Commissie financiën te Goedereede buigt zicli over diverse zaleen ONGETWIJFELD Kleiwaterscliappen varen eigen l(oers Verborgen Angst Nieuw seizoen 'in Toucli' Zwempromotiedag 'Schotejir goed bezocht Kerkdienst Ger. Gem. Nieuw: XtraVital Super Voortaan elke vogel Premium vogelvoeders een compleet menu 'Bij de tijd' slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest! P.V. De trekvogels P.V. De Combinatie Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen houdt open huis! De vier kleiwaterschappen in het zuiden van Zuid-Hol land willen als één waterschap verder gaan. Een bestuurlijke commissie gaat zich daarom bezighouden met de voorbereidingen van een fusie op korte termijn. Dat staat in de intentieverklaring die de dagelijks bestu ren van De Brielse Dijkring, Goeree Overflakkee, De Groote Waard en IJsselmonde vrijdag 14 september in Barendrecht hebben ondertekend. Zij geven daarmee invulling aan het streven van de provincie Zuid-Holland naar een aantal krachtdadige waterschappen. P.V. De Trekvogels Postbanknr. 148004 Bankrek.nr. 35.22.23.545 tn.v. SFHPactie Rowódz, watersnoodramp Oost-Polen VERVOLGVERHAAL In de commissie Hnanciën van donderdag 13 september jl. kwamen diverse zaken aan de orde, waaronder de financiële stand van de sociale werkplaats op liet eiland, het 'BinnenhoP te Middelharnis, met daaraan gekoppeld 'Webego', een dochteronderneming van 'Binnenhof. Hoewel voorzitter en wethouder T.A. Bake- laar de commissie nog eens onder de aan dacht bracht dat het Binnenhof - qua presta ties - één van de beste sociale werkvoorzie- ningbedrijven in Nederland is, kon hij de ongerustheid van SGP-er J. Klepper niet wegnemen. Zowel 'Binnenhof als 'Webe go' geven een lager resultaat aan dan is begroot. Maar door een meevallende uitke ring van de rijksoverheid zal het resultaat aanmerkelijk beter worden, zo verzekerde de heer Bakelaar. Over de hoogte van deze uitkering kon hij nog niets zeggen. Bibliotheek Inmiddels is de voorbereiding van de vesti ging van de bibliotheek in Ouddorp in volle gang. Met de Rabobank worden gesprekken over de verbouwing. Verder kon de wethou der meedelen dat er een subsidie van de pro vincie komt ter grootte van f 30.000, dit voor de voorbereidende werkzaamheden voor de bibliotheek. Overschrijding Verder kwamen aan de orde diverse rappor ten, waaronder de ondersteuning van het jongerenopbouwwerk. PJ-partners, die on dersteuning geeft aan het project jongeren werk, heeft meer uren gemaakt dan was begroot. Weliswaar hoeft de gemeente dit niet alléén te betalen, maar in samenwerking met de gemeenten op het eiland en de pro vincie, maar er was een forse overschrijding van het budget. Volgens de wethouder had dit te maken met de sollicitatieprocedure van de jongerenwerkers op het eiland. Toch kon mevrouw M.K. van den Heuvel (VGB) zich hier niet in vinden. Als er overschrijdingen van een budget zijn, dan moeten die éérder worden gemeld. Ook de heer J. Klepper sloot zich hierbij aan. Volgens wethouder Bakelaar waren die overschrijdingen wel eerder bekend, maar lag het aan het verga derschema van de commissie, dat dit nu pas behandeld kon worden. Kunstmenu Omdat andere gemeenten zich eerder aan sloten bij het zogenaamde Kunstmenu (kunst educatie voor basisscholen) kan de gemeen te Goedereede niet achterblijven, zo vind wethouder Bakelaar. Vandaar het voorstel om hiervoor een krediet beschikbaar te stel len. Leerlingen van basisscholen kuimen dan vervoer krijgen naar diverse kunstuitingen als film en theater. De commissie kon zich