Albeda College te Oude Tonge kent uitstekende opleidingen kaarten Overdenking De Technische School Middelharnis: een kleine school met grote kansen Groei Bloei uit de Heilige Schrift Onderwerp 'Artritis' Wim Baart in Flakkeecialiteiten HET ^KIJKVENSTER KéT^ organiseert lezing over Schaduwplanten en Varens Nieuws van de Wereldwinkel Gebaande wegen Feest is een reden voor Koninklijke Maatschappij Tuinbouw Plantkunde Afdeling Goeree-Overflakkee op Radio Flakkee De Technische School in Middelharnis biedt voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (VMBO) in de sectoren Techniek en Economie. De school is op Goeree-Overflakkee de enige die officiële vmbo-diploma's mag afgeven in de sector Techniek voor bouwtechniek, elektrotechniek, metaaltechniek, voertuigentechniek alsmede in de sector Economie voor consumptief breed. Het bezit van dergeUjke diploma's geeft recht op vrij stellingen of verkorting van opleidingstijd in de vervolgopleidingen. Blik op kerk en samenleving Ij - Evangelische invloeden - De E.O. en Rome - Verschuivingen In alle kerken en gemeenten zijn vandaag sporen te vinden van de Evangelische bewe ging. Welke ambtsdrager wordt niet gecon fronteerd met gemeenteleden die moeite heb ben met de kinderdoop, die ergens anders zeggen de warmte te hebben gevonden die ze in de gemeente missen, die van mening zijn dat er in de kerk(en) te weinig wordt gedaan om buitenkerkelijken te winnen, enz.? En ambtsdragers krijgen in vele gevallen het gevoel dat ze achter de feiten aanlopen. Wan neerjongeren of ouderen onder bekoring zijn gekomen van het evangelische gedachte goed, dan maak je dat in de regel niet meer ongedaan en krijg je hen meestal niet meer terug. Ze zijn als het ware door de bocht heen en je haalt ze niet meer in. Het merkwaardige is dat niet alleen de prote stantse kerken worden geïnfecteerd door de charismatische beweging, maar dat ook in rooms-katholieke kring die invloed merkbaar is. Overigens is dat niet van vandaag of giste ren. In het mooie boekje 'De charismatische beweging en wij" van Prof I>r. J. W. Maris staat het zwart op wit: "Het verschijnsel 'charismatische ver nieuwingsbeweging' had evenals de pink sterbeweging eerder in deze eeuw (bedoeld is uiteraard de 20e eeuw) een grote verspreiding over de gehele wereld. Nadat het in kerken van protestantse tradi tie was begonnen, is het enige tijd later ook in de rooms-katholieke kerk doorge drongen en hebben vooraanstaande kardi nalen en bisschoppen (onder wie de bekende Belgische kardinaal Suenens) zich bij deze beweging aangesloten". Kennelijk overstijgen de behoefte aan warm te en de roep om persoonlijke beleving de kerkmuren. Want het is toch nog altijd een brede en diepe kloof die Reformatie en Rome van elkaar scheidt. Maar blijkbaar doen de verschillen in leer dan niet meer ter zake: protestanten en rooms-katholieken vinden elkaar in een gemeenschappeUjk, persoonlijk beleefd geloof. Ik kwam op deze gedachten doordat ik in Protestants Nederland van december jl. een stukje las over de EvangeUsche Omroep, die een r.k. werknemer en een r.k. lid in een bestuursorgaan benoemde. Daar is - begrij pelijk - nogal wat over te doen geweest. Maar - zo schreef P.N. -: "Het is bekend dat die omroep ook heel wat behoudende rooms-katholieke luiste raars trekt, die de KRO veel te progressief vinden en die geen kans zien om een rechtse roomse omroep de ether in te stu ren". Niet iedereen is gelukkig met de toenadering tot de rooms-kathoüeken. In P.N. wordt de Vrij EvangeUsche ds. K. van Berghem geci teerd die bij de stukken heeft aangetoond "dat er flinke verschuivingen aan de gang zijn in het evangehsch denken en theologiseren". Hoewel we enerzijds dankbaar mogen zijn dat de EvangeMsche Omroep ook het refor matorisch geluid nog laat horen, heb ik altijd