Middelharnis weet weer lioe laat 't is Echtpaar Hollaar-Koppenhol in rusthuis 'De Goede Ree' 69 jaar getrouwd Wereldwinkel nu nabij 'D'n Diek' geopend Prinselijk paar bezoeict Zeeiand 0900-8844 (30 cpn.) Extra bingo te Middelharnis ■(/Minnaard Welkomstdienst te Ouddorp Workshops bloemschikken Alle drie UFA- afslagen on-line chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-Hollandse en zeeuwse eilanden actief in beeld en geluid Samen zingen te Ouddorp Een flinke tijd heeft de gemeentetoren aan de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis het aan de buitenkant zonder uurwerk moeten doen en zijn de inwoners van Menheerse - zéker die in de nabijheid van de kerkto ren wonen - de tijd kwijt geweest. "Hoev'l kear ik nie voorniks naerbovun ha gekeke!", verzuchtte een van hen... Maar doordat in toenemende mate storingen optraden aan de verlichtingselementen was het - snel ler dan verwacht - noodzakelijk geworden om 'de klok' grondig aan te pakken. Dinsdag 16 oktober 2001 74e jaargang nr. 7047 Kroonprins Willem Alexander en zijn verloofde Maxima Zorrequieta bren gen volgens planning op donderdag middag 25 oktober een kennisma kingsbezoek aan Zeeland. Recreatie en water staan tijdens het werkbezoek centraal. Zijn Koninklijke Hoogheid de Prins van Oranje en mevrouw Zorrequieta worden rond 13.00 uur per helikopter op het parkeer terrein bij dorpshuis De Zaete in Yerseke verwacht. De Zeeuwse provinciecommissa- ris drs. W.T. van Gelder verwelkomt het prinselijk paar in het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek (NIOO- CEMO). Mevrouw prof. dr. L.E.M. Vet geeft het prinselijk paar vervolgens een uit eenzetting over het instituut. Na deze ontvangst vertrekken de Prins en zijn verloofde naar de Prinses Julianahaven. Aan boord van de mosselkotter YE 20 geven vader en zoon Verschuure tekst en uitleg over de rol en betekenis van de Nederlandse mosselsector. Een touringcar vervoert het gezelschap daarna voor een korte wandeling en rondrit door Zierikzee op Schouwen Dui- veland. De kennismakingstoer vervolgt daarna via de stormvloedkering en het vakantiepark 'De Banjaard' op Noord-Beve land naar de provinciehoofdstad Middel burg. COMBI OtJDDOIV-WHhlTiMt 35U {0)S7} Ulöll du 683734 UNESSE-PrnltlKi) HageiDOffl 173 ld. {0111) 44U0O Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-OverfJaklcee Radarsnelheidscontroles STAD aan 't HARINGVLIET - De Ver keerspolitie heeft vrijdagavond van 20.00 tot 21.30 uur in het kader van het project Ver keershandhaving, een radarsnelheidscontro le gehouden op de Lieve Vrouwe Polderse- dijk. Van de 730 gecontroleerde automobi listen reden er 115 harder dan de toegestane snelheid van 50 km/h. De hoogste snelheid bedroeg 95 km/h. Op zaterdagavond 20 oktober a.s. zal in de Doopsgezinde Kerk te Ouddorp een uur lang samen gezongen worden. Er zal van 19.30 tot 20.30 uur gezongen worden. Een ieder is hartelijk welkom en neem anderen mee! De ANBO, afdeling Middelharnis, organi seert op zaterdag 20 oktober a.s. een extra bingoavond in het Diekhuus, Beneden Zand pad 7 te Middelharnis. De aanvang is 19.30 uur en de zaal is vanaf 19.00 uur open. Ieder een is van harte welkom! ^°s. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 op zondag 21 oktober a.s. zal in de Doops gezinde Gemeente, Dorpstienden 3 in Oud dorp, een welkomstdienst worden gehouden. De aanvaiig van deze dienst is 18.30 uur en medewerking zal worden verleend door een koperensemble, het zangkoor 'Les Chant- res', Jan Teeuw achter het orgel en ds. J. Smink is de voorganger. Deze dienst is, evenals alle morgen- en avonddiensten te beluisteren via Radio Goeree Lokaal in de ether op 105.6 FM en op de kabel op 107.9 FM. Allen hartelijk welkom! Wijkvereniging 'De Zwaluw' te Sommels- dijk gaat weer beginnen met de workshops bloemschikken. Deze zullen gehouden wor den op de dinsdagen 6 en 20 november en op 4 december, y kunt zich van nu tot 2 novem ber opgeven bij A. Knape, tel.: 485945 of bij E. Breure, tel.: 483781. De kosten hiervoor zijn rond de f 30,- per avond per persoon inclusief een kopje koffie. Ons wijkgebouw staat aan de Sperwer 5 in Sommelsdijk. Aanvankelijk zouden - naast het vernieuwen van de verlichtings elementen - de vier wijzerstellen van de toren worden verwijderd, geconserveerd en aan de voorzijde worden voorzien van nieuw bladgoud, maar de (houten) cijferplaten bleken zo slecht dat ook die moesten worden vernieuwd. Een klus voor het bedrijf Konink lijke Eijsbouts te Asten, dat de uurwerken van de toren ook in onderhoud heeft. Nadat de nodige werkzaamheden werden uitge voerd in de werkplaats van het Brabantse bedrijf was het vorige week donderdag zover dat alles weer aan de toren kon worden gemonteerd. Een 70-tons kraan van de fa. Boeter te Middelharnis, met een totale lengte van zo'n 40 meter, heeft de cijferplaten omhoog getakeld, en daarna een monteur in een manschappenbak letterlijk op werkhoogte gehouden. Intussen stuurde bovenop de toren een andere werknemer de kraanmachinist aan. In één dag tijd werden de vier 'klokken' weer gemonteerd. De nieuwe cijferplaten - ca. twee bij twee meter - zijn van roestvrijstaal, zwart met 23,75- karaats bladgoud vergulde cijfertekens. Ook de voorzijde van de (koperen) wijzers werden daarmee verguld. Het is de bedoeling dat de Menheersenaars nu weer zo'n dertig jaar met hun torenklok vooruit kunnen en dat ze voorlopig niet meer zoveel 'voorniks naerboven hoeven te kieken. "Toen we trouwden, was het net zulk mooi weer als vandaag", vertelt zij zodra we binnenkomen om te feliciteren. "Bent u de directrice? Niet? O, van de krant. Ja, dat is leuk. In de krant. Sjonge, 't is toch wat..." De bruid werd op 4 september vijfennegentig jaar. De bruidegom hoopt op 3 november achtennegentig jaar te worden. En natuurlijk brengt de ouder dom zijn gebreken mee. "Oud worre, dat gae wel, mar oud weze ee..." zegt mevrouw Hollaar. Ze schudt veelbeteke nend met haar hoofd en haar dochter geeft aan dat er luid en duidelijk moet worden gesproken wil ze het gesprek kun nen volgen. Mevrouw Hollaar: "Een hoorapparaat? Nee, da 's niks. Dat maakt zoveel leven." "Negenenzestig jaar bij elkaar. Dat komt zelden voor, hoor!" ver trouwt de bruidegom ons toe. "Staat het op de deur?" wil zij weten. "Dat doen ze wel eens hoor, als je zoveel jaar getrouwd bent." Beurtelings doen ze het woord en zo vullen ze elkaar prachtig aan. Bij stuk jes en beetjes komt hun levensverhaal eruit. Het bruidspaar trouwde in 's werelds groot ste havenstad. Hij: "Op het stadhuis in Rot terdam." Zij: "Ja, met veertig man tegelijk. 