\>J 50 jaar Diabetes Vereniging Nederland afdeling Goeree-Overflakkee! Dit jaar wel fruit, geen fruittelers 0900-8844 Sinds 19 juni 1951 véél veranderd mMmmm www.knopsbv.nl innaard Hijsen vlag zal internationale band versterken Oud en nieuw in Nieuwe Tonge! ....iêmmt/QAA meum karels. |£iso9002 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Huwelijksvlag eer voor Delta Expo Haringvliet Nieuwe deuren voor politiebureau Middelfiarnis Identiteit slachtoffer misdrijf bekend Open Dag Hervormde Gemeente Goedereede i"^ Visser Visser Aangepaste kerkdienst Visser Meubelen oufoscitcicie -isg -^■L^i. A LANDBOUWPRAATJE: (30 cpm) Man stapt door ruit i.p.v. door deur instaUatiebedrijf eGARAfiE ICfia^ Langeweg MiddeDiamis TeUei87)4Ta?e7 www.rabobank.nl/middelharnis BARENDRECHT. TEL 0180-642111 MIDDELHARNIS TEL. 0187 - 617 300 laSoiBmelsdfk. Vrijdag 24 augustus 2001 74e jaargang nr. 7032 Fruittelers leven tussen hoop en vrees. Verleden jaar was het een redelijk fruitjaar. Dit jaar zullen er spaanders vallen in fruitland. De oogstverwach- tingen zijn belabberd. Speculaties over 'prettige' fruitprijzen worden weggevaagd door fruitconcurrenten uit verre landen van het zuidelijk half rond. Nederland is nooit een koploper geweest als fruitproducent. Het appel- en perenareaal is de afgelopen decennia flink ingekrompen. In een nog sneller tempo daalde het aantal fruit- teeltbedrijven. Het is duidelijk dat de teelt van appelen en peren op steeds grotere bedrijven plaatsvindt. Veelal is de fruitteelt geconcentreerd in bepaalde streken. Opval lend is dat enkele traditionele fruitstreken verdwijnen. Nog merkwaardiger is de trend in het nieuwe land de Noord-Oostpolder en de Flevopolders) waar het aantal - nog vrij jonge - fruitteeltbedrijven het loodje legt. Bij menigeen rijst af en toe de vraag of de Nederlandse fruitteler het vak wel voldoen de beheerst. Waar veelal de vraag het ant woord aanduidt mag men in dit geval de tegenvallers in fruitland niet toeschrijven aan de telers. Sterker nog, zij kunnen en mogen zich meten met alle concurrenten, want hun ondernemerschap staat op een hoog peil. Toch is de fruitteeltsector in ons land jaren lang getekend door ups en downs. Daar is een complex van oorzaken debet aan. Het wel en wee in de fruitboomgaard is afhanke lijk van weersomstandigheden. Fruit telen betekent worstelen met de weergoden. Hun nukken manifesteren zich in vernietigende vorst, in overvloedige regen- en hagelbuien, in periodes van droogte, van kou, in wind en andere buitensporige klimatologische ellen de. Nederland kent voor de fruitteelt een erg wisselvallig klimaat. Waar de ene fruitteler een dure beregeningsinstallatie moet gebrui ken om de vorst buiten zijn boomgaard te houden kan zijn collega in het zuid-limburg- se heuvelland met zo'n installatie niets doen, vanwege de grondstructuur en de hellende arealen. Nadat Nederland jaren geleden de grenzen openstelde en de markt voor groent en fruit verruimd is heeft de fruitteler voortdurend moeten boksen tegen de concurrentie uit andere landen. Fruittelers uit verre landen (denk aan landen uit het zuidelijk halfrond) zijn in staat het kwaliteitsfruit eerder af te leveren. De concurrentie is met de jaren meer en meer moordend geworden. In ons land worden de fruittelers bij voortduring opgezadeld met regels, geboden en verbo den die de 'teeltlol' danig verzuren. Neem het gewasbeschermingbeleid Voor fruitte lers is het welhaast onmogelijk zonder che mische middelen het fruit veilig te stellen tegen ziektes, schimmels en andere kwali teitsbelagers. Fruittelers accepteren milieu- bevorderende maatregelen, maar voor een zogenaamde koplopersrol voelen zij minder. Nederland wil op het gebied van gewasbe