Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Een molenaar is tegenwoordig technisch adviseur Cor van Reede al meer dan 10 jaar deskundig molenaar van Deltawind Gefladder in het schemer... Tussen big in zeug! MEDISCHE DIENSTEN Drukwerk nodig? Negen leerlingen uit gemeente Dirksland slagen met lof voorver- keersexamen 2001 P.V. De Luchtbode Programma beiaardconcert door Henk Groeneweg teGoedereede van vrijdag 13 juli 2001 t/m zondag 15 juli 2001 Is het een dwarrelend blaad je? Is het een vogel? Of een ander vreemd figuur? Nee... het is een vleermuis. Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 Beste maansen.de feastdaegen zitte d'r weer al een tiedeje op. Tenminste.as je daervoor in de stemming was netuurlijk, want sommige maansen hoa zóveul problemen, dat ze niet toekomme an eanige vurm van gezellig stichtelijke vrolijkheid, toch? Vinde juule dat noe oak zo merkwaerdig, dat maansen die niet in God of gebod geloave, toch zo in de weer binne om Christelijke feastdaegen te vieren? Ze sleepe van alles in huus, 't mag nogal wat koste. Jao oor, ze kieke d'r echt naer uut! Lek ker veul vrieje daegen, in 'n stevig borreltje drienke..., in vooral de gerdientjes dicht om alle beroe- righeid van de saemenleving buuten te sluuten, want h't is h't feast van de vrede of van 't licht, of wat dan oak. Geniejte in ete, om dan mit veul goeje voornemens weer vaorder an 2001 te gaen, mar ora dan half h't jaer te ontdekken dat alles nog precies eander is as vorig jaer, behalve dan h't spa- ervaarke, dat is fors maegerder geworre van al dat gefeast! Mar.d'r is nog genog over om mit vekansie te gaen! Trouwens, mit die eigegemaekte in gewenste vrede in gezelligheid valt h't oak soms vies tegen oor, kiek mar 's om je heen! In bheje? Soms, as alles meezit, toch? Ec zag eind vorig jaer bie een muncentrum een echtpaer mit éan kind van ongeveer zes jaer een kerst- boam in een auto sleure! Niet normaal mear, wat een boam! De achterbank wier naer voren geklapt om de boam d'r in te schuven, dat lukte mar t'n deale. 't Gevolg was: flienk kliere tegen mekaore m even laeter echte ruzie, de man kwaed mit de auto naer huus, de kerstboam sleepend over de weg, in de vrouwe oak kwaed netuurlijk, mit h't kind loapes d'r achteran! Nee.die kerstboam had zéker nog geen vrede gebrocht! Over vrede gesproke.D'r komt een geschiedenis bie m'n naer boven die 'k juule niet wil onthouwe. 'k Zal j't vertelle! GedealteUjk ken'k m'n nog heuge - want ik was nog aarg jong - de rest heit moeder mien verteld! De neem juule noe mee naer 1944, da's een aande terug! 't Was omstreeks begin december, een iezi- ge wind gierde langs in over de hunzen, 't Was aerde donker buuten, want verUchte raemen warre d'r niet, dat mocht niet van de bezetters. lederean zat rongd de kolekachel, gestookt mit hout in eier- kolen, centrale verwaarming was 'r nog niet. Oak bie ongs thuus was dat zo.tenminste? D'r hieng al ienkele weken een vreemde gespanne sfeer in huus: vaoder in moeder hadde nogal 's wat te smoezelen, in as ik in de buurt kwam hiewe ze d'r mongd. Nee, m'n gevoel zei mien dat 'r wat stieng te gebeuren. Op een aevend, ik lag in een soort bedstee - niet een echten mar mear een vast ledikant, daer sliepe vaoder in moeder in, zo'n hearlijk bed, de matras gevuld mit eendepluumen, in mit nog zo'n lekke re hoadpeule, héarüjk geweun! (ik mocht daer 's aevens op laage voordat 'k in m'n eige bed most, want ik was benauwd. Nou jae, iederean was in die daegen benauwd, toch?) - dfe aevend hoarde ik moeder tegen vaoder zaage: "die is nissen zeuge in big.D'n aoren dag vroeg 'k opheldeiieng bie moeder: "moe.wat betekent dat?" Moeder was