IE tiatneteiM Gemeenten Goedereede en Ladelt Zdroj gaan officieel samenwerlcen \\J 0900-8844 Geef het door! Rechts gaat voor! Start kaartverkoop W.W.Z.-concert Visafslag Stellendam Groei Bloei Doelenconcert op Radio Flakkee ROMMELMARKT 'b^'^'^ chn sireekblad op gereformeerëè grondslag voor (i^^^^^^omdse^^^^^^^^^méen Zangavond met Karel Bogerd in Sommelsdijk Jan Du Pree in Tlalclceecialiteiten' Jongerendienst in Stellendam ,(^iAo MINNAARD K^ VASTGOED Zang- en orgelavond t.b.v. aardbeving in India Rommelmarkt Zondagsschool 'Het Visnet' te Sirjansland Zangavond in Dreisclior voor hulp aan mia boeren Oi^aniseert Dauwtrappen rond de Boickepolder Msser Meubelen www.knopsbv.nl Vrijdag 11 mei 2001 73e jaargang nr. 7003 (30 cpm) Aanrijding met dodelijke afloop DIRKSLAND - Dinsdagmiddag overleed kort na aankomst in het ziekenliuis in Dirks- land een 78-jarige fietser uit Melissant aan gevolgen van een aanrijding, die even na vier uur dinsdagmiddag plaatsvond op de Staakweg met de Provincialeweg N215. De fietser stak daar vanaf de Staakweg de Pro vincialeweg N215 over en werd geschept door een auto, bestuurd door een 57-jarige Rotterdammer. Door de Technische Onge- vallendienst van de Verkeerspolitie wordt een onderzoek naar de aanrijding ingesteld. In de Hervormde Kerk te Sommelsdijk wordt op zaterdag 12 mei een zangavond gehouden met bariton Karel Bogerd en orga nist Bert Elbertsen. De avond staat in het teken van het geestelijke lied en voorziet naast solozang en orgelspel in veel samen zang. Verder bevat het programma ook een speciaal onderdeel voor kinderen. De avond begint om 20.00 uur en de kerk is open om 19.30 uur. De toegang is gratis! Jan Lodder ontvangt Jan Du Pree in het pro gramma 'Flakkeecialiteiten'Jan is geboren in Den Bommel en woont nu in Dirksland. Hij is chef kok in het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland. Over de brand weer, voetbal en reizen naar Polen kan hij zeer boeiend vertellen en zal hij dat ook doen bij Jan Lodder in het progranmia. Het pro gramma begint zaterdagmorgen om 9.00 uur. De herhaling van het programma is op dinsdagavond van 18.00 tot 19.00 uur. Wie wel en wie niet? Op donderdag 26 april jl. heeft het bestuur van 3V0 Ouddorp een infoavond georga niseerd in verband met de lüeuwe ver keersregel, dat (bijna) alle verkeer van rechts voorrang heeft op wegen van gelij ke rangorde. Als bestuur hebben wij ons best gedaan u op de hoogte te stellen van de nieuwe verkeersmaatregel. Voor de goede orde zullen wij degenen voor wie deze nieuwe regel nu precies geldt nog even op een rijtje zetten: fietsers, snorfiet sers, bromfietsers, bestuurders van een motorvoertuig, een brommobiel, een inva lidenvoertuig, een paardenwagen, ruiters en geleiders van rij- en trekdieren of vee! Let op: De tram houdt een uitzonderings positie!! Dus alle bovengenoemde ver- keersdeelnemers - met uitzondering van de tram - hebben dus met ingang van 1 mei jl. op wegen van gelijke rangorde, voorrang van rechts. actief in beeld en geluid Op D. V. zondag 13 mei organiseert de Gere formeerde Kerk in Stellendam een dienst voor en met jongeren. Voor veel jongeren is geloven niet vanzelfsprekend en de kerk heeft ze eigenlijk weinig te zeggen. Juist in dit samenzijn worden deze vragen serieus genomen en met elkaar gaan we op zoek naar de betekenis van het geloof voor jou. Als