Weet je nog wel...? De Nationale Wittebroods Weken koninklijke brood promotie Nationale Wittebroods Weken Wêêr hewwe ze al die peliesiagenten èlaete? Schaakvereniging De Zwarte Pion Genealogische dag Goeree-Overflakkee IIAIUBI-IIIEyWS Op zun Oudurps èschreeve Bakkers leveren bijdrage aan koninklijk huwelijk Nieuws van de Wereldwinkel Open Huis Bouwopleiding regio Goeree-Overflakkee Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Receptie dr. Maas te Stad aan 1 Haringvliet EIIAtlDËn-niEUWS Actie Boeren Planten Bomen loopt nog 3 weken Bestel nu streekeigen plant- materiaal voor het voorjaar ^Y Maandag 14 januari 2002 Lezers van weten het BETER. PAGINA 7 VRUDAG 18 JANUARI 2002 Ongerlestend hewwe'k èhoard dat ze van plan binne om hut leste peliesiburo op Flak- kêê oak nog te göó sluuten,in dur dan un brandweergaraazji van te maeken. Of hut waer is weet ik dus niejt zeeker. Gêên peliesi's mêêr op de durpen van Flak- kêê. De deure van hut peliesiburo op slot, in ongerbezet. Góó dan mar naer hut peliesibu ro op Hellevoet of Spiekenisse. Of bel mar naer 0900-8844; de wachttied is dêêr mee stal vuuf menuuten a 0,14 euro cent 0,30) per menuute, in dan mot je je booschap nog doewe. Je zouw dur van uut je dek góó, mar dat is wêêr niejt goewd voor je harte, dus döewt dat oak mar niejt. Zoeo zieje mar dat alle vuranderingen dus gêên verbeeteringen binne. In wat voor toestand leeve we eigeluk anno 2002? As je dan kiekt naer vroeger, toe wiele van die op èschoote jongens waere, dus in de jaeren eind vuuftug begin sestug. Hut peliesiburo wat toe un noodgebouwtje was, in de Dirk-Doenswegt op de weije van Leen van Jans van Kommer Akkershoek, naest hut huus van Merie van Sors Taenis. Laeter was hut peliesiburo in de 'Witte Vil la' hoek Haezerswegt-Haevenwegt. 't Ouwe peliesiburo wier op tillefoonpaelen naer de aore kant van de weije èrold, om dan dêêr nog jaeren as poterloeosje voor Leen van Jans te dienen. Jammer genoeg is dur gêên footoo van beschikbaer; noe ja, zoo'n schoe- onheid was hut noe oak wêêr niejt Dur waere in dien tied zeeker vier peliesia genten op durp. Inkele naemen van peliesi's uut dien tied weet ik nog wel, zoeoas Breed- veld. Van Osch, Dral, Van Bloois, Heijnik, Luisier, Kiel, Van der Linde, Stroo, De Kluit, De Goed, Broere, Blom, in Hokke om dur mar us wat te noemen, wêêr wiele dan nog ontzag voor hao oak! Hut vurvoermid- del van die peliesi's was in dien tied de fiets, wêêr ze oak mit an dur hand oover hut durp liepe. Mar toch hao ze oak al un BMW- motorfiets mit ziespan toet dur beschikking (zie de footoo); die stong teegenoover hut ouwe peliesiburo in de DD.-wegt bie Hans van Cees Haemeeteman in de schuure. Op un zaeterdagaevund ree ze zonger ziespan mit de motor oover durp, dat vonge wiele mar vreemd! Wat bleek noe, op iéén of oare meniere waere ze mit hut ziespan ievurs tee gen an èree, hut gevolg was dat hut ziespan in de inzittende bleef stöó, in de motorfiets mit zun beriejur geweun deur èree was, zoeo iets kan gebeure! Oak maekende ze in dien tied gebruuk van Ultra Lichte Motorrijwie len (ULM's) of te wel brommers van hut meark Bennie (zie de footoo). 