een héale lieve vrouwe in ze lei m'n dat netjes uut. "Een bigge is een joeng vaarke in een zeuge is een moedervaarke, daertussen zit 'n een halfwas vaarke. Dus 'tussen zeuge in bigge' betekent: je bint niet groat in oak niet klein mear, begrepe. Jao oor, ik had h't begrepe! Je was niet groat in oak niet klein! Mar noe ontstond 'r wel een probleem, want op een dag bleef 'r een restje snieboanen over, snie- boanen uut de weck! hi vaoder zei: "geeft h't mar an 't vaarke". In wat dienk je? Tot m'n groate schrik zat m'n zus d'n aoren dag van die snieboanen te eten! "Verroest" doch 'k, "zou die dan h't vaarke weze?" Want zus kreeg de snieboanen. Opgelost, h't raesel was opgelost! Dat ik dat docht, was niet zo vreemd oor, want ik had geen benul van wat noe eigeUjk een vaarke was of hoe die d'r uut zou zieje! Prenteboeken, zoas noe, warre d'r niet. 't Was oorlog, in zoas moeder laeter vertelde, mocht je geen vaarke meste, dus ik wist niet wat ik me bie h't woord vaarke voor most stelle, totdat m'n zus die snieboanen zat te eten! De vondt h't wel vreemd, want jae, as m'n zus een vaarke was, was moeder.nee.In ikke.een bigge? Nee.Dét kon toch niet? Ik kwam 'r niet uut! Zoas ik al zei, 'r hearste een apparte sfeer in huuze Wolfert. Omdat ik nogal nieuwsgierig was - bin'k trouwens nog - probeerde ik 's aevens zo lange meugeluk wakker te bluuven. In jao oor, ze hadde h't over 't vaarke dat geslacht most worre! Och heden..., h't klamme zweat brak m'n uut! Geslacht.Dat zal toch geen waer weze? Moeder zette h't gesprek voort. Ze zei: "as we noe van de weke kenne slachte Hen (dat was vaoder), dan hao m'n mit de kerst al wel wat droage worste an de zolder. Dan hoa m'n mit de kerstdaegen tóch nog wat extra's ondanks alle ellende!" Weetje. ik was d'r healemaele van ondersteboven. D'n aoren dag, ongder 't eten, zat ik schiehjk naer m'n zus te kieken.Nee, dat zal vaoder toch niet doewe? Dat kén niet. Ze hao al zurgen genog. Twea van m'n broers zitte in Duusland om te waar ken. Zomar meegenome deur die Duusers. Daer schreauwde moeder nogal 's om, in.'s aevens lag ze stevast op d'r knieën voor de stoel naest h't bed om te bidden! Nee.h't kén geweun niet! Toch bleef ik twufele! Ik hieuw veul van m'n zus. Nee, m'n kinderverstand kon h't met begriepe. Wéér vroeg ik 't an moeder, mar noe wfe'r geslacht most worre, want ik had gehoard dat ze h't over h't vaarke hadde. Moeder keek m'n verschrikt an. "Wat hei joe gehoard.Nou, vertel op!" Bib berig dee'k m'n verhael. "Kom joe mar 's effentjes mee", zei ze. Moeder had prachtige lieve grieze oagen, mar noe keek ze streng. Ze zei: "joe oaren hoa diengen gehoard die niet voor joe bestemd warre, in... luuster goed naer mien - nee.stille stae in luustere! - as d'r hier noe Duusers komme, net as vorige weke, in ze vraege of wiele een vaarke hao, dan zwieg joe! Hei j't begrepe? In oak tegen oare maansen mag je nóait iets zaage over een vaarke, want aores."Nou moe", doch 'k, "iede rean ken toch zieje dat wiele een zus hoa!" Wat was noe h't geval? Achter h't stroa in hooi voor de koeien, had vaoder een hok gemaekt in daer- in zat een dik vet vaarke, stiekum groat gebrocht in gemest. Dat mocht niet van de Duusers. Nee, as ze d'r lont van krege? Allemaele ellende, in noe zatte ze te wachten op een rumoerige aevend mit veul wind in regen, zodat 'r geen maans naer buuten gieng in dat je niks kon hoare. Dan zouwe ze dat vaarke slachte, vandaer die gespanne sfeer. Op een aevend was h't zovaore. Maert Zoon, de slager, wier gewaerschuwd in vaoder sloop in h't donker naer de schuure. De haerpinne gieng mee! ('n Haerpinne is een iezere pinne mit een plat ron de kop waar ze