Crea-club en 11-jarige in de weer voor 'Caiando'! Nieuwe bibliobus voor Goeree-Overfialclcee! \>J Voorlichtingsbijeenkomst parkeerbeleid vrachtwagens in Middelharnis goed bezocht Oliebollenactie Kop van Goeree blijft zich uitsprelien voor zeewaartse Jtustversterldng ■^/Minnaard www.knopsbv.nl streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Kerkdienst Ger. Gem. \1sser Meubelen Vocaal Ensemble 'Magnificaf concerteert! ^i^SS Visser Visser Chauffeurs geprikkeld over gang van zaken actief in beeld en geluid MELISSANT - Dinsdag 16 oktober 2001, 19.30 uur, ds. J. Beens uit Nijkerk. 50 jaar bibliobussen de siKmromttTaa t.b.v. chr. gem. zangver. 'Soli Deo GloriaStellendam BARENDRECHT. TEL. 0180-642111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 Het was wethouder Slootweg die afgelopen zaterdagmorgen de voorlich tingsbijeenkomst omtrent de vrachtwagenproblematiek in goede banen moest leiden. Bijgestaan door wethouder Tiggelman (o.a. Verkeersza ken), de heer Noteboom en de heer Geleijnse, de financiële man, én zo'n 50 (ex-) vrachtwagenchauffeurs, kan hij terugzien op een geslaagde voor lichtingsbijeenkomst omtrent het parkeerbeleid van vrachtwagens bin nen de gemeente. Of, beter gezegd: buiten de dorpskernen, aangezien het parkeren binnen de bebouwde kom verboden is. Plannen Oost, West... Kosten Verleden Gevraagd: LOODGIETER CV-MONTEUR mD@iM]®Qi I Jacqueline Tanis in actie, waarbij dames van de creatieve club toekijken. Je zult maar 11 jaar zijn, handig zijn met kaarten en Icralen en een goede wil heb ben.' Logisch toch, dat je het ene compli mentje na het andere krijgt! Zo vergaat het althans Jacqueline Tanis uit Stellen- dam, die haar creativiteit en enthousias me om heeft weten te zetten in een bedrag van maar liefst f 850,- voor een goed doel. En dat goede doel is hospice 'Calando'. Kaarten maken doet ze vanaf het eerste uur en sinds een halfjaar maakt Jacqueline van jklei ook kralen, die ze vervaardigt tot ket ting. De kaarten en kettingen worden aan de deur verkocht, een taak waarmee Jacqueline zich voornamelijk belast. Echter, het blijft niet bij die f 850,- die Jac queline bijeen gesprokkeld heeft. Ook de crea-club van de Gereformeerde Kerk in Stellendam heeft letterlijk een forse duit in het zakje gedaan. Met het vervaardigen van lappen, handwerkartikelen en andere cre aties wisten de 18 dames f 1000,- bijeen te 'garen'. Voornamelijk van geschonken materialen worden artikelen gemaakt, ten einde de kosten te onderdrukken. Via via kwam Jacqueline op de hoogte van de acti viteiten van de club, waarop zij voorzichtig bij hen aanklopte met de vraag of het moge lijk was dat ze gezamenlijk een bedrag over konden maken naar een goed doel. Nu, daar konden de dames geen 'nee' tegen zeggen en zodoende was men afgelopen woensdag middag bij elkaar gekomen om een en ander bekend te maken. Ook klasgenootjes van Jacqueline wisten van niets, omdat "het hier anders zwart van de mensen zou zien", aldus een lachende moeder Tanis. Het resultaat: een bedrag van maar liefst f 1850,-Om trots op te zijn! COMBI OWD0t^ WutHraot 3S TïI. ((1117) 6I16I2 lu 683734 KWiSSE- hinHhoji Hogtiown 171 rel. [0111) 461400 Schrijfster Els Rooijers heeft zojuist de nieuwe bibliobus geopend. Ze nodigt de kinderen uit om een kijkje te nemen In september jl. is het 50 jaar geleden dat in Noord-Holland de eerste bibliobus van Nederland ging rijden, een feit dat niet ongemerkt voorbijgaat. Van 8 tot en met 13 oktober (deze week dus!) waren er in de bibliobus diverse aantrekkelijke