0900-8844 'Het Knooppunt' in beeld tianteetemoH HDG staat in herdenkingsdienst stil bij 25 jaar 'Samaritaan' www.buijze.nl ■^/Minnaard Welkomstdienst te Ouddorp Wintermarkt in 'De Samaritaan' 'Woongoed Flakkee' wordt nieuwe naam woningbouwverenigingen imCHI ^thrlstenÜTiie Sint en Piet doen intoclit in Middelhamis Open ochtend voor vrouwen Kerkdienst Ger. Gem. in Ned. U<$2 -^ (30 cpm) actief in beeld en geluid Wees er maar trots op. november 2001 jaargang nr. 7055 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Jeugdige automobilisten gecontro leerd op softdrugs MIDDELHARNIS - Politiepersoneel van het Bureau Middelhamis controleerde vrij dagavond op het Havenhoofd zeven jeugdi ge automobilisten uit Middelhamis, Som- melsdijk. Stad aan 't Haringvliet en Dirks- land op het voorhanden hebben van softdrugs. Alle jeugdigen bleken softdrugs in hun bezit te helsben, maar bij niemand werd meer dan de toegestane hoeveelheid aange troffen. Wel werd een 20-jarige jongen uit Dirksland aan gehouden wegens het bezit van vuurwerk. Bij hem werden 27 strijkers aangetroffen en in beslag genomen. Brommer in beslag genomen DEN BOMMEL - Zondagmiddag om streeks kwart over twee ontstond op de Schaapsweg een aanrijding tussen een 26- jarige automobilist uit Den Bommel en een 14-jarige knaap uit Achthuizen, die op z'n brommer geen voorrang verleende. De brommer van de jongen werd in beslag geno men, terwijl hij op de bon ging voor rijden beneden de leeftijd van zestien jaar. Tevens was de brommer niet verzekerd. Bij de aan rijding raakte niemand gewond. 13-jarige met 4-wheeldrive van pa op stap STELLENDAM - Zondagmiddag rond drie uur maakte een 13-jarige jongen uit Stellen- dam, na stiekem de autosleutels van de 4- wheeldrive van z'n vader te hebben meege nomen, een ritje naar en op het industrieter rein van de Deltahaven. Daar reed de knaap de slagboominstallatie compleet uit de grond en kwam met de wagen vast te zitten. Z'n niet blije vader moest vervolgens met een vorkheftruck de vastzittende auto weer op vaste grond zetten. Z'n zoontje kreeg een bekeuring voor het rijden beneden de leeftijd van achttien jaar. 'Goede' klant gaat er met volle tas vandoor MIDDELHARNIS - Vrijdagmiddag rond één uur dachten medewerksters van een dro- De besturen van de woningbouwver enigingen 'Middelhamis' en 'Samen werking' hebben het voornemen om op korte termijn te gaan fuseren. Bin nenkort zullen besluitvormende ver gaderingen daarover hun oordeel moeten geven. Vorige maand hebben de verenigingen, via een oproep in de kranten om ideeën aan te dragen voor een nieuwe naam, een prijs vraag gehouden. In totaal zijn er 24 nieuwe namen als suggesties binnengekomen; daar van kwamen er 16 van buiten en 8 vanuit de organisatie zelf. De creativiteit van de indie ners was groot, namen uiteenlopend van 'Paladijn', 'Samen Beter Bouwen' tot en met 'Wij maken ons klaar voor de toekomst' zijn ingebracht. De jury heeft uiteindelijk gekozen voor de naam 'Woongoed Fl^- kee'. Aangezien deze naam werd ingediend vanuit de organisatie zelf, wordt er geen prijs uitgereikt. Alle indieners van namen ontvangen wel een attentie voor de moeite die zij genomen hebben. gisterij aan het Zandpad een 'goede' klant in de zaak te hebben. De ongeveer 35-jarige man, kalend Jioofd met in het midden een beetje haar, donkere broek en donkere jas, vulde z'n meegenomen big-shopper met een groot aantal dure parfumartikelen. Betalen bij de kassa was er echter niet bij, toen de man met z'n volle tas plotseling haastig de winkel verliet. Voortijdige beëindiging racerij op Brouwersdam OUDDORP - Een tiental politiemensen van het district De Eilanden maakte zaterdag avond rond half tien een voortijdig einde aan een racerij met personenauto's op het schui ne gedeelte van de zeewering van de Brou wersdam. Een groep van zo'n 80 automobi listen had zich eerder op de avond in Spijke- nisse verzameld en was naar de Brouwersdam gereden om daar wedstrijden