scherming voorop lopen in Europa. Dat klinkt nobel maar het prijskaartje voor deze race drukt volledig op de fruitteler, die aldus wordt teruggezet in een harde concurrentie slag. De fruittelers deden het verleden jaar minder slecht dan in voorgaande jaren. Er werd weer verdiend op het fruitbedrijf. Vooral de oogst van peren bleek een succes. Toch maakt een zwaluw nog geen lente. Ter wijl de fruittelers uitkijken naar de nieuwe oogst blijken de sombere geluiden de over hand te krijgen. De appeloogst blijft dit jaar met 10 tot 20% achter. Met de peren is het helemaal triest gesteld. Naar verwachting wordt de oogst van peren meer dan gehal veerd. Sommige telers lopen desolaat door hun perengaard en kuimen de vruchten op enkele handen uittellen. Dat wordt een fruit- ramp: juist de peren als 'prijsmakers' laten het dit jaar afweten. Deskundigen hebben de verklarende teksten al afgegeven maar de gedupeerde fruittelers bijten op een houtje. Zelfs als de fruitprijzen in de lift zitten ver liest de keizer - alias fruitteler - zijn recht waar hij niets heeft. Oogstprognoses worden door deskundige instanties wekelijks bijgesteld. Dat duidt steeds meer op fryitellende. Fruittelers kij ken met angst en beven naar hun boomgaar den. Dit jaar zal de pluktijd gauw voorbij zijn. De plukkosten blijven beperkt, maar ook de inkomsten zullen achterwege blijven. Fruittelers zijn gewend aan ups en downs, maar als de ups te lang uitblijven daar gaat het op lijken) is de lol in fruittelerslaand er volledig van af. B.Schouwing Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDDORP - Dinsdagmorgen rond half twaalf hep een 34-jarige Engelsman, die ver bleef op een vakantiepark op de Kabbelaars- bank een winkel via de ruit in plaats van door de deur binnen. De man liep daarbij diverse hoofd- en armsnij wonden op en moest voor behandeling naar een ziekenhuis in Dirksland worden vervoerd. Gevraagd: LOODGIETER CV-MONTEUR Gas -Water -Warmte Zuidweg 2. Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 Ter gelegenheid van het voorgenomen huwelijk van Z.K.H. Willem Alexander en Maxima Zorreguieta wordt op diverse loca ties in Nederland de huwelijksvlag gehesen. Met trots heeft de directie van Delta Expo Haringvliet te kennen gegeven dat ook hun vestiging uitverkoren is tot 'huwelijksvlag- locatie'. Op woensdag 5 september a.s. 16.00 uur zal de vlag door Johan Vlemmix - die deze dag alle provincies in Nederland op skeelers aandoet - worden gehesen. Nadat deze handeling voltrokken zal zijn, zal onder leiding van Vlemmix tezamen met de omstanders het volkslied gezongen worden. Ook het uitdelen van flyers/stickers met prijsvraag, waarbij de omstanders meedin gen naar diverse prijzen - o.a. abonnemen ten Vorsten, entreebewijzen Dolfinarium, oranje-verrassingspakket - moeten een mas sale opkomst bewerkstelligen. U bent van harte uitgenodigd om deze feestelijke gebeurtenis mee te beleven! Vanaf volgende week maandag 27 augustus is het politiebureau Middel- harnis wegens een verbouwing tijde lijk niet via de vooringang te bereiken. Het bureau is via het hek aan de zij kant bereikbaar voor aangiften en de receptie. De draaideuren van het bureau worden ver vangen door elektrisch openslaande deuren. De verbouwing duurt ongeveer tot maandag 17 september a.s. Het politiebureau is geo pend van maandag t/m zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Voor aangiften kunt u van tevoren een afspraak maken via tel.: 0900-8844. OUDDORP- Rechercheurs van de Recher che Assistentie Groep (RAG) van het dis trict De Eilanden hebben de identiteit vast gesteld van het stoffelijk overschot dat maandagmiddag 30 juli jl. door een voor bijganger werd aangetroffen bij de