RTM-museum viert 35-jarig jubileum ltl(Mbu^ Rabobank West-Flakkee Zeeland, een unieke congresprovincie voor de Koninklijke Schuttevaer Raad Oostflakkee besluit tot baggeren haven Oude Tonge 32,S"2 f)^^ Eerste inzet van reddingboot 'Lourens Visser' informeert toonbankbedrijven over de Euro ,[/yio MINNAARD VASTGOED 0900-8844 (30 cpn.) Damkampioenschap Goeree-Overflakkee Zang- en muziekavond te Ouddorp Welkomdienst in Doopsgezinde Kerk Ouddorp Laatste seizoensavond Eerder uitstel maakte het dubbel zo duur: 700.000 - Dinsdag 15 mei 2001 73e jaargang nr. 7004 Op 14 februari 1966 reed bij de RTM de laatste tram tussen Spijkenisse en Hellevoetsluis. Dit trieste feit wordt bij de Stichting RTM in Ouddorp herdacht met een speciale tentoonstelling. Gelukkig valt er ook iets te vieren: dezelfde stichting bestaat 35 jaar en laat, eerst in Helle voetsluis en nu in Ouddorp, gerestaureerde RTM-trams rijden. Vanaf de remise aan de Punt- West (begin Brouwersdam) rijden op 24, 25 en 26 mei vanaf 11.30 uur elk halfuur trams naar Port Zélande. De ene keer een stoomtram, de andere keer een dieseltram uit het begin van de jaren '60. Ook rijdt er een aangepaste goederentram, een zogenaamde opbraaktram. De laat ste tram richting Port Zélande vertrekt op alle dagen om 16.00 uur. Per dag wordt vlak bij de remise maar liefst 6 tot 7 keer gekruist met een tegentram. In de loods staat een grote RTM/LGB-baan, presenteert de Modelbouwclub Oostvoome haar modules van het tramem placement Oostvoome en die van de Boulevard van Oostvoome uit 1926, kan een kleine spoorwegmarkt bezocht worden en staat, als blikvanger, een RTM-paardenomnibus uit 1870 opgesteld. Op 24 mei, tevens de landelijke Historische Tram- en Treindag, wordt de gecom bineerde tentoonstelUng '35 jaar geleden, het verdwijnen van de laatste RTM-trams op Voor- ne Putten en 35 jaar een Rijdend Tram Museum' geopend. Deze speciale tentoonstelUng is tot 2 januari 2002 te bezichtigen en bevat veel onbekende foto's en feiten. Vanaf 11.00 uur is de tramremise geopend. Op een grote zandbank, gelegen voor strandpaviljoen 'De Vuurtoren' op het Oud- dorpse strand, lagen afgelopen zondag 19 personen heerlijk te genieten van de stralen de zon, zij waren zich totaal onbewust van het feit dat het snel opkomende water (dat 'hun' zandbank reeds geheel had omsloten) hen spoedig in problemen zou brengen, want het diepe zwin is met zijn sterke stoming een moeilijk te nemen obstakel. De vuurtoren wachter van de Post Ouddorp bemerkte een en ander echter tijdig en schakelde de strand- wachten in van de Ouddorpse Reddings Op D.V. vrijdagavond 18 mei a.s., aanvang 19.30 uur, zal in verenigingsgebouw 'Eben- Haëzer' te Ouddorp een zang- en muziek avond gehouden worden. Deze avond wordt geheel begeleid door de 'muzikale talenten' uit de jeugdverenigingen van de Gerefor meerde Gemeente te Ouddorp. De collecte is bestemd voor de actie 'Een (t)huis voor jon geren, uitgaande van de Jeugdbond van de Gereformeerde Gemeenten. Een ieder is van harte welkom! Brigade, die mef hun reddingsvoertuig 'Taro' en de reddingboot 'Lourens Visser' naar de zandbank gingen om de mensen snel te waarschuwen. Snel werden de mensen (waaronder een gezin met zeer kleine kinde ren) van de bank geholpen; toen al stond het water in het zwin tot aan de borst. Al met al een snelle preventieve actie van de vuurto renwachter en de Reddingsbrigade, die een panieksituatie hebben voorkomen. COMBI actief