hierin vinden. Alleen de fractie van de SGP ging niet akkoord met deze subsidieverle ning. Ook wethouder Lokker (SGP) heeft uit principiële overwegingen in het college van B&W een minderheidsstandpunt ingeno men, gezien de inhoud van het programma. Ook de heer A. van der Laan (ChristenUnie) sprak uit in eerste instantie tegen de subsidie te zijn. Niet om principiële redenen, maar hij vond dat de kosten hiervoor uit het budget van de scholen moest komen. Wethouder Bakelaar gaf daarop aan dat de scholen dit lüet kuimen betalen, waarop Van der Laan zich ook achter het voorstel schaarde. Nadat eerder de commissie Openbare Wer ken het er over eens was, dat het uur- en slagwerk van de toren in Ouddorp gereno veerd moest worden, gaf de commissie financiën daarvoor groen Ucht door het col lege voor te stellen een krediet van zo'n 39.000 ter beschikking te stellen. Voor het onderhoud aan de klokken was reeds 12.000 gereserveerd, zodat ten laste van de onvoorziene uitgaven een bedrag beschik baar wordt gestel van 27.000, zodat ook Ouddorp weer 'bij de tijd' is! Slepend conflict "Waimeer gaan we er nu uit komen?" zo vroeg mevrouw Van den Heuvel zich af bij de rondvraag. Ze doelde op de problematiek met de recreatie-ondernemers inzake de rioolheffing. Ze wilde nu wel eens een toe zegging van de wethouder. "Straks zijn er weer verkiezingen, en dan zijn we er nóg niet uit!". Bakelaar was ervan overtuigd dat de gemeente, samen met de recreatiesector, er 'dit jaar' uit zal komen. "Ik ga er alles aan doen om het dit jaar voor elkeiar te krijgen" zo beloofde de wethouder, "niet alleen voor de recreatiesector, maar ook de consequen ties voor de burgers moeten worden meege nomen" zo waarschuwde de heer Klepper de voorzitter. De wethouder hoopt in de decem- berraad een verordening voor te leggen die de wetteUjke toets kan doorstaan, zodat dit slepend conflict met de recreatiesector kan worden afgesloten. De leden van interkerkehjk koor 'In Touch', zo tussen de 16 en 50 jaar oud, hebben weer zin om te gaan zingen. Op donderdag 6 sep tember zijn we van start gegaan met repete ren, o.l.v. onze dirigent Ad de Joode. Ons repertoire bestaat uit verschillende Neder lands- en Engelstalige liederen met een boodschap. Die Uederen zingen we regelma tig in kerken op Goeree-Overflakkee en ook daarbuiten. Het koor wordt begeleid door Arjan Huizer en we repeteren elke donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in de Exoduskerk te Sommelsdijk. We zijn momenteel druk bezig met de voor bereidingen voor ons najaarsconcert, op zaterdag 13 oktober a.s., waarover u biimen- kort meer te horen krijgt. Heeft u/jij zin om eens te komen luisteren en/of mee te zingen? Iedereen is van harte welkom (vrouwen, maar zeker ook man nen!) Ook zouden we graag in contact willen komen met mensen die ons (als combo) een aantal keer per jaar willen begeleiden (slag werk, basgitaar, e.d.). Voor meer informatie of bij vragen bellen naar Jorien Andries, (0187) 643012 of Marianne van Druningen, (0187) 486492. Tot ziens bij 'In Touch' Bovenstaande postduivenvereniging nam op 15 september 2001 deel aan een wed- vlucht vanuit Morlincourt. Afstand 258 km. In concours waren 143 duiven die om 10.30 uur met W.N.W. wind gelost wer den. De eerste duif arriveerde om 13.55.35 uur en haalde een snelheid van 1253.93 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: H. Grinwis 1, 2, 3, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 17, 19, 21, 22, 24, 28, 31, 32, 35, 36; P. Mierop 4, 6,12, 27; M. A. Troost 5,16; H. Kleyn 7; J. W. Nagtegaal 13; Comb. Grinwis 18, 23, 26, 33; A. Kievit 20,25,30,34; A. Klijn 29. