Nieuwe leesboeken Spelen met vormbomen in winterse tuin ftWWï lil ^1^1 horizon Kwaliteit van leven en zorg centraal .i^liniiaarcl NIEUWBOUW INSTELLENDAM 0 HUIS-WERK OP MAAT i ^'^!i?il?06.ooo,oovri,„ EIIAIIDEn-IIIEUWS Ophalen oud papier te Sommelsdijk iiSBSfSliï -----------'^'^^wiop naam VAN DER BOOM Dam- en Schaakver. 'Dirksland' Uitslagen van 28 januari VROEGINDEWEIJ In de zomer zijn het de bloemen die in de tuin het hardst om aandacht schreeuwen. In de winter ligt dat anders. Dan moet de tuin het van andere zaken heb ben, zoals de vorm. Een mooie, in vorm geknipte win tergroene struik bepaalt dan de sfeer in de tuin. Met vormbomen en -heesters kun je alle kanten op: van speels naar pure barok. Van bollen tot piramides Coniferen met pompons Beetje durf en fantasie Nierstichting in 2002: /mm ^Te,.(018_7)48 2f,^ Objectief, vrijblijvend en gfatis hypotheekadvies °-.a..„,Maa„.es,e„e„,.a,e. fel voor infonnatiei ------ VBO(^ WAKELAAR '^.AATINJA 4, EEN DOOS MET ZEVEN KATJES Het in de catalogus aangekondigde boekje 'Marije en haar zeven katjes' is door De Banier toch maar uitgegeven onder de titel 'Een doos met zeven katjes'. Ook is de omslagtekening iets anders dan aangekon digd. Daar zal de uitgever zijn reden wel voor gehad hebben. We nemen aan dat de inhoud dezelfde is gebleven en dat we het met deze twee titels over hetzelfde boekje hebben. Als de poes bij Marije zeven jonkies heeft geki-egen, wil ze die natuurlijk het liefst alle maal zelf houden. Toch mag dat niet van haar vader. Met een paard, een pony, twee honden en vier poezen zijn er al dieren genoeg in huis, vindt hij. De katjes zijn vro lijk en groeien goed. Alleen het rode katje ziet er niet gelukkig uit. Hij speelt niet, maar slaapt veel. Eigenlijk lijkt het er op dat hij ziek is. Marije wordt steeds ongeruster. Als papa en mama de katjes niet willen houden, zullen ze dan wel voor het zieke poesje wil len zorgen? Gelukkig gaat mama met hem naar de dierenarts. Zal hij opknappen als hij medicijnen heeft gekregen? En als hij beter wordt, moet hij dan alsnog de deur uit? En de andere poesjes? Voor één poesje wordt een lief baasje gevonden. En voor de andere poesjes wordt ook een baasje gezocht. Op de laatste pagina van het boekje worden de lezertjes, die graag willen weten waar de andere katjes terechtkomen, alvast uitgeno digd om het (nog uit te komen) volgende deeltje te lezen. Een aardig boekje van 57 pagina's van de hand van Geesje Vogelaar van Mourik, met mooie illustraties van Adri Burghout. ISBN 90 336 2740 X, Nugi 220, tot 1 januari 2002 kost het boekje 3,97/,f 8,75, daarna 6,13// 13,50. DE GEHEIME KAMER Ook een oud verhaal van een onbekende auteur kan wel eens een mooi boek opleve ren. Dat bewees uitgeverij De Banier, met de uitgave 'De geheime kamer'. Het verhaal speelt in het Engeland van 1554, een tijd waarin de jacht op ketters volop gaande was. Broer en zus Bertram en Cecilia wonen na de dood van hun ouders in het reusachtig huis van hun oom en tante. Ze worden daar Zaterdag a.s. wordt er weer papier opge haald in Sommelsdijk (m.u.v. de Westplaat). De mannen van mannenkoor 'Ons Koor' gaan zoals elke eerste zaterdag van de maand om 9 uur 's morgens van start en ze hopen de klus tegen twaalf uur weer geklaard te hebben. Wilt u het oud papier en eventueel wat karton goed verpakt op een duidelijk zichtbare plaats aan de weg zetten. Goed verpakt in een stevige en gesloten doos, zo nodig met een touwtje erom heen. Dat voorkomt verwaaien en de aanhangwa gen kan dan goed stabiel worden geladen! Zeker tijdens deze natte, stormachtige dagen BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - ,3245 BG Soinmelsdijk Tel, (0187) 4826 14 - Fax (0187) 484,5 20 