het gevoel gehad dat de evangelische stem men tenslotte de Reformatie zouden over stemmen. In de begintijd werd sprekers uit de kerken te verstaan gegeven dat ze bij uitzen dingen beter hun mond konden houden over controversiële kwesties zoals de kinderdoop, teneinde de evangelische broeders en zusters niet voor het hoofd te stoten... Nu is men kennelijk zó ver opgeschoven dat ook Rome er voorzichtig bij betrokken wordt. Het doet een beetje denken aan het beeld dat Nebu- kadnezar zag: ijzer, vermengd met modderig leem... Waarnemer "Het Albeda College heeft een uitste kende naam op het gebied van mid delbaar beroepsonderwijs; dat geldt zeker voor de locatie Oude Tonge waar economische en sociaal pedago gische opleidingen worden aangebo den op niveau 2, 3 en 4", zegt Jan Tüink, locatiemanager van de vesti ging Mercuriuslaan 16 te Oude Tonge. "Bedrijven en decanen hebben veel waardering voor de kwaliteit van onze opleidingen en de zorg die wij als klei ne locatie aan individuele leerlingen kunnen geven." Economie "De cursist kan hier kiezen voor een oplei ding tot secretaresse, (bedrijfs-) administra tief medewerker, administrateur of commer cieel medewerker bank- en verzekeringswe zen", licht Jan Tuink toe. "Een voorlopige keuze voor een van bovengenoemde studier ichtingen maak je pas in de loop van het eer ste leerjaar. De definitieve keuze volgt aan het einde van het eerste schooljaar." De opleidingsduur kan, afhankelijk van de vooropleiding en de gekozen studierichting, variëren van 2 tot ca 3,5 jaar. Gedurende de opleiding wordt ongeveer 20% van de tijd besteed aan de beroepspraktijkvorming. "Dit is van groot belang, omdat de cursist kan besluiten uit te stromen naar de arbeids markt, die al vele jaren zeer gunstig is". Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com benadrukt de heer Tuink. Daarnaast biedt de opleiding een goede voorbereiding op diver se hbo-opleidingen, waar reeds een groot aantal van de oud-leerlingen met succes afstudeerde. Welzijn Opleidingen tot sociaal pedagogisch werker (SPW) worden op twee niveaus verzorgd. SPW-niveau 3 duurt driejaar en is gericht op de kinderopvang, het basisonderwijs en assistent in de gehandicaptenzorg. SPW- niveau 4 duurt vier jaar en richt zich op cur sisten die willen afstuderen in de richting woonbegeleider en activiteitenbegeleider. Gedurende de opleiding wordt er ongeveer 35 tot 40% van de tijd "besteed aan de beroepspraktijkvorming ofwel stage. "Dit betekent dat de cursist veel praktijkervaring opdoet om zich het vak zo goed mogelijk eigen te maken", verduidelijkt Tuink. "Na het behalen van het diploma kun je als vol waardige beroepskracht aan het werk. Maar er zijn ook diverse doorstroommogelijkhe den naar het hbo." Daarnaast kun je aan de Mercuriuslaan ook de opleiding Helpende Welzijn (niveau 2) volgen. Dit is een goede voorbereiding op het werken in instellingen of voorzieningen waar mensen verblijven die hulp, ondersteuning of begeleiding nodig hebben. Het traject beslaat een uitgebreid vakgebied, waardoor doorstroming naar een opleiding binnen de richtingen welzijn, gezondheidszorg of dienstverlening op niveau 3 mogelijk wordt. De opleiding duurt twee jaar en is geschikt voor leerlingen die net niet voldoen aan de instroomeis voor SPW-niveau 3. De Open Dagen van het Albeda College Oude Tonge zullen gehouden worden op vrijdag 25 januari 2002 van 14.00 tot 17.00 uur, op zaterdag 26 januari van 10.00 tot 13.00 uur en op donderdag 21 maart van 14.00 tot 21.00 uur. U bent van harte wel kom! De heer Hans Kramer van de Traditionele Kwekerij van UitzonderUjke Planten, De Hessenhof te Ede, verzorgt donderdag 24 januari 2002 om 20.00 uur in verenigingsge bouw Oostdam te Goedereede een dialezing voor onze afdeling over Schaduwplanten en Varens. Uit veel