Overdenking WD Goeree-Overflakkee stelt voor vier gemeenteraden kandidatenlijsten vast -JTjSjkvenster uit de Heilige Schrift eiAitirai-tiiEUiiffi Ontwerpwedstrijd Woongoed Flakkee Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt HET STimmot vsnmacmta mmmm Corrie Koert-van Eijk in Flakkeecialiteiten Een lieflijke nodiging We heèbai tai bodgtUexd T'SSEa 5 CONirCIUNiNOtl TE VtttPEN! Kandidatenlijst Middelharnis: Kandidatenlijst Dirksland: Kandidatenlijst Oostflakkee: Kandidatenlijst Goedereede: VRUDAG 25 JANUARI 2002 Blik op kerk ^~^i en samenleving Lj - Het huwelijk - Het interview - Te vèr Momenteel is alles 'het' huwelijk, wat de klok slaat. Welk huwelijk hoeft nauweUjks te worden gezegd. Heel ons land is in de ban van de gebeurtenis op de tweede dag van de tweede maand. De politie zal op maximale sterkte werken en de media hebben er nu hun handen al vol aan. Van alle kanten is ons ver zekerd dat er niet zoveel mis kan gaan, maar je moet de dag niet prijzen eer het avond is. Ook bij het huwelijk van onze Koningin in 1966 waren er relletjes op de Dam. Het interview met Willem-Alexander en Maxima heeft - zoals te voorzien was - de nodige reacties opgeleverd. De kijkdichtheid was bijzonder groot en het gesprek ademde een goede sfeer. Het was enigszins vertede rend te horen 'hoe ze aan elkaar gekomen waren', en ook te zien wat ze voor elkaar be tekenden. Voor mijn gevoel was er toch een dissonant, en wel, toen het verleden van vader Zorre- quièta weer aan de orde werd gesteld. Ik zat me af te vragen of dat nu zo nodig moest. Toen de verloving bekend gemaakt werd was dat min of meer een afgedane zaak: Maxima had afstand genomen van het verleden, en haar vader en moeder zouden niet aanwezig zijn op de bruiloft. Dat was het resultaat van het overleg op regeringsniveau. Daar had men het bij moeten laten. Es vond het een beetje gênant dat deze kwestie in het inter view opnieuw werd opgerakeld. Kennelijk moet je daar journalist voor zijn, om toch weer zuUce pijnlijke vragen te stellen. Van de menselijke kant bekeken is het te begrijpen dat onze kroonprins en zijn aan staande bruid reageerden zoals ze hebben gedaan. Zij nam het voor haar vader op, en hij koos in bedekte termen partij voor haar. Maar zij zaten daar niet alleen als twee ver liefde mensen, zij zijn ook, hoe men het ook wendt of keert, de toekomstige koning en ko ningin van Nederland. En dan het officiële onderzoek van Professor Baud afdoen als 'een mening waar andere meningen tegen over kunnen worden gesteld' - dat gaat staatsrechtelijk gezien te vèr. Want daarmee werd feitehjk het officiële rapport van de regering onderuit gehaald. Mag het staats hoofd - en in dit geval de troonopvolger - geen eigen mening hebben? Jawel, maar die mening valt onder verantwoordelijkheid van de regering. Het is dan ook niet helemaal be grijpelijk dat premier Kok de bewuste passa ge in het interview niet heeft geschrapt. Ik vind het een beetje te betreuren dat de wandaden van het bewind van Vidéla op deze manier werden gerelativeerd. Want het zal de - overigens kleine groep - republikei nen opnieuw een stok in de hand geven om de monarchie te slaan. En die prijs is echt te Waarnemer Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u stu ren aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. Er komt een muffe lucht uit mijn wasauto- maat. Komt dat door te veelvuldig draaien of door het gebruikte wasmiddel? Antwoord: Dat soort klachten wordt vaak veroorzaakt doordat er vuil water in de afvoerslang blijft staan als men de was