katholiek opgevoed. Maar als ze in aanra king komen met een ketter, zijn ze erg onder de indruk van zijn geloof. Zij verbergen de ketter in een pas door hen ontdekte geheime torenkamer om hem tegen vervolging te beschermen. Ze krijgen veel bewondering voor het geloof van de ketter, die hen daar over onderwijst als zij in de nachtelijke uren naar hem toe gaan om hem te horen vertellen over het Evangelie. Zelf zweren ze eveneens hun katholieke geloof af. Dat levert de nodi ge moeilijkheden op; de sympathie van de familie verspelen ze er in ieder geval mee en het prille geloof van de twee kinderen wordt gevoelig op de proef gesteld. Er wordt voort durend op hen gelet en de duinschroeven worden steeds strakker aangedraaid. Op een dag gebeurt het ergste wat hen kon overko men: hun geheim wordt ontdekt. Een heel mooi boek, van een onbekend gebleven auteur, dat fraai werd geïllustreerd door Jaap Kramer. Het boek is 158 pagina's dik en uitgegeven door De Banier. ISBN 90 336 2741 8, Nugi 222, prijs: 7,94// 17,50. VERZWEGEN VERLEDEN Tekenen! Dat is Karin's lust in haar leven. En ze doet het nog goed ook. Het liefst zou ze na de middelbare school, waarop ze zit, naar de kunstacademie gaan. Maar daar hoeft ze thuis niet over te beginnen; als haar moeder het woord nog maar hoort, gaan als haar stekels overeind staan. Tekenen, dat is verloren tijd, vindt haar moeder. Ze verbiedt Karin eigenlijk om haar talent te ontwikke len. Karin gooit echter haar hoofd in de wind. Hoe kan haar moeder haar dwingen om te stoppen met tekenen! De raamteke- ningen op de kleuterschool van haar zusje moet Karin eigenlijk min of meer stiekem maken. Karinbegrijpt niets van de drijfveren van haar moeder en het onderwerp tekenen is een voortdurende bron van spanning in het gezin. Buitenshuis maakt Karin kennis met een zwerverstype, die zich Karel laat noe men. Hij schijnt nogal verstand te hebben van tekenen en geeft Karin, wanneer ze elkaar treffen, opbouwende kritiek op haar werk. Het mag duidelijk zijn dat Karin thuis niets vertelt over haar contacten met deze man. Het heeft ook geen zin; ze zou niet eens Dammen, afdeling 1: H. Keuvelaar - Jac. WolfertO - 3 Joh. Wolfert - C. van Prooyen1 - 1 W. Stolk - D. WolfertO - 3 J. Knöps - M. van 't Geloof3 - O Afdeling 2: A. Los -M. Poortvliet3 - O H. Zorge-H. de Munck1 - 1 L Stolk - C. V. d. Kroon3 - O J. V. d. Groef-W. Knöps1 - 1 een punt om even wat extra aandacht aan te besteden. Bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking. kunnen vertellen hoe hij heet, want hij wil anoniem blijven. Een spannend gegeven in dit goed geschreven meisjesboek van de auteur Jolanda Dijkmeijer, hoewel ik me kan voorstellen dat sommige ouders bij het lezen ervan de wenkbrauwen fronsen. Een gehei me omgang van een jong meisje niet een zwerverstype is nou niet het eerste wat je voor je dochter zoekt. Toch heeft het boek een mooie, onverwachte en leerzame ont wikkeling, die begint met het wegblijven van de geheimzinnige man. Als Karin na een zoektocht eindelijk ontdekt wie hij is, lijkt binnen het gezin het moment aangebroken om openhartig te gaan praten. En gelukkig: eind goed, al goed. Het boek is, met 208 gebonden pagina's, lekker dik. Meiden die groter zijn dan twaalf jaar zijn niet meer zo benieuwd naar 'plaatjes' in een boek, van daar dat de uitgever, De Banier, die gewoon heeft weggelaten. De omslagillustratie is van Jaap Kramer. ISBN 90 336 2711 6, Nugi 222, prijs: 10,21/f 22,50. ONDER DE BLAUWE BARET Mijnheer Jac. Hoefnagel heeft in de oorlog in het voormalige Joegoslavië aanleiding gevonden een boek te schrijven over Jan- Paul, een VN miUtair die in 1994 werd uit gezonden naar Bosnië. Hij heeft dit verhaal