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 15 september deel aan een wedvlucht vanuit Morlincourt. Afstand 257 km. In concours waren 239 duiven die om 10.30 uur met ZW wind gelost werden. De eer ste duif arriveerde om 13.48.47 uur en haalde een snelheid van 1291.61 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: L. Barendrecht 1, 3, 6, 16, 17, 25, 30, 32, 34,40, 53, 54, 59; Mevr. Dubbeld 2, 8, 12, 13, 14, 15, 20, 26, 28, 41, 42, 46, 49, 52; I. Koese Zn. 4, 9, 22, 23, 44, 47; D. Vroe- gindewey Zn. 5,7,11,19, 27, 31, 35, 36, 37, 39, 50; C. v. d. Weide 10, 51, 55, 56; J. Groenendijk 18, 21, 38, 43, 45, 57;André V. d. Linde 24,29,33,48,60; J. Jongejan 58. Ter gelegenheid van het 12,5-jarig bestaan van de Stichting Hulpgoederen Polen zal op vrijdag 21 september a.s. open huis worden gehouden in de schuur aan de Molendijk 71 in Oude Tonge. Vrijwilhgers, oud-bestuurs- leden en verdere belangstellenden zijn van 15.00 tot 17.00 uur van harte welkom om dit jubileum in 'bescheiden mate' te vieren! Zaterdag 15 september jl. heeft z.c. 'De Schotejil' in het leader van de ope ning van zwemseizoen 2001-2002, ver deeld over een ochtend- en een mid dagprogramma, een succesvolle zwempromotie dag gehouden in zwemcomplex De Staven Vanaf 10 uur 's ochtends werden ongeveer 20 kinderen tot de leeftijd van 12 jaar in het zwembad van De Staver actief bezig gehou den met achtereenvolgens een openbare zwemtraining ter kennismaking met de zwemsport, vervolgens het zgn. stuivertjes duiken en tenslotte een aantal enerverende 'ritjes' vanaf de gUjbaan. 's Middags stond voor de tweede keer het zogenaamde "Uur van de Staver" op het pro gramma, een wedstrijd over één uur, waarin door ploegen bestaande uit 4 zwemmers zoveel mogelijk baantjes gezwommen moesten worden. Er was onder andere een ploeg, samengesteld uit het personeel van de Staver, en verder een aantal ploegen van de Schotejil zelf, variërend van zwemmers uit de wedstrijdselectie tot vertegenwoordigin gen uit de recreatieve groep. Ook van bui tenaf was er belangstelling, getuige de aan wezigheid van enkele serieuze wedstrijd- ploegen, zoals De Lansingh uit Krimpen, De Geul uit Papendrecht, Z.O.B, uit Oud- Beijerland en ZVS uit 's Gravendeel. De titelverdediger, de ploeg van De Lansingh, had dit jaar duidelijk meer tegenstand dan vorig jaar. Met name de heren van Schotejil 1 en ZOB'66 uit Oud Beijerland zorgden er voor, dat het een erg spannende wedstrijd op niveau werd. De verste afstand van vorig jaar werd door hen met 150m verbeterd tot een afstand van 5600m, waarmee De Lan singh (Duane van Diest, Igmar Brinkman, Neil Lomax en Mark Lomax) opnieuw de snelste ploeg bleek. Zij werden hiermee opnieuw wiimaar van de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Staver. Op de 2e plaats met een afstand van 5550m eindigde Schotejil 1 (Leander Noordijk, Johnny Jon gejan, Addie Vroegindeweij en Peter Kooij- man). ZOB'66 (Henk-Jan Fix, Ferry Blangé, Roy Blangé en Vincent Kleinjan) eindigden op de 3e plaats met 5450m. In de categorie recreanten zwommen de Schotejil Youngsters (WiU van Vliet, Frank Lubbers, Guus van Rooij en Ron de Groot) met 4100m naar de Ie plaats. Bij de junioren waren de Schotejil Speedys (Daan van Kem pen, Martijn van Hoorn, Niels Kamerling en Nadieh de Groot) de gelukkigen, die op basis van hun 4200m met een beker huis waarts keerden. Voor de Schotejil was met name de wedstrijd "Het uur van de