Historisch hoekje OPEN DAG Opera- en Oratoriumkoor opgericht in Middelharnis Visserijschool De schippers VAN OUDE TONGE Uitslagen rDamclub 'Denk i^^^ en Zet' Leider van de PLO, voorzitter van de Palestijnse Autoriteit Maandag 21 januari 2002 a ri Dubbelhartig Het volk de dupe Terreur De media Aanslagen Israël betutteld Omgeturnd? Israël hunkert naar vrede Deze keer bekijken we nog een keer schepen in liet begin van de negen tiende eeuw. Bij het onderzoek naar de lotgevallen van schipper Theodo ras Huijgens, beschreven in de vori ge aflevering van het Hoekje, ont dekte ik een lijstje met opgave van schepen die in 1812 Oude-Tonge als thuishaven hadden. In dat jaar moest de burgemeester op bevel van de Franse overheid lijstjes maken van de meest uiteenlopende zaken, daaronder ook van de aanwezige schepen. De lijst moest in het Frans opgesteld worden, vandaar het opschrift: Liste de tout les batimens qui appartiennent au Port d'Oude- tonge. De schepen We geven nu de vertaling weer: a. De poonschuit Nieuwe Tongs welvaren van Lodewijk van Kassei; naast de schipper een schippersknecht en een scheepsjongen, 28 ton; de eigenaar is marktschipper. b. de poonschuit De jonge Pieter van Flo- ris Broeder; een schippersknecht en scheepsjongen, 29 ton; marktschipper c. de damschuit De vrouwe Johanna van Jan van Dongen; een schippersknecht en een scheepsjongen, 23 ton; markt schipper d. de bezaanschuit De vrouwe Johanna van Comelis van Schijndel; een schip persknecht, 15 ton; marktschipper e. een hengst De jonge Maria van Willem Strijdhout; 5 ton; veerman f. een hengst De jonge Jacobus van Hendrik van de Haven; een schippers knecht, 5 ton; veerman g. een hengst De jonge Maartje van Leen- dert Salie; 5 ton; geen bijzondere func tie h. een poonschuit De vrouwe Neeltje van Johannes Spruit; 22 ton; geen bijzonde re functie Vanouds waren er in Oude-Tonge twee marktschippers, die met een offi ciële vcigunning een geregelde dienst op Rot terdam en Dordrecht onder hiel den. Zij moesten zich aan vaste tarieven en dagen houden. Voldeden zij niet aan de voor schriften, dan konden zij door de schout ontslagen worden (zoals bijvoorbeeld bij Theodorus Huijgens gebeurde). Voor het vervoer vEin elk product werden prijzen vastgesteld, zodat iedereen wist waar men aan toe was. Voor de marktschippers was goederenvervoer het belangrijkst; daar naast namen zij passagiers mee, die voor 16 stuivers mee konden varen naar de stad. De veerschippers hadden ook met gedifferentieerde tarieven te maken, afhankelijk van de afstand die overbrugd moest worden. In 1807 kostte een enkele reis naar Oost Duiveland (Bruinisse), Philipsland of De Heen 11 stuivers, naar Steenbergen, Prinseland of Sint Annaland 14 stuivers, naar Willemstad 1 gulden en 1 stuiver. De duurste bestemmingen waren Stampersgat, Oudenbosch en de Buitensluis; de reis naar deze plaatsen kostte een gulden en zes stuivers per per soon. In 1810 hebben Willem Strijdhout en Hendrik van de Haven nog geprobeerd om de inkomsten van de veren voor zich zelf te houden: zij bewogen het dorpsbe- stuur om ComeUs van Schijndel geen ver gunning als veerman te geven; hij was immers ook al marktschipper. Schippersfamilies Ook rond 1800 was het al gebruikelijk dat een schip vernoemd werd naar de vrouw van de schipper. Van ons hjstje geldt dat Jan van Dongen, ComeUs van Schijndel, Willem Strijdhout, Leen dert Saüe en Johannes Spruit hun echtgenote eerden in de naam van het schip. De schippers van Oude-Tonge vormden een gevarieerd gezel schap, waarbij katholieken en hervormden gelijkelijk verte genwoordigd waren. Veer man Willem Strijdhout kwam Etten in Brabant en was waarschijnlijk door zijn huwelijk met Maria Cecilia Smolders in Oude-Tonge beland. Maria was een dochter van de rentmeester van Grijsoord. Zij