PUBLIEKE BIECHT PREDIKBEURTEN Natuurschool in Stellendam viert 12,'/2-jarig jubileum! Abonneert U op Eilanden-Nieuws KNRM komt visser te hulp v^ V ♦1 I' Website Open Jeugd werk in Goedereede EIIAIIDEtl-IIIEUWS Maximaal Workshop Restauratie- en activiteitencommissie Oranjeconceii met Karel Bogerd en Anke Anderson Ophalen oud papier in Herliingen De Profundis. Psalm 130 in de Nederlandse taal Gezocht: Zeesterrentrainers op 100.000 Zeesterren op te leiden In een open democratie Vrijpostigheid in liet vragen Openhartige antwoorden De rol van de vader van Maxima W.H. Velema Zondag 27 januari 2002 Alledaags Op D.V. woensdag 13 februari wordt de eerste workshop van het jaar 2002 gehouden. Al is het nu nog een beetje winter, toch denken we al aan het voorjaar. Het is de bedoeling dat we een taart maken voor in huis. De materialen die we hiervoor gebruiken zijn: kussentjes mos, boomschors, besjes en roosjes. In de Koorkerk te Middelburg wordt op zaterdag 2 februari a.s. het tradi tionele (Oranje) Koorkerk concert gegeven door Karel Bogerd (bariton). Anke Anderson (harp) en Johan den Hoedt (orgel/vleugel). De Stichting Natuurschool is een bij- j is zondere, non-profit organisatie die vanaf 1989 heeft bewezen dat het mogelijk is om zonder enige (over- heids)subsidie, maar door hard wer ken en creatief/innovatief bezig te zijn, succesvol te worden op het gebied van natuureducatie in Neder land. De belangrijkste functie-eisen bestaan uit: Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes..! Wij leven in een open democratie. Dat wil zeggen dat alle zaken die in het volk spelen, in de publieke discussie betrokken worden. Dat hebben mevrouw Maxima en Prins Wil lem Alexander ondervonden. Ik herinner mij nog de verloving van Prinses Juliana met Prins Bemhard. De kranten gaarden toen ook het nieuws over het jonge paar en brachten dat naar de bevolking. Ik kan me niet voorstellen dat onder al die nieuwsberichten ook maar iets was dat gelij kenis vertoonde met het televisie-interview van vrijdag jongstleden vrijdag, 18 januari. Zeker, de televisie was er nog niet. Daarmee vervallen bepaalde mogelijkheden om het volk te informeren. De open democratie is mede tot stand gekomen door de televisie en de verfijning van bericht geving via allerlei communicatiemiddelen. Ik heb enkele dagen nagedacht over het oordeel dat ik over dit televisie-interview zou geven. Het gesprek maakte indruk op me en hield me bezig. Ds vroeg me af of dat nu een positieve indruk was dan wel een negatieve. Ik kon op deze vraag niet spontaan een antwoord geven. Enerzijds was er een grote mate van open hartigheid en beantwoording van de vragen door het prinselijk paar. Anderzijds was er - om het zacht te zeggen - een grote mate van vrijpostigheid bij de vragenstellers. Zij vul den elkaar aan en deden in vrijpostigheid niet voor elkaar onder. Daarmee hielden ze elkaar in evenwicht. Geen moment had ik de indruk dal een van beiden het gesprek scheef trok. Zij waren beide pittig en vrijpostig in het stellen van vragen. Die vragen betroffen de verhouding tot de ouders, speciaal ook tot Koningin Beatrix, ontmoetingsplaatsen en reizen die zij gemaakt hebben om elkaar te ontmoeten. Dus hoe en waar de relatie begon. Heel per soonlijke, en hier en daar wat de familiever- ^3® houdingen betreft, intieme vragen. Onont koombaar was de vraag naar het oordeel van beiden over de rol van Maxima's vader, ledere Nederlander had kunnen verwachten dat deze vraag een kernpunt in het interview zou zijn, hoewel niet het enige kernpunt. Mijn indruk, ook na enkele dagen, is dat het prinselijk paar vrij openhartig op de vragen is ingegaan. Als zodanig zijn ze mensen van deze tijd en beseffen ze te leven in een open democratie - volstrekt verschillend van de tijd waarin