afdelingen van onze vereni ging hoorden wij zulke enthousiaste reacties op zijn lezingen; reden voor onze eigen afde ling om hem ook eens hier te vragen. De Hessenhof wordt een liefhebberskwekerij genoemd en heeft mogelijk net dat ene plant je waar u al zo lang naar op zoek bent. De heer Kramer neemt wat kisten met planten voor de verkoop mee, die in de voordracht behandeld zullen worden. Bijna in elke tuin ontstaan in de loop der jaren schaduwhoekjes waar de bestaande beplanting wegkwijnt, maar waar met een goede voorbereiding van de grond een hele fraaie subtiele beplanting kan worden aange legd. Het daarvoor beschikbare assortiment varens wordt aan de hand van dia's getoond, waarbij de bijzondere soorten niet zullen ontbreken. Varens zijn een hefhebberij van de kweker. Het is daarnaast echt een mode- plant aan het worden. Bij de varen passen natuurlijk heel goed de schaduwplanten, welk begrip een grote groep planten omvat. De ene schaduw is de andere niet en ook hier zijn veel verschillende mogeUjkheden. Vooral de wat onbekendere schaduwplanten komen tijdens de lezing aan bod. Vaak zijn het planten waarbij men wat geduld moet betrachten voordat ze laten zien wat ze in huis hebben. Dat laatste is bij de tegenwoor dige tuiniersvaak een moeilijk punt. Wij spreken de wens uit dat met deze lezing de mensen worden aangezet om wat meer van hun schaduwhoekjes te maken. Er is hoop voor artritispatiënten! Miljoenen mensen, oud en jong, lijden aan artritis. De vraag is: "Waardoor wordt deze invalideren de ziekte veroorzaakt? Waarom kunnen patiënten uitzien naar uiteindelijke verlich ting?" Maandagavond om 21.00 uur wordt dit onderwerp behandeld in 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De herhaling is dinsdag om 16.00 uur. De presentatie zal worden verzorgd Yvonne Caka. GOEREE- OVERfLAKKEE Gaat u wel eens Wereldwinkelen? En heeft u de weg al gevonden naarde Wereldwinkel in Middelhamis? Er wordt al veel gesloopt op het Spui, achter de Winkeldiek, maar de Wereldwinkel staat er nog steeds. Dat ziet u op zaterdag van 09.00 uur tot 17.00 uur aan de vlag van de Wereldwinkel die buiten hangt. Vorige week zaterdag waren we gesloten in verband met de inventarisatie, maar deze zaterdag, 12 januari, zijn we weer open met een hele nieuwe collectie artikelen uit de Derde Wereldlanden. Dus: graag tot ziens! "Welgelukzalig is de mens, wiens sterkte in U is, in welker hart de gebaande wegen zijn. (Psalm 846) De ware pelgrims zoeken hun sterkte in God. Die sterkte hadden zij op hun reis naar Jeruzalem ook wel nodig. Naar Jeruzalem gaan was in die tijd een hele onderneming. Het was echt geen zorgeloze pleziertocht in een comfortabele touringcar langs geasfal teerde wegen. Motorisch voortgedreven ver- voenniddelen waren in die tijd niet bekend. Men reisde te voet of op ezel en kameel. De reis ging over lieflijke hoogten met heerUjke vergezichten, maar ook door diepe dalen die afschrikten. Berucht was het barre 'Baka- dal' ...het 'tranendal'. Het was een dal vol verschrikking. Het was er snikheet zonder verkwikkend water. Het betekende een gro te beproeving. En wat de wegen in Palestina betreft, die waren uitgesproken slecht. Ze waren smal, hobbelachtig, met stenen bezaaid, vol kuilen en niet onderhouden. Alleen tegen de tijd van de grote feesten werd er wat aan gedaan. Dan werden ze 'gebaand'. Hindernissen en belemmeringen werden opgeruimd, opdat de feestgangers op weg naar Jeruzalem snel ler voort konden. Nu zegt de psalmdichter: die mens is welge lukzalig, welke deze gebaande wegen in zijn hart heeft. Niet alleen in zijn hóófd, maar ook in zijn hart. Wil dat zeggen, je geheel ont trekken uit de wereld om in afzondering met God te verkeren? Neen, want ook de gelovi ge heeft een taak in de wereld, die men niet mag verzaken. Maar