Ergste schade aan wegdek N59 nagenoeg hersteld Agrarisch Ontwikkelings Plan centraal tijdens jaarvergadering WLTO afd. G-O ItlondËmM \>J 0900-8844 Kinderorkest Muziekschool gaat van start! Oranje-activiteiten te Aciitliuizen De Zeemanspot voor het eerst in 2002 in actie 3^2$2 Pi-rb Beroep aangenomen \1sser Meubelen Predikant beroepen innaard www.knopsbv.nl SGP Goedereede organiseert bijeenkomst over 'bestuurlijke vernieuwing' (€0,13pm) Woninginbraak Man mishandeld, daders aangehouden Automobielbedrijf Flakl<ee B.V. e GARAGE KnÖpS Langeweg Middelhamis Tel. (0187) 47 67 67 Analyse Conclusies Aanbevelingen Subsidies Initiatiefgroep actief in beeld en geluid \"S^ Visser&cVisser BARENDRECHT MIDDELHARNIS TEL. 0180-642111 TEL. 0187-617 300 Vrijdag 18 januari 2002 74e jaargang nr. 7072 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaldcee OUDDORP - In de nacht van dinsdag op woensdag werd er ingebroken in een woning aan de Dirkdoensweg. De toegang tot de woning werd verschaft door het keukenraam in te slaan. Het is nog niet duidelijk wat er precies is meegenomen. OOLTGENSPLAAT - Woensdagmiddag is een 43-jarige man onder het oog van zijn vrouw en twee kinderen mishandeld. De man werd door twee mannen opgewacht voor zijn woning aan de Prins Hendrikstraat, waarna de mannen het slachtoffer met de vuisten en een honkbalknuppel begonnen te slaan. Twee omstanders en de vrouw van het slachtoffer wisten de mishandeling te stop pen onder andere door de honkbalknuppel af te pakken. Beide mannen gingen er hierna vandoor in een auto, waarin tevens twee vrouwen zaten. Politiemensen die op weg waren naar de Prins Hendrikstraat, zagen dat op de Langeweg die auto in de sloot was gereden. Twee vrouwen uit Amsterdam, van respectievelijk 28 en 24 jaar, die naast de auto stonden werden ter plaatse aangehou den. Volgens een getuige waren de twee mannelijke inzittenden weggelopen. De twee mannen, van 25 en 43 jaar en afkomstig uit Amsterdam, konden later die avond op de Hekelingenweg worden aangehouden. De politie van het district De Eilanden stelt een onderzoek in naar de achtergronden van de mishandeling. SOMMELSDIJK De predikant van de Hervormde 'Exodus'- gemeente te Sommelsdijk, ds. J.H. Verwaai, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente van Maasdam, dat onlangs op hem werd uitgebracht, aangenomen. Na twee proefrepetities is besloten om te beginnen met een kinderorkest van de Muziekschool 'Goeree-Overflak- kee'. Tot nu toe hebben zich 22 kinde ren aangemeld die allerlei instrumen ten bespelen. Uiteraard heeft de muziekschool al diverse ensembles, maar daarin wordt steeds op in strumenten afzonderlijk gespeeld en niet op een mengeling van al die instrumenten. Voor het kinderorkest wordt gestreefd naar een zo breed mogelijke samenstelling. Het orkest is overigens bedoeld voor kinderen van onge veer 10 t/m 14 jaar, die minstens eenjaar les op hun instrument hebben gehad. De leiding van het orkest is in handen van docent Wim Soeters, die veel ervaring heeft met kinder orkesten en er zelf ook muziek voor schrijft. De repetities zijn één keer per 14 dagen op vrij dag van 181 \5 tot 1915 uur in Het Diek- huus. Beneden Zandpad 7 te Middelhamis. De eerste repetitieavond is op vrijdag 18 januari (vandaag). Voor de periode van janu ari t/m juni 2002 zijn de kosten voor muziek- schooUeerlingen 7,50 en voor kinderen die geen les hebben op de muziekschool 22,50. Opgaveformulieren zijn nog verkrijg baar bij de administratie van de muziek school, Beneden Zandpad 7 te Middlehamis (tel.:482400,'s morgens). Hartelik weKoot in de showroom van Haveneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 MIDDELHARNIS - Ds. A.P. Voets, predi kant van de Nederlands Hervormde gemeen te te Middelhamis, heeft een beroep ontvan gen van de gemeente te Heilouw. geeft rijplezier de ruimte! Avensis Verso 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 MAKELAAR Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestmat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606 Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shiop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer IOPEU ^y^/- auPorljdeM met plezier Al zullen weggebruikers van de N59 tussen Oude Tonge en Ooltgensplaat er niet omheen