0900-8844 Wegafsluiting N57 Idee voor open Brc uwersdam met getijdene lergie De Grevelingenshow Gaan natuur en landbouw in de toekomst nog samen? Bonisa-zendings- avond te Ouddorp ■^^innaard Vdufoschode l^'^b WSfTstreekbiajó. op gereformeerde grondslag »oor de zuid-hollatidse en Zeeuwse eilanden Visser Mettbelen Fotopuzzeltocht Open Monumentendag www.knopsbv.nl Marie Bakelaar in Fiaklieecialiteiten Cursus Geestelijke Vorming Oud papier ophalen in Melissant I dOfllSDiliira Plaatsing brievenbus Panfluit- en orgelconcert in Dirksland W ....Mé&imi/CaAeê FOCWM Dienst GBS te Nieuwe Tonge Tijdens PvdA-bijeenkomst te Oude Tonge: Automobielbedrijf Fiakkee B.V. (30 cpm) Snelheidscontroles Insluiper verzorgingstehuis aangehouden I&tmfijk welkom in de showroom van QARAOE KxWpS www.rabobank.nl/middeiharnls Gevraagd: LOODGIETER CV-MONTEUR Kennisgeving aan het wegverkeer: OUDDORP - De Hollandse en Zeeuwse kust moet dynamischer worden, iixidt de gangbare mening van veel beleidsmakers bijna vijftig jaar na De Ramp. Het estuarium is door de rigoureuze afsluiting van de zeegaten een levenloos en saai geheel geworden. Zonder getijde, zonder overgang tus sen zoet en zout, zonder interessante natuur. Er moet wat gebeuren om daar verandering in te brengen, om de attractieve dynamiek van weleer terug te brengen. Maar wel, vervolgen de beleidsmakers hun gangbare mening, met volledige inachtneming van de veiligheid. Dynamiek is leuk, maar 'open dammen' mogen niet leiden tot een nieuwe Ramp. Doornroosje Wetlands Maanenergie Draagvlak Ig^ ISO 9002 Visser Visser BARENDRECHT. TEL 0180-642 UI MIDDELHARNIS TEL. 0187 - 617 300 Vrijdag 19 oktober 2001 74e jaargang nr. 7048 MAANDAG 29 OKTOBER 2001, 19:30 UUR - GRUTTERSWEI, OUDE- TONGE - De Partij van de Arbeid in Oostflakkee vindt dat de agrarische sector op ons eiland de kans geboden moet worden zich hier als een gezonde sector te handhaven in een natuurrijk, rustig en welvarend gebied. Of deze doelstelling haalbaar is zal afhangen van vele factoren. Op maandag 29 oktober a.s. zal in m.f.g. 'Grutterswei' te Oude Tonge een bijeenkomst worden belegd om hierover met z'n allen, samen met enkele deskundigen, verder door te praten. De PvdA nodigt alle geïnteresseerden van harte uit de bijeenkomst bij te wonen. Sprekers zullen zijn: Harm Evert Waalkens (PvdA lid 2e Kamer), Jaap van Nieuwen- huyzen (voorzitter WUTO) en Jos Hendriks (Vereniging Natuur en Land schapsbeheer Goeree-Overflakkee). De gespreksleiding zal in handen zijn van burgemeester Van Pelt van de gemeente Oostflakkee. Ons eiland heeft een agrarisch verleden en dat zien we terug in het prachtige landschap. Uit enquêtes, door de PvdA Oostflakkee onder onze bevolking gehouden, blijkt dat velen dat karakter willen behouden. De PvdA Oostflakkee is van mening dat de agrarische inrichting van ons landschap een belangrijk onderdeel is van het unieke karakter van ons gebied. Zij is ook voorstan der van een toeristisch beleid dat mensen de kans wil bieden om van de schoonheid en rust van dat landschap te genieten en wil de flora en fauna beschermen. Ruimte is schaars als je boerenbedrijven, recreatiebe- drijven, industrieterreintjes en voldoende woningen voor de inwoners wilt onderbren gen. Niet altijd zullen alle ontwikkelingen een goede kans kunnen krijgen en vaak zul len keuzes moeten worden gemaakt. De agrarische sector op ons eiland is nog steeds een belangrijke bron van inkomsten en werkgelegenheid. De milieubeweging geeft aan dat agrarische bedrijven een vervuilende werking hebben op hun omgeving; op ons. eiland zijn veel