LITIE 0900-8844 Dirk de Jager ^mêsixm Piet 'de Kapper' heeft zijn witte jas aan de wilgen geliangen Levensgevaarlijke capriolen bij de sluis Opnieuw stoffeKjk overschot gevonden www.knopsbv.nl i(xMinnaard 3^Sa R'ö adöp g&r^^meênÊ grónÉsta^ voor de zuidrhollandse en zeeuwse eilanden OARAlGB KiWpS ji^^ Visser Visser \%$er Meubelen Vrijdag 3 augustus 2001 74e jaargang nr. 7026 (30 cpm) Auto vernield, bestuurder gewond door rondvliegend glas Scooterrijder aangereden Snelkraak juwelierszaak Prinses Mai^riet brengt roerloos schip binnen In memoriam: (14 sept. 1918 - 29 juli 2001) Havenmeester Van Doornik: "we doen wat we kunnen 1 vtfvvw.dereusvastgoed.nl Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen OPEL voor autorjjden mtplezier actief in beeld en geluid BARENDRECHT TEL 0180 - 642111 MIDDELHARNIS TEL. 0187 - 617 300 Van voor de oorlog Vooruitstrevend Zeventien winkels Beeldhouwer Gezellig Museum Harteip: weikoia in de Ébowroomvaa ©QflDciOiiQSlEfO instattatiebedrijf Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<l(ee OUDDORP - In de nacht van maandag op dinsdag werden drie 17-jarige jongens uit Krimpen aan den IJssel aangehouden. Rond half drie werd door het drietal jongens een personenauto vernield op de Dijkstelweg, terwijl de 19-jarige bestuurder en een passa gier in de auto zaten. De portierruit werd vernield, de deurhendel werd afgebroken en rondom raakte de auto beschadigd door schoppen en het slaan met stokken. Het drie tal kon even later in de omgeving worden aangehouden. Zij werden overgebracht naar het bureau. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Woens dagmiddag omstreeks half zes vond op de Vrouwtjesweg een aanrijding plaats tussen een 20-jarige automobiliste uit Herkingen en een 38-jarige scooterbestuurder uit Den Bommel. De automobiliste reed over de Vrouwtjes weg uit de richting van de Zeedijk. De man op de scooter reed over het fietspad van de Lieve Vrouwepoldersedijk uit de richting van Middelhamis. De automobiliste stopte bij de kruising met de Lieve Vrouwepolder sedijk, maar zag bij het optrekken de man op de scooter te laat. Zij remde nog, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. De scooterbestuurder werd met rug- en borstletsel naar het Zuiderziekenhuis te Rot terdam vervoerd. MIDDELHARNIS - In de nacht van dins dag op woensdag rond twee uur vond op het Zandpad een snelkraak plaats bij een juwe lierszaak. Met een personenauto had men de voorpui van de zaak geramd. Vervolgens werden er vitrines vernield en diverse sie raden weggenomen. De dader(s) werden na onderzoek in de omgeving niet meer aange troffen. De auto was achtergebleven bij de juwelierszaak en bleek eerder te zijn gesto len. De recherche van het district De Eilan den stelt een onderzoek in. Donderdag 2 augustus was de Stellendamse gamalenkotter GO 52 "Zeehond", met 2 per sonen aan boord, aan het vissen toen er man kementen aan het roer ontstonden, zodanig dat het schip onbestuurbaar werd. Met de vistuigen buitenboord, waardoor sturen enigszins mogeUjk was, kwam het scheepje het Goereese gat binnen. Via de Kustwacht- post Ouddorp werd ongeveer kwart voor acht de Stellendamse reddingboot gealar meerd. De Prinses Margriet voer de GO 52 tegemoet en maakte bij boei SGIO vast. De "Zeehond" werd naar de buitenhaven van Stellendam gesleept en bij een steiger bij de visafslag afgemeerd. f*!,^ mtm^ Na geruime tijd ziek te zijn geweest is zondagmorgen vroeg in hospice 'Calan- do' te Dirl(sland de lieer Dirk de Jager uit Stellendam op 82-jarige leeftijd overleden. De naam van Dirk de Jager, evenals die van zijn voorgeslacht, is onafscheidelijk aan zowel Stellendam als aan de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappü (KNRM) ver bonden. De