klaar heeft. Die slang moet u na elke wasbeurt gehéél leeg laten lopen. De trommel moet u dan even uitdrogen met een schone doek. Het deurtje van de machine dient altijd op een kier te worden gezet tot de volgende wasbeurt, zodat er steeds verse lucht kan toetreden. En zeker eens in de maand moet het zeef je worden schoongemaakt, dat alle vezels tegenhoudt, anders raakt de afvoer verstopt. Een tijd geleden werden er in Nederland verschillende gevallen van nekkramp gecon stateerd, waarbij sommige patiënten zijn overleden. Hoe kan men deze ziekte herken- Antwoord: Nekkramp (meningitis) is een infectieziekte, die wordt veroorzaakt door een virus of een bacterie. De besmetting met het virus vindt plaats via bestem voedsel, vieze handen of ontlasting. Deze vorm van nekkramp is meestal na tien dagen weer over. De besmetting met een bacterie gebeurt via 'druppelinfectie' (hoesten/nie zen) en is veel ernstiger. De meningitis begint vaak als een gewone verkoudheid of griepje. Wanneer twee of meer van de vol gende verschijnselen zich voordoen is het verstandig de huisarts te raadplegen: tempe- ratuurverhoging (38,5 tot 39,5 graden) met koude rillingen, misselijkheid en/of braken, nekstijfheid en onderhuidse bloedingen. Aangezien nekkramp vaak aan het eind van de winter optreedt, wordt aangeraden vooral de weerstand van de kinderen 's winters door gezonde voeding en vitaminen op peil te houden. Ill tïiT :k. Mijn coniferenhaag wil ik sterk insnoeien. Kan ik dit doen tot op het hout van de stam afmeet ik de stompjes laten zitten? Wanneer kan ik het beste snoeien? Antwoord: U schrijft er helaas niet bij wat voor soort coniferen u heeft. Coniferen is de verzamelnaam voor alle naaldbomen, zoals den, spar, taxus, enz. Wij gaan er van uit dat u een taxus- of thuja-haag heeft. Voor alle coniferen geldt eigenlijk: Hever helemaal niet snoeien en als het tóch moet, dan bij voorkeur alleen dunne takjes. U wilt sterk insnoeien, welnu de taxus kunt u wel sterk terugsnoeien, de thuja echter niet. Een taxus kun je zelfs nog inkorten tot 50 cm hoogte, dan zal hij weer gaan uitlopen. Het zal ech ter wel een tijd duren eer hij weer een lengte van zo'n 1,80 m heeft bereikt. De beste tijd om te snoeien is het voorjaar, dus in februari en maart, omdat de groei dan nog niet begonnen is. Bij onderzoek van heel oude familiepapieren vond ik ook de beschrijving van het familie wapen, maar de kleuren worden aangeduid met keel, azuur, sinopel, sabel en goud. Hoe vertaal ik dat? Antwoord: Dat zijn de heraldieke kleuren. Keel is rood, azuur is blauw, sinopel is groen, sabel is zwart. Goud kunnen we aan- Zaterdagmorgen om 9 uur kunt u in het prograimna 'Flakkeecialiteiten' op Radio Flakkee het levensverhaal horen van Cor rie Koert- van Eijk. Corrie werd 61 jaar geleden in 's-Gravenzande geboren maar woont nu in Oude Tonge. Het verlenen van hulp aan anderen is voor haar heel belang rijk. Dat blijkt wel uit haar beroep: kraam verzorgster. Ook was zij actief in het vluchtelingenwerk en verzorgde zij lange tijd met veel liefde een Somalische fami lie. Als zij vrij is kun je haar vaak op de fiets vinden. De presentatie van het pro gramma is weer in handen van Jan Lodder. Dinsdagavond om 18.00 uur wordt het programma herhaald. In het kader van de fusie per 1 januari 2002 tussen Woningbouwvereniging 'Middelharnis' en Woningbouwver eniging 'Samenwerking' uit Oude Tonge heeft de raad van bestuur van Woongoed Flakkee besloten om een ontwerpwedstrijd te organiseren voor de bovenbouw van de basisscholen. Woongoed Flakkee heeft