in beeld en geluid Op D.V. zondag 20 mei a.s. zal er in de Doopsgezinde Kerk, Dorpstienden 3 in Oud dorp, een welkomdienst worden gehouden. De aanvang is 18.30 uur. Medewerking zal worden verleend door een Koperensemble, Zanggroep 'Gideon', Jan Teeuw achter het orgel en ds. J. Smink zal de dienst leiden. Deze dienst is, evenals alle morgen- en avonddiensten, te beluisteren via Radio Goeree Lokaal op 105.6 FM in de ether op via 107.9 FM op de kabel. Een ieder is van harte welkom! De afgelopen weken heeft Rabo bank West-Flakkee Euro-seminars georganiseerd voor toonbankbe drijven uit de regio. De opkomst van de ondernemers uit Ouddorp, Stellendam, Goedereede en Dirks- land was aanzienlijk, p Euro-seminars zijn eye-öpeners De Euro-seminars stonden in het teken van de volgende onderwerpen; het ontstaan van de Euro, de chartale omwisseling van gulden naar euro en de gevolgen die dit heeft voor de bedrijfsvoering vaa de ondememers. Uit de reacties van.de genodigden is geble ken dat nog niet iedereen gereed is voor de conversie op 1 januari 2002. Voor menig bezoeker was het Euro-seminar een eye-opener en realiseert men zich nu dat er echt actie ondernomen moet worden. Hoewel de Euro op 1 januari 2002 zijn intre de doet kan de consument bij toonbankbe drijven en horecagelegenheden nog wel met guldens betalen. Als wisselgeld worden er echter Euro's gegeven. Betalen met guldens is nog moge- hjk tot en met 27 januari 2002. In de periode tussen 1 en 28 januari zijn zowel de gulden als de Euro wettig betaal middel. Deze periode wordt de duale perio de genoemd. Rabobank biedt ondernemers de helpen de hand Eén van de zaken die de toonbankbedrijven bezig houdt is de angst dat klanten de onder nemingen in de duale periode gaan gebrui ken als wisselkantoor. Er zullen dan enorme wachtrijen bij de kassa's ontstaan. Een oplossing voor dit probleem is dat klanten zoveel mogelijk gebruik gaan maken van PIN en chipknip. Het pinnen en chippen gaat vanaf 1 januari 2002 namelijk automatisch in Euro's. De Rabobank zal alle ondememers een hel pende hand bieden door vanaf 15 oktober 2001 een grote spaaractie te organiseren. Tijdens deze actieweken worden mensen aangespoord om al hun chartale geld op hun rekening te storten. De systemen van de Rabobank zorgen er dan automatisch voor dat het gestorte geld wordt omgezet in Euro's. lÜanten kunnen na de storting hun contante geld dan in Euro's opnemen via de geldautomaat. Vervolg Euro-seminar in najaar Dat de Euro-seminars gesprekstof hebben veroorzaakt bleek wel uit het feit dat er lang werd nagepraat door de genodigden en de aanwezige bankmedewerkers. In het najaar 2001 zal de Rabobank een vervolg geven aan de Euro-presentaties. In deze bijeen komsten zal dieper ingegaan worden op de draaiboeken voor de Euro-conversie en de Euro-geldbestellingen. Middelharnis B.V. Twee autokrakers aangehouden STELLENDAM - Zaterdagmorgen kort na vijf uur werden op de Rijksweg N57 bij Hel levoetsluis twee Rotterdanuners (24 en 29 jaar) in hun auto door poUtiepersoneel van het district De Eilanden aan de kant gezet. Het tweetal had even tevoren ingebroken in drie in Stellendam (Narcissenstraat, Briels- estraat en Azaleastraat) geparkeerd staande bestelauto's. Wakker geworden bewoners van een woning in de Azaleastraat zagen dat de beide mannen uit een daar geparkeerd staand bestelbusje gereedschappen hadden weggenomen en wegreden in een rode auto. De bewoners alarmeerden