IE Afvalwaterzuivering Goedereede officieel in gebruik Ruilverkaveling Flakkee na 25 jaar feestelijk afgesloten M Fietsers opgelet! Psalmzangavond m^y\\nnaard chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Zomerconcertserie rond Everhard Zwart www.knopsbv.nl Gerard Oomens in Flakkeecialïteiten /XJf:^ (r yi^Z '^'B Fietskijkdag politiebureau Hellevoetsluis Snelheidscontroles Getuigenoproep End-of-pipe oplossing Cyclus van water Capaciteitsuitbreiding MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning de shammmvm 1%ser Meubelen 4,7% rente? Op zaterdag 23 juni a.s. is de Rabobanic Fietsdag! (iiaD@Dïïöil[ID imtattatiebedvijf Na 25 jaar noeste arbeid is de land inrichting Flakkee (van Melissant tot Ooitgensplaat) afgesloten - vroe ger sprak men over 'ruilverkave ling', maar daarvoor moest een 'duurder' woord in de plaats komen. Met het gereedkomen van de landingrichting is een heus stuk je Flakkeese geschiedenis afgesloten en dat vraagt erom om bij stil te staan. Dat gebeurde dan ook. Vorige week vrijdag stond voor de vele bij de landinrichting betrokken part ners voor een belangrijk deel in het teken van het afsluiten van de ruil verkaveling, 's Middags werd ter gelegenheid daarvan een nieuw Hetspad officieel geopend en werd een rondrit verzorgd langs verka veld Flakkee, 's avonds werd in 'de Grutterswei' te Oude Tonge een feestelijke afsluitingsavond gehou den. Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop informatie Evenementen Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer e^ GARAGE ÏOldpsj Langeweg Middelhamis Tet. (0187) 47 «7 67 j actief in beeld en geluid j^^SST Visser Visser BARENDRECHT. TEL.0180-642111 MIDDELHARNIS. TEL. 0187-617 300 Beroepen te Melissant vwtfVtf.dereusvastgoed.nl Gereformeerde Gemeente Dirksland Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal(kee De politie Rotterdam-Rijnmond basiseen heid Voome organiseert weer een fietsen- kijkdag. Heeft u onlangs aangifte gedaan van diefstal van uw fiets, komt u dan op zaterdag 30 juni a.s. tussen 10.00 en 14.00 uur langs op het bureau Hellevoetsluis aan het Bruggehoofd 11 (achter het winkelcen trum). Misschien staat uw fiets ertussen! OUDDORP/STELLENDAM/OUDE TON- GE - Personeel van de Verkeerspolitie (Pro ject Verkeershandhaving) hield dinsdag morgen radarsnelheidscontroles op de Vrij- heidsweg in Ouddorp, op de N57 en de Plaatweg in Stellendam en op de N59 in Oude Tonge. Tussen acht en tien uur hielden op de Vrijheidsweg in Ouddorp 20 van de 100 passerende automobilisten zich niet aan de 50 km-limiet. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 83 km/uur. Op de N57 in Stellen- dam werd tussen kwart over acht en tien uur en tussen elf en twaalf uur gecontroleerd. Van de in totaal 1015 passerende automobi listen namen 213 het niet zo nauw met de toegestane maximum snelheid van 100 km/uur. Hoogste score bedroeg 168 km/uur. Tevens werd dinsdagmorgen tussen kwart voor elf en half twaalf met de Laser Patrol op snelheid gecontroleerd op de Plaatweg in Stellendam. Daarbij werden 6 automobilis ten bekeurd die aanzienlijk harder reden dan de toegestane maximum snelheid van 60 km/uur. Hoogst gemeten snelheid bedroeg 105 km/uur. Tussen kwart over één en half drie werd met de Laser Patrol gecontroleerd op de N59 in Oude Tonge. Hier werden 11 automobilisten ter plaatse bekeurd omdat zij het niet zo nauw namen met de maximum snelheid van 70 km/uur. Hoogste score: 107 km/uur. NIEUWE TONGE - Rechercheurs van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) zijn op zoek naar getuigen die dinsdagmor gen rond acht uur op de parallelbaan van de Langeweg in Nieuwe Tonge, tussen Nieuwe Tonge en Middelhamis, een witte