huurwoningen in vijf woonkernen op Goeree-Overflakkee. In deze vijf woonkernen zijn in totaal vijftien basisscholen aanwezig. De ontwerpwed strijd bestaat uit het maken van een droom- huis of een luchtkasteel aan de hand van een reeds verstrekt lespakket over architectuur voor kinderen. Dit pakket omvat onder meer een videoband en een docentenhandleiding. Het doel van dit pakket is om de kinderen beter naar de bebouwde omgeving en het werk van architecten te laten kijken. Alle deelnemende basisscholen kunnen voor 1 juni 2002 één maquette indienen op een grondplaat van 60 bij 84 centimeter. Bij het bouwen dienen de deelnemers zoveel moge lijk gebruik te maken van duurzame mate- rialeii. Prijzen De ingediende ontwerpen zullen door een deskundige jury onder leiding van architect G. Bom worden beoordeeld. De raad van bestuur van Woongoed Flakkee heeft beslo ten om aan deze ontwerpwedstrijd drie geld prijzen te verbinden: Ie prijs 500; 2e prijs 250; 3e prijs 100. De prijsuitreiking zal op een nader te bepalen tijdstip plaats vin den. De winnende scholen kunnen het prij zengeld naar eigen keuze besteden. brengen in bladgoud of de kleur goudgeel, zilver staat voor echt zilver of wit. Bedenk bij het inkleuren wel, dat heraldisch links voor uw ogen rechts is, en wat de beschrij ving rechts noemt voor u links terechtkomt, omdat de drager van een wapen het schild voor zichzelf uit stak. De laatste tijd speelt de ischiaszenuw nogal op. Wat zou hier tegen de toen zijn? Mijn dokter doet hier niet zo veel aan en fysiothe rapie helpt niet. Antwoord: Ischias is een pijnhjke aandoe ning van de Nervus Ischiadicus, de heupze nuw. Dit is de grootste spierzenuw die afkomstig is uit een aantal wortels ter hoog te van de onderste lendenwervels. Deze zenuw voorziet vrijwel aUe spieren van het been van prikkels, daarom straalt de pijn vaak uit tot aan de voet. De oorzaak van deze zenuwpijn Ugt in de oorsprongsplaats, dus onder in de rug, ten gevolge van allerlei aan doeningen. Bekend is een vernauwing van de tussenwervelschijf of sUjtage van deze plaatsen door ouderdom (artrose). Ook een spatader of een tumor kan de oorzaak zijn. Wij nemen aan dat de huisarts geen ernstige oorzaak heeft gevonden, dan veronderstellen wij dat artrose de oorzaak moet zijn. In dat geval wil extra warmte, bijvoorbeeld via een elektrisch matje, nogal eens verlichting geven. Misschien is een bezoek aan een manueel therapeut te overwegen. Dit is een arts die de oorsprongsplaats behandelt. "Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven. (Mattheüs 11:28) De nodigende Heiland belooft aan de ver moeiden en beladenen rust. Rust... een veel begeerde zaak. Hoeveel mensen snakken ernaar. Het leven is onrus tig en gejaagd. Het tempo van deze tijd is moeilijk bij te houden. Veel mensen knappen af door een hartinfarct of vullen de wachtkamers van de psychiaters. Meer dan de helft van de WAO- ers kampt met stress. De mens zoekt rust. Rust voor het hart... maar wie vindt ze? De ware rust is niet hier. Ze wordt alleen gevonden in God door Christus. Augustinus zei het al: "Gij hebt ons tot U geschapen en onrustig blijft ons hart in ons, totdat het rust vindt in U, o. God". Wanneer ik mijn zonde moe ben en mijn berouw, is er Eén Die rust geeft. De enige ware rust. Zelf red ik het niet. Ontdekt aan mijn zonden, is mij dat duidelijk geworden. De Wet ver doemt mij. Ook mijn beste werken zijn bezoedeld door de zonde. God kan er geen behagen in hebben. Je kunt er zo moe van worden. Als je strijdt tegen een bepaalde zonde en je