0900-8844 Afscheid van een wereldcollega \>J ItlandMi belangrijke schakel tussen Den Haag en Parijs VAN DER BOOM ->zCZ A-i3 Jaarmarkt Ned. Herv. Kerk Middelharnis Berichtgeving AZC in Oostflakkee leidt tot verwarring Start Ouderenactiviteïten in Stad aan 't Haringvliet Directeur Auto Deltion verrast pensionaris met reis naar Australië Innaard www.knopsbv.nl ^j^.'T--.^ ^^ss Visser&Visser Uitnodiging voor Zendingsavond "Visser Meubelen Grote snuffel verzamelmarkt in Dorpstienden Ouddorp BOEKEN EN MUZIEK (30 cpm) OflidEODiffl instattatiebedrijf I GARAGE KnÖpS 1 www.dereusvastgoed.nl BARENDRECHT «TEL 0180-642111 MIDDELHARNIS TEL 0187-617 300 Johannis Reijntjes^ln Flakkeecialiteiten actief in beeld en geluid HarteiPi weifeom in de shOTOroomvas iaSoinnielsdp. Voorstraat 41 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 48 2614 Fax (0187) 48 45 20 Vrijdag 31 augustus 2001 74e jaargang nr. 7034 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<kee Meisje van paard gevallen NIEUWE TONGE - Maandagavond omstreelcs zes uur was op de Duivenwaard- sedijk een 13-jarige meisje van iiaar paard gevallen. Met mogelijk rugletsel werd zij naar liet ziekenhuis vervoerd. Getuigenoproep aanrijding Rijltsweg N57 BRIELLE - Dinsdagavond omstreeks tien uur vond op de Rijksweg N57 een aanrijding plaats. Een 53-jarige automobiliste uit Capelle aan den IJssel reed in de richting van Rotterdam. Bij een benzinestation kwam een tot nu toe onbekende automobilist vanaf de parkeerplaats rijden, draaide in de richting van Stellendam en kwam hierbij op de weg helft voor het tegemoetkomend verkeer terecht. Er ontstond een aanrijding, waarbij de automobiliste schouderletsel opliep. Ver volgens ging de bestuurder van de andere auto er vandoor in de richting van Stellen- dam. Het betrof een grijze Mazda 626 nieuw model en heeft flinke schade aan de linker zijde. De politie van Hellevoetsluis verzoekt getuigen of mensen, die op andere wijze informatie kunnen verschaffen, contact op te nemen met tel.: 0900-8844. De Restauratie- en activiteitencommissie van de Ned.Herv. Kerk organiseert op 8 september weer de traditionele jaarmarkt aan de Ring in Middelharnis. In de Ring, de Raadhuisstraat en naast de kerk is het dan weer gezellig druk en er is van alles te doen. Voor hen die de jaarmarkt van Middelharnis kennen behoeft deze markt eigenlijk geen nadere toeUchting, aangezien ze door mond-op-mond reclame reeds veel bekend heid geniet op het eiland en daarbuiten. Voor hen die niet weten wat er allemaal te doen is volgt hier een greep uit de activitei ten: Men kan er sjoelen, darten, schieten, dammen, schaken en nog veel meer. Ook aan de inwendige mens is gedacht met fri tes, poffertjes, pannenkoeken en een snoep- kraam, maar ook kaas, groenten en fruit. Voor de kinderen is er o.a envelop trekken, eèn springkussen, een ballonnenwedstrijd, eèn huifkartocht en een verkeersplein. Temidden van al deze activiteiten is er een gezellige rommelmarkt waar u de meest uiteenlopende zaken kunt kopen. Ook is er een aparte boekenmarkt. Om 13.00 uur worden de meest bijzondere spulletjes geveild tijdens de boedelveiling bij vereni gingsgebouw de Hoeksteen. De jaarmarkt wordt dit jaar voor de negen de keer gehouden. De opbrengst is dit jaar bestemd voor het vernieuwen van het dak van 'het Jeugdhonk'. De markt is geopend van 9.30 tot 16.00 uur. Dus tot ziens op 8 september Medewerkster tanlistation overvallen en mishandeld OUDE TONGE - Dinsdagmorgen kort voor zes uur trof een automobilist in een tanksta tion aan de Rijksweg N59 achter de balie een 31-jarige medewerkster uit Den Bommel achter de balie bewusteloos aan. De vrouw bleek kort tevoren te zijn overvallen in het tankstation door een onbekende man, die haar mishandelde en haar sommeerde geld af te geven. Met een nog onbekend geldbe drag aan buit verliet de overvaller even later weer het tankstation. Het slachtoffer werd door GGD-personeel ter plaatse aan haar verwondingen behandeld. Vorige week heeft in enkele landelijke dagbladen de berichtgeving omtrent AZC-vestiging in gemeenten