Brou- wersdam. Het gaat om een 60-jarige Turkse man, zonder vaste woon- of verblijfplaats in ons land en afkomstig uit Duitsland. Sec tie op het stoffelijk overschot van de man wees, daags na het vinden ervan, uit dat hij door misdrijf om het leven was gebracht en dat hij al geruime tijd in de bosjes langs de Parallelweg had gelegen, voordat de voor bijganger het stoffelijk overschot aantrof. Het rechercheteam is nog druk met het onderzoek naar de gewelddadige dood. Opel-nleuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer OPEL Yoor autorjjdeM wet plezier MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Ooetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Op Monumentendag, zaterdag 8 september a.s., zet de Hervormde Gemeente van Goe dereede een aantal kraampjes rond de kerk met allerlei lekkernijen. U kunt bijpraten bij een kopje koffie en nog veel meer. De opbrengst is voor de kerkvoogdij. U bent natuurlijk welkom. REGISTERACCOUNTANTS De gemeente Goedereede en Ladek Zdrój in Polen hebben in mei jl. een partnerover eenkomst getekend. Mede in dat kader en op uitnodiging van de VVV en het bedrijfs leven in de toeristische sector loopt momenteel bij de VVV en 'De Klepper- stee' mevrouw M. Bednarek stage, gedu rende een tweetal weken. Zij is in Ladek Zdrój degene die is belast met de toeristi sche promotie van de gemeente. Op deze wijze wordt zij in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de wijze waarop de promotie in de gemeente Goedereede is georganiseerd. Ter verdere bekrachtiging van de onderlinge band zal op dinsdag 28 augustus a.s. om 14.00 uur bij de ingang van Ouddorp bij de reeds aanwezige vlag gen overgegaan worden tot het hijsen van de Poolse vlag door mevrouw Bednarek en de heer Klapwijk van de VVV Ouddorp. Op zondag 26 augustus 2001 is er weer een interkerkelijke dienst voor 'anders begaaf den in de Chr. Gereformeerde kerk te Mid delharnis waarin hoopt voor te gaan de heer M. Kempeneers. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. U bent van harte welkom en uw aanwezig heid wordt op prijs gesteld. de Havencind 7, Sommersdijk, tel. (0187) 48 33 28 De Meermarkt Klapmuts te Nieuwe Tonge verhuist naar een nieuwe en bovenal unieke locatie. Op dinsdag 28 augustus a.s., om 19.00 uur, zal de nieuwe supermarkt aan de Westdijk officieel worden geopend door mevrouw J. Klapmuts-Tijl. Tot 21.00 uur, die avond, en ook woensdag de 29e zal open huis worden gehouden met tal van activitei ten in en rondom de nieuwe winkel. Op dins dagavond, woensdag- en donderdagmiddag zal een boemeltreintje met de kinderen de nieuwe buurt verkennen. Op zaterdagoch tend zullen op het grote parkeerterrein drie straatmuzikanten de boel gezellig maken. Als klapper op de Meermarkt-vuurpijl zal op zaterdag 8 september de Meermarkt-fiets- tocht worden georganiseerd! Een fietstocht voor het hele gezin, waarbij iedere fietser iets lekkers meekrijgt voor onderweg. Kom dus zeker eens een kijkje nemen in de leuk ste winkel in de buurt! De afdeling Goeree-Overflakkee van de Diabetes Vereniging Nederland viert op zaterdag 1 september a.s. tussen 10.30 en 15.30 uur haar 50- jarig jubileum met een manifestatie 'Diabetes en complicaties' in het Prieel van recreatiecentrum 'De Sta- ver' te Sommelsdijk. De afdeling zet zich méér dan in voor de belangen en het welzijn van mensen met diabetes mellitus (suikerziekte) en hun part ners op Goeree-Overflakkee. In de diabeteszorg zijn twee jaartallen heel belangrijk: 1922, het jaar waarin voor het eerst een patiënt met suikerziekte werd behandeld en 1980, de komst van de bloed- suikerstrip, waarmee de patiënt zelf zijn bloedglucosespiegel kon bepalen. Twee jaartallen die memorabel zijn, omdat met de komst