Stroomopwaarts boeren Buurtschap 'Achthuizen' écht gelukkig met peuterspeelzaal 'de B'engeltjes' mm^ Brand zorgt voor grote —opschudding in Diricsland! Rectificatie concertdatum PE "B'aHöELTJES Contactmiddag MSVN a^2-6 Innaard www.knopsbv.nl karels autoschade Bijeenkomst 'De Christenvrouw' chr. streekblad op gerejormeerde grondslag voor de zuid-hollandseen zeeuwse eilanden FlakkeeNet biedt bedrijven de mogelijkheid tot onbeperkt internetten voor een vast bedrag per maand ^ser Meubelen Boer, samenleving en markt Automobielbedrijf Flakkee B.V. Boertje pesten Gevraagd: LOODGIETER CV-MONTEUR ^QüDSDmlSiKl installatiebedrijf e GARAGE Knöps Ungeweg Middelhamis 161.(0187)47 6767 ISO 9002 Afd. Middelharnis/Sommelsdijk Harteipc welkom in de showtoomvan inSommeMp:. j^S^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL. 0180-642111 MIDDELHARNIS. TEL 0187-617 JOO Vrijdag 9 januari 2002 74e jaargang nr. 7070 Boeren worden afgerekend op doorzet tingsvermogen. Als het jaar voorbij is, vt^ordt balans opgemaakt. Eigenlijk doen cijfers er dan weinig toe; het is een keuze tussen doorgaan, tobben en bungelen of stoppen. Boeren willen het afgelopen jaar snel vergeten, maar is dat hetzelfde als "einde verhaal"? De rekenmeesters van het Landbouw Econo misch Instituut in Den Haag hebben de wer kelijkheid van de land- en tuinbouw bloot gelegd. Op een klinische wijze worden de euvelen getoond: boeren verdienen nauwe lijks het zout in de pap. Wie als boer naar de beloning van zijn arbeid kijkt raakt zwaar gefrustreerd. De tuinder die groenten teelt in de kas of onder glas komt amper aan een euro per uur; de varkenshouder heeft per uur zelfs niets verdiend. De melkveehouder ging het in 2001 iets beter af: hij verdiende onge veer vijf euro per uur. Volgens het LEI mogen de boeren die vleeskuikens hielden niet klagen; zij komen er in 2001 het beste van af. En - bijna niet te geloven - zelfs de akkerbouwers zaten in de lift gedurende het afgelopen jaar. Dat hadden zij te danken aan de hogere pieperprijzen en de uitbetaalde prijs voor suikerbieten. Je wordt er als boer niet vrolijk van. Als je ervaart hoe de kosten op het bedrijf zijn gestegen (en nog steeds omhoog gaan), valt er weinig te "balansen". Als je aan de keu kentafel zit te rekenen nadert al ras het cru ciale keuzemoment. Een keuze tussen door gaan, tobben tegen beter weten in of stop pen. Wat burgers en buitenlui nauwelijks besef fen zijn de emoties van de boer en zijn gezin. Het zijn gevoelens die achter de kille LEI- cijfers schuilgaan. De rekenpartijen zijn veelal het resultaat van een optelsom die slechts kommer en kwel bevat. De leek neigt al gauw tot het oordeel dat boeren immer klagen. Maar daar is de kous allerminst mee af. Boeren doen hun best om zich aan- en in te passen in een veranderende en steeds kies keuriger wordende samenleving. Consu menten hechten aan een hoog kwalitatief voedselproduct en staan op gegarandeerde voedselveiligheid. De boer levert ook zgn. groene diensten: toegevoegde waarde van natuur en landschap. Boeren beheren land schap en trachten duurzaamheid van het lan delijk gebied inhoud te geven. Boer als pro ducent van voedsel en groen: iedereen weet het, landbouwminister Brinkhorst schreeuwt het uit, maar een fatsoenlijke beloning voor deze boereninspanning blijft uit. Opbrengst- prijzen voor agrarische producten blijven onder de maat en die andere functie van de boer (productie en levering van groene dien sten) levert niets - of in het gunstigste geval slechts een fooi - op. Gelukkig beseffen boeren dat zij hun heil moeten zoeken op de markt. Tot