Nieuwe leesboeken ini - Kon. 'Schuttevaer' afd. Goeree-Overflakkee houdt jaarvergadering te Oude Tonge n^. o Overzicht activiteiten 2001 KNRM Goeree De wereld van de eilanden lil ia. Damclub Denk en Zet Nieuwjaarsreceptie Uitslagen Kerstmarkt VAN DER BOOM In het Eilanden-Nleuws leest u alles over de regionale gebeurtenissen en hun achtergronden. Wordt ook abonnee, en geniet mee. Een advertentie in Eilanden-Nieuws iieeft altijd succes OEGINDEWEIJ A. Herv G ^®4iéuwe ro^^;5> Glanzend mooi Bij de voordeur manege 'Stal de Poorte' ACHTER EEN GESLOTEN DEUR CM. Den Putter -Dekker De Banier 2001 84 pag. geb. ISBN 90 336 2726 4 Nugi 221, AVI 8 prijs: 13,95/€6,33 C.M. den Putter -Dekker neemt in drie nieu we boeken haar lezers mee naar het verre Oosten. De boeken 'Achter een gesloten deur' en 'De verscheurde kinderbijbel van Chi -Pin' (AVI 8) spelen zich beide af in China. Daar in China, waar Soefong met haar ouders en broertje woont, is het verbo den om een Bijbel te hebben. Als Soefong in aanraking komt met christenen, en in het geheim naar christenbijeenkomsten gaat, is dat niet zonder risico voor haar familie. Ze durft thuis dan ook niet te praten over wat ze daar doet en hoort. Groot is de verbazing bij Soefong als ze ontdekt dat ook Chen en haar ouders, die door hun restaurant heel goed bekend staan, naar de bijeenkomsten van de christenen gaan en in het geheim de Bijbel lezen en bestuderen. Ze is enerzijds wel blij, want nu kan ze eindelijk al die dingen vra gen die ze nog steeds niet begrijpt, maar anderzijds beseft ze het gevaar van hun gedrag, want als de overheid er achter komt dat zij contact hebben met een verboden beweging, ziet het er niet best voor hen uit. Gelukkig loopt het verhaal na 84 bladzijden goed af, iets wat toch altijd weer belangrijk is voor kinderen, al zijn ze de leeftijd van tien jaar al gepasseerd. De woorden 'Achter een gesloten deur' kunnen zowel letterlijk als figuurlijk worden opgevat. De titel is in dat opzicht al leerzaam op zich en mijns inziens slim gekozen. Al met al een mooi en aangrijpend verhaal, dat de sfeer van de cul tuur in China goed weergeeft en vooral laat zien hoeveel waarde mensen in China hech ten aan het Woord van God. Het uit elkaar houden van de diverse vreemde namen is soms wat moeilijk, maar kinderen zijn in zulke dingen soms rapper dan wij volwasse nen denken. Het boekje is gebonden. DE VERSCHEURDE KINDERBIJBEL VAN CHI -PIN CM. Den Putter -Dekker, De Banier 2001. 80 pag. geb. ISBN 90 336 2727 4 Nugi 221, AVI 8 prijs: 13, 50/€6,13 BOEKEN EN MUZIEK Voorstraat 41 - 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 4826 14-Fax (0187)484520 Het boek 'Achter een gesloten deur' kreeg een vervolg in 'De verscheurde kinderbijbel van Chi -Pin', maar kan desgewenst ook afzonderlijk gelezen worden. Nadat het gezin waartoe Soefong behoort, tot het chris tendom is overgegaan, breekt er een won- dervolle tijd aan. Maar het is niet altijd gemakkelijk om het nieuwe geloof vol te houden in een land waar het christendom verboden is. Een kleine vergissing of onna denkendheid kan grote gevolgen hebben. Zo neemt Chi -Pin op een dag, zonder dat zijn ouders het weten, zijn kinderbijbel mee naar school. Alle kinderen mochten een boek meenemen en daar iets over vertellen. Als het boek van Chi -Pin aan de