direct de politie. Aan de hand van het door hen opgegeven kenteken kon de auto korte tijd later op de N57 'worden klemgereden, waarbij beide Rotterdammers werden aangehouden. In hun auto werden diverse boor-, zaag- en freesmachines en een buitenboordmotor aangetroffen. De goederen bleken door het tweetal uit de drie in Stellendam geparkeerd staande bestelauto's te zijn weggenomen. De beide Rotterdammers werden voor nader verhoor en onderzoek ingesloten. Onenigheid tussen automobilisten leidt tot mishandeling MIDDELHARNIS - Vrijdagavond rond acht uur zagen surveillerende politiemensen op de Westelijke Achterweg een vechtpartij tussen drie personen, een 29-jarige Rotter dammer en een echtpaar (49 en 55 jaar) uit Middelharnis. De vechtenden werden daar op direct uit elkaar gehaald. Na onderzoek bleek dat de 29-jarige Rotterdammer zich had geërgerd aan het feit dat hij met z'n auto op de Westelijke Achterweg niet kon door rijden, omdat de auto van het echtpaar de weg versperde. Nadat de Rotterdarmner enkele malen had getoeterd, was hij uitge stapt en was op het echtpaar toegelopen en had hen gevraagd door te rijden. Vervolgens ontstond een handgemeen, dat echter door de poUtiemensen snel werd beëindigd. Zowel de Rotterdammer als het echtpaar uit Middelharnis wilden aangifte van mishande ling doen. Motorrijder met slok op onderuit STELLENDAM - Vrijdagavond rond half negen ging in een bocht op de Zuiderdiep- straatweg een 25-jarige motorrijder uit Hel levoetsluis met hoge snelheid op z'n motor onderuit en belandde in de berm. Het slacht offer, dat onder invloed van alcohol ver keerd, werd voor nader onderzoek naar het Ruwaard van Puttenziekenhuis in Spijkenis se vervoerd. Daar nam een poütie-arts bloed van hem af. Door politiemensen werd het rij bewijs van de motorrijder ingevorderd. Tevens kreeg hij een rijverbod voor tien uur. Het Persoonlijk Damkampioenschap 2001 zit er weer op. Op woensdagavond 16 mei a.s. volgt nog de prijsuitreiking. Hiervoor is burgemeester Boonstra uitgenodigd, dit staat te gebeuren in Verenigingsgebouw 'Melishof' te Melissant om omstreeks 20.00 uur. Op deze avond spelen de deelnemers van dit kampioenscfhap nog 7 rondes snel- dammen vanaf 19.30 uur. Dit evenement wordt op deze manier jaarlijks afgesloten. Elke deelnemer aan het sneldammen gaat dan weer met een prijs naar huis. Toeschou wers zijn op deze avond van harte welkom. Op D.V. donderdag 17 mei a.s. komen we weer voor de laatste keer in dit seizoen bij elkaar. Deze avond zal een groepje dames onder leiding van mevrouw Melissant onze avond vullen met humoristische Flakkeese sketches en klederdrachten. Het wordt vast een leuke avond. We bedanken u voor uw trouwe opkomst en hopen dat we u deze laat ste avond van dit seizoen allemaal mogen begroeten. De plaats van samenkomst is ver enigingsgebouw 'Oostdam' te Goedereede. De aanvang is 20.00 uur. Introduces zijn van harte welkom. Netbestuur In een provincie van land, ruimte, lucht en water, met grote rivieren, meren, plassen en havens, zee- en jacht(havens) en met alles wat daarbij behoord, zoals bruggen, sluizen, dammen en wegen; in deze provincie Zeeland houdt de Koninklijke Schuttevaer haar jaar lijks tweedaags congres. Goes in een unieke plaats van samenkomst. De congrescommissie, onder voorzitter schap van de heer A.W. Beurkens, met nog dertien ande ren en ter hand genomen door de diverse Zeeuwse afde lingen van de Koninklijke Schuttevaer