verhuisde van een groot huis aan de Voorstraat naar een bescheiden onderkomen aan de Kaai. Johannes Spruit en zijn vrouw Neeltje van der Mast waren beide geboren in Herkin gen, maar vonden, na een kort verblijf in Middelhamis, een geschikte thuishaven in Oude-Tonge. Over Floris Broeder wist de heer G. Oo-mens meer te vertellen: hij stamde uit een turfschippersfami lie van Nieuwer- kerk aan de IJs- sel, maar vestig de zich na zijn (tweede) huwelijk met een Flakkeese schone in Oude-Tonge. Naast de scheep vaart had Floris ook nog andere werk zaamheden: hij was logementhouder, mogelijk in een huis aan het eind van de Nieuwstraat. Op een gegeven ogenblik werd het schip overgedaan aan Huig Bezemer. Op zijn beurt verkocht Huig de zaak aan de man van zijn zus Pietemella, Petrus Oomens. Zo kunnen we Floris Broeder aanmerken als wegbereider voor de familie Oomens die nog steeds te Oude-Tonge schippers levert. De familie Van Schijndel was ook bekend vanwege het logement aan de Voorstraat: het stond op de plek waar later ook nog "café Esser" was. Adrianus van Schijndel en zijn vrouw Johanna Both verleenden rond 1795 vergaderruimte aan de sociëteit die Oude-Tonge toen rijk was, en waarin vooral katholieken zich roerden. Zoon Comelis werd schipper, maar of er nu een rechtstreeks verband is met de scMppers- familie Van Schijndel die genoemd wordt in het boek van D. Hoogzand over sche pen en ^phippers van Goeree en Overflak- kee is (nog) niet duidelijk. Twee zusters van schipper Comelis van Schijndel verbonden zich nog sterker aan de Oude-Tongse schippersgroep. Op dezelfde dag (10 juni 1814) trouwden zij met twee broers Van Dongen. Johanna van Schijndel, 23 jaar, gaf haar jawoord aan Comelis van Dongen, 22 jaar, zoon van schipper Jan van Dongen. Haar oude re zus Maiia, 32 jaar, sloot een verbintenis met Egidius van Dongen, de 21-jarige broer van ComeUs. Maria wordt herber gierster genoemd; de ouders Van Schijn- del-Both waren inmiddels overleden en zij had het logement overgenomen. Via Egi dius en Maria bleven de Van Dongens en Van Schijndels nog jarenlang actiefin de "horeca". Comelis en Johanna zorgden ervoor dat tot in de twintigste eeuw Van Dongens werkzaam waren in binnenvaart en transportwezen. Dat er nauwe contacten waren tussen de verschiUende schippersfamiUes moge dui delijk zijn. We zien hier nog een mooi voorbeeld van in het oude bevolkingsre gister van Oude-Tonge. In 1839 wonen in een huis op de Kaai negentien personen, waaronder Willem Strijdhout met zijn gezin, en Johanna van Dongen-van Schijn del met twee kinderen van een volgende generatie Van Dongen. Een paar huizen verder is de thuisbasis van zowel de fami lie Van de Haven als van de famiUe Spmit. Andere havens? Tevergeefs heb ik gezocht naar een verge lijkbare lijst voor Ooltgensplaat. Mogelijk zijn er van de andere plaatsen op het eiland nog wel overzichten van de sche pen in het begin van de negentiende eeuw. Als die er zijn, is het misschien mogelijk een overzicht te maken van de Flakkeese schippersfamiUes uit die tijd, als aanvul ling op het werk van de heer Hoogzand, wiens De blijde aankomst vooral het begin van de twintigste eeuw bestrijkt. Eva Lassing- van Gameren Op vri.idag 25 (vandaag) en zaterdas 26 januari (morgen) houdt het Scheepvaart en 'IVansport College, afdeling Visserij, haar jaarlijkse Open Dagen. Op zaterdag 26 januari van 10.00 tot 14.00 uur zullen er tal van activiteiten zijn: - demonstratie visnetten maken - vis fileren, panklaar snijden, bakken en. eten - varen en vissen met de OD 50. Een heuse vistocht! - bezichtiging vissersschip Dit wordt mogelijk gemaakt en gedaan door de plaatseUjke vissers en leerüngen van de school. Verder: - HoUand Nautic laat in een uitgebreide stand zien wat mogelijk is met visopspo- rings-, navigatie- en