'k Weet wel dat ze dêêr harder dan de toe èstóone 40 km/u mit dee rieje, dus as ze achter je an zat te op je brommertje, hao ze je altied zoeo te pakken, 'k Heuge me oak nog un uutspraek van un pehesi uut dien tied. Wannéér dur ietewat voor èvalle was op 't durp, (brand of un ongelok) in dur nog al wat meanssen omheene stonge, zoeodat de hulpverlieeners dur haest niejt bie konne komme, zei die pehesiagent dan altied: "Vooruit jongens, Achteruit!" Dat was un deurdienkertj'i. Dêêr kwam dan nog bie dat dur op elk durp wel un peliesiagent weunende wêêr je dan oak terechte kon mit je angifte of wat dan oak. Dat was hêêl wat aors dan vandaege an dun dag. Ik begriepe dur oak niks mêêr van! Bie de voorege verkiezingen dee de iééne poli tieke partij nog mêêr peliesiagenten beloove dan den aoren. Want dur most mêêr blaeuw op de straete komme, zoeodat de Nederland se burgers dur eige veileger moste voele. Mar as de verkiezingen voorbie binne, bliekt hut beloofde antal peliesi's niejt haelbaer te weezen. Je vraeg je eige dan toch of wêêr al die peliesiagenten èbleeve binne Hut antwoord op die vraeg is niejt zoeo moe- luk: ze bin dur noeojt èweesd! Dan bliekt nae de verkiezing dat we die peliesi's toch eigeluk niejt zoeo harde noeodug hewwe, want diezelfde verteegenwoordegers van de politieke partijen vertelle op radio in teele- viezi dat de onveiligheid in de kleine crimi naliteit is of ènome in un bearg meansen dur eige noeodeloeos benaowd zitte te maeken. Gelaove joele dat? Ikke niejt! Mar ja, laete we noe eerluk weeze, wie wil ur noe nog peliesiagent woore in de Randstad? Ja, durpsagent in un rustug durpje ievers in landeluk Nederland zou dan nog wel leuk weeze. Dat góót oak al niejt mêêr, mit al die regiokorpsen, zoeoas dat Flakkêê onger de regio Rotterdam-Rijnmond valt. Mar in de gróóte steden? Niee, geef mien porsi dan mar an Fikkie. Dur is toch niks an datje as pelies- iman cq.-vrouw op dun zelfden dag drie kêêr un autokraeker of drugsdiejler oppakt, die ze dan binnen un half uure wêêr op vrieje voeo- ten op straete tegenkoimne. Wienkeldief- stal? Gêên prioriteit! Autodiefstal? Gêên pri oriteit Fietsendiefstal? Woordt gêên ieens mêêr oover èpraet! Mar laete we niejt te zwartgaUug woore. Dur gloort hoop an de horizon! Langzaemerhand komme de verkiezingen wêêr in hut zicht, in de liesttrekkers beginne dur eige wêêr te roe ren. Want ik las in de krante toet mun gróóte vreugde, dat ur al un politieke partij is die dur 10.000 peliesiagenten bie wil hewwe! Dat is dur nog mar iéén, noe de aore partijen nog. Toe mar, hut kan niejt op! Mar wêêr wille ze al die peliesi's vandaen haele? In goewd teste? In opleide? Laete de Uesttrek- kers dan niejt vergeete om anpersant eeven te praeten oover de aerbeidsvoorwaerden, hut salaris, de vurantwoordelukheeden in bevoegdheeden van de peliesimeansen! Want un goeoje beloeoning voor dur moeo- luke taek is iéén, in de bevoegdheeden die deur de 'beschearmers van uuze rechtstaet' nog steeds stevig woore in èperkt, is twiee. Laete we noe mar hoope dat die 10.000 peliesimeansen dur echt komme in 2002. Dat deur hun anweezigheid wiele zelf in uuze spullen veihg binne in dat, as hut misloapt, we op hut peliesiburo in Menheersen terech te kuime bluuve voor un angifte. Want as we zelf hut recht in eige haon góó neeme bie un diefstal of zoeo, is dat oak wêêr strafbaer, niejt doewe dus. Ps. Hut is zelfs zoeo van daege an dun dag in uus land, dat dur deur die tekorten an peliesi's (in zelfs rechters) un miljoewn an onopèloste zaeken motte bluuve ligge. Dêêr woor je toch oak niejt goewd van! Hellevoetsluus, jannewaori 2002 De groewten van Job van Klaos van Job in Gerda van Koos van Gurp. De bakkers van Bake Five