nu toe heb ben zij te veel geleund op de (Haagse en Brusselse) overheid. Boeren trekken met hun organisaties op en smeden coalities met andere belangenorganisaties die zich bezig houden met consument, natuur en milieu. De coalities proberen hun posities in de samen leving te winnen en te versterken. Het is merkbaar in de praktijk van elke dag: boe- renorganisaties worden meer en meer platte- landsorganisaties en werken samen met Consumentenbond, Stichting Natuur en Milieu, Natuurmonumenten en Provinciale Werkoverleg met de tekening van het complexe gebouw erbij zorgde voor een snel en adequaat optreden van de brandweer! Het was de melding 'grote brand' die de scanner gistermorgen rond kwart over tien liet horen. Bij Fine-Foodbedrijf 'Le Due' aan de Oosthavendijk in Dirksland was in één van de twee bakovens brand uitgebroken en binnen mum van tijd zag het inwendige van het gebouw zwart van de rook. Uiterlijk leek er weinig aan de hand, echter de brandweer lui wisten wel beter! Daar er in het gebouw ammoniak aanwezig was, was de kans dat dit vrij zou komen, zeker niet gering. Gelukkig bleek dit - na herhaalde meting - niet het geval. Wél waren alledrie de blusgroepen van de gemeente Dirksland, evenals de blus- groep Sommelsdijk, een dompelpomp uit Middelhamis en een hoogwerker uit Voome- Putten in het geweer gebracht. Daar water de bluswerkzaamheden niet naar behoren kon laten plaatsvinden, werd gebruik gemaakt van schuim (zie foto). Als voorzorgsmaatre gel was een ambulance aanwezig, die geluk kig niet nodig bleek daar er geen slachtoffers bij betrokken waren. Rond half één klonk het 'brandmeester'. Jeduthun Middelhamis. In Eilanden Nieuws van dinsdag 8 januari jl. stond in de rubriek 'Concertagenda' ver meld dat het concert t.b.v. Christenen voor Israël, dat in de Hervormde Kerk van Dirks land gehouden zal worden, op zaterdag 12 januari a.s. plaats zal vinden. Dit is niet cor rect! Het concert vindt HEDENAVOND plaats en u wordt bij deze van harte uitgeno digd hierbij aanwezig te zijn. De meditatie zal worden verzorgd door ds. J. de Vreugd. Meewerkende koren zijn: Herv. Gem. Zangvereniging 'Jeduthun' uit Middelhamis o.l.v. Jan Wisse en Chr. Waddinxveens mannenkoor 'De Gouwestem' o.l.v. Martin Mans. Organist is Bart-Jaap de Bakker. De aanvang van het concert is 20.00 uur, maar reeds vanaf 19.45 uur kunt u in de kerk terecht voor samenzang. Allen van harte welkom! geeft rijplezier de ruimte! Avensls Verso 7 personen Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 Landschappen. De coalities richten zich op het marktbaar maken van agrarische resulta ten. Er waait een nieuwe wind over het boe renerf; met vallen en opstaan gaat de boer verder. De vraag rijst echter of die 80.000 a 90.000 agrarische ondernemers ook in het nieuwe jaar hun weg of koers kunnen ver volgen. Zij worden voortdurend bedreigd door een overheid die met regels en wetjes van geen ophouden weet. De regeldrift is te rangschikken onder het hoofdstuk "boertje pesten". Boeren raken gefrustreerd bij de pas ver schenen Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening. Deze nota claimt in de komende jaren ruim 450.000 ha landbouwgrond voor natuur, recreatie, woningbouw, industrieterreinen en waterberging. Een dergelijke claim bete kent het einde van duizenden agrarische ondernemingen. Ruimtelijke ordening is ongetwijfeld een goede zaak, mits duidelijk heid, overzicht en zekerheid worden gebo den. Maar helaas blijven boeren jarenlang in een wurgende onzekerheid. Zij worden depressief als ze merken hoe de overheid (lees: ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij)het boerengetob sanctio neert De nasleep van de mkz-crisis en de vergoedingen van geruimd vee spreken boekdelen: administratieve futiliteiten (fout jes in de administratie) moet de veehouder beboeten met tienduizenden - soms zelfs honderdduizenden - guldens. Vanaf 1 janu ari worden boeren die hun mestafzet niet contractueel hebben geregeld met flinke boetes opgezadeld. Minister Brinkhorst dreigt met zware straffen. Het is niet moei lijk om de regeldrift van de overheid te illu streren met voorbeelden. Boeren die 2001 snel willen vergeten staan nu voor nieuwe onzekerheden. Kille beulen hebben daar een oplossing voor: maak snel de keuze voor doorgaan of stoppen. Het kan uiteraard, maar er is ook nog zoiets als boe- rensentiment en boerentrots. Mag dat, of niet soms? B. Schouwing Gas - Water - Warmte Dorpsweg 4, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 OI MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning DoetinchemsestToat 32-34,3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606 Opei-nieuws Vacatures Knöps-Shop informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer OPEL ypor Mtorilden met plezier Voor de opening verzamelden jong en oud zich op de speelplaats Probeer het gerust, vraag in de buurt schap Achthuizen de ouders van de daar wonende peutertjes naar 't cïóóiste gebouw in het dorp en vast en zeker zullen ze u naar het eind van de Kloosterstraat verwijzen, daar staat het. Het is een pre-fab gebouwtje van eenvoudige makelij, maar blij dat ze ermee zijn en terecht! Het gebouwtje, dat in z'n eenvoud toch nog zo'n drie ton heeft gekost, werd het nieuwe onderkomen van peuterspeelzaal 'de B'en geltjes'. Eerder heette de speelzaal 'de Rak kertjes', toen het in twee ruimtes van het voormalige klooster begon. Het klooster bood de peutertjes niet de meest inspireren de ruimte, maar het was tenminste ruimte, waaraan de grootste behoefte bestond. Maar het klooster werd verkocht en wat er toen in Achthuizen nog restte was de FIOS kantine, de kantine van de voetbalvereniging, waar de voetballers samenkwamen en waarin feesten en partijen werden gehouden, de ruimte waar het hele sociale leven van Acht huizen samenkwam; ook geen geschikte ruimte voor een peuterspeelzaal. Buiten de kantine werd een container geplaatst om het speelgoed van de kleintjes te bergen als dat voor enigerlei activiteit in de Fioskantine wijken moest. De buurtschap Achthuizen murmureerde, trok er met spandoeken op uit en rammelde aan de deur van het gemeentehuis. Daar ont moetten ze alle begrip, ontvingen toezeggin gen maar het zou toch nog dik zes jaar duren dat in de Fioskantine moest worden gebi vakkeerd. Steeds was het om de kleintjes gegaan en dat had de ouders volhardend gemaakt. Woensdagmiddag werd zichtbaar dat de strijd niet tevergeefs gestreden was. Het ge bouwtje van en voor de B'engeltjes staat er, op een hoekje naast het grote sportveld, vol doende ver van de woonbebouwing om bezwaren tegen geluidsoverlast te smoren - heus die zijn er geweest toen aanvankelijk een andere plek werd gedacht - en de B'en geltjes staat oog in oog met de (nog) n ieuwe basisschool 'De Achtsprong'. Het logo van de peuterspeelzaal met - hoe actueel - ook een allochtoon peutertje. Het tafereeltje werd woensdagmiddag zon- overschenen, en het was geen wonder dat voorz. Henk Egbers zich als een gelukkig mens liet horen. Hij zei daarom maar niks meer over de voorgeschiedenis: "na een zestal jaren van vergaderen, wikken en wegen heeft Achthuizen toch een eigen peu terspeelzaal gekregen", stelde