naam De Jager was in Stellendam een begrip als het om garnalen ging. Als jong ste zoon van Adriaan de Jager, die er gar- nalenvisser en -handelaar was, nam Dirk van vader de gamalenhandel aan de Molenkade over, zette die voort en breid de die uit. Later startte hij aan de Korte weg ook een gamalendrogerij. Ten behoe ve van de visserij begon Dirk de Jager, eveneens aan de Molenkade, een ijsfa briek. Van hieruit werd de Stellendamse visserij van ijs voorzien. Toen later de nieuwe haven van Stellendam in gebruik werd genomen en de Stellendamse vis- sersvloot daarheen verhuisde, ging ook De Jager's ijsfabriek daarheen. Later werd die gehuisvest op de voormalige zeesleper 'Hudson', die daartoe door Dirk uit slo- pershanden werd aangekocht, werd omge bouwd tot ijsfabriek en als 'Johan Dirk' een plaats kreeg in de binnenhaven. Daarnaast was Dirk de Jager betrokken bij de oprichting van de coöperatieve Boeren leenbank (thans Rabobank) te Stellendam, waarvan hij vanaf het begin (1947) tot en met 1963 bestuursüd was. Niet in de laatste plaats was Dirk de Jager - als laatste telg van een Stellendams red dersgezin - zeer betrokken bij het redding- werk. Ook vader Adriaan en de broers Willem, Leen en Arie gold dit; van 1927 tot 1990 is de naam De Jager aan het Stel lendamse station van de KNRM verbon den geweest. Als kind werd de liefde voor het reddingwerk er als het ware al met de paplepel ingegoten. Tot aan het eind van zijn leven bleef Dirk zich intens betrokken voelen met dit mooie, maar soms gevaar volle werk. AanvankeUjk ging Dirk de Jager zo nu en dan als opstapper mee met de reddingboot, als er te weinig man schappen waren om uit te varen. Later, van 1954 tot en met 1990, was hij agent van de reddingposten Stellendam en Oud dorp. In die hoedanigheid had hij de lei ding aan de wal, was hij verantwoordelijk voor de algehele coördinatie en voor de communicatie tussen wal en reddingboot. Intens leefde hij aan de wal mee met een reddingactie, gekluisterd aan de radio of wachtend aan de haven. In 1990 moest De Jager - conform de leeftijdseis van de toenmalige Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreu kelingen - dit werk beëindigen. Groot was Dirk's parate kennis over de geschiedenis van het reddingwezen. Met bevlogenheid kon hij op zó'n boeiende wijze zóvele fei ten en gebeurtenissen verhalen, dat mede daardoor het in 1998 verschenen boek 'Al staat de zee ook hol en hoog' kon ontstaan, waarvan hij dan ook het eerste exemplaar uit handen van auteur Henk Koppelaar mocht ontvangen. Thans is hij niet meer. Met zijn verschei den is de Stellendamse gemeenschap een markant en zeer innemend persoon ont vallen. Na een afscheidsdienst in het Haegse Huus te Stellendam is Dirk de Jager afgelopen woensdagmiddag begra ven op de algemene begraafplaats aldaar. Hij was drager van de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Nu de eerste zomerse periode achter de rug is, is gebleken dat bij de sluis van Middel hamis kinderen in het havenkanaal springen vanaf de loopbrug. Dit betekent dat vanaf een hoogte van circa 5 meter wordt gespron gen in water met een diepte van 3 meter. Anderen gaat dat nog niet ver genoeg, en springen van het dak van het kantoor van de havenmeester in de buitenhaven. In dat geval wordt gesprongen van een hoogte van 7 meter in 3 meter diep water. Havenmeester Van Doornik maakt zich over al deze capriolen grote zorgen: "Het is gewoon wachten op het eerste ernstige onge luk. Aangezien het hoogseizoen is, kan ik of mijn collega niet permanent bij de sluis zijn. We doen wat we kuimen, en proberen wel zo vaak mogelijk bij de sluis te zijn. We sturen de kinderen dan weg, maar zodra we onze rug hebben gekeerd, wordt er weer gespron