kor tingsacties, evenals prijsvragen met leuke prijzen voor jong en oud, trouwe leners van het eerste uur werden in het zonnetje gezet en er werd in Achthuizen op feeste lijke wijze een totaal vernieuwde bibliot- railer in gebruik genomen. Jongstleden woensdag werd, na een wel komstwoord door de heer C. Briek, voorzit ter van de bibliotheek Oostflakkee, door schrijfster Els Rooijers een lezing voor kin deren van basisschool de Achtsprong in Achthuizen verzorgd. Ook deed zij de ope ningshandeling van de nieuwe bibliotrailer van ProBiblio, die op ons eiland rond zal gaan rijden. Als klap op de vuurpijl werd als afsluiting van de feestelijkheden een ballon wedstrijd gehouden, echter bij het oplaten van de ballonnen was de wind een lelijke spelbreker en belandden (te) veel ballotmen in de bomen... Daar zij al jarenlang de busmedewerkers iedere week trakteren op koffie, kregen mevrouw Lenie Verhagen uit Herkingen en mevrouw Van Dam uit Goe- dereede in de afgelopen week een bloemetje aangeboden voor hun diensten. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraot 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Hawneimt?. Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Morgenavond, zaterdag 13 oktober, aanvang 20.00 uur, hopen het Vocaal Ensemble 'MagniÓcat' onder leiding van Rinus Verhage en Wim Diepen horst aan het orgel een concert te geven in de uitstekend Idinkende en van een monumentaal orgel voorziene Nieuwe Kerk te Zierikzee. De toe gangsprijs bedraagt 10,- en 7,50 voor scholieren en de houders van een bejaardenpas; kinderen t/m 12 jaar mogen gratis naar binnen. Op het programma staan uitsluitend werken uit de rijke traditie van de Engelse kerkmu ziek. Voor wie bekend is met dit repertoire, weet dat een goede akoestiek en een groot orgel, evenals in de Engelse 'Cathedrals' onmisbaar is voor deze muziek. De kerk van Zierikzee leent zich hiervoor als geen ande re! Uitgevoerd worden composities uit de 17e t/m de 20e eeuw; van Purcell en Greene tot Elgar en Vaughan Williams. We noemen u bijvoorbeeld 'I was glad' van Purcell en 'Great is the Lord' van Elgar. Het koor heeft stevig gestudeerd om deze schitterende An thems zo goed mogelijk te zingen en met behulp van de teksten - die u mee kunt lezen - kunt u optimaal meeleven met de drama tiek van de muziek. Het Kam en Van der Meulen-orgel zal in al zijn glorie klinken in de orkestraal gedachte koorbegeleidingen en in een tweetal soli. Deze zijn het bekende Concerto in F van G. F. Handel in een romantische bewerking van S. de Lange en de 'Introduzione e Fuga' van W. T. Best. De organisatie van het concert is in handen van de Orgelcommissie van de Nieuwe Kerk. U aanwezigheid wordt bijzonder op prijs gesteld en u bent dan ook van harte uit genodigd om dit concert bij te wonen! Zaterdag 13 oktober staan wij met een olie- boUenkraam op het Oranjeplein. U bent tus sen 8.00 en 16.00 uur hartelijk welkom om deze, door onze vroegere bakker Jan Troost gebakken lekkernij te kopen. U begrijpt dat de kwaliteit gewaarborgd is. Graag tot ziens op het Oranjeplein in Stel lendam. Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer Langeweg MIddelhamIs Tel. (0187) 47 67 67 lOPEL voor autorJideM mt plezier REGISTERACCOUNTANTS En dat was precies het onderwerp van gesprek. Want als dat verbod van kracht is, waar moeten de chauffeurs 'hun wagens' dan kwijt? Nu, daarvoor heeft de gemeente Middelharnis een carpoolplaats ter beschik king, echter de capaciteit en kwaUteit van deze carpool laten nogal wat te wensen over. Het is dan ook daarom, dat de gemeente besloten heeft de carpoolplaats eens grondig onder handen te nemen. De haken en ogen echter, die dat met zich meebrengt, veroor zaakten afgelopen zaterdagochtend nogal wat opschudding en vraagtekens bij de chauffeurs! De capaciteit van 22 plaatsen die de carpool thans te bieden heeft, voldoet niet aan de wensen, waarom besloten werd een uitbrei ding naar 40 plaatsen te realiseren. Ook diverse nieuwe milieu-eisen spelen hierbij een belangrijke rol, aangezien de carpool nogal verouderd is. Zo zal dus het bestaande gedeelte grondig gerenoveerd worden en zal de carpool tevens van 18 nieuwe plaatsen worden voorzien. Ook zal er een carpool voor luxeauto's aangelegd worden. Een hoogtebegrenzer zal dan moeten voorkomen dat andersoortige voertuigen hier gebruik van zullen maken. Ook de summiere straat verlichting die thans parten speelt, zal aan gepakt worden en er zullen maar liefst 13 lichtmasten met een hoogte van 15 m geplaatst worden. Ook chauffeurs uit de kernen Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Tonge waren van de partij. Het was tenslotte een bijeenkomst die ook - of misschien wel juist - in hun belang is. Binnen de gemeente Middelharnis zal voor alle dorpskernen één carpoolplaats beschikbaar zijn. Maar daar hebben de chauffeurs uit Stad en Nieuwe Tonge geen oren naar. Zij hadden liever een parkeer- strook o.i.d. gerealiseerd gezien vlakbij hun woonhuis. Echter, dan zullen ongetwijfeld de kosten hoog op gaan spelen, en daar zitten de chauffeurs ook niet op te wachten. Afhankelijk van welke vorm carpool - men is creatief! - zullen de kosten oplopen tot zo'n 700.000. De keuze bestaat uit een 'gewone' carpool, een carpool met camera bewaking en een carpool met rolhek. In ieder geval neemt de gemeente een bedrag van bijna 400.000 voor haar rekening. Het resterende bedrag zal op een andere wijze binnengehaald moeten worden. Dit zal gebeuren door een parkeertarief van de chauffeurs te vragen, teneinde deze gebruik maken van een voorziening die de gemeente hen biedt. Zodoende zullen de totale jaarlijkse lasten - variërend van 26.000 tot 31.000 - omge slagen worden over 702,10 strekkende meter te verhuren plaatsen. Dit resulteert in een huurprijs variërend van 37,82 tot 44,28 (excl. BTW) per strekkende meter per jaar. Voor een chauffeur (of eventueel een werk gever) zal dit bij een vrachtwagen met een lengte van 15 meter op jaarbasis gemiddeld zo'n ƒ750 gaan kosten. "M'n werkgever heeft hier 4 vrachtwagens rondrijden. U moet niet denken dat hij 3000 gulden gaat betalen, om zonodig dicht bij huis te kunnen parkeren. Dan zegt hij: kom jij met je vracht wagen maar naar het bedrijf toe. Dan kan ik me krom gaan betalen aan brandstof om heen en weer te rijden", aldus een opgewon den chauffeur. Het is allemaal begonnen met de burger avonden, waar massaal geklaagd werd over de onveiligheid. Mede oorzaak daarvan waren de vrachtwa gens, die met hun omvang en gewicht ook eigenlijk niet in de bebouwde kom thuisho ren. Maar wat dan? Ja, dan zullen de chauffeurs hun wagens op de carpoolplaats in Middelharnis moeten plaatsen, en vervol gens thuis zien te komen. "U moet niet den ken dat als iks nachts om drie uur op de car pool aankom, dat ik mijn vrouw ga bellen om te vragen of ze me op kan komen halen. Ik üjk wel gek, en bovendien werkt mijn vrouw regelmatig 's nachts; hoe moet ik dan thuiskomen? Een tweede auto kopen zeker? Weet u hoeveel - of liever gezegd: hoe wei nig - er in de transportsector wordt