verliest het, telkens weer. Als je in de heiligmaking geen stap vooruit komt; als het afsterven van de oude mens zulk een moeizaam proces is. Genade is het, alles uit handen te geven in de handen van de Heiland. Hij heeft door zijn heilswerk al de eisen van een rechtvaardig God voldaan. Door het geloof mag ik, tegen al het zichtbare in, weten, dat op grond van Zijn verdiensten, alles weer goed is tussen God en mijn ziel. De zondelast valt af. Er komt liefde en vrede in het hart. Een vre de, met het verstand lüet te vatten. Zo vindt de moede en belaste bij Jezus rust. Ik zal u rust geven! Ik zal.dat is vast en zeker! Voor twijfel is geen plaats. Hebt u rust nodig? Rust voor uw moegestre den hart? Hij geeft rust! De rust van de vergeving der zonde. De rust van het schuilen achter het bloed van het Lam. Rust... want stil wordt het hart. De dreiging van de vloek van de Wet is verdwe nen; de aanklachten van het geweten zwij gen. Dat is de zegenrijke vrucht van de vrede met God, door Jezus voor al de zijnen verworven. Rust onder het kruis. Rust ook als de dood komt. Hebt u kennis aan die rust? Jezus alleen geeft de ware rust. Hier in begin sel. Straks voor eeuwig en volkomen. "Er blijft een rust over voor het volk van God." Nog roept de Heiland u tot zijn rust. Komt herwaarts tot MijIk zal u rust geven. Komt dan tot Christus. Hij nodigt u hartelijk en vriendelijk. Hij wil uw behoud. Valt hem te voet.en geef u met al uw onrust over aan de enige Rustbrenger. Benaarstig u dan, om in die rust in te gaan. Buiten Christus wacht eeuwige onrust. Maar in en door Hem mag het zijn: 'k Leg mij nu maar rustig daarop neer Heere, op Uw genade bouw ik Op Uw liefde sterk en teer Met mijn ganse hart vertrouw ik... 'k Leg mij nu maar rustig neer Amen, ja... kom haastig Heer' B. H.H. Binnen de WD Goeree-Overflakkee is per 31 januari 2000 een fusieproces voltooid, waarbij de oorspronkelijke afdelingen Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oostflakkee zijn opgegaan in de nieuwe afdeling Goe ree-Overflakkee. Deze fusie heeft plaatsgevonden om een betere afstem ming mogelijk te maken in eilandelij- ke politieke aangelegenheden. Zaken zoals Veiligheidsbeheer, Ruimtelijke Inrichting, Recreatie, Werkgelegenheid, Natuurbeheer vergen immers steeds meer afstemming op eilandelijk niveau. Binnen de kaders van de nieuwe organisatie zuUen de raadsfracties de eilandelijke politieke zaken gemeenschappelijk gaan bespreken. Natuur lijk blijven ook een groot aantal plaatseUjke zaken voor de politieke vertegenwoordigers te bespreken. EUc van de vier gemeenten op het eiland heeft immers een eigen karakter die om een plaatsehjke benadering vragen. Die plaatselijke zaken zullen in een 1 O-pun tenplan aan u worden aangeboden. Op de foto staat naast een aantal bekende gezichten ook een aantal nieuwe raadskandi- daten. De VVD is blij een aantal enthousias te mensen te kunnen toevoegen aan de erva ren raadsleden. Voor elk van de gemeenten is een lijst samengesteld waarbij ervaring en nieuw elan gecombineerd zijn. De lijsten zien er als volgt uit. 1 Leen Vroegindeweij 2 Dingeman van Es 3 Rein Osinga 4 Jan Westhoeve 5 Inge van der Heijden 6 Henk van den Berg 7 Cees Grootenboer 8 Hans Kastelein 9 Ria Zoomers-Zaaijer 10 Leo Tamboer jr. 11 GiesBarkel 12 Myra Lugthart-van Dijk 13 Ko Jacobs 14 Wim den Eerzamen 15 Petra Jacobs-de Ruyter 16 Matty van Es-van Maldegem 17 MarijeVerweij 18 Bram Roos 19 Paul van Lint 20 Freek Oranje 21 Corrie Nipius-Roos 22 Dank Peeman 23 Aimeke Luiten-Karels 24 PietNipius 25 Liezeke