zijn al vanaf vorig jaar bezig met de organisatie. Noord-Zuid verbindingen Het congres zal plaatsvinden op donderdag 17 en vrijdag 18 mei a.s. in het Van der Valk Hotel Goes, Anthony Fokkerstraat 100 te Goes. Voor deze 152ste Algemene Vergadering van de Koninklijke Schippers vereniging 'Schuttevaer' is een gevarieerd programma samengesteld. Het congres staat dit jaar wederom in het teken van de internationale activiteiten van de vereniging. In de middagver gadering van donderdag 17 mei staat een aantal voordrachten op de agenda met betrekking tot de 'Noord-Zuidverbinding'. De thema onderdelen zijn Nederland, België en Frankrijk. De discussie hier over staat onder leiding van de voorzitter van de Koninklijke Schut tevaer, de heer prof. Dr. J.C. Terlouw. 66 voorstellen In de ochtendvergadering van vrijdag 18 mei komen de nautisch- technische voorstellen aan de orde. In totaal zijn er 66 voorstellen door de diverse Nederlandse afdelingen ingediend. Drie voorstellen hiervan zijn er van het hoofdbestuur, met onder andere bereikbaar heid, binnenvaart Maasvlakte 2 en oplossing knelpunten Maasroute. Van de overige 63 voorstellen wordt er een klein aantal in de verga dering behandeld. Het hoofdbestuur neemt het grootste aandeel voor haar rekening. De jaarrede door de voorzitter prof. Terlouw wordt donderdagmiddag door hem uitgesproken. In de morgen van donder dag worden de huishoudelijke zaken behandeld en vindt de verkie zing van hoofdbestuursleden plaats. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren C. van den Broek, M. van Dijk, A.N. Roos, C. Wubbeling en R.J. Zwiers. Besproken wordt ook de stand van zaken uitvoering meerjaren beleidsplan 'Schuttevaer' en de stand van zaken Interna tionale Afdeling. Voor de dames van de leden is er een speciaal pro gramma opgesteld voor beide dagen; donderdagmiddag is er voor allen een receptie, aangeboden door de provincie Zeeland en vrijdag middag na afsluiting van het congres is er een vaartocht met het mps 'Sea Star' met een diner aan boord. Vasteland Het algehele programma is vervat in het keurig verzorgde Kwartaal bericht 'Nieuws van het Vasteland', een uitgave van de Schuttevaer. Dit bericht vermeldt ook een groot aantal sponsors van bedrijven en insteUingen, dat het congres heeft mogelijk gemaakt. Baggeren moet! Met dat credo is de raad van Oostflakkee jl. donderdag avond geconfronteerd, 't Gaat daarbij om de haven en het havenkanaal van Oude Tonge die eigenlijk alleen nog maar met een strijkplank te bevaren zijn; plezierjachten met enige diepgang lopen er geheid aan de grond. Niet de ideale omstandigheden om de haven bij de watersporters populair te maken, integendeel; "de haven wordt gemeden", zo heeft de watersportvereniging laten weten. Maar natuurlijk hadden watersporters en had de gemeente zich daar een heel andere voor stelling van gemaakt. Het is ook niet onver wacht gekomen. In het investeringsplan begroting 2000 werd voor het uitdiepen een bedrag van 325.000,- opgenomen, maar dat is inmiddels verre ontoereikend geble ken; het zal nu meer dan het dubbele, zelfs 700.000,- gaan kosten en dat heeft bij de raad dë nodige schrik teweeggebracht. Af te schrijven trouwens in twintig jaar en dat leek de heer C. Breeman (SGP) een sterk verhaal te zijn; in de bijna veertig jaar die hij in Oude Tonge woont is de haven zeker wel driemaal uitgebaggerd, ga dus maar na. De raad begreep dat de baggerbeurt niet lan ger kan worden