Grootste inzameling ooit! Overdenking ,™kvenster Achterom uit de Heilige Schrift Tuinieren iets voor u? Technische School Middelharnis en Groene School Sommelsdijk starten het nieuwe jaar onder hetzelfde Bestuur Borstvoeding geven? eiAlfEOi41IEyijlfS HET Nationale Eurocollecte/ Coins for Care „Eilanden-nJeuws" Sterk in God Blik op kerk ^^y en samenleving Cj De Euro Domme vragen Nationale ËurocoUecte/ Coins for Care zamelt al het overgebleven buitenlands en Nederlands (klein) geld in naar aanleiding van de invoering van de Euro. De op- jbrengst gaat naar meer dan 140 erkende goede doelen. Deze verte- Igenwoordigen een breed scala aan ^doelstellingen, van kinderen en -gezondheidszorg, tot milieu, sport én cultuur. Eerste bijeeiil(omst In 2002 PAGINA 5 VRIJDAG 4 JANUARI 2002 Of u het ermee eens bent of niet, we zijn het ijaar van de Euro ingegaan. Het was best i even wennen bij het eerste dagafschrift van j de Postgiro. Aan de ene kant is het net alsof I alles veel goedkoper geworden is, anderzijds i voel je je van de ene dag op de andere een i stuk armer. Maar ach, hoe zal ons voorge- j slacht zich gevoeld hebben toen afstand j moest worden gedaan van realen en rijders isn al die andere betaalmiddelen? Bovendien werd het ene geldstuk in die regio, en het andere in die streek geaccepteerd. Je kunt je dan een klein beetje voorstellen hoe lastig het is nu het Verenigd Koninkrijk niet mee doet, en men daar gewoon in ponden blijft rekenen. Nu ja, ik wilde eigenlijk niet filosoferen over de Euro, maar ik heb toch wel iets op mijn hart dat er mee te maken heeft. In de nacht van 26 op 27 december jl. werden vanuit Lelystad de winkels bevoorraad met de nieu we munten. Dat was natuurlijk geen kleine operatie: vijftig trucks reden uit om niet min der dan 180.000 winkels van het nieuwe betaalmiddel te voorzien. Geen wonder dat allerlei hoogwaardigheidsbekleders aanwe- zig waren, en dat ook de pers op volle sterk- rte acte de presence gaf. -iVia de radio volgde ik een deel van dit his torische gebeuren. Wie schetst mijn verba zing toen een verslaggever aan iemand die de leiding had, vroeg of hij nu kon garande ren dat aUes zonder problemen verliep.De man antwoordde dat uiteraard allerlei voor zorgsmaatregelen waren genomen en dat risico's zoveel mogelijk waren uitgesloten. Een indrukwekkende politiemacht was op de been en zelfs aan plotseling opkomende gladheid was gedacht. Maar honderd pro cent zekerheid kon hij natuurlijk niet geven. Nu ja, dat antwoord had ik zelf ook wel kun nen bedenken. Maar het werd nog erger. De verslaggever vroeg vervolgens welke winkels nu het eerst werden aangedaan. De reactie was bijzonder geduldig en vriendelijk. Ten eerste kon niet gevergd worden dat de aangesprokene de lijst met alle winkeliers uit het hoofd kende; en al zou het hij het weten, dan zou hij het nog niet zeggen, want ook criminelen luiste ren naar de radio... En het is nog altijd dwaas om de kat op het spek te binden. Je vraagt je af waar radio-reporters de bruta liteit vandaan halen om zulke vragen te stel len. Of moet ik zeggen: dat ze zich niet scha men voor hun domheid. Maar later op de dag werd het nóg erger. Toen kwam het bericht dat overvallers en straatrovers, die nog een straf moeten uitzit ten, van hun bed gelicht waren en opgeslo ten. Dit als voorzorgsmaatregel, om te voorkómen dat ze opnieuw hun slag zouden slaan. Een persman vroeg of justitie daarmee wel juist had gehandeld. Want deze mensen hadden misschien wel hun afspraken voor de feestdagen. Of het niet erg was, dat hun vrij heid op deze manier aan banden werd gelegd. Het antwoord was: "Als ze een geld transport overvallen is dat vele malen erger". Had de journalist die de vraag stelde, dat ant woord ook niet zelf kunnen