Winnaar Opel Corsa bekend Zendingsavond ITIE 0900-8844 De heer C. v.d. Sluijs in 'De Goede Ree' 100 jaar! i JE BENT VAN HARTE WELKOM ONGETWIJFELD Vei^adering commissie Ruimtelijke Ordening te Goedereede Flakkeese Dam- kampioenschap 2001/2 Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt GEZOCHT: Naam- en adresgegevens! Kom op woensdag 23 januari om 20.00 uur Een verraste meneer Sevenhuijsen Verrassing Champagne voor de schrik te Ooitgensplaat (30 cpm) Op heterdaad betrapt VrftRg jij jezelf wel eens af waarom je leeft? 1 WljICl je wel eens aan de zin van je bestaan? Ga je nooit naar een kerk, omdat je er niets van moet hebben? Ga je trouw naar de kerk en ^ggp^«sipiis^ heb je toch nog veel vragen? Ging ie vroeger naar de kerk? ^IIP Kiili Waarom nu niet meer? Kun je er met iemand over praten? Is er leven na de dood? Bestaat God eigen lijk wel? En als God bestaat, wat ^^^^m^ moQi ik ermee? Is het waar, wat er in de bijbel staat? Waarom laat God alle ellende in de wereld toe? Wil je een ailtWOOfd op al deze vragen? Er is zelfs DC WIJS voorhanden! naar Verenigingsgebouw Oostdam Jongkoenstraat 1 in Goedereede Spreker is evangelist Rinus Pieper. Toegang vrij! Let op! Deze uitnodiging geldt voor iedereen. Zorgvuldig omgaan met bestemmingsplannen Op 7 januari jl. kwam de commis sie Ruimtelijke Ordening onder leiding van wethouder A. C. Lok ker (SGP) bijeen om de diverse zaken aangaande de handhaving etc. van de bestemmingsplannen te bespreken. Regiovisie voor Goeree-Overflakkee Vestiging rijwielhandel 'Springersdiep' PAGINA 4 Vrijdag 4 januari jl. won de lieer Seven huijsen uit Middelharnis de lioofdprijs van de decemberactie van de Midden standsvereniging: een schitterende Opel Corsa, geleverd door Garage Knöps B.V. uit Sommelsdijk. Rabobank Middelhar nis was hoofdsponsor van deze actie. Het was een uitzonderlijke dag voor de heer Sevenhuijsen uit Middelharnis. Eerst werd hij uitgenodigd voor een kopje koffie met de heer W.A. Coremans, algemeen directeur Rabobank Middelharnis. Daarna werd hij ontvangen door de heer D. Buijsse, voorzit ter van de Middenstandsvereniging. Ook waren notai'is Schuring en het bestuur van de Middenstandsvereniging aanwezig. Op een projectiescherm prijkte groot: "Welkom meneer Sevenhuijsen, wij hebben een leuke Enige tijd geleden heeft in de Gezinsgids onder de rubriek 'Zoeken/Aanbieden' een oproep gestaan. Het betrof hier het boek 'Nederlandse kerken in Amerika en Cana da' door Rik Valkenburg. Deze oproep werd gedaan door Marlin Boot, Zwaluw 53, 7951 MB in Staphorst, tel.: 0552- 464133. Aan deze oproep is gehoor gege ven door een mevrouw uit Middelharnis/Sommelsdijk, met de toezeg ging dat het boek bij haar opgehaald kon worden. Echter, nu is Marlin Boot de naam- en adresgegevens van die mevrouw kwijtgeraakt... Mocht zich onder onze lezers de mevrouw in kwestie bevinden, dan wordt zij vriendelijk verzocht met Marlin Boot contact op te nemen! verrassing voor u!" Nadat de heer Buijsse hem met lovende woorden toegesproken had, verscheen op een scherm een grote foto van de Opel Corsa. De heer Sevenhuijsen was blij verrast met zijn prijs! Uiteraard hadden de Midden standsvereniging, de Rabobank en Garage Knöps voor champagne gezorgd. Ook stond er een hapje en drankje klaar voor de schrik. Na een toost, gingen de trotse winnaars naar buiten om hun nieuwe auto te bewonderen. Tot slot sprak de heer Sevenhuijsen een woord van dank uit. Een grappige anekdote was, dat de heer Sevenhuijsen veel met auto's heeft, hij was bijvoorbeeld vroeger rij-instructeur en docent autotechniek! Al met al was het een geslaagde afsluiting van een schitterende prijzenactie. Op D.V. donderdag 17 januari a.s. zal in El- thato