Brand verwoest schuur totaal ZoÊWÊcr 103G Johan Wachters koninklijk ondersdieiden in Dirksland Van Genugten ass^f^-e Uitbreiding Varkensliouderij ■(/Minnaard 0900-8844 (30 cpm, Inleveren rommelmarkt spullen in Langstraat Evangelisatie Tentdagen Ned. HeiY. Kerk Sommeisdijic Oude Tonge, effe wat anders...! Radio Superstar volgt 'Omlopers' op de voet Middelharnis B.V. actief in beeld en geluid Dinsdag 21 augustus 2001 74e jaargeuig nr. 7031 Een felle brand in een landbouw schuur achter een woning aan de Bloksedijk inAchthui- zen, heeft er vrijdagmorgen rond 8 uur voor gezorgd, dat van de schuur niet veel meer overbleef dan wat smeulende resten. Al snel gaf de brandweer het alarm 'Grote brand', waardoor ook de hoogwerker van brandweer Spijkenisse opgetrommeld werd. De eige naar van de schuur heeft getracht de brand zelf te blussen, wat echter onbegonnen werk bleek. Wel kon hij zijn auto's, evenals enkele andere goederen in veiligheid stellen. Ondanks het massaal uitgerukte brandweermaterieel kon niet worden voorkomen, dat de schuur volledig afbrandde. De oorzaak van de brand is tot op heden nog onbekend. Zoals bekend wil de heer J. van Genugten zijn varkenshouderij aan de Vroonweg te Middelharnis uitbreiden met ruim 1000 varkens. Tegen dit voornemen is fel protest gerezen. Reeds 40 personen en instellingen dienden bezwaar in. De indieners van de bezwaarschriften wachten nu op een reactie van B&W op de door hen ingebrachte bezwaren tegen uitbrei ding. Een uitbreiding die ongetwijfeld vergroting van de stankoverlast met zich mee zal brengen. De Huurdervereniging Middelharnis ver wacht dat van uitbreiding voorlopig nog geen sprake zal zijn. Binnenkort verliest namelijk de reeds verstrekte milieuvergun ning haar geldigheid. Volgens de Wet Milieubeheer moet de uitbreiding binnen drie jaar na afgifte van de milieuvergunning zijn gerealiseerd. Volgens de Huurderver eniging loopt deze termijn in december a.s. af. Als de uitbreiding niet binnen de genoem de termijn gerealiseerd is, moet de heer Van Genugten een nieuwe milieuvergunning aan- Voor de rommelmarkt t.b.v. de Hervonnde Kerk te Langstraat kunnen we nog spullen gebruiken (geen grote dingen)! Heeft u wat geschikts? U kunt het brengen bij familie Mijs, Vroonweg 1 in Langstraat. Graag eerst bellen met tel.: (0187) 631301. De rommehnarkt wordt gehouden D. V. zaterdag 15 september. vragen. Alvorens de nieuwe vergunning ver strekt wordt, dient de varkenshouder een milieu-effectrapport in te dienen. Het opstel len van zo'n rapport gebeurt door een onaf hankelijke werkgroep. Dit is een gevolg van recente wetgeving die door de Raad van Sta te is goedgekeurd. In zo'n milieu-effectrap port (MER) wordt de invloed van de uitbrei ding onderzocht. Ook moeten miUeuvrien- delijke alternatieven worden onderzocht. Dit alles vereist een diepgaand, wetenschappe lijk onderzoek naar de gevolgen voor milieu, omwonenden en dieren. Wellicht draagt het MER ertoe bij dat de stankoverlast tot het verleden gaat behoren. Naast stankoverlast veroorzaken grote varkensbedrijven ook veel dierenleed. Dit bleek onlangs bij een noodweer in Brabant. In de nacht van 3 augustus jl. brak ten gevolge van bliksemin slag bij drie bedrijven brand uit en vielen de ventilatiesystemen uit. Daarbij kwamen 1300 varkens om het leven. Baas Van der Stap zijn kapkaros Is oud en véél te klein Voor berging van een huisgezin... Waar 17 spruiten zijn. Als de familie dorpswaarts toog Van d'afgelegen stee. Dan toerden steevast Piet en Jan Op de achtersteven mee. Dies overlegde Van der Stap En peinsde dag en nacht, Hoe hij 't goedkoopst zijn groot gezin Wat ruimer onderbracht. Hij ging een daagje naar de stad. Liep een garage in En daar stond juist hetgeen hij zocht, 't Was duidelijk naar zijn zin. Een aftands busje, oud model. Niet zo bijzonder groot. Maar