te houden. Tegen 37 automobilisten werd op de Brouwersdam proces-verbaal opgemaakt, onder meer wegens het niet gebruiken van de rijbaan, wegens het voeren van mistver- lichting en het rijden in de berm. Vervolgens vertrok de stoet auto's. Blik op het knooppunt vanuit oostelijke richting. Links boven is het gebouw van Gebr. De Waal, aan de Langeweg, te zien. Midden onder het pand van Van Zielst Beter Wonen, de entree naar de Dirk Bosstraat (daarachter) zal nog gewijzigd worden. Rechts, waar de bomen staan zal de expeditieweg worden aangelegd. MIDDELHARNIS - Het Knooppunt, een concentratie van winkels en woningen op de grens tussen Middelhamis en Som- melsdijk heeft in een fraaie maquette gezicht gekregen. Die maquette stond model toen dezer dagen het bouwplan ter inzage lag; de 26 indieners van een bezwaarschrift zullen 21 november a.s. gelegenheid hebben hun bezwaren mon- deUng toe te lichten. Het bouwplan bevat de realisering van 3000 m' winkelruimte op maaihoogte met boven woningen op dijkhoogte. Er zullen drie blok ken winkels en woningen worden gereali seerd en een markante 21 meter hoge woon toren met 5 woningen. Die toren had aanvankelijk hoger moeten worden, maar G.S. hebben daartegen bezwaar gemaakt. Het voorterrein (parkeerterrein) voor het Postkantoor zal moeten verdwijnen, omdat het Beneden Zandpad daarheen wordt omge bogen richting Weeshuisstraat. Ter hoogte van die straat wordt een afslag richting Som- melsdijk/Dirksland gemaakt. Wanneer naar men hoopt volgend jaar maart met het bouw rijp maken kan worden begonnen betekent dat, dat ook de doorbraak zal worden gere aliseerd, zodat het verkeer vanaf de Lange weg via de doorsteek richting de Westplaat (850 woningen) kan. Ook de expeditieweg achter de dijk waar nu nog het Havenkanai ligt, zal dan worden gerealiseerd. Het winke lend publiek zal via een voetgangersbrug de doorbraak kunnen passeren, een passage die ook voor invaliden beschikbaar is. Achter de dijk zal een parkeerterrein voor 140 auto's worden aangelegd. Er lijkt eindelijk schot te komen in de realisering van het 'Knooppunt' waarvoor al sinds 1994 plannen bestaan. Van de te maken doorbraak naar de West plaat is het Gemeentebestuur nu al overtuigd dat die ontoereikend zal zijn; de Langeweg is te smal om alle verkeer, ook het bevoorra- dingsverkeer, naar de winkels te kunnen ver werken. In de raadsvergadering van jl. don derdag werd die zorg door meerdere raads fracties geuit en werd op de studie naar de aanleg van een Westelijke Randweg aange drongen. Kiesvereniging Oostflakkee In Middelhamis doen op zaterdagmiddag 17 november Sint en Piet hun intocht in Mid delhamis. Om half twee arriveren ze in de Haven, met een boot vol lekkers. Na ont vangst door burgemeester De Vries gaan Sint en zijn Pieten winkelen, want - zo weten ze inmiddels - op d'n Diek is voor groot en klein allerlei moois te vinden. Om de allerkleinste inwoners van Middelhamis en Sommelsdijk wat meer aandacht te geven, ontvangt Sint hen persoonlijk op het Diekhuusplein. Daar staat ook een spring- kussen. Voor jonge kunstenaars is er een tekenwedstrijd, waarvoor de tekeningen thans reeds verkrijgbaar zijn in diverse win kels. Tekeningen die vóór 16 november a.s. bij het Diekhuus zijn ingeleverd maken kans op één van de 6 waardebonnen van 25,-. De prijswinnaars worden rond drie uur door Sint zelf bekendgemaakt. MAKELAAR Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)48 2606 Op D.V. zondag 18 november a.s. zal in de Doopsgezinde Kerk, Dorpstienden 3 te Oud dorp, een welkomstdienst worden gehouden. Medewerking aan deze dienst zal worden verleend door een koperensemble, het Ves tingkoor uit Hellevoetsluis, Jan Teeuw zal het orgel bespelen en ds. J. Smink is de voor ganger. Deze dienst is - evenals alle mor gen- en avonddiensten - te beluisteren via Radio Goeree Lokaal in de ether op 105.6 FM en op de kabel op 107.9 FM. Allen har telijk welkom! COfefBI T fato-jarvfca OUDDORP Weililrad 35 M.