hebben gekund, toch móes ten ze er met hun voertuig wel omheen: de vele kuilen en gaten in het wegdek. Inmiddels is het ergste leed geleden, omdat Rijkswaterstaat een gedeelte van de weg - tussen de verkeerslichten nabij Oude Tonge en tankstation 'de Tille' - van een compleet nieuwe slijtlaag heeft voorzien. Rijks waterstaat denkt dat door het winterweer van de laatste tijd (vorst en dooi) én het wegenzout het Zeer Open Asfalt Beton (ZOAB) ter plekke zwaar beschadigd is geraakt. "ZOAB is daar een stuk gevoeliger voor dan gewoon asfalt" licht J. de Vries van de directie Zuid-Hollandse eilanden van Rijkswaterstaat toe in een interview met de PZC. „De gaten vielen erin waar je bij stond. We hadden dat zelf al gezien, maar we hebben er ook behoor lijk wat klachten van weggebruikers over gekregen." De weg ligt er nu zo'n tien jaar en dan is ZOAB aan het einde van de levenscyclus, zegt De Vries. Rijkswaterstaat had de weg eigenlijk in de loop van de kerstvakantie willen repareren, maar dat bleek technisch niet haal baar. Daarom werd - met het oog op de verkeersveiligheid - op de zwaar beschadigde weggedeelten de maximumsnelheid tijdelijk ver laagd van 100 naar 50 kilometer per uur. Volgens De Vries zijn er geen ongelukken gebeurd. „We hebben wel een schadeclaim binnen gekregen van een weggebruiker die zegt dat zijn auto schade heeft opgelopen door de staat waarin de weg verkeerde. Die claim zijn we nog aan het onderzoeken." Dat de weg slechts over en relatief klein gedeelte beschadigd was heeft volgens De Vries vermoedelijk te maken met de omstandighe den waaronder dat deel tien jaar geleden werd aangelegd. „Als dat met nat of koud weer gebeurd is, is misschien de hechting wat min der geweest". Het bleek geen zin te hebben om op de slechtste stukken alleen de gaten te repareren. „Dan reed je het er 's ochtends in en dan kon je 's avonds opnieuw beginnen. Daarom is voor dat deel gekozen voor een compleet nieuwe deklaag. We hebben zo'n 1100 ton asfalt erin gere den. Tijdens het karwei werd het bewuste weggedeelte afgesloten voor alle verkeer; dat werd omgeleid", aldus De Vries. De resterende gaten zullen binnen zeer afzienbare tijd worden gere pareerd; zoveel mogelijk 's nachts om de overlast voor het verkeer tot een minimum te beperken. Het is een bekend gegeven dat de agrari sche sector meer en meer onder druk komt te staan. Niet alleen spelen hierin de steeds scherper wordende regelgeving door de overheid en slechtere product- prijzen een rol, ook ruimtelijke ontwikke lingen en sterk toenemende aandacht voor natuur leggen een al groter worden de claim op de hoeveelheid beschikbare landbouwgrond. Door de vele ontwikke lingen en plannen, die op deze wijze op de agrarische sector en óók op ons eiland afkomen, zag de afdeling Goeree-Over- flakkee van de Westelijke Land- en Tuin bouworganisatie (WLTO) zich genood zaakt om een Agrarisch Ontwikkelings Plan (AOP) op te stellen. Dit gebeurde in samenwerking met de Vereniging Zaad, Plan, Bloem te Ouddorp. Het AOP is een rapport dat als 'onderlegger' dient voor de WLTO, waarnaar deze landbouwor ganisatie de belangen van baar leden zal behartigen gedurende de toekomstige 'stormen' die ook over agrarisch Goeree- Overflakkee dreigen los te barsten. Het rapport werd tijdens de jaarvergadering van de WLTO afd. G-O in de 'Melisbor te Melissant, afgelopen woensdagavond gepresenteerd aan gebiedsgedeputeerde ir. M. Houtman. Ook gaf mevrouw Aas man, hoofd regiozaken van de WLTO, een toelichting op de nieuwe subsidierege lingen 'POP' en 'LEADER+', waarmee geld uit Brussel lijkt te komen en waar mee de 'noodlijdende' agrarische sector haar voordeel kan doen. Voordat aan het AOP werd gewerkt, heeft men onder de aangesloten leden een enquête gehouden om zo goed mogelijk in beeld te krijgen wat onder de heren agrariërs leeft. Aan de hand van die informatie is het AOP ■op de rails gezet. Kort gezegd geeft dit rap port een antwoord op een aantal vragen, zoals: hoe is de huidige situatie in de land bouw? Wat komt er op de landbouw af? Wat zijn, in het licht daarvan, de sterke zwakke kanten van de landbouw? Welke kansen zijn er en welke bedreigingen? Hoe vertalen we dit naar concrete activiteiten? Wie heeft daarin welke verantwoordelijkheden? Die vragen monden uit in een aantal conclusies en aanbevelingen, die, zoals gezegd, in de nabije toekomst een handvat vormen voor de WLTO bij de behartiging van de belangen van de landbouw. 