's Morgens om acht uur." Ze giechelt. "We gingen er met het trammetje naar toe." Hij: "En als je aan de beurt was riepen ze je naam af en kon je naar binnen." Aan de muur hangt een mooie trouwfoto in bruin-witte uitvoering. De bruid draagt een kuitlange zwarte jurk met witte kraag en heeft een sier lijk boeket. De bruidegom staat er ook op z'n best bij, een mooie hoed in de hand. Op de vraag of ze die hoed destijds hadden gekocht of gehuurd, schudt de heer HoUaar resoluut zijn hoofd: "Nee, die was van mijzelf." Mevrouw Hollaar woonde in Rotterdam. Zij was daarheen verhuisd met haar ouders en werkte in een melk- en kaaswinkel. Ze weet nog hoe ze moest lopen om er te komen. Bij de Coosingel een straatje door en dan nog een keer jrfslaan en dan was je er. Ze weet ook nog hoe de straat heet: de Pieter de Raadtstraat. Toch is ze geboren op Flakkee, als dochter van het vroegere 'zandschipper- tje', voor de oudere Flakkeeënaars vast een bekende naam. Op de vraag wat de bruide gom voor de kost heeft gedaan, vertelt hij: "Van allesJe moest al jong aan de slag. Dat ging zo vroeger. Ik was nog maar veertien toen ik als koeienjongen in dienst was bij Moos de Haas. Dat was een joodse veehan delaar. En dan stuurden ze je met een Stel koeien naar Oude Tonge. Lopend. Dan ging ik zo, door het kromme wegje. Of ik moest naar Sluishaven, met de koeien de boot op en zo naar Brabant. En 's avonds weer terug natuurlijk. Soms weer met andere beesten. Later kwam ik terecht in Rotterdam in het Droogdok als machinebrander. En 's nachts ging ik dan nog naar het Havenhoofd in de uien." Hij was toen al getrouwd. Mevrouw HoUaar: "Ja, dat vond ik maar nücs hoor, als hij 's nachts niet thuiskwam. Het was dan zo donker, en je was maar alleen. Dan haalde ik Teun uit z'n bedje en dan liep ik maar heen en weer. De zei wel eens: kom toch thuis sla pen. Dan maar een tientje minder inkom sten." Daarna werkte de heer HoUaar nog een flink aantal jaren bij het vee van slager Luijendijk. Die had aan de Langeweg op zo'n veertig gemeten weiland zijn eigen beesten lopen. Koeien, varkens en later ook kippen. Zoon Teun weet nog hoe hij op zaterdagavond wel eens mee mocht naar de winkel om rond tien uur het weekloon van vader op te halen. En als het dan nog niet in de la lag, moesten ze wel eens wachten tot elf uur. Vader had ook een hof aan de Blin- deweg. En een stukje land heeft hij ook gehad. De heer HoUaar: "Dat land dat lag bij Langendam. En daar deed ik van alles op: aardappelen, suikerpeen en uien; wisselend natuurlijk." Als laatste werkte hij in de bouw. Ze woonden op verschillende plekjes in Middelharnis en Sommelsdijk. De juiste volgorde is even zoek, maar ze woonden op "De Plaetse", een soort hofje dat al lang niet meer bestaat, aan de Sint-Nicolaasdreef, de Wildemanstraat, de Dijkdwarsstraat, het Goudsbloemplein en de West-Achterweg. Sinds acht en een halfjaar wonen ze in het rusthuis. "Maart wordt dat negen jaar", zegt mevrouw HoUaar. "Je moet het allemaal nog maar weten." Uit het huwelijk werden vijf kinderen geboren. Vier ervan zijn nog in leven. "Eén meisje is na tien dagen overleden" fluistert zij. "Dat was erg hoor. Eén doch ter woont hier. Dat is zij. En dat is haar man. En een zoon ook. Dat is hij. Die andere dochter woont in Assen en die andere zoon in Utrecht. Ja, da 's wel ver weg hoor. Daar kom ik in geen tien jaar meer. Dat gaat niet meer. Maar met m'n man z'n verjaardag komen ze weer hoor, op 3 november. We hebben dertien klein kinderen en ook veel achterkleinkinderen. Hoeveel? Mevouw Hollaar: "Tja, da 's nou ook wat, dat zou ik niet precies weten. Ik kan het niet meer bijhouden." Haar zoon, dochtej en schoonzoon tellen en komen uit op ongeveer 25. Het is de gewoonte van burgemeester de Vries-Hommes om bij een huwelijksjubi leum van 65 jaar of langer een persoonlijk bezoek te brengen bij een bruispaar. Dat bleef tot het moment van haar komst nog een verrassing voor vader en moeder HoUaar, om