communicatieappa ratuur. - Maaskant Shipyards zal tonen hoe een vissersschip vandaag de dag wordt gemaakt met visie op de toekomst. Ook zijn er presentaties van: - Productschap Vis - Coöperatie Westvoom - Promac koeUng scherfijs machines schroeven, enz - Radio-Holland - Vertoning visserijfilms En natuurlijk is er aandacht voor de oplei ding om visser te worden. Door de aanwe zigheid van visserslui die dagelijks op zee zijn, is dit een uitstekende dag om je te laten informeren over de gehele visserijbedrijf stak: van opleiding tot uitoefening van het beroep. Je bent van harte welkom op zaterdag 26 januari van 10.00 tot 14.00 uur in de Visse rijschool aan de Deltahaven 4 in Stellendam. Een bezoek aan de school is op deze dag zeker de moeite waard! MIDDELHARNIS/ ^y. SOMMELSDUK Beker ronde 4 W. I. Peeman-J. Lodder1 - 1 D. A. Doomhein - J. v.d. KooijO - 2 Afdeling 3 J. Groenendijk - B. du Pree3 - O J. A. Nipius - M. PrinsO - 3 Denk en Zet - Gapinge L Mackloet - P. WillemseO - 3 J. A. Dekker - A. RiemensO - 3 C. Spee - A. den HoUanderO - 3 A. V. d. Veer - C. Boot1 - 1 J. van Hoorn-J. Kesselaar1 - 1 H. H. Verolme - P. van Keulen1 - 1 J. v.d. Ouden - L. WalravenO - 3 W. Vroegindeweij - L. v.d. Weele1 - 1 Eindstand4 - 16 Deze laatste wedstrijd voor de Zeeuwse competitie had voor beide verenigingen geen belang meer, de eerste prijs is gewon nen door Lammerenburg 2. Op de laatste plaats is geëindigd 's Gravenpolder 4. Maar de wedstrijd werd een zware nederlaag voor Denk en Zet; vooral de bovenste 3 borden moesten het ontgelden, maar ook aan de andere borden werd geen winst behaalt. De bovenstaande uitslagen spreken voor zich. Uitslagen 18 Januari 2002 's Gravenpolder 4 - Denk en Zet J. de Leeuw - I. Mackloet3 - O P. Versluis - J.A. DekkerO - 3 L. Boogert-C. Spee1 -1 J. Straaijer-A. v.d. VeerO - 3 M. Rentmeester - J. vanHoom1 - 1 J. Lindhout - H. H. Verolme3 - O E. Sinke - M. KlinkO - 3 M. Boogert - J. v.d. OudenO - 3 Eindstand8 - 14 Ondanks dat 's Gravenpolder na 5 gespeelde wedstrijden nog zonder punten is en Denk en Zet nog maar 1 overwinning behaalde en wel tegen 's Gravenpolder, beloofde het spannend te worden. De eerste winst was voor de thuisclub aan het eerste bord, maar A. v.d. Veer trok de stand al snel geUjk met een goede partij. Denk en Zet bouwde lang zaam een voorsprong op en ondanks de nederlaag van H.H. Verolme kwam de over winning niet meer in gevaar. Yasser Arafat Een door haat vergiftigde Palestijn schoot in een zaal in de Noord-Israëlische stad Hadera in het wilde weg om zich heen. En opnieuw waren er bij deze afgrijselijke terreurdaad zeven doden en meer dan dertig gewonden te betreuren. Onmiddellijk daarna verklaarde een aan Yasser Arafat gelieerde groep zich voor de aanslag aansprakelijk. Het was op een feestje waar vrienden en kennissen bijeen waren, omdat een Joods meisje van 12 jaar haar Bat Mitzwah vierde. Die plech tigheid is bij ons enigszins vergelijkbaar met het afleggen van belijdenis van het geloof. Bij een dergelijke ceremonie wordt iemand godsdienstig meerderjarig, de verplichting op zich nemend om zich aan de wetten te houden. Weer is gebleken dat er met Yasser Arafat geen vrede te sluiten is. Hij is volslagen onbetrouwbaar. Hij spreekt met twee mon den. Wat hij in zijn gebrekkig Engels tegen het westen zegt, maakt een gematigde indmk. Wat hij de Arabieren voorhoudt, klinkt totaal anders. Daar heeft hij het over een yihad, een heiUge oorlog. Op meerdere bijeenkomsten heeft hij betoogd, dat het Palestijnse volk niet zal msten voordat het Jemzalem, Tel Aviv en Haifa zal hebben bevrijd en dat hij daarvoor honderden marte laren heeft klaarstaan. Zij zullen doorgaan met de strijd en zijn bereid hun bloed en leven te geven. Dat is zijn boodschap. Arafat is maar een klein mannetje, 