gemeente hopen we deze morgen veel jongeren te kunnen begroeten. Neem je vrienden en vriendinnen mee. Dit samenzijn begint om 10.00 uur en ds. Taco Koster zal de uitdaging aangaan om jou aan het denken te zetten. Het gospelkoor 'Per Amore' zal op enthousiaste wijze aan deze dienst meewer ken! Een extra reden dus om te komen. Een hturgie zal aanwezig zijn en er is voor de allerkleinsten oppas. Je bent van harte wel kom in deze speciale kerkdienst voor jou! Voor meer informatie kun je contact opne men met tel.: (0187) 683431. Op D.V. 1 mei start de Stichting W.W.Z.- concerten met de kaartverkoop voor de twee concerten op Tweede Pinksterdag (4 juni). Deze al eerder aangekondigde concerten vinden plaats in de visafslag van Stellendam en bevatten een zeer gevarieerd programma. Om 15.00 uur vindt er een kinderconcert plaats, waaraan medewerking wordt ver leend door de kinderen 'Jeugdland' en 'Jon ge Land' uit Sommelsdijk en kinderkoor 'Samuel' uit Tholen. Tevens werken acht basisscholen van Goeree-Overflakkee mee. Verder kunnen alle kinderen van 4 tot 12 jaar meezingen met het grote kinderkoor. De leiding van het samengestelde koor is in han den van mevrouw M. Klavers-Wessels uit Tholen. Organist R. van Ommen en Hendrie Westra met de marimba zullen het geheel muzikaal begeleiden. Vooral de marimba zal zowel jong als oud aanspreken. Het pro gramma van dit concert bestaat uit kinder zang van bekende christelijke liederen en samenzang met alle aanwezigen. De toegang van het kinderconcert bedraagt f 5,- per per soon. Kinderen t/m 12 jaar gratis. De zaal is vanaf 14.15 uur open. Voor de kinderen is er een kleurwedstrijd. Alle kinderen die nog geen kleurplaat via de school ontvangen hebben, kunnen deze bij een van de onderstaande verkooppunten ver krijgen. De kleurplaat kan voor aanvang van het concert ingeleverd worden. Iedereen ont vangt een attentie. Aan het eind van het con cert worden er twee tekeningen uitgetrok ken. Deze twee kinderen winnen een rond vlucht met een vliegtuig van de MAF-zen- dingsvhegers. Aansluitend aan dit kinderconcert vindt er een zendingsmarkt plaats. Hier zullen enke le organisaties, waarvoor de opbrengst van dit concert voor bestemd is, zich presente ren, zoals de MAF, OZO, IRS en W&D. Tevens kunt u genieten van een hapje en een drankje en ook de CD-tafel van W.W.Z. bezoeken. Om 18.15 uur gaat de zaal open voor het avondconcert, dat om 19.00 uur begint. Aan deze avond werken o.a. mee de jongerenkoren 'Con Amore' uit Dirksland en 'Jigdaljahu' uit Barendrecht o.l.v. W.A. den Hertog, 'Gloria' uit Gouda, 'Mattanja' uit Goes en 'Zeeuws Eilandenkoor' uit Zier- ikzee o.l.v. P. Wildeman, R. van Ommen orgel, Johan Baay tenor, H. Dijkhuizen bari ton, H. Westra marimba, H.J. Drost en R. Lunstroo trompet. De toegang bedraagt voor volwassenen f 10,- en voor landeren t/m 12 jaar f 5,-. Van deze concerten zal een CD worden gemaakt. Concertkaarten zijn ver krijgbaar bij de boekhandels Van der Boom in Sommelsdijk, Akershoek in Ouddorp en Oostdijk in Tholen. Kaarten zijn eveneens verkrijgbaar bij de Stichting W.W.Z.