LITIE 0900-8844 Eerste paal bedrijfspand Zuidwester geslagen Monument Havenhoofd getuigt van noeste arbeid op zee Drukwerk nodig? Geslaagden Muziekschool 'Goeree-Overflakkee' Extra bingo Amnesty Internationals Jaarboek 2001 ■(/Minnaard ^ZSl Dinsdag 17 juli 2001 73e jaargang nr. 7021 (30 cpm) Aanrijding met letsel Snelheidscontroles Woninginbraak Jongen gewond bij ongeval Bui^emeester De Vries in Koffie Radio Plus Achtjarig jongetje in ziekenhuis overleden na aanrijding Snelheidscontroles Aanrijding Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 iCÜVit WARMTE Wordingsgeschiedenis Nieuws van de Wereldwinkel Dick Sanderman geeft concert in Nieuwe Kerk te Zierikzee Uitslag grote verloting Brassband 'Concordia' Boulevard De toekomst Middelhamis B.V. Hoe kunnen staten verantwoordelijk gehouden worden voor bescherming van mensenrechten? - Hoezeer acties voor individuele gevangenen ook nodig zijn en dus doorgang moeten vinden, werke lijk substantiële verbeteringen in mensenrechtensituaties kunnen alleen middels de politiek worden gerealiseerd. Amnesty Internation al signaleerde in het jaar 2000 schendingen van mensenrechten in 149 landen. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overf laldcee OUDDORP - Vrijdagavond rond elf uur verloor een 30-jarige motorrijder uit Ro- ckanje door nog onbekende oorzaak op de Bokweg de macht over het stuur, raakte van de weg en belandde in de tuin van een woning. Het slachtoffer werd met rugletsel naar een ziekenhuis in Dirksland vervoerd. STELLENDAM - Personeel van de Ver keerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield vrijdag op de N57 bij Stellendam radarsnelheidscontroles. Tussen kwart over acht en kwart over tien namen op de N57 83 van de 790 passerende automobilisten het niet zo nauw met de maximum snelheid van 100 km/uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 143 km/uur. OUDDORP - In de nacht van vrijdag op zaterdag is er ingebroken in een woning aan het Zuiderdiep. Men kwam door verbreking binnen en de dader(s) namen geld, twee mobiele telefoons en de sleutels van een BMW weg. De auto kon men niet meene men omdat de wagen stond 'ingebouwd'. HERKINGEN - Tijdens de jaarmarkt kwam een 7-jarige jongen uit Spijkenisse op de Kaaidijk ten val en moest worden opgeno men in een ziekenhuis. Het kind was vanaf de dijk gevallen en liep een gebroken pols en een schaafwond aan z'n hoofd op. Z'n vader vertelde dat hij korte tijd buiten bewustzijn was geweest. Met een ambulance is de jon gen naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht, waar hij voor nader onderzoek is opgeno- Op zaterdag 21 juli a.s. zal in het aktualitei- tenprogramma Koffie Radio Plus een inter view worden afgegeven door Burgemeester mevrouw G. de Vries van de gemeente Mid- delhamis. Dit interview kom i.v.m. ziekte van de burgemeester op 7 juli jl. niet door gaan. Radio Superstar is te beluisteren op de 107.3 FM in de vrije ether en 105.9 FM op de Flakkeese Kabel. OUDE TONGE - Zaterdagmorgen vroeg overleed in het Sophiakinderziekenhuis een achtjarig jongetje uit Oude Tonge aan de gevolgen van een aamijding, die vrij dagmiddag kort na half vier plaatsvond op de kruising Kolfweg-Willemstraat in Oude Tonge. Het jongetje werd daar op z'n fiets aangereden door een 42-jarige automobilist uit Oude Tonge. Nadat het slachtoffertje ter plaatse door GGD-personeel was gestabiliseerd werd het Jongetje in kritieke toestand met een Medische Urgentiehelikopter naar het Sophiakinderziekenhuis vervoerd. STELLENDAM - Personeel van de Ver keerspolitie (Project Verkeershandhaving) hield donderdagmorgen radarsnelheidscon troles op de N57 bij Stellendam. Tussen half acht en kwart voor tien hielden op de N57 bij Stellendam 160 van de 1140 passerende automobiUsten zich niet aan de maximum snelheid van 100 km/uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 174 km/uur. SOMMELSDUK - Donderdagmiddag omstreeks half vijf vond op de Dorpsweg een aanrijding plaats tussen een bromfiets en een personenauto. Een 17-jarige bromfiets bestuurder uit