trekker met oplegger, waarop een paarse 40-voets container stond, hebben gezien. De trekker, met op de oplegger een container, waarin 196 rubberboten, werd in de nacht van maandag op dinsdag ontvreemd in Kerkra- de. De recherche van het KLPD wil graag telefonisch, via het telefoonnummer 0343- 535273, in contact treden met getuigen die de trekker met oplegger hebben gezien en daarbij mogelijk ook mensen in of bij een bij de trekker staande personenauto. De openingshandeling door burgemeester Sinke en gedeputeerde mevrouw Huizer. Door het draaien van knoppen op het bedieningspaneel werd een sirene in werking gezet en braakte de toren op de achtergrond ballonnen. Met het loslaten van 100 ballonnen stel den gedeputeerde mevrouw L. Huizer en burgemeester C. Sinke van Goedereede vrijdag jl. officieel de afvalwaterzuive ringsinrichting Goedereede aan de Teun- tjesweg 2 in gebruik. Dit gebeurde onder toeziend oog van de heer Mouwen, lid van het Dagelijks Bestuur van het Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden en zo'n zeventig genodigden. In haar toe spraak roemde mevrouw Huizer de nieu we zuiveringsinstallatie in Goedereede: "Met deze nieuwe zuivering beschikt het zuiveringsschap over een uiterst moderne installatie die voldoet aan de strengste miUeu-eisen en veiügheidsvoorschriften. Met behulp van innovatieve technieken is niet alleen de capaciteit van de installatie zelf aanzienlijk vergroot, maar is het hele transportstelsel inclusief de bijbehorende rioolgemalen verbeterd." Volgens de gedeputeerde kunnen de bewoners van Goedereede met een gerust hart het afval water toevertrouwen aan het riool. Toch stelde de gedeputeerde vraagtekens aan de toekomst van het zuiveren van afvalwater: "Dat neemt echter niet weg dat zuivering een end-of-pipe oplossing is, waarvan we de technische en financiële grenzen vroeg of laat zullen bereiken. Om de gewenste water- kwaUteit te bereiken zullen we uiteindelijk toe moeten naar een duurzame oplossing, namelijk het voorkomen van vervuiling bij de bron. Door middel van goede cormnuni- catie kunnen alternatieve producten en pro ductieprocessen onder de aandacht worden gebracht, waarbij volgens mevrouw Huizer, gemeenten een belangrijke voortrekkers- fiinctie kuimen vervullen. Zij nodigde de gemeenten dan ook uit om actief te gaan par ticiperen bij de aanpak van 'diffuse' bronnen van verontreiniging, samen met de water schappen. Rijkswaterstaat en provincie. Burgemeester Sinke was het niet geheel eens met de uitspraak van de gedeputeerde omtrent het eindpunt van de zuivering: "Sommigen zullen dit een eindpunt vinden. Een eindpunt van de cyclus van het water. De zou willen stellen dat het een start is. Een start van water dat gebruikt is door de mens voor allerlei doeleinden", aldus Sinke. In zijn toespraak keek de burgemeester terug op de veranderingen die op watertechnisch gebied onlangs hebben plaatsgevonden. Als voorbeelden noemde hij de riolering van de binnen- en buitenhaven van Stellendam, het gemeentelijk rioleringsplan dat door de gemeenteraad is vastgesteld en het STI- WAS-onderzoek waarbij de waterkwaüteit van de watergangen wordt onderzocht: "Een afvalwaterzuiveringinstallatie is een schakel in een groter systeem, dat ik zou willen aan duiden als de cyclus van water." De heer Mouwen, lid van het Dagelijks Bestuur van het zuiveringsschap wijst op de kansen van water. Als voorbeeld noemde hij de waterkansenkaarten waarmee op een positieve en actieve manier milieuvriende lijk wordt omgegaan met water in het alge meen: "Wij zijn een functionele overheid. We hebben geen macht, maar invloed. Macht betekent datje mensen niet laat doen wat je zelf niet wilt. Invloed