-con certen. Voorstraat 35 in Dirksland (tel.: 603510). Wij hopen met u een mooie, muzi kale dag te hebben. Middelharnis B.V. Het is alweer enkele maanden geleden dat we werden opgeschrikt door het bericht over de verschrikkelijke aardbeving in India. Tienduizenden werden in één ogenblik gedood. Velen tienduizenden zijn alleen achtergebleven, moeten het doen zonder huis en zijn hun bezittingen kwijt. Wij heb ben onze plicht deze mensen te helpen met de wederopbouw van hun bestaan en leven. Dit willen wij doen met een zang- en orgel avond op 12 mei as., aanvang 19.15 uur in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, organist Mare Zorge. Veel zingen en orgelwerken van Jan Zwart, Feike Asma en Martin Mans. Tijdens deze avond zal er een collecte wor den gehouden waarvan de opbrengst zal gaan naar giro 555. Kunt u zingen? Zing dan mee! De toegang is vrij. instaUatiebedrljf Gas - Water - Warmte VVV/ANWB Overfiaidfee: tip van de week Er wordt weer veel gefietst in Nederland, vooral in de vrije tijd. Dat is ook wel te zien aan het grote aantal fïetsgidsen en -kaarten, dat momenteel verkrijgbaar is, in alle soor ten en maten. Nieuw zijn de fietsroute-atlas sen: een gezamenlijke uitgave van ANWB en VVV. De fietser, die graag zijn eigen rou tes samenstelt, zal goed uit de voeten kunnen met de nieuw ontwikkelde 1:75.000-kaarten voor deze serie. Om de meest fietsvriendelij- ke route te kunnen vinden, zijn naast alle fietspaden, alle ANWB bewegwijzerde kor te en lange fietsronde's en Landelijke Fiets routes (LF-routes) ingetekend. Met behulp van uitklapbare overzichtskaarten is de rou te gemakkeüjk te plannen. Ook handig is, dat de atlas zonder problemen om te vouwen is voor gebruik op de fiets. Er zijn momen teel atlassen van 5 regio's verkrijgbaar 19,95 per stuk). In 2002 komen daar nog 5 nieuwe bij. Zondagsschool 'Het Visnet' houdt op D.V. 26 mei weer hun tweejaarlijkse rommel markt. Net als voorgaande jaren nodigen we iedereen van harte uit in de CZAV-loods in Sirjansland. De rommelmarkt begint om 9.00 uur en zal tot 15.00 uur dvnen. Op D.V. zaterdag 2 juni zal er in de Nederlands Hervormde Kerk te Drei- schor een grote zang- en orgelavond gehouden worden t.b.v. de hulp aan de boeren die getroffen zijn door de mkz. Al heeft deze crisis vooral de Veluwe getrof fen, toch mogen wij ook helpen aan het lenigen van de nood. In 1953 is ook onze regio, na de watersnoodramp, enorm geholpen door mensen uit binnen- en bui tenland. Zouden wij dan nu ook ons steen tje niet bijdragen? Dat kunt u doen door naar Dreischor te komen waar een prach tige zangavond belegd is. Twee bekende koren hopen hun medewer king te verlenen, te weten het Chr. Gemengd Koor 'Advendo' uit Nieuwe Tonge onder leiding van Henk Weiss en het Chr. Hoekse- waards Mannenkoor onder leiding van Adri Poortvüet. Vorig jaar zijn ze te beluisteren geweest op de jubileumavond van het koor uit Oude Tonge. De koren hopen zowel afzonderlijk als gezamenlijk op te treden in een progremima wat is afgestemd op het Pinksterfeest. Ook samenzang zal niet ontbreken. Een spe ciaal voor deze avond geschreven Pinkster psalm zal voor het eerst worden gezongen en ook zult u Psalm 99 kunnen horen met een door 'Advendo' gezongen bovenstem. De toegangsprijs is 7,50 voor volwassenen, 5,- voor kinderen en een maximale gezinsprijs van 25,-. Na afloop krijgt u nog een gratis kopje koffie aangeboden en is er gelegenheid om de verkooptafel te bezoe ken. Een ieder is hartelijk welkom! Een hoogtepunt was het, wat zowel burgemeester Sinke van de gemeente Goedereede, de burgemeester van Ladek Zdrój (Polen), de heer