men moet met die gebaande wegen bezig zijn. Ons leven moet er door beheerst worden. We moeten het hart op de wegen naar Sion zetten. Met heel het hart uitgaan naar de dienst van de Heere. Daarin zijn lust en zijn leven hebben. Luther heeft ervan gezegd: "Het betekent, van harte wandelen in de Wet en de inzettingen van God". Calvijn verklaarde: "Langs die weg zullen zij zich met heel hun hart voortspoe den. Dat is meer dan alleen maar over de weg naar Sion praten." Het gaat ten diepste om de beoefening van de ware godsvrucht. Wij kunnen deze woorden ook letterlijk nemen: "In welker hart de wegen gebaand zijn". Het hart van de mens is door de zonde als een wildernis geworden. Een dorre, dode woestijn. Er is geen begaanbare weg. Lees maar na, wat de Heere Jezus over het hart van de mens zegt (o.a. in Markus 7 21-23). Die woeste wegen moeten gebaand worden. Ons hart moet vernieuwd worden door de Heilige Geest, middels het Woord van God. Het hoge moet vlak, het kromme moet recht worden. Het moet er door in orde worden gemaakt. David leerde de boosheid van zijn hart ken nen en bad: "Schep mij een rein hart, o God.Hoe nodig te bidden: "Neig mijn hart en voeg het saam. Tot de vrees van uwe Naam. Een gebaande weg is geen gemakkelijke weg. Het is geen Paradijsweg. Het is een weg vol moeilijkheden, bezwaren en verdrukkingen. Het 'Baka-dal', het hete, grauwe tranendal, is er niet onbekend. WelgelukzaUg evenwel is de mens wiens sterkte in de Heere is, de trou we Verbondsgod. In wiens hart de gebaande wegen zijn. De wegen door God in oneindig erbarmen ontsloten in de Heere Jezus Chris tus. De Zoon van God heeft de gebaande weg Zelf geëffend en vast gemaakt in Zijn verzoe nend lijden en sterven. Hij is daartoe over Golgotha en de Olijfberg, de weg van lijden tot heerUjkheid, gegaan. De gebaande weg is Hij, ïJij alleen. Het is de weg waarlangs Hij in goedertierenheid en ontferming Zijn Gemeente leidt tot de zaligheid. Zo wordt het reisdoel bereikt. Niet door eigen kracht. Maar door de kracht van de Heere. Hij is de Krachtbron. Dat lezen wij in vers 8a: "Zij gaan van kracht tot kracht". Waarbij de kanttekeningen op de Statenver taling aantekenen: "of, van sterkte tot sterkte, dat is, om het zeerst en hoe meer zij gaan, hoe lustiger zij worden, totdat zij eindelijk aan het huis van God aankomen". Hoe verder zij vorderen, hoe meer hun kracht schijnt toe te nemen. Zij zullen Sion bereiken: "een iege lijk van hen, zal verschijnen voor God in Sion". Een iegelijk van hen. De sterkste in het geloof, maar ook de zwakke. Eikenboom en gekrookt riet. Zij treden het hemels Jeru zalem binnen. Er blijft niemand achter, maar allen zingen in jubelzang: "onze voeten zijn staande in Jeruzalem!" Zo staat vast en moge dat ook door wie dit leest, zo worden ervaren: "Welzalig hij, die op U bouwt. En zich geheel aan U vertrouwt". B. H. H. Sinds 1 januari 2002 maakt de Technische School Middelhamis bestuurlijk deel uit van de Edudelta Onderwijsgroep. Tot de Edudel- ta Onderwijsgroep behoren tevens Groen College Goes, de Vliedberg in Goes, De Gaarde Barendrecht en de Groene School Sommelsdijk. Binnen deze koepelorganisa tie kan de Technische School Middelhamis de voordelen benutten van een gezamenlijk bestuurlijk draagvlak en tevens zijn klein schaligheid behouden. Kleine school Juist op een kleine school is de leerling geen nummer. Men kent de leerlingen en kan dus snel en adequaat handelen in situaties waar in het mis dreigt te gaan. De leerlingen voe len zich thuis in deze hechte gemeenschap van bijna 400 leerlingen. De eilandmentali teit van Goeree-Overflakkee staat borg voor het handhaven van nonnen en waarden. Een kleine school in een redelijk veilige omge ving kan zich goed weren tegen de negatie ve invloeden van de stadse mentaliteit. Dat is met name