gen. Het zijn net vliegen. Ik moet er niet aan denken dat één het in zijn of haar hoofd haalt om eens te gaan duiken". Ook in de buitenhaven doet zich een gevaar- üjke situatie voor, zo weet Van Doornik: "Vanaf de grote steigerpaal in de buitenha ven wordt volop gedoken in de buitenhaven, terwijl het talud daaronder nog afloopt Het is daar dus zeer ondiep". Van Doornik vertelt nog dat het springen vanaf de loopbrug ook als gevolg heeft dat schepen onnodig lang moeten wachten voor zij het Haringvliet op kunnen of het haven kanaal kunnen binnenvaren. Juridisch medewerker Ten Brinke van de gemeente weet te vertellen dat de kinderen in leeftijd variëren van ongeveer 10 tot onge veer 15 jaar. "We zijn allemaal jong ge weest, en in die leeftijdscategorie ga je gren zen verkennen. Je weet dat wat je doet ge vaarlijk is en dat het verkeerd kan aflopen, ik kan u nu al vertellen dat bij een al of niet ern stig ongeluk de gemeente geen enkele aan sprakelijkheid zïd aanvaarden: er staan bord jes die aangeven dat het verboden is te zwemmen, etc, maar belangrijker is dat loopbrug, havenmeesterskantoor en steiger- paaJ niet worden gebruikt voor het doel waarvoor zij zijn bestemd". Ten Brinke roept ouders op hun kroost beter in de gaten te houden. "Van de havenmees ter kan niet worden verlangd dat hij hun taak overneemt". Tel. (0187) 68 85 00 1 info@dereustvastgoed.nl 1 ^^^ASTGOEO Hoenderdi]k 7a (centrum), Tel. (0187) 68 85 00 !253 AK Ouddorp aan Zee Fax (0187) 68 85 01 Maandagmiddag, omstreeks kwart voor vier, werd bij de Brouwersdam, nabij de afslag Noordzeestrand, door een voorbijgan ger het stoffelijk overschot gevonden van een man. Het lichaam lag in de bossages langs de parallelweg. Sectie heeft uitgewe zen dat het slachtoffer door misdrijf om het leven is gekomen en dat het lichaam al lange tijd in de bossages moet hebben gelegen. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Er is een Recherche Assistentie Groep (RAG) geformeerd die de zaak verder onderzoekt. Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer V-X Langaweg MiddelharniB Tel. (0187)476787 COMBI I uur foto-*ervfea REGISTERACCOUNTANTS STAD AAN HET HARINGVLIET - Van Ouddorp tot de Plaat wisten ze Piet 'de Kapper' te vinden. Hoeveel hoofden in de nostalgisch stemmende kapsalon zijn geknipt is niet bekend. Het aantal geschoren kinnen is al even ontelbaar. Duizenden en nog eens dui zenden moeten het er geweest zijn, in die 56 jaren dat de kapper zijn zaak in Stad aan het Haringvliet runde. Nu is hij gestopt. In de Voorstraat 'op Stad', niet ver van het fraaie historische kerkje, hangt een emaillen uithangbord. Op een witte ondergrond laten zes simpele zwarte letters de voorbijganger weten wie zich achter de weinig opvallende winkelgevel bevindt: de kapper. Zonder opsmuk, zonder schreeuwerige reclames; gewoon zoals vijftig jaar geleden. De kapper heeft twee stukken karton achter de glazen winkeldeur bevestigd. Op één stuk meldt hij de klant in zwarte viltstiftletters dat er niet meer geknipt en geschoren wordt. De ande re kartonnen mededeling is prettiger: 'Tabak en winkel verkoop geopend'. Achter de deur bevindt zich een gangetje van een paar meter, dat van boven tot beneden is volgeplakt met foto's en reclame-uitingen. Direct links is het winkeltje. Een - in ver houding tot de omvang van de zaak - gigan tisch assortiment drogisterijartikelen strekt zich voor, op en achter het toonbankje uit. "Je moet alles in huis hebben, anders gaan ze ergens anders winkelen", zegt Marie Bake- laar, de vrouw van de kapper. Achter het winkeltje - een deur verder in het gangetje - ligt de kapsalon. Een houten vloer onder een rood baUcenplafond; hoeveel kilo haai: zou lüer bijeengeveegd zijn in ruim een halve eeuw? Twee