betekent dat je mensen laat doen wat je wilt. Wij streven ernaar om via invloed de mensen milieu vriendelijk met water om te laten gaan. Ter gelegenheid van de Zuid-Hollandse Waterdagen die op 15 en 16 juni plaatsvon den, kreeg de uitbreiding van de afvalwater- zuiveringsinrichting (awzi) nog een officieel tintje, hoewel de werkzaamheden hiervoor al enige tijd zijn beëindigd. In 1998 is het zui veringsschap al met de uitbreiding gestart. Deze was noodzakehjk omdat de zuivering de hoeveelheid verontreinigd afvalwater, afkomstig van Goedereede, Ouddorp en Stel lendam niet meer aan kon. Met name in het toeristenseizoen was de zuivering overbelast. Daarom werden een nieuwe beluchtingstank en een nabezinktank geplaatst waardoor de zuiveringscapaciteit van de awzi toenam van 23.200 naar 40.000 inwonerequivalenten (i.e.). Een i.e. is de gemiddelde hoeveelheid vervuiling van het afvalwater van één per soon per dag. Daamaast werd een speciale installatie gebouwd om het shb, dat tijdens het zuiveringsproces vrijkomt, te ontwateren. Het zuiveringsschap vervoert nu beduidend minder slib naar de slibverwerkingsinstalla tie in Dordrecht. Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 MSoEOBielüdpc. üaveneti»! 7, Sommetsdijk, tel. (0187) 48 33 28 geen internet, dir. opvraagbaar Zie de advertentie elders in deze krant Op zaterdag 23 juni a.s. vindt de Rabobank Fietsdag plaats. Het is de vierde keer dat de gezamenlijke Rabobanken dit evenement organiseren. Elk jaar zijn er ruim 2000 spor- tievelingen die op de fiets stappen. Op deze wijze fietsen ze een aardig bedrag bij elkaar voor diverse verenigingen en stichtingen op het eiland. Immers, er wordt een kwartje per kilometer uitgekeerd door de Rabobank. Vorig jaar was er regen en storm tijdens de fietsdag, maar toch waren er ruim 800 dap peren die toch op de fiets stapten. Om deze prestatie te belonen, verdubbelde de Rabo=- bank het kilometerbedrag. Gelukkig ziet de verwachting voor a.s. zaterdag er prima uit! Ook op de dag zelf ligt er een stapel stem pelkaarten klaar. Op deze wijze kunt u 's morgens nog besluiten of u toch nog mee gaat doen met dit sportieve evenement. Graag tot ziens op zaterdag 23 juni a.s. Gas - Water - Warmte Zuidweg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 In de Bergsingelkerk op de hoek Bergsingel/Bergselaan te Rotterdam, staat deze zomer een concertserie op het programma vfaarbij organist Everhard Zwart een belangrijke plaats inneemt. Het thema van de con certen, die iedere maandagavond in juli worden gegeven, luidt: 'Everhard Zwart en gasten'. Dat duldt erop dat Everhard een belangrijke rol vervult tijdens de concerten, maar ook dat anderen, die op één of andere manier verband met hem hebben, tijdens de concerten te horen zijn. Op 2 juli treedt het 80 leden tellende Slik- kerveers Christelijk Mannenkoor op, dat al zo'n 15 jaar onder leiding van Everhard Zwart staat. Tijdens dit concert worden koorwerken afgewisseld door orgelcompo sities. Het concert van 9 juli wordt aange vuld met een gastoptreden van het Mamix Gymnasium Schoolorkest en solistische optredens van enkele orkestleden. Voor het concert van 16 juli wordt uitgeweken naar het gebouw van de Heilige Familie Kerk, dit i.v.m. werkzaamheden in de Bergsingelkerk op die dag. Gastoptredens tijdens dit concert worden verzorgd door drie orgelleerlingen van Everhard Zwart: Marinus Cornet, Wim van der Linden en Anne Opschoor. De speeltafel van het orgel in de Heilige Fami lie Kerk staat beneden, zodat tijdens dit con cert alle organisten goed te zien zullen zijn. Op 23 juH bespeelt de Elburgse organist Wim Magré het orgel van de Bergsingel kerk. Het slotconcert vindt plaats op 30 