de reden waarom steeds meer ouders van buiten Goeree-Overflakkee hun kind naar deze school sturen. De school bestaat inmiddels al 99 jaar en heeft in die tijd een uitstekende reputatie opgebouwd. Leerlingbegeleiding en leerling-zorg De leerlingbegeleiding en leerling-zorg vor men op de Technische School Middelhamis een belangrijk aandachtsgebied, waar hard aan gewerkt wordt. Alle leerlingen hebben een klassenmentor die als vertrouwensper soon optreedt en de leerlingen intensief begeleidt. Speciale aandacht wordt gegeven aan het opsporen en behandelen van dys lexie (woordblindheid). Leerlingen die pro blemen hebben met bepaalde leerstof, krij gen extra lessen of hulp van een gespeciali seerde leraar. De school heeft als uitgangspunt dat geen enkele leerling aan het eind van het eerste leerjaar blijft zitten, maar aUe leerlingen tenminste de eerste twee leerjaren ongeschonden doorkomen. Voor leerlingen die moeilijk leren of door andere oorzaken extra zorg nodig hebben, kent de school Leerweg Ondersteunend Onderwijs (LWOO). De leerlingen die deze leerweg volgen, werken in kleinere groepen en vol gen een aangepast programma voor de leer vakken waarmee ze doorgaans de meeste moeite hebben. De begeleiding van deze leerlingen is nog intensiever dan gewoon lijk. Welke leerweg een leerling ook volgt, het diploma is altijd hetzelfde: een volwaar dig VMBO-diploma met een uitstekende reputatie. Sector Techniek Jongens en meisjes met belangstelling voor een technisch beroep kiezen na twee jaar uit de programma's bouwtechniek, elektrotech niek, metaaltechniek of voertuigentechniek. Na het behalen van het diploma staan vele vervolgwegen open zoals opleidingen en beroepen in de bouw, de elektro, de metaal en de autowereld, maar ook in de weg- en waterbouw, de installatietechniek, de pro cestechniek, de zilver- en goudsmederij, de elektronica, de informatica, de tekenkamer, de handel, de landbouw, de krijgsmacht, de politie enz. Sinds augustus dit jaar heeft de afdeling voertuigentechniek zowel van het ministerie als van de Bovag-garagehouders op Goeree-Overflakkee een behoorlijke financiële injectie gekregen. De garagehou ders hebben de school van zeer moderne apparatuur voorzien en zelfs een lüeuwe auto, met de nieuwste common-rail diesel techniek, beschikbaar gesteld. Zo wordt de afdeling voertuigentechniek langzamerhand geheel in een nieuw jasje gestoken. Ook de afdeling Metaal zal in de komende tijd wor den verbouwd en aangepast aan de eisen van modem technisch onderwijs. Sector Economie: de afdeling Consumptief-breed Al jaren beschikt de school over een hier niet verwacht, maar toch aanwezig afdelingspro gramma in de sector economie in de vorm van het programma Consumptief-breed. Jongens en zeker ook meisjes die zich aan getrokken voelen tot een verzorgend of dienstverlenend beroep kunnen via het pro gramma Consumptief-breed verder in zie kenhuizen, bejaardentehuizen, horeca, bak kerij, slagerij, het toerisme enz. De opleiding Consumptief-breed houdt zich bezig met voedselbereiding in de mimste zin van het woord zoals groot- en kleinbrood, gebak, snacks, vleesverwerking en complete maal tijden, maar ook met het nieuwe leervak "toeristisch recreatieve vaardigheden". Het programma wordt daarmee een uitstekende vooropleiding voor tal van toeristische beroepen waarvoor de vraag op Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland alleen maar stijgt door de toename van het aantal toeristen. De school beschikt over een modeme keuken en een eigen restaurant met 44 zitplaatsen waarin elke week lunches en diners worden verzorgd. Open Huis Op donderdag 24 januari 2002 houdt de school Open Huis van 15.30 tot 17.30 en van 19.00 tot 21.00 uur. U bent van harte wel kom om uitgebreid kennis te maken met de school en het personeelsteam. Voor