Staver" andermaal een succes, die getuige het enthousiasme van de deelnemers, zeker vol gend jaar zal worden herhaald. De "Swim- in" werd voor de derde keer georganiseerd. In combinatie vormen de beide evenementen een toepasselijke start van het nieuwe zwemseizoen. Na ondertekening van de intentieverklaring, geheel rechts dijkgraaf Goekoop (foto: Rem Geieijme) "Wij vormen met z'n vieren één van de grootste waterschappen in Nederland, dat groot genoeg is om efficiënter te werken en tegelij kertijd slagvaardig genoeg kan opereren in de verschillende gebie den", motiveert dijkgraaf D.C. Goekoop van waterschap Goeree- Overflakkee het gezamenlijke fusieplan. "Waterschappen zullen bij het uitvoeren van hun taken steeds meer met verschillende partners moeten overleggen. Denk bijvoorbeeld aan het ontwikkelen van ste delijke waterplannen,waterkansenkaarten, wegenbeleid en niet te vergeten calamiteitenbestrijding" De zorg voor de waterkwahteit zal ook tot het takenpakket van het nieuwe waterschap gaan behoren. "Wij willen de zuivering van afval water echter in een apart bedrijf onderbrengen. Onze ervaringen met het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden zijn goed. Gro te zuiveringsbedrij ven hebben in onze ogen de toekomst", aldus Goe koop, "en daarmee kan de eenheid van de zuiveringstaak organisato risch worden gegarandeerd." De kleiwaterschappen weten zich gesteund door het rapport van de commissie Waterbeheer 21e eeuw, dat hun gezamenlijke gebied als één stroomgebied ziet. De Tweede Kamer heeft zich deze zomer in een overleg met de staatssecretaris ook uitgesproken voor de vorming van waterschappen op basis van stroomgebieden. Deze benadering sluit aan bij Europees beleid, zoals dat in de Kaderrichtlijn is vastge legd. Gedeputeerde Staten willen op den duur drie grote waterschappen overhouden in Zuid-Holland. De zeven waterschappen in het zuiden van de provincie vormen in dat voorstel één van de drie nieuwe waterschappen. De vier kleiwaterschappen menen echter, dat zij gezamenlijk dé juiste maat vormen om doeltreffend te opereren. De Statencommissie Groen, Water en Milieu bespreekt het voorstel van GS op 3 oktober. In het najaar van 2002 vindt de besluhvorming plaats in Provinciale Staten. OOLTGENSPLAAT - Donderdag 20 september 2001, 19.30 uur, ds. A. Schot. MELISSANT - Donderdag 20 sep tember 2001, 19.30 uur, ds. J.J. Tanis uit Kapelle-Biezelinge (be diening Heilige Doop). Bovenstaande postduivenvereniging nam op 15 september 2001 deel aan een wed- vlucht vanuit Bourges. Afstand 534 km. In concours waren 41 duiven die om 08.15 uur met W.N.W. wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 15.33.56 uur en haalde een snelheid van 1215.60 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: A. Klijn 1, 4, 7; Comb. Grinwis 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11; J. W. Nagtegaal 12, 13; C. Heer schap 14. 5 FLAKKEESE T Z _0_B POLEN Een gezonde vogel zit prachtig in de veren, is levendig en zingt of brabbelt het hoogste lied. Om uw gevederde vriend in optimale conditie te houden, is een uitgebalanceerde voeding die is afgestemd op de natuurlijke voedsel- behoefte van uw vogel van het groot ste belang. Omdat veel traditionele vogelzaadmengels te eenzijdig zijn samengesteld, ontwikkelde XtraVital een compleet, hoogwaardig vogelvoe- der dat bij voeding overbodig maakt en verkrijgbaar is in diverse varian ten, afgestemd op de natuurlijke voedselbehoefte van de meest populai re vogelsoorten. Verantwoorde voeding is de basis voor een