1.63 meter lang. Hij beeft van de Parkinson. Tweeën twintig lijfwachten lopen om hem heen. Hij is asceet, hij rookt niet en hij gebmikt geen alcohol (aldus Bild van juni 2001). Hij heeft de Jodenhaat met de paplepel inge goten gekregen. Eigenlijk heet hij Arafat al- Hoesseini. Hij groeide op bij zijn oom, Mohammed Said Amin al-Hoessini, die rond de Tweede Wereldoorlog Grootmoefti (geestelijk leider van de mohammedanen) van Jemzalem was en die sterke banden met Hitler onderhield. Zijn vermogen is - dankzij donaties aan de Palestijnse Autoriteit - opgelopen tot mil joenen doUars. Ook zijn vrienden nemen het er duchtig van. Maar zijn volk lijdt. Vele honderdduizenden zijn tot grote armoe ver vallen. De Palestijnse regering oefent zelfs terreur onder de eigen mensen. Er zijn ook al heel wat Palestijnen zonder vorm van proces geliquideerd omdat ze van collaboratie met de Joden werden beschuldigd of een afwij kende mening hadden. De haat, de angst en het verdriet nemen met de week toe. En Arafat trekt aan de touwtjes. Hij - de wolfin schaapskleren - dirigeert alles. Hij is verantwoordelijk voor de huidige golf van terreur. Door haat vergiftigde militante lei ders van zijn El-Fatah-beweging trekken erop uit om onder onschuldige en vreedzame Joodse burgers een bloedbad aan te richten. Sterven voor de zaak van Allah, is een heili ge plicht. De Hamas en Yihad werd niets in de weg gelegd om een netwerk van terreur op te bouwen. Ongestoord konden explosie ven worden geproduceerd. De diverse zelf moordaanslagen hadden tot gevolg dat aan de Palestijnen de toegang tot Israël werd belet. Dat leidde onder de arme bevolking tot een werkloosheid van meer dan 50%, enorme economische problemen en veel leed. De Arabieren krijgen de haat tegen Israël met de paplepel ingegeven. Dat begint al op de kleuterschool, met schoolboekjes die de terreur aanwakkeren, en die met o.a. Nederlands geld gefinancierd worden! De staat Israël moet worden vemietigd! Hij komt op de Palestijnse landkaarten al niet meer voor. Daar heet hij Palestina! De Joden moeten de Middellandse Zee in! Aan Israël wordt dat minimale stukje land niet gegund, ook al staat het tegenover een immens groot Arabisch gebied dat 614-maal zo groot is. Consequent gebmiken Arafat en zijn func tionarissen manipulatie, misleiding en bedrog om de publieke opinie tegen Israël op te zetten en politieke resultaten te behalen. De pers meent er telkens weer in woord en beeld op te moeten wijzen dat IsraëUsche soldaten op kinderen schieten, zonder duide lijk te maken dat achter die kinderen de sluipmoordenaars schuilgaan. Alleen de Zweedse koningin had de moed om te vra gen wat die kinderen tijdens zoveel geweld op straat moesten doen. Voor het merendeel brengen de media een eenzijdige pro-Palestijnse of ronduit Israël- vijandige berichtgeving. Er waren zelfs dag bladen die suggereerden dat de gmwelen van 11 september het gevolg waren van Sha- rons bezoek aan de tempelberg en aan het voortbestaan van nederzettingen in de Gaza- strook en op de westelijke Tordaanoe.ver. Het gaat er steeds meer op lijken dat de Joden aansprakelijk zijn voor alle onheil in de wereld, net als in de Middeleeuwen, toen ze ervan beschuldigd werden de,pest te hebben veroorzaakt die Europa teisterde. Het zijn heel vaak minderjarigen die als levende bom op pad gestuurd worden. Zij zijn door hun geestelijke leiders gehersen spoeld. Deze jonge mensen, die in armoedi ge overbevolkte vluchtelingenkampen wonen, krottenwijken die kunstmatig in tact gehouden zijn, zijn gemakkelijk te beïnvloe den. De eerste zelfmoordaanslag vond plaats op 19 oktober 1994 in Tel Aviv in bus 5, op een moment dat Rabin bezig was belangrijke concessies te doen in het vredesproces. Dat kostte aan 21 onschuldige mensen het leven, afgezien