dat toch aan Van der Stap Voldoende ruimte bood. De wagenmaker en de smid Ontwierpen toen een plan. Zij fabriceren 't zaakje zó Dat Bles het trekken kan. Het stuurrad werd eruit gehaald Men bracht een burrie aan. Die zwenkend 't voorste wielenstel Naar hit of haar doet gaan. Pa Van der Stap is in zijn sas En start met één PK En jong en oud zit onder dak In 't kunstproduct van pa. MAKELAARDIJ Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraot 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<l(ee Waarschuwing vergiftigde worst STELLENDAM - - Zondagmorgen omstreeks tien uur werden in twee tuinen van woningen aan het Dahliapad vergiftigde stukjes worst aangetroffen. Beide bewoners hebben een hond. Eén van de honden heeft een stukje worst opgegeten, maar vertoond nog geen vergiftigingsverschijnselen. De poUtie van het district De Eilanden vraagt om bewoners in de omgeving van het Dah liapad extra oplettend te zijn op eventueel rondsUngerende stukjes worst. Het gif kan ook gevaarlijk zijn voor kinderen. Bij aan treffen wordt dringend verzocht contact op te nemen met de politie (bovenstaand tele foonnummer). Aanrijding OUDE TONGE - Vrijdagmiddag ontstond op de N59 een aanrijding tussen een perso nenauto en een personenauto met caravan. De caravan achter de auto, bestuurd door een 36-jarige man uit Egmond, raakte aan het slingeren. De bestuurder kon hierdoor zijn auto niet meer onder controle houden en kwam dwars op de weg te staan, waarbij de caravan kantelde. Een personenauto, bestuurd door een 22-jarige vrouw uit Dode- waard, reed vervolgens de combinatie aan. De vrouw raakte Ucht gewond en werd ter behandeling overgebracht naar het zieken huis in Dirksland. Camper in brand OUDDORP - Vrijdagmiddag ontstond door nog onbekende oorzaak brand in een cam per, die geparkeerd stond op de Brouwers- dam. De 40-jarige eigenaar van de camper, afkomstig uit Lindlar (D), was niet bij zijn kampeerwagen aanwezig, maar kon opge spoord worden. De brandweer forceerde de ruit van de camper en kon zodoende de brand blussen. Op D.V. dinsdag 28 en woensdag 29 augustus a.s. organiseert de Evangeli satiecommissie van de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk weer de Evange lisatie Tentdagen voor de jeugd. De tent is opgezet op het terrein van wijk- gebouw 'De Zwaluw'. Het thema is 'De droom van je leven'. Tij dens deze dagen staat 's morgens het Bijbel verhaal centraal en wordt er geknutseld, 's Middags worden er spelletjes gedaan en op woensdagmorgen is er aansluitend een geza menlijke maaltijd. Tevens wordt er op dins dagmiddag een ballonnenwedstrijd georga niseerd. Alle kinderen van 4 tot 12 jaar zijn van harte welkom op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Op woensdag van 10.00 tot 16.00 uur. Op dins dagavond wordt er een fietspuzzeltocht voor jong en oud georganiseerd. U kunt meedoen als gezin of individueel vanaf 13 jaar. Inschrijving is gratis. Er is weer een leuke route uitgezet langs bekende en minder bekende plekjes in de omgeving van Som melsdijk. Op deze route komt u een aantal vragen tegen, dat opgelost moet worden. Wie deze vragen goed oplost, maakt kans op één van de leuke prijzen. Starten tussen 18.30 en 19.00 uur vanaf het wijkgebouw 'De Zwaluw'. Na afloop kunt u gezeUig iets komen drinken en napraten in de tent en wordt de avond afgesloten met een korte meditatie en samen zingen. Daarna volgt de prijsuitreiking en hopen we de avond om 21.300 uur af te sluiten. Bij slecht weer heb ben we een leuk alternatief Op D.V. zondag 2 september willen we de Tentdagen afslui ten in de morgendienst om 10.00 uur. Alle belangstellenden, jong en oud, zijn van har te welkom! We hopen u en jij te ontmoeten bij de tent of in de kerk. Hartelijk welkom! COMBI I uur fafo-iarvfeg OÜMO». Wéililnd )S ItL 10117) 41161! fox 6J3734 