Landelijk karakter Goeree-Overflakkee wordt versterkt in 'definitief' streekplan Oranjeconcert t.b.v slaclitoffers in India Deltawind plaatst zonnecellen op dak van nieuwbouw Bosseschool Ploeteren en lachen in het land van beloften Weer traditioneel oranjeconcert in Dirksland Dell Ook vader Mak wist wat schrijven is a Wind Uitslag zoetwater wedstrijd H.S.V. 'De Viscromte' Is de zojuist door de provincie gepre senteerde 'verzorgde versie' van liet streekplan Zuid-Holland Zuid actu eel? Meer dan twee jaar geleden, op 26 maart 1999, hebben Provinciale Staten het plan al voor de eerste keer vastgesteld. Bijna eenjaar geleden, op 17 mei 2000, volgde een tweede vast stelling nadat enkele bezwaarschrif ten waren ingediend en behandeld. Er loopt op dit moment nog een beroeps procedure bij de Raad van State, maar de provincie wilde de afloop daarvan niet afwachten en liet dus een fraai gedrukte versie van het streek plan het licht zien. Biedt het, na alles wat er al over gepubliceerd is, iets nieuws? Nee. Is het, na al die jaren van voorbereiding, actueel? Ja. Voor al wat betreft de landbouw. Het streekplan beschrijft de hoofdlijnen van de gewenste ruimtelijke ontwikkeling in Zuid-Holland Zuid voor de periode tot 2010. Het beleidsdocument, dat een herziening is van het streekplan uit 1990, gaat in op bij voorbeeld het waterbeheer, de woningbouw, de natuur, de verbindingen, de economische ontwikkeling, recreatie, windenergie en voorzieningermiveau. En wel in de Drecht- steden, de Hoeksche Waard en op Goeree- Overflakkee. Geen ingrepen Voor het gebied als geheel zijn de Betuwe route, de HSL en de geplande vestiging van een boveiu^egionaal bedrijventerrein in de Hoeksche Waard ingrijpende ontwikkelin gen. In directe zin heeft Goeree-Overflakkee daar niet veel mee te maken; het eiland blijft gespaard voor forse ingrepen. Sterker nog: de provincie wil het landelijke karakter en de aanwezige waarden behouden en versterken. Kwaliteit en duurzaamheid, dat zijn de uit gangspunten voor de komende jaren. Een citaat: „Op Goeree-Overflakkee is het beleid gericht op bescherming en verster king van gebiedseigen waarden en functies door een afstemming van milieu-, natuur-, landschaps-, landbouw- en ruimtelijk orde ningsbeleid." Wonen, werken en voorzieningen moeten volgens de provincie geconcentreerd blijven om het karakter van Goeree-Overflakkee te handhaven. Op het eiland vestigen zich al jaren meer mensen dan er vertrekken. Dit vestigingsoverschot mag niet leiden tot sub urbanisatie. In het streekplan staat hoe een en ander voorkomen kan worden. Ten eerste door een zogenoemd werend huisvestifigs- beleid te realiseren. Ten tweede door de nieuwbouw van 'slechts' 450 huizen toe te staan in de periode 2005-2010. En ten derde door deze te concentreren in de belangrijkste kernen op het eiland. Het accent Ugt daarbij op Middelhamis. Regiofunctie Middelhamis Ook wat betreft de bedrijvigheid en voorzie ningen stuurt de provincie aan op concentra tie in Middelhamis. Dit om de regionale functie van die plaats nog meer te verster ken. Daarnaast voorziet het streekplan in regionale werkgelegenheid in Oude Tonge en Stellendam, al zijn de uitbreidingsmoge lijkheden in die laatste plaats uiterst beperkt vanwege de nabijheid van waardevolle natuur en dito landschap. Tot 2010 mag er op Goeree-Overflakkee maximaal 45 hecta re bedrijventerrein bijkomen (inclusief de reeds goedgekeurde uitbreiding van Oost plaat in Middelhamis met 11 