Raad Dirksland herdacht wijlen J. L. Poortvliet P^JLITI Niet-vrijblijvende samenwerking tussen eïlandelïjke gemeenten Brievenbus opgeblazen Gulle gift voor kerkvoogdij Herv. Gemeente Sommelsdijk www.buijze.nl Kleding Oekraïne Van der Spoel ■(/Minnaard Intentieverklaring voor levensloopbestendige woningen en wijkvoorzieningen •^ZrxA-fe chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden moutbrood 0900-8844 (30 cpm) SGP en Christenunie bieden Provincie Bestuurlijke Notitie aan Vogeltentoonstelling in Ouddorp Kinderdienst in Ger. Kerk te Middelliarnis Het vingertje Aanpassing tarieven actief in beeld en geluid Aanrijding met letsel 11-jarige winkeldievegge aangehouden Dinsdag 27 november 2001 4e jaargang r. 7059 De raadsbijeenkomst van jl. donderdag avond van Dirkslands gemeentebestuur mocht eigenlijk de naam van raadsverga dering nauwelijks hebben. Er stonden geen beleidsbeslissingen op de rol, alleen waren er wat formaliteiten te vervullen, maar ook dat moest gebeuren. Meer dan een formaliteit was evenwel het 'in memoriam' dat door de raadsvoorzitter burgemeester D. Boonstra direct na de ope ning werd uitgesproken. Het waren woorden ter nagedachtenis van het oud-raadslid voor de VVD, de heer J. L. Poortvliet die op 16 november jl. in z'n woonplaats Heelsum, in de leeftijd van 78 jaar, is overleden. Een langdurige periode, meer dan 23 jaar bleek het te zijn geweest, heeft de heer Poortvliet deel van Dirkslands gemeentebe stuur uitgemaakt. Hij maakte 3 januari 1966 als - enig - raadslid voor de VVD, z'n entree in de raad van de heringedeelde gemeente Dirksland om die verbondenheid pas in maart 1989 te beëindigen. "Meer dan 23 jaar heeft hij het liberale geluid met veel elan in ons gemeentebestuur laten horen", zo zag burgemeester Boonstra terug. Vanaf 1982 werd de heer Poortvliet bijgestaan door een tweede VVD raadshd, de heer Joh. van Nieuwenhuizen en Posthuum werd de heer Poortvliet dank gezegd voor de manier waarop hij zich heeft ingezet, ook jarenlang via het College tot verlening van Bijstand. De familie werd kracht toegewenst het ver lies te dragen. Een van de weinige punten die nog volgden was de herbenoeming van twee gemeentelij ke vertegenwoordigers, mevrouw J. G. C. Tuinstra-Zagt en de heer J. W. Bruggeman, in de Stichtingsraad van het ziekenhuis. Bei den hadden ze desgevraagd verklaard een eventuele herbenoeming te zullen aanvaar den en hen beiden is die toegevallen, de heer Bruggeman met 12 steramen, mevrouw Tuinstra met 11 stemmen omdat ze naar goed gebruik niet zichzelf gekozen had. Eén stem was er daarom van de heer Leenderts (Gemeentebelang) "Sneu dat de heer Leenderts (die overigens niet eens kandidaat stond) maar één stem heeft", grapte de voorzitter, "maar je moet klein beginnen", stelde hij hem gerust. De heer Leenderts had het druk zat, hij was, samen met de heer Leeflang tot Ud van het stembureau benoemd. De waarnemend raadsnestor, de heer Leeflang, wenkte de heer Leenderts met een vingerknip daartoe bij hem te komen, kenneUjk precies zo'n gebaar waarmee de heer Leeflang in z'n lange periode als postcommandant Rijkspolitie de weerspannige jeugd had gemaand: "Hie is nog niks verleerd", concludeerde de heer Robijn en dat bracht op sommiger gezicht een ghmlach van herkenning teweeg. Tot leden van het Stichtingsbestuur 'Ons Huis' te Herkingen werden mevrouw C. Robijn-v. d. Velde en de heer J. L. Tuinstra herbenoemd. Beiden zullen hun herbenoe ming aanvaarden. De tarieven van de gemeentelijke belastin gen en rechten worden met 3% verhoogd. Tot die trendmatige aanpassing werd al in de begrotingsvergadering van 1 november besloten, nu werd het besluit bekrachtigd. De