KNESSi-Prahhif K«9«j««ii. 17! IJ. (0111| 44M0O Johan Wachters is geen inwoner van de gemeente Dirksland. Hij woont zelfs niet in Nederland. Toch kreeg hij een koninklijke onderscheiding. Bescheiden als altijd nam hij de onderscheiding vrijdagavond in ont vangst. Burgemeester D. Boonstra van Dirksland speldde de noeste ont wikkelingswerker de versierselen op in een volle Victoriahal. Daar was de familie Wachters present om de vele vrienden uit Dirksland (en andere plaatsen) te ontmoeten. De koninklij ke onderscheiding was een regelrech te verrassing. Johan Wachters, staand aan de zijde van zijn Malinese vrouw Ramata, zei een beetje verbijsterd te zijn, "geschrokken bijna". Johan Wachters (Zwolle, 1935) heeft de koninklijke onderscheiding uiteraard in de eerste plaats aan zichzelf te danken. Bijna vijftig jaar ontwikkelingswerk in Afrika zou, zeker op de manier waarop deze voor malige witte pater zijn werk verricht, mis schien wel tien onderscheidingen waard zijn. Indirect heeft hij zijn 'Untje' echter te danken aan de inspanningen van de Buurt vereniging West Molenzicht - en dan nog met name van het echtpaar Leen en Bep de Berg - die de afgelopen veertien jaren een steeds hechtere band met de familie Wach ters heeft opgebouwd. Waardering Leen de Berg stapte ongeveer een jaar gele den naar het gemeentehuis om eens met de burgemeester te babbelen ("Zo gaat dat hier op het dorp"). Hij vroeg de eerste burger of er een mogelijkheid is om waardering te laten bUjken voor hetgeen Johan Wachters doet voor de allerarmsten in Mali. "Ik wist eigenlijk weinig van hem", zei burgemeester Boonstra, toen hij vrijdagavond verhaalde over het gesprek van toen en wat erop volg de. "Alleen dat hij een bevlogen ontwikke lingswerker in Maü is. Ik wUde een betrouwbaar beeld krijgen: wie is hij en wat doet hij? En ik kreeg van De Berg een dos sier dat meer dan een decimeter dik was." Boonstra las het en raakte behoorlijk onder de indruk. Een koninklijke onderscheiding zou zeer op zijn plaats zijn, dacht de burge meester. Maar er was een probleem. "Johan Wachters is geen Dirkslander en hij woont in het buitenland. Ik ga - een beetje - over de inwoners van de gemeente Dirksland, maar niet over mensen in het buitenland. Dat is een bevoegdheid van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dus is er een brief naar dat ministerie gegaan. Het vervolg op die brief (en nog enkele telefoontjes, red.) ver klaart mijn aanwezigheid hier." Waarop Boonstra de koninklijke onderscheiding tevoorschijn haalde en de bijbehorende ver sierselen op de revers van Wachters' kos tuum speldde. Ramata Wachters kreeg ver volgens een fraai boeket bloemen uit handen van mevrouw Boonstra. Steeds hechter Voordat het zover was ging de burgemeester uitgebreid in op het werk van Johan Wach ters en op de banden tussen deze ontwikke lingswerker en Dirksland. Overduidelijk was dat hij het vuistdikke dossier van Leen de Berg zeer goed had doorgenomen. "De Buurtvereniging West Molenzicht is een zeer actieve vereniging", begon Boonstra. "Recreatief en educatief, maar ook op het gebied van ontwikkelingshulp. Midden jaren tachtig groeit bij de vereniging de behoefte aan een meer persoonlijke en pro jectmatige aanpak. Via de Stichting Vrien den van Johan Wachters ontstaat er contact met Mali en sinds 1987 is dat contact steeds hechter geworden." "Er worden hele con crete projecten gerealiseerd in een van de armste Sahellanden. Daarnaast ontstaat een heel persoonlijke, hartelijke manier van omgang tussen de buurtvereniging en de familie Wachters. Lief en leed worden gedeeld." De burgemeester sprak zijn grote waardering uit voor de hartverwarmende manier waarop de buurtvereniging er steeds Burgemeester Boonstra (links) heeft Johan Wachters (rechts) een koninklijke onderscheiding opge speld. In het