rechte banken om op te wachten. Een tafeltje, een kachel. Achterin: de tabakshoek. Maar het belangrijkste zijn natuurlijk de drie kappersstoelen. Stoelen die je nergens nog ziet, of het moet in een museum zijn. De kapper: "Hoe lang ze hier al staan? Ik zou het niet precies weten. Ze zijn in ieder geval van voor de oorlog. Toen ik hier in juli 1945 kwam stonden er houten stoelen. Later zijn déze gekomen. Ik heb ze vóór 1953 gekocht, want tijdens de ramp had ik ze. Nee, veel stelde die ramp hier niet voor; wel stond er wat water op de vloer." Als de houten vloer vochtig zou zijn, zou de bezoeker van de kapsalon zich zonder enige fantasie in het jaar 1953 wanen. Hier heeft de tijd stilgestaan. Hier is nauwelijks iets veranderd. Ook de prijzen niet. Een heel oud kartonnetje, bevestigd boven één van de spiegels, toont de tarieven: f 6,95 voor een knipbeurt, f 5,95 voor een kinderknipbeurt en f 3,25 voor een geschoren kin. "De prij zen zijn hier verschrikkelijk laag" zegt de kapper, die daarmee een belangrijke reden voor de doorgaans grote aantrekkingskracht van zijn zaak geeft. "Ze komen hier zo bin nenlopen. Reclame hebben we nooit gemaakt." De vader van Piet Bakelaar had een kapsalon in Den Bommel. In een tijd dat de beroepen nog van vader op zoon gingen, kwam Piet als vanzelfsprekend in de zaak om te knip pen en te scheren. "Met veertien jaren kwam ik in 1936 van school en toen hing het witte jassie al klaar. Aan de slag! Mijn vader was vooruitstrevend en wilde dat ik na eenjaar of drie naar de overkant ging om bij andere kappers te leren. Daar hadden ze andere manieren van knippen en andere modellen dan op het eiland." Een hele stap voor een jongen van zeventien/achttien, maar Piet ging. Die modernere methoden trokken hem ook wel en hij wilde zich graag verder ont wikkelen in het vak. Dus werkte hij bij kap pers in plaatsen als Pemis, Hoogvliet, Poor- tugaal en Spijkenisse. "Daar had je al 'elek trisch', terwijl bij ons alles nog handwerk was. Vooral in Spijkenisse had ik een hele leuke tijd. Dat was bij Teun Trommel, die ook nog een jaar of vier bij ons in de zaak heeft gestaan." Na zijn avonturen buiten het eiland - "er was in die tijd bijna geen mens aan de overkant geweest; iedereen werkte in de landbouw en had geen tijd en geen geld om te gaan" - kwam Piet Bakelaar terug, volgestopt met praktische kennis en de nieuwste snufjes op kappersgebied. Hij trouwde, maar moest zijn vrouw al gauw verlaten vanwege de arbeids- inzet. Van 1943 tot 1945 bivakkeerde de kapper in Duitsland. "Ik kwam precies twee jaar later terug, mijn paspoort was nog net Zowel binnen. niet verlopen. "In Duitsland ging Bakelaar gewoon verder met het uitoefenen van zijn vak. "De barakken zaten vol jongens, en die wilden graag geknipt en geschoren worden", zo blikt de kapper bijna zestig jaar terug in de tijd. In juli 1945 begon hij in Stad aan het Haring vliet. Helemaal nieuw was de zaak aan de Voorstraat 34 niet voor hem, want Piet Bakelaar had er in 1939 al een tijdje waarge nomen, toen kapper Louis Toppers gemobi liseerd werd. Stad aan het Haringvliet was een plaats met zeventien winkels, waaronder twee kapsalons. Drie huizen verderop zat kapper Meiaard, 'het scheerbaasje'. "Die is erin december 1951 mee opgehouden. Toen was hij tachtig jaar. Zijn drie zoons hebben hem tot op het laatst geholpen; op zaterdag stonden ze met z'n drieën te scheren. Knip pen deden ze ook wel, maar alleen eenvou dig. Later kwam één van die Melaards hier nog helpen met inzepen. We hebben altijd een heel goed contact met ze gehad." Knippen kostte in die tijd 45 cent, scheren een kwartje. Toen Meiaard stopte, nam de klandizie van Bakelaar toe. De kapper moest zijn zaak zelfs een stukje uitbreiden om