beurt is, wordt de juf vreselijk boos. Ze verscheurt de kin derbijbel en noemt het een stuk ongeluk. Als Chi -Pin het thuis vertelt, is de hele familie erg ongerust. De juf zal hen aan de overheid verraden en er zal wel huiszoeking komen. Alles wat er op zou kunnen wijzen dat de familie contact heeft met de christenge meente, moet uit voorzorg het huis uit. Iedereen is bang dat dit fout zal aflopen. Maar in plaats daarvan, wordt de gemeente een lid rijker. Wie dat is, en hoe dat zo is gekomen, kunnen de jongelui beter zelf ont dekken. Opnieuw een mooi indringend boek van 80 gebonden pagina's over de positie van Chinese christenen. De illustraties van de beide boekjes zijn van Jaap Kramer, die hiermee bewijst dat hij ook situaties in ande re culturen goed weet uit te beelden. TRANEN OP DE GIFBERG C M. Den Putter -Dekker De Banier 2001. 74 Pag. geb. ISBN 90 336 2645 4 Nugi 221, AVI 7 prijs: 13,50/€6,01 Het derde boek dat dit najaar verscheen van C. M. den Putter -Dekker, neemt het lezers publiek mee naar Bangladesh. Daar woont Taslina, in een achterbuurt. Ze woont in een heel arm gezin. Hoewel haar ouders allebei werken is er nauwelijks genoeg inkomen om van te leven. Taslina aanvaardt het allemaal gelaten en probeert ook wat te verdienen, samen met haar jongere zusje Sarisha die altijd moe is. Op de vuilnisbelt, de gifberg, halen ze staafjes uit batterijen. Die staafjes kunnen opnieuw gebruikt worden. Maar de dampen die vrijkomen bij dit werk, zijn gif- tig. Sarisha houdt het werk niet vol en wordt alsmaar zieker. Als ze vijf jaar is, sterft ze. De auteur beschrijft dit alles zo, dat een kind zich wel moet gaan verbazen over de vele voorrechten die het hier in het westen geniet. Taslina droomt van een beter leven. En leven waarin ze naar school gaat en niet meer op de gifberg hoeft te werken. Maar die dromen zullen voor haar vast nooit uitko men. Toch komt er verandering in haar leven. Haar moeder zoekt ander werk voor haar, in een steengroeve, waar geen giftige dampen hangen. Dat is al een hele vooruit gang. Maar of haar droom ook nog eens helemaal zal uitkomen? Taslina gaat wel naar school, en volgens de achterflaptekst zou er nog veel meer moois moeten komen; dat komt in het boek deels naar voren, maar beslist niet helemaal. Dat is een beetje vreemd, net of er een deel ontbreekt. Toch: een prachtig boek, voor kinderen vanaf tien jaar. AVI niveau 7. De tekeningen zijn weer van Jaap Kramer. Het boek telt 74 pagina's en is gebonden. BOEKEN 3 VOOR SCHOOL. EN KANTOOR WattdIJk 45-48, 3241 OV Middel ham 11 (0187) 482048 4S2844 - Fax (0187) 485481 ig,32S3AK Ouddorp I ToL (0187)68127 -Fax (0187)083619 Middelhamis/Sommelsdijk, tussenstanden 17 december 2001: Afdeling 1 Wedstr. Gew. Rem. Verl. Punten. 1. C. Spee 9 5 3 1 18 2. A.v.d. Veer 9 3 6 0 15 3. J.A. Dekker 9 3 5 1 14 4. M. Klink 10 3 5 2 14 5. A. Verolme 10 2 5 3 11 6. I. Mackloet 9 2 4 3 10 7. J. V. Hoorn 8 1 6 1 9 8. H.H. Verolme 9 2 1 6 7 9. C. Polder 9 0 5 4 5 Afdeling 2 Wedstr. Gew. Rem. Verl. Punten. 1. J. v.d. Kooij 8 3 4 1 13 2. W.Vroegindew. 8 2 6 0 12 3. J. Lodder 9 2 6 1 12 4. J. v.d. Ouden 6 3 2 1 1 5. I. Koese 7 3 2 2 11 6. J, Verbiest 8 2 5 1 11 7. R. Jacobs 8 1 5 2 8 8. L. Taaie .8 0 0 8 0 Afdeling 3 Wedstr. Gew. Rem. Verl. Punten. 