juli en wordt geheel verzorgd door Everhard Zwart. Het programma zal dan bestaan uit verzoeknummers, opgegeven door de bezoe kers van de voorgaande vier concerten. Het belooft dus een feestelijke or'gelmaand te worden. Voor en na het concert is er altijd gelegenheid tot koffiedrinken en gezellig (na)praten met de concertgever(s). De aan vang van de concerten is 20.00 uur, de toe gang bedraagt 5 voor kinderen tot 12 jaar en 7,50 voor overige leeftijden. In de hoek tussen de N59 en de Zuiderland- sedijk te Oude Tonge, aan het begin van de Grevelingendam nabij het monument aldaar, is geruime tijd geleden een natuurreservaat aangelegd. Een bosperceeltje met een water partij geven de entree van Goeree-Overflak- kee vanuit het zeeuwse extra cachet. Op die plaats werd de afgelopen weken het nieuwe fietspad aangelegd. Een recreatief fietspad, waarvan het waterschap voornemens is het beheer en onderhoud voor haar rekening te nemen. Dit tegen de gewoonte van het waterschap in, omdat zij in principe alleen zorgdraagt voor de utiliteitsfietspaden en niet voor de recreatieve. Maar ter gelegen heid van de afsluiting van het grootse land inrichtingsproject denkt het waterschap toch dit gebaar te maken. In ieder geval werd het pad afgelopen vrijdagmiddag op nostalgi sche wijze in gebruik genomen. Het verzoek aan de familie Struik uit Dirksland om voor de openingshandeling hun Belgische knol te mogen gebruiken was aanvaard. De Belg verscheen ten tonele en bleef opmerkelijk rustig temidden van het twee touringcars grote gezelschap, dat voor deze gelegenheid Tijdens de openingsceremonie van het fietspad 's middags... was gearriveerd. Het grote dier was inge spannen voor een oude grondschaaf waaraan twee touwen waren bevestigd, met aan de uiteinden twee jutezakken, die twee stenen 'bermbordjes' verborgen hielden. Op het moment dat de knol door haar begeleiders Martine Struik en A^d Krijgsman voor waarts werd geleid, werden de jutezakken van de twee bordjes afgetrokken. Toen ver volgens ter plekke een dikke witte streep over het wegdek werd getrokken werd het fietspad officieel geopend verklaard én bete kende dat het einde van de ruilverkaveling. Tijdens de afsluitingsavond zat 'de Grutters wei' vol met bij de ruilverkaveling betrok ken mensen en relaties, zoals de provincie, het waterschap, de gezamenlijke gemeenten, de WLTO, de Landinrichtingscommissie van de ruilverkaveling Flakkee, enz. Van verschillende^ van die waren er woordvoer ders, onder wie gedeputeerde L. van der Sar van de provincie Zuid-Holland. Ieder van hen blikte door 'eigen bril' terug op ruim 25 jaar ruilverkavelen. Tussen de sprekers door werd enkele malen fraai gemusiceerd door het 'Delta Quintet', ja zelfs werd - hoe kon het eigenlijk anders? - het Flakkeese volks lied uit volle borst voorgedragen door een drietal dames. Het resultaat van de gereedgekomen landin- ..en de presentatie van het ruilverkavlingsboek 's avonds. richting laat zich omschrijven als 'een goed verkaveld gebied' bij monde van gedepu teerde Van der Sar, een 'prachtig gebied' zoals dijkgraaf Goekoop het uitdrukte of als een 'goed boerenland' zoals WLTO-voorzit- ter Jaap van Nieuwenhuizen Flakkee noem de. Met de afsluiting van de landinrichting is Flakkee klaar voor de toekomst maar daar mee is Flakke nog niet af, zo het Van der Sar weten. Tal van plannen en projecten staan op stapel, waarbij gedeelten van het eiland best weer opnieuw op de schop genomen zullen worden. Te denken valt onder andere aan het Waterstructuurplan van het waterschap, Del ta Natuur, Streekplan Zuid-Holland Zuid, het Landschapbeleidsplan, de Toeristisch/Recre atieve Visie, e.d. Velerlei projecten waarvoor samenwerking