lokaal en princi pieel' presenteert de SGP Dirksland zijn gemeentelijk verkiezingspro gramma voor de jaren 2002 tot 2006. Het Dirkslandse perspectief voor de komende vier jaar wordt onderschei den op vijf hoofdlijnen: bestuurlijk, ruimtelijk, economisch, maatschap pelijk en financieel. Betrouwbare, geloofwaardige en herkenbare overheid SGP de straat op Financieel te Ouddorp denken jullie natuurlijk aan leuke kaartjes. ■n"-4 PAGINA 7 VRWDAG 1 FEBRUARI 2002 Het ja-woord heeft geklonken; tijd om elkaar de ringen aan te doen! Het speellokaal van de Groen van Prin stererschool in Middelharnis veranderde deze week in een heuse trouwzaal, waarin de ambtenaar van de burgerlijke stand afgelopen dinsdag maar liefst drie stelle tjes trouwde! En naast die drie bruidspa ren waren er nog veel meer aanwezigen in prachtige trouwjurken of sjieke kostuums gekleed... Wat was er dan aan de hand? Waarom werd er niet in het gemeentehuis getrouwd? De leerlingen uit groep 8 van 'de Groen' geven tekst en uitleg. 'Ter gelegenheid Van het huwelijk van Wil- lem-Alexander en Maxima werd er op school een project gehouden over het huwe- üjk. En ter gelegenheid van de bruiloft mor gen, hebben wij hier op school een trouwerij gehouden!" Anderhalve week van te voren vertelde de meester dat op 29 januari een mevrouw van de burgerlijke stand naar de school zou komen. Zij zou drie bruidsparen gaan trou wen: één van de onderbouw (Wendy Zijl- mans en Gerco de Bakker), één van de mid denbouw (Mirjam van Dis en Jonathan Vroege) en één van de bovenbouw (Karien Louws en Reijnard van Oostenbrugge). Het stel uit de bovenbouw was het laatst aan de beurt. Trouwens, gelukkig hadden zij al 'echt' verkering, anders hadden ze het vast niet gedaan! "Om twee uur gingen we ons verkleden, eerst de jongens en daarna de meiden. Bijna alle meiden hadden de bruidsjurk van hun moeder aan en een paar meisjes een leuk pakje." Maar de jongens zagen er ook heel netjes uit, met 'nette pakken' aan, het trouwpak van hun vader. Én natuurlijk het bruidspaar! Bruidegom Reijnard zag er piekfijn uit en bruidegom Karien was door enkele meiden opgemaakt. Ze droeg een echt bruidsboeket en ze had de trouwjurk van haar moeder aan, met een lange sluier erbij. En tot het moment waarop ze elkaar het jawoord gaven, hing die ook keurig voor haar gezicht! Zo was iedereen in het net gekleed, dus zag het er feestelijk en stijlvol uit. "Nadat iedereen aangekleed was, gin gen we gearmd naar beneden: jongen/meis je, jongen/meisje, enz. Ja, Reijnard en Karien bloosden helemaal! 't Was een mooi stel." Toen om half drie alle leerlingen van de groepen 6, 7 en 8 in het speellokaal - o nee: trouwzaal - zaten, en toen echt de bruilofts mars van Mendelssohn werd afgespeeld, tóen kwam de ambtenaar van de burgerUjke stand binnen: mevrouw Simone Kiewiet. "Ze droeg een deftige toga, blauw met zwart en met het wapen van Middelharnis op haar armen. Ze vertelde eerst iets over hoe het gaat en wat het betekent, als je gaat trouwen. En toen vroeg ze echt de trouwvraag en Rei- jnhard en Karien zeiden allebei: 'ja!' Ze moesten ook nog hun handtekerüng zetten op een akte en toen kregen ze van de ambte naar een trouwboekje. Maar zoenen wilden ze niet!! Ze deden wél bij elkaar de trouw ringen om; die werden door Richard Verol- me biimengebracht. En toen moesten ook de getuigen nog tekenen. Maar..., tóch wist de ambtenaar van de burgerlijke stand te vertel len dat Reijnhard en Karien elkaar al gekust hadden! Vorig jaar al eens..." Ja, 't ging allemaal erg officieel; echt net echt, zoge zegd. En natuurhjk was er bij de huweUjkssluiting óók een fotograaf: de directeur van de school. Een deel van de trouwreportage komt op de website van de Groen van Prin stererschool. En de moeder van Karien heeft alles op video opgenomen. "Wij