Szatan, als de raadslieden van beide gemeen ten afgelopen dinsdagmorgen in het gemeentehuis van Goedereede mee maakten. Officieel werd daar de samenwerkingsovereenkomst tussen de Nederlandse en de Poolse gemeen te ondertekend. In het bijzijn van B&W en raadsleden van Goedereede én een delegatie uit Polen, bestaande uit de brandweercommandant, enkele mensen van de plaatselijke VVV, de directeur van de aldaar populaire bronnenbaden en uiteraard de burge meester, vierden de feestelijkheden hoogtij. De reden van het bezoek van de Poolse dele gatie aan Goedereede is o.m. de brug die Goeree-Overflakkee aan de Poolse gemeen te heeft geschonken, nadat deze door ernsti ge overstromingen was getroffen. Ook het bezoek van het college van B&W van de gemeente Goedereede, ongeveer twee jaar geleden, heeft hiertoe bijgedragen en is een van de hoofdoorzaken van de officiële ondertekening van de samenwerkingsover eenkomst in de afgelopen week. Afgelopen maandag in de loop van de middag arriveer de de Poolse delegatie op het eiland en na een nacht stevig uitrusten van de reis werd zij, zoals gezegd, om half tien dinsdagmor gen op het gemeentehuis verwacht. Goedereede Aan burgemeester Sinke was logischerwijs de eer, het gezelschap een hartelijk welkom toe te roepen, en vervolgde dat met een toe spraak, die, gezien de taalbarrière, "minder vloeiend loopt als anders. Echter, dat hoeft toch geen enkel probleem te zijn", aldus bur gemeester Sinke. Ook de belofte dat hij zijn toespraak in "behapbare staccatozinnen" zou houden, stelde de tolk gerust. "De Euro pese Unie", zo begon Sinke, "stelt het op hoge prijs, dat lokale gemeenten uit hun lid staten contacten zoeken met gemeenten uit landen die toe gaan treden tot de EU." Het bereikte verschil in ontwikkelingsniveau tussen de beide landen, is te wijten aan het verloop van de geschiedenis na de Tweede Wereldoorlog. Na WO II had Nederland volop kansen zich te gaan ontwikkelen, en heeft die kansen ook benut. Echter, Polen leefde 40 jaar voort onder een regiem, waar van zij nu ontdaan zijn, en nu de mogelijk heden tot ontwikkelen ook voor hén open üggen, wil de gemeente Goedereede hen daar graag bij helpen. De gemeente Ladek Zdrój - gelegen in Zuid-West Polen, tegen de Tsjechische grens - beschikt over een groot aantal 'bronnenbaden'. Polen is vele bronnen met helder bronwater rijk, zo ook in Ladek, alwaar men van deze natuurlijke voorzieningen gebruik heeft gemaakt door er baden op te bouwen, de zogenaamde 'bronnenbaden'. Na deze korte blik op de situatie rond de Poolse gemeente, wendde burgemeester Sinke zich in het kort tot de geschiedenis van Goedereede. De 'Goede- reedenaren' verdienden in het verleden hun brood voomameüjk met de landbouw en de visserij. Na de afsluiting van de Deltawer ken, ongeveer 30 jaar geleden, heeft Goede reede zijn kansen voor de toekomst goed benut en is daardoor geworden, wat het nu is. Sinds enige tijd floreert de gemeente ook van het groot aantal toeristen dat met name in de zomermaanden komt genieten van de faciüteiten die de gemeente te bieden heeft. "In de zomer kunnen hier 20.000 toeristen gehuisvest worden, en op een mooie dag komen daar op 25 km lange strand nog eens 50.000 strandgasten bij", vertelde Sinke niet zonder trots. "Ik wil graag op velerlei gebied ervaringen uitwisselen met de Poolse gemeente, en dan denk ik