schrepels in zeisen schaarp op sloege.) Normaal schoot de slager een vaarke mit een masker een pinne in z'n kop, mar dat kon noe niet. Stel je voor dat de Duusers de klap zouwe hoare.Nee, dat mocht niet, dus hadde ze d'r wat op gevongde: ze wouwe de haerpinne op de kop van h't vaarke zette, om dan vervolgens mit een moker een geweldige dreun op die pinne te geven, zodat de pinne in de hersens van h't vaarke binnendrong, waerdeur 'n zo bewusteloas bleef laage. Ze konne dan d'n hals deursnieje om h't bloed weg te laete laopen in vervolgens slachte! H't vaarke most dan wel stille bluve stae netuurlijk, maar oak daer had voader wat op gevongde: "Janna.ik doewe een flienke schoot Brandewien deur z'n eten!" D'r stieng nog een halve flesse in de kelderkasse. Eigelijk kreeg een vaarke geen eten vlak voor de slacht, mar dit was een noadge- val Maropeanofaorereden,wash'tvaarkeraetdrongkigtekriegen! 't Aarme beast wier hartstikke jolig in vrolijk! Nae ienkele verwoede pogiengen most vaoder z'n moordemaerswaark staeke, de vaarkenskop krege ze ra'et stille! Onverichterzaeke kwam vaoder weer in huus in zuchte: "mislukt. vertoest nog an toe. Janna.h't is mislukt! 't Aarme beast heit een kop mit bloewd..." (even stille) "jammer van die halve flesse brandewien. D'n aoren ochend was ik al vroeg wakker in uut bed, want ik wou dat hoad van m'n zus wel 's zie je! Ik was 'r nog steeds van overtuugd dat dfe h't vaarke was! Mar nee.niks an d'r te ziejen! Gean bloewd, in zéker niet vroUjk! Nee.dat kon ik me eigelijk oak niet voorstelle, want m'n zus had last van ochendhumor, zo as moeder dat altied droagjes zeiDe snapte d'r healemaele niks mear van. Moeder was toch wel teleurgesteld dat ze mit de feestdaegen niet iets extra's op taefel kon zette. Gean droage worste in geen Brandewientje, want die flesse was leeg - net as de weckflessen.die stienge aok leeg op h't kelderboord! Tóch, toen de keretdaegen anbrakke, hieng 'r alsnog een hearUjke braedlucht in de keuken. Want terwijl h't vaarke lag te bekommen van de schrik was h't aoge van vaoder op Snuffel gevalle. Snuf fel was h't kenien van van m'n ouwere broer, dat most dan mar h't loadje laage.In h't vaarke? Och.die heit de bevijdieng nog gehaeld! t Wier te gevaerhjk om 'n alsnog te slachten. Toen nae de bevrijdieng h't vaarke tevoorschien kwam was 'k toch wel opgelucht oor.Want m'n zus? Nee.alle puzzeltjes viele noe op z'n plekke! In Moeder? Ze was weer gelokkig, want d'r twea zeuns warre weer terug uut Duusland, broadmaeger dat wel, noe kwam h't vaarke wel héal goewd van pas. Ze kon nóe weer zienge, een wat te laet kerstüed: Vrede op aarde.In wéér kniel de ze 's aevens voor d'r stoel, mar nóe om te danken dienk 'k, jae.ik weet h't wel zeker! De groewte uut Dirksland, Joh.Wolfert In de gemeente Dirksland zijn negen leerlin gen met lof geslaagd voor het schriftelijke en praktische gedeelte van het verkeersexamen 2001 voor het basisonderwijs: Coen Braber van de CBS 'De Regenboog' te Melissant, Ronald Lenstra, Marieke van der Velde, Marieke van de Water, Marlien Roozemond en Anne Terlouw van de CBS 'Prins Mau- rits' te Dirksland en Ricardo Huizing en Manon Janssen van de OBS 'De Inktvis', eveneens te Dirksland. In totaal namen in de gemeente Dirksland 119 leerlingen deel aan het examen. Voor zowel het schriftelijk als het praktische gedeelte van het examen zijn alle deelne mers geslaagd. Het beste gemiddelde resultaat per groep voor het schriftelijk examen werd gehaald door de 30 leerlingen van groep 7A van CBS 'Prins Maurits' te Dirksland; de gemiddelde score bedroeg 36,1 punten. De verkeersdiploma's werden op 5 juli jl. uitgereikt door de heer J. de