Mogelijk vormt nieuw kanaal 4x4 terreinwagens op strand Noord Het Van Weel is een heel mooi ziekenhuis!' innaard Jan van Wezel in 'Culturiek' door Goeree - Overflakkee verbinding tussen Haringvliet en Grevelingen Nieuw initiatief BTC: energie winnen uit afval 0900-8844 (30 cpn,) Prikkelende visies op veeliouderij 2040 Jeugdvlswedstrijden H.V. 'Krammer' Drukwerk nodig? Koos Moerland nieuw directeur algemene zaken J2S-2 ^'3> Dinsdag 19 juni 2001 73e jaargang nr. 7013 Opening eerste brandstojfabriek in Zoetermeer KIEVIT WARMTE MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Afluiting Kaai Sommelsdijk Motorboot gestolen Zestienjarige drugsdealer aangehouden Het waren geen parasols en strandballen die zaterdag strand Noord in Oud dorp vulden, maar een groot aantal terreinwagens demonstreerde deze dag hun kunnen. Verscheidene shovels hadden het strand aangepast om er leuk op te kunnen rijden met de wagens en daar werd dankbaar gebruik van gemaakt. Ze waren er in verschillende soorten en maten maar dat de grootte niet altijd iets zegt over de prestatie bleek maar weer. Een shovel moest er aan te pas komen om een legerwagen uit een kuil te helpen. Wat natuurlijk onder grote belangstelling plaatsvond. Het weer liet zich voor déze activiteit van zijn bes te kant zien: echt strandweer was het niet en dat kwam met het oog op de belangstelling voor dit spektakel wel goed uit. Samenwerldng Kerkdienst Ger. Gem. Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 De Scharrezee is de naam, die een nieuwe natuur- en recreatievaart-ver binding tussen de Grevelingen en het Haringvliet moet krijgen. De Scharre zee moet komen op de plaats ter hoog te van Stellendam, op de plaats waar ooit een zeearm, genaamd de Scharre zee, de eilanden Goeree en Flakkee scheidde. De nieuwe Scharrezee moet een belangrijke impuls geven aan de natuurontwikkelingen in de Delta en tevens een nieuwe vaarverbinding worden voor recreatievaartuigen tus sen Haringvliet en Grevelingen. Is het idee van de Scharrezee het waard om nader onderzocht te worden? Dat is de vraag die centraal staat op een symposium dat op 21 juni a.s. wordt georganiseerd. De wens vanuit de recreatieorganisaties om een vaarverbinding te maken tussen de Gre velingen en het Haringvliet is niet nieuw. In de afgelopen jaren is meerdere keren gespro ken over plannen voor de aanleg van het zogenaamde Halskanaal. Het Breed Overleg Deltawateren (BOD) heeft het idee samen met het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV), HISWA Vereniging en de Kamers van Koophandel Rotterdam en Zeeland opnieuw opgepakt. Nieuw is dat nu gekeken is naar de mogelijkheden van een verbinding die een functie heeft voor de recreatie- en de natuurontwikkeling samen. Een brede kreek zal niet alleen een nieuwe vaarweg zijn voor zeiljachten met staande mast en mogelijkheden bieden voor oever- en verblijfsrecreatie, maar tevens ruimte bie den voor nieuwe natuurontwikkeling. En door gedeeltelijk herstel van getij op de Gre velingen ontstaan ook daar nieuwe kansen voor natuurontwikkeling. Bij het nieuwe idee hoort ook een andere naam, vandaar dat gekozen is voor 'Scharrezee', dezelfde naam als de zeearm, die in de 18' eeuw Goeree en Flakkee van elkaar scheidde. Het idee van de Scharrezee, de mogelijkhe den en de beperkingen, de gevolgen voor stad en ommeland, alsmede een indicatie van de kosten zijn verwoord in een brochu re, die het BOD heeft laten opstellen. Deze brochure zal de basis zijn voor een symposi um, dat het BOD samen met het KNWV, HISWA Vereniging en de Kamers van Koophandel Rotterdam en Zeeland organi seert. Tijdens dit symposium zal aan betrok ken overheden