organise ren de hele maand februari 2002 een nationale broodpromotie onder de noemer De Nationale Wittebroods Weken. Daarmee zal het oranjegevoel dat Nederland momenteel heeft, ook na het koninklijk huwelijk van Prins Willem-Alexander en Maxima Zorre- guieta voortduren. Tijdens De Natio nale Wittebroods Weken, die van 2 februari (de trouwdag van het paar) tot en met 2 maart 2002 duren, staat wekelijks een broodsoort in het mid delpunt van de belangstelling. En uiteraard blijken deze broodsoorten een sterke relatie te hebben met het prinselijk paar. Een van de hoogtepunten van de actie is de introductie van een nieuwe luxe broodsoort, genaamd D'roombrood. D'roombrood is speciaal naar aanleiding van het voorgeno men huweUjk ontwikkeld. Het brood is bereid met Nederlandse roomboter en Zuid- Amerikaanse honing. "Daarmee symboli seert het brood enerzijds het verbond tussen onze kroonprins en zijn geliefde en ander zijds de verbondenheid van het Nederlandse Speciaal ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta introduceren de bakkers van Bake Filve D 'roombrood. D 'roombrood is bereid met Nederlandse roomboter en Zuid-Amerikaanse honing, (jmo: Bake Fm- 20021 voDc met het koninklijke paar", aldus Dick Roele, algemeen directeur van Bake Five. D'roombrood wordt op de huwelijksdatum aan het grote publiek gepresenteerd. Het is de bedoeling dat het brood daarna in de win kel blijft en zo een blijvende herinnering vormt aan deze bijzondere gebeurtenis. Met de Nationale Wittebroods Weken haken de bakkers van Bake Five aan bij een eeu wenoude traditie. "Vroeger was het de gewoonte om een bruidspaar bij hun huwe lijk luxe witbrood te geven, als een symbool van voorspoed en vruchtbaarheid", aldus Dick Roele. "Dit witbrood werd in de weken na het huwelijk door het gelukkige paar geconsumeerd. Hieruit is de traditie ontstaan om na het huwelijk zes weken lang de witte broodsweken te vieren." Volgens Roele biedt Bake Five met De Nationale Witte broods Weken heel Nederland de gelegen heid om de wittebroodsweken van het koninklijke paar mee te vieren. Aan deze nationale actie nemen circa duizend brood afdelingen van supermarkten deel. Onder meer door middel van advertenties en point of sale materiaal wordt het grote publiek op de actie attent gemaakt. GOEREE- OVERFLAKKEE Bent al eens wezen Wereldwinkelen op het Spui in Middelhamis? We zijn iedere zater dag open, van 9.00 uur tot 17.00 uur en zul len u er graag verwelkomen. We hebben de hele maand januari de melkhagelslag in de aanbieding, van 1,58 voor 0,90. Als je deze hagelslag proeft, doe dan eens je ogen dicht. Goede kans dat je wegdroomt naar de bossen van het tropische Ghana in Afrika. Daar woont Ama. Haar familie verbouwt cacao, 's Ochtends gaat de vader van Ama met een vlijmscherp mes op pad. Daarmee hakt hij de cacaovruchten van de bomen. Op een open plek in het bos snijdt hij de vruch ten open en haalt de cacaobonen eruit. De cacao verkoopt hij het liefst aan Fair Trade. Die betaalt een goede prijs. Zodat Ama naar school kan. En Fair Trade maakt er hagel slag van. Misschien wel de allerlekkerste hagelslag van de hele wereld. Stichting Samenuuerkingsverband Praktijkopleiding Bouui Op donderdag 24 januari a.s. houdt de S.S.P.B. (Stichting Samenwer kingsverband Praktijkopleiding Bouw) open huis in de opleidings werkplaats aan de Schoolstraat 9a te Middelharnis (naast de Technische school). U kunt bij