Vries, voorzitter van 3V0 afdeling Dirksland. Naast het diploma ontvingen alle deelnemers een but ton met de tekst 'Ik ben goed op weg'. De deelnemers die met lof slaagden kregen van de 3VO Dirksland bovendien een boeken- bon. Bovenstaande postduivenvereniging nam op 7 juli jl. deel aan een wedvlucht vanuit Strombeek. Afstand 92 km. In concours waren 399 duiven die om 12.15 uur met zuidwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 13.12.50 uur en haalde een snelheid van 1583.94 m.p.min. De gedetailleerde uitslag luidt: C. Logmans: 1,18, 27, 33,40,65, 66. J. den Boer: 2, 5, 9, 14, 15, 20, 24, 25, 28, 30, 31, 36, 44,45,47,48,49,50, 51, 59, 60, 61, 67, 68, 71. A. Molenaar en Zn.: 3, 4, 13, 22, 38, 39, 53, 58, 64, 69. A.M. Volaart: 6, 10, 32, 35,41,43,46, 57. D. Kievit: 7. M. v.d. Och tend: 8, 21, 62, 63, 73, 74. A. het Jonk: 11, 34. A. Riedijk: 12, 23, 29, 42, 54, 75. J. Molenaar: 16, 52, 55,56,79. M. Huizer: 17, 26, 37, 72, 77, 78, 80. S.H. Stoop: 19, 70. P. Hogerwerf: 76. Hieronder volgt het programma van het bei aardconcert, te geven door Henk Groene weg, stadsbeiaardier van Delft, op zaterdag 14 juli a.s. 1 Koekoek Preludium - M. v.d. Gheyn (1721-1785) 2 Scarborough Fair met variaties - H. Groeneweg (geb. 1947) 3 First set of Lessons - H. Symonds (18e eeuw) allmand corant saiaband gavot minuet gigga 4 Musical melodieën uit 'Ja zuster, Nee zuster' - H. Bannink (1930-2000) 5 Polonaise 1 en 2 - F. Krafft (1721-1795) 6 Partita 2 - G.A. Brescianello (1690- 1757) 7 Rondo - F. Sor (1778-1839) Bewerkingen: 3: B. Winsemius, 4 en 6: H. Groeneweg, 5: J. Rottiers en 7: A.M. Reverté. Henk Groene weg werd in 1947 te Rotterdam geboren. Aan het Rotterdamse Conservato rium behaalde hij in 1973 de onderwijsakte B voor Orgel. In 1980 behaalde hij het eind diploma beiaard aan de Nederlandse Bei aardschool te Amersfoort. Van 1980 tot 1988 was hij stadsbeiaardier van Culem- borg. Sedert 1988 is hij stadsbeiaardier van Delft, waar hij tenminste vier keer per week de beiaard bespeelt, die in 1659/1660 door Francois Hemony werd gegoten. Daarnaast is hij leraar orgel aan de muziekschool te Barendrecht en tevens werkzaam als orga nist van de Ned. Herv. Opstandingskerk te Rotterdam. WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot zondagmorgen 8.00 uur dokter G. J. Dogterom, tel. 482144. van zondagmorgen 8.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur heeft dienst dokter A. Roks, tel. 482144. Dirksland - Herkingen - Melissant - Steilendam van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maandagmor gen 8.00 uur dokter P. R. de Vries E. G. Hou- wink, tel. 498333. Ouddorp - Goedereede: Voor de diensten tijdens het week-einde raad plege men het telefoonnummer van de eigen huisarts. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur praktijk Oude Tonge, tel. 641259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - üoltgensplaat: van vrijdagavond 17.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur dokter A. J. M. F. Janssen, tel. 611306. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Buth/ Van Heesch, tel. 601183 (van 11.00 tot 11.30 APOTHEKEN Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48 36 66 Werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur, Zaterdag van 10.30 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Bulten deze tijden: 48 36 66. Apotheek St. Joris St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 487277. Geopend op werkdagen van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. Incontinentie-lijn Meditheek: 487277. Voor avond- en weekendlensten: zie Apotheek Menheerse. APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Openingstijden van ma. Vm vr.: 08.30-12.30 uur. (12.30-13.00 uur gesloten) 13.00-18.00 uur. Openingstijden vanza. t/m zo.: za. 09.00-12.00 uur/17.00-17.30 uur zo. 11.30-12.00 uur 17.00-17.30 uur Voorspoedrecepten buiten deze uren wordtu vriendelijli verzocht te beiien met 601580 APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 W^erkdagen van 8.30 tot 18.00 uur. Zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Zondag van 12.00 tot 12.