|0IS7]6BI611hu6B3734RmESSrPrirthh<)pHog«o«n 172 til. {0111)^ OOLTGENSPLAAT - Op D.V. woensdag 21 november a.s. zal in het Hervormd ver enigingsgebouw 'Elthato' te Ooltgensplaat een open ochtend voor vrouwen gehouden worden. U wordt bij deze van harte uitgeno digd hierbij aanwezig te zijn. De organisatie van deze ochtend is in handen van het Her vormd comité te Ooltgensplaat/Langstraat. Spreekster om deze morgen zal zijn de dich teres Co 't Hart. De ochtend duurt van 9.30 tot 11.30 uur en vanaf 9.00 uur is er koffie! Er is ook kinderoppas aanwezig. Het beloofd weer een hele fijne ochtend te worden. Namens de stuurgroep hartelijk welkom! INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING U komt toch ook dat éne, unieke cadeautje kopen voor verjaardag, geboorte of de decembermaand. Waar? .Natuurlijk op de Wintermarkt in 'De Samaritaan', op woens dag 21 november a.s. Evenals voorgaande jaren zal de recreatiezaal deze dag weer vol hobbyisten staan. Allen met mooie artikelen tegen een aantrekkelijke prijs. Zoals u weet ligt de nadruk op de creativiteit van de deel nemers en er zullen ook enkele demonstra ties gehouden worden. Daar móet u gewoon bij zijn! De deuren van 'De Saramitaan' staan van 11.00 tot 15.30 uur voor u open. De toegang is gratis. Graag tot ziens op de wintermarkt op 21 november! BRUINISSE - Zaterdag 17 november 2001, 19.00 uur, ds. F. Mallan uit Alblas- serdam (bediening H.D.). De jubileumactiviteiten bij de HDG te Sommelsdijk kregen afgelopen vrij dagmiddag een aanvang. Waar deze jaren 'de Goede Ree' 50 jaar en 'de Samaritaan' met 'het Oudeland' 25 jaar zullen bestaan, werd jl. vrijdag stilgestaan bij verzorgingshuis 'de Samaritaan', dat dit jaar een kwart eeuw bestaat. Volgend jaar geldt dat voor 'het Oudeland' en in 2003 is 'de Goede Ree' aan de beurt, dat dan D.V. een halve eeuw te vieren heeft. Zo zul len de komende jaren de jubileumac tiviteiten zich binnen de HDG ver plaatsen. Met een herdenkingsdienst in een goed gevulde Lukaskapel van 'de Samaritaan' werd hiermee een begin gemaakt. Een dienst om te gedenken hoe groot, goed en trouw God is én om Hem daarvoor te dan ken, aldus ds. J. Willemsen, die deze dienst leidde. T\issendoor zorgden dr. Hans van der Wulp en Piet Westhoeve voor een fraai muzikaal intermezzo op viool en orgel; na afloop werd in de recreatiezaal van 'de Samaritaan' een receptie gehouden. Van rusthuis tot verpleeghuis Als eerste spreker trad echter de voorzitter van het HDG-bestuur, de heer G. Joppe, naar voren. Hij wees terug naar de zestiger jaren van de inmiddels vorige eeuw, waarin bij veel verzorgingshuizen het inzicht ontstond dat een aparte en gespecialiseerde zorg nodig was voor bewoners met een grotere verpleegbehoefte. Deze ontwikkelingen gin gen ook aan 'de Goede Ree' niet voorbij, in de volksmond nog altijd 't rusthuus' genoemd. Na onderzoek moest ook hier de conclusie worden getrokken dat zowel de noodzaak als de mogelijkheid aanwezig was om voor meer gespecialiseerde zorg gestalte te gaan geven op het eiland. Toen in later sta dium duidelijk werd dat het daarbij om een capaciteit van 150 plaatsen zou gaan, werd tevens duidelijk dat daarvoor een compleet nieuw verpleeghuis benodigd was. Hiervoor verleende in ieder geval de gemeente Mid delhamis alle medewerking door een ruim bemeten stuk bouwgrond in het bestem mingsplan tegenover 'de Goede Ree' te reserveren. Toen het bestuur met een ontwerpbegroting en een schets naar 'Den Haag' togen om over de financiering ervan te spreken, was het antwoord kort en duidelijk: een ver pleeghuis op het eiland, prima; maar om geld moesten ze over een flink aantal jaren maar eens terugkomen. De Hervormde diaconieën boden echter uit komst door bij de banken garant te willen staan voor de geraamde twintig miljoen gul den stichtingskosten. Nadat in principe grond en geld voorhanden waren moest een oerwoud door worden getrokken van regel geving, vergunningen en