reinigingsheffing heeft een verhoging van 16.84% ondergaan om een kostendek king van 90% te bereiken. Enig afwezige deze avond was de heer Doom V. d. Vlugt. Geen zorg om hem trou wens, alhoewel, 't Heeft toch in de krant gestaan dat het op de Canarische Eilanden slecht weer is geweest, dat daar zelfs slacht offers bij zijn gevallen en daar, op Tenerife moet de heer v. d. Vlugt z'n vakantie vieren, zelfs z'n verjaardag houden. Op afstand werd hij in elk geval daarmee gefeliciteerd, maar het weer, was dat wat? Vanaf a.s. donderdag bij Ter kennismaking O 95 ±800 gram JhI COMBI OUDDORP- Wetütnnl 35 T«l, (0117] 611612 fox 6U734 «NESSE- Prinhhop Hogaaem 171 IcL (0111) 46U00 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraot 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakicee Woninginbraak MIDDELHARNIS - Donderdagmorgen vroeg is er ingebroken in een woning aan de Berkenhof. De deur van de bijkeuken werd opengebroken. Twee jassen werden ont vreemd, waarvan er één in de omgeving is teruggevonden. OUDDORP - Vrijdagmorgen omstreeks acht uur ontstond op de Kool weg een aanrij ding tussen een 72-jarige man uit Ouddorp in zijn invahdenwagen en een 23-jarige man uit Ouddorp, rijdend in een tractor. De 23- jarige Ouddorper reed over de Kool weg en wilde de Oude Nieuwlandseweg rechtdoor oversteken en verleende geen voorrang aan de 72-jarige man in z'n wagentje, die op de Oude Nieuwlandseweg reed in de richting van de Westerweg. Als gevolg van de aan rijding raakte de 72-jarige man gewond aan z'n hoofd en een arm. FËj werd aan z'n ver wondingen behandeld door een nabij wonende huisarts. MIDDELHARNIS - Vrijdagmiddag rond kwart voor vier werd een 11-jarig meisje uit Soimnelsdijk door personeel van een waren huis aan het Beneden Zandpad aangehou den, nadat zij de winkel zonder te betalen wilde verlaten met make-upspullen met en waarde van ruim 40,-. De jeugdige winkel dievegge werd door gealarmeerd politieper soneel naar het pohtiebureau gebracht, waar zij een alternatieve straf opgelegd kreeg. Geheel tegen de gewoonte in, waren er mannen aanwezig tijdens de recent gehouden jaarvergadering van vrou wenvereniging 'Liefde vindt Werk'! Woensdag 21 november jl. heeft deze Hervormde Vrouwenvereni ging uit Sommelsdijk haar jaarvergadering gehouden. Zoals gebrui kelijk werd ook deze bijeenkomst gehouden in verenigingsgebouw 'Vita Nova'Nadat de avond geopend werd door mevrouw Buskoop, voorzitter van de vereniging, werd al vrij snel duidelijk waarom de mannelijke gasten aanwezig waren: de vrouwenvereniging wilde een gift overhandigen! Het betreft hier een delegatie van de kerkvoogdij. De kerkvoogdij heeft het afgelopen jaar fors moeten investeren in aanpassingen in verband met de brandveiligheid van het kerkgebouw aan het Marktveld. Na de nieuwjaarsbrand in Volendam zijn veel gebouwen gecontroleerd op brandveiUgheid, en zijn er door brand weer en gemeente aanwijzingen gegeven. Ook de monumentale Her vormde Kerk, de trots van Sorrunelsdijk, is gecontroleerd. Vanzelf sprekend heeft de kerkvoogdij uitvoering gegeven aan de verbeter- punten die hieruit naar voren zijn gekomen. Met name de noodverlichting in de kerk was een punt van zorg, en moest bijna vol ledig worden vervangen. De kosten hiervan liepen hoog op, tot wel 14.063! Kosten, waar in de begroting van 2001 geen rekening mee was gehouden. De vrouwenvereniging is dit ter ore gekomen, en de leden hebben besloten de opbrengst van de verkoopdag van 31 okto ber geheel ten goede te laten komen aan deze noodverlichting. Afge lopen woensdag was de delegatie van de kerkvoogdij aanwezig om deze gift symbolisch in ontvangst te nemen. Op het moment van overhandigen van de