gezond en prettig vogel- leven. In de vrije natuur eten vogels gevarieerd en wel tiental len soorten zaden per dag. Gewo ne zaadmengels bevatten gemid deld maar zes soorten zaden, waardoor bijvoeding noodzake lijk is. XtraVital ontwikkelde in samenwerking met dierenartsen en voedingsdeskundigen een serie complete en uitgebalan ceerde vogelvoeders die bijvoe ding overbodig maken. XtraVi tal Super Premium vogelvoeder is samengesteld uit uitsluitend bestanddelen van de hoogste kwaliteit. Afhankelijk van dé 'betreffende vogelsoort, bevat XtraVital wel tot 30 soorten zaden. Daarnaast bevat het vruchten, granen en eivoer. Dit laatste bevat alle vitaminen, mineralen en natuurlijke bouwstenen die uw vogel van nature nodig heeft en maakt bij voer overbodig. Verder zijn de voeders ver rijkt met Echinacea, een homeopathisch pro duct voor meer weerstand en zuivere honing geeft XtraVital Super Premium tenslotte een heerlijke geur en smaak die elke vogel naar het bekje is. Omdat niet alle vogels dezelf de voedingsbehoefte hebben, stelde XtraVi tal een viertal op de meest populaire huisvo- gels afgestemde varianten samen. Er is keu ze uit voeders voor kanarie (26 zaden), parkiet (26 zaden), gro te parkiet (30 zaden) en pape gaai (17 zaden). Dankzij XtraVital Super Pre mium vogelvoeders is er nu voor elke vogel een compleet, overheerlijke én uitgebalan ceerde menu. XtraVital Super Premium vogelvoeders zijn verkrijgbaar bij dierenspeci aalzaak en tuincentra. Ter introductie wordt (zolang de voorraad strekt) bij elk pak tij delijk gratis een leuk bewaar- blik geleverd. -39- "Het heeft ook met haarzelf te maken. Sanne heeft haar een keer gezien met een man in een restaurant, terwijl ze me vertelde, dat ze in Duitsland zat voor zaken." "Dat klopt. Sanne heeft me ook zoiets verteld. Denkt u, dat uw vrouw u daarom bedreigt met die incestzaak?" "Het zou kunnen..." "Waarom stapt u zelf niet naar de politie?" "Ze zullen me niet geloven, dokter." "U kunt wel eens gelijk hebben," zucht psychiater Das. "Als ik u was, zou ik van buitenaf hulp zoeken." "Bij wie?" „De zal er eens over nadenken. En als Sanne wat opge knapt is, er met haar over praten, als u het goedvindt. Ze gaat u dan ook beter begrijpen, hoop ik." „De hoop het zo... De weet ook niet, hoe het verder moet," antwoordt Simon emotioneel. „U bent nu hier gekomen... Waarom niet eerder?" „Ik heb daar vaak over nagedacht... Sanne zou de dupe worden en dat wil ik niet." „Hoe bedoelt u dat?" „Als Sanne hoort, dat haar moeder ons vals zou beschuldigen, weet ik niet, wat ze zal doen." „U bedoeh, dat Sanne er onder zal hjden, of haar moe der zal gaan opzoeken om haar de waarheid te zeg gen?" „Ik weet het niet." Psychiater Das gaat staan. Hij kijkt Simon aan en zegt: „We zullen eerst ons best doen om Sanne weer wat op de been te krijgen. Vindt u het goed, dat ik Sanne over u vertel en het uitleg?" „Als er maar geen ongelukken van komen." „U bent wel erg bang voor uw vrouw." „U kent haar niet. Ze is overal toe in staat." „Ds zou wel eens kermis met haar willen maken." Psychiater Das staat op, geeft Simon een hand en vraagt: „U komt uw dochter nu toch nog wel eens opzoeken?" „De zal het proberen." „Gaat u nog maar even bij haar kijken. Ze zal nog wel in coma hggen." Simon stapt het kamertje van z;n dochter binnen en ziet Maartje, de agente, bij haar bed zitten. Hij schrikt eerst erg. Maartje gaat staan, kijkt hem verbaasd aan en vraagt: „U hier?" ,Ja, ze hebben me gebeld. Het ging niet zo goed met Saime..." Ze kijken dan alle twee naar