en organisaties gevraagd worden te reageren op het idee. Als daarvoor voldoende draagvlak is wil het BOD komen tot een bredere inititatiefgroep, die de plan nen voor de Scharrezee en de financierings- mogelijkheden nader onderzoekt en verder uitwerkt. Het symposium staat onder leiding van dhr. H. Eversdijk, momenteel Eerste KamerUd, en het wordt gehouden in Bezoekerscentrum 'De Punt' te Ouddorp op 21 juni 2001 a.s. Niet-herbruikbaar afval eindigde tot vandaag de dag in afvalovens of op de afvalberg. Maar dankzij een initiatief van BTC kan dit afval nu worden omgezet in duurzame energie. In Zoe termeer opende BTC vrijdag jl. haar eerste brandstoffabriek. Dit is pas het begin van wat BTC uiteindelijk voor ogen heeft; een perfecte EnergieAfval- Cirkel waarbij al het afval van bedrij ven en particulieren weer wordt omge zet in energie en zodoende opnieuw gebruikt kan worden. Preventie en hergebruik van afval staan boven aan het prioriteitenlijstje van de over heid als het gaat om afvalverwerking. Nederland is dan ook een van de voorlopers op het gebied van afvalrecycling. Maar niet al het afval is geschikt voor hergebruik. Van de 55 miljoen ton afval die Nederland gemiddeld per jaar produceert, is ongeveer een kwart ongeschikt voor recychng. Het omzetten van dit afval in energie heeft bovendien een paar grote voordelen voor de samenleving; het betekent een besparing op het gebruik van kostbare fossiele brandstof fen en een belangrijke reductie van de CO- uitstoot. Eerste brandstoffabriek BTC Zoetermeer is de eerste brandstoffa briek die in werking is. Per jaar gaat BTC hier 100.000 ton brandbaar en niet-herbruik baar afval verwerken__tpt ca. 55.000 ton brandstofpellets, ofwel brandstoffkorrels. Deze leveren per 1,5 kilo evenveel warmte als 1 m'gas. De korrels zijn dan ook een nut tig energieproduct voor afnemers in de Europese cement-, kalk- en energiesector. BTC Zoetermeer is vrijdag 15 juni jl. offi cieel in gebruik gesteld door Europarlemen tariër mevrouw dr. EUy Plooij-van Gorsel (VVD). Toekomstvisie BTC wil in de komende jaren onder meer brandstoffabrieken in Emmeloord en Moer dijk starten. Voorlopig richt zij zich daarbij op de productie van brandstofpellets en op beperkte basis stortgas, maar heeft ook ver gaande plannen voor het maken van synthe- segas en biogas. Immers, de vraag naar alter natieve en duurzame energie groeit en zal in de toekomst nog verder toenemen. De Nederlandse overheid streeft ernaar in 2020 tien procent van de energievoorziening uit alternatieve bronnen te betrekken. BTC ont wikkelt en realiseert daarom, samen met strategische partners, innovatie technolo gieën die aan deze toekomstvisie zullen bij dragen. Door nieuwe bestemmingen te vin den voor niet-herbruikbaar afval, dat anders een eindbestemming zou krijgen op bijvoor beeld de afvalberg. BTC maakt deel uit van Phoenyx Holding b.v., een volle dochter van DELTA Nutsbe drijven. ♦Meet- en regeSsy^emen •Serwce onderhoud Certtr^e verwamung •Lood" en zitikwerk •WaiasrinsfaBaöes www.kievitwarmte.n Oostdijk 49 Sommelsdijk 0187-48 26 09 Voor de koop of verkoop van ww woning Doetinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 In verband met werkzaamheden door aanne mingsbedrijf Boeter zal op 25 juni en 2 juli 2001 a.s. de Sommelsdijkse Havendijk, van af het parkeerterrein bij de Kaai te Som melsdijk tot aan de West Havendijk te Mid delharnis, gedurende de gehele dag worden afgesloten voor alle verkeer, met uitzonde ring van bestenmüngverkeer. Bestemmings verkeer kan plaats vinden via de West Havendijk. Voor vragen of verdere informa tie kunt u zich tijdens kantooruren wenden tot de heer H. van den Berg van de afdeling Openbare Werken van de gemeente Middel harnis, tel. 0187-475593. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overf laklcee MIDDELHARNIS - Tussen vrijdag- en zaterdagmiddag werd een motorboot gesto len, die in het water aan de Oosthavendijk lag. Het is een witte boot met blauwe rand en een gele onderkant. De buitenboordmotor is van het merk Johnson. De boot lag met vier touwen afgemeerd. SOMMELSDUK - Vrijdagmiddag rond kwart over één zagen surveillerende politie mensen op de Koningin Julianaweg een daar op een bankje zittende jongen iets afgeven aan een man op de fiets. Toen de politie mensen even later terugkwamen was de jon gen verdwenen, maar werd kort daarna aan getroffen in de Hobius de Krijgerlaan. Daar werd hem gevraagd of hij drugs bij zich had. De 16-jarige uit Ooltgensplaat afkomstige knaap bevestigde dat. In zijn zakken had hij 40 zakjes met speed en 25 xtc-pillen, waar op hij werd aangehouden. De jongen werd vrijdagavond op grond van de Opiumwet in het politiebureau in HeUe- voetsluis in verzekering gesteld. De juiste marsroute voor een duurzame ontwikkeling van de veehouderij is voor alsnog onduidelijk. Moeten we terug naar een kleinschalige regionaal gebonden gemengde vorm van landbouw? Of kun nen we ons ook een toekomstige veehou derij voorstellen waarbij duurzaamheid en diervriendelijkheid samengaan met globalisering en schaalvergroting? Zes deskundigen van verschillende onder zoekinstituten geven in essayvorm hun persoonlijke visies op de veehouderij in 2040. Zij doen dit vanuit hun kennis op het gebied van ethiek, diergezondheid, economie, fokkerij, systeemanalyse en logistiek. Het LEI heeft de bijdragen gebundeld en in hun onderlinge samen hang van commentaar voorzien. De essays dienen als bijdrage aan het debat over de gewenste toekomst van de vee houderij in Nederland. De essays zijn geschreven in het kader van het Wageningse onderzoekprogramma Nieuwe veehouderijsystemen. Dit program ma is gericht op de ontwikkehng van inno vatieve concepten. Onderzoekers van ver schillende universiteiten en instituten leve ren daaraan een bijdrage, zoals ook in deze bundel. Aan de auteurs is gevraagd om zich niet teveel te laten leiden door wat als wen selijk of mogelijk wordt beschouwd; hun toekomstbeeld mocht tegendraads en prik kelend zijn. Zo wordt geconstateerd dat het handhaven van een absolute 'dierziekte vrij' Al eerder maakte deze krant er mel ding van dat in liet Van Weel-Bethes- da ziekenliuis te Dirksland de leden van de Raad van Bestuur de organisa tie om verscliilllende redenen zouden verlaten. Directeur patiëntenzorg J.S. van der Heide heeft een baan aange nomen naar een ander ziekenhuis en directeur algemene zaken O. van de Ridder is per 1 mei jl. van z'n 'oude dag' gaan genieten. In beide vacatures is iimiiddels voorzien, met dien ver stande dat de nieuwe directeur patiën tenzorg pas in september aantreedt. De nieuwe directeur algemene zaken is reeds in functie en met hem maken we in dit artikel kennis. Verbonden met het eiland Koos Moerland, in 1962 te Stavenisse gebo ren en daar ook opgegroeid, heeft samen met zijn vrouw en vier kinderen het hart verpand aan Sommelsdijk, en eigenlijk ook aan het ziekenhuis in Dirksland. Hoewel de komaf van de familie Moerland niet van Goeree- Overflakkee is, voelen ze zich beslist Flak- keeënaars, verbonden met het eiland. En daar het Dirkslandse ziekenhuis bij uitstek nauw aan het eiland en het Flakkeese volk verbonden is, voelt Koos Moerland ook met het 'Van Weel' een innerlijke verbonden heid. Niet in het minst draagt daar ook de identiteit van het ziekenhuis toe bij; de fami lie Moerland is