Soldaat-Rooij 26 Ina van Loon-Dirkx 27 Arie Springvloed-Dubbeld 28 Tom Vroegindeweij 1 Anton Driesprong 2 Netty Tuinstra-Zagt 3 JanButh 4 Marianne Wamaer-van Es 5 Piet de Man 6 Olga Lohr-Reuderink 7 Edward van Gilst 8 Willy van der Worp 9 Toon Fokkema 10 Jan Leen Mijnders 11 Johan van Nieuwenhuyzen 1 Piet van de Ree 2 Anton Wesdorp 3 Eric van Noordt Wieringa 4 Jaap van Nieuwenhuijzen 5 Claus Tekenbroek 6 Wouter de Graaf 7 Els van Hassent-Radewalt 8 Marjo van Maurik-de Graaff 9 Poulus van Schouwen 10 SjaakBax 1 Henk van de Meer 2 Ellen Mastenbroek-van de Sluis 3 Addy Reijerkerk-Andriessen 4 Jenny Vogelzang 5 Hans van Esveld 6 Johan Dijkstra 7 Marleen Lohman 8 Jan-Kees Prins 9 Maja Breen-Meijer 10 Ludovic den Hollander •9- Net als hij besluit weer naar boven te gaan, steekt vader de sleutel in het slot. "Zo Hendrik, al beneden?" groet hij vrolijk, "wat kijk je sip joh, wil het huiswerk niet vlotten? Je hebt alle tijd nog. Meneer Roodbeen belde op of het goed was dat het huisbezoek verzet werd naar de volgende week." "Gelukkig, ik schoot maar niet op vader", weet Henk er met normale stem uit te brengen. Er is hem een pak van het hart gevallen. Nou is er toch nog een kans dat het met z'n werk in orde komt. Hij gaat maar niet meer naar boven, het is de moeite niet voor het eten. In de kamer zit Ineke met haar pop te spelen. Henk moet haar even pakken, hij tilt haar hoog boven z'n hoofd. "Henk toch", komt moeder bezorgd, "laat haar niet vallen. We gaan eten hoor", laat ze er direkt op volgen. Met een zwaai zet Henk z'n zusje in de kinderstoel. Na het eten kijkt hij even de krant in. Moeder brengt Ine ke naar bed en vader doet een dutje in z'n stoel. Als hij na de koffie naar boven gaat is het net alsof alles wat er gebeurd is een boze droom is geweest. Vader en moeder hebben niets gemerkt onder het eten. En toen hij vanmiddag thuiskwam bofte hij dat er bezoek was. Drie dames van de vrouwenvereniging. Het viel niet op dat hij na de begroeting direkt naar boven ging. Welke jongen büjft er nou bij zulke visite zitten. Nee, als hij er zelf niet over begint zal niemand er ooit iets van te weten komen. Arie, Kees, Meyndert en Peter zullen er hun mond wel over houden thuis, anders komt het uit dat zij ook op de kermis geweest zijn. Wat een geluk dat het huisbezoek niet doorgaat. Roodbeen en Van den Bongerd zouden zeker over de kermis zijn begonnen, da's te verwachten van ouderlingen, die moeten voor zoiets waarschuwen. Volgende week is alles voorbij, dan zal de kermis wel niet meer op de proppen komen. En dat wijf ziet hij nooit meer terug, daar kan hij zeker van zijn. Vol moed begint Henk weer aan z'n woordjes. Even, als een vage schim, komt het gelaat van de man met de donkere, dwingende ogen dwars door de woordjes heen. Maar even snel als die schim kwam, verdwijnt hij weer. To read, read, read; to become, became, become; to prophesy, prophesied, prophesied; to... "En Corrie, vertel het eens." Meneer Van Bergen legt z'n pen neer en kijkt haar vriendelijk aan, "wat heb je op je hart meid?" "Ik kom u namens de klas vragen of we de volgende week met de godsdienstles of met maatschappijleer over het onderwerp helderziendheid en waarzeggen mogen discussiëren." Meneer Van Bergen pakt z'n agenda, bladert er even in en knikt. "Prima, alleen julHe moeten wel voor voldoende gespreksstof zorgen. De heb thuis ook nog wel wat lig gen over dat onderwerp. Eh.zeg maar tegen de klas dat het huiswerk een week opschuift." "Ja meneer, fijn, dank u wel." "Jij weet er al genoeg van hè Henk?" probeert Arie