niet alleen aan recreatie, maar ook onderwijs, sport, jeugd en het verenigingsleven zullen dan aan de orde komen. Kortom, mijns inziens is er reden genoeg voor intensieve contacten en we zijn dan ook hier bijeen gekomen om dat officieel vast te leggen. Ladek Zdrój Na dit warme onthaal was het woord aan de burgemeester van Ladek, de heer K. Szatan. Deze begon met een overtuigende dankbe tuiging aan het adres van de gemeente Goe dereede, vanwege het feit dat ze zo gastvrij en hartelijk onthaald wenen. "Al snel na de overstroming in juli 1997 realiseerden we ons - mede door de vele reacties vanuit het buitenland - dat we er in deze slechte tijden niet alleen voor stonden", begon Szatan. In zijn toespraak (die hij in het Pools hield, maar in het Engels vertaald was voor de Nederlandse gasten) stond: 'All-embracing gratitude and brotherhood', wat duidelijk wijst op de emoties van de Polen. En nadat de gemeente Goedereede persoonlijke toe nadering had gezocht naar Ladek toe, was de keus voor de Polen niet moeiüjk geweest. Ze beschouwen het als een eer - en zijn daar ook zeer dankbaar voor - dat zij de moge lijkheid hebben om met Nederland samen te werken. Verder gaf de heer Szatan aan, niet veel over Nederland te weten; wél sprak hij zijn bewondering uit voor "de manier waar op de Nederlanders iedere keer de zee tegen weten te houden". Ook de bruggen spraken hem aan, mede doordat zijn gemeente van Goeree-Overflakkee óók een brug had ont vangen. Polen ziet Nederland als een sleep boot, die het land begeleidt naar de haven van de Europese Unie. Ook al zijn interna tionale vormen van samenwerking niet altijd even gemakkelijk, toch bond de heer Szatan het andere landen op het hart: "to switch on this light for somebody other". In spreek woordelijk Nederlands komt dat neer op het doorgeven van de toorts. Burgemeester Sza tan besloot zijn rede met nogmaals een dank woord uit te spreken voor het feit dat hij de eer had hier te mogen spreken. Goedereede en Ladek Zdrój Nadat beide burgemeesters, sprekende namens de beide bevolkingen, hun vertrou wen jegens de ander hadden uitgesproken, was het moment van de officiële onderteke ning van de samenwerkingsovereenkomst aangebroken. Beide burgemeesters brand den bijna van verlangen om onder beide con tracten hun handtekening te zetten. Op de contractmap die Ladek aan Goedereede 'geeft' staat eerst het wapen van Goederee de, gevolgd door het wapen van Ladek; op de map die Goedereede aan Ladek 'geeft' is dat omgekeerd. "Hierdoor kunnen we zien dat beide gemeenten de ander de eerste plaats gunnen", lichtte burgemeester Sinke toe. Als verrassing bood burgemeester Sza tan aan burgemeester Sinke twee cadeaus aan: één voor de gemeente en één voor Sin ke zelf. Het geschenk bestond uit twee kris tallen vazen, die rijk gegraveerd waren. In de buurt van Ladek bevindt zich een grote kris- talfabriek (met ongeveer 1100 medewer kers) en de kristallen vazen zijn dan ook een karakteristiek 'Ladek-cadeau'. Op de goede afloop van het officiële gedeelte werd ge toast met behulp van een glas champagne. Ook in de rest van de afgelopen week heeft de Poolse delegatie zich niet hoeven te ver velen, want een goedgevuld programma stond hen te wachten. Zo werd aansluitend aan de ondertekening een uitgebreide wan deling door Goedereede gemaakt, en afgelo pen dinsdagavond zijn ze