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Buiten deze uren via 683789. DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41; L. Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66; Dierenkliniek Goeree-Overflakkee, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet- advisering, maatschappelijk werk, Gezondheid Servi ce en uitleen van verpleeg- en hulpmiddelen: bereikbaar via Zorglijn ZHE, tel. (018162 62 26 (alleen bij spoedgevallen 24 uur per dag). Thulszorgwinkel, Goudenregenplein 9, Spijkenisse: ma.-vr. 9.00-17.00 uur en za. 10.00-12.00 uur, tel.(0181)67 97 00 Lotgenotencontact, voor vrouwen die borstkanker of gynaecologische kanker hebben (gehad) en voor vrouwen die een miskraam of vroeggeboorte hebben gehad: Bel de Zorglijn ZHE via (0181) 62 62 26; u wordt dan zo snel mogelijk teruggebeld door een lotgenote. ALARMERING Brandweer, Politie, Ambulance 1-1-2 THUISZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK 'De Dillenburg', Jul. v. Stolberglaan 19, Middelharnis Tel. Thuiszorg 488 080 Tel. Maatschappelijk werk 488 070 telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG DE WAARDEN regio Hoeksche Waard Bezoel<adres: De Vriesstraat 2,3261 PC Oud-Beijerland Postadres: Postbus 1202,3260 AE Oud-Beijerland. Tel. (0186) 61 20 55 Fax (0186) 62 09 68 Email: kzhw@planet.nl Website: www.kraamzorg.org Is dag en nacht bereikbaar onder telefoonnummer (0186) 612055. Kraamzorg De Waarden geeft diver se vormen van zorg, variërend van enkele uren tot 8 dagen. Informatiebijeenkomsten over kraamzorg en bevalling worden regelmatig gegeven in Oud- Beijerland. Inlichtingen en informatie verkrijgbaar op werkdagen via bovenstaand tel.nummer. KRAAMZORG DE EIUNDEN Vliet 8, Postbus 1185,3220 BD Hellevoetsluis Biedt een compleet zorgpakket rondom zwanger schap, bevalling en kraamperiode, aangepast aan de persoonlijke zorgbehoefte van de cliënt. Tel. (0800) 0225323 Goeree-Overflakkee kent heel wat molens. Zowel ouder wetse korenmolens als moderne windturbines. Veel wind turbines op het eiland zijn eigendom van de windmolen coöperatie Deltawind. Deze windturbines worden onder houden door een molenaar. Cor van Reede is de molenaar van Deltawind. Molenaar zijn betekent tegenwoordig heel wat anders dan het stoMge molenaarsbestaan van vroeger. Er komt tegenwoordig heel wat kijken bij het draaiend houden van een windturbine. We spreken met Cor afin één van de turbines van Deltawind. In het decor van een bijna steriel aandoend interieur van de turbine spreken we over de techniek, de betrokkenheid van de leden bij de turbines én over de opbrengsten. Naarmate het gesprek vordert, blijkt dat we spreken met een gedreven man. Voorrecht Cor van Reede is sinds januari 1990 actief betrokken bij Deltawind. Hij vertelt enthousiast over zijn werk voor deze organisatie; werk overigens, dat hij geheel belangeloos verricht. "Ik vind het leuk om te doen én het dient een goed doel" zo vertelt hij. "Het is een voor recht om zo dicht betrokken te zijn bij de duurzame energievoorzie ning. In de eerste jaren dat ik voor Deltawind dit werk deed, gebeur de dat voornamelijk met de kleine turbines bij Ooltgensplaat, Oude- Tonge en Battenoord. De