IE Verraderlijicglad... Oostflakkee de lucht in! www.buijze.nl Boekhandel Akershoek presenteert dialectenboekje aan auteur Job Padmos 0900-8844 (30 cp.) innaard Scratch-Messiah in Brielle Zendingsavond Kersbangavond in Nieuwe Kerk Zierikzee Drukwerk nodig? 55+ tafeltennis in Dienstencentrum Middelharnis chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en Zeeuwse eilanden Wethouder Vroegindeweij in Koffie Radio Plus Stookverbod voor bewoner na schoorsteen in brand Houtkachel in beslag genomen Aanrijding met letsel Torenbeklimming en beiaardspel in Goedereede Kerkdienst Ger. Gem. Jubileumactiviteit C.O.V. 'Middelharnis' te Ooitgensplaat ICieVIT WARMTE Kerstnachtdienst in de Gereformeerde l(erl( Melissant Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 Eerste Nederlandse gemeente met toegankelijke website voor visueel gehandicapten Kerstviering Chr. s.g. 'Prins Maurits' Vestiging Stellendam Rectificatie Kandidatenlijst SGP Middelharnis ^■2.^^/-^-^ 3dag 18 december 2001 74e jaargang nr. 7065 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaldcee OUDDORP - Vrijdagmorgen rond vier uur ontstond in een worüng aan het Hoge Pad een schoorsteenbrand doordat de 48-jarige bewoner te veel hout in z'n open haard had gedaan. De brandweer bluste de brand, ter wijl de bewoner een stookverbod opgelegd kreeg. Een belendende woning liep als gevolg van de enorme hitte in de open haard en het rookkanaal een scheur in de muur op. OUDDORP - Zaterdagmorgen rond half twaalf werd bij een 48-jarige bewoner aan het Hoge Pad diens houtkachel in beslag genomen. Vrijdagmorgen vroeg ontstond in de woning van de man een schoorsteenbrand omdat er te veel hout in de kachel was gedaan. De brandweer bluste de brand, ter wijl de bewoner een stookverbod (zie artikel hierboven) opgelegd kreeg. Een belendende woning liep als gevolg van de enorme hitte in de houtkachel en het rookkanaal een scheur in de muur op. Zaterdagmorgen bleek dat de man opnieuw z'n houtkachel aan het stoken was, waarop door brandweer en poli tie werd besloten de kachel uit de woning te halen. OUDDORP - Zaterdagmiddag kort na kwart over vier belandde op de N57 een 78-jarige man uit Hellevoetsluis met z'n auto tegen een lantaarnpaal. Door plotseling opdoe mende mist zag de automobilist voor korte tijd niets, reed over een vluchtheuvel en ver volgens tegen een lantaarnpaal. Het slacht offer werd voor nader onderzoek door GGD- personeel naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. Woensdag 19 december, morgen dus, is tra ditiegetrouw het Museum in de Toren te Goedereede weer vtin 19.00 tot 21.00 uur geopend. Stadsbeiaardier Jan Bezuyen zal kerstliederen op het carillon ten gehore bren gen, het museum kan bezocht worden, de toren kan beklommen worden, er is warme chocolademelk en een prachtig nachtelijk uitzicht over het hele eiland. Uiteraard is het mogelijk de hoog gezeten beiaardier in actie te zien en 'verzoeknurruners' op te geven. Ook de kinderen krijgen van hem de gele genheid bij het spel te 'assisteren'. Deze jaarlijkse avondopenstelling wordt zeker door kinderen als bijzonder spannend erva ren. Een reden te meer om van deze unieke gelegenheid gebruik te maken! OUDE TONGE - Woensdag 19 december 2001, 19.30 uur, ds. J. Beens. MAKELAAR Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)48 2606 Rondom het 40-jarig jubileum van de Cliristelijke Oratorium Vereniging 'Middeliiarnis' wordt op zaterdag 12 januari 2002 een Scratch-Messiah georganiseerd in de monumentale St. Catharijnelcerk