alle wachtende scheerklanten een zitplaats te kunnen bieden. De verbouwing is vijftig jaar later nog altijd zichtbaar in de kapsalon. De houten vloer markeert het oorspronkelijke gedeelte, de betonnen ondergrond het 'nieu we'. Piet en Marie Bakelaar hadden volgend jaar willen stoppen. De komst van de euro, dat zag mevrouw eigenüjk niet meer zitten. "Ze ver wacht daar allerlei moeihjkheden van", zegt als buiten is het één brok nostalgie. de 79-jarige kapper. Maar de plannen liepen anders. Maanden voordat de gulden definitief verdwijnt om plaats te maken voor een Euro pees muntstuk, besloot Bakelaar te stoppen. "Het is de gezondheid, het gaat niet meer" verklaart hij zijn stap. De winkel blijft open, maar de witte jas hangt aan de wilgen. Op de kop af 56 jaar oefende hij zijn vak uit in deze kapsalon uit vroeger tijden. "De heb het altijd een heel mooi vak gevonden. Ik kan niet lyrisch worden, maar je bent als een beeldhouwer. Je schept wat. "Het waren altijd vooral heren die de zaak aan de Voorstraat bezochten. Veel van hen lieten zich twee of drie keer in de week scheren. Zoals vroeger. "Dames kwamen hier ook wel, maar de laat ste modes knippen deed ik niet. Dat heb ik niet geleerd en daar moet je toch regelmatig onderricht in hebben om op de hoogte te bhj- ven. Permanenten heb ik nooit gedaan." Of er wel eens een kap- of scheerbeurt mis lukt is in al die jaren? Bakelaar schiet in de lach: "Nou, er is nooit een ambulance aan te pas gekomen..." Grote veranderingen zijn er niet geweest. De grootste was misschien nog wel de overstap van de handtondeuse naar de elektrische, net na de oorlog. "Ik was het al gewend, van de overkant en Duitsland" zegt de kapper. "Ja, de kapsels zijn ook wel iets veranderd. Elke periode heeft weer andere kapsels. Je moet je een beetje aanpassen. De Beatles? Weinig van gemerkt, misschien één of twee die om zo'n kapsel vroegen. "Wat ook nooit veran derd is, is de sfeer in de zaak. Het was altijd gezellig, vertellen Piet en Marie Bakelaar. Met de jeugd van het dorp konden ze fantas tisch goed opschieten en als het regende of koud was, dan kwamen er altijd wel mensen binnen zitten of staan. Al was het maar voor een klein praatje. Want er doen van oudsher altijd sappige verhalen de ronde in kapsa lons. Aan de Voorstraat was dat niet anders. "Ik mis het wel" zegt de kapper, enkele weken nadat hij gestopt is met knippen en scheren. "Tja, sommige klanten heb ik dertig of veertig jaar geholpen. Die sociale contac ten ga je dan wel missen." Nu is het voorbij. De scheerkwast is opge borgen, de witte jas hangt aan de kapstok (al wil de kapper hem voor de foto nog wel een keertje aandoen) en de vloer hoeft niet meer aangeveegd te worden. Maar Piet Bakelaar verandert niets aan het interieur. De kapsa lon blijft intact, "als een museum" lacht de kapper. "Zelf zijn we onderhand ook een museum." De belangstelling voor de antieke kappers zaak is al jaren groot. Bootjesmensen en andere passanten lopen graag even de Voor straat in om een blik in het verleden te wer pen en een nostalgische foto te maken. "Ze vinden die ouwe rotzooi leuk", lacht mevrouw Bakelaar. En al die klanten? Stuk voor stuk vinden ze het jammer dat Piet 'de Kapper' de pijp aan Maarten heeft gegeven. Tal van kaartjes, brieven, telefoontjes - en zelfs een oorkonde - getuigen daarvan. Van Ouddorp tot de Plaat zullen ze zelf moeten gaan scheren en voor het knippen een andere kapper moeten zoeken. "Het is niet anders" zegt Bakelaar, "ze gaan een stuk meer betalen. Geen f 6,95 meer, maar een gulden of dertig. lüSkMdciiielsdpi;. »«»neiBd 7, Sammelsdijk, tel. (0187) 48 33 28 MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 O!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1