1. H. Bijdevate 9 9 0 0 27 2. J. Jordaan 7 5 1 1 16 3. M. Prins 8 3 2 3 11 4. J. Groenendijk 8 3 1 4 10 5. D.A. Doomh. 10 3 0 7 9 6. G. Zaaijer 3 2 1 0 7 7. B. du Pree 10 2 1 7 7 8. J.A. Nipius 9 2 0 7 6 Het bestuur van de Koninklijke Schuttevaer afd. Goeree-Overflakkee. Tegen het eind van het jaar, op zaterdag 29 december jl., werd in de 'Grutterswei' te Oude-Tonge weer de jaarlijk se vergadering van de Koninklijke 'Schuttevaer' afdeling Goeree-Overflakkee gehouden. Voorzitter Jaap Boogaard opende de vergadering en verwelkomde het hoofdbe stuurslid R. Zwiers, de regiosecretaris J.C.J. de Vries en vertegenwoordigers van andere Zeeuwse afdelingen, de heer Timmer van Post Dordrecht en uiteraard ook alle leden en belangstellenden. Tijdens zijn openingsrede blikte de voorzitter terug op het afgelopen jaar, waarin de Internationale afdeling van de Koninklijke Schutte vaer goed van de grond is gekomen. Dat is voor de vereniging een goede zaak, want de meeste binnenvaartschepen varen veel op inter nationale vaarwegen. Ook de gebeurtenissen van 11 september 2001 in Amerika kwam aan de orde, alsmede hoe verschillend de bedrij ven hierop hebben gereageerd. Ook in Den Haag, met de verkiezin gen in aantocht, lijkt men de binnenvaart te willen paaien want er zijn nu vele miljoenen belooft voor onderhoud en verbetering van de vaarwegen. De secretaris maakte er in zijn verslag gewag van dat de strenmiin- |én vanwege onderhoud aan kunstwerken een heikel punt is voor de schippers; ook rusttijden, ligplaatsen en autoafzetmogelijkheden zijn een jaarlijks terugkerend punt van aandacht. Dit jaar bleek er ook een probleem in de haven van Den Bommel. Volgens schippers die daar lossen was de haven te ondiep en moest die dringend uitgebaggerd worden. Nu, zij lijken op hun wenken bediend, want de haven is inmiddels uitgebaggerd. Wel blijft de wens dat de loswal t.b.v. zand- oversiag nog eens opgeknapt wordt. Verder deed de heer Kik op zijn gebruikelijke eigen wijze verslag van het congres te Goes en gaf penningmeester de heer P. Deurwaar der een overzicht van de financiële situatie van de afdeling. Tijdens deze jaarvergadering waren er vijf jubilarissen, te weten de heer H.G. van Zetten, die 40 jaar lid is van de Koninklijke 'Schutte vaer'. De heer Zwiers reikte hem het bijbehorende speldje uit. De heren K. Klos, P. van den Heuvel en W. Baars waren alle 25 jaar lid van de Koninklijke 'Schuttevaer' en werden daarvoor door de voor zitter bedankt waarbij, terwijl de secretaris hen de bijbehorende speldjes uitreikte. Ook de heer R.J. van Zanten is 25 jaar lid, maar die was deze middag niet aanwezig. Hij krijgt zijn speldje toegezonden. Toen de aanwezigen in de zaal gelegenheid kregen om voorstellen te doen aangaande verbetering op nautisch en technisch gebieden, betrekking hebbend op de binnenvaart, passeerden diverse proble men de revue zoals ligplaatsen, strenuningen, autosteigers, verblin dende verlichting op bijvoorbeeld voetbalvelden, enz. Na afloop van de vergadering werd er een gezellig avondje gehouden met een bingo en een verloting, waarbij een buffet - verzorgd door de Grutters wei - zich goed liet smaken! Wintenvit en wintergroen gaan sfeeivol samen in de tuin Zo midden in de winter kan de tuin een sfeerloze bedoening zijn. Dat is nergens voor nodig. Ook in deze tijd van het jaar kan