techniek van windenergie stond toen nog in de kinderschoenen en er waren regelmatig wat kinderziektes te ver helpen. Sinds de oprichting van windpark Battenoert is het wel dui delijk dat nieuwe technieken mij een hoop werk uit handen nemen." Veel technische snufjes Cor spreekt nog steeds met bewondering over de techniek achter de windturbines. "In het algemeen vergt het onderhouden van een turbi ne tegenwoordig lüet meer zo veel inspaiming. Als de wind waait en de turbine geen storing heeft, gaat alles vanzelf. Er zit een mooi stuk je techniek achter de turbines. De nieuwe generatie kent zóveel snuf jes dat het soms verbazingwekkend is om te zien hoe makkelijk het allemaal gaat. In veel gevallen kan ik een storing bijna routinematig en vanuit mijn eigen werkkamer met de computer verhelpen." Wan neer een kleinere turbine echter een storing heeft, dan moet Cor wél in actie komen. Een storing bij een turbine wordt vaak door de appa ratuur in de turbine doorgeseind naar de mobiele telefoon van Cor. Dan moet hij op pad om ter plaatse poolshoogte te nemen. Omdat het 's nachts dikwijls het hardst waait treedt een storing ook meestal dan op. Cor moet dan ook vaak 's nachts op pad om een turbine opnieuw handmatig op te starten. Het gebeurt ook wel dat een turbine even uit zichzelf tot stilstand is gekomen, omdat er een kleine storing optrad. Betrokkenheid Cor legt uit dat de betrokkenheid van de leden van Deltawind groot is. "Mensen bellen mij wel eens als ze gezien hebben dat een turbine stilstaat. Ze willen dan een storing doorgeven, maar het kan best gebeuren dat die turbine intussen zichzelf alweer heeft opgestart. Dan bellen ze twee minuten later dat hij het weer doet, zich afvragend hoe dat nu kan. Dan is het leuk om een stukje voorlichting te geven over de snufies van de techniek." Stilstaande testturbine De meest westelijke windturbine in het park bij Battenoert staat heel vaak stil. Hij ziet er ook anders uit dan de andere zes. Cor zucht, want bij het noemen van de stilstaande turbine halen we een punt aan dat regelmatig terugkomt tijdens de ledenvergaderingen van Deltawind: "Inderdaad, dat is het prototype van een windturbine van Lagerwey. Lagerwey is een windturbinefabrikant, met wie wij in overleg beslo ten hebben dat ze deze turbine bij ons park mochten plaatsen. Hij staat er puur om testen mee uit te voeren. Dat betekent dat de turbine vaak stilstaat om nieuwe onderdelen in te bouwen. Die nieuwe onder delen werken ook niet altijd goed, het is tenslotte een testturbine. Lagerwey kan door het uitvoeren van al die testen hun turbines steeds verder verbeteren. 'Onze' testturbine helpt daaraan mee. Nog niet zo lang geleden bijvoorbeeld zijn er nieuwe wieken gemonteerd om te kijken hoeveel extra opbrengst die opleveren. Als de resultaten van zo'n test goed zijn betekent dit dat de turbine meer zal opbrengen. De koper van een turbine gaat het tenslotte om de opbrengst daarvan." Deltawind faciliteert daarmee ook de ontwikkeling van nieuwe tech nieken voor windenergie in Nederland. Kassa Over de resultaten van 'zijn turbines' houdt Cor een hele administra tie bij. Van iedere turbine worden maandelijks de opbrengsten bepaalt. Ook Eneco doet dat, want die betalen ons voor de stroom die de turbines aan het net leveren. Van dat geld kunnen we de turbines onderhouden en betalen we onze leden de jaarlijkse rentevergoeding. "Wat waarschijnlijk niet iedereen weet, is dat de opwekking van windenergie rendabel is", zegt Cor. "Wij kunnen onze leden, die ons een geldbedrag geleend hebben, een forse rente uitkeren over hun uit geleende geld. Over de eerste 100 gulden betalen we maar