verbonden aan de Christehj- ke Gereformeerde kerk. Van winstmaken tot zorgverlenen Na middelbaar onderwijs (atheneum) gevolgd te hebben in Bergen op Zoom, stu deerde Moerland economie aan de Erasmus- universiteit te Rotterdam. Een tijd waarin ook periodes van werk en stage vielen, onder andere bij Fokker en Nipcon Textiel. Na zijn studie werkte Moerland twee jaar als Management Consultant bij BDO CampsO- bers. Daar adviseerde hij het midden- en kleinbedrijf bij ondernemingsplannen en financieringsvraagstukken. Vervolgens werkte hij vier jaar bij De Lage Landen Leasing Factoring, waar hij meewerkte aan het opzetten van de afdeUng Treasury. Daarna heeft hij vier jaar gewerkt bij Rewin West-Brabant, een regionale ontwikkelings maatschappij, waar hij meewerkte aan het opzetten van bemiddelingsactiviteiten voor Informal Investors (de rijken der aarde) en het midden- en kleinbedrijf dat op zoek is naar risicokapitaal. In 1998 kwam voor Moerland het Van Weel- Bbthesda ziekenhuis in beeld. Hij had gesol liciteerd naar de vacature van Controller, een functie voor zowel het ziekenhuis als voor de HDG te Sommelsdijk; daarin werd hij aangenomen. In de jaren die volgden leerde hij de zorgverlenings- en ziekenhuiswereld kennen - een geheel ander werkterrein dan zijn vorige werkomgevingen. Maar dat zocht Moerland ook min of meer: een func tie te vervullen in maatschappelijk belang. En zo geraakte hij uit een wereld waarin zoveel mogelijk winst maken centraal staat, in een wereld waarin het gaat om een zo goed mogelijke zorgverlening. Hoog scoren Wat dit laatste betreft vindt Moerland dat het Van Weel-Bethesda ziekenhuis het goed doet. "In Dirksland scoort de aandacht voor de patiënt heel hoog; hiermee onderscheidt het ziekenhuis zich van de meeste andere. De inzet van de medewerkers is groot en het ziekenhuis heeft een goede specialistenkwa liteit in huis. Specialisten respecteren de identiteit van het ziekenhuis, denken mee en investeren mee in het ziekenhuisbeleid, zowel als het gaat om groei en uitbreiding als om het samenwerkingsverband met andere zorginstelüngen op het eiland en de samenwerking met ziekeiüiuizen in de regio Rijnmond." Samenwerking in de zorg is een ontwikke ling die sterk toeneemt, ook op Goeree- Overflakkee. Door samenwerking tussen de diverse zorginstellingen, kunnen deze gebruik maken van eikaars speciaUstische kennis en wordt de kwetsbaarheid van de afzonderlijke instellingen belangrijk ver kleind. "Zo werkje eraan dat elke locatie z'n werk goed kan blijven doen", zegt Moer land. Een belangrijke ontwikkeling in het samenwerkingsverband op het eiland is de zogenaamde vraaggestuurde zorg. Kort gezegd komt dit erop neer dat de zorgverle ning zo veel mogelijk wordt afgestemd op de daadwerkelijke behoeften van de cliënt, de zorgvrager. "Over deze ontwikkelingen op Goeree-Overflakkee ben ik hoopvol gestemd" vertrouwt Moerland ons toe, "en het is een grote uitdaging". De samenwerking met de andere ziekenhui zen in de regio Rijnmond is met name gericht op het waarborgen van de continuï teit van zowel specialistische als verpleeg kundige zorg, op elke locatie. Toenemende patiëntenstroom Vanuit Schouwen-Duiveland wordt het Dirkslandse ziekenhuis geconfronteerd met een toenemende patiëntenstroom. "Hierop zoeken we zo goed mogelijk in te spelen" zegt Moerland, "maar in de praktijk is dat niet eenvoudig. Naast het probleem om voor groei de financiën rond te krijgen, is het tegenwoordig vooral moeilijk om de beno digde extra mensen te krijgen, specialisten, verpleegkundigen, OK-personeel, enz." Gezonde basis De afgelopen jaren werden met de zorgver zekeraars voor een bepaalde periode