hectare), alleen voor de lokale en regionale behoefte. Op het gebied van mobiliteit heeft de pro vincie Zuid-Holland het beleid om het bus station in Oude Tonge te laten uitgroeien tot een regionaal vervoersknooppunt. Het streekplan maakt melding van de drakke N215 in de spits, met name het gedeelte tus sen Middelhamis en Stellendam. Gelukkig, zo vervolgt de provincie, is er een aanvang gemaakt met de aanleg van de omleiding rond Stellendam. Hoe een streekplan dus zelfs voordat het honderd procent definitief is al verouderd kan zijn. Overigens: de extra drakte op de weg op zonovergoten zomerse dagen is voor de provincie geen aanleiding om de capaciteit te vergroten. Duinontginningen Goeree-Overflakkee wordt in het streekplan voorts gekenschetst als een eiland met de nodige cultuurhistorische waarden en archeologische verwachtingen. Waarden en verwachtingen die veiliggesteld moeten worden, aldus de provincie. Daarbij gaat het om molenbiotopen, havenkanalen, stads- en dorpsgebieden en - niet in de laatste plaats - landschappen. Zo moet het landschap tussen de kem Goedereede en Oostdijk openblijven om de vele oude duinontgirmingen zichtbaar te houden. Daametast verdient ook het schur- veUngengebied op de Kop van Goeree een zorgvuldige behandeling. Sowieso mogen de schurvelingen niet aangetast worden en is nieuwbouw in dit gebied slechts mogelijk als er 'een goede inpassing' mogelijk is op kleine schaal. Verplaatsingsgebied Op de Kop van Goeree is een kwaliteitsver betering van de verblijfsrecreatie toegestaan. Alleen bestaande recreatiebedrijven mogen zich verplaatsen om meer kwaliteit en meer mimte per standplaats te bieden. Het zoge noemde verplaatsingsgebied is 49 hectare groot en gesitueerd ten oosten van de Lange- dijk. Het aantal verblijfseenheden mag in principe niet toenemen. Te allen tijde moet er sprake zijn van winst voor natuur en land schap op de Kop van Goeree, meldt het streekplan. De zaadteelt mag blijven. In het streekplan wordt voorts de realisering van natuurontwikkeUng en ecologische ver bindingszones genoemd. Die zones lopen bijvoorbeeld van Middelhamis naar Nieuwe Tonge, Herkingen en de havenuitgang van Dirksland, van Ooltgensplaat naar Achthui- zen en van Dirksland naar Melissant. Het recreatiebeleid op Flakkee moet verder worden uitgewerkt. Wel gaat het streekplan vast uit van het uitbouwen van 'het toeris- tisch-recreatieve' speerpunt Kabbelaarsbank en Brouwersdam (beide zijden). Agrarische structuur De agrarische stmctuur van het eiland moet van de provincie behouden blijven en ver sterkt worden. Mede omdat de landbouw in het streekplan wordt omschreven als een drager van natuur- en landschapswaarden. Door het beleid te richten op duurzame land bouw, verbetering van de productieomstan digheden en het verbreden van de agrarische productie (agrarisch natuurbeheer), is het streekplan onbedoeld actueel. Duurzame landbouw is immers een begrip dat op het moment bijna dagelijks in de krant staat, als antwoord op de crises die agrarisch Neder land doormaakt. Ten oosten van Oude Tonge kan 100 hecta re gemengde glastuinbouw worden gereali seerd. Het gebied is bedoeld voor herhuis vesting van nu nog verspreid over het eiland voorkomende glastuinbouw én voor bedrij ven die moeten wijken voor de verstedelij king op het eiland IJsselmonde. Definitief? Het streekplan Zuid-Holland Zuid is er, nu dus ook in een verzorgde versie. Op 17 mei 2000 stelden Provinciale Staten het vast. Is het nu definitief? Niet perse. Op 15 juni 2000 werd het opnieuw ter inzage gelegd en opnieuw volgde een beroepsprocedure bij de Raad van State. „Thans is nog niet te voor zien", schrijven GS in een brief bij het streekplan, „wanneer de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State tot een definitieve afronding van de beroepsproce dure zal komen en of dit nog inhoudelijke consequenties zal hebben voor het streek plan Zuid-Holland Zuid." Kees van Rixoort De H.S.V. 