bedenken? Waarnemer -■t)e actie bestaat uit de volgende onderdelen: Winkelactie: Vanaf 1 september staan ca. 4.000 inzamelbussen bij duizenden win kels zoals Albert Heijn, HEMA en alle Shell tankstations Bankenactie: vanaf 15 oktober staan ook inzamelboxen bij ongeveer 4000 banken en grote postkantoren in Nederland. Dit actie onderdeel wordt georganiseerd in samenwerking met de service clubs in Nederland. Deze service clubs, zoals zoals Rotary, Lions, Kiwanis, Soropti- mist. Junior Kamer, Ladies Circle, Tafel- ronde en Rotaract, werken samen en coördineren het plaatsen en legen van de boxen bij de banken. Huis-aan-huis collecte: van 14 januari tot en met 26 januari 2002 zal de allergroot ste huis-aan-huis collecte ooit plaatsvin- den. Meer dan 150.000 collectanten zul- ^i len meedoen. Alle huishoudens in Neder land zullen van tevoren speciale zakjes ontvangen waarin ze hun buitenlands en Nederlands kleingeld kunnen doen. Ver- H volgens worden de geldzakjes ingeleverd 4 bij de collectant aan de deur. \f Naast deze drie actieonderdelen, zijn er I ook inzamelingen in duizenden sport- I clubs van Nederland. Dit wordt georgani- seerd i.s.m. NOC*NSF. Tevens hebben vele bedrijven, scholen, bibliotheken, kerken en andere instellingen inzamel- i bussen neergezet waarvan de opbrengst ten goede komt aan de meer dan 140 goe de doelen van Nationale Eurocollecte/ Coins for Care. Opbrengst De opbrengst van de actie gaat naar meer dan 100 goede doelen. Een representatief marktonderzoek zal de voorkeur van het Nederlandse pubUek bepalen. Dit zal mee tellen voor de verdeling van de gelden over de vele goede doelen. De collecterende goe de doelen krijgen overigens een gelijk deel krijgen van de opbrengst van de collecte, vanwege de inspanning die zij leveren aan de collecte. Goeree-Overflakkee Op Goeree Overflakkee worden huis aan huis lege zakjes tegelijk met de huis-aan- huis-bladen verspreid. De gevulde zakjes worden tussen 14 en 26 januari opgehaald. Er is een zakje voor Nederlands geld en een zakje voor al het buitenlandse geld bij elkaar. De collectan ten, die aan de deur komen hebben ook nog extra zakjes bij zich. Dus de zakjes vormen geen probleem. De opbrengst van deze gro te landelijke actie wordt als volgt verdeeld: 75% gaat naar de altijd al landelijk collecte rende doelen (daar komen ook de plaatselij ke collectanten vandaan); hieraan zijn Uni cef, Amnesty International, Greenpeace en de Stichting Alzheimer Nederland toege voegd. Deze organisaties leveren ook weer collecterende vrijwilligers. De overige 25% zal worden uitgewisseld tussen Nationale Eurocollecte en Coins for Care. De laatste zamelt geld in voor meer dan 100 erkende goede doelen, die niet over vrijwilligers beschikken om te collecteren en zo toch kurmen profiteren van de opbrengst van de inzamelingsacties. Bij deze actie zijn tienduizenden mensen betrokken als vrijwiUiger. Nog nooit werk ten zoveel mensen en goede doelen samen om zo'n unieke actie neer te zetten. Neder land verenigt zich om de goede doelen te helpen! Doe iets groots met uw kleingeld! Hopelijk leegt u de sigarenkistjes, de keu kenlaatjes en de oude sokken. Doneer het geld in één van de vele bussen of geef het aan de collectant in januari! Kijk voor meer informatie op www.nederlandvoorhetgoe- dedoel.nl of bel 0900-9594 (22ct per minuut). Van harte nodigen wij u uit voor onze eerste bijeenkomst in het jaar 2002 en wel op D.V. donderdag 10 januari a.s. in het Dienstencentrum aan de Doe- tinchemsestraat 27 te Middelharnis. De aanvang is 19.30 uur. Als spreker is deze avond aanwezig de heer Olivier, bestuursüd van de u wel bekende vereniging 'De Motte', met als onderwerp 'Ondergronds verleden'. Wij ontmoeten u graag op 10 januari a.s. Ook uw