klachten van inwoners te horen over stank en dieronvriendelijkheid van de intensieve veehouderij, bijv. varkens houderijen. Boerenorganisaties stellen juist weer dat strenge milieuregels in ons land één van de oorzaken vormen voor de malaise in deze sector. Er zijn ontwikkelingen naar een milieuvriendelijker agrarische sector, waar alternatieve mogelijkheden zoals biologisch boeren, verkoop van producten vanaf de boerderij en combinaties van boerenbedrij ven, landschapsonderhoud en campingacti- viteiten serieus worden bekeken. De Neder landse en Europese overheid bieden subsi dies om dergelijke ontwikkelingen te onderzoeken en stimuleren. Deze ontwikke lingen zullen de toekomst van ons eiland bepalen en dilemma's bij het maken van keuzes moeten zorgvuldig beargumenteerd te worden. De PvdA Oostflakkee hoopt dat deze eerste bijeenkomst hieraan een bijdrage zal leveren. geeft rijplezier de ruimte! Avensis Verso Dorpsweg 28, 3245 VC Sommelsdijk, Tel. (0187) 48 44 66 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee DEN BOMMEL/STAD aan 't HARING VLIET - Personeel van de Verkeerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield maan dagmiddag radarsnelheidscontroles op de Lageweg in Den Bommel en op de Lieve Vrouwepoldersedijk in Stad aan 't Haring vliet. Tussen kwart voor drie en half vijf overschreden op de Lageweg 23 van de 338 passerende automobilisten de 50 km-limiet. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 108 km/h. Op de Lieve Vrouwepoldersedijk namen eveneens tussen kwart voor drie en half vijf 45 van de 380 passerende automobilisten het niet zo nauw met de daar toegestane '50'. Hoogste score: 78 km/h. DIRKSLAND - Maandagavond rond negen uur werd door personeel van een verzor gingstehuis aan het Poldersweegje een 43- jarige insluiper uit Dirksland overlopen. De man bevond zich in de verpleegruimte en belaagde na ontdekking een 35-jarige ver pleegster uit Herkingen, die hij in haar hals kneep en beet. Nadat de verpleegster door een aantal te hulp schietende collega's was ontzet, nam de man vervolgens de benen. Korte tijd later kon de 43-jarige man in z'n woning in Dirksland worden aangehouden, waarbij hij zich hevig verzette en een poli tieman in z'n pols beet. De man werd voor nader onderzoek en verhoor ingesloten. InSomtBelsd^k. Haveneinri 7, Sowmetsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Op D.V. dinsdag 23 oktober a.s. zal in Oud dorp een zendingsavond worden gehouden voor de 'Bonisa Zending'Deze Zending is een interkerkelijke zendingsorganisatie die haar achterban voornamelijk heeft in de gereformeerde gezindte. Het werk van deze stichting vindt voor een groot gedeelte plaats in de arme bergprovincies van China. Zo wordt steun gegeven aan de christenen onder de arme Lisu bevolking. Opleidingen voor Evangelisten worden gefinancierd. Andere projecten zijn o.a. Bijbelverspreiding, het bouwen van Bijbelscholen en het werk in de 'Vredes Kliniek' in Hong Kong. Deze avond, die is georganiseerd door de Her vormde vrouwenvereniging 'Ora et Labora' te Ouddoip, is voor een ieder toegankelijk! De heer Baaij van de stichting' 'Bonisa Zen ding' zal dia's vertonen over het werk in China. Ook zal er een verkooptafel zijn waar u diverse artikelen kunt kopen, zoals boe ken, advocaat, kaarten, linnengoed, boeren kaas en vele handgemaakte artikelen, waar van de opbrengst voor de opleiding van Evangelisten is bestemd. De avond wordt gehouden in gebouw 'Eben-Haëzer' aan de Preekhillaan 3. De aanvang is 19.30 uur. Ter gelegenheid van de Open Monumenten dag in Goedereede wordt