cheque door mevrouw Buskoop, zijn de kerk voogden stil van verbazing: de opbrengst van de verkoopdag is door de vereniging aangevuld tot het enorme bedrag van 15.000! De heer De Bakker, president kerkvoogd, neemt de cheque in ont vangst en spreekt namens de kerkvoogdij dankbaarheid uit voor deze guUe gift. "De vereniging weet ons keer op keer te verrassen met zeer riante bijdragen", aldus de heer De Bakker. "Als ik de giften van de afgelopen jaren bij elkaar optel, bedragen die wel meer dan een ton." "Ik denk dat we de kerkvoogdij hier wel bUj mee kunnen maken", vertelt mevrouw Buskoop, die zelf ook dankbaar is dat de vrouwen vereniging op deze manier bij kan dragen aan de brandveiligheid van het kerkgebouw, en aan de instandhouding van het kerkenwerk. Al met al is het een geslaagde avond geweest, waarbij de vereniging haar naam 'Liefde vindt Werk', weer alle eer aan heeft gedaan. De eilandelijke fracties van de SGP en ChritenUnie hebben gezamelijk een onderzoek gedaan naar mogelijldie- den voor niet-vrijblijvende samen werking tussen de gemeenten op Goe- ree-Overflakkee. Daarmee willen zij een positieve bijdrage leveren aan het vorm geven van verdere samenwer king tussen de gemeenten op Goeree- Overflakkee. Een samenwerking die niet vrijblijvend mag zijn. Vorig jaar deed de Provincie Zuid-Holland in haar startnotitie 'Waar hgt de grens' het dringende verzoek om de discussie over de bestuurlijke positie van de gemeenten te starten en de vraag stelde om te onderzoeken of de gemeenten voldoende 'robuust' waren om hun taak in de komende 10 tot 15 jaar aan te kunnen. De gemeenten hebben op dat verzoek het onderzoek- en adviesbureau IVA in Tilburg opdracht gegeven de 'robuustheid' van de gemeenten te onderzoeken en in een rapport vast te leggen. Als conclusie is weliswaar in het IVA-rapport aangegeven dat er geen directe noodzaak is om op korte termijn tot niet-vrijblijvende samenwerking te kóTnen. Op dit moment doen er volgens IVA zich geen knelpunten voor die daartoe aanleiding geven. Het gaat gaat goed op eigen kracht. De eilandelijk fracties van de SGP en de Christenunie, en met hen welhcht meerdere fracties, zijn van mening dat er in de komen de 10 jaar veel zaken op het eiland afkomen, die een bredere aanpak vergen en die beter in samenwerking kurmen worden opgepakt. Het rvA-rapport gaat daar naar de mening van de beide fracties onvoldoende op in. De SGP en de ChristenUnie op Goeree- Overflakkee beogen met de resultaten van hun onderzoek, neergelegd in een bestuurhj- ke Notitie, een aanzet te geven tot het vinden van een verdergaande samenwerking op Goeree-Overflakkee, een samenwerking die niet vrijblijvend is maar die gedragen kan worden door alle gemeenteraden, en die in praktische zin uitvoerbaar is. Sommige zaken doen de gemeenten op bestuurlijk niveau al samen in ondermeer het Interge meentelijk Samenwerkingsverband Goeree- Overflakkee (ISGO) en het Binnenhof. In de Bestuurlijke Notitie van de SGP en de Chris tenUnie gaat het verder, met onder meer samenwerking op sociaal-maatschappelijk terrein en op het ruimtelijk-economische De heren G.J. van der Valk van de CtiristenUnie (l.) en Joh. Klepper van de SGP (r.) boden gebieds- geduputeerde ir. M. Houtman hun notitie aan. vlak. Er wordt daarbij aan een groeimodel gedacht, zodat beperkt wordt begonnen en de taken in de toekomst verder kunnen wor den uitgebreid. De beide politieke partijen beseffen dat daarbij een dilemma optreedt, want als je goed samenwerkt als gemeenten, wordt de stap naar samenvoegen steeds kleiner. Zowel binnen de ChristenUnie als de SGP wordt, met uitzondering van de ChristenU- nie-fractie van Middelharnis, samenvoeging