'De Viscromte' heeft op zaterdag 14 april jl. een zoetwater wedstrijd gehouden in het Kanaal door Voome te Hellevoetsluis. Er waren 43 deelnemers. Er is in twee vakken gevist. De uitslag is als volgt: Vak A 1 G.v.d.Bos 20.280 gr 2 A. Schaaf 15.540 gr 3 T. Pijl 14.660 gr 4 B. Jordaan13.660 gr 5 D. Mierop9.420 gr 6 W. Put en M. Groenendijk 9.280 gr 7 E. Markwat8.860 gr 8 R. Rijke8.500 gr 9 L. Doomhein 7.240 gr 10 J. Jordaan 6.320 gr VakB 1 W. Netten3.500 gr 2 L. Meersman3.300 gr 3 W. Schaaf2.560 gr 4 J. V. Splunter2.280 gr 5 J. Witte2.200 gr 6 M. Aartsen 1.540 gr 7 A. Koole1.400 gr 8 D. Vorster1.320 gr 9 P.v.d. Groef1.180 gr 10 C.Westdijk1.060 gr Het comité van Woord Daad te Schouwen-Duiveland organiseert op 30 april 2001 een oranjeconcert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee ten bate van de aardbevingslachtoffers in India. Medewerkenden aan dit concert zijn het Chr. Mannenkoor Jeduthun uit Amersfoort en het Zeeuws Reformatorisch Symfonisch Ensemble Convocare uit Wemeldinge en het Symfonisch Ensemble Negienot uit Capelle aan den IJssel. Aanvang is om 19.30 uur. Het Christelijk Mannenkoor Jeduthun werd opgericht in maart 1982 in Amersfoort. De doelstelling van het koor is het zingen van Psal men, geestelijke en vaderlandse liederen, die overeenstemmen met de grondslag van het koor, namelijk Gods Woord. Vanaf de oprichting was er een grote toeloop van leden en het aantal schommelt steeds rond de 140 man. De leden komen uit de wijde omgeving van Amers foort. In de afgelopen jaren werden overal in den lande uitvoeringen gegeven. Een ieder jaar temgkerend hoogtepunt is de kerstuitvoering in de St. Joriskerk te Amersfoort. Het koor heeft lange tijd onder lei ding van Cees het Jonk gestaan, doch de laatste jaren is de dirigen tenstaf overgenomen door de bekende organist Arie Kortleven. Deze was voordien de vaste organist van het koor. Nu is Ton van der Horst de vaste organist van het koor. In de afgelopen jaren zijn er verschil lende LP's/MC's /CD's uitgebracht namelijk; Om die te doen uit dankbaarheid - Aan d' oevers van zeer stille waat'ren - De sterre gaat stralen. Het symfonisch ensemble Negienot werd opgericht op 11 maart 1997. Gefundeerd op het Woord van God en de daarop gegron de Drie Formulieren van Enigheid. Onder leiding van dirigent Maar ten Kramer oefenen de leden om de twee weken in de aula van het Rotterdamse Wartburg-CoUege. Belangrijkste doelstelling van het ensemble is volgens voorzitster Marja Pais het musiceren met geest verwanten. Vanuit deze doelstelling wil het ensemble mimte bieden aan alle instmmenten. Hierdoor is het toegankelijk voor een grote groep mensen. De leeftijd van de orkestleden is voor het merendeel onder de dertig. Een belangrijk deel van het repertoire van Negienot bestaat uit psalmbewerkingen, geestelijke üederen en vereenvoudig de klassieke muziek. Begin 2000 stichtten de Zeeuwse leden van Negienot uit praktisch overwegingen het zusterorkest Convocare, dat onder leiding van dezelfde