gemaakt door de gegevens uit diverse bron nen in elkaar te schuiven. Die bronnen wor den vermeld in het boek zelf, op pag. 165. Met zoveel echte gegevens, zou het moeten lukken om een spannend boek te schrijven. Toch is het boek 'Onder de blauwe baret' een wat vlak, beschrijvend geheel geworden, waarin echte spanning en een climax ont breekt. Voor kinderen zal het, vanwege het grote verschil in leeftijd tussen lezer en hoofdpersoon, niet gemakkelijk zijn zich met laatstgenoemde te identificeren. Verder wordt alles wat Jan-Paul meemaakt, van het punt van vertrek tot het punt van thuiskomst, 165 pagina's lang tot in details beschreven. Daar heeft de auteur veel speurwerk voor moeten veiTichten, en dat is natuurlijk heel veel waard. Voor gezinnen die zelf een zoon of broer in Bosnië hebben gehad, zal er veel herkenbaars in het boek te vinden zijn; ook de belevenissen van het thuisfront worden niet vergeten. De voor ons onbekende teke naar Anjo Mutsaars maakte de illustra ties voor dit boek, uitgegeven door De Banier. Voor 7,94// 17,50 is het boek in uw bezit. ISBN 90 336 2717 5, Nugi 222. L. B.-V. BOEKEN ALLES VOOR SCHOOL EN KANTOOR Westdijk 45-10, 3241 GV Miödolharnis Tel- (01B7) 482048 4B28'I4 - Fax (0187) 485481 Filiaal: Hoenderdijk 19. 3253 AK Ouddorp Tol. 10187] 681276 - Fax (0187) 683519 ^^|^p||!|^^ Het bekendste voordeel van een vormboom of -heester is natuurlijk Buxus. Je kunt het zo gek niet verzinnen of er is wel een Buxus in die vorm. Kippen, beertjes, zelfs auto's zijn van dit groenblijvende hees- tertje geknipt. Zo'n dierenfiguur of wat dan ook, moet eigenlijk geen concun-entie hebben. Zet zo'n beeldhouwwerkje in groen op een pro minente plaats. Zorg er voor dat alle aandacht erop gericht is. Van Buxus (zie foto) en veel coniferen worden ook heel andere vor men geknipt, zoals bollen, kegels, piramides en blokken. Daarmee kun je weer heel andere dingen doen. Zet bijvoorbeeld aan weers kanten van een tuinpad op gelijke afstand een aantal bollen of blok ken neer. Het pad krijgt daardoor een hele statige sfeer, net alsof je in zo'n barokke kasteeltuin loopt. Al zou je alleen bij het begin van het tuinpad bij het teiTas twee van die strakke, geknipte vormen neerzet ten, dan ontstaat al iets moois. Een variant daarop zijn natuurlijk de vormbomen naast de voordeur. Door aan iedere kant een zelfde vormboom of -heester te planten, wordt het een stijlvolle entree. En ook met buxusbollen in een mooie sierpot kun je heel decoratieve dingen doen. Vaak staan geknipte buxussen en coniferen op een stammetje. Ze vallen daardoor nog meer op. Het aanbod aan geknip te stamboompjes is de laatste jaren ongelooflijk gegroeid. Ze zijn populair, mede omdat ze het ook in een kuip of grote sierpot zo leuk doen. Heel bijzonder zijn de meerstammige coniferen met meerdere bollen tegelijk. Die bollen lijken wel pompons, die o.m. in Japan veel wor den toegepast. Op afbeeldingen van Japanse tuinen zijn ze dan ook vaak terug te vinden. Van het Verre Oosten zijn ze overgewaaid naar de Verenigde Staten van Amerika. Dat heeft een verklaring. Veel Japanners die naar Amerika zijn geë migreerd, zijn in dat land als hovenier aan de slag gegaan. Inmiddels zijn deze vaak metershoge pomponbomen ook in Europa te koop. Veelal komen ze dan uit Italië. Goedkoop zijn ze niet. Het effect is er echter heel bijzonder. De groene buxusbollen zorgen voor een speelse, sfeervolle tuin. (foto: R. V. d. Burg) Deze Japanse en deels ook Amerikaanse voorbeelden maken wel dui delijk hoeveel er met vormbomen is te doen in de tuin. Onder het motto 'klein maar fijn' is het met de Nederlandse geknipte buxussen, coniferen en andere groenblijvers ook heel goed mogelijk om de