ver diend? Ik denk er niet aan!", aldus een Stad se vrachtwagenchauffeur, die met zijn woor den een instemmend gemompel deed horen. Volgens wethouder Tiggelman is het de nor maalste zaak van de wereld, dat de Stadse en Nieuwe Tongse chauffeurs hun wagen op een carpool bij Middelharnis achterlaten, daar er in de weekenden - "en dat vind ik een goede maatstaf' - in Stad aan 't Haringvliet 3 a 4 en in Nieuwe Tonge 4 a 5 vrachtwagens geparkeerd staan. "Het zou niet rendabel zijn om voor die enkele vrachtwagen in iedere dorpskern een parkeervoorziening te treffen", aldus Tiggel man. Het parkeren in de dorpskernen behoort tot het verleden; de hoorzittingen waren daar glashelder in. Voor de derde maal werd op de Kop van Goeree een regiobijeenkomst belegd rondom de kustveiligheid. Duidelijk is geworden dat het hiermee op termijn er niet al te rooskleurig voorstaat. Niet dat er direct problemen te verwachten zijn, maar in de loop der jaren zullen er beslist maatregels moeten worden geno men, willen we droge voeten blijven houden. De Provincie Zuid-Holland maakt hier een studie over die luistert naar de naam 'project Visie Hollandse Kust 2050', welke is onderverdeeld in drie fasen. In de eerste fase ging het erom welke kustveiligheidsproblemen zich aandienen; de tweede fase richtte zich vooral op mogelijke oplossingen. Thans verkeert het project in haar der de fase, waarin met name de kosten- baten analyse centraal staat. Telkens als van een fase de onderzoeksresultaten bekend waren, werden in het hele kust gebied per streek regiobijeenkomsten belegd, om ook overheids- en maat schappelijke instanties en de bewoners van het betreffende gebied te betrekken en mee te laten denken bij toekomstige besluitvorming rond noodzakelijke kustversterking. Zo ook in Goedereede, waar afgelopen dinsdagavond in vereni gingsgebouw 'Oostdam' gedeputeerde L.E. van der Sar en en beleidsmedewer ker J. Westerhoven van de Provincie Zuid-Holland spraken; een regiobijeen komst die onder leiding stond van de heer B. van Wouwe, oud-burgemeester van Katwijk aan Zee. Ten opzichte van de in dit kader eerder gehouden bijeenkomsten op de Kop van Goeree was er deze bijeenkomst niet veel nieuws te melden. Ook gedeputeerde Van der Sar onderkende dat, maar gaf daarbij aan dat herhaling misschien wel de kracht van deze avonden is. "Laat de mensen maar weten dat het met de kustveiligheid op ter mijn niet goed gaat en dat er wat moet gebeuren. Op dit moment is de kustverdedi ging nog wel afdoende - onverwachte ram pen daargelaten hoeven we ons de eerstko mende jaren geen grote zorgen te maken - maar dat betekent niet dat we achterover kunnen leunen". Vandaar dat nogmaals de onderhavige kustproblematiek aan de orde werd gesteld, ditmaal door de heer Wester hoven. Als het gaat om de bescherming tegen zee water hanteert de overheid veiligheidsnor men. Die wettelijke normen zijn per dijk ringgebied vastgesteld en zijn gerelateerd aan het maatschappelijk belang in het betreffende gebied. Sinds 1990 is het kust- lijnbeheer vooral gericht op het compense ren van kustverlies door middel van zand- suppleties. Daardoor is een teruggang van de kustlijn tot staan gebracht. Inmiddels is ech ter duidelijk dat op langere termijn de zand- suppleties aanzienlijk zullen moeten worden verhoogd. Zo zal in 2020 een dubbele hoe veelheid zand moeten worden aangebracht en in 2100 een viervoudige hoeveelheid. Ook zal het strand mee opgehoogd moeten worden om te voorkomen dat de zee tegen de duinvoet aan komt te liggen. Ondanks