in Brielle. Overdag wordt met de C.O.V. en 260 gastzan- ger, samen met orkest en solisten, de Messiah van Handel ingestudeerd om 's avonds te komen tot een glansrijke uitvoering. Het concert begint om 19.30 uur en vanaf zaterdag 22 december kunt u toegangskaarten verkrijgen bij de V.V.V.'s te Brielle, Middelharnis en Ouddorp. De toe gangsbewijzen kosten (afhankelijk van de kwaliteit van de plaatsen) 20,- 10,-) of 27,50 13,-). Het oratorium 'The Messiah' is wereldbe roemd en werd door G.F. Handel in 1741 gecomponeerd in de ongelooflijk korte tijd van 24 dagen. Hij werkte als een bezetene met, zoals hij zelf zei, het gevoel dat hij over zijn eigen schouder stond te kijken hoe het tot stand kwam. De compositie bestaat uit drie delen. In het eerste deel worden vooral oudtestamenti sche profetieën aangehaald waarin de belofte centraal staat dat het koninkrijk van de Messias de gehele mensheid zal omvat ten, zowel de joden als de heidenen. Ook klinkt in dit deel de nieuwtestamentische boodschap van de engelen aan de herders dat de Messias zal geboren worden. Deel twee bevat reflecties over het leven en de dood van Jezus, die gekomen is om de men sen van hun zondelast te bevrijden. Deel drie, de epiloog, heeft als dominerende the ma's de belofte van de verrijzenis, de over winning van de Messias op de dood en Zijn terugkeer op het einde der tijden. Om deze unieke compositie te realiseren zult u in Brielle niet alleen kuimen luisteren naar een immens koor, maar ook naar het professionele Randstedelijke Begeleidings Orkest en gerenommeerde solisten. Mede werking wordt verleend door Marijke Nieu wenweg (sopraan), Sytse Buwalda (counter tenor), Jan van Elsacker (tenor), Pieter Hendriks (bas) en Martine van der Meiden (orgel). Het geheel staat onder leiding van Rinus Verhage, dirigent van de jubilerende oratorium vereniging. Als u dit bijzondere evenement wilt bijwo nen wordt u geadviseerd om niet te lang te wachten met het kopen van de kaarten, omdat het aantal publiekskaarten beperkt is. Dat was het, gisterenmorgen op diverse plaatsen op het eiland, met als gevolg dat op verschillende plekken ook scherven zijn gevallen. Onder andere op de Langeweg te Middelharnis, waar rond kwart over acht tegenover het postkantoor een Connexxion- bus aan het glijden ging en daar twee langs de weg geparkeerde personenauto's 'mee nam'. Later in de ochtend kwam aan de West Havendijk te Middelharnis, eveneens als gevolg van de gladheid, een bestuurder van een Ford Focus ondersteboven in een sloot terecht, nadat hij - langzaam rijdend - de Wilhelminabrug over was gereden, om naar de nabij gelegen zuiveringsinstallatie te gaan. De wagen gleed tegen een schrikhek, tolde rond en belandde uiteindelijk onderste boven in een sloot. Door de achterruit te ver breken wist de bestuurder zich uit het voer tuig te bevrijden. Hij Uep een koud nat pak op, maar bleef verder ongedeerd. Op D.V. donderdag 17 januari 2002 hoopt de plaatseUjke predikant van de Hervormde Kerk te Ooitgensplaat, ds. T.E. van Spanje, samen met zijn vrouw en kinderen het een en ander te laten zien en horen over hun werk vanuit de GZB toen zij van 1996 tot 2000 in Kenia werkzaam waren. Dit zal plaatsvinden in gebouw Elthato waar de deuren vanaf 19.00 uur openstaan. Er zal dan tevens kof fie zijn. De avond begint om 19.30 uur en zal tot 22.00 uur duren. Iedereen, jong en oud, hartelijk welkom! Evangelisatie Commissie Ooitgensplaat INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Op zaterdag 22 december