mogen die fUm nog een keer zien!" vertellen de leerlin gen tot slot. Voor de ambtenaar van de burgerlijke stand lag er aan het eind van deze lieflijke dag nog een leuk boeketje en een boekenbon klaar. Willem-Alexander en Maxima zijn er klaar voor, de kinderen van 'de Groen' ook! O ja, vergeet u niet op de website te kijken: www.cbs-groen.nl. Het Nederlands Bijbel Instituut (NBI) biedt al meer dan 50 jaar mensen de gelegenheid zich systematisch te ver diepen in vragen rond Bijbel en chris telijke traditie en zich te laten oplei den tot kerkelijk werker, geestelijk verzorger of leraar godsdienst/Ievens- beschouveing. Dat gebeurt door een professioneel aanbod van beroepsopleidingen in deeltijd, korte cursussen en trainingen voor mensen die al werkzaam zijn in een theologisch beroep of vrijwilUgersfunctie. Kemnerkend voor het NBI zijn de kleinschalige setting, de per soonlijke aandacht, de oecumenische open heid en de brede toegankehjkheid van alle opleidingen en cursussen. Dat is allemaal mogelijk omdat het NBI dankzij de steun van particulieren in staat was en blijft als zelfstandig instituut een heel eigen plaats in te nemen temidden van de theologische opleidingen in Nederland. HBO-opleidingen theologie: voor jezelf én voor de ander Stel, je bent een actief lid van de geloofsge meenschap waartoe je behoort. Je krijgt veel in gesprekskringen of leerhuizen waar je aan deelneemt. Je geeft veel m pastorale of dia conale activiteiten. Je hebt je vragen en je twijfels maar je weet dat je van je geloof, samen met en ten dienste van anderen, werk wih maken. En je wilt daar best tijd en ener gie in investeren, maar de mogelijkheden binnen je eigen kerk zijn nu eenmaal beperkt. Op dat moment is het de moeite waard om eens een HBO-theologiestudie te overwe gen. Een compacte, vierjarige beroepsoplei ding waarin theologische studie, persoonlij ke ontwikkeling en professionele vorming van begin tot eind hand m hand gaan. Een groep studenten met heel verschillende ker kelijke achtergronden die elkaar stimuleren en uitdagen. Enthousiaste docenten met veel ervaring in allerlei soorten kerkenwerk, geestelijke verzorging en onderwijs. En een Instituut dat enerzijds voortdurend werkt aan professionaUsering van de opleidingen maar waar je anderzijds vanaf de eerste dag per soonlijk gekend wordt. Je hoeft niet precies te weten wat je ermee wilt bereiken: per soonlijke motivatie en de bereidheid om per week zo'n 20 uur aan de studie te besteden zijn voldoende - de rest kom in de loop van de opleiding vanzelf. Veel oud-NBI'ers komen later, terwijl ze dat tevoren nooit had den gedacht, aan het werk in een kerk, in een zorginstelling of op eens school. Veel ande ren zijn blij met wat ze er hebben geleerd en doen er hun voordeel mee, voor zichzelf én voor de ander. Informatiedagen: een goede gelegenheid om je licht op te steken Het NBI organiseert informatiedagen over de HBO-opleidingen in deeltijd op de zater dagen 9 maart en 6 april a.s. Alles wat je over de opleidingen wilt weten kan je daar worden verteld: toelating, studielast, pro gramma, beroepsperspectieven, identiteit... Er zijn studenten die je in de wandelgangen uit eigen ervaring willen vertellen over de lusten en de lasten van de deeltijdstudie. En er zijn docenten die proeflessen verzorgen. Wie belangstelling heeft wordt geadviseerd eerst de brochiue over de HBO-opleidingen in deeltijd aan te vragen en zich vervolgens aan te melden voor één van de informatieda gen. Daarnaast is het ook mogelijk om per soonlijk kennis te komen maken. Bel gerust voor een afspraak. Aan de telefoon word je te woord gestaan door Sija van de MinkeUs (biueausecretaris). Jan Doelman (directeur) of André Mulder (stafmedewerker). Andere mogelijkheden om jezelf te verrijken - De vrije studieroute: kies uit