nadere informatie kunt u terecht bij de school onder tel.: (0187) 485444. In zijn woonplaats Melissant is Wim Baart een bekende verschijning. Hij werd er 78 jaar geleden geboren en is er altijd blijven wonen. Hij had een eigen schildersbedrijf en knapte menig huis in Melissant op. In de Tweede Wereldoorlog moest hij naar Duits land om daar te gaan schilderen voor de vij and. In Melissant is hij ook bekend door zijn inzet voor de vrijwillige brandweer, de kerk en de school. Daarvoor werd hij koninklijk onderscheiden. Het is een man die veel heeft meegemaakt in zijn leven. Daarover praat hij zaterdagmorgen om 9.00 uur op Radio Flakkee met Jan Lodder in het bekende radioprogramma 'Flakkeecialitei ten'. Dinsdagavond om 18.00 uur wordt het programma herhaald. -5- Even staat hij als vastgenageld op de bovenste tree. Hij móet een slokkie nemen, hij móet. Net gaat z'n hand naar z'n binnenzak, als de deur openkiert en Melanie om een hoekje kijkt. Ze wenkt hem. "Waar blijf je toch?" Met twee stappen is Janus bij de deur. Sjeffie ligt plat op z'n mg, het kussen is verdwenen. Hij ziet wat witjes, maar z'n ogen lachen. Opgelucht zakt Janus op een kmkje naast het bed. "Ze hebbe niks geroke", grinnikt Sjeffie. "Tjonge, ik docht dat ik stikte, zo benauwd had ik het. Maar nou ben ik weer 't ventje. Geef me gauw een slokkie Janus." Maar Janus is wijzer geworden. "Ik denk er niet an, as je 't weer krijgt, kenne we weer belle en vast dat ze het dan mikt." Sjeffie dringt niet langer aan. Melanie staat op. "We moeten weg Janus. De zuster zei dat we tien minuten extra mochten blijven, maar die zijn nou om. Hou je maar taai Sjeffie, morgenavond kom ik niet, want dan beginnen we. Heb ik je al verteld dat er een mon ster bijgenkomen is in m'n spookhuis? Als je beter bent kom je maar eens kijken. Kom nou Janus." Melanie houdt de deur open maar Janus is zo maar niet klaar. "Sjeffie", zegt hij vrolijk, "zorg dat je morgen een kussen heb, dan breng ik wat voor je mee. Bezjoer hoor." Hij zwaait nog eens ten afscheid en loopt dan met Melanie de trap af, de lange gang door naar buiten. "Hè, hè, da's een opluchting. Daar neem ik er eerst eentje op." Hij zet de fles langdurig aan z'n mond. "Waar bleef je toch zo lang Janus", wil Melanie weten. "Wel meid, ik kon niet tegen de stroom imoeie. 'k Mos eerst al die mense naar buiten late komme." "O ja, maar waarom werd je niet goed?" "Dat zei ik je eens haarfijn uitlegge", zegt Janus. Hij houdt haar zijn arm voor. "Steek maar eens in meid, dat praat gemakkelijker en ik ken je zo niet kwijtra- ke ook. Zo, nou ik zat daar naast jou op de trap aan Sjeffie te denke hè en wat de zuster zou doen om hem zogezeid te kalmere, toen ik me onderstebove schrok. Ik werd er kepleet beroerd van. Ze zou netuurlijk mike dat ie wat op had. En ik had hem die fles gegeve. Snap je nou waarom ik effe naar buiten mos?" Janus veegt over z'n voorhoofd. "Wil je wel gelove, da 'k 't weer benauwd krijg." Melanie schiet in de lach. "Jij kunt allemenselijk gauw een trap aflopen Janus. Voor ik er erg in had was je al beneden. Afijn, 't is nog goed afgelopen, 't Is wel een raar bezoekuur geweest. Eerst al dat gedwaal en toen die hoestbui. Zullen we bij Roza een kopje koffie gaan drinken?" Janus vindt het best. "Kenne we nog es lache as we 't vertelle an d'r. Misschien ken ze ons wel vertelle wanneer Sjeffie uit het ziekenhuis mag." "Daar moet je anders niet op rekenen. Ze kan maar niet in de toekomst kijken als ze wil. Dan moet ze eerst in trance gaan, zoals dat heet. Dat is een toe stand van bedwelming en dan ziet ze de dingen die in de toekomst zullen gebeuren. Of dat altijd zo is als er dag aan dag en avond aan avond mensen komen om zich de toekomst te laten voorspellen dat weet ik niet. Ik heb haar wel eens horen zeggen: "De