dirigent staat. In december gaven beide ensembles een eerste gezamenlijke uitvoering in de Dordtse Augus- tijnerkerk, met een samengesteld koor. Op 30 april zullen beide ensembles weer gezamenlijk optreden en zullen zij tevens het Chris telijk Mannenkoor Jeduthun begeleiden. Een aantal üederen dat deze avond ten gehore gebracht zal worden is: 'O Nederland let op uw zaak', 'Dankt, dankt nu allen God', 'Komt nu met zang'. Psalm 60 en 79, 'Merk toch hoe sterk', 'Nederland en Oranje'. De avond zal traditioneel worden afgesloten met het Wilhelmus afgewisseld met Psalm 134. De meditatie en het appèlwoord van deze avond zal ver zorgd worden door Ds. H. Korving, predikant van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Kerkwerve. Tijdens dit Oranjeconcert zal er een collecte worden gehouden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het werk van Woord Daad, namelijk voor de aardbe vingslachtoffers van jl. 26 januari 2001 in India. Na afloop van dit Oranjeconcert is er nog de mogelijkheid om een bezoek te brengen aan de verkooptafels van Woord Daad en tevens zijn er CD's te koop van het Christelijk Marmenkoor Jeduthun. De toegangsprijs voor dit Oranjeconcert bedraagt f 7,50 voor vol wassenen en f 2,50 voor kinderen tot en met 12 jaar. Iedereen is van harte welkom op dit toch wel unieke Oranjeconcert. Verdere inlich tingen kunt u inwinnen bij de fam. Mahepaard te Nieuwerkerk. Het telefoonnummer is 0111 - 643210. Autobedrijf Jan van Dijk Het Christelijk Jongerenkoor 'Con Amore' uit Dirksland organiseert op D.V. zaterdag 28 april (de zaterdag voor Koninginnedag) weer het tradi tionele oranjeconcert in de Ned. Herv. Kerk van Dirksland. Het Christelijk Jongerenkoor bestaat sinds 1995 en staat sinds de oprichting onder lei ding van de dirigent Willem-Arie den Her tog en Ron van Ommen bespeelt het orgel. Zij repeteren iedere veertien dagen in ver enigingsgebouw 'Melishof te Melissant. Het repertoire bestaat uit psalmen, geestelij ke en vaderlandse liederen. Vanwege het succes van voorgaande jaren is deze avond inmiddels een begrip geworden biimen het programma van de Oranjevereniging in Dirksland. Veel mensen uit Dirksland, maar ook van ver daarbuiten, die eenmaal een Oranjeavond met ons meegemaakt hebben zien wij een ander jaar weer terug. Dit suc ces is mede te danken aan het feit dat het koor deze oranjeavonden de bekende pianist Gezinus Veldman uitnodigt om het koor te begeleiden op de vleugel en tevens enkele solo-improvisaties ten gehore te brengen, die op zich al de moeite waard zijn! Het pro gramma zal opnieuw bestaan uit een afwis- seUng van koorzang, samenzang, orgel- en vleugelimprovisaties van bekende oranje liederen. Het koor doet haar best om ieder jaar weer een afwisselend programma te bie den. Dit jaar zal er veel samenzang zijn en ook zal de 14-jarige Nelieke Moree enkele liederen laten horen. Wij willen u bij deze uimodigen om deze avond bij te wonen. Het koor heeft er weer hard voor gewerkt om deze avond een afwisselend progranmia te kunnen bieden. U zult er beslist geen spijt van krijgen. De avond begint om 20.00 uur en de deuren van de kerk gaan om 19.30 uur open. De toegang bedraagt voor volwasse nen f 7,50 en voor kinderen t/m 12 jaar f 3,50. De eilandelijke vj'indmolencoöperatie Deltawind plaatst nog dit jaar zonne cellen op het dak van de nieuwbouw van de Bosseschool te Middelhamis. Deltawind gaat daarmee in op een verzoek van de Bosseschool, die in Middelhamis na de