het program ma van de HBO-opleidingen die modules die jou het meest interesseren. - Thesen (Theologie voor senioren): korte series (werk)colleges rond één thema, overdag. - De kracht van het verhaal: trainingen voor mensen die willen leren voor groe pen verhalen te vertellen. - Liturgie bij begrafenis: opleiding voor mensen die willen voorgaan in uitvaart diensten (post-HBO). - Pastoraal counselen: training van en supervisie aan pastoraal werkenden (post- HBO). Voor meer informatie kun je je wenden tot het NBI, Moezeldreef 400, 3561 GD in Utrecht, tel.: 030-262 73 33. E-mailen kan ook: nbi.nl@wxs.nl of kijk op www.nbi- theologie.nl. De informatiedagen op zater dag 9 maart en zaterdag 6 april a.s. duren van 10.30 tot 14.00 uur (dagprogramma, geen vrije inloop). tn deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om ingezonden tekst in te korten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Geachte redactie. Graag zou ik willen reageren op het artikel uit het Eilanden-Nieuws van jl. vrijdag 25 januari. In dit artikel word de cd besproken van een jonge 18-jarige organist. Allereerst wens ik deze jongeman alle suc ces toe met deze geluidsdrager. En tevens veel muzikaal genoegen in de toekomst. Maar toch staan er in dit artikel een paar zin nen met voor ondergetekende en wrange bij smaak. Blijkbaar vond de maker van dit artikel het nodig om Martin Mans onderuit te halen. Ondergetekende vindt het belachelijk dat er een vergelijking wordt getrokken tussen een 18-jarige organist en een door de wol geverf de concertorganist. Martin Mans is een organist die de mensen met z'n muziek in het diepst van hun hart kan raden. Als de redacteur van dit artikel Martin z'n muziek niet kan waarderen dan is dat zeer jammer. Zeer veel mensen genieten van deze muziek tot bijna over heel de wereld. Dit is een van de organisten/dirigenten die het kerkorgel weer onder de mensen brengt. Veel van de kritiek op Martin Mans komt voort uit jaloezie en afgunst. Hiermee is weer eens bewezen dat wat met zijn hoofd boven het maaiveld komt weg moet. Ondergetekende kan niet begrijpen dat de redacteur durft te oordelen over het muzikaal vermogen van Martin Mans. We hebben het hier over een organist die over de hele wereld concertreizen heeft ge maakt. Die overal geroemd wordt om z'n muzikale gaven en verfrissende kijk op de muziek. Kortom de beoordeüng in dit artikel over de muzikale kwaliteiten van Martin Mans slaat nergens op. Met vriendelijke groeten. Peter Markwat, Banjaardstraat 31, 4456 BR Lewedorp Beste mijnheer Markwat, Uw reactie doet eraan denken dat in het be treffende artikel de organist Martin Mans centraal staat en alsof dit een beoordeling (of eigenlijk een veroordeling) van diens werk behelst. 'Kom niet aan Mans, want dan kom je aan mij!' zo zou je tussen de regels door knnen lezen. Maar stelt u zich gerust. Her leest u het betreffende artikel nog eens góéd, en u zult constateren dat daarin met geen woord - nóch goed nóch kwaad - over Mans' kwahteiten gesproken wordt! Wel wordt in zekere zin een vergelijking getrok ken tussen de één (Huizer) en twee anderen (Mulder en Mans), maar nergens wordt daar bij gesteld dat Mans 'het niet goed zou doen', laat staan dat hij in het artikel onder uit gehaald wordt! 