van insuline het leven van een diabe tespatiënt kon worden verlengd en de komst van de bloedsuikerstrip (een teststrookje) de patiënt meer mogelijkheden gaf om thuis zelf in de gaten te houden, hoe het met hem of haar gesteld was. Voor die tijd was con trole 'thuis' alleen mogelijk door middel van urine-teststrookjes, die veel minder secuur aangeven hoe hoog het bloedsuiker gehalte is. Het verleden De Insuline werd in 1922 in Canada ontdekt door Banting, McLeod en Best en voor het eerst in 1923 in Nederland geïntroduceerd. Aanvankelijk stond men daar heel sceptisch tegenover. Internist dr. A. Foyer uit Amster dam waarschuwde in een boekje dat hij schreef over suikerziekte voor de risico's van het gebruik van insuline - alleen onder controle van de dokter - en was van mening dat het in vele gevallen de suikerziekte zou verergeren. Tot die tijd stond de diagnose 'suikerziekte' gelijk aan een doodvonnis. Het leven kon alleen worden verlengd door zeer streng dieet te houden. En zelfs dat hielp maar een korte periode. Dat werd heel anders met de komst van insuhne. In eerste instantie werd die gewonnen uit de alvlees klier van varkens. Diabetespatiënten leerden zelf de injecties toe te dienen en gingen naar huis met een streng dieet, waarin in elk geval geen suiker, maar wel veel vet voorkwam. De naalden waarmee gespoten moest wor den, hadden veel weg van een stopnaald en de glazen spuiten moesten minimaal één maal per week worden uitgekookt. De levensverwachting van een mens met diabe tes was door de komst van insuline iets beter geworden, maar nog niet echt goed. Er was nog weinig bekend van de invloed die slech te bloedsuikerwaarden konden hebben op de rest van het menselijk lichaam. Amputaties, blindheid, hart- en vaatziekten ten gevolge van diabetes, het was aan de orde van de dag. Het heden Vandaag de dag ziet het er allemaal veel rooskleuriger uit voor de mens met diabetes. Sterker nog, het leven van een goed ingestel de diabeet verschilt nauwelijks van dat van een gezond persoon. Dat heeft alles te maken met de moderne diabeteszorg en de toegeno men kennis van diabetes mellitus en alles wat daarmee te maken heeft. De behandehng ver schuift meer en meer van 'zorg' naar 'zelf zorg', en kan tegenwoordig bestaan uit tabletten, insuline of een combinatie daarvan. Voedings- en bewegingsadviezen maken ook onderdeel uit van de behandeling. Het spuiten gebeurt tegenwoordig met ultra dun nen weggooinaaldjes die steriel worden gele verd en humane insuline zit verpakt in een voudig doseerbare pennen. Zelf spuiten is niet langer eng of pijnlijk en iedereen, jong en oud, kan het leren. Een ander belangrijk punt is de zelfcontrole. Door de komst van de bloedsuiker teststrip kan de diabetespatiënt dagelijks zelf meerdere keren controleren hoe de glucose waarde is en op korte termijn met de arts of diabetes verpleegkundige over leggen als die waarden te hoog zijn of blij ven. Door een goede instelling kunnen ern stige complicaties, zoals bijvoorbeeld blind heid en amputaties, zoveel mogelijk wordeji uitgesteld of zelfs worden voorkomen. Ook de voedingsinzichten voor mensen diabetes zijn in de laatste jaren drastisch gewijzigd. Suiker is niet langer taboe, de vetten van vroeger zijn verbannen en de weegschaal hoeft ook niet meer op tafel te staan. Kortom, voor iemand met diabetes geldt hetzelfde als voor ieder ander mens: gezonde en even wichtige voeding. De Diabetes Vereniging Nederland De 'Nederiandsche Vereeniging tot Beharti ging van Suikerziekten' (N.V.S.) werd in 1945 opgericht. In de oorlogsperiode was er al sprake van een uit nood geboren samen werking, omdat insuline en voedsel beiden schaars waren. Na de oorlog is de vereniging officieel