LITIE 0900-8844 DOE MEE: Bazar Samaritaan brengt ruim 104.000 op! Van de Ridder geridderd Gemeenteraads verkiezingen Consumentenbond test ziekenhuizen ■^^innaard Ex-Discjockey vertelt. Wie bakt de lekkerste appeltaart van Flakkee!? Eilandelljke brandweerwedstrijd te Sommelsdijk Bij afscheid ziekenhuisdirecteur: (30 cpm) Reeks woninginbraken Woninginbraken actief in beeld en geluid Kerkdiensten Ger. Gem. Meedenken over politiek Klachten of vragen Dinsdag 2 oktober 2001 74e jaargang nr 7043. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenlieid Goeree-Overflakkee NIEUWE TONGE/DEN BOMMEL - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken, dan wel bleef het bij een poging, in acht woningen in Nieuwe Tonge en één in Den Bommel. Rond half twee die nacht zag een wakker geworden 77-jarige bewoner in de Mauritshof in Den Bommel, dat een inbreker probeer via het buitenraam binnen te komen. De bejaarde bewoner gaf een schreeuw, waarop de man - mogelijk in gezelschap van andere mannen - ijlings de benen nam. Omstreeks kwart over vier die nacht overhep een 45-jarige bewoonster van de Hertog Jan van Beierenlaan in Nieuwe Tonge drie mannen die bezig waren haar woning binnen te komen na het openbreken 'van een bovenlicht. In zes andere woningen in de Lauwerijnstraat, Frans van Borselen- straat en Hertog Jan van Beierenlaan werd daadwerkelijk ingebroken, voornamelijk na het forceren van een bovenlichten of via openstaande raampjes. Tijdens de inbraken werden onder meer sieraden, een spaarpot, geld en een handtelefoon weggenomen. NIEUWE TONGE - In de nacht van woens dag op donderdag is er ingebroken in een woning aan de Frank van Borselenstraat. Via een raampje kwam men binnen en de gehele woning werd doorzocht. Uit een spaarpot werd tien gulden gestolen, uit de keuken een plank en uit een portefeuille een paspoort. In diezelfde nacht is er ingebroken in een woning aan de Hertog Jan van Beierenlaan. Via een raampje heeft men de knip van de achterdeur gehaald. De gehele woning is doorzocht. Een mobiele telefoon en een pot met 4000 kwartjes werden ontvreemd. COMBI I uur foto-smrvltf I OUgDOlP' WiitiIrKil IS M |OIIT| t!l6>l dn tlUH KNISSI' PrinllhoF Hojnoon 171 UI. (01 lil 4U400 NIEUWE TONGE - D. V. 4 oktober komt de heer J. Vreugdenhil vertellen over de geva ren van housemuziek. Schrik niet! Hij laat feet ook horen!! Graag ziet hij veel jongeren, maar ook voor ouderen is zijn verhaal heel leerzaam. Kom ook naar 'Elim', Zuiddijk 19. We beginnen 19.30 uur. Op de landelijke Dag van de Warme Bakker organiseert Banketbakkerij van Helden uit Middelharnis een wed strijd om de lekkerste appeltaart van Flakkee! Alle mensen die op woensdag 3 oktober 2001 vóór 13.00 uur hun heerlijke zelfgebakken appeltaart bij Banketbakkerij van Helden in Mid delharnis hebben ingeleverd, kunnen meedoen aan de wedstrijd. Alle ingeleverde zullen nog dezelfde middag worden gekeurd en beoordeeld door een team vakmensen en een consumentenpanel. Burgermeester de Vries van de gemeente Middelharnis, de heer Kern (topkok van res taurant 'de Hooge Heerlijkheid'), de heer Mijnders (bakkersadviseur) en de heer Van Helden (meester banketbakker) zullen samen met een aantal consumenten de winnaar bepalen. Alle deelnemers ontvangen een lek kere attentie. De winnaar ontvangt een che que ter waarde van vijftig gulden. Daarnaast zullen in de week na de prijsuitreiking appel taarten worden verkocht bij Banketbakkerij Van Helden, gemaakt volgens het recept van de prijswinnaar. Daardoor kan dus heel Goe ree-Overflakkee