produc tieafspraken gemaakt, waarbij het zieken huis op basis van geplande zorgverlening een budget beschikbaar wordt gesteld. Werd echter de zorgverlening groter dan in de pro ductieafspraak was neergelegd, dan kon het ziekenhuis daarvoor niet bij de zorgverzeke raar aankloppen; voor de te maken extra zorgkosten moet het zelf opdraaien. Daar een groei van het ziekenhuis als vanzelf ook tot een grotere productie leidt, moet daar met het oog op het beschikbaar gestelde budget voorzichtig mee worden omgegaan. Vanwe ge de grpte inspanning en betrokkenheid van de medewerkers en medisch specialisten kon de groei gerealiseerd worden zonder dat de solide financiële basis verloren ging. Hoe wel het volgens Moerland de intentie van de overheid en zorgeverzekeraars is dat voor een grotere zorgeverlening dan gepland in de toekomst toch extra budget beschikbaar zal worden gesteld, zal het passen en meten blijven om de zaken financieel rond te krij gen. "Het ziekenhuis doet het goed en er is hier veel werk te doen" zegt Moerland tenslotte. "Ja..., 't is gewoon een heel mooi zieken huis...!" status in Europa steeds moeilijker wordt. In dat verband wordt gepleit voor het toelaten van gecalculeerde risico's. De essays gaan ondermeer over de ethische en economische relaties tussen mens, dier en natuur, maar ook over de relatie tussen de veehouder en de samenleving. Zo kan de ethiek de vee houderij helpen in het economisch verkeer de belangen van mensen en dieren zorgvul diger af te wegen. De toekomstige vleesafzet kent een grote variatie in producten. Vlees verschijnt als merkartikel in het retaiUcanaal. Voor het bereiken van maatschappelijke acceptatie zullen de nieuwe grondvormen van veehouderij moeten voldoen aan de eisen van duurzaamheid, diervriendelijk heid, transparantie, en productaansprakelijk heid. De vraag is wel op welk niveau we duurzaamheid willen invullen: de regionale kringloop, de nationale zelfvoorzienende schaal of het niveau van de wereldecono mie? MELISSANT - Hedenavond (dinsdag 19 juni) 19.30 uur ds. W. Silfhout. Aanstaande zaterdag 23 juni 2001 wordt weer de eerste van drie viswedstrijden voor de jeugd gehouden. Zoals gebruikelijk wordt deze wedstrijd gehouden in de Vlie gers bij 'het Driehoekje' aan de Bolletjesweg te Middelharnis. Er wordt gevist in twee leeftijdsgroepen, namelijk van 5 tot en met 12 en van 13 t/m lójaar. De wedstrijdduur is van 10.00-12.00 uur. Inschrijven op de visplek kan van 9.00-9.30 uur Het inschrijfgeld bedraagt f 2,50 per wedstrijd. Lokvoer en maden zijn gratis en worden beschikbaar gesteld door onze vaste sponsors. Tijdens de wedstrijd worden de deelnemers getrakteerd op een bhkje limonade en een zakje chips. Na afloop van de wedstrijd is er voor iedereen een prijs(je)! En we zorgen voor een goede wedstrijdsfeer. Dus doe mee! De daarop volgende wedstrijden worden gehouden op 7 juli en 21 juh a.s., op dezelf de tijden. Eventuele wijzigingen worden gepubliceerd. Graag tot aanstaande zaterdag. Voor nadere telefonische informatie: C.v.d. Welle, 0187-632118. A.s. donderdag om 8 uur ontvangt Cees Briek in zijn programma 'Culturiek' van Radio Flakkee, Jan van Wezel. Jan is ver bonden aan de stichting 'O.Z.O.' De stich ting 'O.Z.O.' bemoeit zich intensief met het welzijn van de allerarmste Oekraïners. De stichting doet dat op een heel bijzondere manier. Een werkwijze die afwijkt van die welke veel andere hulporganisaties hante ren. Jan van Wezel komt hierover vertellen in 'Culturiek'. En bovendien kunt u in deze uitzending een deel van de CD beluisteren die speciaal voor 'O.Z.O.' werd opgenomen. SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1