deze maatregelen zijn er plekken in de kust waar op kortere of langere termijn de erosie zo sterk kan zijn dat zandsuppletie te kort schiet. Verder eisen klimaatverande ring, zeespiegelstijging, toename van stor men en neerslag, hogere rivierwaterstanden én diverse plannen die in het kustgebied op stapel staan, hun tol als het gaat om kustver dediging, hetgeen zich zal vertalen in erosie, kustafslag en dijkoverslag. In deze regio blijkt - méér dan in Voome - met name de Kop van Goeree 'zorgenkind' te zijn: bij 't Westhoofd (vuurtoren), 't Flaauwe Werk en de Kwade Hoek. Door toename van erosie ter hoogte van 't Flaauwe Werk kan de stabiliteit van de bitumendijk zelfs worden ondermijnd, daarom zullen zeker daar maat regels genomen moeten worden. Wat deze maatregels betreft kan aan een drietal principescenario's worden gedacht: duurzamer maken (=consolideren), aanpas sen en transformeren van de kust. Consoli deren kan door middel van duinvoetverster- king, dijkzwaring, vergroting van de duin massa of duinvoetsuppletie. Aanpassing van de kust(verdedigingstechniek) kan onder andere door het aanbrengen van onderwater- dammen of golfbrekers. Transformeren van de kust kan onder andere door 'verduining' of door het verschuiven van getijdengeulen, waardoor o.a. de golfdynamiek wordt ver minderd. Voor veihgheidsmaatregels kan worden gedacht aan zowel zeewaartse als landin waartse kustversterking. Laatstgenoemde mogelijkheid zal grondgebied opeisen achter het bestaande duingebied maar kan tevens mogelijkheden bieden voor verdere planont- wikkeling. Bij zeewaartse kustversterking blijft het bestaande land gehandhaafd. Tij dens de vorige regiobijeenkomst, die in Oud- dorp werd gehouden, brachten diverse instanties en burgers reeds naar voren sterk de voorkeur te geven aan een zeewaartse kustversterking; tijdens de afgelopen regio bijeenkomst klonk hetzelfde geluid. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Brom/snorfietscontrole MIDDELHARNIS - De wijkpolitie van het district De Eilanden heeft woensdag van 11.30 tot 14.15 uur in Middelharnis brom fietscontroles uitgevoerd. In totaal werden er 10 processen-verbaal opgemaakt; 8 voor een te groot vermogen van de brom/snorfiets, 1 bromfiets was onverzekerd en 1 bromfietser was niet in het bezit van een bromfietscerti ficaat. Controle openbaar vervoer MIDDELHARNIS - De wijkpolitie van het district De Eilanden heeft woensdagmorgen tussen 6.00 en 9.00 uur, in samenwerking met Connexxion en het Bureau Halt in Mid delharnis een controle openbaar vervoer (plaatsbewijzen) gehouden. In totaal werden 1208 personen gecontroleerd. Er werden 10 processen-verbaal opgemaakt terzake van het rijden zonder geldig plaatsbewijs c.q. 'zwart' rijden, 3 terzake 'grijs' rijden en 1 jongen werd aangehouden terzake van bal dadigheid. Uiteindelijk zal de informatie die het project 'Visie Hollandse Kust 2050' oplevert, gebruikt worden als bouwstenen voor het streekplan. Dat is het ook wat het project beoogt: verband leggen tussen een gegaran deerde kustveiligheid en het te voeren plano logisch beleid, waarbij als voorwaarde wordt gesteld dat het bieden van een duurza me kustveiligheid op langere termijn moge lijk al op korte termijn eisen stelt aan de ruimtelijke iruichting van de kustzone. De maatregels voor de Kop van Goeree die thans het meest voor de hand lijken te liggen zijn dijkverzwaring en zandsuppletie, dus zeewaartse kustversterking. instaKatiebedrijf Gas -Water -Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1