door de organise rende stichting altijd een pittige fotopuzzel tocht gemaakt. De eerste prijs - een VVV- bon van 50,00 - voor de juiste oplossing, is dit jaar gewonnen door de familie W. Tiele- man te Goedereede. Alle huisnummers van de gefotografeerde objecten leverden het getal 209 op. Het stichtingsbestuur dankt alle enthousiaste puzzelaars voor het grote aantal inzendingen. Opel-nleuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer V_-/ Langeweg Middelhamis Tel, (0187)478767 OPEL Yoor auPorJ/deft mt plezier MAKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsesfraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Zaterdagmorgen tussen 9.00 en 10.00 uur is Marie Bakelaar te gast bij Jan Lodder in het programma Flakkeecialiteiten op Radio Fiakkee. Marie Bakelaar werd 77 jaar gele den geboren en woont in Middelharnis. Zo heeft als dienstbode gewerkt en is huis vrouw. Hobby's heeft ze ook: veel reizen. Ze heeft veel meegemaakt in de oorlog. Zelf zegt ze dat ze een grote en goede praatster is. Of dat zo is kunt u dus a.s. zaterdag beluiste ren in Flakkeecialiteiten. De herhaling van het programma is dinsdagavond van 18.00 tot 19.00 uur. Op D.V. maandag 22 oktober om 19.45 uur hoopt in het Hervormd Verenigingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring te Middelharnis ds. A. L. van Zwet uit Hoevelaken te spreken over het onderwerp 'Gods leiding in ons levenKosten voor alle cursusavonden be dragen 25,- en per afzonderlijke avond ƒ6,-. We hopen, zoals de eerste keer, weer op een volle zaal en een gezegende avond. Op D.V. zaterdag 20 oktober hoopt de Nederlandse Hervormde Gemeente te Melissant wederom oud papier te komen ophalen. We willen U vragen om uw oud- papier goed gebundeld vanaf 9.00 uur aan de weg te zetten. instamtiehedrijf Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 De minister van Verkeer en Water staat brengt het volgende ter kennis aan belanghebbende. In verband met onderhoudswerkzaamheden aan de basculebrug over de Goereese sluis op Rijksweg N57 zal de linker hoofdrijbaan in de rijrichting Hellevoétsluis tussen km 19,5 en km 18,4 worden afgesloten voor alle verkeer. Deze afsluiting vindt plaats van maandag 29 oktober 9.00 uur tot en met vrij dag 2 november 16.00 uur of zoveel korter als mogelijk of zoveel langer dan noodzake lijk zal blijken te zijn. Bijzonderheden Tijdens de afsluiting tussen km 19,5 en km 18,4 wordt het verkeer omgeleid via de afslag Havens Stellendam, de Meester Snij derweg, de Zuiderdiepstraatweg en de toerit naar de N57. De omleiding wordt ter plaatse aangegeven. Contactpersoon met betrekking tot deze omleiding is de Dienstkring Zuid- Hollandse Eilanden, Groene Kruisweg 401, 3160 AE Rhoon, Rayon Hellevoétsluis, de heer J. van den Doel, tel.: 0181-313288. Voor het noordelijk deel van de Brouwersdam werd het idee van een getijden energiecentrale gelanceerd. Divetse ideeën en plannen zijn de laatste jaren reeds doorgesijpeld, uitgewerkt en zelfs tot beleid gemaakt. Het Haringvliet is een bekend voorbeeld. Deze dode zeearm moet binnen enkele jaren nieuw leven krij gen door de sluizen op een kier te zetten. Van het getemd getij wordt veel verwacht. Maar er zijn meer gedachten en visies voor een boeiender toekomst van de kust. Het plan om de Scharrezee - tussen Goeree en Overflakkee - in ere te herstellen kwam eer der dit jaar in de publiciteit. Ook in bijvoor beeld het Veerse Meer en het Oostvoomse Meer zou de dynamiek teruggebracht moe ten worden; de betrokken partijen zijn volop met elkaar in discussie om daar vorm en inhoud aan te