opgericht. Al snel kwamen er over al in het land afdelingen. Later werd de N.V.S. omgedoopt in Diabetes Vereniging Nederiand (D.V.N.). Zij behartigt de belan gen van mensen met diabetes in de ruimste zin van het woord. Diabetes Mellitus is een aandoening waar de patiënt zelf een belang rijke rol speelt bij het onder controle krijgen en het onder controle houden van de diabe tes. Hiervoor is veel kennis nodig. Om deze reden heeft de vereniging educatie en voor lichting hoog in het vaandel staan. Het bestuur van de afdeling Goeree-Overflakkee -----------------*- .^m .^M »J^ KEM< CERTIFlCftTË 36S70 Langeweg 38 Nieuwe Tonge Tel. 0187-651396 verzorgt, samen met een aantal vrijwilligers, regelmatig cursussen en voorlichtingsavon den over verschillende onderwerpen. Het is overigens opmerkelijk dat van de 1500 dia betes op Goeree-Overflakkee, er slechts 300 lid zijn van de vereniging. Reden genoeg dus om een dringende oproep te doen aan allen, die nog geen lid zijn, om dat zo snel moge lijk te worden. U kunt hiervoor contact opnemen met het secretariaat van de D.V.N, afdeling Goeree-Overflakkee, p/a mevrouw J.E. van Spronsen-van Mourik, Nieuwstraat 21, 3249 AS in Herkingen, tel.: (0187) 669221. Ook niet-diabetes zijn als lid harte lijk welkom! Het jubileum Op zaterdag 1 september a.s. viert de afde ling Goeree-Overflakkee haar 50-jarig jubi leum met de manifestatie 'Diabetes en com plicaties' in 'De Staver' te Sommelsdijk. Het programma zal er dan als volgt uitzien: 10.15 uur opening door de heer dr. W.H.J.M. Wientjes, voorz. DVN Nederiand 10.30 uur aanvang informatiemarkt en kin deractiviteiten 11.00 uur lezing door mevrouw V. Arends, diëtiste Kruiswerk 11.30 uur lezing door de heer dr. C. Kroon, internist ziekenhuis Dirksland (Combinatie beter dan monotherapie) 13.30 uur lezing door mevrouw dr. M.S.A. Suttorp-Schulten, oogarts VU Ziekenhuis Amsterdam (Laserbehandeling van het oog) 15.30 uur einde informatiemarkt en kinder activiteiten De manifestatie is bestemd voor iedereen die geïnteresseerd is in het onderwerp. De toe gang en ruime parkeergelegenheid zij gratis. Op het symposium geeft een aantal sprekers, ieder vanuit hun eigen discipline, invulling aan het thema van de dag 'Diabetes en com plicaties'. Naast het symposium is er een grote informatiemarkt waar diverse fabri kanten en toeleveranciers staan met artikelen die met diabetes te maken hebben. Tevens is er iemand aanwezig die informatie geeft over diabetes en verzekeringen. Verder ont breekt ook dit keer de boekentafel niet, waar veel brochures en boeken over diabetes te verkrijgen zijn. En natuurlijk is het bestuur van de afdeling aanwezig, waarbij men met vragen e.d. terecht kan. Ook aan de kinderen is gedacht: er is een speciale kinderzaal waar de kinderen opgevangen en beziggehouden kunnen worden, zodat de ouders rustig de lezingen en informatiemarkt kunnen bezoe ken. In het zalencentrum loopt een clown rond, die op speelse wijze diabetes aan de orde brengt en de kinderen vermaakt. Kort om, een feestelijke dag die bol staat van de activiteiten en informatie, een dag dus om niet te missen! Cadeau Ter ere van het 75-jarig jubileum van L.B.S. Ridderkerk, is aldaar besloten om op de receptie, in cadeauvorm, een geldbedrag bij elkaar te krijgen. Het feit dat de directie van L.B.S. aan het bestuur van D.V.N. Goeree- Overflakkee enige tijd later het schitterende bedrag van f 35.000,- kon overhandigen, geeft aan dat deze actie bijzonder geslaagd is. Dit bedrag, evenals de subsidies van de gemeenten Middelharnis en Duksland én een gift van Rabobank Middelharnis, zullen de jubileumdag voor de D.V.N, tot een heuglijk feit maken!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1