liefst 10% rente en over het meerdere nog altijd iets meer dan de geldende marktrente. Daarmee is Deltawind één van de meest succesvolle windmolencoöperaties van het land." Unieke club Met deze hoge rente is Deltawind een bijzondere eend in de bijt. Ze geeft als één van weinige windmolencoöperaties een zeer hoge rente. "Bijna 500 mensen op Goeree-Overflakkee zijn al lid van de coöpe ratie", vertelt Cor. "Zij steunen actief duurzame energie en plukken daar ook nog de vruchten van. We hebben als Deltawind ook altijd het principe nagestreefd dat we behalve de lasten van windenergie ook de lusten met elkaar willen delen. En dat lukt aardig. Ik denk wel eens als ik alle turbines zo lekker zie draaien: wat mooi dat we op onze eigen manier een bijdrage kunnen leveren aan de duurzame energievoorziening." Ontvang ook 10% rente over uw geld! Deltawind biedt iedere inwoner van 18 jaar en ouder de mogelijkheid om lid te worden. Een lid van Deltawind leent aan de coöperatie een bepaald bedrag waarmee Deltawind nieuwe projecten kan realiseren. Deltawind vergoedt rente over het ingelegde geld. Over de eerste 100 gulden ontvangt ieder lid jaarlijks 10% rente. Over het meerdere (met een maximum van 5.000 gulden) wordt 1 a 2% meer rente uitgekeerd dan de marktrente. Deltawind vergoedde haar leden vorig jaar 7% rente. Het lidmaatschap van Deltawind is gratis. U kunt uw geld altijd weer kostenloos opvragen; het grootste risico dat u loopt is dat het een jaar niet waait op Goeree-Overflakkee. Meer info Meer informatie over Deltawind kunt u krijgen als u 0187-603852 belt of als u de internetsite www.deltawind.nl bezoekt. Ook kunt u via e-mail informatie opvragen: info@deltawind.nl. En via deze kanalen kunt u uzelf natuurlijk ook aanmelden als lid. Voor inschrijving, het aanvragen van een informatie pakket en informatie rondom zwangerschap, bevalling en kraamperiode (excl. medische vragen) (0181)310000: Bevallingslijn (24 uur per dag bereikbaar) Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 STICHTING WELZIJNSWERK 'OOSTFLAKKEE'. Tel. 6413 44 BUROSUCHTOFFERHULP Tel./fax484916 NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. M. Schippers-Berghuis, 4918 15 ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EILANDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk Middelharnis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)4725083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e.o. J. van Loon, Burg. Overdorpstraat 46, Nieuwe Tonge, tel.(0187)651661. NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaidpersoon: H.G.Snauw-v.d. Krol,6318 21 NEDERLANDSE PATIËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor medisch-ethische vragen rondom het levenseinde: tel. (0318) 54 78 78 PATIËNTEN OMBUDSMAN ZIEKENHUIS Postbus 153,3240 AD Dirksland Tel. (0187)607278 WERKGROEP V.B.O.K. OP G.-OVERFUKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind 65 21 53 of 65 27 60 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel. (033) 463 8212 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING LaLecheLeague,682999 Borstvoeding Natuuriijk, 642975 Ook verhuur kolven. REGIO: NTN THUISZORG voor thuiszorg en kraamzorg, 24 uur per dag bereikbaar, (010)4130230. l'oor Idachten omtrent de behandeling in de Gezond heidszorg en Maaüchappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KUCHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh. woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur. MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overtijd' tot 11 e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis). REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 