a.s. hoopt het 65 leden tellend Duivelands Man nenkoor haar jaarlijkse kerstzang avond te houden in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Aanvang van deze avond is 19.30 uur en de toegang is vrij. Verder werken aan deze avond mee het 140 leden tellende jongerenkoor 'Jigdalja- hu' uit Barendrecht onder leiding van Willem Arie den Hertog. Tevens zal soliste Lydia Struijk haar medewer king verlenen aan deze avond. Het is traditie dat het Duivelands Mannen koor rond de kerstdagen een kerstzangavond organiseert in één van de kerken op Schou- wen-Duiveland. Dit keer wordt de zang avond gehouden in de Nieuwe Kerk te Zier ikzee. Het Duivelands Mannenkoor bestaat dit jaar 20 jaar. Sinds augustus van dit jaar staat het koor onder leiding van dirigent Dinant Struik. In de koorwereld is hij zeker geen onbekende dirigent. Reeds 20 jaar heeft hij ervaring in het dirigeren. Voordat hij het Duivelands Mannenkoor ging dirigeren stond hij voor een gemengd koor en twee mannenkoren, te weten het Dirksland Man nenkoor en het Ridderkerks Mannenkoor. Tijdens deze avond zullen bekende kerstlie deren ten gehore worden gebracht. De koren zullen o.a. laten horen: "t Was nacht in Beth'lems dreven', 'HeiUge Nacht', 'De sterre gaat stralen'. Kerstfantasie, Psalm 150, 'Herders in 't veld', 'In 't nacht'Ujk duister' e.a. Ook zijn er enkele (kerst)liede- ren die als samenzang worden gezongen. Het jongerenkoor 'Jigdaljahu' is pas twee jaar geleden opgericht en heeft een explosie ve groei meegemaakt, waardoor het koor nu reeds 140 leden telt. Willem Arie den Her tog, die zeven jaar dirigeert, heeft ook bekendheid gekregen met zijn jongerenko ren 'Con Amore' uit MeUssant en 'Laudate Deum' uit Ridderkerk. De organisten van deze avond zijn Ron van Ommen (jongeren koor) en Stephan Folmer (manneiikoor). Naast de begeleiding van het mannenkoor zal Stephan Folmer ook de samenzang en de orgelimprovisatie voor zijn rekening nemen op het uit 1848 daterende fraaie Kam en Van der Meulen-orgel. Voor deze avond zal geen entreegeld gevraagd worden. De aanvang is 19.30 uur en een ieder is hartelijk welkom! Me«t- eri regeisy^temen ■♦Service onderhoiid •Lood-enztiiiAveri< •Wöt-afinstaBatïea Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 •Sanit^r wvi^w.kievitwarmte.n Op 24 december a.s. zal in de Gereformeer de Kerk aan Nieuweweg 11 te MeUssant een kerstnachtdienst worden gehouden, vooraf gegaan door 15 minuten samenzang. Aan vang 21.45 uur, medewerking aan deze dienst verlenen: voorganger ds. A. Ferwerda uit Zuidland, Gospelkoor 'Per Amore' uit Stellendam o.l.v. dirigent Marco van 't Hoff en organist Rinus Pannekoek. U bent van harte welkom. Deze dienst zal rechtstreeks uitgezonden worden door radio Flakkee. SOMMELSDIJK Een mijlpaal binnen de organisatie van de gemeente Oostflakkee (en ook voor de burgers) werd bereikt toen afgelopen vrijdagmorgen haar websi te 'de lucht in ging'. Al maandenlang was naar dit moment toegewerkt en bij wijze van proef heeft de site ook al enige tijd 'gedraaid'. Maar hét moment, waarnaar de mensen toe werkten die achter.de schermen de nodige voorbereidingen troffen, was nog steeds niet bereikt. Eerst moest nog het nodige worden verbeterd of geoptimaliseerd. Een waardige bekro ning op alle inspanningen was het dan ook toen vrijdagmorgen burgemees ter Van Pelt van de gemeente Oost flakkee door een simpele druk op de knop de langbegeerde website 'lan ceerde'. Zo simpel zal het voor computerbezitters voortaan ook zijn om voor velerlei zaken, waarvoor