veel bewoners van de gemeente Oostflak kee flink doen schrikken. Door het COA - het landelijk orgaan dat de opvang van asielzoekers regelt - werd in de dagbladen gesteld, dat de gemeente Oostflakkee een AZC krijgt. Door het COA worden gemeenten in heel Nederland aangeschreven, met het ver zoek of zij bereid zijn een AZC-vestiging binnen hun gemeente te accepteren. Ook Oostflakkee heeft zo'ri verzoek ontvan gen. Echter, het is tot op dit moment nog niet meer dan een verzoek. Over enige tijd zal dat verzoek de ambtelijke molen in gaan, en zal gekeken worden wat in het kader van de mogelijkheden gerealiseerd kan worden. Pas dan - en niet eerder - kan uitsluitsel gegeven worden of er al dan niet een AZC in de gemeente Oostflakkee gevestigd zal worden. Met ingang van maandag 3 september a.s. zullen in Stad aan 't Haringvliet de oude renactiviteïten weer van start gaan. 's Mid dags om 13.30 uur kunt u in het 'Trefpunt' terecht voor handenarbeid, om 15.30 uur voor gymnastiek en om 16.15 uur voor volksdansen. Voor deze laatste twee onder delen zijn gasten hartelijk welkom! Op woensdag 5 september zal de bejaarden- soos weer beginnen. Ook deze zal gehou den worden in het 'Trefpunt' en begint om 13.30 uur. Ook hier van harte welkom! Gevraagd: LOODGIETER CV-MONTEUR Gas -Water -Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 De Volkswagen en Audi Dealer voor Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland, Auto Deltion BV, heeft vrijdag jl. onder enorme belangstelling afscheid genomen van Flip van Oostenbrugge, die na 35 jaar trouwe dienst gaat genieten van zijn welverdiend pensioen. Flip van Oostenbrugge heeft in de functie van hoofd magazijn eenbelangrijke bijdrage geleverd aan het succes van Volkswagen en Audi op de eilanden. Directeur Roger Delle- mijn roemde in zijn toespraak Flip en zijn echtgenote Pie om hun enorme inzet en voor alloyaliteit. Hij omschreef Flip als een wereldcollega, die iedereen missen zal. "Voor deze bijzondere collega is een bijzonder cadeau op zijn plaats,aldus Roger Dellemijn, waarop het echtpaar zichtbaar verrast werd met een reis naar Australië, teneinde hun Zqpn met een bezoek te vereren. Een wens die werkelijkheid werd... MAKELAARDL Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Opei-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer V_/ Langeweg Middelharnis Tel. (0187)4767 67 OPEL yoor autorJJdeM met plezier Tel. (0187) 68 85 ooi info@dereustvastgoed.nl 1 ^^^^^V A S T G 0 E D Hoenderdijk 7a (centrum), Tel. (0187) 68 85 00 253 AK Ouddorp aan Zee Fax (0187) 68 85 01 REGISTERACCOUNTANTS Zaterdag om 9 uur is de 61-jaiige Johannis Reijntjes uit Oude Tonge te gast in het pro gramma 'Flakkeeciahteiten' bij Radio Flak- kee. Hij werd geboren in Groningen. Velen zullen hem kennen als het hoofd van de openbare school. Hij verteU morgen aan Jan Lodder zijn levensverhaal. Zo vertelt hij over zijn werk als onderwijzer en als hoofd van een school. Maar ook vertelt hij over zijn reizen met een camper door Nederland en Europa. En over zijn reis met de Orient Express in 1990. Een reis die begon in Utrecht en via Moskou in Peking eindigde. Recent heeft hij nog meegewerkt aan het Meekrap project. De herhaling is dinsdag avond tussen 6 en 7 uur. COMBI OUDDORP-Wïilitraol 35 TeU01S7]6S161lfu6S3734 RENESSE-PrkitihopHagnoom 173 lel. [01I1)46!400 De zendingscommissie van de Gereformeer de Gemeente belegt op D.V. dinsdag 4 sep tember a.s. een zendingsavond. Evangelist Otte uit Albanië hoopt deze avond iets te vertellen en te laten zien over zijn werk aldaar. Vanaf 19.15 uur staat de koffie klaar in de grote zaal van 'De Vliedberg'. In de pauze wordt er gecollecteerd voor de zen ding. Iedereen is van harte welkom! Er is ook een verkooptafel aanwezig met aitikelen van de vrouwenvereniging. Haveneind 7, Sommelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 Zaterdag 1 september a.s. is er een grote snuffel verzamelmarkt en hobbymarkt in sporthal Dorpstienden in Ouddorp. Er zijn twee zalen vol met allerlei gebruikte spullen, curiosa, enz. Naast de snuffelkramen zijn