het heel sfeervol zijn in de tuin. Er zijn planten die ook ^v ^-- 's winters groen zijn, maar zelfs l\C ook die juist in deze tijd bloeien- Combineer wintergroen met winterwit, en er ontstaat een heel speciale wintersfeer in de tuin. De tuin beleef je 's winters vooral vanuit huis. Ga eens in de huiska mer zitten op de sofa of aan de eet tafel en kijk waar de tuin in deze wintermaanden best wat sfeervol ler mag zijn. Een paar winterbloeiers of groenblijvende planten maken vaak al een enorm verschil. Een leuk voorbeeld van een winterbloeiende plant die bovendien nog groen is, is de winterheide. Officieel heet die Erica camea. Namen als Erica carnea 'Snow Queen' en 'Snow Princie' zeggen al genoeg. Er zijn nog meer zuiver witte winterheides. Op het tuincentrum en andere groene verkooppunten worden ze nu bloeiend aangeboden. Een keuze is dus snel gemaakt. Winterheide is er ook in andere kleu ren. Mocht u vallen voor een diep rode of paarsroze soort, wat let u om juist die te kopen? Zolang het bijdraagt aan de sfeer in uw tuin. Voortbordurend op de combinatie wintergroen en winterwit, is Hel- leborus, vaak kerstroos genoemd, een echte aanrader. De plant heeft de laatste jaren enorm aan populariteit gewonnen. Geen wonder, want er is geen plant die zo bij de winter hoort als deze. Het blijft fas cinerend om te zien hoe de kerstroos echt midden in de winter ieder een weer verrast met prachtige bloemen. Sommige rassen zijn echt wit. Andere hebben een roze zweem over zich. Nog spannender zijn de witte bloemen die naar groen neigen. Heel apart. Wintergroen én winterwit is ook een aantal heesters. Opvallend zijn de heesters met glanzende licht- of donkergroene bladeren. De witte bloemen steken daar prachtig bij af. Een mooi voorbeeld is Viburnum tinus, familie van de bekende sneeuwbal. Vitumum tinus heeft de laatste jaren de harten van vele tuinliefheb- bers gestolen. De platte trosjes met kleine, witte bloemen komen prachtig uit met de donkergroene, glanzende blaadjes als achter grond. De bloeitijd is lang en loopt van november tot april. Viburnum tinus kan wel 2 m hoog worden. Daar doet de plant echter een aantal jaren over. Heeft u weinig plek, dan hoeft dat geen beletsel te zijn om 'm te kopen. Een prachtige winterbloeier is Camellia. Het glanzende blad is wat groter dan dat van Viburnum tinus. Het is ookwat lichter van kleur. Ooit was dit zusje van de bekende theestruik uitsluitend een geliefde kamerplant. Inmiddels is van Camellia een aantal winterharde soor ten op de markt. Ze passen prachtig in het thema 'wintergroen en winterwit'. Hetzelfde geldt voor de wintergroene struik met de naam Sarcococ- ca (zie foto). Laat u zich niet weerhouden door de onuitsprekelijke naam. Daarvoor is deze heester met prachtig glanzende bladeren en geurende witte bloemen gewoon te mooi. De bloeitijd ligt meestal in februari-maart. Overigens geldt voor praktisch al deze planten dat ze ook goed in een kuip of grote sierpot zijn te zetten. Een paar van die winterwitte en wintergroene planten bij de voordeur maakt bij het thuiskomen een wereld van verschil. Ook voor het bezoek is het een leuke binnenko mer. Wintergroene en -bloeiende planten zijn in pot of bak ook geschikt voor uw terras of het balkon. Zet u deze planten in een kuip of pot dan mag u niet