zomervakantie een nieuw energiezuinig schoolge bouw in gebruik zullen nemen. Omdat de Bosseschool een schoon nüUeu belangrijk vind, heeft ze besloten het gehele elektriciteitsverbruik schoon te laten zijn. Daarvoor koopt de school duurzame elektri citeit in; dat is elektriciteit die met windmo lens of zonnepanelen is opgewekt. De nieu we school is nu nog in aanbouw, waarmee de Bosscheschool een mooi natuurlijk moment benut om zonnecellen aan te brengen. Archi tect Alberts van Huut Partners uit Haar lem heeft het gebouw zo ontworpen dat reeds 10% minder energie nodig is dan op de vorige twee locaties gezamenlijk. Naast deze inkoop van schone energie wil de Bos seschool ook zelf duurzame energie opwek ken. Deltawind heeft besloten hier een bij drage aan te leveren door op het dak van de school zonnepanelen te plaatsen. In totaal zal ongeveer 25 m2 geplaatst worden. Dat levert per jaar ongeveer 2000 kilowattuur op: 10% van het totale gebruik van de school. In de hal van de school zal onder andere een energiespiegel verschijnen waar de opbrengsten van de zonnepanelen op te zien zullen zijn. Deze energiespiegel kan een rol spelen in de themalessen over energie op school. Voor Deltawind is het project op de Bos seschool het derde en tot nu toe grootste pro ject met zonnepanelen. Eerder plaatste men op het dak van het gemeentehuis in Middel hamis en op het dak van de CBS de Hoek steen in Ooltgensplaat al zonnepanelen. Del tawind financiert de zonneprojecten uit de opbrengsten van de 11 windmolens van de coöperatie. Deltawind heeft als doel om duurzame energie op Goeree-Overflakkee te stimuleren en te realiseren. Daarnaast geeft Deltawind voorlichting over duurzame ener gie. Lid worden van Deltawind kan ook. Leden van Deltawind ontvangen over hun geleende 100 gulden aan de coöperatie een rente van 10%.Mensen die meer informatie over Deltawind wiUen ontvangen kunnen bellen naar 0187-603852 of surfen naar www.deltawind.nl. Geert Mak is een hype. Zijn boeken vliegen in duizendtallen over de toon bank. Critici en lezers prezen 'Hoe God verdween uit Jorwerd', een met veel gevoel geschreven biografie van een Fries dorp tijdens de stille revolu tie na de Tweede Wereldoorlog. Geert Mak geeft in het vijfjaar geleden ver schenen boek een ontroerend beeld van de jaren waarin alles anders werd op het platteland. Zijn echte door braak kwam echter in 1999, toen hij 'De eeuw van mijn vader' publiceer de. Maand na maand stond de meer dan 500 pagina's tellende pil boven aan de boekentoptien, druk na druk rolde van de persen van uitgeverij Atlas. In 'De eeuw van mijn vader' kwam Mak wederom met een biografie, nu van het Nederland van de twintigste eeuw. En net als in 'Jorwerd' is het centrale thema, dat alles verandert. Een belangrijk verschil tussen beide bestsellers is de wijze van compositie. Schreef Geert Mak zijn boek over Jorwerd vanuit het perspectief van de bezoeker - hij nam lange tijd zijn intrek in het Friese dorp - in 'De eeuw van mijn vader' gebruikt hij de 'kleine' geschiedenis van een doorsnee Nederlandse familie - zijn eigen familie - als prominent decor voor de 'grote' geschiedenis van het land. Beide boeken, maar ook andere werken zoals zijn geschiedboek over de stad Amsterdam, zijn zeer leesbaar en beeldend geschreven. Niet voor niets realiseerde Mak gigantische oplagen, oogstte hij lovende tot zeer lovende kritieken en wist hij prestigieu ze prijzen in de wacht te slepen. Joyeuse intocht Lezers van 'De