verordeningen, waardoor het tempo van de voortgang eruit dreigde te gaan. Men besefte dat er een capa bele fulltime voortrekker nodig was om het verpleegtehuis binnen afzienbare tijd tot Vijfentwintig jaar werken bij de HDG, goed om even bij stil te staan. Stand te brengen. Die werd gevonden in de persoon van ds. Cazander, destijds Her vormd predikant te Middelhamis. Een predi kant met zakelijk inzicht of een zakenman met predikantsgaven, aldus Joppe, maar in ieder geval was hij jarenlang het boegbeeld van de HDG. Op 4 november 1974 werd de eerste paal voor 'de Samaritaan' geslagen, op 4 november 1976 vond de officiële ope ning plaats door H.K.H, prinses Margriet. Thans 25 jaar later: 'de Samaritaan' heeft zijn plaats gevonden in de Flakkeese samen leving. Geroepen tot de daad In zijn meditatie die - hoe kon het ook toe passelijker - over de barmhartige Samari taan uit één van Jezus' gelijkenissen ging, vroeg ds. Willemsen zijn gehoor af waarom het verpleeghuis naar de barmhartige Sama ritaan is genoemd en hoe je er in de praktijk gestalte aan geeft als je geroepen wordt tot barmhartigheid. Eigenlijk gaat het hier om de vraag 'hoe ben je christen?' Doe je dat door .bezwaren te maken en te protesteren tegen allerlei misstanden? Zo deden in Jezus' tijd ook de doodslagers en verzetstrij ders om hun 'grote doel' te kunnen bereiken. Of zijn juist de priester en de leviet uit de gelijkenis ons ten voorbeeld, met hun hoge roeping in dienst van de Heere? Zij liepen wijd om de verslagene heen en lieten hem liggen en zullen daar zelfs een 'goede' ver klaring voor hebben gehad: geen tijd want de dienst in Gods huis riep, of ze zouden mis schien onrein kunnen worden door in aanra king te zijn geweest met een stervende... Daartegenover wordt het beeld geschetst van de Samaritaan; iemand die niet meetelde. Als hij nadert buigt hij zich over de versla gene en gebruikt hij de geneesmiddelen uit die tijd. Dit doet hij omdat hij innerlijk met ontferming bewogen is en geraakt tot in z'n ingewanden. Die bewogenheid leidt tot daden. Zo is de Samaritaan een heenwijzing naar de Heere Jezus. Hij kwam om ons te verlossen en te bevrijden en zoekt ons daar toe op. Deze boodschap mag heden nóg worden uitgebracht, gepaard me' de opdracht 'ga heen en doe gij desgelijks'. Zo werden in Sommelsdijk ook 'de Goede Ree' en 'de Samaritaan' opgericht en zo zijn er hier medewerkers die uit liefde en met aan dacht mensen in nood verzorgen. Dat kan niet zonder roeping, anders zou je ten onder gaan vanwege het dagelijks aanschouwen van het leed en de pijn van bewoners. Daar om kan dit werk niet in eigen kracht worden venicRt, maar vanuit Gods kracht, waaivoor we elke dag tot God mogen en moeten gegaan. Hij roept, maar geeft daarbij ook de kracht, opdat we zo in woorden en daden zouden getuigen van Hém, iets zouden door geven van de liefde van Christus, door Zijn genade. Zo werd het tijdens deze dienst ook gezon gen: 'God roept ons broeders tot de daad' en 'Mijn hart, o Hemelmajesteit, is tot Uw dienst en lof bereid' Thans telt de HDG zo'n 500 medewerkers. Elf daarvan zijn er 25 jaar in dienst, vanaf de oprichting dus. Daar prees directeur Alge mene Zaken Van den Boogert hen om aan het einde van de herdenkingsdienst. Een langdurig dienstverband bij dezelfde werk gever is vandaag de dag niet populair meer. Na een paar jaar moet je tegenwoordig al gauw wat anders, hetgeen beslist onrast met zich meebrengt - een onrust die in een ver zorgingshuis zéker zijn weerslag zou leggen op de bewoners. Daarnaast heeft werken in de zorg een negatief imago gekregen, "ter wijl de zorgsector toch één van de belang rijkste maatschappelijke sectoren is, zo niet de belangrijkste. Wees er daarom maar trots op dat je in de zorg werkt én dat je 't al vijf en twintig jaar doet!" Voor hén had Van den Boogert dan ook een fraai bloemstuk klaar liggen. Felicitaties voor de Raad van Bestuur,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1