introduces zijn weer van harte welkom. De zieken onder ons wensen wij van harte beterschap en Gods sterkende Nabijheid. Voor aUen: een gezegend en gezond nieuwjaar! Uw bestuur Kom maar achterom hoorde je vroeger nogal eens. Deze achterom is een andere, we blikken in kort bestek terug op het rei len en zeilen van een gemeente op Flak- kee. Ditmaal in de vorm van een mini enquête. De vragen zijn in willekeurige volgorde op schrift gesteld. Waar moet het gemotoriseerd verkeer bin nen zeer korte afstand switchen van maxi maal 80 naar 60, 50 en/of 30 km/u. vice versa? In het centrum van welk dorp vin den fietsers weinig mogelijkheden om hun stalen ros fatsoenlijk te stallen? In welke gemeente draaien de (bureaucratische) molens zeer langzaam? In welke gemeente had de ambtelijke gemeenteplu veel te verduren? Anders gezegd: het stortregende in 2001 bezwaar schriften e.d. in Waar zijn sommige toekomstplannen bevlogen en tegelijker tijd nogal vaag? In welke gemeente werd besloten een romantische trouwlocatie te koop aan te bieden? In welke gemeente loopt het af en toe de spuigaten uit? Waar werd serieus overwogen een torenhoge Petteflat te realiseren? Welke gemeente heeft meer dan één knooppunt? Waar speelt ruimtelijke orde ning een hoofdrol in het politieke debat? Waar werden voor inwoners inspraakron den, zgn. 'burgeravonden', georganiseerd? Waar is de Voorstraat meer een racebaan dan een statig pronkjuweel? Meer dan één Voorstraat in een gemeente? Gemiddelde snelheid berekenen of loten. Tenslotte. In welke gemeente is de uit spraak: 'daar komen we nog op terug' een regelmatig terugkerende uitspraak in het politieke debat? Het bekende 'daar kun nen we op dit moment geen uitsluitsel over geven' viel hier eveneens te beluiste ren. Het enig juiste antwoord krijgt u aan het begin van het nieuwe jaar cadeau. Het is de toekomstige samenvoeging van de vier eilandgemeenten, het landschappelijk en cultureel-historisch fraaie eiland Flakkee. Met de volgende kanttekening gaan we het nieuwe jaar in. Hoogstwaarschijnlijk kij ken we ooit met heimwee terug naar de tijd van de vier afzonderlijke gemeenten op ons mooie eiland. Achterom dus. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! "Welgelukzalig is de mens, wiens sterkte in U is... (Psalm 84:6a) Psalm 84 is een graag gezongen Ued. In de samenkomst van de Gemeente maakt het vaak deel uit van de liturgie. Als het hart erin mee mag komen, hoe goed is het dan te zin gen: "Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot, O Heer' der legerscharen God, Zijn mij uw huis- en tempelzangen... Psalm 84 is een pelgrims- een bedevaarts lied. Het bezingt de zaUgheid van het zijn in het Huis van God. Op de grote feesten: Paas feest, Pinksterfeest en Loofhuttenfeest, trok ken de Israëüeten naar de tempel in Jeruza lem, om deze feesten met blijdschap te vie ren. De dichter van deze psalm is ver verwijderd van Jeruzalem, om deze feesten met blijd schap te vieren. De dichter van deze psahn is ver verwijderd van Jeruzalem. Hoe irmig verlangt hij met de feestgangers mee op te trekken naar de Godsstad, om in de tempel God te loven. Er klinkt in dit lied een toon van hevig heim wee. Een heimwee waarvan is gezegd: "Zahg zij die heimwee hebben, zij zullen thuiskomen". Hoort hoe hij tracht zijn diep verlangen onder woorden te brengen. Zijn ziel: "bezwijkt van verlangen"; zijn hart en zijn vlees: "roepen uit tot de levende God". Dat verlangen concentreert zich op de altaren van het heiligdom. Daar werd de dienst van de verzoening ver richt. Het gebeurde op de Sion in het voorhof en in het bijzonder op de grote Verzoendag. Dan nam de Hogepriester het bloed van een stier en van een bok, om dat te sprenkelen op het deksel van de Ark van het Verbond in het Heilige der heiligen. Het wees alles heen naar Christus als het volmaakte Offer tot ver zoening van de zonde. Hoe is het met onze kerkgang? Is daarin iets van het brandend verlangen, door de dichter van psalm 84 uitgesproken? Is het: "Hoe branden mijn genegenheen Om 's Heeren voorhof in te treên. Mijn ziel bezwijkt van sterk verlangen!"