eeuw van mijn vader' weten het: Geert Mak is de zoon van de gerefor meerde dominee C(atrinus) Mak, die in sep tember 1899 in Schiedam werd geboren in een familie van zeilmakers. Goede lezers van 'De eeuw van mijn vader' weten boven dien, dat zoon Mak het schrijven niet van een vreemde heeft. Zijn vader wist ook wat schrijven is, getuige zijn boek 'Een halve eeuw dienst. Ploeteren en lachen in het land van beloften', dat hij op 78-jarige leeftijd in Leeuwarden publiceerde. In zijn geboekstaafde herinneringen vertelt dominee Mak bijvoorbeeld over de aan komst in zijn eerste gemeente: de dubbelge meente Brielle en Tinte. Een brug was er in de jaren twintig nog niet en de zojuist afge studeerde dominee stak, na een korte huwe lijksreis, per boot over van Vlaardingen naar Den Briel. Daar, in de haven, klonk de stoomfluit en wapperden de vlaggen en wimpels. „Het werd dus een joyeuse intocht", schrijft Mak in zijn memokes. „Bij nadering van de kade gingen deuren open en werden boveiu-amen opengeschoven. De nieuwsgierigen snapten er niets van: de feestversiering en het onnodig getoeter op de stoomfluit kon je toeschrijven aan wie ook van de passagiers, maar onmogelijk aan het domineespaar van de 'kleine kerk'." Ploeteren en tobben De dominee, zo meldt hij over zichzelf, had in het begin moeite om een goede preek te maken. „Bij een stuk onvolwassenheid, een tekort aan mensenkennis en levenservaring, werd het vaak ploeteren en tobben om de preek tot een behoorlijk werkstuk te maken, beter nog tot een boodschap, die bij de hoor ders overkwam." Die moeite werd nog groter omdat Mak te maken had met twee heel verschillende gemeenten. Zelf omschrijft hij ze zo: „Briel le was een echte afscheidingsgemeente, die de doleantie kalm langs zich heen had laten gaan. De mensen waren meer mystiek aan gelegd, huiverig voor het doen van belijde nis en het gaan naar het avondmaal. Tinte daarentegen was een echte 'Kuyperiaanse' gemeente, op het zeer vrijzinnige eiland Zij waren meer rechtlijnig, apprecieer den een 'leerstellige' preek en zaten en bloc gehoorzaam aan de avondmaalstafel. Dat vraagt natuurlijk ook in de preken verschil van aanpak en accent." Het gebeurde dat een preek er in de Brielse kerk inging als koek, terwijl het kerkvolk in Tinte zich, bij het horen van exact hetzelfde verhaal, vooral onderscheidde door verslappende aandacht en hier en daar zelfs verveeld gedraai. Per roeiboot ter kerke De dominee had het er maar moeilijk mee en verzuchtte eens op een zaterdagmiddag, de kladpreek op het schrijfbureau en uitkijkend over de haven van Brielle: „Wat ben ik begonnen, was ik maar palingvisser gewor den!" Mak senior heeft tal van mooie anekdotes opgeschreven. Sommige springen eruit. Zoals het verhaal van het schippersgezin Van Driel, volgens de dominee „ernstig gelovige mensen met een wettische inslag". Hij legt ook uit waarom hij dat vindt: „In mijn tijd is het bijvoorbeeld gebeurd, dat een Van Driel op zaterdagavond laat varend, op de Oude Maas, op huis aankoerste. Vlak voor de ingang van de haven evenwel begon het klokkenspel van de St. Catharijnetoren zijn vaderlandse deuntje van elk vol uur (dit maal twaalf uur) te tingelen. De Brielse haveningang was lang en smal en het duurde wat minuten eer de kaden van het stadje bereikt waren om fatsoenlijk af te meren. Maar dat kon volgens deze schipper niet, want hij berekende dat zijn schip zelfs na de langzame statig-zware klokslagen de wal nog niet bereikt zou