een zendingsavond worden gehouden. De plaatselijke predikant ds. T.E. van Span je zal met zijn gezin het een en ander laten zien en horen over hun werk gedurende de periode 1996 - 2001 toen zij vanuit de GZB uitgezonden waren in Kenia. De deuren zijn open vanaf 19.00 uur en dan is er tevens kof fie. De avond zelf begint om 19.30 uur en eindigt om 22.00 uur. Jong en oud zijn van harte welkom! Evangelisatiecommissie slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflald<ee MIDDELHARNIS - Een 88-jarige vrouw uit Middelharnis hoorde donderdagmorgen vroeg, omstreeks vier uur, gestommel in de winkel van haar 53-jarige zoon, de 'Flakkee- sche Bazar'. De vrouw ging op onderzoek uit en zag een ongeveer 20-jarige jongeman met een petje op en een rugzak om in de win kel staan. Ze gilde, waarop de man wegren de. De toegangsdeur van de winkel was opengebroken. Er wordt niets vermist. Na de derde ronde begint er al aardig wat tekening in de situatie te komen. I. Mackloet gaat al leen aan de kop. Hij wist de kampioen/ van vorig jaar, De^^ Mik Jr., tot capitu- alatie te dwingen. Deze liet zich lelijk insluiten en na nog wat tegenspartelen was het gebeurd. Een uiter- mate spannende wedstrijd Y speelde B. Visbeen, die uit eindelijk Van Schie tot overgave dwong. Heel lang duurde het gevecht tussen Verol- me en Klink. Uiteindelijk kwam het tot een puntendeling. Floresteijn hield het tegen Koese heel lang vol, maar maakte op het laatst een fatale fout. De wedstrijd tussen J.v.d. Ouden en C. van Welie moest wegens ziekte van eerstgenoemde worden uitge steld. De uitslagen zijn: I. Mackloet - A.P.C, de Mik2-0 K. Tanis - P. Leroy0-2 J. van Hoorn -J. Wolfert2-0 W. van Schie-B. Visbeen0-2 Doom - P. van Eek2-0 C. Polder - D. Wolfert0-2 A. v.d. Veer - J. van Koppen2-0 J. A. Dekker - J. Jordaan2-0 H. M. Floresteijn -1. Koese0-2 H. H. Verolme - M. Klink1-1 W. Stolk-L.J.T. Jacobs2-0 A. de Mik - C. Tanis0-2 M. Goedegebuur - J. Lodder1-1 De vierde rond zal plaatsvinden in de Staver te Sommelsdijk op 30 januari a.s. Wie eens een kijkje wil komen nemen is vanzelfsprekend hartelijk welkom. UITNODÏGIM Voor meer informatie bel je (0187) 48 16 76 48 74 26 7 Januari 1902 werd ten huize van de familie Van der Sluijs op de Dijk in Mid delharnis (in het pand waar nu tassenwin- kel Jordaan is gevestigd) een jongetje geboren. Jongstleden 7 januari 2002 was dat honderd jaar geleden. En de kleine jongen, thans woonachtig in Rusthuis 'De Goede Ree', is nog gezond en wel. Ter gelegenheid van zijn 100e geboortedag was natuurlijk het een en andere op touw gezet. Daar hoorden uiteraard een bezoek van de dominee en de burgemeester bij. "Ach ja", glimlacht de heer Van der Sluijs, "als iemand 100 jaar wordt, veran dert hij opeens in een bijzonderheid." Een uitspraak, waaruit meteen duidelijk wordt, hoe helder, nuchter en relative rend de jarige reageert. "Maar", bena drukt hij, "eerlijk is eerlijk; honderd jaar, dat is wel een geschenk. En dan is het een extra zegen als een mens nog goed kan nadenken." Als hij herinneringen ophaalt, gaat de tijd onvoorstelbaar snel. De heer Van der Sluijs vertelt smakelijk en kiest zijn woorden met zorg. Jaartallen zijn perfect in het geheugen opgeslagen en dan volgt onvermijdelijk de vraag welk beroep de jarige vroeger heeft uitgeoefend. Je kon al zoiets bevroeden, maar als het antwoord is: Ik heb zesen veertig jaar in het onderwijs mogen dienen" verbaast ons dat niet; de onderwijzer verloo chent zich niet. Meester Van der Sluijs, velen onder ons zullen hem zo nog wel ken nen, geniet na een arbeidzaam leven van een rustige oude dag. Aan de vele activiteiten die in het verzorgingshuis worden aangeboden, doet hij niet mee. "Er zijn