men tót vrijdag nog naar het gemeentehuis moest, lekker bij de kachel thuis te regelen: een vergunning aanvragen, een uittreksel uit het bevolkingsregister, een paspoort, een rijbewijs, wanneer vergadert de gemeenteraad of een bepaalde commis sie, hoe is het geregeld als ik wil...?, enz. Via de website kan algemene informatie worden opgevraagd, zoals de geschiedenis van de dorpskern, de banden die de gemeen te heeft met Polen, over cultuur en recreatie; er kan informatie worden ingewonnen over de organisatie van de gemeente: het bestuur, de taakgebieden, vergaderingen en vacata- res; er kan worden gezocht naar nieuws en beleid binnen de gemeente bijvoorbeeld de rampenbestrijding én er is een virtueel loket, waar u op uw computer terecht kunt voor product-info en Postbus 51-informatie. Via het systeem kunnen burgers er tijdig van op de hoogte worden gebracht als bijvoorbeeld binnenkort de geldigheidsduur van hun rij bewijs of identiteitskaart verstrijkt, of als een buurtbewoner vergunning heeft gekre gen om zijn woning uit te breiden. En in de toekomst wordt het voor burgers mogelijk om via de website de discussiëren over bepaalde onderwerpen. Mensen die thuis geen computer hebben, moeten voor al dergelijke zaken natuurlijk nog wel naar het gemeentehuis, maar toch heeft de gemeente ook voor hen een specia le voorziening getroffen: de info-zuil. Da's Burgemeester Van Pelt (r) en de heer Menkes hebben het virtuele pleit beslecht: "van ons kunt u de site op! een soort paal in de hal van het gemeente kantoor te Oude Tonge, waarmee je aller hande gegevens en informatie kunt opvragen en verkrijgen, zónder daarvoor op ambte naar die of die te moeten wachten. Bijzonder vermeldenswaard daarbij is het feit dat met haar website de gemeente Oost flakkee de eerste is in Nederland, en mis schien zelfs wel in Europa, die een site heeft die ook voor blinden en slechtzienden toe gankelijk is; dit naar wens van minister Van Boxtel. Verder biedt het systeem de mogelijkheid om een virtuele rondrit door de gemeente te maken. Hierbij kunt u bijvoorbeeld de gehe le gemeenteraad geschaard zien zitten rond de tafels in het historische voormalige gemeentehuis van Ooitgensplaat: met behulp van uw computermuis kunt u werke lijk de hele raadzaal rondkijken, 360 graden! En stopt u uw rondblik bij één van de colle ge- of raadsleden, dan kunt u daarvan direct diens relevante achtergrond- en partijgege- vens bekijken. Deze rondblikfoto's zijn mogelijk gemaakt door te fotograferen met zgn. fisheye-objectieven en door enkele op die manier gemaakte opnames aan elkaar te lassen. Al met al dus een extra brok service die gemeente Oostflakkee haar burgers biedt, dit alles via het adres www.oostflakkee.nl. Maar om dit te realiseren had de gemeente wel een partner nodig. Daarvoor had ze het bureau Centric uitgekozen "vanwege de overkeenkomsten die dit bureau en de gemeente met elkaar hebben", zo lichtte Van Pelt toe tijdens zijn 'feestspeech' vóórdat de site de lucht in ging. Zo zijn volgens hem gemeente Oostflakkee en Centric beide oplossingsgericht en proberen beide hun zaken zoveel mogelijk in één hand te hou den. Bovendien bestaat op het gebied van automatisering bij Oostflakkee al vanaf 1984 enige vorm van samenwerking met mensen van Centric. In samenwerkingsver band, waarvoor de gemeente en Gentries destijds een convenant afsloten, is zo ook tot de ontwikkeling van de website voor Oost flakkee gekomen. Voor Gentries vormt de gemeente Oostflakkee hierin "een soort 'proeftuin' en