Middelhamis zag een van rechts komende personenauto, bestuurd door een 32-jarige man uit Melissant, over het hoofd en botste tegen de Unkerflank van de auto. De jongen liep diverse schaafwon den op. SOMMELSDUK Meet- en rag^systemen •Servjce S ünderïioud Centree vefwanDaii •Lüchtbahandeting *Lood- en ^rfcwark Wstta-mstaitErtJes Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 vyww.kievitv\'armte.nl Aan het eind van het schooljaar wer den er weer veel muziekexamens gedaan. Hieronder treft u een over zicht aan van de geslaagden. Sopraanblokfluit A: Anne Hartman, Jobke Heij, higeborg Hoek, Rianne Jansen, Gert rude de Jong, Nicole Kardux, Gerriette Nelis, Christa de Ruiter en Gertrude van der Welle. Altblokfluit A: Sjanelle Baan, Elisabeth Bakker, Mirjam Butijn, Lydia Hartman, Marijke Jansen, Annelies Koppelaar, Ma rianne Koppelaar, Nelleke Krijgsman, Jori- ne van der Laan, Gerriette Nelis, Eline Roe land, Jitske Verkerk en Annemieke de Waard. Sopraanblokfluit B: Joline Bakker, Dieuwke van der Heide, Winke Huisman, Gerriette Stolk en Jelske Struyk. Altblokfluit B: Sifra van Asperen, Baren- dien Bakker en Marieke Verwers. Sopraanblokfluit C: Anneke van Alphen en Nadine Stolk (Cum Laude). Aitblokfluit C: Anneke van Alphen en Gert Jan Grinwis. Dwarsfluit A: Marina Hoogendijk, Joanne Koert, Marleen Koert, Etteke Roebroeks, Francis van Veelen en Joeyce Weyman. Dwarsfluit B: Cornelia de Jong, Deborah van Loon en Ellen Meijerink (Cum Laude). Dwarsfluit C: Liesbeth van der Heide. Gitaar A: Anne Brooshoofd, Sanne de Geus, Michel Labruyere, Karien Louws, Bob Roos en Annemiek Struik. Keyboard A: Jedidja van Burg, Matthis Comelissen, Maurice Everaers, Julian Mac- kloet en Carolien Mijs. Piano A: Rudy van Dis, Wencke Helm- reich, Cheranie Jordaan, Josephine Luiten, Wouter Nieuwstraten, Vincent Sieliakus, Diantha van Spronsen, Judith Trommel, Elsbeth van de Water en Marieke van de Water. Piano B: Rhiana van Kempen, Marije Schellevis en Dieke Schuring. Piano C: Pieter Verhage. Viool A: Christine Huisman en Marieke Rodenrijs. Viool C: Arthur Stolk en Nynke Willers. Hafa-afdeling: Altsaxofoon A: Karien van den Doel, Jasmijn Slegh en Marije Visser, Mallets A: Rogier de Jong, Pauken B: Jan Meijerink en Slagwerk Ongestemd B: Peter Paul de Graaf. Welgeteld hebben er dit jaar 79 leerlingen met goed gevolg examen gedaan. De docenten, het bestuur en de directie van de muziekschool willen iedereen van harte feliciteren met het behaalde resultaat. In de rolstoel links naast de heimachine, Nico Berrevoets, aan wie de eer te beurt viel, de eerste paal te slaan. Een tikkeltje regenachtig, maar dat mocht de pret niet drukken. Afgelopen donderdagmiddag werd onder toeziend oog van zo'n 60 bewoners van Zuidwester regio Goeree-Overflakkee door Nico Berrevoets, die al ruim 25 jaar bewoner van Hernesseroord is, lange tijd werkzaam is geweest op het 'Binnenhor én toekom stig medewerker in het gebouw zal worden, de eerste paal voor hun nieuwe bedrijfspand geslagen. Het pand aan de Zemikeweg op industrieterrein 'Oostplaat' zal op korte termijn de eerste ruimte vormen, die buiten het bestaande ter rein van Zuidwester gepresenteerd wordt. Op de langere termijn wil Zuidwester regio Goeree-Overflakkee meerdere dagbesteding/activi teitenruimtes verspreid over de regio in gebruik nemen. De ruimte is bestemd voor de start van werkplaatsen en een atelier voor de cUën- ten van Zuidwester. Zo zullen er een houtwerkplaats, een textielaf- deüng en een (kunst)ateUer in ondergebracht worden. Bewust is gekozen voor de locatie tussen de andere bedrijven op de 'Oostplaat', teneinde het (licht) kunstmatige accent van deze werkplaatsen te benadrukken. De heren Van Vliet en Van Westen brachten de aan wezigen in het kort op de hoogte van de te realiseren plannen. Na vol trekking van het slaan van de symbolische eerste paal werden de bezoekers het gebruikelijke hapje en drankje aangeboden. GOEDEREEDE-HAVENHOOFD - Wandelaars die van 't beeld niet weten, zullen zichzelf terugvinden in een ande re tijd als ze langs de haven van