veel dingen die niet meer gaan", zegt hij. "Dat is zo als je ouder wordt. Dat zij zo. Dat ik niet meer kan lezen, vind ik wel heel erg. Ik ben in een nacht slechtziend geworden. Ik kan nog wel iets zien, maar details kan rk niet onder scheiden. Ik herken mensen dan ook aan hun stem. Dat ik niet meer kan lezen, heeft me veel verdriet gegeven. Maar ik blijf wel op een andere manier op de hoogte van allerlei ontwikkelingen. Kijk maar." Onder handbe reik liggen geluidsbanden met daarop een ingesproken versie van de krant. "Dat is een uitkomst. En toch mis je bepaalde dingen; het is toch altijd een selectie die iemand anders voor je maakt. Je bent toch overgele verd aan de voorkeur van degenen die dat voor je uitzoeken. Maar goed, je blijft een beetje bij. Soms willen mensen ook wel eens voorlezen, maar ja, het is een drukke tijd." Op de vraag wat de heer Van der Sluijs zich laat voorlezen, klinkt het antwoord: "Gewoon, een kerkbode of iets dergelijks. Of zoals vorig jaar, toen heeft iemand een brochure van Blauwendraad voor me gele zen. Maar ingewikkelder moet het niet wor den hoor. Dan volg ik het niet meer." De honderdjarige heeft veel zien verande ren. "Ontzaglijk veel. U bent van Eilanden Nieuws, toch? Die krant heb ik zien ont staan. Hij had toen nog een kleiner formaat, zoiets als De Zaaier. Ik heb nog eens met een aantal collega' s een paginagrote advertentie in die krant gezet.. Dat was in 1925, toen de verkiezingen voor de Tweede Kamer zouden plaatsvinden. In die advertentie hebben we toen een oproep geplaatst om voorkeursstemmen uit te bren gen. Van der Sluijs startte na zijn opleiding zijn onderwij scarrière op Goeree-Overflakkee in 1921. Hij kon destijds kiezen tussen twee scholen, in Ouddorp of in Sommelsdijk. "Ik koos natuurlijk voor Soinmelsdijk. Dan kon rk bij mijn ouders blijven. En ze konden het daar- goed gebruiken", voegt hij eraan toe, gebarend met duim en wijsvinger. Later mocht hij meewerken aan de oprichting van de Groen van Prinsterer School in 1931. Als het gaat over het christelijk onderwijs en de kerken, komt er een zorgelijke trek op het stil le gezicht. "Over het christelijk onderwijs, maar vooral over de kerken ben ik diep bezorgd!" betuigt Van der Sluijs. "U leest ook wel wat er met het Samen-op-Weg proces en dat huwelijk - u weet wel - allemaal omgaat. Nee, over de kerk maak ik me grote zorgen." In 1929 verkoos de meester zich Lydia Cor nelia Doornbos tot bruid, waarna het paar verhuisde naai" Numansdorp. Dat was niet zijn laatste standplaats; in totaal heeft hij acht scholen gediend. "Als u het wil weten wil ik de plaatsen wel noemen. Na Som melsdijk en Numansdorp ben ik naar IJssel- stein gegaan. Daarna naar Bergschenhoek, Blijswijk, Krimpen aan de Lek, Nijkerker- veen en Dinteloord. Daar hebben we na mijn pensionering nog twintig jaar gewoond". Het echtpaar had vijf kinderen; twee doch ters en drie zoons. Halverwege de zestiger jai-en werkte Van der Sluijs ook mee aan het oprichten van een nieuwe vereniging binnen de onderwijzersorganisatie. "Het was de tijd van de doorbraak en ik was met diverse col lega's van mening dat er geen plaats was voor allerlei socialistisch ingestelde onder wijzers binnen het Christelijk onderwijs. Er is toen een nieuwe vereniging opgericht. Helaas was het geen echt succes, de vereni ging werd niet groter dan honderd man." Van der Sluijs schreef regelmatig in hun blad 'De School Met De Bijbel' en we kun nen heden ten dage nog kennis nemen van opnieuw afgedrukte artikelen van zijn hand. zoals het artikel 'Pleidooi voor de vertel- hng'. In 1987 kwam het echtpaar Van der Sluijs-Doombos weer naar Flakkee, waar eerst Het Oudeland, en later De Goede Ree het huisadres