verwachten dat ze altijd blijven bloeien. Het winterplezier hoeft er echter niet minder om te zijn. Bij de groen-witte bloemetjes van Sarcococca geldt in deze tijd van het jaar helemaal 'klein maar fijn'. (fo!o:ppH) A.s. zaterdagavond komen we voor het eerst in 2002 bij elkaar. We hopen jullie dan te zien in de gymzaal te Nieuwe Tonge om elkaar de hand te schudden. Na alle 'zitda- gen' hebben we gedacht dat het goed is om op een inspannende manier te ontspannen! Denken jullie aan sportkleding? Graag tot ziens vanaf 19.30 uur in de gymzaal in D.V. Commissie ZAJW Op 22 en 23 december werd op manege stal de Poorte een gezellige kerstmarkt gehouden. Er was een aantal kramen waar diverse aan de paardensport gerela teerde artikelen werden verkocht. Er was een tweedehandsmarkt waar van alles te koop werd aangeboden, zoals laarzen, jasjes en wat men zo al aanbiedt. In de foyer werd een aantal demonstraties line- dance gegeven. Ondanks de omvang van de foyer was er zoveel belangstelling dat deze propvol zat. De paardensport werd uiteraard niet vergeten; er waren diverse menwedstrijden, waarin enkelspan, tweespan en zelfs vierspan werd gereden. Er werd uiteraard om de eer ge(st)reden maar ook werden er diverse mendekens, leidsels en andere attributen uitgedeeld. De uitslagen luiden als volgt: Enkelspan pony (naam deelnemer, paard/pony, tijd, plaats) Ad van Roon, David, 149, Ie; Jan Willem de Jonge, Albron, 151, 2e; Monica Weckwerth, Warander, 166,3e; Margot Mulder, Komeet, 173, 4e; Bemadette Yetgin, Roos, 176, 5e; Martin van Kapel, Wodan, 182, 6e; Wil Kraaijeveld, Carlo, 186, 7e; Kees Provoost, Niels, 188, 8e; Marius v/d Valk, Robber, 189, 9e; Peter Maranus, Roelinda, 197, 10e; Inge Naglé, Sammy, 207,1 Ie; David Kievit, Femke,214, 12e; Sanne van Roon, Hardy, 224, 13e; Peter Nooteboom, Jimmy Boy, D, 14e. Wedstrijd enkelspan paard Christiaan Provoost, Joep, 149, Ie; Wil Buys, Annie V, 183, 2e; Lou Willemse, Fla me, 211 3e; Sjef Duindam, Nikky, 219, 4e; Annelies Aardoom, Django, 224, 5e; Cor De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij heeft het, met haar red dingboten op Goeree, in het afgelopen jaar weer behoorlijk druk gehad. De Kustwachtpost in de vuurtoren van Ouddorp heeft de boten 154 keer moe ten oproepen, waarbij in totaal 333 mensen en 6 honden aan wal werden gebracht. Ook is er een keer een vis gered, een wel heel bijzondere klant voor een reddingboot. Speciaal genoemd wordt het aantal meldingen van kite-surfers, die in moeilijkheden kwamen te verkeren. Het station Oud dorp is voor kite-surfers 7 maal uitge rukt en het station Stellendam-buiten 6 keer. Daarnaast heeft de redding- boot 'Griend' nog haar medewerking verleend aan een filmploeg van de televisie voor het maken van opnamen over deze sport. Stellendam-buiten Voor het station Stellendam-buiten was één van de meest aansprekende dingen van het afgelopen jaar de vervanging van redding- boot 'De Zeemanspot' door de snelle 'Prin ses Margriet'. Vanaf 1972 heeft de oude ver trouwde reddingboot haar ligplaats gehad in de buitenhaven van Stellendam. Vele toch ten heeft zij daarvandaan gemaakt en een groot aantal mensen veilig aan de wal gebracht. Vanaf half juni is haar plaats inge nomen door de snelle nieuwe reddingboot, die voorheen was gestationeerd in Breskens. Overigens