als Corrie met de mededeling komt dat het in orde is. "O ja en het huiswerk schuift gewoon op." "Da's nog eens een verheugende mededeling, jij mag nog eens een boodschap doen", zegt Peter dwaas-def- "Ik bedank voor z'n discussie". Ongedacht heftig gooit Henk de woorden eruit. "Doe niet zo flauw." Hilda van Aalst kijkt hem aan als of ze iets heel nieuws aan hem ziet. "Jij bent anders nooit zo.verduidelijkt ze. Henk haalt de schouder sop. "Hij heeft geen belangstelling voor dat onderwerp, hij weet er alles al vanaf', smaalt Kees Rietveld. Arie en hij hebben vanmorgen geprobeerd Henk uit te horen over z'n belevenissen bij madame Weleda. Henk had er zich schouderophalend vanaf willen maken, maar dat namen ze niet. "Je zag eruit alsof je een spook had gezien. Kom op met je verhaal", had Arie aangedrongen. "Toen ik je gister opbelde zei je: Dat vertel ik morgen wel. Nou waar büjf je nou", had Kees gezegd. Maar ze hadden niets uit hem gekregen, alleen maar: "Dat wijf is gek." Nou nemen ze wraak. "Hij heeft gespreksstof voor wel tien lessen hè Henk?" treitert Arie. "Hou je snuit erover", komt deze woedend. "Wat hebben juUie toch", wil Corrie weten, "Och meid, niks. Dat gemier over die kermis", nijdigt Henk. "Kermis, kermis? Wie heeft het nou over de kennis", zegt Jan Harinck verwonderd, "we houden een discus sie over waarzeggen, niet over de kermis." Henk heeft een kleur gekregen. Zou hij zich bijna ver raden hebben. Die misseUjke Arie ook, die doordram mer. En Kees is z'n schaduw, bah. Meyndert en Peter wisselen een blik van verstandhou ding. Zij waren ook hevig nieuwsgierig naar Henks belevenissen. Ze zouden dolgraag willen horen wat madame Weleda gezegd heeft. Maar als ze aan Henks ontredderde gezicht denken, durven ze nergens over te beginnen. "Het is nou pas vrijdag, het duurt nog lang eer het woensdag is", zegt Meyndert lakoniek, "laten we ero ver ophouden als je blieft." Corrie kijkt nog wat bevreemd naar Henk. "Wat die nou heeft", denkt ze. "Afijn hij zal wel bijtrekken." HOOFDSTUK 3 Het was goed vanmorgen Henk". Met die woor den begroet vader zijn zoon, als deze de deur voor zijn ouders opendoet. Henk heeft op Ine ke gepast, 't Was zijn beurt. Onder het koffiedrinken begint vader over de preek. "De dominee heeft vanmorgen over de kermis gepreekt, Henk". Vader blaast nadenkend een grote rookwolk uit. Zo doende ziet hij niet dat een felrood over Henks wangen trekt. Moeder buigt zich net over Ineke heen, die op de grond, vlakbij de tafel met haar pop zit te spelen. "Eh, over de kermis?" weet Henk er met een gewone stem uit te brengen. "Ja, hij heeft over Bileam gepreekt." "Bileam? Maar die heeft toch niks met de kermis te maken vader?" "Bileam was een waarzegger jongen. Je kent de ge schiedenis. De koning van de Moabieten liet hem halen. Deze koning, Balak, was bang voor het volk van Israël. Ook de koningen van de Midianieten zaten in grote angst. Wie had er niet horen vertellen over dat wonderlijke volk en die wonderdoende God? Nu woonde er in Mesopotamië een man, die door Petrus een profeet wordt genoemd. Maar Petrus bedoelt niet te zeggen dat hij een profeet des Heeren is. Nee, Bi leam is een wonderlijk man. Hij heeft zijn ziel aan de duivel verkocht en spreekt ondanks dat vreselijke, toch de woorden Gods. Bileam is een man, in wiens leven twee wegen zijn, hij hinkt op twee gedachten. Hij zegent het volk tot driemaal toe. Zijn mond spreekt heerlijke dingen, zijn woorden zijn vol van profetie over de komende Messias. {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5