van gemeenten afgewezen. Zij vinden het geografisch niet acceptabel om een gebied, met een lengte van 45 km, onder één gemeente te brengen. Eventueel zou nog gedacht kunnen worden aan twee gemeen tes. Bovendien vinden zij dat het bestuur er niet dichter mee bij de burgers komt en dat vinden de fracties een belangrijk gegeven. De eilandelijke fracties van ChristenUnie en SGP menen met deze Notitie voldoende onderbouwd te hebben dat samenvoeging niet nodig is, maar dat door samenwerking regionale taken met elkaar op een goede wij ze kunnen worden behartigd. Voorts wordt in de Bestuurlijke Notitie aan gegeven hoe die samenwerking vorm zou kunnen krijgen, met een goede overlegstruc tuur van verantwoordelijkheden in relatie tot de gemeenteraden, communicatie naar de gemeenteraden en zonodig de burgers. De bestuurstructuur is in een organogram aan gegeven. De eilandelijke fracties van SGP en Chris tenUnie realiseren zich terdege dat alles nog niet tot in detail is uitgewerkt. Het is meer een raamwerk, dat nog verder ingevuld moet worden. Zij verwachten hiermee wel een goede aanzet te hebben gegeven aan het pro ces om te komen tot een vorm van niet-vrij blijvende samenwerking op Goeree-Over flakkee, een proces waaraan naar hun mening niet valt te ontkomen, zonder te kie zen voor gemeentelijke herindeling. Afgelopen vrijdagavond hebben namens de fracties van de SGP, de heer Joh. Klepper, en ChristenUnie, de heer G.J. van der Valk, de Bestuurlijke Notitie aangeboden aan gebiedsgedeputeerde ir. M. Houtman van de Provincie Zuid-Holland. Dat gebeurde in een vergaderzaal van recreatiecentrum 'de Staver' te Sommelsdijk. Houtman sprak er zijn waardering over uit dat twee afzonder lijke partijen zich zó buigen over de niet- vrijbüjvende samenwerking, wat hem betreft mag het model staan voor de verdere ontwückelingen op dit gebied. Het geeft aan dat de partijen er niet alleen bezig zijn omdat het van bovenaf wordt opgelegd, maar ook omdat het hen van onderuit bezig houdt, aldus Houtman. Op vrijdag 30 november en zaterdag 1 december a.s. zal in m.f.g. 'de Dorpstienden' te Ouddorp een vogeltentoonstelhng gehou den worden. Deze wordt georganiseerd door V.V. 'de Putter' uit Ouddorp. Op de show is een groot aantal vogels te zien, waaronder kanaries, tropen en parkieten. Ook diverse activiteiten, zoals het gewichtraden van een meter brood en het rad van avontuur, zijn aanwezig. Op deze tentoonstelling is ook een verkoopklasse aanwezig. De opening stijden zijn op vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 14.00 tot 21.30 uur. U bent allen hartelijk welkom! INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING Er is weer veel gegeven bestemd voor het transport van 26 november jl. Totaal 8 kubieke meter kleding en andere hulpmate rialen zoals dekens en dekbedden, heel fijn met het oog op de aankomende winter, maar ook f 150,- aan geld t.b.v. de kosten voor het transport mochten we in ontvangst nemen. Iedereen na de Heere heel hartelijk dank hiervoor. Familie Saarloos te Ooltgensplaat Op de eerste Adventszondag, zondag 2 december a.s., wordt er in de Gereformeerde Kerk te Middelharnis een kinderdienst gehouden. De dienst heeft als thema 'Dro men met open ogen'. Er wordt gelezen uit Jesaja 2. De voorganger is ds. L.J. Lingen uit Middelharnis en het kinderkoor 'Jom Jom' uit Zierikzee, onder leiding van mevrouw D. van Cadsand, zal voor ons zingen. En zelf zingen we natuurhjk ook veel bekende Me deren! De voorzang begint om 9.50 uur en de dienst zal om 10.00 uur begirmen. Jong en oud zijn van harte welkom! Op donderdag 29 november a.s., om 11.00 uur, ondertekent een aantal maatschap pelijke organisaties en