Vredesdienst iti(MtoiH Ook Goeree-Overflakkee uitte haar meeleven... POLITIE Het oprukkende fundamentalisme Consumentenbeurs en zuinigheidstesten 0900-8844 Veiling in De Samaritaan ■^Minnaard Verkoop van Wintermodestoffen S2^x /4^B chn streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse jm Zeeuwse eilanden +16 Appélavond Koren zingen voor 100-jarig bestaan GZB Algemeen Dorpsbelang in Koffie Radio Plus Zangdienst in Goedereede Verkoop sierfruit t.b.v. Woord Daad Vocaal concert in Tholen Buitenlandsemuntjesactie in Oostflakkee MAKELAARDI Middelharnis B.V. FOTO, actief in beeld en geluid In aansluiting op de oproep van premier Kok om jl vrijdag in Neder land de vlaggen halfstok te hangen, dit in navolging van de oproep van de Europese Gemeenschap om vrijdag jl. uit te roepen tot een dag van rouw na de verschrikkelijke gebeurtenissen in Amerika, heeft ook Goeree-Overflakkee zich niet onbetuigd gelaten om er op deze wijze blijk van te geven dat het meeleeft met de slachtoffers in het immens getroffen hart van Amerika. Op verscheidene plaatsen op het eiland hing de nationale driekleur - en soms ook andere vlaggen - halfstok, zowel op onze kerktorens als bij (semi-)overheidsgebouwen, diverse andere instellingen of bedrijven, alsmede langs verschillende woon huizen. Bijgeplaatste foto's getuigen ervan hoe zeer op sommige plaat sen gehoor werd gegeven aan de oproep om afgelopen vrijdag uiting te geven aan het medeleven. De ene foto toont een straatbeeld in Dirks land, de andere een bedrijfsgebouw te Middelharnis. (30 cpm) Meisje belandt met brommer in sloot Aangifte dierenmishandeling Dinsdag 18 september 2001 74e jaargang nr. 7039 Wie was niet diep geschokt en met afgrijzen vervuld door de dood- en verderfzaaiende terreuraanval op de belangrijkste militaire en commercië le centra van de Verenigde Staten, die aan duizenden onschuldige burgers, kantoor- en zakenmensen, hulpverle ners en vliegtuigpassagiers, het leven heeft gekost? De gevolgen van deze satanische terreurdaad, die zijn weer ga in de geschiedenis niet kent, zijn niet te overzien. Voor het onpeilbaar diepe leed, waarin tienduizenden nabestaanden in een ogenblik tijds werden gestort, zijn geen woorden. Met gekaapte vliegtuigen werd Ame rika in het hart getroffen. God geve aan president Bush de wijsheid om in deze onvoorstelbaar moeilijke situatie op de juiste wijze te reageren. Het lijdt geen twijfel dat deze perfect voor bereide terreuractie verband houdt met de opstelling van Amerika in het Midden-Oos ten, met de opstelling van de Verenigde Sta ten ten aanzien van Israël. De gebeurtenissen in het grote wereldgebeuren zullen zich in toenemende mate toespitsen op dat kleine volkje, dat daar woont temidden van de vol ken op het kruispunt van drie werelddelen: Israël. God noemt Israël Zijn oogappel. De wereldgeschiedenis nadert zijn laatste cli max in de strijd tussen God en satan, tussen Christus en de antichrist, een strijd waarbij Israël op het allemauwst betrokken zal zijn. De uitslag van deze strijd is niet onzeker, ook al is het niet uitgesloten dat ook Israël nog zwaar beproefd zal worden. Al de din gen die gebeuren zijn tekenen, waarin de naderende voetstappen van de Heere Jezus steeds duidelijker gehoord worden. We wor den daarbij tot waakzaamheid opgeroepen. Zoals eens het gevaar van het nazisme werd onderschat, zo blijkt nu wel overduidelijk dat ook het gevaar van onderschatting van een oprukkende islam levensgroot aanwezig is. Het ziet ernaar uit dat we aan de voor avond van een nieuwe koude oorlog staan, nu met de islam. Voor de spectaculaire ter reurdaden waar de Verenigde Staten nu op het alleronverwachts kwamen te staan, staat Israël al jaren. We