Sanne, die daar zo roer loos ligt met haar in-witte gezicht dat zo mager is. „Het gaat niet goed met haar," fluistert Maartje. „De moet maar weer eens gaan," zegt Simon met een laatste bUk op z'n dochter. Maartje bUjft alleen bij Sanne achter. Ze houdt haar hand vast, die erg koud aanvoelt. Het is heel stil in het kamertje, tot er een broeder bin nenkomt en vraagt: „U bent zeker Maartje?" „Hoe komt u aan mijn naam?" vraagt Maartje. „Van Sanne. Ze vertelde, dat ze alleen u nog op de wereld had." „Dat zou niet best zijn." „Toch denkt Sanne er wel zo over." „Haar vader was net bij haar, hij is een goede man," legt Maartje uit. „Ze wil niets met haar ouders van doen hebben," ver telt de broeder. „Sanne is een hef, eenzaam kind. Het is jammer, dat niemand haar wil begrijpen, of er de moeite voor neemt." „Ik hoop, dat ze beter wordt," antwoordt de broeder. „Dat zal toch wel lukken?" „Ze wil zelf lüet meer en ze is niet sterk. Ze heeft te veel van die rommel geslikt, toen ze nog in Utrecht zat." Plotseling gaan de ogen van Sanne open. „Hé, Sanne. Word eens wakker!" Sanne kijkt naar het infuus met kunstmatige voeding waar zij aan verbonden is en dan naar de broeder en Maartje, Met zachte stem vraagt ze: „Waarom lig ik hier aan zo'n ding?" „Dat is voedsel voor je lichaam." „Ga ik nou dood?" „Nee, hoor," antwoordt Maartje. „Mag ik niet uit bed? En waarom zitten jullie hier bij m'n bed?" „We zijn ongerust over je, Saime." „Dat hoeft niet." „Toch is het wel zo, Sanne." „Weten m'n vader en... Was m'n vader hier, of heb ik dat gedroomd?" „Je vader is hier net nog geweest en komt vaker bij je kijken. Fijn, hè?" antwoordt Maartje, terwijl ze haar hand vasthoudt. „Vader hoeft niet te komen, nu ik toch doodga..." „Jij gaat helemaal niet sterven," zegt de broeder. Sanne kijkt Maartje aan en vraagt: „Ben ik erg ziek?" „Het valt allemaal wel mee. Je moet nu meer je best gaan doen en proberen te vechten voor jezelf." „Ik wil niet beter worden." Joost, de broeder, kijkt Sanne aan en vraagt: „Sanne, geloof jij in God?" „De weet het niet." „Heb je wel eens van Hem gehoord?" „Thuis, in de kerk en op school en zo..." „Waarom wil jij zo graag sterven?" „Niemand geeft om me en ik weet niet, hoe het alle maal verder moet." „Daar zorgt de Heere God toch voor." „Dat zegt iedereen. Hij heeft nooit voor mij gezorgd. Ik kan niet echt van zo'n God houden." „Waarom niet?" „Omdat Hij ook van m'n moeder houdt." „Mag dat dan niet?" „Nee!" „De Heere God houdt ook van slechte mensen." „Ik wil Hem niet. Hij is oneerlijk tegen me." „Sanne, de Heere God wil jou alleen maar helpen. Je wilt zelf niet. Heb je het wel eens aan Hem gevraagd?" Sanne antwoordt niet. Ze sluit haar ogen en valt weer in een diepe slaap. Maartje kijkt Joost de broeder aan en vraagt: „Geloof jij echt in God?" „Ja." „Je kunt er beter niet meer met Sanne over praten. Haar ouders geloofden ook in die zogenaamde God van jou." „Wat wil je daarmee zeggen?" „Ik kwam op een zondagmorgen met Sanne bij hen aan de deur. Sanne mocht toen niet meer binnenkomen en ik moest weggaan met die politieauto voor de deur, want ze moesten naar de kerk. Dat waren de woorden van een moeder die naar de kerk ging, terwijl haar dochter op straat moest blijven." „Vreselijk!" „Geloof jij in zulke christenen?" vraagt Maartje fel. „Dat zijn naam-christenen. Christenen die in God gelo ven, handelen niet zo." „De werk bij de poUtie en maak best wat mee. Maar zó'n mens heb ik in mijn leven nog niet meegemaakt. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 5