de winnende taart proeven! Op de Dag van de Warme Bakker zullen er ook demonstraties speculaasbakken worden gegeven en kan iedereen meedoen aan de boterstaaf minitest. De ambachtelijke specu- laasjes zullen deze feestdag tegen een feest- prijsje worden aangeboden. Redenen genoeg dus om de sfeer te komen proeven bij Ban ketbakkerij van Helden. Inschrijfformuheren voor het consumenten panel en de appeltaartwedstrijd kunt u halen bij Banketbakkerij van Helden op D'n Diek te Middelharnis. Ook voor nadere informatie kunt u in de winkel terecht. NIEUWE TONGE - Donderdagavond 4 oktober 2001, 19.30 uur, ds. J. de Pater, Wijk en Aalburg. OUDE TONGE - Donderdagavond 4 okto ber 2001, 19.30 uur, ds. G.J.N. Moens. MAKELAARDI Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestroat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 SOMMELSDIJK - Een jaarlijks terugkerend evenement, waar iedere rechtgeaarde brandweerman naar uitziet, is de eilandelijke brandweer wedstrijd. Zaterdag 6 oktober a.s. is het weer zover. Die dag binden twaalf brandweerkorpsen op sportieve wijze de strijd tegen elkaar aan. Het der tiende korps geeft hen allen een warm onthaal. Het brandweerkorps van Sommelsdijk treedt dit jaar op als gastheer. Een door de Som- melsdijkse brandweerlieden in scène gezet incident moet door ieder van de twaalf Flak- keese ploegen zo bestreden worden, dat de brand geblust en eventuele slachtoffers vei lig gered zouden kunnen worden. Dit keer wordt gespeeld in de klasse TAS-HD, wat betekent dat een incident bestreden dient te worden met de hogedruk bluspistolen, waar mee iedere tankautospuit is uitgerust. De brandweerlieden zullen door een deskundige jury worden beoordeeld. Uiteraard zetten alle korpsen deze dag hun beste beentje voor om zo hoog mogelijk op de eindrangschik king te eindigen, dat is nu eenmaal het spor tieve wedstrijdelement. Een stukje rivaliteit hoeft en mag niet ontbreken. Toch is dit beslist niet het belangrijkste van de brand weerwedstrijden. Uiteraard worden door de korpsen het gehele jaar allerlei oefeningen op touw gezet om de kennis op te scherpen. Het meedoen aan wedstrijden is voor de vrij willige brandweerploegen één van de mid delen om gericht te oefenen op brandbestrij ding en andere mogelijke incidenten. De eilandelijke wedstrijd neemt in het geheel van brandweerwedstrijden een bij zondere plaats in. Naast het leereffect van deze meest pittige wedstrijden, benutten de Flakkeese spuitgasten deze dagen om elkaar weer eens bij te praten. Ergens in de keravan Sommelsdijk zal het dan ook a.s. zaterdag een gezellige drukte van brandweervolk zijn, waarbij uiteraard ook iedere belangstel lende burger welkom is. De brandweer is er ten slotte voor iedereen, van jong tot oud! De volgorde waarin de ploegen de wedstrijd zullen spelen is als volgt: Korps: 1. Middelharnis Starttijd: 08.00 uur 2. Herkingen 3. Stellendam 08.40 uur 09.20 uur 4. Oude Tonge 5, Dirksland 10.00 uur 10.40 uur 6. Goedereede 11.20 uur 7. Stad a/h Haringvliet 8. Den Bommel 13.15 uur 13.55 uur 9. Melissant 14.35 uur 10. Ouddorp 11. Nieuwe Tonge 12. Ooltgensplaat 15.15 uur 15.55 uur 16.35 uur Het weer was goed, de kleur was goed, de stemming was goed en de einduitslag was boven verwachting! Verpleeg huis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk beleefde het afgelo pen weekend weer haar jaarlijkse bazar. En wat iedereen stilletjes hoopte maar eigenlijk niet meer verwachtte, gebeurde toch: alwéér een recordopbrengst, namelijk 104.408,31, ruim f 2000 meer dan vorig