tuin een aparte sfeer te geven. Daarvoor is misschien een beetje meer fan tasie en durf nodig, maar het resultaat is er naar. En ook op het terras of balkon komen ze uitstekend tot hun recht. De Nierstichting geeft in 2002 4,5 miljoen euro uit aan weten schappelijk onderzoek naar de oorzaken, het voorkomen en de behandeling van nierziekten. Het belangrijkste en meest groot schalige onderzoek, NeCoSad, bekijkt de effecten en de gevolgen van de voor nierpatiënten levensreddende dialysebehandeling. Een belangrijke nieuwe activiteit is het actieprogramma om medische complicaties bij dialysepatiënten te voorkomen. Daarnaast besteedt de Nierstichting bijna 4 miljoen euro aan de directe ondersteuning van nierpatiënten en de Nierpatiëntenvereni ging LVD. Om niertransplantaties te bevorderen, zoals het project donatiefunctionarissen in de ziekenhuizen, is ruim 1 miljoen euro geserveerd en om de capaciteitsproblemen in de dialysezorg op te lossen en een half miljoen euro. Voor de voorlichting aan patiënten, behandelaars en publiek is ruim anderhalf miljoen euro aangemerkt. Nieuw actieprogramma Vaatbehoud Dat succesvolle medische behandelingen ook ongewenste gevolgen kunnen hebben is helaas een bekend fenomeen. Bij hemodialyse wordt het bloed buiten het lichaam door een dialyseapparaat, een kunstnier, gezuiverd. Om geregeld te kunnen dialyseren is een goe de, permanente toegang tot de bloedbaan nodig. Dit kan een katheter in een groot bloedvat zijn of een zogenoemde shunt. Dit is een ver binding tussen een ader en een slagader waarvoor de onderarm de meest geschikte plaats is. Bij de dialysebehandeling wordt deze shunt telkens weer aangeprikt zodat het bloed naar het dialyseapparaat kan stromen en weer terug. Helaas leidt de hemodialyse behandeling tot een fors aantal medische ingrepen en ziekenhuisopnames. Een voor zichtige schatting van het aantal medische ingrepen na complicaties is: 455 hersteloperaties per jaar door het falen van (20% van de) kunststofprotheses en (10% van de) shunts gemaakt van eigen bloed vaten; 840 radiologen interventies per jaar vaatvernauwingen, steno ses, op te heffen bij 80% van de kunststofshunts en 30% van de shunts gemaakt van eigen bloedvaten. Met ongeveer 4000 hemodialysepatiënten in Nederland is in een oog opslag duidelijk dat hemodialysepatiënten aan den lijve ondervinden dat de hun leven reddende behandeling een prijs heeft, naast de dia lysekater, het tijdbeslag van drie keer per week moeten dialyseren en de reistijd. Aanleiding voor de Nierstichting om samen met de Nier patiëntenvereniging LVD en de professionals in het veld op een rij tje te zetten wat de achterliggende oorzaken zijn van de complicaties, wat de gevolgen zijn en wat gedaan kan worden om complicaties te voorkomen of in ieder geval te verminderen. Het resultaat van de bovengenoemde inventarisatie: een nieuw Nier stichting actieprogramma Vaatbehoud. De hoofddoelstelling is het verbeteren van de kwaliteit van leven van nierpatiënten door een verbeterde shuntbehandeling. De daarvan afgeleide doelstellingen zijn het bevorderen van de conditie van de eigen vaten van patiënt die nog niet dialyseren; het terugdringen van het aantal complicaties ten gevolge van de shunt met 30%; het bevor deren van wetenschappelijk onderzoek met betrekking tot de shunt behandeling. IIff lil f,ó^i«¥rt^*^feftw^|k||j.;^ï^p.s DIRKSLAND Margrietlaan 3 In rustige woon omgeving, zee'' goedgelegen, grote geschakelde SEMIBUNGA- LOW met inpandi ge garage en prachtige, vrije en ge tuin nnaakt deze wu a Koopsom Doetinchemsestraat 32-34 '<»ï?OEP wv/w,mvg-groep.nl Oostdijk 2 Middelharnis Tel. 0187 - 4891 33

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 4