ons een metsel- of timmeropleiding volgen. Aan de rechtstreekse instroom voor deze opleidingen moet men in het bezit zijn van het diploma metselen/timmeren.Met een andere VMBO richting wordt eerst gekeken in welk niveau je in kunt stromen. Heb je geen recht om in te stromen en wel geïnteresseerd in een bouwopleiding dan kunt u bij ons een kans krijgen via een voor schakel traject dat grotendeels bij ons in de werkplaats verzorgd wordt, om ook in te stromen in de basisberoepsopleiding. De deelnemers beginnen met een basisberoeps opleiding die twee jaar duurt. Dit betreft een praktijk gedeelte (4 dagen) en een theorie gedeelte (1 dag), waar je dan een diploma voor kunt behalen. Na het behalen van je diploma kun je bij ons verder gaan met de vakopleiding die ook weer twee jaar duurt. Het jaar 2001 haalden we een slagingsper centage van 100%, zowel in de basisbe roepsopleiding als de vakopleiding. Wij wil len jou een goede begeleiding en een goed salaris geven. Er is bij ons een fijne werk sfeer en we garanderen jou werk en toe komst in de bouw. Dus ben je gemotiveerd of geïnteresseerd en je wilt werken in de bouw, komt dan vrijblijvend op donderdag 24 januari van 18.00 tot 21.00 uur bij ons langs. Voor inlichtingen kun je bellen naar tel: (0187)487332. De actie Boeren Planten Bomen van Landschapsbeheer Zuid-Holland loopt nog 3 weken. Dat betekent dat nu het moment is om het boekje 'Boeren Planten Bomen' gratis aan te vragen. In het boekje staat een uitgebreide beschrijving van streekeigen struik en boomsoorten met voor elke soort een vermelding van bodemeisen, toe- passings- en gebruiksmogelijkheden en de betekenis voor natuur en land schap. Bestelformulieren kunnen tot 15 februari a.s. ingeleverd worden, waarna het plantmateri- aal enkele weken later thuisbezorgd wordt. De actie is bedoeld om boeren en andere bewoners van het Zuid-Hollandse platteland te stimuleren streekeigen struiken en bomen aan te planten. Groen platteland Tijdens de actie kan tegen lage prijzen een uitgebreid assortiment struiken en bomen worden besteld. Knotbomen langs percelen, leilinden om de boerderij, streekeigen sier- bomen en -struiken op het erf, jonge boom pjes op een niet-gebruikt stukje grond; op deze wijze kan de eigen boerderij en het erf aanzienlijk verfraaid worden. Bovendien biedt het nieuwe kansen voor de natuur! Het plantmateriaal is van prima kwaliteit. Het is gegarandeerd ziektevrij en wordt betrokken van gerenommeerde kwekers. Het boekje geeft goede instructies voor de aanplant, ver zorging en bescherming. Bestelboekje Boeren Planten Bomen Het boekje is aan te vragen bij Landschaps beheer Zuid-Holland, tel.: 0182-683 666, of via mail: zuidhollandlandschapsbeheer.nl of kijk op wwwlandschapsbeheer.com/zuid- hoUand/acties.html. MIDDELHARNIS/ SOMMELSDDK Afdeling 1 C. Polder - C. Spee3 - O Een verrassende uitslag. C. Polder, rode Lantaarndrager en nog zonder overwinning, versloeg de koploper C.Spee, die in het eind- spel blunderde. A. Verolme - A. v.d.VeerO - 3 L Mackloet - M. Klink3 - O Bekerronde 4 H. Bijdevate - W. Vroegindeweij1 -1 J. Jordaan - J. Verbiest2 - O J. Groenendijk -1. KoeseO - 2 J. v.d.Ouden - L. Taaie2 - O B. du Pree - J. A. NipiusO - 2 R. Jacobs - Dummy2 - O Op zaterdag 19 januari a.s. zijn (oud-)patiënten van dr. Maas en ove rige belangstellenden van harte wel kom voor een doorlopende receptie van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 