midden: Ramata, de Malinese vrouw van Wachters. weer in slaagt financiën te verzamelen en concrete dingen te doen, zoals waterputten slaan, leermiddelen aanschaffen en medi sche verzorging van de grond trekken. Ontwikkeld? Burgemeester Boonstra prees deze 'maat schappelijke verbondenheid', die de grenzen van de directe omgeving verre overschrijdt. "Het wordt in de huidige samenleving steeds moeilijker dergelijke hoeders van verbon denheid te vinden. Aan de andere kant: we moeten hier niet de gedachte hebben dat wij zo ontzettend goed ontwikkeld zijrt en wel even wat ontwikkeUngshulp geven. Ontwik- keüngssamenwerking is een voortdurend proces en we zijn ook hier nog lang niet uit geleerd. Een ontwikkelingsrelatie is tweezij dig: wij brengen wat naar de ander en zij brengen wat naar ons. Het is aan ons om er iets van te leren. We mogen het materieel dan heel goed hebben in het westen, maar geestelijk is Mali wellicht wel veel verder ontwikkeld." Gedachten over het wezen van ontwikkeUngssamenwerking gingen vervol gens weer over in trots op Dirksland, die kleine landelijke gemeente, die het toch maar lukt om 'wezenlijke projecten' in Mali te realiseren. Projecten die helpen de bewo ners een menswaardig bestaan op te bou wen. "De ben trots op onze gemeente en op de inzet van onze buurtvereniging. Het is uniek dat daar, in Mali, Dirkslandse namen als Molenzicht, Bloemendaal en Deurloo te zien zijn. Een groot compliment aan de buurtvereniging is op zijn plaats." Eigen dammen Met de hulp vanaf Goeree-Overflakkee was en is Johan Wachters in staat om bijvoor beeld schoolbanken en leermiddelen aan te schaffen, een gasthuis te bouwen en hand- pompen te plaatsen. De graanmolens nemen de vrouwen het zware maalwerk uit handen. Hoe zorg je voor verbeterde zaden in de landbouw? Wachters leerde het. Net als het 'dresseren' van ossen, zodat ze een ploeg over het land kunnen trekken. Een medisch centrum bouwde de voormalige witte pater. Maar ook het dammenproject spreekt tot de verbeelding. Wachters liet de Mahnezen, het volk dat zijn absolute loyaliteit heeft en dat hij ook na een door de missie aangekon digde overplaatsing niet verliet, eigen dam men bouwen en onderhouden. Het succes volle dammenproject is een prima voorbeeld van Wachters' filosofie: laat mensen zelf hun problemen aanpakken en overwinnen. Met de nodige hulp moet dat lukken. "Je vraagt je af: wat heeft Johan Wachters bewogen dit allemaal te doen in een van de armste landen van Afrika?" De burgemees ter, die zich deze vraag vrijdagavond stelde, zei vooruit te zien naar de verschijningsda tum van de memoires van Johan Wachters. Wel wist Boonstra te melden dat een van de inspiratiebronnen van deze Afrikaan met de Afrikanen de Bijbel is. Een paar minuten later bleek uit de woorden van een volgend spreker, dat ook pater Damiaan een van die bronnen is. "Johan zag in zijn jeugd, in ZwoUe, een film over het leven van de pater, en over zijn werk in Afrika. Dat was voor hem de aanleiding te zeggen: dat wil ik ook." Niet te beschrijven Leen de Berg, die dus het initiatief nam om Wachters van een koninklijke onderschei ding te voorzien, zei, vlak na hef opspelden der versierselen, zeer ingenomen te zijn "dat 't allemaal gelukt is". De Dirkslander prees de bescheidenheid en de inzet van de gede coreerde en vertelde vervolgens over zijn reis naar Mali. "Ik ben er geweest, terwijl ik nog nooit verder was gekomen dan de pol der hierachter. En wat ik daar gezien heb, ik kan het niet vertellen. De inwoners van Mali zijn een heel bijzonder volk. Die Malinezen, ze lachen en ze zingen. Maar aan de andere kant is alles armoe. Dat is ook niet te beschrijven. Ik werd er wel eens depri van, maar Johan kijkt er heel anders tegenaan, 't Komt goed met Mah en Afrika, zei hij dan, als je maar niet door je westerse bril blijft