mensen geloven altijd wat je zegt en nou ja, een mens wil bedrogen worden. Ze zal er best wel eens naar raden, dat kan niet anders als ze voor je deur in de rij staan." Janus houdt even de pas in. "Ik mot er nie veel van hebbe, Melanie. Ik ben voor niks en niemand bang, maar as ik in haar kamer kom, zoas vanochtend, nou dan voel ik me nooit op m'n gemak. En dan die glui perd van een kat. Gekke naam heeft ze dat beest gegeve, welke kat heet er nou Boeddha. Dat van Sjeffie was maar een lolletje netuurlijk. Ik zal nooit naar d'r toegaan om de toekomst te wete. Maar ze heb een naam op dat gebied, da's waar. Hoe komp ze eigenlijk an die gave, weet jij dat?" Melanie haalt haar schouders op. "Van haar groot moeder geloof ik. Die deed ook aan waarzeggen en geesten oproepen. Dat laatste doet Roza niet dacht ik. Ze praat er bijna nooit over. Het gebeurt wel eens een enkele keer dat ze zomaar midden in een zin ophoudt en stil voor zich uitstaart. Ze heeft dan hele maal geen erg in haar omgeving. Ze merkt het niet eens als je weggaat. Laatst waren we in 'Omah' aan het dansen, nou toen kreeg ze het ook. Niet dat het daar opvalt. Er zijn zoveel jongelui die drugs gebrai- ken, die kunnen ook zomaar wat voor zich uit zitten staren. Roza ziet natuurlijk niet zo bleek en ze is ook niet zo mager als die jongelui, maar verder is het eender dacht ik. Als ze gewoon is - en dat is ze meestal - is het een fijne meid. Ik ga al jaren met haar om. Ze heeft mij ook de toekomst voorspeld. Ik geloof er echt in, heel veel is precies gegaan zoals zij het gezegd heeft. Ik kende haar al voor ik me bij dit kermisgezelschap aansloot. Zij heeft voorspeld, dat ik zou gaan zwerven en dus geen vaste woonplaats zou hebben. Ik zou ook veel geld gaan verdienen. Dat is allemaal uitgekomen. Ik ben nou vier jaar met m'n spookhuis op de kermis en het geld stroomt bin nen. Het reizen en trekken bevalt me ook prima." Janus moet alles even verwerken. "Ik weet nog van vroeger, toen ik een kleine jonge was, dat me moeder altijd zee: "Janus", zee ze, "Janus je mag niet op de kertemis komme." As ik dan vroeg: "Waarom nie?" zee ze altijd: "Dat volk daar deugt nie." Ik gong er netuurlijk toch naar toe, want ik was erg nieuwsgierig. Ik weet nog dat ik docht: Dat zei ik dan wel eens zelf onderzoeke, mot ze maar een duidelijk antwoord geve. Nou ik vermaakte me best en dat doe 'k nog, want zo je ziet ben ik er blijve hange. Er benne in elk beroep men se die niet deuge, zeg ik maar. Weet je, as ik wat vraag wil ik een fesoendelijk antwoord, zodat ik weet waar ik an toe ben. Me moeder zee zo vaak: dit mag nie en dat kan nie. Maar ze zee nooit waarom het niet kon of mocht. Nou dan ga je zelf op onder zoek uit hè. Ik gong vroeger ook naar de kerk", voegt hij er zonder een enkel verband aan toe. "Nie da'k daar nog zoveel van weet, maar dit heb ik ont- houwe. Er staat in de Bijbel da je alle dinge mot onderzoeke. Nou da heb ik gedaan", besluit Janus zijn lange betoog. Melanie moet even lachen. "Je hebt nog nooit zoveel achter elkaar gezegd. Janus. Ik ben blij dat jij bij ons bent. Je kunt altijd een beroep op je doen en je staat steeds klaar voor ons. Wat je ogen zien, dat kunnen je handen. Het is maar goed dat je ondanks het verbod van je moeder naar de kermis ging. Is Sjeffie ook christelijk, net als jij?" "'k Weet nie", peinst Janus, "ik geloof van nie. Hij heb het er nooit over. Hij leg nou in een christelijk ziekenhuis. D'r zal wel een domenee of zoiets kom me, denk ik. Zal ie effe raar opkijke. Ik weet er nog wel wat vanaf, maar Sjeffie netuurlijk nie. Afijn, da zoekt die zwartrok maar uit. Misschien ken die Sjeffie wel van de fles afhelpe", voegt hij er grinni kend aan toe. "We benne er, Melanie. Kom mee, naar de koffie." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5