Juliana en Bemhard zich verloof den en trouwden, in 1937. Is met de vrijpostigheid van de open demo cratie gegeven, dat al de vragen op hun plaats waren? Het feit dat het prinselijk paar er open en ontspannen op inging, daarbij elkaar aanvullend, doet mij zeggen: ze gaven er geen blijk van dat ze welke vraag ook onaangenaam vonden of het antwoord wil den ontwijken. Hoe ze in hun hart over de vragen dachten weet ik niet. Ik heb niet de indruk gekregen dat ze tegen de vragen bezwaren hadden. Dat vind ik een pluspunt. Ze zijn zich ervan bewust te leven in een open demo cratie en ze aanvaarden de consequenties ervan. Te vrijpostig? Toch houd ik van het interview twee nega tieve punten over. Allereerst zou ik het inter view willen typeren met de titel van dit arti kel. Hun werd een publieke biecht afgeno men. Ik pleit in de protestantse zielzorg wel eens voor het afleggen en het afnemen van de biecht; zij het niet als een sacramentele handeling, maar wel als een hulpmiddel in het pastoraat. Daar is echter een voorbehoud aan verbon den: dat deze biecht niet in het publiek wordt afgenomen. Als ik toch over een publieke biecht spreek dan vind ik dat de ondervragers, hoe bedre ven ook in hun vak, hier en daar een grens hebben overschreden. Er zijn vragen - over de relatie met de Koningin bijvoorbeeld - die ik niet gepast vind. Hadden ze daarop dan niet moeten ant woorden? Dat zeg ik niet. Ze zaten in dit parket. Ik denk dat het weigeren van een antwoord negatief had gewerkt. Op dit punt wijs ik niet beschuldigend naar het prinse lijk paar, maar wel naar de ondervragers. Ze zijn journalisten van deze tijd. Daarom is echter nog niet alles geoorloofd. Een prinselijk paar een publieke biecht afnemen gaat mij te ver! Beiden hadden kunnen verwachten dat de rol van Maxima's vader ter sprake zou komen. Ze hebben over de vraagstelling kunnen nadenken en op de vraag zich kun nen voorbereiden. Met het antwoord ben ik niet gelukkig. Dat een dochter zegt: "Ik geloof mijn vader", ontsiert haar niet; al was er een andere for mulering denkbaar zonder dat ze haar vader afviel. Ze heeft bij het interview ter gelegen heid van haar verloving openlijk afstand van de wandaden van het regime genomen. Het zou verstandig geweest zijn als ze zich in deze geest ook nu had uitgelaten. Dat Prins Willem Axelander zo expliciet de uitspraak van Maxima overnam vond ik - om het zacht te zeggen - onverstandig. Het rapport van professor Baud een mening te noemen waar hij zonder argumenten de zijne tegenoverstelde, is ten principale een gebrek aan respect voor het wetenschappelijk onder zoek, uitgevoerd in opdracht van de regering. De zeg niet dat de uitslag van het rapport niet bestreden mag worden. Doch alleen met gefundeerde argumenten. Daartoe was de Prins op dat moment niet in de gelegenheid - hetgeen niet gelijk staat met: niet in staat. Als je de argumenten niet kunt overleggen (door welke omstandigheden ook) dan kun je, ja mag je zo'n uitspraak niet doen. Met anderen denk ik aan de toekomstige rol van de Prins, zijn te verwachten konings schap. Ik bid dat hij van deze uitglijder zoveel zal leren, dat voor de toekomst van hem zal gelden een woord van premier Lub bers (overigens in andere omstandigheden gesproken): Dat is eens, en nooit weer. Zo zou het koningsschap van Willem Alexander aan waaide kunnen winnen door een onjuis te manier van redeneren, bij de publieke biecht die hem bij zijn huwelijk werd afge nomen. GO Vanaf heden is de website voor het jeugd werk van de Nederlands Hervormde gemeente in Goedereede beschikbaar op www.ojwgoeree.nl Hier kun je informatie vinden over alle activiteiten voor kinderen en jongeren: Jeugdclubs, Vakantie Spel- week. Zondagschool, Catechese, Tiener- club Spirit en Open Deur. Tevens aanvul lende info, links, namen, (e-mail) adres sen, telefoonnummers, en nog meer. Als extra service is het ook mogelijk je op te laten nemen in de e-maillijst van Spirit of de Open Deur, zodat je automatisch op de hoogte gehouden wordt van nieuws en pro grammawijzigingen. Ga snel kijken! chr. streelcblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187) 48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: AIgemeen@gebr-dewaaI.