't Is misschien maar hoe je leest en interpreteert én hoe zeer u wellicht Mans in ere wUt houden, waar waarom zou u ook niet? Deze hoofdlijnen worden vooraf gegaan door de vraag: "Wat kan bijdragen aan een goede ontwikkeling van de gemeente?" Het antwoord van de SGP is, dat de Bijbel basis- richtlijnen geeft voor het dagelijks leven. De Tien Geboden zijn het Christehjk pohtiek programma op hoofdlijnen dat het welzijn van alle mensen op het oog heeft. De Dirks landse SGP schrijft daarover: "Een program ma dat naar onze vaste overtuiging voor waarde vormt voor de kwaliteit van onze gemeenschap." De SGP pleit voor een betrouwbaar, geloof waardig en herkenbaar gemeentelijk be stuur. De overheid mag van de burger vra gen zich aan de gestelde regels te houden, maar moet dat zelf dan ook doen, dus het goede voorbeeld geven. De overheid moet nee durven zeggen tegen de burger, maar wel redelijk zijn en bereidt verantwoording af te leggen. Het gemeenteUjk bestuur gaat wijzigen. Burgemeester en Wethouders gaan besturen en de gemeenteraad gaat meer als volksver tegenwoordiger optreden. De SGP schrijft in zijn verkiezingsprogramma: "Een raadslid moet als volksvertegenwordiger de straat, de wijk, het dorp de gemeente in". Ruimtelijk perspectief De SGP gaat zich sterk maken voor zodanig ruime contouren waarbinnen gebouwd mag worden, dat jongeren ook op langere termijn de mogelijkheid houden tot nieuwbouw bin nen de eigen dorpskernen. Verder wil de SGP onderzoeken of op de Spuikolk woningbouw mogeUjk is en de 'groene long', de tuinen achter de woningen aan de Tuinstraat en Poldersweegj e behouden kun nen worden. De SGP pleit voor betaalbare woningen voor starters en voldoende nieuw bouw voor senioren. Gepleit wordt om zorg vuldig met natuur en landschap om te gaan, maar de ontwikkeling van natuurgebieden mag de agrarische bedrijfsvoering niet belemmeren tenzij nieuwe vormen van natuur- en landschapsbeheer gecombineerd worden met de agrarische bedrijfsvoering. De SGP volgt nauwlettend de ontwikkelin gen rondom Delta natuur, de aanleg van het zoetwaterkanaal richting Goedereede en denkt dat een doordachte aanleg van de kaïjaaloevers een verrijking betekent van de natuurwaarden. De SGP zal zich inzetten voor de realisatie van zo'n 200 rioolaanslui tingen in het buitengebied voor 2005, waar- Lijsttrekker (thans wethouder) Piet Koningswoud, SGP Dirksland. mee een einde komt aan het ongezuiverd lozen op open water. Economisch en maatschappelijk perspectief De SGP blijft onverkort vasthouden aan de zondagse winkelsluiting. In het kader van nieuw ondernemersschap worden de indus trieterreinen Watertoren en Ruigenhil waar nodig en mogelijk uitgebreid. De SGP ziet investeren in het onderwijs als investeren in de toekomst maar pleit wel voor een sober en doelmatig beleid en voldoende ruimte voor het basisonderwijs om ook groei op te kunnen vangen. In een tijd van stress en druk, druk, erkent de SGP het nut van ver antwoorde recreatie en ontspaiming. Ontwik- keUngen op het gebied van niet overlastge vende verblijfsrecreatie zullen gesteund wor den maar de zondagsrust dient wel beschermd te worden. De SGP vraagt aan dacht voor de jeugd van klein tot groot onder meer in de vorm van speelplaatsen in woon wijken, maar ook opvangplekken voor hang jeugd op niet overlastgevende locaties om overlast in de woonomgeving te beperken. Openbare orde en veiligheid en rampenbestrijding De SGP wil zo snel mogelijk de wijk- en buurtagent terug en zal blijven aandringen op beëindiging van de overlast voor de omwonenden van de Victoriahal met name op zaterdagavond. Gepleit wordt voor een integraal veiligheidsbeleid gepaard gaande met een stevig handhavingsbeleid. Het poU- tiebureau Middelharnis moet dag en nacht bereikbaar zijn vindt de SGP. Het gemeente lijke rampenplan moet 'bij de tijd' blijven, er moet regelmatig geoefend worden en er moet gezorgd worden voor voldoende (bij)geschoold personeel. Cultuur De muziekschool en creactieve activiteiten zullen financieel gestimuleerd worden, onder voorwaarde dat van de deelnemers een redeUjke bijdrage wordt gevraagd. Gemeentelijke monumenten kunnen op een lijst geplaatst worden en onderwerp zijn van een actief beschermingsbeleid. Zorg voor het culturele erfgoed is een goede zaak als er maar een nuchtere afweging van belangen aan ten grondslag