werd. Mevrouw is in 1992 overleden. "Mijn leven is eigenlijk niet zo belangrijk," zegt de heer Van der Sluijs, als we denken dat we al heel wat hebben gehoord. "Mis schien vindt u het prettig om te weten waar mijn interesses lagen en liggen. Ik ben Nederlands Hervormd en in die Kerk heb ik werk mogen verrichten als ouderling, kerk voogd en, zeg maar, boekhouder. Ook de zending heeft mij altijd zeer na aan het hart gelegen. Voor de GZB heb ik me graag inge zet. Bijvoorbeeld met ledenwerving, het organiseren van regiocontactavonden en zulke zaken. Toen ik vierenzeventig was, kreeg ik het verzoek of ik de achterkant van de scheurkalender 'Een Handvol Koren' wilde verzorgen. Na wat wikken en wegen - waarom vraagje zoiets aan een man van vie renzeventig - heb ik toch toegestemd en heb ik nog zeven 7 jaargangen mogen volmaken. Met geschiedenis, kerkgeschiedenis, bijzon dere ervaringen, en nog meer van zulke din gen. Nog niet zo heel veel jaren geleden kwam van twee goede vrienden, waaronder ds. J. J. Poort, het verzoek een bloemlezing te mogen samenstellen van zijn geschriften. Bescheidenheid had de bedaagde meester er bijna van weerhouden daarvan af te zien. Maar na veel aandringen heeft hij toege stemd, wat heeft geresulteerd in een mooi boek met de titel 'Ontmoetingen van blij vende waarde'. Dat boek is trouwens bij de heer Van der Sluijs zelf op Volkerak 8 in 'De Goede Ree' te koop. Over ontmoetingen van blijvende waarde gesproken; wat ons betreft was het bezoek aan deze krasse 100-jarige heer een bezoek van bijzondere waarde en wij wensen hem nog een goede tijd toe. De heer G. Moerkerk (CU) kwam tot de con clusie, dat wellicht veel werk in de ruimtelij ke sfeer opnieuw gedaan moet worden, het geen tijd en geld zal kosten en waarbij ook opnieuw ambtehjke en bestuurlijke inbreng vereist is. De gemeente Goedereede heeft de zaken voldoende op orde. De heer H. van der Meer (VVD) kon zich hierin wel vinden, doch hij wees erop, dat de gemeente "baas in eigen huis" dient te zijn, zodat niet allerlei van buitenaf op de gemeente afkomende plannen dienen te worden gehonoreerd. Hiermee wordt het beleid van de gemeente, zowel economisch als planologisch, door kruist, hetgeen niet in het belang van de gemeente is. Inspraak alleen is niet voldoen de, doch een eigen beslissingsbevoegdheid streeft de heer Van der Meer na, zoals o.a. Scharrezee en Delta-natuur. Ook de heer T. Human (SGP) was deze mening toegedaan, alhoewel een verstrekkende visie op plano logisch gebied voor Goeree-Overflakkee wel aanvaardbaar is. Voor de beoordeling van o.a. landschapskwaliteit dient wel inspraak te zijn om de belangen van de gemeente voldoende te kunnen waarborgen. Mevrouw T.A.H. Tigchelaar-van Asch (PvdA) informeerde naar de compensatie inzake natuur e.d. ten gevolge van de aanleg van de Tweede Maasvlakte. De heer C. Noorthoek (CDA) concludeerde, dat de gemeente voldoende eigen beleid kan ont wikkelen daar de vaststelling van de bestem mingsplannen de bevoegdheid van de gemeenteraad is. Vervolgens kwam ter dis cussie dat zogenaamde fluisterboten op het Zuiderdiep wél zijn toegestaan, doch kano's juist weer niet, hetgeen evenwel te wijten was aan het feit, dat met kano's de kans op beschadiging van de oeverbeplanting bestaat, terwijl de fluisterboten een bepaalde route volgen door het Zuiderdiep. Vestiging bouwbedrijf In principe kon de commissie wel instem men met de verdere behandeling van het ver zoek om de loodsen bij de voormalige boer derij aan de Hofdijkseweg 34 in Ouddorp door bouwbedrijf Van der Linde te laten gebruiken o.a. als opslagloods(en) voor materiaal. In dit verband werd evenwel door de commissie afgesproken, dat het beleid inzake