er ook diverse kramen creatief met prachtige handgemaakte poppen, beschilderde dak pannen, 3d-kaarten en pergamo. Er is ruim 120 meter kramen met gebruikte spullen en 30 meter hobby/creatief. Uiteraaid wordt er elk half uur weer een taart of ander presentje verloot. De jonge ondernemers in de dop kurmen een tafel huren op de kleedjesmarkt. De markt duurt van 9.30 tot 16.00 uur. Voor informatie en/of deelname (ook kinderen!) kunt u contact opnemen met H. v.d. Handel, tel.: 06-48080757. Het Sas: DIRKSLAND - Het moet een drukte vaiTjewelste zijn geweest, toen in het voorjaar van 1790 de bouw van het Dirkslandse Sas van start ging. Een werkploeg van niet minder dan zes honderd polderwerkers - ze kwamen van heinde en verre en vergrootte het inwonertal van Dirksland tijdelijk met meer dan de helft - ging aan de slag om 'het kapitale Sas' te realise ren. Nog drukker werd het toen de arbeiders het werk neerlegden om een hoger loon af te dwingen. Om te voor komen dat kleine schermutselingen zouden uitmonden in ongeregeldhe den van grotere omvang, werd name lijk 'militaire assistentie' naar Dirks land gehaald. De soldaten werden ingekwartierd in een flink huis op de hoek van de Winterstraat en de Secre tarieweg. Ze bleven de hele zomer. De bouw van het Dirkslandse Sas was een groot en duur werk. De schutsluis met sluis- waChterswoning kostte ruim 100.000 gul den, voor die tijd een gigantisch bedrag. Vanwaar de uitgave van zo'n astronomisch bedrag? Welnu, de haven van Dirksland dreigde door verzanding en aanslibbing de verbinding met het Haringvliet te verliezen, en dat zou uiteraard grote gevolgen hebben voor de economische positie van het dorp. Tegen de teloorgang De aanleg van het havenkanaal in 1601 was reeds een eerste wapenfeit in de strijd tegen de teloorgang van de Dirkslandse haven, maar de realisering van het Sas geldt als het hoogtepunt van dat 'wapengekletter'. Het ini tiatief was van de invloedrijke dijkgraaf en schout Comelis van der Valk. Algemeen was het geloof, dat de schutsluis in de zee dijk van de polder Kraaijenisse, die in 1791 klaar was, de verbinding tussen de Dirks landse haven en het Haringvliet voor altijd zou veiligstellen. Een geloof dat niet bestand zou zijn tegen de werkelijkheid van de twin tigste eeuw en het jaar 1970 in het bijzonder. Het Haringvliet werd dat jaar in het kader van het Deltaplan afgesloten, de haven van Dirksland verloor zijn betekenis en het Sas werd een stille plek. De geschiedenis van het Dirkslandse Sas verschijnt volgende week in een 64 pagina's lellend boekje van de hand van Cathy West dorp. 'Dirksland Sas in genealogisch per spectief heet het fraai verluchtigde werk, dat wordt uitgegeven door de gemeente Dirks land, en dat geldt als het eerste deel van een serie 'schetsboeken' over de cultuurhistori sche en landschappelijke waarden binnen de gemeente. Breed perspectief Ooit geweten dat zeshonderd arbeiders zich hebben beziggehouden met de aanleg van de kapitale schutsluis, een uur gaans ten noor den van Dirksland? Ooit geweten dat die mensen het werk neerlegden en later, onder dreiging van een detachement soldaten, toch maar voortgingen? Het staat allemaal helder en overzichtelijk beschreven in dit eerste schetsboek. Het aantrekkelijke van het boek je is dat de schrijfster zich niet beperkt tot de ruim tweehonderdjarige historie van het Sas zelf, maar een breed perspectief hanteert. Zo komt de lezer ook van alles te weten over bijvoorbeeld Dirksland rond 1790, het Rampjaar 1672, de Grote Vloed van 1682, het zilveren tijdperk voor de boeren, de moeiten die de dorpen Herkingen en Melis sant doorgaans moesten doormaken, de mosselteelt in de Grevelingen, de industria lisatie en de landbouwcrisis. Altijd als ver helderende achtergrond voor de geschiede nis van het Sas, dat overigens ontworpen was door Pieter Blanken, wiens broer Jan tekende voor het bekende stenen droogdok in de vesting van Hellevoetsluis. Van den Doel Een belangrijk deel van het schetsboek is ingeruimd voor de mensen van vlees en bloed, die de zorgden dat de sluis operatio neel