18.00 uur in Het Trefpunt te Stad aan 't Haringvliet, om Herman en Greet Maas te feliciteren met het 25-jarig jubileum. Ook ouderen en mensen die slecht ter been zijn, worden ruim in de gelegenheid gesteld in Het Trefpunt langs te komen: gedurende alle uren van de receptie is er een gratis rolstoeltaxi/taxi met lage instap tussen Het Trefpunt en hun privé-adres (in Stad aan 't Haringvliet) ter beschikking gesteld door Rabobank Flakkee Oost. Zaterdag 19 januari kunt u bellen met Het Trefpunt (611657) als u gratis thuis (in Stad aan 't Haringvliet) opgehaald wilt worden. Vanzelfsprekend wordt u ook weer gratis thuisgebracht. Voor informatie kunt u bellen met Jan Maliepaard (611321) of Mieke van Ham (611673). MIDDELHARNIS, uitslagen in de 15e ronde van de huishoudelijke competitie, gespeeld op 14-1-2002: Hameeteman - C. Smitrem Bom - Neleman1-0 De Haan - Boschrem Loosjes - A. Visser1-0 Krijgsman - de Jager0-1 Meiaard - H.K. Smit0-1 M. Lagendijk - Noordijk0-1 Voor de RSB, Zwarte Pion 1 tegen Stellendam 1, uitslag 5,5 - 2,5, gespecificeerd per partij: Moedt - Oostebruggerem L Lagendijk - Nieuwendijk1-0 Verolme - Verzijderem Van der Waal - Zonneveld1-0 Van Prooijen - Esveldrem Boeter - Rossumrem Peeman - Hameeteman1-0 Struik - Roonrem. Zoals al eer- stichting Genealogisch Centram der bericht Goeree-Overflakkee werd, bestaat het Genealo gisch Centrum Goeree-Over flakkee alweer tien jaar. Om aan dit jubi leum een fees-telijk tintje te geven, organiseert het be-stuur op 20 april a.s. een bijeen komst in De Schakel te Dirksland, waar allerlei aspecten van de genealo gie, oftewel stamboomonderzoek, cen traal zullen staan. Twee sprekers zullen zaken belichten waar mee de stamboomonderzoeker ongetwij feld een keer te maken krijgt, wanneer hij meer dan alleen de naam van zijn of haar voorouders wil weten. Prof. dr. F. A. M. Grapperhaus, oud-staatssecretaris van Financiën, is ook deskundig op het gebied van belastingen in het verleden. Hij kan de belangstellenden meer vertellen over ver ponding, tienden en andere belastingen waarmee onze voorouders te maken had den. Oud-notaris M.A. Korbijn uit Oude Tonge zal vertellen over de geschiedenis van het notariaat; want ook met notarissen uit het verleden kunnen genealogen te maken krijgen bij hun onderzoek. Ensem ble Eeuwkant zal iets tonen van de stoffelij ke kant van het bestaan: de kleding van onze voorouders. Daarnaast zal er volop gelegenheid zijn gegevens uit te wisselen met andere onderzoekers en hopen ver schillende bevriende en verwante vereni gingen acte de presence te geven. Wilt u deze dag bijwonen, 20 april van 10- 16 uur in Dirksland (met ontvangst vanaf 9.30 uur) dan kunt u zich nu al opgeven. De kosten voor deze dag bedragen 3 (dona teurs van het Centrum 1,50). Ook kunt u zich melden voor de broodmaaltijd, kosten 7,-. Graag schriftelijk aanmelden bij Secretariaat GCGO, Washingtonstraat 26, 3255 VJ Oude Tonge, of per e-mail: rlas- sing@flakkee.net. De toegangsprijs kunt u gewoon aan de zaal betalen; wilt u ook de lunch gebruiken, dan verzoeken wij de kos ten daarvoor over te maken naar bankreke ning 3613.32.181 t.n.v. Stichting GCGO te Goedereede, onder vermelding van naam en postcode. llli|illlllPllfl Vff llu Aflevering 18: De trein is geplunderd, maar De Wet moet alles op alles gaan zetten om aan de Britten te ontsnappen. L. A. Boekee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 7