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,25; contracttarieven op aanvraag slmtlngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluilingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentieacquisitie: A. J. van der Velden, tel. mobiel 06-51412500, e-mail: ajvdv@hetnet.nl REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, privé (0187) 60 14 40 e-mail: J.ViIlerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden gewei gerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 8,90. Per jaar €33,60. Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 OUDDORP- Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur dr. T. E. van Spanje, Ooltgensplaat en 18.30 uur kand. M. Diepeveen, Stel- l&ad&m. Eben-Haëzer: 9.30 en 18.30 uur kand. C. M. Klok, Katwijk aan Zee. Woensdag 30 januari 2002: 19.30 uur ds. J. Boer, Numansdorp - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Tevel, Rotterdam en 18.30 uur ds. J. Koster - Doopsgezinde Gem. 10.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur de heer R. van den Berg. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. L. Smelt - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur lees dienst. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. Verduin en 18.00 uur kand. D. Zoet, Maartensdijk, voorbereiding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. van Kempen, Rotterdam en 17.00 uur ds. L. J. Lingen, Middelhamis - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. Nobel, Genderen en 18.00 uur ds. M. Verduin - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. M. den Boer. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. den Hoed en 18.00 uur ds. J. C. den Toom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. Willemsen - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. B er veling - Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. L. J. Lingen (ruil- dienst). MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. P. Voets en 18.00 uur kand. L. de Wit, Amemuiden - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. R den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. H. Verwaal (ruildienst) en 17.00 uur ds. J. van Kem pen, Rotterdam. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur (nabetr. H.A.) ds. J. Karels. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. A. van der Sluijs, Rotterdam en 18.00 uur ds. C. B. Stam, Papendrecht - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. J. Beens. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. A. Samsom en 18.00 uur ds. W. H. Th. Moehn, Aalburg - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Th. de Kok, Rotterdam en 18.00 uur ds. G. J. Smink, Benschop. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. M. Diepeveen en 18.00 uur ds. P. van Duijvenboden - Geref. Kerk 10.00 uur dhr. L.H. Zweers, 18.00 uur drs. J.C. Westenbrugge. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. D. Breure, Bameveld en 18.00 uur dr. T. E. van Spanje - Geref. Kerk 9.30 uur drs. Tj. Ausma, 18.00* uur dhr. L.H. Zweers - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. van Duijvenboden. De betere woninginrichting sintk 1920 Zandpad 36, Middelharni.s, Tel. (0187) 48 27 84 Ten hoogste tweehonderd luoorden, zei de hoofdredacteur. "Maximaal tweehonderd", zei hij nog eens nadrukkelijk. Maar 02-02- 2002 levert toch acht op, sputterde iemand nog tegen. "Prima zei de chef-de-bureau. "Jij schrijft dit keer een stukje van maxi maal acht woordenDe andere persmus kieten dropen haastig af. Het stukje 'Wil- lem-Alexander trouwt met Maxima' bleef ver onder de maximaat. Tweehonderd woorden, dat was niet mis. Eén van de kolommenvuïlers kreeg de taak toebedeeld nog één keer de Mdximalia onder de loep te nemen. Dat leek eenvoudig en tzveehonderd looorden moesten ruim vol doende zijn dit fenomeen nog een heer te beschrijven. De Maximaatjes brachten hem eerst vér en daarna dichter bij huis. De fabrikant ver pakt ze toepasselijk per twee. 'Maxima. Queen of snackszijn er voor elk moment van de dag. De Willem-Alexander en Maxima borden en mokken zie je overal. Speciale Barbiepoppen, talloze accessoires en andere artikelen worden ook voorzien van een Maxima-label De verpakking doet vaak wat potsierlijk aan. We besluiten deze korte opsomming met de Maxima-look, te bereiken met de Mini en Maxima-föhn Inmiddels weet iedere toetsenist feilloos het bekende a-tje te vinden. Uw columnist behaalde dit keer met minimale inspan ning een maximaal resultaat: de titel mee- geiekend, telt deze column exact tweehon derdentwee woorden. Wat u mee moet brengen: een schaal met een doorsnee van 30 cm, een scherp mesje en een lijmpistool. De kosten van deze works hop bedragen 15,- (inclusief koffie en materialen). Als vanouds wordt de works hop gegeven in verenigingsgebouw De Hoeksteen, Ring 13 in Middelhamis. We beginnen om 19.30 uur. Informatie en opge ven bij Anita Stolk, tel. 487720. De slui tingsdatum voor opgave is 4 febmari. De avond staat in het teken van Oranje en voorziet naast solozang en orgel/vleugel/harpsoli ook in samenzang van vaderlandse liederen. Verder is er een speciaal programmaonderdeel met en voor de kinderen. Het Oranjeconcert op zaterdag 2 februari in de Koorkerk begint om 20.00 uur. De kerk is open vanaf 19.30 uur. De toe gang bedraagt 5,-; t/m 12 jaar 2,50. U bent allen van harte welkom! Maandag 21 januari overkwam de Goereese viskotter GO 20 een 'black out', terwijl hij in het Slijkgat voer bij boei SG 6, op weg naar de visgronden. Alle apparatuur en elektrici teit viel uit en de 'Maria' werd onbestuur baar en verdaagde aan lager wal. Via de Kustwachtpost in de vuurtoren van Ouddorp werd de Stellendamse reddingboot 'de Zee- manspot' te hulp geroepen. Ongeveer 7.00 uur werd de bemanning opgepiept, maar bij het schip aangekomen was het water reeds te ver gezakt. De nieuwe reddingboot van Burghsluis, de 'Koopmansdank', werd ook te hulp geroepen, maar tevergeefs. De beide reddingboten tezamen konden de GO 20 niet vlot krijgen en besloten bij het hoog tij van de avond een nieuwe poging te ondernemen. Zij keerden naar hun station temg en werden in de namiddag weer gealarmeerd. De kust wacht piepte tegen 17.00 uur de bemanning weer op, die deze dag voor de tweede keer vertrok naar de viskotter. Nu lukte het wel om gezamenlijk de 'Maria' los te trekken. In de tussenliggende uren was het de beman ning gelukt het mankement op te lossen en de kotter kon direct naar de visgronden ver trekken. De beide reddingboten keerden naar hun station temg. Op zaterdagmorgen 26 januari a.s. wordt het oud papier weer opgehaald voor de Her vormde Gemeente van Herkingen. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt u het oud papier goed gebundeld aan de kant van de straat zetten en er geen karton tussen stop pen? Bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking! Uyt diep gevoel, o Heere, Van myn benauwtheyt groot Roepick tot u gantsch seere In mynen angst en noot. Heer, wilt myn stem verhooren, Want het nu tyt zijn sal; Laet komen tot uw' ooren Myn klachtich bidden cd. Soo ghy, o Heer, de sonde Met ernst wilt gade slaen. Wie sal tot een 'ger stonde In uwgericht bestaen Maer ghy wilt geern vergeven De souden minst en meest. Op dat ghy in dit leven Bemint wort en gevreest. Zo berijmde Abraham Trommius (1633- 1719) de 130^ Psalm. Trommius is predikant in Groningen geweest. Bekend is hij vooral geworden door zijn levenswerk: de concor dantie op de Statenvertaling. Deze berijming laat zien dat hij ook een verdienstelijk Psalmdichter was. Zo'n tien jaar geleden was er in Amsterdam en in Leuven de tentoonstelling 'Psalmzin- gen in de Nederlanden' te zien. Ter gelegen heid daarvan verzamelde dr. S.J. Lenselink mim honderd berijmde versies van Psalm 130. Die verzameling teksten liet zien op welk een verschillende wijze in de loop van de Nederlandse kerk- en literatuurgeschie denis vorm gegeven is aan de vertolking van de Psalmen. Voor kerkelijk maar ook voor huiselijk en persoonlijk gebruik. Wie gedacht had dat die honderdvoudige verza meling compleet of nagenoeg corripleet zou zijn, kan het tegendeel opmaken uit een onlangs verschenen boek. Ik kondig het abjjU dezen aan. 'De Profundis' is de titel, naar de eerste woorden van Psalm 130 in de Vulgata, de Latijnse vertaling van de Bijbel. 'De Profun dis...' - 'Uit de diepte...' In dit boek zijn 250 versies van deze Psalm bijeengebracht. In het Nederlands, in het Zuid-Afrikaans, in het Fries en in enkele andere streektalen. Berijmd en onberijmd. Om te zingen. Om te lezen. Om te overdenken. Om te bidden. De toegewijde samensteller, ing. D. Duijzer, is niet een theoloog of een neerlandicus. Hij is de directeur van een organisatie die met name in het 2001het jaar van de mkz-crisis, bijna dagelijks in de pers ter sprake kwam. Namelijk van LTO-Nederland, de federatie van land- en tuinbouworganisaties. Al jaren houdt hij zich in zijn vrije tijd bezig met Psalmen en liederen. En zo kwam het tot deze prachtige bundel rond Psalm 130. Waarom juist deze Psalm? De heer Duijzer beantwoordt deze vraag als volgt: "Persoonlijk heb ik het boek van de Psalmen altijd beleefd als de ziel van de Bijbel. Hier spreekt de gelovige met zijn God. In het boek van de Psalmen komt bij Psalm 130 het hele Evangelie van het Oude en van het Nieuwe Testament tot leven..." Laat ikzelf hieraan toevoegen wat de puri teinse prediker dr. John Owen aan het begin van zijn uitvoerige verhandeling over Psalm 130 schrijft: "De bedoeling van de Heilige Geest met deze Psalm is om in de bevinding van de Psalmist en in de werkzaamheid van zijn geloof een voorstelling te geven van de staat en de toestand van een radeloze ziel die, door Gods genade hulp ontvangen heb bende, zich jegens de Heere dankbaar toont, zoals 'past bij de genade die aan haar geschonken is."Een Psalm, vol van nood zakelijk onderwijs!", zo voegt Owen er nog aan toe. Geen wonder dat deze Psalm de eeu wen door een geliefde en veel gezongen Psalm is geweest. Ook hier geldt het woord van Luther: men ziet er de heiligen in het hart. Dit - overigens bijzonder fraai uitgegeven boek, een juweel voor het oog! - biedt meer dan alleen een bundeling van alle mogelijke varianten in vertaling en berijming. Het begint met een aantal inleidingen door des kundige auteurs. Dr. H. Vreekamp, her vormd theoloog, ooit gepromoveerd op 'De vreze des Heeren', belicht Psalm 130 als behorend tot het liedboek van Israël. Daama toont dr. J.P. Fokkelman, groot kenner van het Hebreeuws, de strofebouw en de inner lijke samenhang van deze Psalm. Dr. J. Sme- lik geeft als hymnoloog een overzicht van de plaats van deze Psalm in de geschiedenis. Tot slot vergelijkt de neerlandicus dr. J. de Gier enkele van de meest bekende berijmin gen met elkaar. Iemand omschreef deze bundel als "een heerlijk boek over een dierbare Psalm". Zo zou ik het ook willen zeggen. Een boek om