werden daarbij dan hoog stens even opgeschrikt, we zijn er evenwel maar al te gemakkelijk weer aan voorbijge gaan. Nu de islam blijk geeft niets onbe proefd te laten om zijn principes aan de wereld op te dringen, is alle mogelijke waak zaamheid geboden. Slechts enkele politici hadden er een open oog voor. Zo zag ex- NAVO-secretaris Claes (België) in de islam een minstens even grote bedreiging als in het communisme van weleer. Daar, waar de Jihad (de heilige oorlog) gepredikt wordt, zal hulp geboden moeten worden, zelfs aan landen waar de islam het voor het zeggen dreigt te krijgen. Dat betekent niet dat we rassenhaat voor staan. De Bijbel geeft ons duidelijke richtlij nen hoe we met vreemdelingen hebben om te gaan. God gaf in het Oude Testament aan het volk van Israël de opdracht om buiten staanders te behandelen alsof het Israëlieten waren. En die regel geldt ook voor ons. Maar dat betekent niet dat we geen open oog mogen hebben voor een gevaar dat dreigt, ook ons bedreigt. Het islamitisch fundamentalisme beschouwt Israël als zijn grootste vijand. Alle pogingen die Israël al vanaf 1948 heeft ondernomen om tot vrede te komen, zijn door allerlei vor men van terreur ondermijnd. Steun aan Israël is dan ook een vereiste. Amerika gaf die steun. "Wil men het fundamentalisme bestrijden dan moet men de sociale proble matiek aanpakken", redeneerde men in Europa. Men vergat daarbij dat de islam een krachtige, onafhankelijke factor is, die zich niet laat beïnvloeden door een verbetering van de economie, omdat de islam geen sociale, maar een godsdienstige beweging is. De activisten - Uever nog: terroristen - wor den gedreven door alleen maar religieuze idealen. Zij worden in hun militante optre den financieel gesteund door landen als o.a. Afghanistan, Pakistan, Iran en Saoedi-Ara- bië, landen waarin elke andere religieuze uiting dan die van de islam verboden is. Der gelijke landen krijgen steeds meer invloed op politieke (en militaire) leiders in Afrika en Azië. Toen Janmaat en zijn kornuiten een demon stratie wilden houden, werd deze (terecht!) verboden. Maar toen in diezelfde tijd meer dan 600 moslim-extremisten door de Haag se binnenstad naar de Amerikaanse en Israë lische ambassades marcheerden, anti-Joodse pamfletten meevoerden en opriepen tot ver nietiging van Israël, stak niemand een hand uit... Nederlanders die foto's wilden maken van de organisator van deze demonstratie - de Iraanse imam, die vanuit een bestelbusje via een geluidsinstallatie zijn verwensingen en Jihad-oproepen tegen Israël en andere vij anden van de islam de stad inslingerde - werden bedreigd. Meer dan een uur was het Haagse Buitenhof islamitisch grondgebied. De Nederlandse rechtsorde werd op grove wijze aangetast. Niemand greep in. Men was bang voor escalatie. Hoe lang duurt het nog voordat islamitische verwensingen door explosieven worden vervangen? Ook Neder land is kwetsbaar voor terreurdaden, ook al hebben we hier geen World Trade Centre en een Pentagon. Welke invloed heeft de steeds groeiende islamitische bevolkingsgroep met zijn gods dienstige en culturele achtergrond op onze samenleving? Immigranten zullen altijd met emotionele, godsdienstige en poUtieke ban den aan het land van herkomst verbonden blijven. Onze maatschappij is bezig een plurale samenleving te worden. De eerste tekenen dat onze eigen identiteit een meng sel van culturele elementen gaat bevatten, zijn reeds gesignaleerd. Veel islamieten wei geren zich aan te passen aan de gebruiken en gewoonten die hier gelden. Een sterke isla mitische aanwezigheid zal de westerse poli tieke en culturele structuur sterk veranderen. Daar staat tegenover dat er van een beïn vloeding van de regering