kijken." Waarna De Berg nog even het nieuwste project onder de aandacht van de aanwezigen bracht: een schoolgebouw in Kati. "De kosten zijn 56.000 gulden. Dat lijkt veel, maar als je ziet dat de gemeente Dirksland alleen voor de verwerving van grond voor het bouwen van twee nieuwe scholen al 750.000 gulden kwijt is, dan valt het erg mee. In 2002 zouden we het project graag voor elkaar hebben." Pindanootje De onderscheiden man zelf, die normaliter spreekt en denkt in het Malinees, meldde de aanwezigen in de Victoriahal enigszins onder de indruk te zijn. "Dit had ik eerlijk gezegd niet verwacht. Jullie hebben het heel goed geheim weten te houden. De ben een beetje verbijsterd, geschrokken bijna. In Mah zeggen we: je kunt geen pindanootje oprapen met één vinger. Je hebt altijd mini maal twee vingers nodig. Dat wil zeggen, dat de eer die mij nu toekomt, ook bestemd is voor mijn vrouw, de hele Malinese gemeenschap, mijn vrienden en kennissen en in het bijzonder de gemeenschap hier in Dirksland." "Ik ben de afgelopen halve eeuw een 'trait d'union' geweest tussen de rijkere en armere wereld. En nu voel ik me als de aanvoerder van een voetbalelftal dat de wereldcup heeft gewonnen. Ik loop met de cup, maar ik voel dat het de beker is van het hele elftal en van alle supporters. Deze mooie onderscheiding heb ik samen met anderen verdiend, vooral met nüjn vrouw." Kees van Rixoort Vrijdag 24 en zaterdag 25 augustas a.s. is er weer de jaarlijks terugkerende Omloop van Goeree-Overflakkee. Geheel volgens de tra ditie, echter tóch met een verschil. En dat ver schil zit 'em daarin, dat de lopers dit jaar niet langs Oude Tonge komen. Maar het zal er zeker niet ongezelliger op worden, daar is de organisatie van overtuigd. Van 10.00 tot 21.00 uur zal er weer van alles te doen zijn aan de Kaai van Oude Tonge, zoals een gezel lige braderie, met een diversiteit aan stand houders, een springkussen, een draaimolen voor de kinderen en nog veel meer. Het trein tje zal ook weer van de partij zijn. Ditzelfde treintje heeft zich al bewezen tijdens de vaderdagbraderie in juni. Ook is het spring kussen 'Giraffe' aanwezig, een attractie die bij alle kinderen bekend en zeer populair is. Voor de jonge ondernemers onder ons, de kinderen dus, is er een vrijmarkt in gericht, alwaar zij de beschikking hebben over een grondpiaats en op deze manier hun oude speelgoed e.d. kunnen verkopen. In de Nieuwstraat is de gehele dag een unieke trouwautoshow - waarbij zelfs een Ameri kaanse schoolbus wordt ingezet - van oude Citroen of Ford tot een stijlvolle Rolls Royce. Kortom, er staat een zeer groot assortiment auto's. Alles bij elkaar genomen zeker genoeg redenen dus om gezellig naar Oude Tonge te komen, en vanaf de tertasjes te genieten van muziek en meer. U bent verze kerd van een geslaagde dag! Hobbyisten kun nen tegen een gereduceerde prijs een kraam krijgen, met als voorwaarde dat ze hun hobby demonstreren. Voor meer informatie en/of aanmeldingen kunt u contact opnemen met Van der Linde Evenementen Organisatie, t.a.v. Philip van der Male, Voorstraat 1-3, 3255 AX Oude Tonge, tel.: (0187) 642090, e-mail: vosje.hnde@wxs.nl. Vrijdag 24 en zaterdag 25 augustus a.s. is het weer zover: De omloop van Goeree- Overflakkee. En dit jaar doet Radio Superstar weer verslag van deze monster- tocht. Van 24 augustus 18.00 uur tot 25 augustus 20.00 uur. U kunt ook verzoek jes aanvragen voor de lopers. U kunt dit doen door te bellen naar onze studio tel.: (0187) 483852 of te faxen naar (0187) 482064. Natuurlijk blijft de Omloop leuk en daarom zendt Radio Superstar op maandag 27 augustus de hoogtepunten uit van deze Omloop. Dit gebeurt vanaf 12.00 uur. Luister dus naar Radio Super star op de 105.9 FM Flakkeese kabel of op de 107.3 FM in de auto.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1