hij nu tevre den vast. Een keurig gebouwtje dat voldoet aan alle veiligheidseisen waarin juf Come Winkels het werken met de kleintjes als een groot plezier zal ervaren. Aan wethouder mevrouw Van Dijke de eer én het grote genoegen de nieuwe voorzie ning, die al enkele weken in gebruik is, als nog officieel te openen. Ze deed dat door samen met juf Winnkels en de peuters een crêpe-papieren deur door te breken. Als mevrouw Van Dijke eerlijk was, en dat was ze in haar openingsspeechje, had ze er soms ook zelf niet meer in geloofd, evenals haar voorganger wethouder Maliepaard heeft de totstandkoming van de speelzaal ook haar de nodige zorg gekost, maar met instemming van de raad kwam de bouw hoog op de prioriteitenlijst en zo is 't alle maal toch nog goed gekomen, zó goed dat mevrouw Van Dijke alle betrokkenen voor hun inspanning hartelijk bedankte. Een wel iswaar sober - maar doelmatig en veilig gebouwtje is tot stand gekomen en in goede harmonie is van de Fioskantine en het Buurt huis - met dank - afscheid genomen. 't Is vervolgens een poosje feest geworden in de B'engels. Helpsters en peuters waren feestelijk gekleed en geschminkt, juffrouw Winkels werd honderdvoudig gelukgewenst en zo spontaan was iedereen dat de wethou der het verrukt vaststelde: "Waarin een klein dorp toch echt groot kan zijn". Internet Service Provider FlakkeeNet weet als geen ander hoe belangrijk breedband internet is voor de regio Goeree-Overflak- kee. "Veel bedrijven wachten met smart op een breedband oplossing, maar gezien de bevolkingsdichtheid van deze regio zal dit nog lang op zich laten wachten", aldus Leo Bolle Account Manager FlakkeeNet. De investeringen wegen niet op tegen de opbrengsten. De dunbevolkte gebieden in Nederland zullen altijd een achterstand hou den op het gebied van breedband Internet. Sinds kort levert FlakkeeNet xDSL verbin dingen in heel Nederland onder de naam "Regioproviders DSL". Echter zal het nog lang duren voordat Regioproviders DSL beschikbaar wordt op Goeree-Overflakkee. Tot die tijd heeft FlakkeeNet voor alle zake lijke gebruikers op Goeree-Overflakkee de oplossing, namehjk Flat Rate ISDN. Onbe perkt onUne met een bandbreedte van 64/128 Kb/sec. altijd onbeperkt toegang tot het Internet een vast bedrag per maand (géén tele foontikken meer) direct beschikken over uw e-mail snel en onbeperkt grote bestanden verstu ren en/of ontvangen professionele technische ondersteuning. Voor meer informatie kunt u contact opne men met FlakkeeNet. FlakkeeNet Internet Service Provider Emmastraat 11-13 3255 BD Oude Tonge Tel0187-647777 E-mailinfo@flakkee.net Om te controleren of u over xDSL kunt beschikken in uw regio kunt u de postcode check uitvoeren op www.regioproviders.nl K£MS CEHTIFtCftTE 36570 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 De MSVN, afdeling Goeree Overflakkee (Multiple Sclerose Vereniging Nederland) organiseert weer een contactmiddag en wel op donderdag 17 januari, aanvang 14.00 uur. Deze keer zal de middag gehouden worden in Verzorgingshuis 'De Goede Ree', Prinsesselaan 51 te Sommelsdijk. Voor inlich tingen kunt u contact opnemen met Karin Schippers, tel.: 499000 of Ankie Posthuma, tel.: 486155. Op D.V. woensdag 16 januari a.s. hopen we bijeen te komen in 'De Hoeksteen' aan de Ring te Middelhamis. De aanvang is 19.45 uur. Spreker op deze avond is ds. C. Gielen uit Middelhamis, met als onderwerp 'Aan bod van Genade'. Iedereen is van harte wel kom, ook niet-leden! Het bestuur Imcitbclea Haveneind 7, Sommetsdijk, tel. (0187) 48 33 28 BE REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 1