tevens een belangrijke refe rentie om anderen te laten zien wat het bureau op dit terrein allemaal kan en te bie den heeft; wij gaan met Oostflakkee de boer op", zo vertelde de heer Henkes namens Gentries, die de gemeente Oostflakkee prees als een "zeer trouwe klant, vooruitstrevend, loyaal en met heel aardige mensen!" Vanaf 13 december 2001 wordt voor 55 plussers in het Dienstencentrum te Middel harnis op de Open Huis donderdagmorgen, naast biljarten, nu ook de activiteit tafelten nis aangeboden. Een leuke aanvulling op de sportieve activiteiten voor deze doelgroep naast alle andere MbvO mogelijkheden. Door de Vereniging DES werd het materiaal in bruikleen ter beschikking gesteld, waar voor het Dienstencentrum hartelijk wil bedanken. In de grote zaal is voldoende ruimte gereserveerd voor 1 tafel. De heer Paul Demirdjian (seniorlid van die Vereniging) is iedere donderdagmorgen vanaf 10.00 tot 12.00 uur aanwezig om lief hebbers van deze sport te ontmoeten en des gewenst spehnstructies te geven. Komt u zelf met een partner? Prima! Neemt u s.v.p. wel een bat mee. Van harte welkom. Welzijn werkt! Leerlingen en personeel van de Chr. Scholengemeenschap 'Prins Maurits', vestiging Stellendam, hopen op vrij dag 21 december a.s. samen met ouders en andere belangstellenden het kerstfeest te vieren. De bijeenkomst is in de aula van het school gebouw en begint om 9.00 uur. Het thema is 'Het juiste gesprek in Adventstijd', en zal worden ingeleid door een van de leraren. De leerUngen en de andere aanwezigen zullen met instrumentale muziek, koor- en samen zang en in de lezing van diverse bijbelge deelten actief aan de viering deelnemen. Aan de uitgang zal een collecte worden gehou den, waarvan de opbrengst bestemd is voor de stichting 'Gereformeerd Jeugdwelzijn'. Deze stichting heeft als doel, gebaseerd op de bijbelse opdracht tot naastenliefde, hulp te bieden aan jongeren die in de problemen zijn geraakt. De leerlingen en het personeel hopen dat zij weer velen mogen verwelko men bij dit jaarUjkse hoogtepunt in hun schoolleven. Op zaterdag 22 december zal er een inter view uitgezonden worden door Radio Super star. In dit interview komt wethouder de heer L. Vroegindeweij aan het woord. Dit alle maal over R.O. Dit gebeurt in het aktualitei- tenprogramma Koffie Radio Plus van Radio Superstar. Koffie Radio Plus begint om 10.00 uur en de presentatie ligt in handen van Jan van Dop. Radio Superstar is te beluisteren 105.9 op de Flakkeese kabel en 107.3 in de vrije ether. Stationsweg 16 Middelharnis Telefoon 48 71 73 In Eilanden Nieuws van vrijdag 14 decem ber jl. stond in de Kandidatenlijst voor de SGP Middelharnis vermeld dat de nummer zeven op die lijst de heer P.D. Knöps uit Sommelsdijk zou zijn. De woonplaats van de heer Knöps is echter Nieuwe Tonge. Wêêr is dun tied èbleeve dat de Ouddorpe verhaaltjes van Job Padmos alléén in het Eilanden Nieuws verschenen? Sinds zaterdag jl. is dat verleden tijd en kunnen ze óók gelezen worden in het boekje 'Wêêr is dun tied èbleeve', dat de Ouddorpse boek handel Akershoek uitgaf en zaterdagmorgen overhandigde aan de auteur, Job Pad mos. Al een aantal jaren schreef die voor Eilanden Nieuws verhaaltjes in het Oud dorpse dialect. Omdat er steeds meer vraag kwam naar deze verhaaltjes in boekvorm, hebben Job en boekhandel Akershoek daar gehoor aan gegeven, en zo is het boekje 'Wêêr is dun tied èbleeve' verschenen. Het is voor f 37,50 verkrijgbaar bij Boekhan del Akershoek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1