jaar! Dit jaar was voor de bazar het thema 'rood' gekozen. En het was inderdaad rood, overal waar je keek was het rood. Het begon vorige week al met een 'opwarmertje', toen men bij het eerste ochtendlicht het gehele verpleeghuisterrein had vol gehangen met grote rode bal len. Alsof er trossen supertomaten gegroeid waren. De kleur rood werd fanatiek doorgevoerd en alle kramen waren tijdens de bazar in deze kleur uitgevoerd. Het was dus een zeer kleurrijk geheel, evenals de medewerkers bij de kramen, ook zij waren in rood gekleed. Tijdens de voorbereidingen van de bazar was weer hard en vooral creatief gewerkt. Het bord bij de deur verwees naar een goed team, waar men op kan bouwen. Dit team stond duidelijk zijn mannetje, getuige de grote hoeveelheid activiteiten en natuurlijk de enorme opbrengst. Opvallend was het hoeveel geld de diverse eet- en snoep- kramen opbrachten. De inwendige mens werd dus niet vergeten en er werd massaal gebruik gemaakt van de grote hoeveelheid lekkernijen. Zoals gebruikeUjk stonden de eerste visliefhebbers al om 7.00 uur te wachten op de versgebakken vis van de Goereese vissers. Aan de ene kant de stoere vissers, die met veel plezier stonden te bakken en te roken, en aan de andere kant het draaiorgel van Kees Rossen, dat een stuk gezelligheid bracht. Binnen was het een gekrioel van mensen, die de diverse kramen bezochten. De rommelmarkt werd bestormd toen om 10.00 uur de deuren open gingen. Alle ingebrachte goederen kregen weer een nieuwe eigenaar en de boeken nieuwe lezers. Kin deren liepen af en aan, met rode neuzen en geschminkte gezichten. Ze hadden van alles te doen en hadden graag enige wachttijd over om een rondrit te maken met de oude brandweerwagen. De brandweer was goed vertegenwoordigd want zowel de oude als de nieuwe -rode - brandweerwagen was ingeschakeld om actief deel te nemen aan de activiteiten. Bij de vijver werden behendigheids(spuit)wedstrij- den door de brandweer gehouden. Het laatste weekend van september blijft altijd een spectaculair bazarweekend, met de spanning van de einduitslag. In de gangen van het verpleeghuis was duidelijk aangegeven wat er met de opbrengst van de bazar gedaan (en georganiseerd) wordt, en ook hoe het ver langlijstje van de welzijnszorg eruit ziet. De afgelopen bazar heeft in ieder geval een aardige zet gegeven in de goede richting. Natuurlijk zijn het de meer dan honderd bazarmedewerkers die het moeten maken, maar het publiek bepaalt toch of het evenement wel De opening van de 'rode'bazar. Directeur Van den Boogert prikt een aantal rode met confetti ballonnen kapot op de rolstoel van één van de bewoners: Klaas de Korte of niet slaagt: zij brengen het geld binnen. Ook hebben vele bedrij ven belangeloos meegewerkt door de bazar te sponsoren. De volgend jaar te houden bazar zal waarschijnlijk zeer feestelijk getint zijn, want dan viert 'De Samaritaan' haar 25-jarig jubileum. Noteert u het alvast maar: 27 en 28 september 2002, grote jubileum uitvoering bazar Samaritaan! Toen vorige week woensdag en don derdag de heer O. van de Ridder afscheid nam als directeur algemene zaken van het Van Weel-Bethesda zie kenhuis in Dirksland, had hij in ieder geval niet verwacht dat hem daarbij een Koninklijke Onderscheiding wachtte. Niettemin had Hare Majes teit hem die toegekend. Aan het begin van de receptie voor externe relaties, donderdagmiddag in het personeels- restaurant van het ziekenhuis, kreeg hij de versierselen opgespeld die horen bij onderscheiding tot Ridder in Orde van Oranje Nassau. Ridder Van