geven. Er zijn zelfs vage gedachten over het creëren van een 'marien park', een soort natuurgebied op zee. Sinds kort is er ook een idee - van een tot in de finesses doortimmerd plan is nog geen sprake - om iets te doen met de Grevelingen, het brede water tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. Eén van de beden kers van de visie Energieke Dynamiek in de Delta, provincieambtenaar Frans de Nooij, gaf er woensdagavond een samenvatting van tijdens een bijeenkomst van het natuur- en recreatieschap De Grevelingen. "Tot voor kort was onze kust een soort Doornroosje", gaf De Nooij beeldend aan. "Maar er gaat wat veranderen. De overheid buigt zich nadrukkelijk over de kust en denkt actief na over een dynamischer kustverdedi ging." Dat dit overigens ook gebeurt bij andere instanties, blijkt wel uit het ambitieu ze plan Met Rotterdam in Zee, dat het Wereld Natuur Fonds onlangs presenteerde. De Nooij liet in zijn aanloop naar de toe komstvisie voor de Grevelingen nog meer mooie beelden de revue passeren. Hij zette de kust als een geharnaste ridder, die met lans en schild strijd levert tegen het water, af tegen de judoka, die met de vijand meebuigt om deze te kunnen vloeren. Het achterhaal de symbool van de middeleeuwse strijder moet volgens De Nooij plaatsmaken voor dat van de moderne vechtsporter. "We wil len 'veilig en star' omzetten in meer mobili teit." Waar komt het idee van De Nooij en zijn kompanen, verenigd in het projectteam Del ta Synergie, nu in grote trekken op neer? De Brouwersdam - althans het noordelijk gedeelte - zou verwijderd moeten worden. Daarvoor in de plaats plannen de visionaire denkers een stormvloedkering, die zowel architectonisch als landschappelijk beter past. Door het deels openen van de dam krijgt het getij weer toegang tot de Grevelin gen - naar verwachting ongeveer een meter bij de zeeopening tot enkele centimeters in het oostelijke uiteinde - met alle mogelijke gevolgen voor de dynamiek van water, zand en natuur van dien. "We herstellen het levend estuarium op deze manier", blikte De Nooij vooruit. "Er komen wetlands, overspoelde slikken en schorren met ruige vegetatie. De Slikken van Fiakkee vormen hu een mooi natuurgebied, maar ze staan nooit onder water. Dat verandert als het getij weer invloed krijgt; de Slikken van Fiakkee zouden meer het dynamische karak ter kunnen krijgen van bijvoorbeeld de Bos- scheplaat op Terschelling. Er komt voorts een overgang tussen zoet en zout water, waardoor er meer zoutminnende planten zul len komen. Vissen zullen gaan paaien en de Grevelingen gaan gebruiken als kraamka mer." Maar de visie behelst meer dan natuurher stel. Het projectteam Delta Synergie koos voor een multifunctionele aanpak en nam dus ook ideeën op voor duurzaam toerisme - naast het strand, dat slechts een relatief kor te tijd mensen trekt, zijn meer voorzieningen gewenst om tegemoet te komen aan de 'grij ze golf', die veel te besteden heeft - en duur zame energie. Vooral wat betreft dat laatste punt komen De Nooij en de zijnen met iets interessants: maanenergie. "In de opening is een getijcen trale gepland. Getijdenenergie is duurzame en groene energie, waarvan de opbrengst vaststaat. In tegenstelling tot zonne-energie en windenergie, waarbij je altijd afhankelijk bent van de hoeveelheid zon en wind." Van waar die term 'maanenergie'? De Nooij kw^m met de hnk tussen de maan en de getijden op de proppen en liet vervolgens weten, dat energiebedrijf NUON heeft bere kend dat het project rendabel kan draaien én dus geïnteresseerd is in exploitatie. "Er zal voldoende