? Helaas... hoe vaak is onze kerkgang een flauwe aangelegenheid. Een opgaan uit ge woonte of uit sleur. Zonder enige verwach ting en zeker zonder bhjdschap. Zonder geest en leven. Hoe nodig is de bede om de wer king van de HeiUge Geest, om een geestelij ke opwekking. "Ontwaak noordenwind, en kom gij zuidenwind, doorwaai de hof van de kerk, opdat de dorheid wijke en het verlan gen gaat branden". De dichter van psalm 84 benijdt mus en zwa luw, die nabij de tempel hun nest hebben. Hij is jaloers op priester en leviet, die in het huis van God mogen wonen. Maar ook acht hij gelukkig de pelgrims die op weg zijn naar Sion: "Welgelukzalig is de mens wiens sterkte in U is, in welker hart de gebaande wegen zijn". Hij zegt niet in het algemeen: "Welgelukza lig zijn de pelgrims". Hij weet.er zijn bij die pelgrims ook meelopers. Mensen die mee optrokken met de feestgangers, maar het niet van harte deden. Daarom zegt hij: "Welge lukzalig de mens, wiens sterkte in U is..." De ware pelgrim zoekt zijn sterkte in God. Het geheim van deze sterkte, de bron ervan, ligt in God. Met Paulus heeft hij geleerd, om niet te roemen in eigen kracht. Als de Apos tel roemt, doet hij het in zijn zwakheid. De logica leert: "Ik ben sterk, als ik sterk ben". Paulus zegt: "Ik ben sterk, als ik zwak ben". Want dan ben ik sterk in God! De mens acht zich sterk. Verwacht het van zijn kennen en kunnen. Hij kan alles zelf. Heeft God niet nodig. Onze tijd wordt gekenmerkt door krachtsverheerlijking. Het is die aanbidding van de krachtmens, die de sport tot sportver- dwazing maakt. De ware pelgrim vindt in God zijn kracht. De moderne mens maakt zijn kracht tot een god. Maar die god is een afgod. Jonge mensen die een goede gezondheid genieten, voelen zich sterk. Ze kunnen gaan en staan waar zij willen. Niemand doet hen wat. Maar als tegenslagen zich aandienen, als er ziekte komt en moeite en verdriet, dan komt hun zwakheid aan het licht. Dan blijkt de sterkte enkel ijdelheid. En als de ouder dom gekomen is, kunnen zij de aftakeling van het hchaam niet tegen houden. En tegen de dood staan zij geheel machteloos. In het geestelijk leven is het niet anders. Wie door geloof en bekering op weg gezet is naar het Jeruzalem dat boven is, leert zijn zwak heid kennen. En die zwakheid heeft te maken met de zonde. We zijn gevallen mensen. We zijn het beeld van God kwijtgeraakt. Door de zonde krachteloos geworden. Onbekwaam tot het waarachtig goede en geneigd tot het kwade. Zwak van moed en klein van krach ten. Ook na ontvangen genade tot hinken en zinken gereed. Wie door het geloof eigen zwakheid leert inleven, wordt een diep afhankelijk mens. Leert afzien van alle schepselen en stelt zijn vertrouwen op de Heere alleen. 't Is Israels God, die krachten geeft, van Wie het volk zijn sterkte heeft. Wie 'welgelukzalig' wil worden, zal alle kracht in zichzelf moeten verliezen en zijn sterkte moeten putten uit Gods beloften, die in Christus 'ja' en 'amen' zijn. Gelukkig de mens, die dat leerde. Die weet te leven van genade en het ervaren heeft, dat de kracht van God in zwakheid wordt volbracht. "Nu zal mijn ziel, nu zullen al mijn zinnen, O God mijn sterkte, U hartelijk beminnen. Mijn steenrots, burcht en helper is de Heer', Mijn God, mijn rots, mijn zaligheid, mijn eer". B. H.H. Het besluit tot overdracht van het bestuur van de Technische School Middelharnis naar de Edudelta Onderwijsgroep (waar o.a. de Groene School Sommelsdijk onder valt) is genomen. De medezeggenschapsraad van de Stichting Edudelta Onderwijs- griQep heeft hier op 13 december posi tief over besloten. Aangezien de mede zeggenschapsraad van de Technische School en de betrokken besturen al eerder een positief principebesluit hadden genomen, is de besturenfusie hiermee per 1 januari 2002 een feit. In het afgelopen half jaar is onder begelei ding van een onafhankelijk bureau door bei de scholen in gezamenüjkheid onderzocht welke consequenties een besturenfusie heeft op personeel en financieel terrein, en wat de kaders zijn van het onderwijskundig beleid waaraan de scholen verder invulUng willen geven. Deze verkenningen hebben geleid tot een kadernotitie, op basis waarvan definitie ve besluitvorming over deze beoogde fusie kon plaats vinden. De Technische School Middelharnis is hier door onder hetzelfde bestuur geplaatst als de Groene School Sonunelsdijk. Dit geeft een groter en steviger bestuurlijk draagvlak en hierdoor kan de afstemming tussen beide scholen en de efficiëntie in de organisatie vergroten. Er is echter geen sprake van een scholenfusie, mede omdat de scholen onder twee verschillende ministeries vallen. De twee vestigingen van de Edudelta Onder wijsgroep op Goeree Overflakkee zullen zich als zelfstandige collega-scholen profile ren en elkaar waar mogeüjk versterken. Samen hebben de scholen 800 vmbo-leerlin- gen in huis. Deze hanteren vaak een andere leerstijl dan leerlingen op havo en vwo; een leerstijl die het best omschreven kan worden als 'leren door doen'Het aanbod aan oplei dingen voor deze leerlingen moet zo breed mogelijk zijn. Het bestuur van Edudelta richt daarbij de blik niet alleen op het vmbo, maar ook op het vervolg in het middelbaar beroepsonderwijs. Het zou een goede zaak zijn voor het beroepsonderwijs op Goeree Overflakkee en voor het bedrijfsleven in de regio als er meer mogelijkheden tot het volgen van middelba re beroepsopleidingen gerealiseerd kunnen worden in de regio. De recente besturenfusie leidt tot een VMB O-aanbieder op Goeree Overflakkee, die vanuit een behoorlijk volu me aan leerlingen het gesprek aan kan gaan met één of meerdere regionale opleidings centra over het realiseren van doorstroom- trajecten vanuit VMBO naar MBO in de eigen omgeving. De Groene School en de Technische School willen samen bouwen aan een breed aanbod van VMBO-onderwijs, waarin de loopbaan van de leerling centraal staat. In samenwerking met de autobedrijven op Goeree Overflakkee is reeds dit schooljaar op de Technische School de afdeHng Voer tuigentechniek zowel didactisch als qua voorzieningen opnieuw in de steigers gezet. Het komende halfjaar zal de afdeling Metaal een grondige facelift ondergaan. Met het realiseren van een besturenfusie is de volgende stap gezet om vanuit een geza menlijke visie een stevige nieuwe impuls te geven aan het beroepsonderwijs op Goeree Overflakkee. De Edudelta Onderwijsgroep is blij met deze uitbreiding van het aantal scholen dat onder haar hoede valt. Met ingang van 1 januari 2002 maken de volgende scholen deel uit van de Edudelta Onderwijsgroep: Groen Uit verschillende wetenschappe lijke onderzoeken is gebleken dat borstvoeding véle gezondheidsvoordelen biedt voor zowel moeder als kind. Benieuwd? Dan ben je welkom op de info- bijeenkomst van borstvoeding organisatie LLL te Dirksland op woensdagavond 9 janu ari, aan het adres Acacia 17. Er wordt aan dacht aan jouw vragen besteed en natuurlijk komt ook de kraamtijd nog (kort) aan de orde. Alle aanstaande en voedende moeders (baby mag mee) zijn van harte welkom. Voor vragen over deze avond kun je terecht bij Carla van Gils (tel. 0187-631716). De avond duurt van 20.00-22.00 uur. De deel namekosten