was. De eerste sluiswachter was Jilles van den Doel, tot zijn aanstelling een inwo ner van Herkingen. Van den Doel kreeg een traktement van 200 gulden per jaar plus tien procent van het sluisgeld en een derde van de geïnde boetes. Het grote sashuis en de bij behorende schuur mocht hij vrij gebruiken. De eerste sassenier mocht zich volgens de reglementen niet bezighouden met het over- zetveer naar Hellevoetsluis, maar kort na zijn aanstelling werd die beperking al inge trokken en kon hij onbekommerd personen en vracht naar en van Voome varen. Na Jil les bleven beide banen - sluiswachter en veerman - generatie na generatie in handen van de familie Van den Doel. Om precies te zijn 134 jaar. De laatste Van den Doel, de dove Comelis, stopte in 1924. Hij was alleen sluiswachter; het veer tussen Sas en Helle voetsluis - in 1842 nog aangegeven als dé verbinding tussen Voome en Goeree-Over flakkee - was begin twintigste eeuw reeds een zachte dood gestorven toen de tramboot tussen Hellevoetsluis en Middelharnis in de vaart kwam. De postboot Met de 'postboot' was het toen ook al lang gedaan. Vanwege de centrale ligging werd de eilandelijke post tot ver in de negentiende eeuw vanuit Dirksland gedistribueerd. Via de veerboot van Van den Doel, het Sas en de vijf kilometer lange Postweg langs het havenkanaal, kwamen de postzakken in Dirksland terecht, waar in het hoofdpostkan toor het sorteren plaatsvond. In 1879 kwam daar een einde aan toen de postboot ging varen in de driehoek Stellendam - Middel harnis - Hellevoetsluis. Twaalf jaar later werd bovendien het hoofdpostkantoor ver plaatst naar Middelharnis. Ooit geweten dat het Dirkslandse Sas een belangrijke interna tionale schakel vormde? Ook daarover lezen we in het boekje. In de Franse tijd ging het verkeer tussen Den Haag en Parijs veelal via de Maaslandse Sluis, Hellevoetsluis, het Sas van Dirksland, de Geldersedijk, Herkingen en Schouwen-Duiveland. Niet voor niets werd de belangrijke route tussen Herkingen en het Sas in 1814 aangemerkt als rijksweg. Telefooncel Ooit geweten, dat er in de tweede helft van de negentiende eeuw een tapperij in het Sas huis was gevestigd? Het schetsboek verhaalt over Pieter van den Doel, sluiswachter, landbouwer en tapper. Het cafeetje, dat maar korte tijd in bedrijf is geweest, moest het veer aantrekkelijker maken voor de passa giers. In 1907 werd het Sas zelfs uitgemst met een publieke telefooncel. Zo konden de schippers hun aankomst op het Sas doorge ven aan 'de Kaai' in Dirksland. Een urinoir- tje, op een hoek van het Sashuis, was een andere publieke voorziening in die jaren. In 1970 werd de Dirkslandse haven afgeslo ten en had het Sas geen functie meer voor de scheepvaart. De deceimia daarvoor was het schutten van schepen overigens al in beteke nis afgenomen. Dit vanwege de opkomst van het vervoer per vrachtwagen. Voor de uitwa- tering bleef de sluis tot 1986 in functie. Sinds eind jaren tachtig wonen de onbezol digde sluiswachter Ton de Graaff en zijn vrouw Sjaan in het Sashuis. Bedrijvigheid heerst er niet meer. Het Dirkslandse Sas is anno 2001 vooral een plek van rust. Van water, riet, weilandjes, bosjes en een paar huizen. Van een stuk of zestig soorten vogels, orchideeën en wel zeven verschillen de boterbloemen. Hier heerst de stilte. Afstammeling Weinig herinnert nog aan de tijden van wel eer, of het moeten de lege kaaien zijn. Een herinnering van vlees en bloed aan het fami liebedrijf van Van den Doel is de huidige Commissaris van de Koningin in de provin cie Zuid-Holland, Jan Franssen. Hij is een directe afstammeling van Jilles, de eerste sluiswachter. En hij is het die het eerste exemplaar van 'Dirksland Sas in genealo gisch perspectief aanstaande maandag, 3 september, in het gemeentehuis van Dirks land in ontvangst neemt. Het boekje is te koop bij Boekhandel Van der Boom in Som- melsdijk. Kees van Rixoort BELEGGINGEN Onafhankelijk beleggingsadvies met positiebewaking Resultaataf h. vergoeding mr. A. van der Veer (0187) 609012 www.profiteffect.com

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1