telkens weer naar te grijpen. Om die diepe en onuitputtelijke Psalm 130, met zijn authen tieke en diep-bevindelijke worsteling, met telkens weer andere woorden en zinswen dingen, tot je te laten doordringen. Samen met Luther bij voorbeeld, vertaald door Jan Utenhove [1566]: "Ick heb myn hope op den Heer ghevest, /Myn siele op hem vertrauwet gaer vast, /End op syn woordt ick wachte. Of met Jac. Revius [1640]: "Dat Israel doch bouwe Op God syn hoope vast, /Bij hem is liefd' en trouwe, Hy helpt uyt allen last. Of met Wilem Sluiter [1661]: "O Heere, wilt doch hooren Mijn stem, wanneer ik spreek: /Laet gunstiglik uw ooren Aenmer- ken mijn gesmeek. Ik besluit met een 20®-eeuwse variant. De eerste twee verzen in de Zuid-Afrikaanse berijming van Totius [1936]: Uit dieptes, gam verlore, van redding ver vandaan, waar hoop se lüdste spore in wanhoop my vergaan; uit diep van donker ruigte roep ek, o Here, hoor, en laat my jammerklagte tog opklim in u oor! As U, o Heer, die sonde na reg wou gadeslaan, wie sou eeti enk'Ie stonde voor U, o Heer, bestaan Maar nee, daar is vergewing altyd by U gewees; daarom word U met bewing reg kinderlik gevrees. N.a.v.: De Profundis. Psalm 130 in de Nederlandse taal. Onder redactie van Dirk Duijzer. Uitgeverij Mozaïek, Zoetermeer. Gebonden. 416pag Prijs €49,90. J. M. J. Kieviet Door de hoofddoelstelling 'het kweken van enthousiasme en zorgzaamheid voor de natuurlijk leefomgeving door educatie en interpretatie' te verpakken in aantrekkelijke, hands-on, natuureducatieve schoolreisjes, projecten en dagexcursies op zeven locaties langs de Nederlandse kust en één in het bos, is de Natuurschool erin geslaagd om het enorme aantal van 100.000 kinderen/leerlin gen in de leeftijd van 4 tot 15 jaar, op een positieve manier laaiend enthousiast te maken voor de Nederlandse natuur en de dieren en planten die hier leven. Zij zijn er bijzonder trots op dat er zodoende 100.000 jonge Nederlanders rondlopen die het predi kaat 'Zeester' verdienen. Ware ambassa deurs voor de natuur en daardoor een belof te voor de toekomst van een gezonde, groen- blauwe wereld! Met volle kracht gaat de Stichting Natuur school nu op weg om de volgende 100.000 leerlingen op te leiden tot ware Zeesterren. Voor de periode eind april tot begin juli is de Natuurschool op zoek naar 6 nieuwe gidsen die op de locatie in Stellendam (bijna) elke dag schoolklassen willen gaan begeleiden, tijdens het programma 5 uur Kust avontuur. Zeesterrentrainers (=Natuurschoolgidsen) die kinderen van 4 tot 15 uur zó enthousiast maken dat ze als enthousiaste 'pleitbezor gers' voor de zee en de dieren die hier leven weer naar huis gaan. De Stichting Natuur school is op zoek naar mensen uit de (direc te) omgeving van Stellendam. - Opleiding: pabo, lerarenopleiding. Uni versitair Biologie, ALO, CIOS of aan toonbaar relevante ervaring op het terrein van de natuureducatie. - Ervaring: werken met groepen kinderen/jongeren van 4 tot 15 jaar is eèn pre (lesgeven, sporttraining, scouting, enz). Je vindt het leuk om voor een groep te staan. - Kennis: praktische en goede basiskennis van de Nederlandse natuur is gewenst. - Je bent enthousiast, flexibel, collegiaal, sportief en een 'aanpakker'. - Je bent minimaal 3 dagen per week beschikbaai' in de periode eind april - begin juli, alsmede voor een training van 5 (verspreide) dagen in maart/april. - Je bent woonachtig om maximaal 45 minu ten reisafstand van Stellendam. Enthousiast? Stuur de Stichting Natuurschool dan vóór dmsdag 5 februari a.s. een sollicitatiebrief-i- cv -I- pasfoto naar- Stichting Natuurschool, t.a.v. Rachel Admiraal, Postbus 737, 9700 AS m Groningen. Voorafbellen mag natuur lijk altijd: 050-527 49 93 of kijk op www.natuurschool.com.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 2