getuige geweest van een vier uur durende brandweerdemon stratie. In de dagen die volgden werden o.a. Port Zélande, de Klepperstee en VVV Oud dorp bezocht. Vanmorgen is de Poolse dele gatie in buitengewoon goede stemming huis waarts gekeerd en er zal door beide gemeen ten hard aan gewerkt worden, om de contacten even nauw, zo niet nauwer te maken dan ze nu al zijn. Koninklijke Maatschappij Ihinbouw Plantkunde K^ Afdeling Goeree-Overflakkee Op donderdag 24 mei. Hemelvaartsdag, 's morgens om 06.00 uur starten we met dauw- trappen rond de Bokkepolder, kijkend en lui sterend naar Flora en Fauna. Onze informa tieve natuurgids is weer Huib van Dam. Ver trekpunt is het parkeerterrein van De Kwade Hoek. U bent allen van harte welkom, ook als u (nog) geen lid bent van onze aan groe ne bezigheden vershngerde club eilanders. Niet denken: "Wat vroeg!", maar bedenken: "Waimeer krijg ik weer die kans op zo'n boeiende wandehng?" Gewoon doen dus. 1^^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 inde ÉKmmomvsa Het Christelijk Gemengd Koor 'Deo Cante- mus' uit Rotterdam is zeer bekend geworden door de Kerstdoelenconcerten. Maar ook geven zij elk jaar een Voorjaarsconcert in de Doelen in Rotterdam. Dit jaar werd het con cert gegeven op vrijdag 20 april en kreeg ook weer de titel 'Rotterdam zingt van Hem'. Verder werkten mee aan het concert: Het Christelijk Residentie Mannenkoor o.l.v. Aad van der Hoeven, met orgelbege leiding van Aamout de Groen; Mariëtte Oel- derink, sopraan; André de Jager, orgel en een strijkorkest o.l.v. Marco Bons'. Jan Mul der viel in als pianist. Hij verving de zieke Marina Sentcha. Radio Flakkee kreeg ook nu weer de opnamen van dit fantastische Doelenconcert. Maandagavond zal het con cert tussen 6 en 8 uur worden uitgezonden. Op zaterdag 30 juni zal "Deo Cantemus" weer zingen zijn bij de (samen)zangavond bij de vuurtoren in Ouddorp. Wij willen uw aandacht vragen voor de rom melmarkt die op D.V. zaterdag 1 september 2001 gehouden zal worden t.b.v. de Gerefor meerde Gemeente te Nieuwe Tonge. Heeft u misschien nog spullen die u zelf niet meer gebruikt? Wij zouden daar erg blij mee zijn. Hierbij denken we aan o.a. kleine meubelen, huishoudelijke apparaten, boeken, acirde- werk. Misschien wilt u ook uw CD-kast eens nakijken, want hoeveel CD's staan er wel licht die u nooit meer beluistert, maar waar een ander nog heel veel plezier van kan bele ven. Ook willen we dit jaar bij genoeg spul len een veiling houden. Heeft u misschien nog iets uit grootmoeders tijd of antieke spullen die u ons wel wilt schenken? U kunt dan contact opnemen met P. de Visser, tel.: (0187) 652384 of W. Hout, tel.: (0187) 652502. Opel-nieuws Vacatures Knöps-Shop Informatie Evenementen e GARAGE KnÖpS Ungeweg Middelharnis Tel, (0187) 47 67 67 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee COMBI 1 our foto-service OUD[>OR^ Weilsirtnt 35 TeL (OIST] 63I6I1 (ox 6S3734 RENESSE- Prmtihop Heguoom 171 tel, (0111) 463400 Voor de koop of verkoop van uw woning Doefinchemsestraat 32-34,3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 Zuidv^^eg 2, Ouddorp, Tel. (0187) 68 21 01 REGISTERACCOUNTANTS fnSomaiel Haveneind 7, Sommeifdijk, tel. (0187) 48 33 28 Al onze occasions incl. foto's op dé site van uw Opel-dealer OPEL y^ff^ auPorJjden mtplezier

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 1