ligt. Vrijwilligerswerk vindt de SGP van groot belang en wordt het 'cement' van de samenleving genoemd. Minder validen moeten zo goed mogelijk kunnen fimctioneren, zowel thuis als in de openbare ruimte. De SGP vraagt aandacht voor aangepaste woningbouw en aanpassing van bestaande woningen. De SGP is voor een verantwoorde insparming betreffende de zorgvuldige opvang van asielzoekers onder de juiste randvoorwaarden. De Dirkslandse SGP pleit voor het behouden van de lokale gemeenschap en daarom voor een eigen lokaal bestuur. Gemeentelijke herindeling leidt tot vergroting afstand tussen bestuur en burger, verminderde betrokkenheid van de bewoners en stijging van de gemeentelijke lasten. De SGP staat voor een gezond financieel beleid. Als het minder gaat moet er bezui nigd worden en gemeentelijke lastenstijgin gen mogen de inflatie niet te boven gaan tenzij het omnogelijk blijkt met bezuinigin gen en investeringsbeperkingen tot een slui tende (meerjaren)begroting te komen. Bij het verlenen van subsidie is de SGP er zich terdege van bewust dat het hier om gemeen schapsgeld gaat. Een zuinig en verantwoord beheer blijft dus geboden. Helder en afhankelijk beleid De SGP beschouwt de Bijbel als funda ment waarop ook de gemeentelijke poli tiek gegrond dient te zijn. De gemeente raadsfractie zal zich steeds spiegelen aan deze grondslag. De SGP wil het algemeen belang dienen en daarmee de belangen van alle inwoners gelijkwaardig behartigen. Zij staan pal voor een helder en transpa rant gemeentelijk beleid, maar weten zich daarin afhankelijk van Hém, die alles bestuurt. Forum Op dinsdag 18 februari hoopt de eilandelij- ke SGP een openbare bijeenkomst te hou den in het gebouw Rehobot aan de Gelder- sedijk, waar de nummers 1 en 3 van de lan delijke SGP, Van der Vlies en Dijkgraaf hopen te spreken over de dreigende gemeentelijke herindeling en invoering van het dualisme in de gemeentepolitiek. Na de pauze zullen de vier eilandelijke lijsttrek kers waaronder de Dirkslandse lijsttrekker en huidige wethouder P. J. Koningswoud, met de beide sprekers in een forum plaats nemen waarna de zaal hun kan bevragen, onder meer over de gemeentelijke verkie zingsprogramma's, waar-onder dat van Dirksland. D.V. zaterdag 2 februari komen wij van de Kon. Beatrix school weer langs. Zet Uw oud papier goed zichtbaar en goed gebundeld aan de straat. Ook in de Oostdijk en omge ving zal het papier opgehaald worden. Vriendehjk verzoek hierbij is, met het oog op de vrijwilligertjes die helpen bij het opha len, de pakketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilogram. U wordt verzocht Uw papier uiterUjk 8.30 uur droog gereed te hebben staan. De ouders wordt verzocht kin deren jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om papier op te halen. De orgarusatie zal niet aanspreekbaar zijn indien zich ongevallen voordoen, dus kinde ren jonger dan 9 jaar die niet onder begelei ding van een ouder zijn zullen naar huis worden gestuurd. School met de Bijbel Kon. Beatrix Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com De Britse We bleek niet opgewassen tegells de M vèit De Wét; öe Boeren mum weer onisoapti Aflevering 20: De Boeren breken door de blokhuislinie met behulp van van een kudde vee. Goeiemorgen -^ Chris, daar ben ik weer. Helemaal uit ^genist en klaar voor/ de strijd! We zijn \i:ï /'weer gehergroepeerd*! Laten we, nu het L nog lean, verder gaan! ^~1_ We moeten nu zo ver mogelijk bij de vijand vandaan gaan. y Ze waren weer ont snapt, maar hoelang konden ze deze race nogvo)hotK!en?Veei den en voorraden gin gen verteren, maar de vijand vi^s nog vofop €efl pjar w^en .later::. ^-^D'ris iemand aange- A komen die naarƒ fe\jouw vraagt/^j Nee..., Dat kan niet j waar zijn! 19 L. A. Boekee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7