bedragen 2 euro voor donateurs van LLL en 3 euro voor niet-donateurs. Voor koop of huur van de elektrische kolf kunt u terecht bij Francisca Wagenaar (tel. 0187-684433) of Carla van Gils. Tuinieren is een gezonde wijze van ontspan nen, tevens kunt u genieten van uw zelfge- kweekte groenten en fruit. Vereniging 'Klein Grondbezit Sormneldijk' heeft nog enkele percelen tuingrond vrij, gelegen aan de Molenweg te Sommelsdijk. Voor infor matie kunt u contact opnemen met de secre taris van de vereniging. Bram Grit, tel. 0187-483253. College Goes, de Vliedberg in Goes, De Gaarde Barendrecht, de Groene School Sonmielsdijk en de Technische School Mid delharnis. In januari houden beide Flakkeese scholen Open Huis: Groene School Sommelsdijk, zaterdag 19 januari van 10.00-15.00 u; Technische School Middelharnis, donder dag 24 januari van 15.30-17.30 uur en van 19.00-21.00 uur. -5- Hij rekt zich uit, geeuwt eens en sluipt dan onhoorbaar naar de verste hoek van de kamer. Daar rolt hij zich op en valt na een diepe zucht weer in slaap. Madame We- leda heeft geen erg in de wegsluipende kat, ze kan haar ogen neit van het scherm afhouden. Ah, daar struikelt de held, hij valt. O vreselijk, daar daalt de kolf van een geweer neer op zijn hoofd. De slag is tot in alle hoeken van de kamer hoorbaar. Het beeld vervaagt. In heldere letters komt er doorheen: "Laatste deel van deze serie volgende week." Madame Weleda slaakt een zucht van teleurstelling. Volgende week is ze aan het werk. Over drie dagen begint de kermis. Afijn, ruks aan te doen. Ze staat op en geeuwt. Hoe laat is het? Negen uur. Zou ze Melanie bellen? Ze kunnen best nog een poosje de stad in. Er is hier genoeg te beleven. De bars en dancings zijn tot twee uur open. Ze draait een nummer. "Ja, met Roza, ga je mee een poosje de stad in? Wat zeg je? O, maar ik ook niet. Ik moet me nog optutten. Over een uur? Okay." Om kwart over tien draait madame Weleda haar deur in het slot: "Zo, da's klaar. Je bent mooi op tijd, meid." Tien minuten later zitten ze samen op een barkruk ach ter een groot glas pils. Het haar van Roza glanst als goud en valt in losse krullen op haar schouders. De donkere ogen van Melanie schitteren. "Blij datje opbelde meid, ik verveelde me gruweUjk." Ze kijkt de volle zaal in. Ze wiegt mee op de maat van de opzwepende muziek. Een donkere hese stem begint te zingen: "We work for a world without religion". Felle gekleurde Uchten springen aan en uit. "Who will fight? Come on." Het is nacht. Helder staan de sterren te pinkelen aan de inktzwarte hemel. Een smalle maansikkel kUmt oimierkbaar hoger langs een onzichtbare baan. Over het kennisterrein, dat flauw verUcht wordt door enke le lantaarns lopen twee maimen. Hun stap is onzeker. Ze praten luidop met rauwe onbeheerste stemmen. "En ik z...zeg je Sjeffie, m-mijn m-moeder gong naar de kerk." Sjeffie geeft geen antwoord. Hij heeft de grootste moeite overeind te blijven. "Ze...ze zee altijd: Janus z-zee ze, je g-gaat het ver keerde pad op j-jonge, z-zee ze." Sjeffie mompelt wat terug. Hij staat stil voor de deur van een grote caravan. "We, we zijn er Janus, he-heb jij de sleutel?" Janus zoekt zijn zakken na. "N-nee, ik d-denk da-da jij hem heb." Na tien minuten komen ze tot de ontdekking dat de wagen niet op slot is. "Da-da's ook wat", zegt Janus verwonderd. Stommelend en struikelend gaan ze achter elkaar naar binnen. Janus wil net de deur sluiten als hij stemmen hoort. Nieuwsgierig blijft hij boven aan het trapje staan. "Hé Ro-Roza", roept hij dan verheugd, "ben jij daar ook? En Melanie. Ha, die Melanie." "Ga maar gauw slapen jullie, morgen kunnen jullie je bed niet uit", zeggen de beide vrouwen. "Z-zeg dat wel", antwoordt Janus somber. "Goe-goede nacht da-dames." Lachend