van een of ander islamitisch land door het westen geen sprake is. Bijna al de landen waar asielzoekers van daan komen, hebben dictatoriale regimes en de godsdienstige minderheden, die in die landen leven, worden in het gunstigste geval machteloos gehouden. Ook is het ten enen male onbestaanbaar dat westerlingen, die naar islamitische landen emigreren, daar ooit het staatsburgerschap met de daaraan verbonden politieke rechten krijgen. De isla mitische landen die in het verleden wat wes terse gebruiken overnamen, worden de laat ste jaren overstroomd door een golf van isla mitisch fundamentalisme. Daarachter zitten vaak intellectuelen, die aan westerse univer siteiten hebben gestudeerd. De islam ontleent zijn roeping tot wereld overheersing aan de koran en de daarop gebaseerde islamitische wetgeving. De geschiedenis leert ons dat het mohammeda nisme al vele eeuwen al het mogelijke doet om via veroveringen overal in wereld voet aan de grond te krijgen. Dat heeft te maken met de ideologie van de wereldwijd ver spreide Jihad, de heilige islamitische oorlog, die - aldus de fundamentalisten - moet wor den gevoerd om alle niet-islamitische regi mes te vervangen. Volgens de islamitische leer heeft niet één niet-mosüm het recht autoriteit over een moslim uit te oefenen. Zoals bij een nihiüstisch, anarchistisch of communistisch regime terrorisme behoort, zo wordt ook het terrorisme door de leer van de islam wettig verklaard. Geen enkel land valt daarbuiten. Een heilige oorlog kan nooit gestopt worden zolang een doel niet is bereikt. Dat zien we in het optreden de PLO en de Hamas ten opzichte van Israël. Ondertussen heeft de islam zijn plaats in Europa verworven. Enorme gebieden, waar men eens de Joods-christelijke cultuur aan trof, zijn al geïslamiseerd. De islam is in Albanië, Joegoslavië, Bosnië, Bulgarije, Turkije al de belangrijkste godsdienst, en het is in Frankrijk en Nederland de tweede reli gie. Meer dan een miljard moslims bevolken nu de aarde. Ze beheersen ongeveer 50 lan den. Radicale islamieten zijn bezig huidige regeringen weg te vagen. Nergens zie je tekenen, dat de islam zich door het westen ook maar enigszins laat beïnvloeden. Wel zie je het omgekeerde! Je ziet hoe het westen bij het conflict in het Midden-Oosten telkens weer partij kiest voor de Arabische landen en zo de islam in de kaart speelt. Nergens zie je dat moslims niet-moslims als geüjken aanvaarden. Desondanks werken we volop mee aan de islamisering van Europa. Hoe zeer weten de Arabische landen het westen te manipuleren in verband met de oüe? Bij dit alles mogen we niet vergeten, dat er in de ismalitische wereld ook groepen zijn - onder de intellectuelen en de gewone bevol king - die oprecht streven naar vrede en modernisering van hun land. Maar of deze krachten in staat zijn weerstand te bieden aan de oprukkende duistere machten van haat en vernietiging is de grote vraag! vH Op D.V. woensdag 26 september is er een verkoping van mooie winterstoffen van de heer Weterings (bekend van de markt in Sommelsdijk). De verkoping ten bate van het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Nieuwe Tonge zal dan ook in het kerkzaaltje van deze kerk in de Oranje straat 17 te Nieuwe Tonge worden gehou den. Iedereen is hartelijk welkom van 19.00 tot 21.30 uur! Op zaterdagavond 15 september wordt de +16 Appélavond gehouden. De heer J.H. Mauritz en de dominees Mbam en Mkuda uit Nigeria hopen deze avond te spreken over 'God bestaat.in Afrika en Neder land'. Mag jij daar ook wat van weten? Deze avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Dirksland. Iedereen vanaf 16 jaar is van harte wel kom! Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 De vredesweek is van 23 tot en met 30 sep tember 2001. Op woensdag 26 september 2001 wordt op initiatief van de Oecumenische Werkgroep Goeree-Overflakkee een Vredesdienst gehouden. Het thema van deze dienst is: Religie en Geweld. Geloven in Vrede. In deze dagen van geweld en radeloosheid is gemeenschappeUjk gebed zeer belangrijk. De dienst begint om 19.30 uur en zal gehou den worden in de gerestaureerde RK kerk te Middelharnis. U bent allen van harte wel kom. Zaterdag 22 september a.s. organi seert Chauffeursvereniging 'Flakkee' een grote consumentenbeurs met daarbij zuinigheidstesten voor de beroepschauffeurs. Br zal met 6 grote merken vrachtwagens worden gereden, o.a. Daf, Iveco, Mercedes Benz, Renault, Scania en Volvo. Al het rij dende materiaal voor deze dag wordt beschikbaar gesteld door de betreffende dealers. In alle wagens is een analysesys teem gebouwd, dat een 25-tal gegevens regi streert, zoals brandstofverbruik, snelheid in km/h en afstand. De instructeur informeert de chauffeur over zijn rijstijl, rijgedrag en zuinigheid. De zuinigheidsritten hebben geen écht wedstrijdelement, er zijn geen ver- volgwedstrijden van bijvoorbeeld Nedkamp. Maar de rijstijl en het rijgedrag van de deel nemende chauffeurs zullen niet meer dezelf de zijn als vóór de deelname, want zuinig heid en veiligheid is in ieders belang. En elke chauffeur is toch wel nieuwsgierig hoe zuinig hij kan rijden. Wél heeft de Chauffeursvereniging een leuke prijs voor de zuinigste chauffeur van Flakkee. Petro Poort vliet zal met twee les wagens aan wezig zijn. Een ieder die geen groot rijbe wijs heeft, kan hiermee rijden. Zo is er ook een truckshow rond het terrein, de ANWB komt met een kantelsimulator, ook zal er een demonstratie zijn van 4x4 auto's. Binnen in de sporthal is er een beurs, waar een 30-tal standhouders hun waren demon streert. Ook is er een miniatuurbaan waar een 10- tot 15-tal bestuurbare vrachtwagens over het parcours rijdt. Ook zijn er voor de kinderen een ballenbak en springkussen, de kinderen kunnen worden geschminkt en er is een fietsclown Charelly. Dit alles wordt gehouden op en in het Recre atiecentrum 'De Staver' te Sommelsdijk; de aanvang is om 9.00 uur en het evenement duurt tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Op D.V. zaterdag 29 september a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge een zang avond georganiseerd worden. Dit in verband met het 100-jarig bestaan van de Gerefor meerde Zendings Bond. Vier koren treden op, te weten: 'Song of Praise', Hervormd Jeugdkoor 'Tehillah' uit Dordrecht, 'Com nu met Sangh' en 'Jubilate'. Meerdere diri genten, organisten en een pianiste zullen dit tot een mooie avond maken. Ds. Van Spanje (oud zendingspredikant) zal de meditatie verzorgen en ds. Van Lingen zal deze avond openen en sluiten. Jong en oud zijn van har te uitgenodigd om op deze zendingsavond met hart en stem mee te zingen. COMBI I uur fotO't»nficB OUDI)0H>-Wiitilrad 35Td40IS7] U1613 fu 6S3734 RfflESSE-hinhhop HogtzDoffl 172 itUOl II) 463W Op zaterdag 22 september a.s. zal in het actualiteitenprogramma Koffie Radio Plus van Radio Superstar te Middelharnis een interview worden afgenomen van mevr. Van den Nieuwendijk en dhr. Lodder, beide van Algemeen Dorpsbelang van de Gemeente Middelharnis. De presentatie van het pro gramma ligt in handen van Jan van Dop. De uitzending begint om 10.00 uur. Tevens zal er een kort verslag zijn van de Flakkeese Dagen in Middelharnis. Radio Superstar is te beluisteren op de 107.3 FM in de vrije ether en 105.9 FM op de Flakkeese kabel. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee NIEUWE TONGE - Donderdagmiddag rond drie uur belandde een zestienjarig meisje uit Oude Tonge met haar brommer op de parallelweg van de Provincialeweg N215 in een sloot. Het meisje verloor, doordat er op de rijbaan, ter hoogte van een zijweg, veel modder op de rijbaan lag, de macht over het stuur en reed de naast de rijbaan gelegen sloot in. Het slachtoffer werd voor onder zoek door GGD-personeel naar een zieken huis in Dirksland vervoerd. OUDDORP - Donderdagmorgen deed een bewoonster van de Beatrixweg aangifte van mishandeling van haar kat. Het dier werd waarschijnlijk het afgelopen weekeinde met een luchtbuks beschoten en raakte daarbij gewond aan één van de voorpoten. Bij een dierenarts in Sommelsdijk moest de kat aan haar verwondingen worden geopereerd. Het dier kreeg een stalen pin in haar rechter voorpoot. Op D.V. zaterdag 22 september a.s. om 19.30 uur zal er een zangdienst met samenzang worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Goedereede. Medewerking hieraan verlenen het Duivelands Man nenkoor en het mannenkoor 'Jubilate Deo' uit Ouddorp. De meditatie zal wor den verzorgd door kandidaat Rietveld. De opbrengst van de te houden collecte zal bestemd zijn voor de Stichting Frie- denstimme. Evenals andere jaren kunt u bij de familie J.C. Huizer, Krammerstraat 13 in Herkin gen, terecht voor de aankoop van sierfruit, kalebassen en pompoenen. Het assortiment bestaat uit veel verschillende soorten en maten. De prijs bedraagt slechts f 1,- per kilo (met uitzondering van de kleinste maten). U bent dagelijks van harte welkom op het bovenstaande adres in Herkingen, tel.: (0187) 669464. Een telefoontje vooraf in verband met het niet altijd aanwezig zijn, is verstandig. De opbrengst is volledig bestemd voor de stichting Woord Daad. Het Egidius Kwartet - een in 1995 opgerich te formatie uit het Amsterdam Baroque Choir van Ton Koopman - concerteert op zaterdag 13 oktober in het voormalige stad huis van Tholen. Het programma biedt muziek die werd uitgevoerd aan het Hof van Karel de Vijfde. Het door de Stichting Anthonie Keldermans georganiseerde concert vangt aan om 20.15 uur. De Stichting OntwikkeUngssamenwerking Oostflakkee organiseert ook dit jaar weer de buitenlandsemuntjesactie in Oostflakkee. De kinderen van de 8 basisscholen in Oost flakkee gaan deze week voor de 1 Ie keer op pad om bij familie, vrienden en buren over gebleven ijuitenlandse muntjes op te halen. Het is dit jaar voor de laatste keer in verband met de invoering van de Euro. In al die jaren is de opbrengst van deze actie bestemd voor de schooltjesprojecten in Bangladesh, wat inhoudt dat er wel zo'n 120 dorpsschooltjes bekostigd zijn. Bij de bibliotheken en op het gemeentekantoor van Oostflakkee staan ook inzamelbussen, voor het geval dat de kinde ren u niet thuis hebben getroffen. De bazar in het verpleeghuis De Samaritaan, 28 en 29 september, brengt altijd een grote hoeveelheid antieke en oude voorwerpen met zich mee. Natuurlijk wil de organisatie deze bijzonde re artikelen niet zomaar weg stoppen tussen de gewone rommelmarktspullen. Men organiseert daarom al enige jaren een veiling zodat iedere belangstellende een kans krijgt om mee te bieden. Zaterdag 22 september om 14.00 uur start de veiling en de veilingmeester heeft weer veel mooie veilingstukken bij elkaar verza meld. Momenteel staat er al een gedeelte van de te veilen spullen opgesteld in de hal van hef verpleeghuis. Tussen de ingebrachte goederen zitten veel schilderijen dit jaar, waaronder 'een RA- ZENBERG landschap'. Wie alles op het gemak wilt zien kan terecht tijdens de zogenaamde kijkuren op zaterdag 22 september van 10.00 tot 12.00 uur in de recreatiezaal. Hier wordt twee uur later ook de veiling gehouden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1