de Gemeente Mid delharnis in het gemeentehuis van Mid delharnis een intentieverklaring om te komen tot de bouw van levensloopbesten dige woningen en wijkvoorzieningen in Sommelsdijk. Het gaat hier om zogenaamde 'levensloopbe stendige' woningen. Deze 'woningen voor het leven' bieden maximale uitgangspunten voor een zo groot mogelijke zelfstandigheid. Wonen en zorg zijn volledig gespUtst. De bewoner is baas in eigen huis (een drieka merappartement van minimaal 75 m-), maar kan, afhankeUjk van zijn wensen en behoef ten, van eenvoudige service tot en met 100% volledige verpleegzorg krijgen. Hij hoeft dus, in geval van toenemende zorgbehoefte, in principe niet meer te verhuizen naar een verzorgings- of verpleeghuis. Met dit belangwekkende initiatief wordt ingehaakt op het tekort aan huisvesting voor ouderen, met name voor hen die van zorg en dienstverlening afhankelijk zijn, maar toch zelfstandig willen blijven wonen. Gezien de bevoUdngssamensteUing van onze regio zal deze behoefte de komende jaren nog sterk toenemen! In 2000 besloot de Bouwvereniging Som melsdijk te streven naar het realiseren van dergelijke woningen. Al snel kwam er een goede samenwerking tot stand met de Gemeente Middelharnis, de CNS-school Sommelsdijk, het Serviceburo Middelhar- nis/Peuterspeelzaal 'De KoUbri', de Stich ting Hervormd Diaconale Gezondheidszorg Goeree-Overflakkee en de Wijkgroep 'de Zwaluw'. De filosofie van de levensloopbe stendige woning vraagt inbedding in een maatschappelijke context. Naast een onont beerlijke zorgorganisatie (in dit geval de Stichting HDG als participant van de Stich ting ZorgSaam) kunnen tal van instellingen en beroepsgroepen een waardevolle bijdrage leveren aan deze inbedding. Vandaar dat de Bouwvereniging zeer geluk kig is met de deelname van de school, de wijkvereniging en de peuterspeelzaal. In het verder uit te werken plan zal rekening wor den gehouden met het eventueel huisvesten van andere voorzieningen die een wijkfunc- tie hebben. Te denken is hierbij aan een huis artsenpraktijk, fysiotherapiepraktijk, restau rant, fitnessaccommodatie, wijkinformatie- centrum, een woonwinkel en dergelijke. In het plan zal ook de herontwikkeling van de zorginstellingen van de Stichting HDG worden opgenomen. Met deze aanvullende nieuwbouw ontstaat een eigentijds, com pleet woongebied met een rijk gevarieerde keuzemogeUjkheid voor wat betreft wonen en dienstverlening. Projectleider van dit ambitieuze initiatief is Rien Platteschorre van Domoflex, het bureau voor levensloop- bestendig plannen. De heer Platteschorre heeft jarenlange ervaring in het ontwikkelen van dergelijke integrale projecten bij de Stichting Humanitas in Rotterdam, de uit vinders van dit inmiddels zeer succesvolle concept. Op 21 november jl. heeft PTT Post beschadigde post in de brievenbus aan de Azaleastraat in Sommelsdijk gevonden. Het betreft post die op woensdag 21 november tussen 17.00 en 21.30 uur is gepost. De brievenbus is door onbeken den met behulp van vuurwerk geheel opgeblazen. Een groot gedeelte van de poststukken heeft geen schade ondervon den en is gelijk in het verzendproces opgenomen. Beschadigde brieven worden door PTT Post met een toelichting en verontschuldiging zo snel mogelijk teruggestuurd naar de afzen der of als de afzender niet te achterhalen is met een begeleidende brief doorgestuurd naar de geadresseerde. De mogelijkheid bestaat dat post geheel of gedeeltelijk verlo ren is gegaan. Mensen die post missen en nog niet door PTT Post zijn benaderd, kun nen contact opnemen met PTT Post Klan tenservice via telefoonnummer 0800-0417, vragen naar Rayon Dordrecht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1