ligt 'De Zeemanspot', die werd toegevoegd aan de reservevloot van de KNRM, vanaf zaterdag 29 december weer in Stellendam. Vorige week donderdag, tijdens zeer zware storm, kreeg de 'Prinses Mar griet' tijdens een oefentocht een Idap, waar door de ruit in de stuurhut kapot sprong. Ver vanging zal enige tijd in beslag nemen. Van uit IJmuiden is dan ook de oude vertrouwde reddingboot weer naar Stellendam gevaren, om tijdelijk haar opvolger te vervangen. Vanaf haar nieuwe ligplaats heeft de 'Prinses Westdijk, Gerke van 't Oost, 234, 6e; Nico le Vos, Kay, 238, 7e; Ed Zwart, Onno, 253, 8e; Patrick v.d. Wielen, Friso, 261, 9e; Jan Vroegindewei, Jelke, 281, 10e; Rienus Kie vit, Jimmy, D, 11e; Joke Glerum, Imondro, D, 11e; Wim Kamp, Kris, D, 1 Ie. Wedstrijd Tweespan pony/paard Gerard de Lange, Presley&Mike, 138, Ie; Laurette Mieras, Sepp&Jaap,170, 2e; Jeanette Chardon, Lotje &Pinkeltje, 186, 3e; Margriet' inmiddels al veel tochten onderno men. Het station Stellendam-buiten heeft in 2001 63 tochten gemaakt, waarbij 139 men sen en 1 hond aan wal gebracht werden. Daarvan werden er 17 met 23 personen door 'De Zeemanspot' uitgevoerd en 46 met 116 personen door de 'Prinses Margriet'. Van deze 63 tochten waren er 11 voor motor bootjes, 7 voor zeilboten, 12 voor surfers, 20 voor de visserij, 8 voor andere beroepsvaart en 6 diversen. Als u dat optelt komt u aan 64, toch is er geen fout gemaakt, want 1 tocht van 'De Zeemanspot' was voor een patiënt aan boord van een vissersschip, terwijl er tevens een motorbootje werd vlot getrokken dat vastgevaren was. In 2000 waren er van uit dit station 55 acties met 135 personen. Stellendam-binnen Het station Stellendam-binnen, waar de 'John Stegers' voor het Haringvliet is gesta tioneerd, heeft het niet zo druk gehad als het jaar daarvoor. Toch zijn er nog 15 tochten met deze reddingboot uitgevoerd, waarbij 16 personen waren betrokken. Daarvan waren er 3 voor motorboten, 6 voor zeilboten en 6 diversen. In 2000 heeft dit station 21 acties gehad met een totaal van 76 personen. Ouddorp Het station Ouddorp, waar de 'Griend' paraat ligt voor zowel uitrukken op de Noordzee als op de Grevelingen, heeft 76 keer gevaren; daarbij werden 178 personen en 6 dieren aan wal gebracht. Eind mei werd een keer uitgevaren voor een levende bruin vis, die was aangespoeld aan het strand bij de vuurtoren. Het dier is door de bemanning overgedragen aan vrijwilligers van zeedie- renopvang 'Neeltje Jans', maar helaas is het zo'n 4 weken later overleden in Harderwijk - niet altijd loopt alles goed af. In juli is op een eilandje in de Grevelingen een persoon overleden, ondanks reanimatiepogingen door de bemanning van de 'Griend' en door mensen van de vrijwillige brandweer uit Scharendijke. Het stoffelijk overschot is naar de haven van Ouddorp gebracht. In 2000 heeft de Griend 80 keer gevaren en werden 198 personen en 4 dieren aan wal gebracht. Jack Limburg, Menno&Moer, 191, 4e; Bram Chardon, Lotje&Pinkeltje,195, 5e; Denise v.d. Heyden, Maxx&Heidi, 220, 6e. Wedstrijd vierspan pony/paard Piet Soffers, Benno, Bontje, Bontje&Iris, 215, Ie; Ad Aarts, Jasper, Cas, Hurby&Monceau, 230 2e; Bert van Lent, Sophie, Herman, Aaron&Stefan, 285, 3e; Hammy van Kampen, Paul, Aaron, Kel- ly&Duko, 406,4e.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 9