Goede- reede-Havenhoofd flaneren. Niets ver moedend zullen ze opeens oog in oog staan met een visserman. Licht gebo gen, met een overvolle mand vis op de linkerschouder, staat hij daar. Alsof hij zojuist met z'n schuit de haven is bin nen komen varen, alsof hij die zware mand net de trap op getorst heeft. Daar staat hij, hij is weer thuis. Wandelaars die 't niet weten - dat het beeld afgelopen zaterdagmiddag is onthuld - zul len zien dat de visserman lüet echt is. Het is gewoon 2001 en het is al zeker vijftig jaar geleden dat de laatste manden vis op deze manier aan deze wal werden gebracht. Maar wat ziet hij er echt uit. 't Is net of het mannetje z'n vis zo gaat neer zetten en dat je zomaar een praatje met hem kan beginnen. Hoe was het op zee? Goede vangst gehad? Blij weer behouden thuis te zijn, zegt u? "Hier staat de legendarische visserman", zei Dirk Pijl, de 'burgemeester van Haven hoofd', zaterdag tijdens de feestelijke ont hulling. "We hebben er heel wat gehad op Goedereede-Havenhoofd." Pijl was samen met de zoon van wijlen notaris Riseeuw ini tiatiefnemer voor de realisering en plaatsing van het beeld aan de haven. Wethouder Van Oosterom vertelde, vlak voordat het doek van de visserman werd weggetrokken, iets over de wordingsgeschiedenis. "Riseeuw had tegen zijn zoon gezegd: als je tijd en gelegenheid hebt om iets voor het Haven hoofd en de bevolking van het Havenhoofd te doen, dan moet je het niet nalaten. Samen met Dirk Pijl stapte hij vervolgens naar wij len wethouder Visser. Wat kuimen we voor het Havenhoofd doen? Dat was niet moei- üjk. Goedereede, Ouddorp en Stellendam hadden al een beeldje, 't Hoofd moet nu ook maar eens zoiets krijgen." De gemeenteraad ging akkoord en het beeldhouwersechtpaar Jean Marianne Bremers uit het Brabantse Helvoirt kreeg de opdracht iets te maken voor de visserijkem. Wethouder Visser overleed en kon de klus niet afmaken, waar na zijn opvolger Van Oosterom, samen met de vijf anderen van een petit comité, het pro ject 'visserman in brons' tot een goed eind bracht. GOEREE- OVERFLAKKEE ledere zaterdag kunt u de wereldwinkel bezoeken, van 9.00 uur tot 17.00 uur, aan het Nieuwdorp 50 (ook bekend als Spuiplein). Wanneer er braderie is in Middelhamis zijn wij ook op vrijdagavond geopend, en wel van 18.00 uur tot 21.00 uur. De inkoopgroep is weer op stap geweest, we zijn erg benieuwd met welke mooie artikelen ze zijn terug gekomen. Komt u kijken? Tot ziens, op vrijdagavond of op zaterdag! Op woensdag 18 juli a.s. (morgen!), hoopt Dick Sanderman, organist te Rijssen, een concert te geven in de Nieuwe Kerk te Zie rikzee. De aanvang van het concert is 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt voor vol wassenen f 10,- en voor kinderen en 65+ 7,50. U bent allen van harte welkom! De trekking van de grote verloting vond op zaterdag 7 juh jl. plaats en de uitslag luidt als volgt: Eerste prijs: nurrraier 1205 Tweede prijs: nummer 0044 Derdeprijs: nummer 0116 Vierde prijs: nummer 0403 Vijfde prijs: nummer 1340 Zesde prijs: nummer 1079 De prijzen kunnen worden opgehaald bij M. Struijk, Alexanderstraat 66 in Ouddorp (na 20.00 uur). De visserman in brons werd zaterdagmiddag onthuld door Toon Redert {bijna 82) en Hans Tanis Jzn. (bijna 12). De wethouder was, evenals alle overige betrokkenen, zeer te spreken over het resul taat. "Dit is het begin van de Havenboule- vard" zei hij met lichte trots. „Ik vind dat deze boulevard niet onderdoet voor die van Middelhamis. Het beeld is een pronkstuk. Een heel herkenbaar en realistisch monu ment op een historische plek. Hier kwamen de vissers acin leind in hun blazers, kotters en hoogaarzen, en hier brachten ze hun vangst aan de wal." „Dit monument verbindt verleden, heden en toekomst", vervolgde Van Oosterom. „Het getuigt van de noeste arbeid op zee, van vader op zoon, door de geslachten heen. De zee geeft en de zee neemt; ook daar getuigt dit monument van. De visserij bevindt zich in moeilijke tijden. 