hebben. Maar dan was het wél zondag! Dus riep hij de dekknecht toe: 'Anker laten vallen' en werd het binnen lopen tot maandagmorgen uitgesteld. Op zondagmorgen kwam de hele familie netjes per roeiboot ter kerke en om vijf uur in de middag nog een keer voor de tweede dienst." Twee soorten sigaren Een aardig bestanddeel van 'Een halve eeuw dienst' is dat dominee Mak kritisch naar zichzelf kan kijken. Niet alleen als hij zijn geploeter bij het maken van een preek beschrijft, maar ook als hij zichzelf wel eens ijdel vindt. Of als hij opeens tot het inzicht komt dat hij discrimineert als hij de koetsier, die hem op zondagen van Brielle naar Tinte bracht, een sigaar van 4,5 cent geeft, terwijl hij er zelf een opsteekt van 7,5 cent. „Wat voor een vent ben jij eigenlijk", denkt Mak al rijdend in het boerenrijtuig. „Zit me daar met twee soorten sigaren in je binnenzak te genieten van een beste, dure en stopt de man op de bok een goedkope toe; jij die je opwindt over sociale misstanden, zou jij niet bij jezelf moeten beginnen om echt sociaal te doen?" Waarop hij besluit nog maar één soort sigaren te kopen: van 6 cent. Eenvoudig verraad Echt kritisch op zichzelf wordt Mak als hij in het hoofdstuk 'Beschamende herinneringen' verslag doet van zijn houding in de kwestie Geelkerken. Deze dominee trok de letterlij ke vertolking van het paradijsverhaal in twij fel (de slang zou volgens hem niet gesproken hebben) en werd samen met zijn aanhangers door de synode uit het ambt gezet. Onder die aanhangers bevonden zich ook vrienden van dominee Mak. Hij noemt Jan Buskes en Evert Smelik. Mak koos de zijde van de synode en schreef zelfs een brochure met de titel 'Waarom niet met Geelkerken mee?'. Vijftig jaar na dato heeft de dominee het er nog moeilijk mee, dat hij zijn opvattingen niet had voorgelegd aan zijn 'Geelkerkiaan- se vrienden', alvorens ze te publiceren. „Voor hen betekende mijn geschrijf buiten hen om eenvoudig verraad en het moet de meest gevoelige, dus meest kwetsbare onder hen, heel veel pijn gedaan hebben. Heel mijn leven ben ik gestraft doordat ik mij toen van collega's heb vervreemd, die door hun persoonlijke vriendschap ontzaglijk veel zouden hebben betekend. Nu ik oud gewor den ben, voel ik dieper nog dan destijds het schuldige in wat ik hun heb aangedaan. En het verwondert je telkens dat God falende mensen gebruiken wil in zijn dienst en mij toch weer veel vriendschap heeft toever trouwd!" Extra lange psalm Terug naar zoon Mak. In 'De eeuw van mijn vader' staan tal van verhalen en verhaaltjes over zijn vader de dominee. Eén prachtig voorbeeld volstaat om dit artikel over de schrijvende familie Mak af te sluiten. Het speelt zich af in Nederlands Indië, waar de vader van Geert na Brielle en Tinte een nieu we gemeente vond. „Het domineeswerk was een allesomvattende bezigheid. De kerk stond naast het huis, en dat betekende dat werk en thuis altijd waren verweven. Het is voorgekomen dat, toen mijn moeder op een avond weg was, mijn vader tijdens de kerk dienst door de open ramen luid geroep van de kleine Gjalt hoorde. Hij gaf zijn gemeen te een extra lange psalm te zingen, daalde in toga de preekstoel af, holde naar huis, hield de po voor aan zijn halfslapende zoontje, draafde terug en pakte de dienst weer op." Kees van Rixoort rpr- OFFICIEEL DEALER BRIELLE, Slagveld 19, Tel. (0181)413777 Honda-dealer voor de Z-Hollandse eilanden V V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2001 | | pagina 9