onmisbaar is. Wat dat betreft kan de thans afgesloten landinrichting, die vrijwel geruisloos is verlopen, met haar een duidige bestuursstructuur als voorbeeld die nen, aldus Van der Sar. Ook in de 'nabe schouwingen' van andere sprekers klonk tij dens de afsluitingsavond regelmatig grote waardering door over de goede samenwer king en de eenduidigheid binnen de organi satie en uitvoering van de ruilverkavehng. Niet alleen is het Flakkeese akkerland nu een goed verkaveld gebied, ook biedt het meer groen- en natuurvoorzieningen en fietspa den, waardoor het eiland aan schoonheid gewonnen heeft. Dat laatste beaamde ook WLTO-voorzitter Van Nieuwenhuizen, maar die liet daarbij tevens een waarschuwende stem horen in de richting van de hedendaagse natuurontwikkeUngen. Bezorgd is hij dat natuur zo'n gewicht in de schaal gaan leggen dat de landbouw en de mogelijkheden daar voor eronder zullen lijden. "Uiteindelijk zijn wij, boeren, de stoffeerders en bekleders van het platteland!" benadrukte hij, maar hij hoopt 'er met elkaar uit te zullen komen'. Als waardevol document en ter ere van de afsluiting presenteerde de landinrichtings commissie van de ruilverkaveling Flakkee het boek 'Ruilverkaveling Flakkee 1976- 2001 een boeiende puzzel', dat ze heeft gemaakt en dat een indruk geeft van de voorbereiding en uitvoering van dit grote karwei op het eiland - een stukje geschiede nis op zich, waarmee 15.500 hectare grond en f 185.000.000 aan investeringen gemoeid is geweest. Landinrichting Flakkee: elders in Nederland wordt erover gesproken als 'de groene revo lutie'. Flakkee is daarmee een dermate groot landinrichtingsgebied geworden zoals Neder land er maar weinig kent! JOPEL voor auPorildeyimPplezier OU»OII^ VhililriMt 35 Ttl. (01B7) iSl611 fax 6Ï37U RENESSt hinhhop Hogaoom UI ItL [Oni) 462W REGISTER ACCOUNTANTS "Zou Gerard Oomens uit Oude-Tonge nog een keer in Flakkeecialïteiten kunnen komen?" Die vraag werd na de vorige uit zendingen van 'Flakkeecialïteiten' waarin de 85-jarige Gerard Oomens al enkele malen te gast was, diverse malen gesteld aan de medewerkers van Radio Flakkee. "Wat kan die man goed vertellen", zei men dan. Met de wensen van de luisteraars van Radio Flakkee wordt zonder meer rekening gehouden en ook Gerard Oomens wilde wel eens vertellen over een bijzondere periode in zijn leven: de Tweede Wereld oorlog. Onafgebroken vertelt hij zaterdag morgen om 9 uur over zijn belevenissen in de oorlogstijd. Het wordt aangeraden om deze aflevering van 'Flakkeecialïteiten' zeker niet over te slaan. De herhaling van 'Flakkeecialïteiten' is op dinsdagavond tussen 6 en 7 uur. Door de Gereformeerde Gemeente werd uit het gestelde dubbeltal, kand. A. A. Brugge te Hardinxveld-Giessendam en kand. D. W. Tuinier te Hendrik Ido Ambacht, laatstge noemde als predikant beroepen. 1 Tel. (0187)68 85 00 1 info@dereustvastgoed.nl 1 ^^^«SIGOED Hoenderdijk 7a (centrum), Tel. (0187)68 85 00 i253 AK Ouddorp aan Zee Fax (0187) 68 85 01 De activiteitenconunissie van de Gerefor meerde Gemeente van Dirksland organi seert op D.V. zaterdag 23 juni a.s. een samenzangavond waar uitsluitend psalmen met elkaar zullen worden gezongen. De zangkoren van de gemeente begeleiden de samenzang vooral door het zingen van de bovenstem. De avond begint om 19.30 uur en ds. Den Boer hoopt deze avond voor ons te openen. Tevens zal hij een meditatie houden. Tijdens deze avond zal er een col lecte worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor de nieuwbouw van onze kerk. Van harte nodigen wij dan ook iedereen uit om deze avond te komen zingen en hopen dan ook dat u van uw belangstelling blijk geeft.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1