10.00 uur voor verpleeghuis- en verzorgingsaanvragen en van 13.00 tot 14.00 uur voor thuiszorgaanvragen onder telefoonnummer (0187) 488 060 Telefax (0187) 488 068 GEHANDICAPTEN SPD Zuid-Holland Zuid: biedt dienst- en hulp-verle ning aan mensen met een lichamelijke of verstande lijke handicap en/of ontwikkelings-achterstand en hun ouders of verzorgers, tel. (0900) 202 06 72 (22 cent p/min.) maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. VRIJWILLIGERSWERK Vrijwillige Thuishulpcentrale: verleent hulp en ondersteuning aan thuiswonende mensen met dementie, aan mensen met een versatndelijke en/of lichamelijke handicap en aan mensen met een lang- dur]ge en/of chronische ziekte, tel. (078) 6483730 maandag t/m vrijdag 8.30-17.00 uur. IVIantelzorg: biedt hulp aan mensen, die de zorg hebben voor iemand uit de naaste omgeving die hulpbehoevend is geworden door ziekte, handicap of ouderdomsverschijnselen, tel. (078) 6483730. ROPARUN-HOSPICE CAUNDO Tel. nr. 0187-609147 Faxnr. 0187-609148 VRIJWILLIGE THUISZORG CENTRALE CALANDO Tel. nr. 0187-609147 HET STEUNPUNT voor slachtoffers van seksueel geweld, 24 uur per dag gratis telefonisch bereikbaar voor een vertrouwelijk gesprek en informatie: 0800-2358774. YPSILON: Vereniging van familieleden van men sen met schizofrenie of een psychose. Inl.: N. Bernouw, tel. (0181) 661978. Landelijke helpdesk: (010) 4045166 (op werkdagen) of Internet: www.ypsilon.org. E-mail: ypsilon@ypsilon.org. Jeugdhulpverlening Jeugdzorg ZHE Hulpverlening aan kinderen/jongeren en/of ouders. Tel. (0181) 625022 (tijdens kantooruren) voor een afspraak op het eiland. In het schemer van de avond zie je dit geheimzinnige beestje regelmatig in een flits voorbij fladderen. Sommige mensen vinden hem een beetje griezelig. Het is een harig beestje met enorme vleugels en grote oren. Er zijn misschien mensen die denken dat een vleermuis een vogel is, maar het is een zoog dier net als wij. Het is zelfs - op knaagdieren na - de grootste groep onder de zoogdieren; er zijn maar liefst 1000 verschillende soor ten vleermuizen over de hele wereld. In Nederland komen er ongeveer 20 verschil lende soorten voor, maar een groot aantal hiervan is zeer zeldzaam. We vinden hier o.a. de Baardvleermuis, de Laatvlieger en de Dwergvleermuis. Vleermuizen wonen in grotten en boomholtes, maar ook bij u thuis onder de dakgoot bijvoorbeeld. In het duin gebied komt de vleermuis ook voor, met name aan de duinrand. Op de overgangen van duingebied naar landgoederen, staan vaak oude bomen waar veel vleermuizen in kunnen worden aangetroffen. Boven het kanalenstelsel in de Amsterdam se Waterleidingduinen jagen honderden vleermuizen op muggen en haften. Deze vleermuizen komen allemaal uit de duinrand daar naartoe gevolgen om te eten. Hun toch begint rond zonsondergang en gaat vaak door tot het weer dag wordt. Om zich te kun nen oriënteren in het donker maken de vleer muizen gebruik van een sonarsysteem. Hier bij worden zeer hoge tonen uitgestoten door de mond of de neus van de vleermuizen. Deze wonen weerkaatsen op objecten in de omgeving. Aan de details van de echo kan de vleermuis horen waar een prooi is en waar obstakels zijn. De Stichting Duinbehoud kijkt verder dan de duinen breed zijn. Een beter beheer van terreinen buiten het duinge bied heeft ook invloed op het duingebied zelf. U kunt de stichting steunen in het beschermen van duinen door donateur te worden. Schrijf naar Postbus 664, 2300 AR Leiden, tel.: 071-5160490. Donateurs ont vangen het prachtige kwartaalblad 'Duin', waarin u allerlei informatie kunt lezen omtrent de duinen. SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 7