uitgesteld, weliswaar mét spijtbetuiging (de heer Van Gurp) dat het karwei niet eerder is aangepakt, "het is inmiddels tweemaal zo duur geworden", stelde de heer Van Gurp spijtig vast, maar helaas moet daarin worden berust. Er ligt gemiddeld 30 cm baggerspecie in de haven en in het havenkanaal; er komt dan ook zo'n 10.500 m' baggerspecie vrij en daar nou bra ken bij de heer Van Gurp de klompen. De niet erg vervuilde specie zou op de wallekant mogen worden gestort als die wallekant maar niet de bestemming 'natuurwaarden' zou hebben; de oeverkant is ook geen eigen dom van de gemeente. Een en ander heeft als consequentie dat de uitgebaggerde specie moet worden afge voerd naar een daarvoor geschikt gemaakt depot. Voor de heer Van Gurp lagen de zaken simpel, "er is" - dacht hij - "in de buurt wel een agrariër die het tijdelijk bergen wil." Dat zal niet gratis zijn maar allicht veel goedkoper dan dat het op grotere afstand naar een depot moet worden vervoerd. Overigens wordt de specie geweigerd in aangewezen speciebergingen als 'de Put van Cromstrijen' of de Slufter; daarvoor is de Oude Tongse specie te weinig vervuild, die zal zelfs mogen worden hergebruikt en de baggeraar heeft er waarschijnlijk zelfs een klant voor. Dat scheelt de gemeente een slok op een borrel in de kosten, wellicht 10 a 20%. Het bergingsprobleem lijkt daarmee opgelost en de raad hoopt daar dan ook zeer op. De heer P. v. d. Ree (VVD) die zich steeds manifesteert als een echte cijferaar was het niet eens met de manier waarop, naar voor stel van het College, in het lopende jaar de kosten, een kapitaalslast van 56.000,- zou den worden gedekt, nl. uit de post Onvoor ziene, waarin, zo stelde de heer Van de Ree vast, ook een portie van 250.000,- voor nieuw beleid is gestald. De haven uitbagge ren, een karwei dat al lang had moeten gebeuren, achtte hij geen nieuw beleid te zijn waarom z'n suggestie de kosten op het nieuwe recreatieproject te verhalen: "dat wordt de grootste gebruiker", veronderstelde de heer Van de Ree. Het leek hem dan ook niet juist de kosten op de burgers af te wen telen. Voor één jaar moet dat kunnen, vindt raads voorzitter burgemeester Van Pelt. In de begroting van volgend jaar komt het op de plek waar het weer thuishoort, de recreatie paragraaf. Het is in Oostflakkee. te doen gebruikelijk dat alle opbrengsten in de Alge mene middelen komen en alle kosten uit de algemene middelen worden betaald. Geen genoegdoening derhalve voor de heer Van de Ree die bij de besluitvorming te kennen gaf toch wel met het voorstel in te stemmen, zoals trouwens de hele raad waaraan wet houder Andries en de heer Noordermeer ont braken. Eerstgenoemde, wethouder Andries, heeft zich vertild aan een suikerzakje, zo grapte de raadsvoorzitter, "maar hij schuifelt al weer door de kamer". De afwezigheid van de heer Noordermeer werd verklaard met 's burgemeesters mede- deUng dat hij zich deze avond bezig hield met verplichtingen 'die kennelijk zwaarder wogen' "Nee", verbeterde z'n fractiegenoot Van de Ree: "verplichtingen die plezieriger zijn", waarop van 's burgemeesters zijde weer de speelse vraag wat er nog plezieriger zou kunnen zijn dan een vergadering van de raad van Oostflakkee bij te wonen". OUDDORP- Weilitraat 35 Tel. (01S7) 631613 fox 683734 RENESSE- Printihofi Hogcioom 172 lel. (0111} 461400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaldcee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1