de Ridder dus. Elders in deze krant leest u meer over diens afscheid van het ziekenhuis in Dirksland. Het was aan burgemeester dr. Boonstra van de gemeente Dirksland de eer om deze taak te vervullen; een taak die hij altijd met veel genoegen vervult. Voordat hij de scheidende directeur op de hoogte bracht van het Koninklijk besluit tot zijn onderscheiding, liet Boonstra in vogelvlucht Van de Ridder's loopbaan de revue passeren. In 1942 te Ermelo geboren, ging hij na de lagere en de middelbare school economie studeren aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. In 1974 werd Van de Ridder in het Van Weel-Bethesda ziekenhuis aange steld als administrateur econoom, gevolgd door economisch directeur in 1979 en in 1985 door directeur algemene zaken. In die periode heeft hij te maken gehad met twee belangrijke discussies, namelijk het bestaansrecht van het ziekenhuis en de ver bouwing en uitbreiding daarvan. Gedurende vele jaren zijn er heftige discussies gevoerd over het bestaansrecht van het Dirkslandse ziekenhuis en vele malen hing het bestaan ervan dan ook aan een zijden draadje. "Te vuur en te zwaard heeft Van de Ridder het bestaansrecht van zijn ziekenhuis verde digd", vertelde Boonstra. "Natuurlijk niet als een ridder op een vurig wit paard, met in de ene hand de krijgsbanier en in de andere een groot zwaard. Dat is niet zijn stijl van opere ren, maar hoffelijk, goed gedocumenteerd en met stevige argumenten overlegt hij met zijn tegenstanders en weet hij heel subtiel coali ties te smeden om zijn gelijk te krijgen." Thans zijn alle renovaties en uitbreidingen afgerond en is het ziekenhuis uitgegroeid tot een modem en goed geoutilleerd streekzie kenhuis, niet alleen voor Goeree-Overflak kee, maar ook voor Voome-Futten en Zee land. "Het feestelijke bezoek van Hare Majesteit de Koningin aan het ziekenhuis is ongetwijfeld de bekroning is geweest van al Van de Ridder's activiteiten op dit gebied", zo stelde Boonstra. Als directeur algemene zaken heeft hij lei ding gegeven aan de financiering van alle ziekenhuiszaken en heeft daartoe regelmatig overleg gehad met de externe financiers. Dit heeft onder andere ten gevolge gehad dat het ziekenhuis, gezien de gezonde staat van financiën, werd toegelaten tot het onderling waarborgfonds, waardoor het ziekenhuis in staat is leningen te verkrijgen tegen lage ren tes. Ook in contacten met het ministerie van VWS en het College voor Ziekenhuisvoor zieningen was Van de Ridder een warm Burgemeester Boonstra speldt scheidend ziekenhuis-directeur Van de Ridder de decoraties op, behorend bij de Koninklijke Onderscheiding die hij kreeg uitgereikt bij zijn afscheid. Mevr. Van de Ridder (r.) kijkt toe. pleitbezorger voor het voortbestaan en de uitbouw van het ziekenhuis. In een tijd dat alle ziekenhuizen in Nederland bedden moesten inleveren, lukte het - mede dankzij Van de Ridder's inzet - om het ziekenhuis te laten groeien met 40%, namelijk van 100 naar 140 bedden. Het functiepakket van het ziekenhuis kon in de jaren 1985-1990 verder worden uitgebouwd met cardiologie en neu rologie; later volgden nog andere specialisa ties. "Je moet toch wel bijzonder gaven heb ben om dat allemaal voor elkaar te krijgen", besefte Boonstra. Naast het Van Weel-Bethesda ziekenhuis heeft Van de Ridder zich ook op andere ter reinen actief ingezet. Van 1977 tot heden is hij lid van de Raad van Toezicht van de Rabobank West-Flakkee, waarvan sinds 1995 vice-voorzitter. Van 1981 tot heden is hij bestuurslid - en vanaf 1992 voorzitter - van de Raad van