vermogen zijn voor heel Goeree- Overflakkee en Schouwen-Duiveland." De kosten voor zo'n duurzame energiecentrale Uggen op circa 500 miljoen gulden. Er is één probleempje: de turbines moeten zo gemaakt worden dat ze visvriendelijk zijn; het is niet de bedoeling dat de vissen worden verpul verd als ze de zeeopening passeren. Aan de andere kant van de Grevelingen is nog een mogelijk probleem, gaf De Nooij aan. Daar moet bij de VoUceraksluizen en de Grevelingendam ook doorstroming worden gecreëerd, en het is nog maar de vraag of het zoete water dat daar naar binnen komt schoon genoeg is. Volgens De Nooij is er voor het ambitieuze estuariumplan voldoende draagvlak beschikbaar. "Dit is een plan dat mensen bindt", had hij al horen zeggen, "het past in het toekomstbeeld van de delta, waarin her stel van de natuur en samenhang centraal staan. De veiligheid blijft en de energiecen trale is economisch haalbaar, zegt NUON, al moet ik toegeven dat er ook wel twijfels zijn over die haalbaarheid." Het idee, dat is genomineerd voor de door het ministerie van VROM en enkele grote beleg gers uitgeschreven prijsvraag Waterland van de Toekomst, zou wat betreft de indieners prima kunnen worden gerealiseerd als natuurcompensatie voor de tweede Maas vlakte. Maar er zijn kapers op de kust; er zijn meer plannen voor de delta. In feite is er een hele serie ideeën. Ideeën, gedachten, visies, plannen en luchtballonnetjes die de hervor ming van het estuarium gestalte geven. Hoe viel de visie Energieke Dynamiek in de Delta bij de bezoekers van de presentatie? Redelijk goed, al uitte dijkgraaf Goekoop van het waterschap Goeree-Overflakkee wel direct zijn zorgen over de veiligheid. "Ik vind dat dit aspect een beetje buiten het plan is gebleven. En dan te bedenken dat het Westhoofd een gevaarlijk punt blijft. Voor mij is de veiligheid punt één", aldus de dijk graaf. Aan de Edisonstraat 51 te Middelharnis is op 5 oktober jl. een nieuwe brievenbus geplaatst. Deze wordt dagelijks om 17.00 uur gelicht, met uitzondering van zaterdag. Morgenavond, zaterdag 20 oktober, om 20.00 uur zullen panflui- tiste Noortje van Middelkoop en organist Martin Mans een zeer afwisselend concert verzorgen in de prachtige Hervormde Kerk van Dirksland. Naast de presentatie van hun nieuwe CD 'Kinder concert 2', spelen zij klassiek repertoire en eigen bewerkingen van geestelijke liederen. Halverwege het programma is er een koffiepauze. U kunt dan ook een kijkje nemen bij de uitgebreide CD-tafel. Bij aanschaf van een CD ontvangt u gratis de nieuwe CD 'Martin Mans Muziek Mozaiek'! Hartelijk welkom bij dit muzikale evenement! KEMA CERTIFICATE 3G570 Lanqeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 Op vrijdag 26 en zaterdag 27 oktober is er in 'Melishof' te Melissant weer een klein- dierenshow met hoenders, sierduiven, postduiven, konijnen en ook cavia's, g-eorganiseerd door 'NUT en SPORT'. Op deze mooi verzorgde show zitten 600 dieren waaronder heel aparte rassen en kleuren. Het is zeker de moeite waard om eens een kijkje te komen nemen. Ubent van harte welkom vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag hebben wij ook een rad van avontuur, waarbij mooie prij zen zijn te winnen. Het comité van de Gereformeerde Bijbel stichting, afdeling Goeree-Overflakkee hoopt op D.V. donderdag 25 oktober a.s. een dienst te beleggen in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge, aanvang 19.30 uur. In deze dienst hoopt voor te gaan kandidaat Zoet uit Maartensdijk. Allen hartelijk welkom! EGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1