7 Juli had de Nationale Visserijdag moeten worden, maar het werd een dag van stil protest tegen de eenzijdige Europese maatregelen." "Maar", zo gaf de wethouder van Goederee de de vele aanwezigen mee, "aan deze zevende juli ging wel een dag vooraf waarop bij de visafslag een aantal visserijloodsen in MAKELAARDIJ Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 gebmik werd genomen". Dat geeft aan, dat de vissers, ondanks de problemen, toch ondememers zijn die durven investeren in de toekomst." Dirk Pijl, de 'burgemeester van Havenhoofd', had het ook nog even over de toekomst. "Het zal toch niet zo zijn", zei hij niet zonder pathetiek, "dat we over tien jaar bij de visafslag een beeld van een scheepje moeten onthullen De realistische visserman in brons aan de haven van Havenhoofd werd zaterdagmid dag onthuld door twee vissers. En wel de oudste en de jongste van de gemeenschap: Toon Redert, bijna 82, en Hans Tanis Jzn., bijna 12. Zeventig jaar verschil, maar één in ambacht, één in noeste arbeid op zee. Het laatste woord aan de met zeephelling opgesierde haven - ook het jaarlijkse tobbe- dansen stond zaterdag op het programma - was voor lek Riseeuw, die, ingegeven door zijn vader, aan de wieg stond van de ideeën om een kunstwerk te plaatsen. "Mijn vader had een diep respect voor jullie, vissers. Zul ke heldere en krachtig denkende mensen, daar kun je mee voomit, zei hij regelmatig. Jonge vissers, ik weet zeker dat jullie 't ook redden. Een behouden vaart!" ANBO afdeling Middelhamis organi seert een Bingo-avond op zaterdag 28 juli in het Diekhuus aan het Beneden Zandpad 7 te Middelhamis. Aanvang 19.30 uur, zaal open 19.00 uur. ledereen is van harte welkom. Confronterend beleid In haar eind mei verschenen Jaarboek 2001 stelt Amnesty Intemational het als een van haar belangrijkste uitdagingen te zien om staten aan te spreken op hun verantwoorde lijkheid om mensenrechten te beschermen. Het debat concentreren op macht en ver- phchtingen betekent niet dat Amnesty de verantwoordelijkheid van anderen veron achtzaamt. Maar waar de macht en de poli tieke wil aanwezig zijn, kan veel worden bereikt. Armoedebestrijding en aanpak van uitbuiting en corruptie zijn belangrijkste fac toren in de strijd tegen de uitholling van de democratische rechtsorde. Maar Amnesty ziet ook uitdagingen in éde benadering van inter nationale economische grootmachten. Zoals overleg met multinatio nals de actief zijn in lan den waar mensenrechten massaal worden ge schonden. In veel geval len heeft dit er al toe geleid dat bedrijven de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens als norm in hun gedragscodes hebben opgenomen. Martelen Gedurende heel het jaar 2000 ontving Amnesty Intemational veel informatie over marteling en mishandeling. Het patroon dat naar voren komt is er een van martelen als routine door veiligheidspersoneel, waarbij regeringen zich afzijdig houden. Martelen eindigt vaak niet na een afgedwongen 'bekentenis' en vaak wel in dood in gevan genschap. Martelen is een grawel die regel matig op Amnesty's actiekalender voor komt. Door haar uitgebreide informatienet werk en met gebmikmaking van de nieuwste communicatietechnieken is Amnesty in staat snel actie te ondememen. Omdat marteling vaak plaatsvindt in de eerste dagen na arres tatie is snelheid essentieel. Amnesty laat de autoriteiten zien dat de wereld weet wat ach ter de muren van gevangenis of martelkamer gebeurt. Deze opzet leidt er gelukkig regel matig toe dat het martelen stopt of dat men sen worden vrijgelaten. (N.B.: Voor de bij drage van de eilandelijke werkgroep aan de tot eind 2001 lopende Derde Campagne tegen Martelen kunt u bellen met Annet Tui- nenburg, tel.: (0187) 485452 of bekijk de website: www.amnesty.flakkee.net). Regionale aandachtspunten Het jaarboek gaat per regio in op specifiek per gebied voorkomende mensenrechten schendingen. Politieke instabiliteit blijkt een belangrijke voedingsbodem voor misdragin gen tegenover medeburgers. Enkele licht puntjes zijn er ook. Zoals de afschaffing van de doodstraf in Georgië, Albanië, Polen en de Oekraïne.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1