Toezicht van de Prinses Margrietschool voor opleidingen in de gezondheidszorg te Rotterdam en Delft. Van 1984 tot heden is hij penningmeester en vice-voorzitter van de Landelijke Zendings commissie van het Deputaatschap voor de Zending van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Van 1986 tot heden is hij bestuurslid - en vanaf 1992 ook penning meester - van de Stichting Verpleeghuis 'Salem' van de Gereformeerde Gezindte te Ridderkerk. Van 1996 tot heden is hij bestuurslid van de Stichting Zorgverlening van de Gereformeerde Gemeenten in Zee land. Van 1994 tot heden is hij secretaris/penningmeester van de Stichting Rentmeester, een goed-nut stichting, waarin rendementen vrijvallen uit privé-kapitaal van een familie. Deze gelden worden besteed ten dienste van de naaste in Siberië en Colombia; ook wordt geprobeerd hiermee ex-gedetineerden weer een plaats in de maatschappij te geven. Bij al deze activiteiten is telkens Van de Rid der's betrokkenheid, loyaliteit, constructie ve inbreng en oog voor toekomstige ontwik- keUngen gebleken, alsmede zijn wijze waar op hij mensen in hun waarde laat, zijn deskundigheid en streven naar harmonische verhoudingen. "Het is dat we nog geen gekozen burgemeester hebben, anders zou hij op grond van zijn gaven beslist een kans hebber zijn", aldus Boonstra. "Zijn drijven de kracht om dit alles te doen is zijn vast geloof in het Evangelie, en zijn overtuiging dat hij de aan hem geschonken talenten in dienst moest stellen van zorgbehoevenden. Allerwegen wordt gezocht naar methoden om terreur te bestrijden. De meest effectieve methode zal uiteindelijk blijken te zijn dat de mensen zich verantwoordelijk voelen voor hun gemeenschap, respect tonen voor ande ren en hulp en steun willen geven aan behoeftigen. U heeft er blijk van gegeven dat u die verantwoordelijkheid voelt en daad werkelijk in de praktijk toepast. Ik ben er trots op om u als ridder in mijn gemeente te hebben!", zo besloot burgemeester Boonstra de woorden die hij de decorandus na zijn onderscheiding toevoegde. De heer Van de Ridder het weten totaal ver bouwereerd en overrompeld te zijn. "Voor mijn afscheid had ik op veel dingen gere kend, op veel dingen ook niet, maar dit zeker niet!" Hij gaf aan het als een wonder te erva ren dat Dirksland's ziekenhuis nog bestaat en sprak Gode alle lof en dank toe. Vertrou wen heeft hij ook in z'n opvolgers, maar toch eindigde hij donderdagmiddag zijn directeurschap met een 'wat onderdrukte hartekreet', zoals Van de Ridder het zelf noemde. "Waarom toch onze onophoudelij ke inspanningen in de gezondheidszorg? Gaat het ons om eigen materiële belangen óf om het belang van de patiënt? Anders gezegd: zit er ziel in de zorg? Bij al de discussies, bij de behandeling van de vele vraagstukken, bij alle plannen en wat in de gezondheiszorg maar georganiseerd wordt, vragen we ons af: waar blijven de daden?! Bij de verschraling en verkilling in de zorg vragen we ons af: wordt het niet eens tijd om onze prioriteiten in de zorgverlening te her stellen? Primair dient het in de zorg om de patiënt te gaan. Daarbij zijn kwaliteit, moti vatie en innerlijke betrokkenheid de pijlers voor de toekomst." Het lijkt nog ver weg, maar in maart 2002 worden er alweer gemeente raadsverkiezingen gehouden. De periode voor de verkiezingen is voor de politieke partijen een drukke tijd. Verkiezingsprogramma De kiesverenigingen van de ChristenUnie in Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oostflakkee zijn nu bezig met het opstellen van het verkiezingsprogramma