nog van de velen, die voorgoed ver minkt werden. Er zijn vele aanslagen DE. ISRAELI'S MOETEN WM JERUZALEM^ JAFFA HAIFA,SAFED.HEBROW- NABLOES, BETH LEHEM - LOP^NAZAREFH,RAMLA ••- PAN K0A1T ER VREDE FRIT2 BEHREND' gevolgd. De jihad wordt verheerlijkt en het martelaarschap geprezen. De martelaars gaan linea recta naar het paradijs. Daar staan jonge maagden hen op te wachten. De fami lie is niet bedroefd. Waarom ook eigenlijk? De daders zijn immers voor het vaderland gestorven. Hun portret komt nu voor op de posters die overal hangen; posters van de helden die hun leven hebben geofferd voor Allah. Het kan toch niet ontkend worden dat iemand die tot een dergelijke daad in staat is, door reUgieuze motieven gedreven wordt. Triest, zo'n voorspiegeUng. Let er eens op hoe een begrafenis plaatsvindt. Bij de Pale stijnen zie je een menigte die de slachtoffers boven de massa uitheft, uitzinnig van woede pistolen in de lucht leegschiet, Israëlische en Amerikaanse vlaggen verbrandt, poppen van Joodse regeringsleiders met benzine overgiet en wraak zweert, terwijl je rond een Israëlisch graf in stilte een bedroefde familie ziet staan. Arafat wil geen Israëlische staat naast een Palestijnse staat. Het enige wat hij wil is: eU- minatie van de Joodse staat. Is het niet op korte termijn, dan maar op lange termijn. Israël heeft te maken met een soort guerrilla oorlog. Amerika en zijn bondgenoten bestrijden de terreur. Terecht. Op de niets ontziende Amerikaanse luchtoffensieven tegen terroristische en infrastracturele doel einden volgt nauwelijks een protest. Israël mag dat niet. De intemationale gemeen schap veroordeelt dat scherp, ook al richt het zich met een chimrgische precisie op doelen van de PLO. en probeert het uitsluitend ter roristische militante leiders te Uquideren. Het is niet te voorkomen dat daarbij wel eens wat mis gaat. Waar gehakt wordt, vallen spaanders, hoe zeer dat ook te betreuren is. Door de eeuwen heen werden de Joden gedwongen zich te laten vemederen en afslachten. De Israëlische regering zou toch geen knip voor de neus waard zijn als ze zich - ondanks een soms ongekende intemationa le dmk - niet zou weren. Wie dat vindt moet Yad Va' shem - het kerkhof van de 6 miljoen vermoorde Joden - maar eens binnenstap pen. Dan kan hij de verschrikkingen van de jaren 1933-1945, de Joden aangedaan, eens op zich laten inwerken. De temgkeer van de Joden naar het thuisland wordt betiteld als 'zionistische infiltratie'. In Oslo (1993) leek het erop dat Arafat was omgeturnd van terrorist tot politicus. Nog maar enkele jaren daarvoor stond hij bekend als de meest berachte terroristenleider, ver antwoordelijk voor een schrikbewind in Libanon (1975-1985) en organisator van vliegtuigkapingen. In 1991 liet hij zijn ware gezicht nog eens zien toen hij in de Golfoor log de kant van Saddam Hoessein koos en samen met zijn onderdanen op het dak stond te springen toen de scuds overkwamen, rich ting Tel Aviv. En kort daarop ontving hij de Nobelprijs voor de vrede! De beroemde Noor Kore Christiansen weigerde de aanbe veling, om 'deze terrorist' de prijs te verle nen, te ondertekenen. Hij bedankte als Ud van het comité. Ondertussen weet iedereen nu zo langzamerhand wel dat hij geen vrede wil. Zelfs toen Barak (eind 2000) bereid bleek om grote delen van Jemzalem en meer dan 90% van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook te ontmimen, zodat de Pale stijnen een eigen staat konden stichten, zei Arafat: 'Nee!' Barak moest ervoor het veld mimen. Arafat kan reizen waarheen hij wil, desnoods in legemniform met een pistool op de heup. Hij wordt - letterlijk - met open armen ontvangen. Alleen (nog) niet door Bush, die hem door schijnt te hebben. Israël heeft zijn hand in vrede uitgestrekt van af de dag dat het een staat werd (1948). Zijn buren hoefden die hand alleen maar te grij pen. Maar ze kozen voor oorlog. Na 1948 heeft Israël zijn bestaan in een voortdurende strijd met de omringende Arabische staten moeten bevechten. Tegenover 21 Arabische landen met een totalitair regime staat Israël als enige democratische staat. En al sloten Egypte en Jordanië in theorie vrede, in de Egyptische gezaghebbende regeringskrant Al-Ahram van 23 juni 2001 werd Israël nog 'de pest van onze tijd' en 'een terroristenstaat' genoemd. Het intens verdrietige daarbij is dan ook nog dat Izak (Israël) en Ismaël (de Ara bieren) famiUe, halfbroers van elkaar zijn! vH Sinds kort is er in Middelharnis een nieuw koor opgericht, met als naam 'Opera- en Oratoriumkoor Zuid-West Nederland', Inmiddels heeft het koor reeds 44 enthousiast leden, grotendeels afkomstig van Goeree Overflakkee, maar ook uit West-Brabant, Schouwen-Duiveland, Voorne-Putten en Schiedam. De repetities vinden plaats op woensdagavond in het verenigingsgebouw naast de R.K. Kerk aan de Langeweg 48a te Middelharnis. Het repertoire van het nieuwe koor is uit sluitend klassiek, met de nadruk op grotere werken uit het opera- en oratorium repertoire. Het koor is van start gegaan met het instuderen van de Liebeslieder und Neue Liebeslieder van Brahms. Dit werk van Brahms is samengesteld uit 18 Liebeslieder en 15 Neue Liebeslieder en zal in de toekomst vier handig worden uitgevoerd op de piano. Naast deze Liebeslieder wordt van de componist Louis Vierne de Messe Solenelle ingestudeerd. Dirigent van het koor is Bas van Houte uit Schiedam. Bas van Houte studeerde aan het Rotterdams Conservatorium de hoofdvakken orgel en koordirectie. Tij dens deze studie volgde hij een interpre tatiecursus voor oude Italiaanse orgelmu ziek, volgde in 1989 de Kurt Thomas diri gentencursus en werd winnaar van het orgelconcours te Gorinchem. Na de stu die aan het Rotterdams Conservatorium (diploma 1993) ging hij AMV/Schoolmu- ziek studeren aan de Schumann akademie (diplomering 1997 en 1999). In het cur susjaar 1998/1999 volgde hij verschillen de cursussen voor Culturele Kunstziimige Vorming, Cultuurgeschiedenis en CVK3- muziek. Bas van Houte is werkzaam in het voortgezet onderwijs als docent muziek, Culturele Kunstzinnige Vorming en Cultuurgeschiedenis. Ook is hij als artistiek leider en dirigent verbonden aan verschillende projectkoren, waaronder de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Passion van J.S. Bach in de Grote- of St. Janskerk te Schiedam. Naast de uitvoe ring van oratoria, met begeleiding van gerenommeerde symfonie-orkesten, diri geert Bas van Houte ook grote operacon certen. Als dirigent-organist is Bas van Houte verbonden aan de Basiliek van de Heilige Liduina en O.L.V. Rozenkrans te Schiedam. ledere zondagmorgen wordt hier tijdens de hoogmis een meerstemmi ge mis en/of gregoriaans gezongen en in december zal onder zijn leiding in deze kerk het Weinachtsoratorium van Bach uitgevoerd worden door een projectkoor met begeleiding van het Randstedelijk Begeleidings Orkest. Het nieuwe Opera- en Oratoriumkoor prijst zich gelukkig dat het er in geslaagd is deze dirigent aan te trekken, onder wiens inspirerende leiding een prachtige toekomst voor het koor in het verschiet ligt. Voor de goede stemverhouding zou het koor graag in contact komen met tenoren, maar ook bij de andere stem soorten zijn nog enkele plaatsen open. Degenen die de klassiek muziek een warm hart toedragen en zich aangespro ken voelen om in een koor te zingen dat ambitie heeft - waar de repetities ont spannen zijn maar toch een serieus karak ter hebben - kunnen contact opnemen met de voorzitter Ina ïCrijger, tel. 0187- 485024, of de secretaris, Gerrit Sligman tel. 0187-487829.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 9