'De land- en tuinbouw op Goeree-Overflak- kee staan onder druk', zo begint het AOP haar conclusies. Er wordt veel landbouw grond geclaimd voor natuur, voor een zoet waterkanaal en voor recreatie. De bedrijfs opbrengsten dalen door lage productprijzen en hogere productiekosten. In de toekomst zal het aantal bedrijven sterk afnemen op het eiland. Daardoor komen karakteristieke landschapswaarden, zoals de bloemzaadvel- den en het polderlandschap, onder druk te staan en dreigen deze zelfs te verdwijnen. De saamhorigheid onder agrariërs neemt af door tegengestelde belangen. Daarentegen heeft het eiland waardevolle landbouwgronden, die goed verkaveld zijn. Het landschap is afwisselend en ruimtelijk, waardoor het als recreatiegebied aantrekke lijk is voor de Randstadbewoners. Daarnaast is de Randstad een nabij gelegen gebied ten behoeve van de afzetmogelijkheden van agrarische producten. Op Goeree-Overflak- kee zijn veel agrarische ondernemers die de huidige ontwikkelingen volgen, inspelen op de veranderingen én de kansen zoeken te benutten die daarin liggen. Het AOP geeft aan dat de agrarische onder nemers niet tégen maar mét elkaar en met Jaap van Nieuwenhuyzen (l), voorzitter van de WLTO afd. Goeree-Overflakkee, heeft zojuist het AOF gepresenteerd aan gebiedsgedeputeerde ir. M. Houtman van de provincie Zuid-Holland andere partijen (waterschap, gemeenten, recreatiesector) samen moeten werken. Daarbij moet wel op bedrijfsniveau de eco nomische duurzaamheid voorwaarde zijn voor al de te ondernemen activiteiten. Als alternatieve bron van inkomsten kunnen landbouwers, zoals reeds gebeurt, zich rich ten op recreatieve activiteiten, productver koop aan huis, kleinschalig natuurbeheer of een parttime baan. Verder pleit de WLTO afdeling Goeree- Overflakkee ervoor dat er op het eiland vol doende ruimte blijft voor productieland bouw. Dit moet in streekplannen worden opgenomen, ter behoudenis van het open landschap. Ook moet een goede infrastruc tuur behouden blijven. Betaald natuurbeheer door boeren dient te worden onderzocht en verbrede land- en tuinbouw moet worden ondersteund d.m.v. projecten in recreatieve sfeer (bijv. plattelandstuinen, campings, bustours, watertoerisme, exposities, e.d.). De samenwerking tussen agrariërs moet worden bevorderd. Er moet een onderzoek worden ingesteld naar nieuwe producten en markten (bijv. bollen- en sierteelt, biologi sche land- en tuinbouw, certificering) en er moet - samen met het waterschap - onder zoek worden verricht ten behoeve van de toekomstige zoetwatervoorziening. Verder vindt de afdeling dat nationale regelgeving vervangen zou moeten worden door Europe se regelgeving en ze vindt het belangrijk dat er goed overleg is tussen de agrarische sec tor en alle partijen die meepraten over het buitengebied. Veel van bovenstaande punten zullen lande lijk aangepakt moeten worden, maar voor een regionale aanpak liggen er kansen voor betaald natuurbeheer en kunnen agrariërs in onderlinge samenwerking praktische oplos singen proberen te vinden, bijvoorbeeld voor het verplicht afspuiten van kunstmest- strooiers en spuitmachines, waarvoor ge dacht zou kunnen worden aan het realiseren van een gezamenlijke spoelplaats. MÉÉR MOGELIJK In een reactie op het AOP zei gebiedsgede puteerde Houtman woensdagavond het een goed initiatief te vinden dat de WLTO met dit rapport is gekomen, "'t Is voor de land bouw niet de makkelijkste tijd" stemde hij toe. "Voor inkomstenbronnen moeten boe ren weliswaar meer en meer buiten het agra rische gaan denken, maar daarin kan breder gedacht worden dan alleen aan recreatie." Als voorbeeld noemde hij de vorming van ressorts op het eiland. Daarvoor is land bouwgrond nodig, maar die vragen ook om groenvoorzieningen. Verder noemde Hout man het een goede zaak om ervoor te zorgen erbij te zijn als er subsidies uit Brussel komen, maar hij wees er ook op dat het van belang is erover na te denken wat dan met dat geld gedaan zou kunnen worden. Het zal de agrariërs geld kosten om in te kunnen spelen op de noodzakelijke aanpass ingen binnen de agrarische bedrijfsvoering. Met