voor de perio de 2002-2006. Bij het schrijven van zo'n pro gramma is het heel belangrijk om te weten wat er onder de bevolking leeft. Daai'om heb ben de kiesverenigingen besloten de handen ineen te slaan en een centraal adres in te stel len, waar de inwoners van Goeree-Overflak kee hun mening of ideeën kwijt kunnen. De Christenunie hoopt dat veel mensen van de gelegenheid gebruik maken om op deze manier actief mee te denken over de manier waarop aan politiek vorm gegeven kan wor den. Het postadres is ChristenUnie, p/a Wil lem Bilderdijkstraat 33, 3245 RB Sommels dijk. Mailen kan ook naar: flakkee@chris- tenunie.nl. Het is de bedoeling dat deze adressen ook gebruikt worden voor vragen of klachten over de gemeentepolitiek. Er wordt voor gezorgd dat deze op de goede plaats of bij de juiste persoon terechtkomen. Ruim tachtigduizend patiënten van vijfenveertig verschillende ziekenhui zen ontvangen eind september een schriftelijke enquête van de Consu mentenbond. De bond onderzoekt zo de patiëntenvriendelijkheid van deze ziekenhuizen. Misschien ontvangt u ook zo'n enquête via uw ziekenhuis. De Consumentenbond zou het erg waar deren als u meewerkt aan het onder zoek. Het doel van het onderzoek is om het makkelijker voor u te maken zie kenhuizen met elkaar te vergelijken en te kiezen voor een ziekenhuis. De Consumentenbond onderzocht in 1999 al twaalf ziekenhuizen in de regio Utrecht. Nu is het onderzoek uitgebreid naar vijfenveer tig ziekenhuizen, verspreid over het hele land. De bond werkt nauw samen met de zie kenhuizen. Zo heeft ieder ziekenhuis zelf per specialisme vierhonderd mensen geselec teerd. Het gaat om mensen die één van de volgende specialismen hebben bezocht: interne geneeskunde, chirurgie, gynaecolo gie, orthopedie, cardiologie of KNO. De vragen De enquête gaat over uw ervaringen in het ziekenhuis: hoe gemakkelijk was het om een afspraak te maken; kreeg u voldoende infor matie over de behandeling; hoe verliep het contact met uw arts; was de verpleegkundi ge makkelijk bereikbaar? Patiënten die eveneens op de röntgenafdeling of de bloed- afnamedienst zijn geweest krijgen hier ook nog enkele vragen over. In verband met uw privacy worden de enquêtes niet door de Consumentenbond verstuurd, maar door de ziekenhuizen. Natuurlijk blijft u anoniem. Verrassingsbezoek De ziekenhuisdirecties krijgen een enquête voorgelegd over hun beleid op allerlei pun ten. Wat is bijvoorbeeld hun beleid ten aan zien van wachttijden of voorlichting aan patiënten? De Consumentenbond gaat bovendien ieder ziekenhuis onaangekondigd een bezoek brengen. Medewerkers van de bond bekijken bijvoorbeeld of de bewegwij zering duidelijk is, en of er voldoende rol stoelen klaarstaan. Resultaten Alle ziekenhuizen ontvangen hun eigen onderzoeksresultaten. Hiermee kunnen zij hun dienstverlening verder verbeteren. Het onderzoeksrapport wordt in juni 2002 aan geboden aan de Minister van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS). In de Consu- mentenbondgids van juli 2002 kunt u lezen hoe de ziekenhuizen het er vanaf hebben gebracht. Per abuis... Buiten verwijdbaarheid van het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirksland is er bij het verzenden van de vooraankondigingen een fout gemaakt. Een aantal deelnemers van het onderzoek heeft nu een herinne ringsbrief ontvangen. Deze had echter pas enige tijd na het versturen van de vragenlijst verzonden moeten worden. Het ziekenhuis biedt hiervoor haar oprechte excuses aan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1