leegkomende landbouwschuren nader dient te worden uitgekristalliseerd. Daartoe is o.a. overleg nodig zowel met de provincie als met de stedenbouwkundige, aangezien een geheel andere gebruiksmoge- lijkheid dient te worden gecreëerd. De heer T. Human (SGP) beklemtoonde in dit ver band, dat het hierbij gaat over de plaatsing van o.a. auto's en caravans en ander roerend goed. Bedrijfsvoering is alweer een stap ver der, hetgeen verdergaande consequenties met zich mee zou kunnen brengen. Deze gedachtegang werd door o.a. mevrouw T.A.H. Tigchelaar-van Asch (PvdA) onder steund. De voorzitter deelde mee, dat de behandeling van dit verzoek zal plaatsvin den met inachtneming van het te ontwikke len beleid. De voorzitter zette de gang van zaken uiteen inzake de vestiging van de rijwielhandel in het pand Zuidweg 2 te Ouddorp. Het betreffende bedrijf is op de te nemen besliss ingen door het gemeentebesUiur vooruitgelo pen. Dit neemt evenwel niet weg dat het gemeentebestuur wel positief staat tegenover de bedrijfsontwikkeling in de gemeente in het algemeen, echter ook hier moeten de voorge schreven procedures worden doorlopen. Mevrouw Tigchelaar (PvdA) kon met de bewoordingen van de voorzitter instemmen en voelde er niets voor om voor een voldon gen feit te worden geplaatst. Hieniiee bedoel de zij niets ten nadele van het betreffende bedrijf Mevrouw M. K. van de Heuvel (VGB) stelde dat regels in de vorm van bestemmingsplannen dienen te worden nage leefd. Als er ter plaatse geen detailhandel mag plaatsvinden, dan moet dit nader worden bezien, doch mevrouw Van den Heuvel stel de, dat de vestiging van noiTnale bedrijfsvoe ring wel degelijk in de beschouwingen dient te worden betrokken, daar de bedrijfsterrei nen anders snel vollopen. De heer H. van der Meer (VVD) bracht een ander geluid naar voren, aangezien naai" zijn mening het begrip 'volumineuze' goederen wel aan een verschil van inzicht onderhevig is. Spreker heeft er best begrip voor, dat een fiets kan worden verkocht. Het gemeentebestuur dient naar de mening van Van der Meer die mogelijkheid te scheppen door het desnoods verlenen van een ontheffing van de gebruiksvoorschriften. Het gemeentebestuur dient in positieve zin bezig te zijn met een normale en gezonde bedrijfs ontwikkeling. Overigens rijst de vraag of het betreffende bedrijf niet dichterbij de kern had kunnen worden gevestigd in een pand, alweer wél detailhandel is toegestaan. De heren G. Moerkerk (CU) en T. Human (SGP) vonden het problematisch om zonder fractie-overleg over deze aangelegenheid een uitspraak te doen. De voorzitter stelde, dat burgemeester en wethouders zich nader zullen beraden over deze aangelegenheid, aangezien ook het ver lenen van de bouwvergunning, gelet op de toepassing van de gebruiksvoorschriften con form het bestemmingsplan, problemen ople vert. Overigens is de voorzitter van mening, dat een gezonde en levensvatbai'e bedrijfsont- wikkelmg in het algemeen positief dient te worden benaderd, doch wel met inachtne ming van de daarvoor .geldende regels. Medische Centrum te Ouddorp Bij de rondvraag vestigde de heer G. Moer kerk (CU) de aandacht op de vestiging van een medisch centram in het centrum van Ouddorp. Naast de diverse medische voor zieningen zou hierbij ook wellicht aandacht kunnen worden besteed aan het onderbren gen van het Groene Kruis gebouw in dit cen trum, aangezien de huidige situatie qua par keergelegenheid problematisch is te noe men. De voorzitter deelde mee, dat voor de omge ving van de Dorpstienden een zogenaamd beeld-kwaliteitsplan in wording is en dat nader bezien wordt of dit medisch centrum daainn voldoende inpasbaar zal zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 4