name daarvoor zijn de subsidieregelin gen 'POP' en 'LEADER+' in het leven geroepen. Namens de WLTO gaf mevrouw Aasman hierover een korte uitleg. POP subsidies kunnen onder andere worden aangewend voor verbreding, verdieping en herstructurering van de land- en tuinbouw, voor aanpassing van het watersysteem, voor activiteiten op het gebied van Natuur&Land- schap en Recreatie&Toerisme. LEADER+ subsidies kunnen worden ver strekt voor het gebruik van nieuwe technie ken om de concurrentiepositie van het plat teland te verbeteren, om de leefbaarheid van het platteland te verbeteren, om een goede prijs van plaatselijke producten te verzeke ren en de waarde daarvan te verhogen én voor het behoud van natuurlijk en cultureel erfgoed. De activiteiten die zich lenen voor LEADER+ subsidies zullen meer kleinscha lig en experimenteel van karakter zijn, zul len het plattelandsbeleid moeten beïnvloe den in samenwerking moeten worden ver richt. Ook vertelde mevrouw Aasman dat er sinds november 2000 een initiatiefgroep is, bestaande uit afvaardigingen van de 4 eilan- deüjke gemeenten, het waterschap, de WLTO, de middenstand en enkele natuur verenigingen. De doelstelling van deze groep is enerzijds te onderzoeken hoe de Europese POP- en LEADER+ subsidies ingezet kunnen worden op het eiland. Anderzijds is het de bedoeling dat onder de paraplu van de initiatiefgroep diverse werk groepen aan de slag gaan. Dit om zowel invulling te kunnen geven aan meer samen werking en afstemming tussen de diverse op stapel staande projecten en de daarbij betrokken instanties, als om Europese subsi dies aan te vragen en de betreffende projec ten uit te gaan voeren én de aanbevelingen van het Agrarisch Ontwikkelingsplan verder uit te gaan werken. Afgelopen woensdag werd de bemanning van de Stellendamse reddingboot weer opgeroepen om in actie te komen. Het nut van de reservevloot van de KNRM bleek weer eens overduidelijk. Zoals u in het jaar overzicht 2001 van de reddingmaatschappij op Goeree hebt kunnen lezen, heeft de red dingboot 'Prinses Margriet' schade opgelo pen en Ugt nu op de werf. De oude ver trouwde 'De Zeemanspot' is weer op zijn oude stek teruggekeerd om de plaats van zijn opvolger tijdelijk in te nemen, en is woens dagavond van daaruit weer uitgevaren. Rond 20.00 uur piepte de Kustwachtpost Ouddorp de bemanning op om een patiënt van boord te halen van de Stellendamse viskotter SL 42 'Jan ComeUs'. Eén van de opvarenden was ziek geworden en het werd nodig geacht hem naar de wal te brengen. 'De Zeemans pot' voer de viskotter tegemoet en nam de zieke over bij de Oosterboei en bracht hem naar de buitenhaven van Stellendam, waar hij werd afgehaald door familie en naar een arts werd gebracht voor verdere medische behandeling. COMBI 0UDDOft^ Wïitttrad 35 Tel. {0187) 6B1Ó] 2 fox 6S3734 irniSSE-Pmhhcrp Hogeioofli 171 tol. (01M4634» Op donderdag 31 januari a.s. organiseert de Oranjevereniging van Achthuizen, ter ere van de verjaardag van H.M. Koningin Beat rix, een fakkel-lampionnenoptocht voor de jeugd van Achthuizen en omstreken, met na afloop een echte koek en zoopie tent. Voor de ffddiels en lampioimen wordt gezorgd, dus 'kom allen en neem gerust je (groot)ouders mee. Het vertrek is om 18.30 uur vanaf 't Buurthuus Op zaterdag 2 februari a.s. is er vanaf 9.45 uur een groot videoscherm in 't Buurthuus, zodat de huwelijksplechtigheid van Willem Alexander en Maxima door iedereen goed te volgen is. Na de plechtigheid zal gezamen lijk worden getoast op het kersverse huwe- Ujkspaar. De kinderen krijgen nog de gele genheid om een ballon op te laten. In de aanloop naar de verkiezingen organi seert de SGP te Goedereede op D.V. woens dag 23 januari een bijeenkomst in 'Eben- Haëzer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Na de gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart zal de rol van de gemeenteraad en het college van B&W veranderen. De heer W. Kolijn, als algemeen voorzitter verbonden aan de SGP, zal in het bijzonder spreken over de bestuurlijke vernieuwing. De SGP te Goede reede nodigt iedereen uit deze avond te bezoeken. De organisatie van de avond is in handen van de SGP Kiesvereniging Goede reede, de aanvang is half acht. REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1