geen onnodige spanningen te veroorza ken. Wel werden voor die tijd bloemen bezorgd van de afdeling en van het gemeen tebestuur, welk gebaar door het echtpaar bij zonder op prijs werd gesteld. De heer en mevrouw HoUaar gaan nog elke morgen koffiedrinken in de grote zaal. Ook hebben ze daags tevoren nog meegedaan aan een gezamenlijke maaltijd. Zij: "Het was Chinees eten. En het was lekker hoor." Aan de vele andere activiteiten die in het rusthuis worden georganiseerd, doen ze niet meer mee. "Als het allemaal niet meer gaat, houdt het op", lacht de heer HoUaar. Hij is het met z'n vrouw eens, want: "oud worden gaat vanzelf; oud wezen is een ander verhaal. Maar het is goed hoor. Ik zit graag hier thuis aan tafel. En als ik hier zit, heb ik nogal wei nig last met m'n eige. STELLENDAM - Sinds eind augustus veilt ook de derde UFA afslag in Colijnsplaat on-line via het PEFA.COM systeem. Algemeen direc teur Henk Venema meldt dat de drie UFA afslagen in Scheveningen, Colijnsplaat en Stellendam nu volledig met elkaar verbonden zijn. Dit houdt in dat een UFA-koper op alledrie de afslagen kan bieden en een PEFA- koper bij UFA, en vanzelfsprekend ook bij de negen buitenlandse visafslagen die op het net zijn aangesloten. Het op internet gebaseerde systeem biedt kopers, zowel op de afslag als thuis, de mogelijkheid in real-time (op het moment zelÖ mee te bieden op de aangeboden vis. PEFA.COM is de grootste en enige vismarkt ter wereld die dit kan bieden. En waar dod- com bedrijven momenteel in de hoek zitten waar de klappen vallen stond PEFA.COM in februari 2001 in de top tien van de 500 jonge e-commerce bedrijven gericht op de handel van Jupiter MMXI. De volledige aansluiting betekent voor de koper dat hij kan volstaan met 1 bankgaran tie; of een garantie bij UFA als hij op één of meerdere UFA afslagen koopt, of een garan tie bij PEFA.COM als hij koopt op één of twaalf afslagen die op dit netwerk zijn aan gesloten. Indien een koper vanaf zijn compu ter of laptop koopt (thuis of op de afslag) kan hij a la minute bij andere afslagen kijken wat het aanbod is en wat de prijzen daar doen. Hij kan zelf ook direct meebieden. Nu het veilsysteem volledig en succesvol draait wordt het centraliseren van het admi nistratiesysteem volgens Venema de volgen de stap. Binnen een maand zullen alle admi nistratieve handeüngen voor de UFA-afsla gen op het hoofdkantoor in SteUendam plaatsvinden. Na een jaar gebruik te hebben gemaakt van een zaaltje in de Gereformeerde Kerk in Middelharnis heeft de Wereldwinkel nu een eigen plaatsje gekregen aan het Nieuwe Pad in Middelharnis (achter win kelcentrum d'n Diek). Alweer een jaar geleden opende de burge meester van Middelharnis de nieuwe Wereldwinkel in Middelharnis, toen geves tigd in een zaaltje van de Gereformerde Kerk. Een jaar lang werd dankbaar gebruik gemaakt van deze ruimte, hoewel het elke zaterdag wel een werk was om alles op te stellen en later weer af te breken. Dat nu een eigen pand kon worden betrokken is düs wel een goede oplossing. Ans Muis uit Dirks- land, die ook het bord heeft ontworpen van de winkel, verrichtte samen met Mien van Eijkeren (Ud van de werkgroep) de opening. Omdat het team bemerkt had dat velen nog niet weten van het bestaan van de Wereld winkel, werd daar bij het vieren van het 1- jarig bestaan, afgelopen zaterdag, meer bekendheid aan gegeven, en succes mag de dag zeker genoemd wor den, daar thans veel nieuwe gezichten wer den gezien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1