lopen madame Weleda en haar vriendin door. "Die Janus had hem weer goed om. Sjeffie zal hem wel als voorbeeld gediend hebben. Morgen zijn ze niet te genieten. Afijn, wij kunnen uitslapen. Ga je nog met me mee? Zet ik gauw een kopje koffie, ja?" Melanie denkt even na. Haar vriendin houdt uitnodi gend de deur van de wagen open. "Vooruit meid, het is nog vroeg in de avond." Als Melanie de caravan binnengaat strijkt er iets langs haar benen. Ze geeft een gil. "Die rotkat van jou, bah wat een gluiperd." Madame Weleda lacht. "De kan hem niet missen. Hij houdt altijd de wacht voor de deurtjes als ik de toe komst voorspel. Val neer, meid, ik heb zo koffie." "Nee Janus, die stoel moet aan deze kant van de tafel en die lange spiegel hier." Roza geeft met haar hese stem aanwijzingen. Janus doet gelaten wat hem opge dragen wordt. "Zo goed?" Roza, het hoofd wat scheef, keurt het interieur van haar rode kamer. Ze trekt het pluche tafelkleed met de lan ge franjes onnodig wat rechter, schuift een bankje iets verder in de hoek en geeft een duwtje tegen de stoel die Janus nu voor de derde keer heeft verzet. Ze knikt goedkeurend. "Je wordt weer bedankt Janus. Ze kun nen komen. Het is piekfijn in orde. Wacht, dat spel kaarten leg ik hier en dat boek over de sterren aan deze kant van de tafel." Hij is het goed zat. Snertdag vandaag. Alles loopt tegen. Vanmorgenvroeg dreunde er een balk naar beneden, precies op Sjeffie z'n kop. Die lag een half uur temet buitenwesten. Hersenschudding constateer de de dokter. Een kwartiertje later lag hij in het zie kenhuis. Bah! Van louter ellende schopt Janus een bak met spijkers om. Hij zal vanavond maar een paar extra borrels nemen. D'r is niks beters tegen al die narigheid dan een stuk in je kraag. "Janus, Janus!" Een schelle stem haalt hem uit z'n sombere gedachten. Je hoeft niet te raden wie er zo gilt. Melanie natuurlijk, zeker een of andere moeilijkheid in d'r spookhuis. Nou, laat ze maar een ander roepen, hij vertikt het. "Janus, Janus!" Melanie staat ongeduldig te wenken. Als hij, zonder zich te haasten, haar richting uitloopt. foetert hij op iedereen, maar het meest op zichzelf, omdat hij toch aan die ongeduldige, schelle stem gehoorzaamt. "Wat ister nou weer", zegt hij stug. Melanie trekt zich van z'n sjacherijnige bui niets aan. "Help eens even Janus. We kunnen dat geraamte niet goed krijgen. Als het treintje voorbijrijdt komt het niet te voorschijn." "Ken een ander daar niet voor zorrege. De moet nog meer doen." Maar Melanie geeft geen antwoord. Ze vindt het heel vanzelfsprekend dat Janus dit ktirweitje opknapt. Hij heeft een paar gouden handen aan z'n lijf Na wat gemorrei en geschroef is het mankement verholpen. Melanie bedankt hem uitbundig. "Kunnen ze weer griezelen voor een daalder Janus. Heb je gezien dat we er wat nieuws bij hebben? Een groot groen monster met uitpuilende ogen en een bek vol lichtgevende tan den. Hier staatie, net in de bocht. Hij komt als het trein tje heel langzaam de bocht neemt te voorschijn. Z'n kop beweegt in de richting van de passagiers en hij maakt met z'n griezelige bek een beweging alsof hij iedereen op wil slokken. Je schrikt je suf jóh, als je het meemaakt. Ik gaf zelf een grote gil toen ik het zag." Ondanks z'n slechte humeur moet Janus even grinni ken. "D'r zelle er weer genoeg flauwvalle denk ik. Afijn da's hun zaak. Ik ga vanavond naar Sjeffie, ga je mee?" Melanie denkt even na. "Vanavond? Ja, Idat kan ik best eens doen. Hoe laat is het bezoek?" "Van zes tot halfacht." "Okay, ik ben om halfzes klaar. Gaan we lopen?" "Netuurlijk, je ken je auto daarginds niet kwijt, het is trouwens maar een kippe-eindje. Halfzes ben ik bij je." {wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2002 | | pagina 5